Zuiderzeesteunwet wordt verlaagd Vrachtauto tegen een boom Biggenmerken Grossieren buiten de markt om Duel Maes-Lapébie duurt voort Van Vliet wint te Antwerpen Geen Coloradokevers te Epe De vierkamp in Duitschland Twee ernstig gewonden. Gistermiddag om vier uur is op den rijks straatweg onder de gemeente Harmeien een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee perso nen ernstig werden gewond. Uit de richting Utrecht kwam een vracht auto van de firma Takkens aldaar, beladen met zakken eierkolen, waarvan de snelheid ongeveer veertig kilometer bedroeg. Door een defect aan de stuurinrichting was de bestuurder plotseling zijn wagen niet meer meester, waardoor het voertuig tegen een boom reed en vrijwel geheel vernield werd. De chauffeur raakte tusschen de overblijf selen bekneld, doch liep geen verwondin gen op. De naast liem gezeten controleur was er veel erger aan toe. Hij kwam tusschen boom en" carrosserie te recht en brak 'n bovenarm, terwijl hem de borstkas werd ingedrukt. Hij moest uit de auto worden ge zaagd. Achter op den wagen bevonden zich twee knechts, die door den he- vigen schok van het voertuig vielen. Een der mannen kwam juist voor een achterop rijdende auto terecht en werd ongeveer tien nieter mee gesleurd. Hij bleef hevig bloedend liggen. i Bij onderzoek bleek, dat hij een arm had gebroken en inwendige kneuzingen had ge kregen. Zijn metgezel bleef ongedeerd. Per ziekenauto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, te Utrecht zijn de slachtoffers naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De zwaar beschadigde vrachtauto, waar aan de motor in de carrosserie was ge drukt, is door een kraanwagen weggesleept. Politic legt een hinderlaag Ben paar looddieven vliegen er in. Be politie van het bureau Warmoesstraat ïe Amsterdam is er gisternacht in geslaagd twee inbrekers, die sedert geruimen tijd uit iperceelen op de Achterburgwal looden pij pen en koperen kranen stalen, op heeter- daad met hun buit te betrappen. De laat ste dagen waren veel van dergelijke dief stallen voorgekomen -en de politie besloot •de huizen gisteimacht goed te laten be waken. En met succes. De dieven waren waarschijnlijk door het, goede slagen van hun vorige diefstallen driester geworden, ;en hadden minder voorzorgsmaatregelen genomen. Zij waren derhalve onaangenaam iverrast, dat zij, toen ze er met hun buit, die ditmaal buitengewoon groot was, van door wilden gaan, regelrecht in de armen tvan de agenten liepen. Beide mannen, die ongeveer 25 jaar oud zijn, werden gegrepen en naar het politie bureau Warmoesstraat gebracht, waar zij werden opgesloten. Artilleristen van stukwagen gevallen Ben hunner ernstig gewond. Toen gistermorgen een colonne veldartil lerie de hellende Prins Frederiklaan afreed, zwenkten, vermoedelijk door te groote snel heid dé paarden voor een der stukken plot seling naar links met het gevolg, dat twee stukrijders, van E. en van de P., tegen den grond sloegen. Van E. ontwrichtte zijn rechterarm en •van de P. deed vermoedelijk een buikbe schadiging op. Beiden zijn naar het militair hospitaal je Utrecht overgebracht. De toestand van v. d. P. is' niet geheel zonder gevaar. Als reden kan worden aangevoerd de lage bi,r~enprijs in het vorige najaar, die de rechthebbenden op biggenmerken er toe gebracht heeft om, teneinde het beperkte aantal merken tot zoo groot mogelijk voor