Zwaar geschut bom bardeert Wang Ping Grootsche huldiging van Jan Moejes DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Duitschland begint campagne tegen Vaticaan KIJKEN is KOOPEN tj CLOECK Christen-generaal Feng opperbevelhebber der Chineesche troepen Onderhandelingen vastgeloopen De friomphafor vertelt van zijn avonturen imt WOENSDAG 21 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10319. LTrtjjove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Gisteravond om kwart voor acht begon nen de Japanners Wang Ping te bombar deeren, nadat de eerste beschieting in den loop van den middag geen resultaat had opgeleverd. Voor dit nieuwe bombardement hadden zij zwaarder geschut uit Fengtai la ten aanrukken. Na een uur werd het bombardement, waarbij de Japanners gebruik maakten van brandbommen, weder gestaakt. Ook op verschillende punten nabij Peï- ping is het tot nieuwe botsingen gekomen. De strijd dreigt thans algemeen te worden. Toen het tweede bombardement van Wang Ping een einde nam. waren een groot aantal huizen vernield, doch de Chineezen bleven meester van de stad. De Marco Polo (brug nabij Peiping was gedeeltelijk verwoest Op drie andere plaatsen ten zuiden en westen van Peiping duurden de gevechten tot tien uur in den avond voort. Daarna werd nu en dan slechts wat geweervuur ge hoord. Japanners gaan voort Peiping te omsingelen. De Japansche troepenbeweging naar Tientsin over den spoorweg MoekdenPei ping duurt onafgebroken voort. Reeds zijn vele Chineezen naar de internationale neder zetting gevlucht. De Japanners schijnen voornemens Pei ping geheel te omsingelen. Japanners eischen ontruiming van Loe Koe Sjau. Japansche vliegtuigen hebben pamflet ten omlaag geworpen boven Loe Koe Sjau en dorpen in de omgeving, waarin de bur gerbevolking wordt aangespoord binnen drie dagen te vertrekken, aangezien anders het bombardement zal worden geopend. Japansche versterkingen in China aangekomen. Naar verluidt zijn 35.000 man Japansche troepen over zee te Tanlcoe aangekomen. Zij zullen per spoor naar Tientsin gebracht wor den. De Japansche troepenbewegingen duren onafgebroken voort. De Raad van Hopei en Tsjahar neemt Japansche voorstellen aan Uit Peiping wordt gemeld, dat gisteroch tend een lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, aan de Japanners heeft medegedeeld, dat de politieke raad had ge last: 1. Onmiddellijk intrekken van den staat van beleg te Peiping. 2. Terugtrekken van de troepen der 37ste divisie te Peiping. 3. Het nemen van disciplinaire maatrege len tegen den commandant van de Chinee sche legerafdccling, welke verantwoordelijk is voor het oorspronkelijke incident van Loe Koe Sjau op 7 Juli. i Generaal Feng bevelhebber in Noord-China. Men verneemt, dat generaal Feng-joe- Sjang, de „Christcngeneraal", tot opperbe velhebber cler Chineesche strijdkrachten in Noord-China is benoemd. Maarschalk Tsjang-Hsu-Liang heeft Tsjang-Kai-Sjek onlangs gevraagd in den oorlog te mogen dellijk betrokken was bij het inci dent van Loe Koe Sjau. Men wijst er op, dat alle overeenkomsten tusschen de Chineesche en Japan sche autoriteiten „vodjes papier" worden, wanneer deze troepen ze niet nakomen en niet gehoorzamen aan de commandeerende officieren. Verder wordt er in Japansche kringen op gewezen, dat de Chineesche autoriteiten reeds meermalen hebben beloofd de anti-Ja pansche agitatie te onderdrukken, doch tot nu toe hebben zij deze belofte nog nooit ge houden. De Japansche regeering kan zich thans niet vergenoegen met een Chineesche belofte. Zij wil toezien, dat deze ook wordt uitgevoerd. Uit Feng Tai wordt vernomen, dat de Chineesche kazernes te Loc Koe Sjau en het wapenmagazijn te Wang Ping Sien in brand zijn geschoten. Het Japansche kabinet heeft besloten, „doeltreffende maatregelen van zelfverdedi ging" te nemen, om toe te zien, dat de Chi neesche troepen trouw de plaatselijke over eenkomst van 11 Juli zullen nakomen. Volgens berichten, ontvangen door de Chineesche ambassade te Londen, heeft gisteren de Chineesche minister van bui- tenlandsche zaken een memorandum aan den Japanschen ambassadeur te Nanking overhandigd, waarin de Chineesche regee ring haar aanbod tot een vreedzame rege ling van het conflict in Noord-China her nieuwt.