Heeft de H.Ü. belangen in Denemarken? Politieagent bewaakt den Hof van Eden Loonen stijgen Minnenijd De boom van Goed en Kwaad geveld Eendendief gearresteerd De Prins uit Reckenwalde teruggekeerd Met Papa's auto er door! van Dronken mannen mishandelen agent HET PARADIJS IN VERVAL. HOTEL-MISèRE IN BASRAH. VRIENDELIJK ZIJN KOST GELD. DE OMGEKEERDE WERELD: 's NACHTS BUITEN, OVERDAG BINNEN. WARMTE IS EEN BETREKKELIJK BEGRIP. BASRAH. In Juni. Langs armzalige nederzettingen van riet hutten, waaraan niets anders paradijsach tigs was dan de volkomen naaktheid der kinderen, naderden we de plek. waar, vol gens de hier algemeen geloofde legende, eenmaal Adam en Eva leefden in onschuld en geluk. Het is daar, waar de Euphraat en de Ti- grus zich vereenigen tot den Sjat-el-Arab. Tusschen deze rivieren moet het paradijs hebben gelegen. Er is thans een dorp, bijna een stadje. Koerna, dus geheel verlaten is het oude paradijs niet. Engel Gabriël werd een politie agent Ik ben er heel dicht langs gevaren, op geen grooter afstand dan tien a twintig nieter. Er was geon engel met een vlam mend zwaard, doch er stond een gemoe delijke politie-man, die de Arabische be manning van mijn schip groetend toewuif de. Neen. geheel verwoest is het paradijs niet. Er staan vele honderden dadelpalmen, er is water, groen, schaduw en dit. verloren pa radijs zou op een Bedoeïn, die komt uit, den zengenden, brandenden hellegloed der woes tijn nog den indruk kunnen maken van een niet-verloren paradijs. Onder de palmen, tusschen groen en aan het eeuwig stroomende water van Euphraat en Tigrus staan huisjes; er heerschen le ven en beweging, want langs Koerna loopt een groote verkeersweg en over de Ephraat ligt zelfs een schipbrug. Storm blies den boom van Goed en Kwaad om. Nog slechts weinige jaren geleden stond hier de boom van het Goed en het Kwaad overeind, maar storm heeft hem omvergeworpen en nu ligt de doode boom daar. aan zijn uiteinde, ondersteund door een soort gedenksteentje, Reeds vele tien tallen jaren moet hij dood rijn en zijn schors heeft hij volkomen ver loren. Zoowel door Christenen als door de Mo- hamedanen van deze streken wordt hij als heilig beschouwd. Dat hij dood is, kan voor de bewoners van het verloren para dijs niet anders dan een geruststellende gedachte zijn. Hii kan nu tenminste geen kwaad meer in de wereld brengen. Op enkele tientallen meters van den boom van het Goed en het Kwaad, eveneens dicht aan den oever van den Tigrus, staat een ziekenhuis en op de voorgalerij, in de schaduw en in de frissche koelte van den stroom, lagen en zaten zieken in witte kleederen en de minst zieken wuifden ons toe. ons, de voorbijvarenden op het breede water. Was er werkelijk een paradijs? Het paradijs! Bevond zich hier werkelijk eenmaal het paradijs? Ik wil op deze vraag niet ingaan en zou alle menschen met pen critischen geest willen toeroepen: ..Laat deze legende leven; zoovele legenden worden gedood door dorre critick. maar laat deze voortbestaan, opdat zij haar zoete ontroering blijve geven aan allen, die ko men op deze plek of die ervan hooren." Indrukwekkend, geweldig van schoonheid is de plaats, waar de twee machtige, rivieren, Euphraat en Tigrus. zich vereenigen tot den Sjat-el-Arab (de „rivier der Arabie ren"). wiens oevers groen en rijk zijn. Aan beide zijden verheffen zich duizenden, millioenen palmboomen. Meer dan vier-vijfden der geheele wereldproductie van dadels komt uit deze streken, waarvan Basrah de uitvoerhaven is. Dicht bewoond zijn de oevers van deze rivier hier, waar welvaart heerscht als de dadeioogst goed uitvalt. We naderen Basrah. Van verre reeds zag ik gemeerd aan den wal en on stroom voor anker groote z.eeschenen. Dat moest Basrah z.iin, dacht ik. doch de scheeps klerk verklaarde me. dat het Mareil was. „Basrah. reide hij. ligt niet onmiddellijk aan de rivier en wij gaan dan ook naar Asjar." De boom van het Goed en het Kwaad. De drie deelen van Basrah. Ik keek den man eens