deel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stellen. Aangezien evenwel de ervaring der laat ste jaren heeft geleerd, dat uiteindelijk vrij wel de geheele toewijzingen worden ver bruikt-, kan met groote stelligheid worden verwacht dat in het tweede halfjaar van 1937 het aantal verbruikte biggenmerken belangrijk zal toenemen, met het gevolg, dat het aanbod van biggen aanmerkelijk zal stijgen. Deze fluctuaties in aantallen en dientengevolge in de prijzen van biggen moeten ongewenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uitwerking op de var- kensprijzen zullen hebben. Er zal worden nagegaan of het moge lijk is om de toewijzing, len minste ge deeltelijk, voor korteren tijd, te doen plaats hebben. Het gebruik kleiner dan de toe wijzing. In het algemeen heerscht. ten onrechte de meening, dat de betrekkelijk hooge biggen- prijzen moeten worden geweten aan de be perking van de toekenning van biggenmer ken. Ten einde dit misverstand uit den weg te ruimen, deelt men ons van bevoegde zijde het, navolgende mede. Inderdaad werd op de toekenning van biggenmerken voor 1937 van overheidswege een beperking toegepast van ruim 6 pet., ten opzichte van de toekenning voor 1936. De totale toewijzing toch voor 1937 bedraagt 2.141.962 tegenover 2.270.231 voor 1936. Uit, de volgende cijfers blijkt ech ter dat. over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 door de boeren 13 pet. minder biggenmerken werden ge bruikt dan in het overeenkomstige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni 1937 deze vermin dering zelfs 26 pet. bedraagt tegen over de overeenkomstige week van het vorige jaar. Het verbruik van biggenmerken bedraagt in het tijdvak van 1 Januari—3 Juli 1936: 969621 cn in hetzelfde tijdvak van 1937: 839946. Van 28 Juni3 Juli 1936 bedraagt het verbruik 47010 en in hetzelfde tijdvak van 1937: 34641. Hieruit blijkt, dat de boeren min der merken hebben gebruikt, dan voor ben beschikbaar zijn. De con clusie is derhalve gewettigd, dat niet in de van overheidswege toege paste beperking van de toekenning de oorzaak moet worden gezocht van de betrekkelijke schaarsehfe aan biggen, doch in de omstandigheid, dat door de boeren minder biggen merken werden verbruikt, dan de toekenning toelaat. Krijgt Amsterdam een garnizoen Adres aan de Regeering. In een dezer dagen gehouden ver gadering van afgevaardigden van een groot aantal Amsterdamsche vereenigingen en organisaties, welke tezamen duizenden Amsterdammers vertegenwoordigen, wercl met alge- meene stemmen besloten, een adres tot de regeering te richten, waarin op het vestigen van een garnizoen te Amsterdam wordt aangedrongen. Voortaan in Amsterdam niet meer mogelijk. De stok ach ter de deur. In de gistermiddag aangevangen vergade ring van den gemeenteraad van Amsterdam werd in behandeling genomen het. voorstel 1ot wijziging van de algemeene politieveror dening teneinde het groeiende euvel, dat grossies of telers in aardappelen, groente en fruit, meestal buiten de gemeente woon achtig met vrachtauto's langs de winkels rijden en trachten hun goederen te verkoo- pen, welke, wijze van handeldrijven lijn recht ingaat tegen hetgeen met de stichting van de centrale markt uit een oogpunt van algemeen belang is bedoeld. Mr. Jansma (V.B.), die de debatten open de, had op het onderhevige voorstel, dat in een nieuw artikel spreekt, van een ver koopverbod van „de door B. en W. bij open