„Slaat de Joden dood" „LeiipontMb" ontmaskert moordenaar van Palestina fel becritiseerd De kwestie om Amerika's Hooggerechtshof Onderhoud van Hitier met Sovjetgezant De schatbewaarder van onze beschaving Fusillades te Algeciras Nieuwe richting in Franco's politiek? Nationalisatie der De rechtbank te Chicago trad Joseph Rap- paport wegens moord ter dood veroordeeld. De verdachte had zijn schuld hardnekkig ontkend en ook na de vcroordccling bleef hij bij ziin verklaring, den moord niet ge pleegd te hebben. Hij stelde alles ln het werk een uitstel van executie en tenslotte gratie te verkrijgen. De gouverneur van den staat Michigan twijfelde klaarblijkelijk aan de juistheid van het vonnis en op zijn bevel werd de executie vijfmaal uitgesteld. Iets, dat positief voor de onschuld van Rappaport pleitte vond men intusschcn niet, maar de gouverneur deinsde er toch nog voor terug, den man naar den electrischen stoel te. zenden. Tenslotte besloot hij een laatste proef te nemen en Rappaport's verklaringen door den „leugendetector" te laten onder zoeken. Leugen veroorzaakt verhoogde bloeddruk. De „leugendetector" is een uiterst gevoe lig instrument, dat Leonhard E. Keiler, lei der van het criminalistischc instituut van een der Amcrikaansche universiteiten, uit gevonden heeft. Dit instrument is roods in verschillende gevallen beproefd. De uitvin der beweert, dat de leugendetector in staat zou zijn, onware van ware antwoorden langs mcchanischen weg af te zonderen. Iedere bewuste leugen laat den bloeddruk automa tisch stijgen en op deze wijze zou het mo gelijk zijn, door middel van een registratie apparaat de juistheid van verklaringen vast te stellen, „Heeft U Max Dcnt vermoord De proef met Rappaport begon daarmede, dat prof. Keiler, nadat hij zijn apparaat op de juiste wijze had aangebracht, den man 'li kaart toonde en hem beval, op de vraag, of dit een kaart was, met neen te antwoor den, dus bewust een onwaar antwoord te geven. Rappaport deed het en onmiddellijk registreerde het apparaat dezen leugen. Prof. Keiler stelde nog een aantal andere onbelangrijke, vragen, waarbij echter de juistheid of onjuistheid van het antwoord van tevoren vaststond en waarbii geen twij fel kon bestaan aan het feit, dat Rappa port in staat was, een juist antwoord te geven Zoodra hij onjuist antwoordde, gaf het ap paraat dit ook iedere keer aan. In den loop van hel onderzoek stelde Keiler plotseling de vraag: „Iloeft U Max Dcnt vermoord?" Rappaport antwoordde met „neen". De leugendetector gaf aan, dat de man loog. Veertien uren later werd hij naar den elec trischen stoel gebracht en terecht gesteld... Senatoren wtllen de zaak op de lange baan schuiven. Ontwerp terug naar de juridische commis sie. Acht senatoren, die zich voor het meoren- deel nog niet hailden uitgesproken over de hervorming van het Amcrikaansche Hoog gerechtshof. hebben zich thans practisch aangesloten bij de oppositie, zoodnt deze naar het zich laat aanzien over voldoende stemmen zal beschikken om het voorstel van Roosevelt te verwijzen naar de commis sie voor juridische aangelegenheden, het geen ten gevolge zou hebben, dat het ont werp hetreffende de hervorming in deze zit ting van den senaat niet meer in behande ling zou worden genomen. Genoemde acht senatoren hebben allen verklaard, voorstan der te zijn van een terugzenden van het voorstel naar de juridische commissie. Over hun standpunt ten aanzien van 't ontwerp zelf hebben zij geen definitieve uitlatingen gedaan. Met het oog op het conflict in de democra tische partij over de kwestie van de hervor ming van het Federale Hooggerechtshof heeft vicc president Garner zijn vacantie in Texas onderbroken. Hij is te Washington aangekomen; vergezeld