iik Nieuws. Melkslijttrs wenschen bescherming ven hun bedrijf OMGEVINGNIEUWS Gaat het Burg. Armbestuur verdwijnen 1 SINT PANCRAS In de a.s. week te honden raads vergadering zullen B. en W. voor stellen het Burgerlijk Armbestuur te vervangen door een Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Als motief voert het colege aan, dat het niet juist is, dat thans de raad geen zeg genschap heeft over het groote deel der 'belastinggelden. f 5000 dat jaarlijks aan armenzorg wordt uitgegeven. Het ligt in de bedoeling de uitvoering der noodigc maatregelen voor sociale zorg in handen te geven van B. en W. Daarnaast zal een administrateur worden benoemd, wiens rechtspositie door B. en W. geregeld wordt. Tenslotte stellen B. en W. voor een com missie uit de plaatselijke vereenigingcn van weldadigheid te benoemen, welke commissie desgevraagd het college van ad vies kan dienen. Het bezit van het thans •bestaande Burg. Armbestuur zou worden overgenomen door den nieuwen dienst en den armvoogden eervol ontslag verleend. Het lijdt geen twijfel, of de raad, in zijn tegenwoordige overwegend rechtsche sa menstelling zal dit voorstel aannemen. Of het linksrhe gedeelte der bevolking de maat regelen bijzonder toejuicht is echter de vraag, immers er zit een kantje aan het voorstel. De plaatselijke vereenigingen v*n weldadigheid zijn uitsluitend kerkelijke in stellingen op orthodox-protestantsche en gereformeerde grondslag. Men is van oordeel, dat bij een al te nauwe samenwerking tus- schen het rechtsche college van B. en W. en de kerkelijke instellin gen de belangen van de armlasti gen niet zoo goed zullen worden be hartigd, dan wanneer zooals thans ook niet-kerkelijken, of menschen van vrijzinnige richting eenige zeg genschap hebben. Men acht het eenigszins „verdacht', dat. Juist de rechtsche zijde, die steeds het standpunt armenzorg is overheidszorg heeft bestreden, thans met een dergelijk voorstel komt, dit althans steunt. In hoeverre dit wantrouwen gerechtvaar digd is, zal de tijd moeten leeren. Het zou overigens niet de eerste keer zijn. dat het linksche gedeelte van de bevolking wij denken bijv. aan de befaamde Witte Kruis kwestie van enkele jaren geleden, door min dere activiteit in zaken van algemeen be lang een veer moest laten. Hoewel het. voor stel an sich niet onsympathiek aandoet en het ontwerp op goede gronden steunt, verwachten wij daarom, om de politieke zijde van het geval dus, dat over de zaak nog wel eenige harde noten gekraakt zul len worden. Het einddiploma MULO werd hij te Alk maar gehouden examens o.a. behaald door Mej. N. J. Kloosterboer. BERGEN Examens. Voor het toelatingsexamen van de H.B.S. te Alkmaar slaagden alsnog: Aat Boseisen, Joop Urbanus en Harry Tengbergen, leerlin gen van de U.L.O,-klasse der Berger School vereniging en Jaap Jansen, leerling van de Gemeentelijke U.L.O.-school, alhier. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. De heer G. v. Terwlsga aange zocht als hoofd van den Lucht beschermingsdienst op te treden. Een ieder helpe meel Door het. Dept. van Defensie is bij schrijven van 30 Mei 1931 den burgemeester der ge meenten in Nederland opgedragen een goed georganiseerde luchtbeschermingsdienst in het leven te roepen, ter bescherming van de bevolking hij eventueele gasaanvallen uit de lucht van vijandelijke zijde. Om nu te dier zake een goed werkende or ganisatie to verkrijgen, is in dc allereerste plaats noodig, dat alle inwoners, zoowel mannelijke als vrouwelijke, zich ten volle bewust van de groote rampen welke een luchtaanval kan met zich brengen