Ernstig auto-ongeluk bij Scberpenzeel Chincesch nationalisme laait op DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Oude goudschat ontdekt Het verval van Alkmaars kerk KIJKEN it KOOPEN ti CLOECK Strijd aan het Guadarama-front Versterking van Frankrijk's Staatscrediet De 37ste divisie niet teruggetrokken Geheimzinnige Duitsche duikboot EERBERICHT De zuivering in Rusland PONDERDAG 22 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10320. Uitgove der N.V. v.h. Tropman Co. Schagen. Onder de bevolking van Sjanghai heerscht ongerustheid. Gistermorgen werden verscheidene kanonschoten gehoord tijdens manoeuvres van de Japansche troepen. Men vernam, dat de commandant van het Japansche eskader in de Chineesche wateren besloten heeft om ondanks het on gunstige advies van het Chineesche gemeentebestuur, manoeuvres van de Japansche infanterie en marine te organiseeren in de omgeving van de internationale concessie te Sjang hai. Deze manoeuvres zouden ge houden worden in den nacht van 23 op 24 Juli. Dien dag zullen alle Ja- panneezen uit het binnenland te Sjanghai bijeengebracht zijn. Talrijke Chineezen verhuizen uit de wijken, die in 1932 in het bijzon der te lijden hebben gehad. De ontsteltenis is nog gegroeid bij het Vernemen van het bericht, dat te Peiping Verscheidene persoonlijkheden vermoord zijn, die gunstig stonden tegenover een „vrede tot lederen prijs". Nader vernemen wij, dat de Japanners ten slotte de manoeuvres hebben afgelast. Men neemt aan, dat buitenlandsche pressie aan dit besluit niet vreemd is. Spanning niet afgenomen. Omtrent den toestand in Noord-China ver luidde het eerst, dat de troepen van de ze ven en dertigste devisie hun stellingen bij Jamenkwo, Papausjan, Wangping en Pau- masjang vrijwillig hadden ontruimd en vervangen waren door gendarmerie onder, leiding van generaal Sji Ju San. Ook het kléine, uit een regiment bestaande stedelijk garnizoen van Peiping zou vertrekken, ter wijl voorbereidingen zouden worden getrof fen voor de ontruiming van het militaire kamp Nanjoean. Volgens de laatste berichten uit Peiping echter zijn de berichten over het terug trekken van de Chineesche troepen uit Loe- koesjau voortijdig. Wel is de 37e divisie uit Jamen Koe teruggetrokken. Deze plaats was gister middag omstreeks 1 uur ontruimd, doch de Chineesche troepen aan den linkeroever van de .Joeng Ting rivier, te Pa Pau Sjan en Loekoesjan aan den rechteroever van de Joeng Ting weigeren terug te trekken. Zij verklaren geen last hiertoe te hebben ontvangen. Men vreest, dat deze nieuwe overtreding van de overeenkomst, den toestand nog meer gespannen zal maken. De commandant van de Japansche mi litaire missie, kolonel Matsoei. heeft krach tig bij Soeng.Tse Joean geprotesteerd. De commandant, van het Japansche gar nizoen te Fengtai, generaal-majoor Kawa- be, had reeds eerder verklaard, dat hij vreesde dat het naleven van de plaatselijke overeenkomst zou worden bemoeilijkt door de regecring van Nanking, die erop aa.n- drong dat de overeenkomst haar ter goed keuring zou worden voorgelegd. Verder wees hij erop, dat de toestand meer ge spannen wordt door het zenden van troe pen der Chineesche centrale regeering naar Hopei, niettegenstaande de waarschuwingen van Japan. Door de starre houding van de Nan'king-regeering komt de kwestie in een geheel nieuw licht te staan. Chineesch nationalisme. Men meldt uit Tokio, dat de Chineesche generaals in Noord-China volkomen bewust zijn van de gevaren, welke hun slecht be wapende legers loopen als de Japanners werkelijk tot een strafexpeditie overgaan. Zijn zijn dan ook geneigd in onderhande ling te treden. Hierbij stuiten zij echter op krachtig ver zet van hun eigen legercorpsen, die hals starrig blijven weigeren zich terug te trek ken en niet schromen hun aanvoerders voor verraders uit te maken. Deze troepen worden beïnvloed door jon ge, nationalistisch gezinde officieren, die et- alles op zetten om een afstaan zonder strijd van China's grondgebied aan Japan te voor komen. Onjuiste geruchten tegengespro ken. Er hebben te Londen geruchten de ronde gedaan over een geheimzinnige Duitsche duikboot, die zioh tijdens marine-oefenin gen bij Portlandbill in de nabijheid der En- gelsche schepen had bevonden. Het oorlogs schip ,Wolfhound" hield daar oefeningen, waaraan ook werd deelgenomen door mijn- vegers