door prominente ver tegenwoordigers der democratische partij be gaf hij zich onmiddellijk naar het Witte Huis om overleg te nlcgen met Roosevelt. Niet tegen China, maar tegen Rusland Duitsche persstem over het Ja- pansch-Chineesche conflict. De Duitsche binden honden zich druk he /ig met 'i conflict in het Vere Oosten. „De Yölkische Reobachler" geeft een uitvoerig overzicht over de ontwikkeling, die geleid heeft tot de laatste gebeurtenissen en schrijft ten slotte: Het optreden der .Tapanneezen is niet tegen China gericht, liet gaat daarbij om voorzorgsmaatregelen voor een treffen met de Sowjets. Do tragiek is. dat het in den aard van het Japansche optreden ligt. dat liet de vij andschap tusschen Japan en China moet vergrooten. Dagelijks neemt de verontwaardiging van het Chinecsche volk toe. en het eigenlijke doel. dat indertijd door den Japanschen mi nister president Hirota was opgesteld, sa menwerking met bet oog op bet roode ge vaar. schijnt steeds verder af te liggen en bet ziet er naar uit. dat de tegenstellingen nauwelijks moer overbrugd kunnen wor den. BEGRAFENIS VAN MARCONI TE BOLOGNA Besloten is. dat dc teraardebestelling van bet «loffelijk overschot van Marconi eerst Vrijdagmorgen a.s. te Bologna ge schieden zal. Tot en met den dne der torna rdebostel ling zal in de geheele stad de vlag halfstok waaien. Vredelievende woorden. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren in zijn woning op den Obersalszberg te Berchtesga- den den nieuwen ambassadeur der Sovjet unie, Jocrcnef, ontvangen, die hem zijn ge loofsbrieven kwam overhandigen. Joerenef verklaarde daarbij, dat het tot stand brengen en onderhouden van norma le betrekkingen tusschen de Unie der Socia listische Sovjetrepublieken en Duitschland in overeenstemming is met de belangen van beide staten en een bijdrage vormt tot het werk van don algemeencn vrede. Spr. zal al zijn streven richten naar dc uitvoering van deze belangrijke taak. Dc Duitsche Rijkskanselier antwoordde hierop o.m.: van uwe verklaring, dat gij uw streven wilt richten naar bet tot stand brengen en onderhouden van normale be- lrekkingen tusschen Duitschland en de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken; heb ik met bevrediging kennis genomen. Ik hen met u van opvatting, dat een dus danige verhouding tusschen het. Duitsche Rijk en dc Sovjet-Unie evenzeer in over eenstemming zal zijn met dc thans meer dan ooit noodzakelijke eischen van dc niet inmenging als daarmede ook met de belangen van beide landen en aldus kan luid ragen tot de zaak van den algemccmen vrede. Ik verzeker u /lerhalve, dat u bij de uitvoering van de taken, die gij u gesteld licht zoowel van mijn kant als ook van den kant mijner regeering dc noodzakelijke steun ten deel zal vallen. Amerika en het Chineesch- Japansche conflict Amcrikaansche vrouwen door Japanners geslagen. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat de regeering alles zal vermijden, wat de sinds kort gevestigde betrekkingen tot China en de goede economi sche betrekkingen tot Japan zou kunnen verstoren. President Roosevelt voegde er aan toe, dat de kwestie, of bij de neutraliteitswet van toepassing zou verklaren op het Chineesch- Japansche conflict, nog niet actueel is. De Amcrikaansche ambassadeur in Chi na, Nelson Johnson, heeft bet statsdepar- tement er van in kennis gesteld, dat Dins dag twee Amerikaansche vrouwen, mevr. Helen R. Jones uit Detroit en mej. Carol Lathrop uit Washington, door Japansche soldaten voor de Japansche ambassade in Peiping zijn geslagen. Spaaasche generaal gesneuveld Volgens verklaringen van krijgsgevange pen zou de bevelhebber der regoeringsartU- lerie, generaal Aranz, op 1 Juli aan het front bij Madrid gedood