en hoe ontzettend do uitwerking kan zijn, indien niet tijdig de noodige maatregelen worden getroffen om de uitwerking van de dergelij ke aanvallen tot dc kleinst mogelijke prepor- tles terug te brengen. De tijden van rust en vrede zijn de meest aangewezen tijden om een organisatie als bovenbedoeld in het le ven te roepen. De burgemeester dezer gemeente, de heer H. D. A. van Reenen acht de tijd gekomen, dat ook hier tot maatregelen wordt overge gaan. De burgemeester heeft den heer G. van Terwisga, Zuidlaan 29 alhier, aangezocht om op te treden als Hoofd van den Lucht beschermingsdienst. Deze heeft de hem op gedragen taak aanvaard en zal dus van he den af als Hoofd van genoemden dienst op treden. Hem zullen worden toegevoegd ver schillende hoofden van gemeentelijke in stellingen, terwijl ook vele anderen zullen worden aangezocht, behulpzaam te zijn bij het organiseeren van dezen dienst. Aan elk zal een hepaalde taak worden opgedra gen, die hij in tijden van dreigend gevaar zal hebben te vervullen en waartoe reeds thans de noodige maatregelen dienen te worden getroffen. Alle inwoners van Ber gen zullen nu binnen niet al te langen tijd een circulaire ontvangen, waarin zij kun nen lezen welke maatregelen het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, in over leg met den Burgemeester, noodig acht, om ter algemecne kennis te brengen. De leuze: het is heter te voorkomen dan te ge nezen, is zeker ook hier op haar plaats. LANGENDIJK OUDKARSPEL POSTDUIF AAN KOMEN VLIEGEN. Bij P. Wolfswinkel an den Laanweg nabij Station Noordscharwoude is een postduif aan komen vliegen gemerkt aan de rechter poot no. 3 37 A 19658. VERKOOPING. Donderdagavond werd ten overstaan van notaris H. W. Smit te Zuidscharwoude in Het Huis de Brederode verkocht een huis met dorsch, koeboet en erf aan de Kroon- sfraat alhier, nagelaten door wijlen Aric Kroon Jbz. Kooper werd de heer A. Zuidscherwoude te Noordscharwoude voor f 870. GESLAAGD. Onze plaatsgenootc mej. Rie Prijs slaagde voor het. eindexamen van den 5-jarigen cursus Landbouwhuishoudonderwijs, even als mej.N. Kramer Pd. te Zuidscharwoude. De heer W. J. van der Stok alhier slaag de voor het gehouden examen boekhouden van de Vereen, voor Handelsexamens op practischen grondslag. NOORDSCHARWOUDE BEVORDERD. Mej. Bep Frielink alhier werd aan de Huishoud- en Industrieschool bevorderd van de eerste tot de tweede klasse (opl. voor hulp in de huishouding.) GEEN HUISNUMMERS AANWEZIG Ons werd medegedeeld, dat door de po litie bij verschillende bewoners van de Han delskade waarschuwingen zijn gegeven er voor te zorgen, dat de huisnummers dui delijk worden aangebracht. Wij maken de andere burgers er vanaf deze plaats op attent er ook hun huisnum mers eens op na te zien. Wij hadden het echter beter gevonden, dat eerst een alge- rneenc waarschuwing van gemeentewege ter kennis was gebracht. Maar nog beter ware het als van ge meente wegc de bekende cmaille huisnum merplaatjes beschikbaar gesteld werden, zoo als dit o.a. in Koedijk en Oudkarspel reeds gebeurd is. TOEGELATEN TOT DE H.B.S. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de derde klasse H.B.S. te Alkmaar R. v. d. Meulcn leerling der U.L.O. school te Noord scharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. De Proefpolder.. De actie tegen den Proefpolder aan de Oostzijde der banne zal worden voortgezet. In een gemeenschappelijke vergadering van de besturen der tuinbouwvereenigingen van Broek en Zuidscharwoude heeft men zich uitgesproken tegen het aanleggen van een proefpolder aan den genoemden kant der banne. Er zal nu nogmaals een gemotiveerd adres worden opgesteld en nu zullen de betrokken tuinders worden bijeengeroepen, om ook hun oordeel uit te spreken over dc aange wezen plaats. Nog kort geleden werd ons uit zeer goede bron meegedeeld, dat in den boezem van Ged. Staten nog geen defini tieve beslissing was genomen omtrent dc plaats van den polder. Men mag verwachten dat die echter niet lang meer op zich zal laten wachten, daar het dc bedoeling is tc beginnen kort nadat de tuinbouwproducten van de akkers zullen zijn gehaald. Ook met het oog op de bollenteelt is het zeer gc- wcnscht. voor de betrokken houwers te we ten, waar de proefpolder zal komen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer van der Bijl, slaagde voor het examen Handels kennis. —LANGENDIJK. Van de 4de naar de 5de klasse H.B.S. te Alkmaar is o.m. bevorderd J. Balder te Noordscharwoude en J. Goudsblom te Broek, van de derde naar de vierde klasse gingen over J. Wagenaar en G. Wittevecn en van de le naar de 2e T. Dirkmaat, allen tc Broek. WINKEL Onze plaatsgenoot Herman Span slaagde voor het gehouden toelatingsexamen van dc 3e klasse der R.H.B.S. te Alkmaar, zoodaf ook thans dc leerlingen van dc U.L.O. school die aan een toelatingsexamen hebben deel genomen, allen geslaagd zijn. Door Ged. Staten dezer Provincie is aan W. Roggeveen alhier, ontheffing van de verbodsbepaling van art. 25 van het wegen- reglement Noordholland verleend, voor het hebben van een uitweg op den Lutjcwinke- lerweg. Naar wij vernemen, zal in deze gemeente de distribueering van onvermengde marga rine en hak- en braadvet voorloopig stopge zet worden. CALLANTSOOG SINT MAARTEN VALKKOOG. Ongeluk. De heer W„ werkzaam bij den heer P. S. Eenhoorn, alhier viel gisteren, toen hij met de driewielde kar reed, van de kar af, door dat het paard schichtig werd. Op twee plaat sen brak dc heer W. den arm; hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Geslaagd. Voor het examen diploma Mulo-A, slaagde van hier mej. G. v. Twuijver. Gemeenterekening. De gemeenterekening 1936 sluit met een batig slot van f 4558.68. wat den gewonen dienst betreft. De inkomsten bedragen f46.801.57, de uitgaven f 42242.89. Deze be dragen rijn van den kapitnnldienst f 1944.— en f 1900.aldus een batig slot van f 44. Weigering verlof A. Door B. en W. dezer gemeente, is op het verzoek van den heer H. de Jager, om hem een verlof A te verleenen, afwijzend beschikt. Z11 Pk Burgerl. Stand van 16 t.m. 22 Juli. Geboren: Jan. zoon van Hendrik Toes cn Engeltje Schoen. Inunetje, dochter van Jan Tiessen cn Immetjc Visser. Jan, zoon van Jan Dobma en Catharina Maria, van Westerop. Jacob Johannes. zoon van Albertus Blaaq- boer en Annlgje Beens. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Maria van Schaik, 35 jaar. landbouwer cn Maria de Boer, 38 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpo. Getrouwd: Egbert Stuurman, 26 jaar. melkrijder. I" Winkel cn Trijntje Landman, 19 jaar, te Zijpe. Overleden: Geene. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Gisterenmiddag om 3 uur had de eindlos plaats van de hoogste klasse der landbouw- huishoudschool alhier. Alle leerlingen be haalden het diploma, te weten de dames: A. Bakker. G. Blaauboer, N. Blokker, M Boekei, N. Broersen, I. Francis, L. Klevne, C. Laau, R. Pijper, T. Pool, A. Rijs, A. Wit, R. de Wit, G. Wilbers en J. Wol dring. Tevens kon op alle diploma's vermeld worden, dat de cursus zeer getrouw ge volgd was. Bij de eindlos waren, behalve ouders van de meisjes, aanwezig de heer Cornelisscn, Burgemeester