bare kennisgeving aangewezen goederen", een amendement ingediend om te gewagen van aardappelen, groenten cn fruit. De vraag of het voorstel het algemeen be lang dient, beantwoordde spr. bevestigend. De heer Erftemeijer (R.K.) betoog de dat. de ontwikkeling van de Cen trale Markt niet met den stok van de politieverordening achter de deur mag geschieden. Er zal binnenkort verandering moeten komen. Het voorstel heet bescherming van de grossiers, maar is bescherming van de eigen markt exploitatie, al dus spr. De kleinhandel zocht oen uitweg. De heer Seegers (Comm.) sprak van een gedwongen positie van den kleinhandel op de Centrale markt, welke daardoor in den straathandel een uitweg zag. In het belang van de Centrale Markt was hij voor stander van het voorstel. Mr. van Wjjck (R.K.) was overtuigd van de absolute noodzakelijkheid van e-cn Cen trale Markt voor de hoofdstad. Het toe laten van venten is, aldus spr., funest voor de Centrale Markt en het stelt onevenwich tige eoncurrentie-mogeHjkheden open. Wethouder Van Meurs (S.D.) legde te genover den heer Erftemeijer den nadruk op het algemeen belang, dat het voorstel voor staat. De argumenten in het voorstel tot uiting komend, sneden naar de meening van den wethouder geen hout. De heer Erftemeijer vroeg den wethouder of aanneming van dit voorstel geen aanlci- dffig zal geven te berusten in de exploitatie doch dat B. en W. zullen voortgaan op den weg naar verbetering. De wethouder antwoordde hierop bevestigend. Be gewijzigde voordracht werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aanteekening, dat de heer Crucq (N.H.) tegen was. LIJK VAN VERDRONKEN KANOVAAR DER GEVONDEN. Gisteren heeft, de vischer Smeenk uit Diemerdam op ongeveer twee honderd me ter uit de kust het lijk aangetroffen van den ruim twintig-jarigen C. Vink uit de Vrolikslraat te Amsterdam, die Zondag j.1. bij het kanoongeluk op het IJsselmccr is verdronken. Per politieboot is het stoffe lijk overschot naar de stad vervoerd cn vervolgens naar een der ziekenhuizen over gebracht. ONZE OOST. OEVAAR VAN DE „TJERIMAP. Gisterochtend werd geconstateerd, dat de werking van de „Tjerimai" op Java is ver ergerd. Er wordt een onderzoek ingesteld Het gevaar is grooter geworden. Reeds werd het bestuur gewaarschuwd. WidAemieti TOUR DE FRANCE 'De Franscliman nog slechts A0 seconden ten achter bij Sylvèrc Moes Chocque wint. de zes tiende étappe Anton van Schcndcl zesde. De zestiende étappe van de ronde van Frankrijk, van Paii naar Bordeaux, over een afstand van 235 k.m. is gewonnen door den Franscliman Chocque in den tijd van 7 uur 56 minuten 50 sec. Als tweede kwam aan zijn landgenoot Lapébie met 7 seconden achterstand op den winnaar. Lapébie kreeg, door het fait., dat hij als tweede aankwam, 45 secon den tiidsvergoeding. Maar belang rijker was, dat Sylvere Maes eerst ais 24ste de finish bereikte in den tijd van 7 uur 58 minuten 35 sec., waardoor zijn voorsprong in liet al gemeen klassement op Lapébie tot 40 seconden totaal is geslonken. De spanning is thans wel buitenge woon groot geworden en in de nog volgende étappes tot Parijs kan er nog veel gebeuren. Sylvèrc Maes heeft pech! Op 25 k.m. voor de finish kreeg Sylvère Maes bandbreuk. Het rustige gangetje van het pcleton was ineens verdwenen. Met een gemiddelde, dat .bij de 50 k.m. lag, stormden Lapébie, Marcaillou en de anderen er tussohenuit, terwijl de andere Belgen