zijn. Door de rechtschon afgevuurde granaten zouden te recht zijn gekomen op de commandantsposl, welke de generaal voor zich had laten in richten op een heuvel, welke Val dc Morillo beheerscht. Vijf of zes officieren zouden door dezelfde granaat zijn gedood. NOORSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Het Noorsche stoomschip Havso is gis- Icrenochtend ter hoogte van Hollyhead bij dc Engelsche kust gezonken. De uit 16 kopnen bestaande bemanning slaagde er in met de reddingsbooten de kust te bereiken. Debatten in het Britsche La gerhuis. Verdediging van minister Ormsby Gore koel ont vangen. In het Britsche Lagerhuis was de at mosfeer clectrisch geladen toen mi nister Ormsby Gore het debat open de over het rapport van de Ko ninklijke Commissie van onderzoek voor Palestina, waarin zooals be kend de verdeeling van dit land in Joodschc, Arabische en Britsche zo nes wordt aanbevolen. Het Lagerhuis was stampvol en vele le den konden geen zitplaatsen krijgen. In zijn rede zeide Ormsby Gore o.a., dat men steeds voor oogen zal moeten houden, dat in het bijzonder rekening moet worden gehouden met de toekomst van liet Heilige Land. Hij voegde hieraan toe, dat het spe ciale karakter van Palestina is toegegeven door de Arabische afgevaardigden ter vre desconferentie; bet wordt door de geheele wereld erkend. De drie groote godsdiensten der wereld hebben belang bij Palestina en geen regeling- zal tot stand kunnen komen wanneer geen rekening zal worden gehou den met de belangen van Christenen, Ara bieren en Joden. In het Britsche Lagerhuis verklaarde Ormsbv Gore verder nog, dat de belofte van Engeland en de andere Geallieerden niet inhield, dat Palestina de haardstede voor de Joden zou worden, doch at. in Pa lestina een nationale woonplaats voor de Joden zou worden geschapen. De bedoeling was duidelijk. Aangezien de verklaring van Balfour voorafging aan het mandaat geloofde men, dat dit het mandaat was, doch het mandaat is de geschreven grond wet. welke de handelingen van dc Britsche regeering regelt. Indien ooit door de ontwikkeling van den tijd de herziening van een mandaat noodig is geworden, dan is liet wel voor het man daat van 1921, dat in 1922 door den Volken bond werd goedgekeurd. De grond van het probleem Is de vrees van de Arabieren door de Joden te worden overheerscht en de vrees van de Joden door de Arabieren te worden overheerscht. Dit vraagstuk kan alleen door een ver deeling van Palestina worden opgelost. Spr. achtte b°t voortduren van de tegenwoordig heid van Groot Brittannië in Palestina nood zakelijk voor een vriendschappelijke rege ling van het conflict. Ten slotte deelde Ormsby Gore mede, dat ten gevolge van de Brit-: -schc stappen, de mlrlisfer-plesidëht'" van Irak heeft verklaard, zich niet .meer te zullen verzetten tegen een verdeeling van Palestina. Ormsby Gore's betoog werd kennelijk zeer koel ontvangen en het werd niet al te goed opgenomen, dat, toen eerst Lloyd Gcorge den minister ondërbrak toen de«ze sprak over Arabische nederzettingen in de Joodsche territoriën en vroeg of eveneens aan Joden zal worden toegestaan zich in 'Arabische go- bieden te vestigen, en toen later Churchill vroeg, hoe dc Britsche regcering zich voor stelde het Joodschc gebied te verdedigen in geval er ongeregeldheden uitbraken van Dolblij zijn onze oudheid kundige professoren, wan? neer zij na jaren wroeten in klei-, zand- of steenqrond op de een of andere onher? bergzame plaats resten ran een oude beschaving uit den grond baggeren Dat kost. weliswaar een hoop geld, maar veel van de, beschavingen der Egyp- tenaren, Grieken en Ro meinen zou onbekend ge bleven zijn, wanneer die gravende geleerden er niet waren geweest. Maar meestal delven