van Schagen, dc heer Nobel, voorzitter van de vereeniging voor land bouwhuishoudonderwijs, die de meisjes toe sprak cn dc diploma's uitreikte cn eenige bestuursleden. Ook mejuffrouw Piet, directrice der school sprak de meisjes toe en legde vooral de na druk op het vele, dat de meisjes aan kennis en mooie herinneringen aan de prettige uren van samenzijn meekregen voor hun verdere leven. Het is te wenschen, dat steeds vele meisjes van dit nuttige en verruimende onderwijs gebruik zullen blijven maken. De middag werd nog opgevroolijkt door muziek en gezang van de meisjes, terwijl ook de „vader van een der leerlingen er met „de mook" de goede stemming in wist te brengen. Na een paar uur van gezellig samenzijn werd dit door den heer Nobel beëindigd en verlieten weer 15 meisjes de school, om op de in deze jaren gelegde grondslag hun verdere leven op te bouwen. Gelukkig konden ze elkaar een „tot weer ziens op de oud-leerlingcnbij eenkomsten" toeroepen. THEATER ROYAL. La Bandéra. De tragedie van een man, den Franschen misdadiger Gilieth, die een moord beging, omdat hij meende daartoe het recht te hebben. Gelijk zoovele wanhopigen komt hij terecht in het Spaanschc vreemdelin genlegioen en daar in dc moordende hitte van Noocd-Afrika begint de ellende eerst recht. Met Gilieth hebben nog twee land- genootcn Mulot en Lucas, zich eveneens onder de bandera (vlag) van het Spaan- sche legioen geschaard. Gilieth wantrouwt Lucas, in de meening, dat deze een poli- tie-spion is. De ontknooping komt echter pas, wanneer zij, moordenaar en spion, te- genover de vrouw staan, die zij heiden lief hebben: Aïscha, de mooie Marokkaansche danseres. Zij houdt van Gilieth, die een misdaad pleegde, misschien niet geheel zon der excuus. De beslissing valt hij een ge vecht in de woestijn: Gilieth sneuvelt en zijn vijand Lucas, tot inkeer gekomen, brengt Aïscha het souvenir, dat zij haar geliefde bij zijn vertrek gaf. Dit spannende drama van liefde, haat en hitte werd geregisseerd door een der beste Fransche cineasten: Julien Duvivier. Twee sterren van de eerste grootte wist hij tot het toppunt van hun kunnen te drijven: Annabella als de danseres Aïscha en Jean Gabin als de desperado Gilieth. Een film. rijk aan gebeurtenissen, voor treffelijk gespeeld, raak van milieu-schil dering en vlot geregisseerd. Gevaarlijke documenten. Niemand minder dan P. G. Wodehouse, een van 's werelds grootste humoristen, le verde het scenario voor de tweede hoofd film: „Gevaarlijke documenten" naar den roman „Thank you, Jeeves". Jecvcs is dc eerwaardige en hoogst, volmaakte huis knecht. die een „ordentel ijker" dienst wenscht. omdat het gedrag van zijn mees ter Bertie Wooster hem meer dan ongepast voorkomt. Dat de nooit uit dc plooi komen de Jeeves ten slotte zijn meester uit dc hachelijkste situaties redt, vindt hij zelf notr hot verschrikkelijkst. Een kostelijke film! TOEGELATEN. Annie Klerk, di«<deze week het M.U.L.O.- diploma behaalde, is toegelaten tot de derde klas R.H.B.S. te Alkmaar. SCH AG EN-NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Schagen I speelt Zondag een vriend schappelijke wedstrijd te Schoorl tegen Alk maar I. Aanvang 3 uur. Vertrek per bus 2 uur. D. Arnoldus. de Wit. H. Middelbeek. A. Slikker. S. Groot es, M. Slikker. D. Schoorl, G. Kocli. J. Peetoom. L. Schoorl. J. Zonncnberg Res.: D. Ruig, J. Weeland. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donder dag iets minder; dc vraag naar de beesten was iets nooger en ook dc handel was daarom trekkend. De beste koe werd ver kocht voor f310.