verbaasd aan. Tot op dat oogenblik had ik in de meening verkeerd, dat ik op weg was naar Basrah en nu moest ik plotseling vernemen, dat dit niet het geval was en dat^ we op weg wa ren naar Asjar, een plaats, waarvan ik nog nimmer had gehoord. De verklaring was evenwel zeer eenvou dig. Wat wij algemeen Basrah noemen be staat in werkelijkheid uit drie deelen: het eigenlijke Basrah, waar vrijwel uitsluitend inlanders wonen; Margil, waar de meeste zeeschepen laden en lossen en waar zich ook het spoorwegstation en het vliegveld bevinden, en Asjar, de zakenwijk, die op ongeveer drie kilometer van het eigenlij ke Basrah en op ongeveer acht kilometer van Margil is gelegen. Te Asjar bevinden zich alle banken, scheepvaartkantoren en ook het hoofdpostkantoor. Het was tegen den avond, toen we ein delijk te Basrah of feitelijk te Asjar, aan kwamen. Hier moet ik een schip naar het zuiden afwachten en dus was mijn eerste werk naar een hotel te vragen. Éen En- gelschman zeide me; „Er is eigenlijk te Basrah slechts één hotel, namelijk te Margil bij het station en het vliegveld, doch dat is ongeveer vijf mijl ver. Er zijn te Asjar ook hotels, maar die kan men feitelijk dien naam niet geven." Inderdaad zijn er te Asjar drie hotels of wat er voor door moet gaan. Arabische lo geerhuizen laat ik buiten bespreking. Van deze hotels wordt de aantrekkelijkheid voor lichtzinnigen verhoogd door de aanwezigheid van vrouwen, Turkinnen, Roemeensche en Hongaarsche vrouwen met vele jaren trou wen dienst aan de stelselmatige ontrouw heid. De Slat-el-Arab bil Basrah. Voor menschen, die deze landen kennen, behoef ik er niet bij te zeg gen, dat de eigenaars van deze ho tels Christenen zijn. Dergelijke eenigszins verdachte beroepen wor den hier vrijwel steeds uitgeoefend door Christenen, zelden door Jo den en nimmer door Mohammeda nen. Het moge voor ons beschamend zijn, doch het is niet anders. Ik had geen keus. Het hotel te Margil was veel te ver weg, daar in telkens te doen zou hebben te Asjar. Dit zou mij kapitalen aan automobielen zijn gaan kosten en bovendien is het hotel te Margil, afgelegen aJs het ligt, even duur als een hotel gedurende het seizoen in een dure Europeesche badplaats. Natuurlijk begon men mij in het hotel te Asjar ook veel te veel te vragen, maar met de noodige ruwe woorden in het Turksch en het Arabisch heb ik de menschen bij ge bracht, dat men zooiets met mij niet moet probeeren daar ik geen vreemdeling meer ben in deze landen. Vriendelijk en beleefd optreden wordt hier bij deze „Christenen" steeds zeer duur. Een zonderlinge mengelmoes. Deze stad Basrah nabij de monding van den SjatelArab is een der zonderling ste verzamelingen menschen, welke men ter wereld kan vinden. Er wonen Arabie ren, maar ook Perzen; vele Indische zaken- menschen zijn hier gevestigd; telkens ont moet men negers, afstammelingen van uit Afrika afkomstige slaven; de handel wordt er voor een belangrijk deel. beheerscht door Joden en door Oostersche Christenen; nabij de stad ligt een Engelsche vliegbasis en 'savonds komen de Engelsche officieren en manschappen in burgerkleeding naar de stad om er eenige armoedige afwisseling te zoeken; verder zijn er de benamingen van de schepen, welke in de haven liggen. Thans zijn er bij voorbeeld o.a. Engelsche, Duitschc, Nederlandsche, Japansche en Ame- kaansclie schepen, waarvan de bemannin geen eiken avond door destad dwa len. In den tuin van mijn hotel hoort men dan minstens een half dozijn verschillende talen spreken. De dagen zijn hier zeer warm; steeds stijgt in den namiddag de thermometer verre boven de honderd gra den graden Fahrenheit, maar de nachten zijn tamelijk koel, als is er natuurlijk geen mogelijkheid meer in een kamer te slapen. Daarvoor blijft de temperatuur te hoog. El- ken avond sleept de hotelbediende daarom mijn bed op het balcon, waar ik ook gedu rende de koelste uren van den nacht geen deken noodig heb en zelfs een laken te veel zou zijn, Gedurende