en een duikboot. Door middel van de instrumenten «aldus luidde het verhaal had men de aanwezigheid van een onder de zeeoppervlakte varende duikboot ontdekt Door signalen beval men de boot boven te komen, doch de officieren van de duikboot, die een Duitsche bleek te zijn, gaven aan dat bevel eerst gevolg, toen losse patronen boven liet vaartuig tot ontploffing werden gebracht. Nadat de duikboot ondervraagd was, mocht zij de reis- voortzetten. De Engelsche minister van oorlog, Duff Cooper, heeft gisterenmiddag maar aanlei ding van een vraag van Attleé een rechtzet ting gegeven. Hij verklaarde, dat Maandag een Duitsche duikboot buiten de territori ale wateren ter hoogte van Portland Bill aan de oppervlakte voer, waartoe zij volko men gerechtigd was. In dezelfde omgeving werden oefeningen gehouden door een torpedoboot jager en een duikboot van de Britsche marine. Nadat een dieptebom door den jager was afgevuurd, kwam de Britsche duikboot bo ven, geheel in overeenstemming niet het oefeningsplan. De oefeningen stonden in geen enkel verband met de aanwezigheid van de Duit sche duikboot. Van officieele Pananieesche zijde worden de geruchten over het vinden van een ou den goudschat in de provincie Chiriqui (Pa nama) bevestigd. Drie grondspeculanten hebben bij het afpalen van nieuwe aankoo- pen twee ondergronclSche kanalen ontdekt, waarin 120 baren goud werden gevonden met een totaal gewicht van ongeveer 3000 kilogram. Al deze baren dragen als stempel de oude Spaansche koningskroon. Men ver moedt, dat deze goudschat nog dateert uit de tijden van de verovering van Amerika. Het Rijk de schuldige. Zooals bekend, is de restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar indertijd gestag neerd, doordat de Gemeenteraad niet tot het uitvoeren der herstellingen in werkver schaffing wilde overgaan. In „De Aannemer", orgaan van den Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, troffen wij over deze kwestie de. volgende ontboeze ming aan: De commissie inzake werkverschaffing, welke door de gezamenlijke werkgevers- en werknemersbonden is ingesteld, heeft onder hands gepoogd deze restauratie als vrij werk te doen verrichten. Toen dit niet ge lukte, heeft deze commissie verdere pogingen nagelaten. De arbeidersbonden hebben daar op bij den gemeenteraad verzet aangetee- kend en ze vonden gehoor bij de hun ver wante roomsch-roode meerderheid. De raad hesloot derhalve niet voetstoots f60.000 be schikbaar te stellen, maar om nieuwe on derhandelingen met het rijk aan te knoopen Dat nieuwe overleg schijnt nog niet ten einde, totdat de kerk zelve tusschen- beide is gekomen en verder ernstig verval is gaan toonen. In sommige dagbladen is ook nu weer ernstige kritiek geuit tegen de vakbonden, welke naar sommige meeningen roet in het eten hebben geworpen en dus. de schuld zijn van de moeilijkheden. Is dat billijk? Neen. De schuld ligt, aldus het blad, naar ons oordeel, bij de betrokken departementen, althans één daar van. Het werk was namelijk een zeer noodzakelijk werk en dan is het volkomen onjuist om het als werk verschaffing te bestempelen en dienovereenkomstig een afwijkende werkregeling vast te stellen. Dit laatste mag alleen geschieden bij „werk-verschaffing", dat is opge zocht werk, hetwelk in nöTnïctle om standigheden niet zou zijn uitge voerd. Waar hiervan nu in Alkmaar geen spra ke was, is het onjuist geweest dat van de zijde der regeeringsdepartementen gepoogd is dit werk van de normale markt af te houden en het is dan ook niet logisch om hen, die op djt verkeerde gewezen hebben, daarvan een verwijt te maken. - GOEMS V. M. CHIWEESCWE RMK v. H EtGCWlMkr CMtWA (.18 PROVINCIÉM.) - Gcenzeu ocr Losgescheurde &eb1edcu. Poovihcic&qeuzem buitewlamdsch bezit -landgcjehzcm OEFCMSIEVE ALUAUriE GEoJ japahschc VaSAALSTAAT IMMcmuEtsCHE COMMDHisnscHE m&coo] (==1 Japanscue lnvlocoscrcER r—T71 ihvIocdssfcer v. EwgcLamo fTTTTTTl Ouoca MiLITaipe ComtboLe vjapn HM JStiCXlSS J"""" nurourooLcer&apc ge&ieociJ japauscue VlOOTSTEUU- deo cemtttate pegceplug. puuteu Vooras brak door midden. Een lieer gedood. Twee dames ernstig gewond. Gisterenavond omstreeks negen uur is op den rijksstraatweg tus- schen Scherpenzeel en Renswoude een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren is en twee personen ernstig zijn gewond. Het betreft hier een