—. afkomstig van den heer S. Vethman, Wieringerwaard: werd gekocht door slager J. Korver, Den Helder, prijs 39 ct De handel 'n kalfkoeien was zeer matig; de ze zijn anders duur. Geldekocien niet veel handel. Pinken en vaarzen dezen keer niet aangevoerd. In den vroegen morgen kon men al merken dat de nuchtere kalveren duur zouden zijn en kwamen de boeren aan, de kooplui hielden zoo ongeveer de wagens vast. Nu, dat kwam wp' uit deze handel was vlug duur noteering tot f 16.—. 98 Paarden werden er aangevoerd. Deze handel was goed: wat zijn de paarden duur tot f500.—. Volgens een bekend paardenkoop man worden de paarden steeds duurder, over 4 a 5 weken zal er nauwelijks meer een paard te koop zijn, tenminste een kwaliteits beest. Handel in magere schapen, handel stug, hoogste noteering f24.Jonge, vette scha pen tot f29.handel matig. Beste oude slachtschapen waren er niet, hoogste notee ring f28.Lammeren voor de slacht, de ze waren er niet; voor het leven was wel f 2 af, handel stug, hoogste noteering f 13. Handel in vette varkens was goed, hoog ste notecring 28 ct., wat al heel lang niet is genoteerd. Biggen van 79 weken f10 14, van 9—14 weken f 1520, handel goed. Schrammen werden ook duur verkocht, van 32—44 gld. Op de kippenmarkt werden weer flinke prijzen besteed. De handel in bokken en geiten was goed. Kan nog vermeld worden, dat de firma Kicft en Stammes, wel bekend, dien dag 29 stuks paarden aanvoerde, 't Heette dan ook dat deze heeren ver voor afloop van de markt al 9 stuks hadden verkocht. Door de luxe paardenmarkt was er veel volk aanwezig en er heerschte een gezel lige drukte. Verzet tegen opheffing der consumptie-melkregeling MELKBUREAU KAN UITKOMST BRENGEN. KWALITEITSVER BETERING VAN HET PRODUCT NOODIG. Niets minder dan een ramp zou het zijn, wanneer de regeering (i.c. de Zuivelcentrale) zou besluiten de consumptiemelkiegeling in de hall- vrijwillige gebieden, waartoe ook Noord-Holland behoort, op te heffen. Zou dit aanvankelijk reeds 1 Augus tus a.s. het geval zijn, thans heeft men gedaan gekregen, dat deze op heffing wordt uitgesteld, met uit zondering van de Noord-Hollandsche eilanden. Aldus de uiteenzetting van voorzitter J. Grceuw op de eerste districtsjaarvergade ring van den Neutralen Bond van Melk handelaren in Noord-IIolland, welke gister avond werd gehouden in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis alhier. Ter vergadering zijn 28 leden aanwezig. In zijn openingswoord heet de voorzitter speciaal de leden uit Wieringen en Texel welkom, die voor het eerst aanwezig zijn. De notulen van de oprichtingsvergadering in Juli 1936 worden, evenals het jaarverslag 19361937 onveranderd vastgesteid na voor lezing door den secretaris, den heer J. Bak ker. Het ledental is in den loop van het jaar flink opgevoerd cn bedraagt thans meer dan 330. Het bestuur telt 12 leden, uit elk district (Alkmaar, Hoorn, Schagen, Pur- mcrend) drie. Uit het financieel verslag van den heer P. de Geus blijkt, dat de ontvangsten f 317.27 cn de uitgaven f 293.S2 bedragen, -zoodat er een batig saldo is van f 23.45. Voorgeschiedenis van den bond. De Voorzitter gaat uitvoerig na, hoe de bond tot stand is gekomen, wat hij reeds bereikte en wat men nog in de toekomst zal kunnen doen. Reeds 5 jaar geleden was de positie van den melkslijtcr zoo slecht, dat hij moeilijk nog meer economische slagen op zou kun nen vangen. Ondanks de oprichting van de crisiszuivelccntrale, waarbij Noord-Holland Noord tot half-vrijwillig (niet bezet gebied) werd verklaard, werd de toestand weinig beter, omdat er in de centrale