die nachturen laat men zijn kamer zooveel mogelijk afkoelen door vensters en deuren open te zetten. Een der warmste steden. Zoodra de dagwarmte begint, dat wil zeg gen 's morgens kort na zeven uur, sluit men vensters en deuren weder om de warm te buiten te houden en overdag heeft men dan in zijn kamer de koelte, die men 's nachts op het balcon moet zoeken. Basrah is een der warmste steden der wereld, al vind ik het er niet erger dan te Bagdad eerder betèr. Grappig is het hier Indiërs te hooren zeggen; „Neen, bij ons, te Bombay (waar het thans regenseizoen is) is het heel wat beter en veel koeler. Hier is het de hel.' Het „koele" Indië. Het is voor het eerst dat ik ervan hoor. Is het waar? Spoedig zal ik het weten want binnen enkele da gen vertrekt het schip, dat me erheen zal brengen. J. K. BREDERODE Ongeveer 200 eenden ontvreemd. Verdachte ontkende steeds! De Rijksveldwachter te Nieuwer- brug en de gemeentepolitie te Bo degraven hebben een persoon gear resteerd wegens diefstal van tiental len eenden. De politie heeft hier mede een goede vangst gedaan, daar den laatsten tijd in deze omgeving ongeveer 200 eenden van diverse landbouwers zijn ontvreemd. Tn de afgeloopen week kwamen zoowel bij den rijksveldwachter alhier als de ge meentepolitie te Bodegraven opnieuw aan giften binnen van diefstal van eenden. De politie stelde thans wederom een uitgebreid onderzoek in, tot het haar ter oore kwam. dat op de markt te Rotterdam eenden waren verkocht, welke in deze omgeving gestolen zouden zijn. Te Stompwijk werden bij een poelier 10 eenden aangetroffen, welke een landbouwer alhier, van wie in de afgeloo pen week 20 eenden waren gestolen, als zijn eigendom herkende. De poelier deelde de politie mede deze eenden gekocht te heb ben op de markt te Rotterdam van een zeke ren S. A. Schouten uit het Buurtschap de Meye onder Bodegraven. Bij het verdere onderzoek vond de politie bij dien S. in ,de Meye nog meer eenden waarvan S. herkomst niet kon mededeelen De politie heeft deze eenden in beslag genomen en hoewel de man bleef ontkennen iets met de diefstallen te maken te heb ben, stapelden de bewijzen zich zoo tegen hem op, dat de politie S. aanhield en na hem geleid te hebben voor den rechter commissaris, te Den Haag, in verzekerde bewaring stelde. Verschillende personen hadden gezien, dat S. in het weiland de eenden ving en ze dan naar zijn woning vervoerde. De man, die 2i jaar oud is, staat zeer on gunstig hij de politie bekend. Vermoed wordt, dat de politie hiermede een goede vangst heeft en nog meer van deze dief stallen aan het licht zullen komen. Douglas D C. 3 aan ^weedsche Mij. afgeleverd Zooals bekend, heeft de Zweedsche lucht vaartmaatschappij A. B. Aerotransport bij de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker alleenvertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Corpora tion drie Douglas DC 3 vliegtuigen be steld, waarvan het eerste heden op het. vlieg veld Schiphol aan de A.B.A. werd afgeleverd Het vliegtuig, dat ingericht is voor het vervoer van 21 passagiers en uitgerust is niet twee Twin-row Wasp motoren, werd door majoor Bertrandias, export-manager van de Douglas-Aircraft Corporation, die op het oogenblik te Amsterdam vertoeft, op sublieme wijze gedemonstreerd, waarna het toestel door de A.B.A. werd overgenomen, De tweede machine wordt de volgende maand afgeleverd. Gisteravond te 6.15 uur zijn H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana in een open auto uit Den Haag ten paleize Soest- dijk aangekomen. Bij den ingang van het paleis had zich een groot aantal belangstellenden verzameld die de koninklijke personen hartelijk toe juichten. Na een kort oponthoud is H.M. de Ko ningin naar Het Loo doorgereden. Te half tien keerde Prins Bernhard in zijn Zeppelin Maybach, waarvan de kap was neergelaten, uit Reckenwalde ten pa leize Soestdijk terug. Z.K.H. werd verwel komd door de Prinses. Dolle rit door Rotterdams stra ten. Kinderwagen en