huurauto, waarmede een wilde dienst tusschen Amsterdam en Arnhem wordt onderhouden. Op een gege ven moment is de vooras van den wagen door midden gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het voertuig tegen een boom vloog. Van de inzittenden werd de 56-jarige heer K. Bezcmer, wonende in de Plantage Park laan te Amsterdam, vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, evenals de derde passagiere, mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig is. De beide dames zijn met een ziekenauto uit Vecnendaal naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van den auto kwam er zonder letsel af. De eerste hulp werd verleend'door de doktoren H. G. J. Wciwink en J. H. Ronken uit Scherpen zeel. Het ongeluk gebeurde op het grondgebied der gemeente Renswoude. De auto, welke zeven tot acht personen kon bevatten, was op weg naar de hoofdstad. De wagen vloog eerst, naar links en kwam vervolgens aan den rechterkant tegen een boom tot stilstand, waarbij het voertuig groo- tendeels werd ingedrukt, terwijl de boom ge deeltelijk werd ontworteld. Een auto, die op korten afstand volgde, kon nog juist bijtijds uitwijken. Het stoffelijk overschot van den heer Be- zemer is naar de begraafplaats te Renswou de vervoerd. Met een takelwagen zijn de resten van den vernielden auto weggesleept. De politie van Renswoude heeft de leiding van het onderzoek. Omtrent het auto-ongeluk te Renswoude wordt nader gemeld, dat de twee gewonde dames er 'zeer ernstig aan toe zijn. Mevr. Bezcmer, die ruim vijftig jaar oud is, heeft vele snijwonden opgeloopen, terwijl zij klaagt over inwendige pijnen in het onder lichaam. De ongeveer zestigjarige mej. E. Smit had een lichte hersenschudding, ern stige snijwonden in het gelaat en een gebro ken onderbeen. Beider toestand is zorgwek kend. De chauffeur heeft alleen een snij wonde aan het voorhoofd gekregen. De auto was een Fordwagen van 't. jaar 1936. Nader blijkt, dat niet de vooras zelf is gebroken, doch het driehoekige verbindingsstuk, dat op deze as uitloopt, een breuk vertoonde. Hierdoor zijn de voorwielen onder den wagen uitge schoven. De verongelukte auto had slechts een matige vaart, namelijk tusschen de der tig en veertig kilometer. De wagen kwam bij het ongeluk op zijn linkerkant te liggen. Dit nummer beval 8 pagina's SPANJE Offensief bij Madrid ontlastte de troepen in het Noorden. Mussolini wijzigt een Italiaansch commando. Gistermiddag zijn, naar Havas uit Madrid meldt., de rechtsche troepen weer tot, krachtige aanvallen bij Brunete, Quijorna, Villanueva del Pardillo en Villafranca de Castillo overgegaan. Veel tanks en strijd wagens gingen den troepen vooraf, terwijl de luchtmacht de aanvallen steunde. De regeeringstroepen bo den hardnekkig tegenstand, maar volgens de tegenpartij slaagden de rcchtsche troepen er tenslotte in de stelligen van de tegenstanders op de beide oevers van dé Guadarama te bezetten. De regecrinstroepen hebben, volgens be richten uit dezelfde bron, een hevigen aan val op den rechteroever ontketend in de richting van Las Rozas, een knooppunt van de wegen naar Corunna en het Ksco- riaal. Zij werden daarbij gesteund door vijf bataljons en twintig tanks. Met het verlies van 300 man en vier tanks moesten zij zich evenwel terugtrekken. Hevige gevechten rond Villa nueva de Canada. Gedurende den gehcelcn middag was heuvel 660 ten Oosten van Vil lanueva de Canada het terrein van zeer hevige gevechten. Aan beide zijden werd veel materiaal in den strijd, geworpen, terwijl ook groote troepenmassa's in gevecht waren gewikkeld. Vroeg in den middag trachtten de op standelingen den gisteren begonnen aanval voort te zetten, doch zij stuitten daarbij op hevigen tegenstand der regeeringstroepen. Deze laatsten heroverden heuvel 660, doch zij werden door tegenaanvallen gedwongen zich samen te trekken. De generale staf van het leger der regee ring heeft een analyse van den militairen toestand gegeven, waarin hij de meening uit spreekt, dat het offensief van de regeerings troepen aan het front te Madrid den op- marsch van de rechtschen in het noorden tot staan heeft gebracht. Verder wordt gezegd, dat de duce, ontevre den over het optreden van generaal Man- cini, dezen heeft vervangen door generaal Bastico, die tot nu toe een divisie in Abes- sinië commandeerde. Deze heeft van Franco volmacht