af stapten om den drager van de gele trui te helpen. Zelfs de individueel Deloor hielp een handje, iets wat volgens de reglemen ten verboden is. Chocque won den rit met Lapébie op de tweede plaats, waardoor de ze 45 seconden tij cisvergoeding kreeg. En aangezien Sylvére Maes eerst met een tijd van 7 uur 58 minuten 35 sec. binnen kwam, d.w.z. met 1 min. 38 sec. achterstand op Lapébie, dank zij ook een gesloten spoor wegovergang, won de Franschnian in totaal 2 minuten 23 sec., waardoor hij nog pre cies 40 seconden achterstand in de alge meene rangschikking heeft. De uitslag was: 1. Chocque (Fr.) 7 uur, 5G minuten 50 sec. 2 Lapébie (Fr.) 7 uur 56 minuten 57 sec. 3 Wengler (D.) zelfden tijd. 4. Egli (Zwitserland) zelfden tijd. 5. Fréchaut (Fr.) individueel, zelfden tijd. 6 Anton van Schendel, alsmede een aantal andere renners, allen zelfden tijcl. Algemeen klassement: 1. Sylvère Maes (B.) 111 uur 47 min. 5 sec. 2 Lapébie (Fr.) 111 uur 47 min. 45 sec. 3 Vicini (Italië) individueel. 4 Viscrs (Belgic) individueel. 5 Amberg (Zwitserland) 43sle Anton van Scliendcl 114 uur 47 minu ten 7 sec. België leidt in liet landenklassement voor Frankrijk, De schrik van menigen Tour de France -renner: de Pyreneeën. Hierboven ziet men hoe het peleton zich in de 14e etappe tegen een helling van dit majestu euze gebergte „optrekt". Omnium tusschen Pijnenburg en Kaers onbeslist. Op de Ter Riviercnbaan te Antwerpen vonden gisteren internationale wielerwed strijden plaats, waarbij Van Vliet in de sprint na drie manches h deux en een rit a troix, Merkens cn Cools sloeg. Het om- niumnummer tusschen Pijnenburg cn Kaers bracht geen beslissing, daar beide renners twee onderdeden wonnen. De resultaten waren: Sprint: 1ste serie: 1. Merkens, 2. Cools, 12.4 sec.; 2de serie: 1. Van Vliet, 2. Mer kens 12,2 sec.; 3e serie: 1. Cools, 2. Van Vliet, op 20 c.M., 12 sec.; 4de serie: 1. Van Vliet, 2. Cools, op een lengte, 3. Merkens, 12.8 sec. Einduitslag: 1. Van Vliet 4 punten; 2. Cools 5 punten; 3. Merkens 6 punten. Omnium tusschen Pijnenburg en Kaers: sprint: 1. Pijnenburg, 2. Kaers half wiel 121/5 sec. 500 Meter tijdrijden: 1. Kaers 302/5 sec. baanrecord; 2, Pijnenburg 311/5 sec. 1000 Meter tijdrijden: 1. Kaers 1 minuut 51/5 sec. baanrecord; 2. Pijnenburg 1 min. 11 sec. Inhaalwedstrijd over maximaal 2Vz K.M. 1. Pijnenburg 3 min. 12 3/5 sec.", 2. Kaers op 60- meter. Einduitslag; Pijnenburg en Kaers ieder 6 punten. De vrees Is geweken! W a g e ni n g e n, 22 Juli: De Plantenziektekundige Dienst alhier, heeft keverpoppen, welke in een aardappelveld te Epe werden gevon den, onderzocht en geconstateerd, dat het geen poppen van coloradokevers zijn. Het betreft hier poppen van ons- lievenheersbeestjes, zooals deze thans velvuldig op aardappelvelden voor komen. In verband met liet gerucht van den coloradokever vernamen wij, dat niet minder dan zes burgemeesters uit plaatsjes in de buurt van Epe, den Plantenziekt.ekundigen Dienst te Wageningen hebben opgebeld; zij werden terstond gcrustgeseld. Reeds talrijke malen heeft men de popjes en larven van de ons- lievenheerbeestjes voor die van den gevreesden coloradokever aangezien. Zc dachten terstond aan het boos insect En sloegen alarm allerwcge. 