commissie weinig eenheid was. Ook toen deze centrale commissie te Alkmaar werd omgezet in een commissie van bijstand voor advies aan dc Zuivelcentrale (1935) trad weinig of geen verbetering in. Herhaaldelijk werden de belangen van den melkhandel bij de Zuivel centrale naar voren gebracht, maar men bleef in Den Haag doof voor de meest dringende vertoogen. Het scheen wel alsof men van plan was de melkslijtcrs geheel „los te laten" (wat ook inderdaad het geval is) cn het bedrijf begon van deze afzijdige houding der regcering al dra de pijnlijke consequenties in dc bc- drijfsuitkomsten te voelen. De'consumptiemelkprijs was verleden jaar zoo laag, dat het gerust een aanfluiting van een gezond bedrijf genoemd kon worden! In verschillende plaatsen liep het ook mis. De consumptienieJk-leveranciers voelden zich tekort gedaan; weliswaar zijn 'dc vee houders geduldig geweest, maar toch wilden zij niet de dupe worden van een op den duur onhoudharen toestand. Zoo wildé men niet doorgaan; men vroeg zich af: Wanneer geen enkel advies wordt op gevolgd. waar hebben wij dan een commis sie van bijstand voor? Men is tenslotte tot de conclusie geko men. dat men zelf de hand aan de ploeg moest slaan en dit besef heeft de stoot gegeven tot de oprichting der vereeniging. Hoewel men in Noordholland-Noord nooit tevoren boven den door de Zuivelcentrale vastgestelde minimumprijs was uitgegaan, heeft men toch den vorigen zomer eigen machtig den prijs opgeslagen, waarna men dit in den afgcloopen winter nog eens deed. Men heeft het nog te laat gedaan Erop wijzende, hoezeer de veehouders er bij te kort zijn gekomen, wees spr. er met nadruk op. dat men altijd met een tactiek voor den dag moest komen, welke men overal kan verdedigen: voor de Zuivelcen trale, voor de veehouders, voor het publiek Nimmer sa men van het idee uit: „We zul len het bij het publiek maar eens probee- ren". Een Edele Huidverzorging! Gebrviik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt dc huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. Iedereen kan wel melk gaan venten. Zooals gezegd, vervolgde spr., kregen wij (de commissie van bijstand, die natuurlijk in nauw contact met den Bond staat) den indruk, dat de Zuivelcentrale van de re- gelings-soesah af wilde zijn en de consuanp tiemclk vrij wilde geven. Werden wij losgelaten, dan zou dit een enorm nadeel beteelcenen want in een mi nimum van tijd zou de markt totaal be dorven zijn. Iedereen immers, die kan tel len en melk van de eene emmer in de andere kan gieten, is in staat melk te gaan slijten. De methode is dan: we halen de zaak bij een fabriek en wat we over heb ben brengen we wel terug. Je hoeft de producten alleen maar rond te bréngen. Vakkennis overbodig. Dus geen „vrije" consumpUemelk Al het mogelijke heeft de commissie van bijstand dus gedaan om het vrij ge ven der consumptiemelk tegen te gaan. Inderdaad bleek de regeering voorne mens om met 1 April j.1. in de niet-bezeN te gebieden de regeling op te heffen. Nu kwam een stroom van protesten losï er werden zelfs.brochures geschreven. Tenslotte werd de opheffing opgeschort tot 1'Aug. a.s. T9e voorz. der Zuivelcentra le riep een vergadering van sub-commissies uit dc Commissies van Bijstand in Den Hen? hüeen om dn bewaren te honren. Veel lijn zat er niet in die vergadering, al dus snr., maar in het algemeen wilde men de regeling wel houden. Teekenend voor deze vergadering was wel, dat dc voorzitter der Zuivelcentrale na afloop vroeg, of de com missies van Bijstand, de heele zaak nog maar eens op schrift wilden stellen! Een