zij stukken en brokken op en moeten dan met de wetenschap en een beetje fantasie de, zaak. reconstrueer en. Sommige geleerden zullen hun voor ouders dan ook wel eens in stilte hebben vervloekt, dat zij hun beschaving niet beter registreerden en op borgen om deze gaver en vollediger aaiv- het nage slacht te kunnen overleve- ren. Amerika, practisch en zakelijk in alles, zal de beschaving-delvende professoren van ons nageslacht een betere servicegeven. De. man op de foto is dc president van de Oglethorjie Universiteit in Atlanta. Deze zal in de eerste plaats onze beschaving voor het nageslacht bewaren en in de. tweede plaats de toekomstige professoren veel onproductief gezoek besparen. Daartoe, wit hij al onze cultureele voortbrengselen in een onderaardsch gewelf opbergen, zoodat zij veilig zullen zijn voor vernietiging door brand of aardbeving. Natuurlijk doet hij dat op z'n Amerikaansch, want behalve kranten, filmcamera's, gramofoons en radio en dergelijke beschavingssyrnpthomcnwil hij ook het kauw gummi in deze kelder onderbrengen. Deze Yank heeft gelijk.. Evenals onze diplomaten-voorvaderen voor el ke. belangrijke beslissing zwaarwichtig in hun snuifdoos staarden en bedachtzaam een snuif je namen, zoo steken de, Amerikanen nu. een nieuwe Wriqley P.K. tusschen hun kiezen en kauwen „O.K." of „Take it easy" Kauw gummi maakt geschiedenis. En dus behoort het ook ondergebracht te worden in de „cultuur"-kelder van den Anie- rikaansche.n professor. Hij heeft daarbij beslist, dat het gewelf pas in 8113 ontsloten mag worden. \i> zouden graag willen wetenwat de oudheidkundigen der 82ste eeuw over onze „primitieve" beschaving zullen zeggen! Arabische zijde; de minister antwoordde, dat hij niet in die bijzonderheden kon treden, voegt liet Hlsbl. hieraan toe. Voor do oppositie sprak eerst Morgan Jo nes voor dc Arbeiderspartij en deze drong er ernstig op aan, thans geen beslissing te ne men. doch' op dezelfde, wijze als ten opzichte van Indië is gedaan een ronde-tafel-confe- rentic tc beleggen met gedelegeerden van de Joden en Arabieren uit Palestina om de ge heele zaak en dit rapport te onderzoeken en tot een meer bevredigende oplossing te kun nen komen. Sir Archibald Sinclair (lib.) sprak zoo mogelijk nog scherper. Verdeeling zou geen vrede brengen, betoogde hij, bet. was een uiterst gevaarlijke proefneming in „poli tieke scheikunde". „Wat doet de Britsche regcering anders", riep Sinclair uit, „dan de veiligheidsklep voor liet Joodsche probleem in Europa nog zwaarder te belasten?!" Met groote welspre kendheid pleitte hij voor ernstige debatten, voor het Lagerhuis .het roekéloo'ze plan om Palestina te verdeden aannam. Het Lagerhuis hooft n et drie onthoudin gen een door de regcering aanvaarde mo tie goedgekeurd, waarin verklaard wordt, dat de voorstellen van het witboek, bevat tende de verklaring der regeeringspolitiek. met. betrekking tot Palestina, aan den Vol kenbond zouden worden voorgelegd, ten einde de Britsche regeering in staat te stel len na een afdoend onderzoek aan het par lement een definitief schema voor te leg gen, waarbij volledig rekening wordt ge houden niet de aanbevelingen van het re- geerings witboek. Door deze motie, heeft het Huis nog geen stelling genomen inzake de vcrdceling van Palestina. Fel anti-semitisme in Polen Israëls zonen verantwoordelijk gesteld voor slechten cconomi- schen toestand. In geheel Polen woedt op het oogonblik een verschrikkelijke anti semitische hetze. Joodsche woningen en winkels worden geplunderd en vernield. Van dc markten worden dc kleine Joodsche handelaars een voudig weggejaagd. In de drukste straten worden Joden overvallen en mishandeld. De daders worden zoo goed als nimmer gevonden. De