ver- keerspaal worden meegesleurd. Omstreeks 9 uur gisteravond is de luxe auto van den heer J. S., wonend aan de Joubertstraat,, .te Rotterdam, plotseling aan het rijden geslagen, dat wil zeggen, dat een onbekende man achter het stuur had plaats genomen en er met den wagen vandoor ge gaan was. De auto had, aldus de Msb., een aller minst gelukkige reis. In de Putschelaan stak, juist toen de auto passeerde, mej. A. M. Hazeu uit de Hillelaan met een kinderwa gen over. De kinderwagen werd ge grepen en het kind er uit geslin gerd; mej. H. werd een viertal me ters meegesleurd. Het ongeval liep nogal goed af. Het kind kreeg een buil op het hoofd. De juffrouw kwetsuren aan het rechterbeen. Na door den huisarts verbonden te zijn, kon zij huis waarts keeren. De auto is na de aanrijding door gereden en later met een grooten bocht weer de Putschelaan ingere: den, waarbij een paal van de Rot- terdamsche Electrische Tram sneu velde en de auto totaal .vernield werd. De bestuurder ging er na de laatste aan rijding vandoor. Het bleek later, dat de be stuurder de zoon van den eigenaar was, C. S., tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. De auto is naar de Duyvenvoordestraat, het bureau van de motorpolitie gesleept, voor onderzoek. Schietpartij te Harderwijk, waar- bij niemand geraakt werd. De dader gearresteerd. Gistermiddag heeft op de Diepe Gracht te Harderwijk, een zekere K. uit Ermelo vijf revolverschoten gelost op enkele arbeiders, die be zig waren met het verrichten van grondwerk. Hierbij bevond zich namelijk een man, die omgang had met een vriendin van K., die te Harderwijk woont. K. had Zondag het tweetal samen gezien en was in woede ont stoken. Reeds gisterochtend vroeg was hij naar Harderwijk gekomen om zijn mede minnaar te zoeken. Gelukkig werd niemand geraakt. Er ontstond, zooals te begrijpen valt, groote consternatie onder de arbei ders. waarvan K. gebruik maakte om er snel vandoor te gaan. Hij is echter korten tijd later door de marechaussée in de wo ning van een zuster van zijn vriendin ge arresteerd. Bij het verhoor verklaarde K. slechts met een kinderpistooltje te hebben geschoten, dat hij daarop in de gracht had gegooid. De marechaussée heeft toen in de gracht gedregd, doch er werd niets gevonden. Op aanwijzing van omstanders vond men de revolver een echt vuurwapen ten slotte achter het muurtje van een erf in de nabijheid van de plek, waar de man de schoten loste. Paard in de punten van een hek gevallen Gistermorgen omstreeks negen uur is op den Singel op de brug over de Brouwers gracht te Amsterdam een paard, gespan nen voor een wagen van Van Gend en Loos uitgegleden. Het paard, dat op zijn achter- beenen doorzakte, kwam met zijn borst terecht in de ijzeren punten van het hek. dat voor het sousterrain van het gebouw op den hoek van de Brouwersgracht en Singel is aangebracht. De punten drongen diep in de borst van het dier. Na een half uur heeft de brandweer het paard uit zijn pijnlijke positie weten te bevrijden. Een inmiddels ontboden veearts heeft de won den onderzocht en constateerde, dat het waarschijnlijk alleen maar vleeschwonden waren Hij hoopte, dat het paard nog gered zou kunnen worden. Door locomotief gegrepen Oude man op slag gedood. Gisterenmiddag omstreeks kwart over 2 is in de hoofdstraat te De Steeg de ongeveer 70-jarige heer R. uit Amsterdam die tijdelijk te De Steeg en pension vertoefde, gegre pen door een passeerende locomotief van de Geldersche tram en op slag gedood. Volgens de indexcijfers is in 1936 het laagste peil bereikt. De 6e aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vat de nieuwste index-cijfers van contract- loonen en van uurverdiensten, welke door dit bureau zijn berekend. Voor het eerst sedert een reeks van jaren blijkt het indexcijfer der con- tractloonen geen verdere daling te vertoonen. In het eerste halfjaar 1937 steeg het n.1. van S4 tot 85 (1926 1930 100). Het indexcijfer der uurverdiensten over dezelfde