geëischt om de Italiaansche strijd krachten te hervormen. Bastico heeft een dagorder gepubliceerd, waarin hij zeide dat Santander onmiddellijk genomen moet worden en dat dan naar Madrid zal worden gemar cheerd, waarbij aile hinderpalen uit den weg zullen worden geruimd. Ten aanzien van den strijd in Aragon deelt de. generale staf mede, dat de druk op Saragossa toeneemt. Het schijnt, dat de troepen van branco meer dan zesduizend Italianen hebben geconcentreerd om een aan val te doen op het front van Estramadura, doch de verdediging is hier krachtig geor ganiseerd. Hier is de aardrijkskundige ge steldheid van het land niet in het voordeel van den aanvaller, zooals in het Basken land. VI/ DE BILT SEINT. Verwachting: matige zuidweste lijke tot westelijke wind, zw. bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarsoh. nog regen buien, koeler. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. Barometerstand hedenmorgen 8 nur t 76.3 Herwaardeering van den goud voorraad. Het Fransehe ministerie van financien heeft gisterenavond medegedeeld, dat de re geering heeft besloten tot instelling van een fonds tot steun van de staatsfondsen, dat gevormd zal worden uit. het voordeel, voort vloeiende uit de herwaardeering van den goudvoorraad der Fransehe öank op het laagste peil. voorzien bij de monetaire wet van 1 October 1936, zijnde 43 miligram goud pér franc. In het vervolg zal, onafhankelijk van de belangrijke bedragen, welke de amortisatie kas heeft besteed voor den aankoop van staatsfondsen, die steunfonds optreden, dat de beschikking heeft over een bedrag van meer dan zes milliard franc. Zoodra de operaties tot steun der staats fondsen een einde zullen hebben genomen, zal het ongebruikte gedeelte bij de Bank van Frankrijk worden gestort tot aflossing van de voorschotten van de Bank aan den Staat. Wanneer het stabilisatiefonds geli quideerd zal worden, zal zijn opbrengst voor hetzelfde doel worden gebruikt tot een bedrag gelijk aan dat gedeelte van het steunfonds dat op dat oogenblik gestoken zal zijn in den aankoop van staatsfondsen. Aflossing van de schuld en terugbetaling van de voorschotten van de bank aan den staat zijn de beide essentieele punten van de overeenkomst, die ter goedkeuring werd voorgelegd aan den raad van de bank. Deze maatregelen zijn gelijk aan die, welke reeds in verschillende landen van Europa en Amerika werden genomen en die veel hebben bijgedragen tot een verbe tering van het openbaar credict. Wij teekenen hierbij aan, dat Bonnet, zeer doelbewust een defiationistische koers in slaat. Het vermakelijke is, dat de communis tische pers in alle toonaarden zwijgt, terwijl de socialistische couranten hun best doen de kiezers er van te overtuigen, dat de thans toegepaste aanpassingspolitiek, in we zen niets anders is. dan een vastleggen van de bereikte sociale verbeteringen. Dit is inderdaad waar, maar men vergeet daarbij te vermelden, dat de geweldige stij gende prijzen de levensstandaard zoo sterk zullen gaan drukken, dat die sociale verbe teringen volkomen te niet worden gedaan door de dagelijks slechter wordende levens omstandigheden. Radiocomité en uitgever gear resteerd. Het centrale comité der communistische partij in de Oekraïne heeft besloten uit de partij te sluiten en van zijn functies ver vallen te verklaren den voorzitter van het Oekrainsche radiocomité, aangezien hij het radio personeel niet heeft gezuiverd en toe gestaan heeft, dat clandestien conlrarevolu- tionnaire propaganda in de programma's werd gebracht en hij voor de partij zijn Trotzkistische redevoeringen van 1923 ver borgen heeft gehouden. Tevens is de vroe gere voorzitter van het Oekrainsche radio comité, Koelik, thans directeur van de partij- uitgaven, uit zijn functie gezet, evenals de leider van de radio-uitzendingen voor de nationale minderheden, de leider van de muziekuitzendingen, de leider van de lit teraire uitzendingen en de redacteur van de „Proletarskaja Prawda". liet redactiecomité van het dagblad in de Oekrainsche taal „Kommunist" is even eens gezuiverd, aangezien het verslag van de besluiten van het partijcomitc zegt, dat „liet voormalige redactiecomité" do waar schuwingen in dén wind heeft, geslagen, die het gegeven warenden aanzien van het op treden van het radiocomité.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1