poli tie kijkt toe zonder te reagceren. Spoedig zal men op de landkaart van Polen geen stad en geen dorp meer vinden, waarvan (le naam niet in de geschiedenis der Joden vervolging zal staan. Vertwijfeld en radeloos staat dc Joodsche bevolking voor ongeldig geworden staatsprincipes. Dc Pobl- sche Senaat, de Poolsche Sejm en de rechtszalen worden tot een anti semitische hetze misbruikt. Nel als in Duitschland. liet is in Polen geen geheim, dat de Joden in zekeren zin de bliksemafleider voor alle mislukkingen op economisch terrein zijn Polen is een betrekkelijk arm land, dat bo vendien nog genoodzaakt is. zich de luxe van een groot leger te veroorloven. De Pool leidt dan ook over het algemeen een kom mervol bestaan. Nu woont er in Polen een «terke Joodsche minderheid (3.5 millioon zielen. 10% van de bevolking) Het gaat de zen Joden over tiet algemeen nog slechter, dan den Polen zelf. Maar dit neemt niet weg, dat de Pool als volgt redeneert: Zijn die 3,5 millioen Joden maar eerst het land uit, dan krijg ik het zooveel te beter. En indien hij nog niet zoo denkt, wordt bij daarvan wel over tuigd door de politieke partijen. Dc Nationaal—Democratische Partij, welke den tijd rijp acht om de macht aan zich te trekken, heeft naar het goedkoopste agitatiemiddel gegrepen om de regcering moeilijkheden te berokkenen en tegelijkertijd de straat voor zich te winnen. De leuze luidt: „Slaat de Joden dood!" Stinkbommen in plaats van stu dieboeken. Extreme chauvinistische leuzen worden op de politieke markt geworpen. Handel en industrie moeten onmiddellijk van Joden gezuiverd worden! De Joden moeten Polen verlaten! Advocaten, artsen en ingenieurs moeten beschermd worden door ariërparn- graphen! De universiteiten zijn het tooneel van voortdurende relletjes geworden. In- plaats van leerboeken en dictaatcahiers ne men de studenten stinkbommen, messen, re volvers, boksbeugels, ploertcndooders, knup pels, enz. mede. Palestina-verdceling belet emi gratie. Om den Nationnal-Democraton snel dc wapens uit handen te slaan, werd er een nieuwe reeeeringsnartii. „Het Kanin van de Nationale Vereenieing" ono,ericht. Onk haar programma is sterk anti Toodsrh. En de '"asten van den sfri'd om dc macht tussch"n deze narfijen. die de studeerendc iengd. dc arbeiders en de boeren voor zich trachten 'p winnen, moeten de Joden behalen. Geen won dep, dat vele Joden maar al te gaarne foton zonden willen verlaten. In geen land ter wereld is dc Zionistische heweeing zoo sterk. En nergens heeft liet Engelsche voor stel tot verdeeling van Palestina dan ook zoo'n teleurstelling opgewekt, dan onder de Poolsche Joden. Het u'ordt tenslotte „anarchie." Overigens heeft de strijd tegen de Joden ook voor Polen zelf gevaarlijke gevolgen. De Poolsche minister-president heeft eens in de Sejm het woord gesproken: „In het begin heet het wol „Joden" maar tenslotte groeit daaruit de „anarchie". Nu, (lat was volkomen juist gezien. De dezer dagen dilettantisch geënsceneerde putch met de gelijktijdige opmarsch naar Myslcnioe on der commando van den NationaalDcnio- cratischen leider Doboszynski zou het begin van grootore acties vormen. Het droevige einde dezer actie, heeft nu wel voorloopig een streep door de rekening dei- partij gehaald, maar haar anderzijds tot een nog fclere hetze tegen de Joden aangezet. En de vrijspraak van Doboszynski door do jury-rechtbank van Krakau zal de anarchie nog een stuk verder op weg helpen. Regcering kijkt kat uit den boom. De minister-president van Polen, Sklad- kowski, neemt in dezen partijstrijd een af wachtende houding aan. Hij maakt den indruk, alsof hij terwille van dc Joden geen ruzie met de partijen wil hebben, waarbij hij zich door dc wetenschap zal laten