periode is nog niet beschikbaar. In het tweede halfjaar 1936 is het gedaald tot 82, terwijl het cijfer over het geheele jaar 1936 83 bedroeg (1926-1930 100). Daar sindsdien in de bij dit cijfer betrok ken bedrijven geen loonsverlaging, in een aantal hiervan daarentegen loonsverhooging heeft plaats gehad, kan men aannemen, dat ook het indexcijfer der uurverdiensten ip 1936 zijn laagsten stand heeft bereikt. Uit welken gezichtshoek men de laatste scheepsbouwopdracht van de Holland-Amerika-lijn al zoo bekijken kan. De order voor den bouw van eenige mo torvrachtschepen, welke de Holland-Ame rika-lijn onlangs in Denemarken plaatste, heeft nogal wat stof doen opwaaien. „Het Volk" meent thans een tip te kun nen oplichten van den sluier, die over deze bevreemding-wekkende opdracht ligt. Het blad schrijft n.1.: De zaak is namelijk, dat het heelemaaï niet uitsluitend de prijs is geweest, die den doorslag heeft gegeven bij de bestelling, zooals de heer De Monchy, directeur van de H.A.L. beweerde. De prijs heeft zelfs heelemaaï geen in vloed geoefend en geen invloed kunnen, oefenen. De heer De Monchy is niet in de gelegen heid geweest Deensche en Nederlandsche prijzen te vergelijken, want. de H.A.L. heeft voor de beide vrachtschepen aan geen enkele Nederlandsche werf prijsopgave ge vraagd. De order moest, naar Denemarken. De groote man in de leiding der H.A.L.- is niet de directeur, de heer De Monchy, maar de president-commissaris, de heer Willem van der Vorm. Deze heer Van der Vorm is een groot man. in den kolenhandel. Zijn onderneming, de „Scheepvaart- en Steenkoolmaatschappij", een reederij en kolenhandel, heeft een doch teronderneming in Denemarken, de „Re- dere Handels-Selskabet Montana" te Kopenhagen. Het zal de regeering wel niet mogelijk zijn te onderzoeken, of de tegenprestatie van Denemarken voor de belangrijke order van der H.A.L. niet de „Montana" van den heer president-commissaris ten goede komt. Hier zou althans een redelijke verklaring kunnen liggen voor het overigens onbegrij pelijke feit, dat de H.A.L. in Denemarken laat bouwen, zonder zich er van te verge wissen, of zij in Nederland niet goedkooper uit is. De order van de H.A.L. moet, aldus het blad, de Deensche regeering, die overwegen den invloed heeft op den koleninvoer van het land, wat waard zijn geweest. De verantwoording voor de hier geciteerde meening is natuurlijk geheel voor rekening van „Het Volk." Ernstige schermutseling in hoofdstad. de Gisteravond te ongeveer halfa cht trof een agent van politie in de Kinkerstraat te Am sterdam twee mannen aan, die zwaar be schonken waren en door hun gedrag der mate de aandacht trokken, dat zij weldra een groot publiek achter zich hadden. De agent deed de menschenmenigte uiteen gaan en gelastte daarop de beide mannen zich met spoed te verwijderen. Zekerheids halve volgde hij hen op een afstand, tot zij zich in de Biïderdijkstraat bij het Kwa kersplein plotseling tegen hem keerden. De politieman trok dadelijk zijn gummistok en bracht een van het tweetal een paar slagen in het ge laat toe. De getroffene greep, in zijn woede, den agent bij de schouders en gaf hem snel een vijftal kopstoo- ten, die met zulk een kracht aan kwamen, dat de aangevallene op den grond viel. ToeD hij, ietwat duizelig, weer was opgestaan, gaf dezelfde man hem een zwaren trap tegen de onderbuik, waarna de an dere hem van achteren aanviel en hem verscheidene slagen toebracht. Het zou er voor den ordebewaarder waar schijnlijk ernstig hebben uitgezien, als niet enkele door het publiek gewaarschuwde collega's te hulp waren gesneld. De beide woestelingen werden overmeesterd en naar het bureau Marnixstraat overgebracht, waar zij zijn opgesloten. Het zijn een 34-jarige en 35-jarige man, resp. wonende aan den Postjesweg en in de Ortheliusstraat. De agent, die over hevige pijnen klaagde, heeft zich ziek gemeld en is per auto naai; zijn owning gebracht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8