* Voorgesteld wordt een datum vast te stellen, met ingang .waarvan beide par tijen alle militaire operaties zullen staken. Christen-generaal Feng, opperbevelhebber der Chineesch troepen. trekken om zijn optreden van verleden jaar toen hij Tsjang-Kai-Sjek gevangen nam, goed te maken. Men zegt, dat hij te Feng- poe in het noorden van Anhwei is aange komen om het bevel over een deel van zijn vroegere troepen weer op zich te nemen. Zal het leger de autoriteiten ge hoorzamen? Ongeacht de houding van de Nan- king-regeering zijn waarnemers van oordeel, dat een vriendschappelijke regeling van het incident alleen af hangt van de houding van de jon gere officieren en de manschappen van het 29ste leger, vooral van de 37ste divisie hiervan, welke onmid Non-interventie Deensche kroonprins heeft auto-ongeluk De kroonprins van Denemarken heeft een auto-ongeluk gehad, doordat een as van den door hem zelf bestuurden wagen brak. Dientengevolge vloog een achterwiel van de auto. De kroonprins slaagde er echter in den wagen tot staan te brengen. Hij was onder weg naar Zweden, waar hij zal deelnemen aan de bijeenkomst van de koningen van Zweden en Denemarken op het kasteel Sofiero bij Helsingfors ter gelegenheid van een vlootrevue der Zweedsche marine. Italië tracht de oplossing der vrijwilligerskwestie te vertra gen, In de ochtendbijeenkomst der ondercom- missie heeft Lord Plymouth gisteren voor gesteld, dat men omniddcllijk zou overgaan tot de behandeling der punten van para graaf negen van het witboek, volgens wel ke de Britsche regeering gemachtigd zou worden, onverwijld besprekingen met de partijen in Spanje aan te knoopen over de volgende onderwerpen: 1. Het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens; 2. Het terugtrekken der vrijwilligers; 3. de toekenning van de rechten van oor logvoerenden. In het witboek worden de voorstellen in een andere volgorde vermeld en wel in de volgende: 1. Het plaatsen der waarnemers en de af schaffing van de patrouilleering ter zee. 2. De gi'enscontrole te land. 3. Toekenning der oorlogsreohten. De te rugtrekking der vrijwilligers komt eerst in de zevende plaats. Grandi, de Italiaansche gezant, stelde voor, dat deze volgorde in acht zou worden genomen: 1. de subcommissie is het er over eens en neemt er acte van, dat de patrouilleering geëindigd is. 2. de controle te land wordt onverwijld hersteld. Den beiden partijen in Spanje wordt ver zocht waarnemers in de havens toe te la ten. Lord Plymouth verklaarde daarop, dat hij zijn regeering moest raadplegen, alvorens hij de voorstellen van Grandi kon aan vaarden. In de middagbijeenkomst verzocht hij de commissie over te gaan tot de be handeling van het vrijwilligersvraagstuk. Grandi verklaarde een bespreking in deze volgorde niet te kunnen aanvaarden. Hij gaf de voorkeur aan een behandeling in de volgorde van het witboek, zoodat men des morgens was men het eens geworden over de plaatsing der warnemers zich zou moeten wijden aan het vraagstuk der controle op de landsgrenzen, Plymouth zeide daarop, dat in de ochtendbijeenkomst iedereen had be grepen, dat de punten, die de toe stemming der strijdende partijen niet behoeven, later zouden moeten worden besproken en dat voor het oogenblik alleen de punten van paragraaf negen aan de orde waren. Grandi verklaarde, dat er een misverstand bestond en dat men het naar zijn meening over alle voorstellen eens moet zijn, vóór het plan aan de strijdende partijen zal worden voorgelegd. De Portugeesche am bassadeur steunde Grandi. doch verklaarde dat een verschil van meening over de pro cedure voor de Portugeesche regeering niet van fundamenteel belang is. De Duitsche vertegenwoordiger Woermann, die von Ribbentrop verving, zeide het met Grandi eens te zijn, terwijl de vertegen woordigers