't. Was in heel Nederland uitgelekt: „We kwamen de kever tegen!" Hij leek op het colorado-beest. Niets wordt door een aardappelboer zoo gevreesd En Epe was danig verlegen. Een broedplaats tc zijn van het eerpel- bederf! Dat ware een groote schande! Geen sterveling toont zich ooit meer op ons erf, Do boeren vermijden onz' landen! Het. leger uit Wageningen rukt aan, Teneinde den vijand voorgoed te verslaan, Gewapend tot aan de tanden. Dc geelbleeke tegenpartij gaat, maar voort, Met, aardappelmeel zich te voeren, Als 't eerste lid niet in 't bloed wordt gesmoord! En speurend kropen de boeren Al rond tusschen het kostbaar gewas, Zij lagen gebukt onder kruiden en gras Of zij iets zagen verroeren. Popjes en larven vormden de buit Daar komt vast, zoo riepen de heeren, Het zwartgestreept ongedierte uit! Hoe deze bezoeking te weren? De vroedschap is óók al verontrust, Door kevertjes uit haar dommel gekust, Hielp ze liet kwaad te keeren. Nu mag ze weer dommelen in zomerverlof: Dc mannen van Wageningen Meldden den vrede voor d' aardappelhof, Want wat de landbouwers vingen Was niet bet coloradoinsect, Ofschoon de gedachte daaraan werd gewekt, Maar een schuldeloos beestje van onslievenheer, Dat is nu al voor de zooveelsle keer! LIE. Met ingang van 25 Juli a.s De directeur van den rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet te Am sterdam, maakt, in aansluiting op de be kendmaking van 6 Juli 1937 voor alle IJs- selmeèrvisschers en onder verwijzing naar de mededccling d.d. 16 Maart 1937 van den minister van Waterstaat, dat ten aanzien van den toeslag voor I Jsselmcervisschcrs naar omstandigheden zou worden gehan deld, bekend, dat deze omstandigheden thans van dien aard worden geacht, dat met ingang van 25 Juli- 1937, de toeslag voor alle IJsselmeervissclicrs, die als „uitsluitend hoekwanlvisschcr" zijn er kend, voorloopig verlaagd wordt van: tach tig procent op vijftig procent van den grondslag. iP.chaken Partijen in derde ronde afgebro ken. Gisteren is te Stuttgart de derde ronde begonnen van het sehaaktournooi tusschen dc meesters Euwe, Aljechin, Saemisch en Bogoljubow, waarvan dc beide eerste ron den in Bad Neuheim zijn gespeeld. Dr. Euwe kwam voor de eerste keer in dit tournooi tegen den oud-wereldkampioen Al jechin. Nadat verschillende stukken wer den afgeruild, is de partij na de 31ste zet afgebroken, De stand in het komende eind spel schijnt voor Dr. Euwe iets gunstiger. Ook Saemisch begon zijn partij tegen Bo goljubow met dame-gambiet, waarop laatst genoemde antwoordde met de Cambridge springs. Tengevolge van ccnigc verrassen de zetten van Bogoljubow, geraakte Sae misch in tijdnood, doch hij slaagde er des ondanks in zijn positie te verbeteren, zoo dat Bogoljubow het verkregen voordeel bij na geheel teniet zag gaan. Toen dc partij na de 35ste zet. werd afgebroken, bad Sae misch zelfs kans op winst. $ULemmen Nederlanders winnen Damme-Brugge Successen voor Jenny Kasteiü en Smitshuysen. Voor de 26ste maal werd gisteren de jaar- lijksche lange-afstandswedstrijd Damme- Brugge gehouden over een afstand van 4/? K.M. Zoowel bij de heeren als bij de dames behaalden landgenooten de overwinning; bij de heeren werd Smitshuysen eerste, bij de da-mes Jenny Kastcin. Smitshuysen heeft,, naar men weet, ook den 2 K.M. Am- stelwcdstrijd gewonnen, terwijl Jen ny Kastcin onlangs nog in den Scheldewedstrijd als eerste was aan gekomen. Bij dc heeren was de Belg Guilini favo riet, doch de winnaar van den zwemwed strijd dwars door Mechelen kon het ditmaal niet verder dan de vierde plaats brengen. Onze langenoot