be spreking met den regeeringscommissaiis voor den Akkerbouw te Alkmaar leidde ten slotte tot het bovengenoemde uitstel. Maar nog waren de hesprekingen niet afgcloopen. Ontelbare malen werd geconfereerd en een maal richtten ook voorzitter en secretaris van de Zuivelcentrale hun schreden naar Alkmaar. Tiet eind van alles is. dat de op heffing van de consumptiemclkregeling ook 1 Augustus niet door zal gaan, behalve op de Noordhollandsche eilanden. Wat deed men voor verbetering van het product? Van regeeringswege werd o.m. de vraag gesteld: „Wat. hebben jullie gedaan voor de verbetering van het product?" Dat vindt spr. begrijpelijk. Wanneer men 5 jaar al lerlei voordeden heeft gevraagd, dan is het billijk dat de gever naar de tegenprestaties vraagt. Inderdaad, zegt spr. moeten wij de kwaliteit der consumptiemelk ver beteren, want en hier haalde spr. enkele treffende staaltjes aan er heerschen op hygiënisch gebied nog ontoelaatbare toestanden. Door een groolere mate van vakkennis moet men misstanden tegengaan. Wij moe ten van ons vak maken, wat er van te maken is. Daardoor kunnen wij voorkomen, dat maar iedereen zonder vakkennis met melk gaat venten. Thans is men bezig om tot de oprichting van een melkbureau te komen, dat prijsre- gelend en controleerend kan optreden. Want slechts zoo, aldus spr. maakt, men oen goe den kans om een doeltreffende bescherming van het bedrijf te krijgen. Discussies. De hierna volgende pauze wordt benut om een bestuurslid te kiezen. Het aftredende lid in het district. Schagen, de heer P. de Geus (penningmeester) wordt met groote meer derheid van stemmen herkozen. De voorzitter gaat over tot dc rondvraag. De heer de Graaf (Breezand) vraagt, welke hesprekingen er met Den Helder zijn gevoerd. Voorzitter: Den Helder denkt: wc kunnen het alleen wel af. Men voelt er niet veel voor den neutralen bond. De heer dc Graaf: Den Helder neemt 1 ct meer voor de melk, dan is vastgesteld. Voorzitter: Dat is geheel volgens de re geling. Alkmaar, Hoorn en Den Helder mo gen 1 ct. meer vragen dan het platteland De heer Schrama (Texel) merkt op, dat de eilanden er wel zeer slecht afkomen, nu voor hen de regeling per 1 Augustus wordt opgeheven. Voorzitter: Men zal het er natuurlijk niet bij laten zitten', maar de aandacht van de regeering op zekere onbillijkheden vestigen. (Een groot gedeelle van Texel's consump tiemelk gaat n.1. naar Den Helder). Dc re geering was blijkbaar van meening. dat het uitstellen van de opheffing der regeling voor de eilanden niet noodig was. De heer Schrama vraagt voorts nog, of de Noordhollandsche Bond het niet noodig en nuttig oordeelt om toe te treden lot de Federatie en zoodoende landelijke samen werking te bereiken. Voorzitter: Laten wij nog maar even af wachten. Misschien is in de toekomst sa menwerking met dc Friezen mogelijk. Het lidmaatschap van de Federatie is duur ^penningmeester De Geus haast zich dit te bevestigen) en we moeten zuinig zijn. Bo vendien verwacht ik er op het oogenblik al thans nog niet veel profijt van. De heer Hoekstra (Wieringen) vraagt wat er gedaan kan worden aan de melkprijzen op Wieringen. De een vent voor 9, dc ander voor 8 cent. Kan er geen woord van protest tot deze menschen gericht worden? De voorzitter acht het inderdaad en be treurenswaardige toestand. Spr. zal de be trokkenen aanschrijven. Nadat nog besloten is om den secretaris f25 en den penningmeester f 15.voor hun werkzaamheden jaarlijks loe te kennen, sluit de voorzitter onder dankzegging dc vergadering.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6