van Frankrijk, België, en Tsje- cho-Slowakije zich achter Plymouth schaar den. Deze stelde toen voor de controle op de landgrenzen te behandelen op voorwaar de, dat men het er over eens zou zijn, daarna tot het vrijwilligersvraagstuk over te gaan. Corbin merkte op, dat men, indien het vraagstuk der controle te landzou worden aangesneden, een zeker aantal punten van secundaire beteekenis zou moeten bespre ken, die vertraging zouden veroorzaken. Niettemin aanvaardde hij het laatste voor stel van Plymouth. Grandi zeide toen ech ter, dat hij en zijn reaeerina a*>nn andere volgorde dan die van het witboek kunnen aanvaarden. Daar men niet tot overeen stemming kwam, werd tot verdaging be sloten, opdat de gedelegeerden hun regee ringen konden raadplegen en middelen worden gevonden tot oplossing van de moei lijkheid. Hoewel de gedachtenwisseling soms levendig was, was de algemecne toon, naar men verklaart, vriendschappelijk en men gelooft niet, dat de verdaging voor lan ger dan 48 uur zal gelden. Wel betreurt men het in Britsche kringen, dat de machtiging der regeering tot het aanknoopen van on derhandelingen met de Spaansche partij en. thans reeds vertraagd is. EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: zwakke verander lijke wind, later toenemend uit zuidelijke richtingen; toe nemende bewolking, later kans op regen of onweer, koe ler. Verdere vooruitzichten: toene mende wind met veel kans op regen en koeler. Barometerstand hedenmorgen 8 onr i 77.0 Er is vandaag iets nieuws in de Duitsche pers: zij begint een offen sief tegen het Vaticaan en daarvan is, als de teekenen niet bedriegen, een artikel in de Angriff, dat mor genochtend door een dergelijk arti kel in de Völkischer Beobachter zal worden gevolgd, het openings schot. De Angriff schrijft, volgens de N.R.C. o.a. dat de heer Faulhaber en andere hoogge plaatste roomsch-katholieke priesters in Duitschland de stemming al gedurende on geveer een jaar hebben voorbereid door bij hun volgelingen de voorstelling te wek ken, alsof de kerk werd onderdrukt. Na die voorbereiding is bisschop Mündelein te Chicago begonnen met een internationale campagne tegen de Duitsche rijksregeering. Men gebruikt het Concordaat ais een schild om daarachter de immoreele campagne te gen ons te voeren. De Paus laat zich raden door mannen, die tien jaar geleden in Duitschland poli tiek in discrediet zijn geraakt. Tot zoover de Angriff. Inderdaad is het niet te verwonderen, dat het optreden van het Vaticaan tegen Duitsch land een reactie van Duitsche zijde uitlokt. Duitschland heeft bij herhaling bij het Va ticaan geprotesteerd en in zijn laatste pro test heeft het er bij het Vaticaan op aange drongen da dit bisschop Mündelein zou des- avoueeren en terechtwijzen. In plaats daarvan kwam er in het geheel' geen antwoord, maar heeft de paus dezen bisschop in 't open baar om de door Duitschland ge wraakte redevoering geprezen. De in het buitenland geuite veron derstelling dat de Duitsche regee ring tegen de R.K. bisschoppen in Duitschland persoonlijke represail les zal nemen, wordt hier overdre ven geacht. Zien doen wij overigens alleen nog maar het begin van de perscampagne. Waarschijn lijk is evenwel, dat deze perscampagne het publiek moet voorbereiden op de ophef fing van het Concordaat. Zeker is het verder, dat op het oogenblik onder de hooggeplaatste partijmannen stellig de meerder heid voor opheffing van het Con cordaat is geporteerd. Alleen de Führer kan daarin een besluit nemen en dat heeft hij nog niet gedaan. Gemeenlijk wordt een dergelijke stap in Duitschland, al komt hij ten slotte nog verrassend, voorbereid door de stemming des volks daarop te richten. Dat kan nog wel een poos duren en men houdt dan ook in politieke kringen reke ning met de mogelijkheid, dat de opzegging van het Concordaat wordt bewaard voor het Nümberger partijcongres, in het begin van September. Heerhugowaard Reeds vroeg in den avond wees de ongewone drukte in de buurt er op, dat het comité van huldiging zijn werk niet