Schoenmaker werd tweede achter Smitshuysen. De uitslagen waren: Dames: 1. Jenny Kastein (Amsterdam) 1 uur 30 min. 9 scc.; 2. Juliette Boedt. (Brug- sclie Zwcmkring) 1 uur 35 min. 23 sec. Heeren, vrije slag: 1. Smitshuysen (Am sterdam), 1 uur 12 min. 27 sec.; 2. Schoen maker ('s Gravenhage) 1 uur 14 min. 3 sec. Door auto gegrepen Dame zwaar gewond. Zij wei felde bij het oversteken. Dinsdagavond omstreeks half negen wa ren de gezusters G., wonende te Amsterdam, die tijdelijk bij haai* broer te Eindhoven ver blijven, een eindje gaan fietsen. Toen zij, uit een landweg komende, den Aalstcrweg wilden oversteken, naderde uit de richting Valkenswaard een personenauto. De 32-jari ge mejuffrouw A. G. weifelde een oogen- blik, waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. De bestuurder van de personenauto, Jhr. Ir. J. C. M. trachtte door krachtig rem men zulks nog te voorkomen, doch tever geefs, Mejuff. G. werd gegrepen en over den weg geslingerd, waarbij zij een schedel- fractuur opliep. In ernstigen toestand is zij naar het St. Joscphzickcnluiis vervoerd. Haar toestand was gistermorgen niet meer levensgevaar lijk. doch nog zeer ernstig. Dc politic heeft vastgesteld dat dc rem men van dc auto in orde waren. Fietsendief aangehouden Bijna iederen dag worden in Nijmegen en omgeving, tot, in het Brabantschc toe, fietsen gestolen. De dieven zijn vaak moei lijk te achterhalen, daar zij veelal uit plaatsen, over het geheele land verspreid,' afkomstig ziin. Dinsdag is nu bij een razzia in dc Nij- meegsche volkslogementen een zekere van U., een geboren Lei den-aar, thans wonende te Voerendaal, gearresteerd. De man bekende verscheidene rijwiel diefstallen gepleegd te hebben, o.a. te Sam- beek. tijdens de kermis aldaar. Hij is gisteren naar 's Hertogenbosch op transport gesteld. Kinderen leeren telefoneeren Ook ïn Twente zal men volgens het Hsb. binnenkort op de lagere scholen (in de vijf de cn zesde klas) onderricht in het telefo neeren geven, en wel in die plaatsen, waar gelegenheid bestaat tot het voeren van auto matische locale en interlocale gesprekken. In overleg met dc onderwijsautoriteiten heeft de P.T.T. voorloopig 15 lagere scholen te Enschede, Hengelo, Almelo, Oldenzaal en Borne, benevens twee huishoudscholen kos teloos van een aansluiting voorzien. Voorts zal men een „Leidraad", alsmede een „Gesprekkenboekje" verstrekken, en nog een brochuretje aan ieder der leerlingen bij het verlaten der school mee geven. Nationale zweefvliegwedstrijden Dc nationale zweefvliegwedstrijden en het daaraan verbonden kamp van den B.N.Z.C. te Teugc, worden a.s. Zaterdagmiddag om drie uur geopend door den directeur van den luchtvaartdienst, den lieer Van Ede van der Pais. Verder zullen onn. aanwezig zijn gene raal Snijders, vicc-admiraal Quant, de com mandant. van het vliegkamp Soesterberg, de directeur van de KX.Mdc heer Plasman en andere autoriteiten op luchtvaartgebied. Ge noemde hperen zullen met K.L.M.-toest ellen van Ypenburg en Schiphol naar Teuge wor den gebracht. Na de openingsrede van 'den heer Van Ede van der Pais zal een vlootschomv wor den gehouden, gevolgd door zweefvliegtuig- demonstraties. Hierbij zullen voor het eerst in ons land drie Grunau Baby's tegelijk achter niotortoe.stellen dc lucht in gaan. Ten slotte zullen cr kunstvluchten met een Grunau Baby worden gemaakt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7