leiden, dal noch hij, noch zijn plaats vervanger en minister van financiën Kwiat- kowski een programma bezitten, waarme de zij den economischen nood te lijf kunnen gaan. Al hun pogingen, een hetere con junctuur tc verkrijgen, mislukten tot nog toe. Een ander gevolg is, dat de Ookrainers, die eveneens een minderheid in Polen vor men. ongerust zijn geworden. Zij meepen. dat zijzelve na do Joden aan de beurt zullen komen. Derhalve steken zij den Joden thans do handen toe en zoo ziet men in Polen, dat zich langzamerhand een Joodsch-Oc- krainsch defensief hloc vormt. De Poolsche regeering beschikt over vol doende machtsmiddelen, om aan de barbaar- selie Todenhetzo een einde te maken. Aar zelt zij dnnrmede, dan zal de moreelc en maferieele schade, welke de Joden op hef oogonblik lijden, liet geheele Poolsche volk met zich slepen en aan de economische crisis een einde bereiden, dat niet in den zin van een tot nog toe goed gehandhaafde staatsleiding gelegen heeft. Te Algeciras zijn Dinsdagavond 35 perso nen, die er van verdacht werden met de re gcering te Valencia te synipathiseercn, te rechtgesteld, Te La I-inca bij dc grens van Gibraltar, zijn zes mcnsclien, die volgens de beschuldiging rechtschc vlaggen hadden verscheurd, tor dood gebracht. Engelschen, die te Eastcrnbeacli wandel den, moesten vluchten voor do geweerkogels en in de neutrale zone kon men de kreten der slachtoffers hooren. Nog steeds-komen te Gibraltar deserteurs uit het leger van Franco aan: de meeste komen zwemmende van Algeciras en ^indere kustplaatsen. De oud-katholiekenleider Gil Robles met een geheime zending belast. Men verneemt, dat generaal Franco te Sa- lamanca een onderhoud heeft gehad met den leider der „Accion Populair", Gil Robles, waaraan veel beteekenis wordt toegekend. Gil Robles kwam uit Lissabon waar hij se dert het begin van den burgeroorlog ver toefde. De politieke vrienden van Robles verzekeren, dat het onderhoud een nieuwe étappe in de politiek van het rechtsche Spanje inluidt cn dat Robles is uitgenoodigd tot het ver richten van een belangrijke taak in de organisatie van den nieuwen slaat. Men voegt hieraan toe, dat Franco Robles heeft belast, met een geheime zending bij de regeering te Londen door bemiddeling van Oliveira Salazar. Robles is weer naar Lissa bon vertrokken. Fransche spoorwegen Arbeiders eischen medezeggenschap. De uitvoerende commissie van den Fran- schen Bond van Spoorwegarbeiders beeft een motie aangenomen, waarin zij zicii uit spreekt voor nationalisatie der spoorwegen In de veronderstelling echter, dat nationa lisatie op 't oogenhlik niet mogelijk zal wor den geacht, verklaart de commissie zich voorstanster van liet opzeggen van de over eenkomst van 1921 en van de oprichting van een nationale spoorwegmaatschappij, waarin de verschillende spoorwegmaatschap pijen zouden worden vereenigd. In den rand van beheer der nieuwe onderneming zou den de staat, de kleine gebruikers en liet personeel een aanzienlijke meerderheid moe ten hebben. Spoorwegambtenaren tegen den muur In een te Chabarowsk in het Verre Oos ten verschijnend dagblad wordt melding gemaakt van een proces tegen nog 21 spoor wegambtenaren, die van spionnage beschul digd werden. Zij zijn schuldig bevonden en terechtgesteld. Alle beklaagden waren er van beschuldigd lid te zijn van een „Trotz- kis.tistisch-Jannnsc.he terroristische spion na- ge-organisatie. die werkzaam was op de Wo- rosjilofaftakking van den spoorweg in het Verre Oosten." Hetzelfde dagblad heeft in de laatste 10 weken de namen gepubliceerd van onge veer 130 personen, die op grond van soort gelijke beschuldigingen in liet Verre Oos ten zouden zijn terechtgesteld.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2