voor niets gedaan had, want van alle zijden kwamen mo torfietsen met en zonder duopassa giers, auto's, fietsen en last but not least voetgangers opdagen, die ge tuige wilden zijn van de feestelijke huldiging van onzen in de laatste dagen veel besproken plaatsgenoot, in het lokaal Rus. Behulpzame handen hadden de zaal een vroolijk aanzien gegeven, terwijl rechts van het tooneel de kast met de talrijke reeds in diverse wedstrijden behaalde tropheeën prijkte. Ongeveer half negen werden de heer Moejes en zijn familie door het huldigings comité in de toen reeds overvolle zaal bin nengeleid en met een „Lang zullen ze le ven" begroet. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de beide plaatselijke geneesheeren de lieeren Spierings en Zwarteveen, wethouder Kooij, den heer van der Ham, gem.secr., den heer Hoogland, gem.ontvanger, het bestuur der motorclub „De Westfries" «uit Enkhuizen, en diverse comitéledcn. Nadat de heer Moejes plaats had genomen temidden der vele bloemstukken, blijken van waardeering van vercenigingen en particu lieren, voerde het fanfarecorps HUGO ceni- ge nummers uit. De heer Dekkers spreekt. Hierna nam de voorz. van het voorloopig comité de heer Dekkers het woord. Hij heette alle aanwezigen en speciaal de fami lie Moejes welkom en gaf in korte trekken de totstandkoming weer. Hij had met genoe gen dit voorzitterschap op zich genomen, daar niet alleen hij, docli de geheele Waard Jan Moejes kent, die in de sportwereld den naam van „allround" weet hoog te houden, niet alleen wat zijn kwaliteiten als rijder betreft, doch ook om zijn hoedanigheden als makker en mensch. Wij kunnen trotsch zijn op een medeburger, die ondanks de pech, waar hij meermalen mede heeft te kampen gehad, is blijven volhouden en nu een hoog te heeft bereikt, die menigeen hem benijdt. Een hartelijk applaus bewees de instem ming der aanwezigen. Burgemeester Sutman Meijer. Hierna trad de heer Sutman Meijer, bur- geraeester der gemeente, voorzitter van het huldigingscomité, vergezeld van mevrouw de zaal binnen. In een vlotte en geestige speech huldig de deze den heer Moejes namens de burge rij. Zi.jn Edelachtbare wees er op dat het Nederlandsche hart niet altijd nationaal ingpsteld schijnt te zijn, doch als het er op aankomt den Nederlandschen naam in den vreemde hoog te houden, dan vallen alle verschillen weg, en zwelt dit Nederland sche hart van trots, als dit op zoo schitte rende wijze gebeurt. Er zijn menschen. die al dergelijke pres taties als waaghalzerij afkeuren, maar zij oordeelen wel heel éénzijdig. Zij vergeten dat de sport, en vooral ook de motorsport, goede eigenschappen als moed en zelfbeheer sching aankweekt. Zich tot den heer Moejes wendende, sprak de Burgemeester de gedachte uit, dat deze zich in de Zesdaagsche op zijn motor misschien rustiger zal hebben gevoeld, dan hier in deze éendaagsche, waar hij den vuurdoop der huldiging moest ondergaan. (Instemming). Spreker wist zich de tolk te zijn van alle burgers, als hij den heer Moejes hartelijk gelukwensrhte met het behaalde succes en hem de verzekering gaf, dat er altijd een burgerij is, die trots is op diegenen, die uit haar voort zijn gekomen en die door kwaliteiten als Moejes heeft getoond te bezitten, zich bo ven het gewone gros weten te ver heffen. Hierna bood hij den heer Moejes als stoffelijk blijk van belangstelling een chro nometer aan, daarbij den wensch uitspre kende, dat deze even secuur in de practijk mocht blijken te zijn als het rijden van den heer Moejes in de Zesdaagsche. Wethouder Kooij voerde daarna het woord. Hij hoopte dat de heer Moejes nog lang de motorsport met succes zal dienen. maar sprak tevens den wensch uit, dat Moejes nooit door roekeloos rijden zijn leven in gevaar zou brengen. Want zei spreker, dat weet Moejes niet zoo heel goed, maar wij weten het allen heel goed, dat wij Moejes in de Waard niet kunnen missen. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat er in alle bescheiden heid een heel lange timmermansknecht, naar me toe kwam, die me mededeelde, dat hij gehoord had dat ik een oud „motor-a- tje" te koop had. In alle waardeering, zei ik tegen hem, maar dat ding is veel te klein voor zoo'n lange man. En als ik nu naga, dat Moejes toen dat ding. dat eigenlijk nergens meer voor deugde, ongelapt heeft, en dat dat eigen lijk het begin is geweest van zijn motor- carrière, dan durf ik hier wel verklaren, dat Moejes heel in het klein begonnen is. En als we nu zien, dat hij een zaak heeft, die klinkt als een klok en waar zes a zeven menschen hun brood in verdienen, dan begrijpt men misschien beter, waarom ik zeg, dat wij Moejes niet missen kunnen. Zoo'n zaak krijgt men niet alleen in zijn kwaliteit van mo torrijder, daar is nog wat anders voor noodig, en omdat Moejes dat heeft, wil hij ook daarvoor mijn fe licitaties wel in ontvangst nemen. Hierna kwam de afgevaardigde van de Motorclub de Westfries aan het woord. Hij vertelde van de vriendschappelijke samenwerking tusschen zijn vereeniging en den heer Moejes, die elk jaar een be- trouwbaarheidsrit in Westfriesland voor ben uitschrijft en deze-tot in finesses orga niseert. Het verheugt spr., mede te kunnen deelen, dat aan de betrouwbaarheidsrit van a.s. Zondag te Enkhuizen, door Jan Moejes zelf deelgenomen zal worden, wat voor de vereeniging een flinke reclame zal zijn. Spreker overhandigt den beer Moejes een lauwerkrans met goel-rood lint. Spr. hoopte dat even blijvend als de krans is, ook 't rij den van den heer Moejes mag zijn. Namens de Neutrale Middenstandsver- eeniging sprak hierna de heer Mienes, waar na de zangvereeniging „Ons Genoegen" Meie nacht, Kerkklokken zong en als extra nummer „Canteclcer", hetwelk ten zeerste gewaardeerd werd. Jan Moejes vertelt. Dan zien we de robuste figuur van den heer Moejes gezond en blozend van uiter lijk als immer zich van zijn stoel verhef fen. We maken in stilte de opmerking, dat een zesdaagsche op deze figuur schijnbaar weinig ten nadeelê weet uit te oefenen. Op smakelijke wijze vertelt hij de reeds be kende voorgeschiedenis van deze overwin ning. Dit jaar werd voor het eerst gereden op de speciaal-motoren der Duitsche B.M.W. fabriek, die, nadat zij in de Harz-rit en de rit om den Dumonceau-beker beproefd wa ren geheel werden nagezien. Drie dagen voor de race kwamen de motoren, die toen nog ingereden moesten worden, hier aan, en dit laatste gebeurde door er op naar Vlis- singen te rijden en het verdere traject in Engeland eveneens rijdend af te leggen. In Engeland werd men ondergebracht in het kasteel van een motorsportliefhebber, die tevens zijn park voor de snelheidsproef beschikbaar had gesteld. De twee grootste moeilijkheden voor de Hollanders waren wel het zoutelooze eten en het links houden. Hierna volgde een verslag van de race zelf, welk verslag gedurende eenigen tijd de geheele zaal in spanning hield. Nadat hij met veel moeite aan de kop wasg ekomen en gedurende enkele ronden met topsnelheid had gereden, gaf men hern bij de pits met teekens te kennen, dat hij b/?t wel wat kal mer aan kon doen. Een groote teleurstelling was het geweest, toen bekend werd, dat de prijs toch nog aan de Duilschers was geko men, dubbel groot was de blijdschap toen de heer Nortier bij een nader onderzoek ont dekte, dat een ronde van van Ilamersveld dubbel was geteld. Een dankbaar applaus beloonde den ver teller. Hierna was bet strijkje „Onder Ons" aan de beurt. Ook dit oogstte o.a. met. Koning Voetbal en Als in Tirol levendige bijval. Niet minder sloeg het, huldigingslide, tekst van Franc. Wit. muziek van Annie Kostelijk, dat door de geheele zaal werd medegezon gen, in. Nadat nog door den heer Kuiper eenige nummers waren ten beste gegeven, was het inmiddels 12 uur geworden. Rest nog mede te deelen, dat na de woor den van dank door den heer Moejes ge sproken, de welgeslaagde avond gesloten werd door den beer Dekkers, waarna men onder de opgewekte dansmuziek van „On der Ons" nog eenigen tijd gezellig bijeen- bleef.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1