Restauratie van Alkmaar's Kerk aanbesteed Nieuw schip voor de Kon. Shell De raadszetel van mr. dr. Westerman Auto en tram in volle vaart tegen elkaar Padvinders uit Saba gearriveerd Woonwagenbewoners vechten op het mes Dc lang verbeide Natuurschoon-wet Uit onze Oost De Tjerimai werkt De reuzenvaranen Massavergiftiging onder visschen Door vrachtauto overreden Het nieuwe infanterie geschut Proeftocht van het s.s. „Rosaura". In Juni en Juli van het vorig jaar plaat ste de Koninklijke Shell een opdracht voor twee tankschepen met een draagvermogen van ongeveer 4000 tons elk bij de Neder- landsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Beide schepen werden op een helling ge bouwd ëiï op Zaterdag 12 Juni j.1., binnen den tijd van een uur na elkaar- te water gelaten, een ongewone gebeurtenis in den scheepsbouw. Gisteren, nog geen zes weken na den stapelloop, heeft het eerst ge reed gekomen schip, het s.s. „Ro saura" met goed gevolg op de Noord zee proef gevaren. Met een klein gezelschap genoodigden vertrok de „Rosaura" des morgens van IJmuiden. Voor de vele-technische proeven tijdens de vaart was het weer uitermate gunstig. Er woei een stevige bries uit het Zuidwesten, waarbij een groot gedeelte van den dag de zon er voor zorgde, dat het aan boord van het nieuwe tankschip voor de gasten niet te frisch werd. De op zee genomen proeven slaagden alle volkomen en toen de „Rosaura" in den na middag den Nieuwen Waterweg opvoer, kon de directeur van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij.,, de heer D. Goedkoop Dz., het nieuwste in Nederland gebouwde stoom schip aan de opdrachtgeefster overdragen. Beide schepen, twee van de vele, welke in opdracht van de Kon. Shell in ons land gebouwd werden, zullen dienst doen op de geregelde vaart van en naar olie produ- ceerende centra op het meer van Mara- caibo. Zij maken deel uit van een vloot van speciaal geconstrueerde schepen, die de pro ducten van deze centra over genoemd meer naar de raffinaderijen van de Shell op Cu- ragao vervoeren. Het lid van den Ilaagschen gemeenteraad mr. dr. W. M. Westerman heeft aan liet verbond voor Nationaal Herstel een schrij ven gezonden in antwoord op het door ge meld verbond aan mr. Wc'sterman gedaan verzoek om in verband met zijn toetreding tot de N.S.B. zijn raadszetel ter beschik king te stellen. Mr. Westerman zet in dit schrijven uit een, dat hij aan het verzoek als lid van den Haagschcn gemeenteraad te bedanken, -geen gevolg zal geven. Als gronden voor zijn weigering voert hij in de eerste plaats aan, dat de organisatori sche banden die hem met het verbond voor Nationaal Herstel verbonden, reeds gerui men tijd zijn verbroken, en dat het verbond er niettemin, in berust he.eft, dat ,hij zijn taak in den raad bleef vervullen .zich daarbij baseerend op het. feit, dat in schrijvers op vattingen met betrekking tot het gemeente lijk bestuur geen wijziging was gekomen. De heer Westerman is van meening, dat zijn toetreding tot de N.S.B. in dezen toe stand geen verandering heeft gebracht Voorts wijst dc heer Westerman erop, dat bij de verkiezingen van 1935 op dc lijst van Nationaal Herstel 20.113 stemmen zijn uit gebracht, voor een belangrijk gedeelte af komstig van kiezers, wier sympathie naar de N.S.B. uitging. Mr. Westerman meent, dat hij het vertrouwen, dat zoo talrijke kie zers in 1935 in hem hebben gesteld, zou beschamen, indien hij tusschentijds het 'lidmaatschap van den Haagschen raad zou prijsgeven. Nachtelijk ongeluk te Rotterdam Bestuurder van de auto opslag gedood. In de Oranjeboomstraat te Rotterdam is gisternacht een ernstige botsing ontstaan tusschen een personenauto van Dr. Ro- meyn uit Slikkerveer en een motorwagen yan de Rotterdamsche electrische tram. De beide voertuigen, die elkaar met een flinke snelheid tegemoet reden, zijn met een ontzet lenden slag op elkaar gebotst, zoodat. de omwonen den uit hun slaap werden gewekt. De bestuurder van den auto moet op slag dood geweest zijn, de drie andere inzittenden van den wagen hebben min of meer ernstige hersen schuddingen opgeloopen. Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Dc bestuurder, dc conducteur en enkele inzittenden van de tram bleven ongedeerd. De auto is finaal in elkaar gedrukt. De voorzijde van den tramwagen is ernstig beschadigd. Behalve den bestuurder zaten in den auto de Amsterdamsche studenten: de 24-jarige H. A. R. llavcnberg, de 2S-jarige H. M. Zwicht en de 25-jarige S. Rijs. De politie doet onderzoek naar de oor zaak van dit tragische ongeluk. Dc auto is Jot dit doel in beslag genomen. Houtboot drijvende gevonden Schip was niet in staat de reis voort te zetten. De trawler „Catharina Duyvis" IJm. 60 van de V.E.M. heeft Woensdagavond op 190 mijl Noord van IJmuiden een kleine hout boot drijvende aangetroffen. Het schip, dat ernstige machinesehado had, was niet in staat de reis voort te zetten en aanvaardde de door den trawler aangeboden sleephulp. De beide schepen zijn thans op weg naar IJmuiden. waar zij in den loop van den dag verwacht kunnen worden. De trawler heeft de assistentie van andere schepen afgesla gen, zoodat incn het blijkbaar alleen af kan. Ook het kleinste eiland der Ne derlandsche Antillen doet mee aan de Wereldjamboree. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is 't contingent padvinders van Saba, het kleinste eiland der Neder landsche Antillen, met het stoom schip „Crijnssen" van de K.N.S.M. te Amsterdam aangekomen. Het troepje bestond uit een hopman, den heer van der Maarel, en zes padvinders. De lieer van der Maarel deed ons eenige me- dedeelingen over de reis naar Nederland. Op 26 Juni werd de reis aanvaard. De over tocht heeft dus bijna vier weken geduurd, gedurende welken tijd het weer steeds bij zonder mooi was. De ontvangst in de verschillende havens, welke werden aangedaan, was uiterst har telijk. Speciaal noemde de heer van der Maarel de ontvangst te Venezuela. De jon gens hebben van den overtocht zeer geno ten en veel geleerd. Alleen hebben zij het zeer koud gehad. Een eigenaardig eiland. Het eiland Saba is een zeer eigenaardig eiland, ging de heer van der Maarel verder. Er wonen slechts eenige honderden men- schen, die vrijwel allen Engelsch spreken. Ook deze jongens spreken vrijwel uitslui tend Engelsch. Het weinige Nederlandsch dat zij kennen, heeft dc heer van der Maa rel hen gedurende de laatste vier maanden aangeleerd. De huizen staan hoven op een berg plateau. Wegen kent men niet, wel in de rotsen uitgebeitelde treden, waarlangs men naar boven kan klimmen. Op 't eiland komen slechts vijf verschillende familienamen voor, zonder, dat nu allen, die den- zelfden naam dragen familie van el kaar zijn. De heer van der Maarel is eind 1935 in Saba gekomen, en is terstond begonnen daar een padvindersbeweging op te richten. Thans telt deze twintig leden, waarvan zes zijn uitverkoren om deel te nemen aan de We reldjamboree in Nederland. Zij hebben nog een passagier medegebracht, die wij verge len hebben te noemen, namelijk een hond, die aan de padvinderstroep op Saba toebe hoort. Na de douane te hebben gepasseerd heb ben de Sabaschc jongelui de reis voortge zet naar Utrecht, waar zij de eerstkomende dagen zullen vertoeven. Zaterdag komen de padvinders weer naar de hoofdstad terug om deze te bezichtigen. Jongen ging er met de lift van door In de beschuit- en koekfabriek van de fir ma .T. H. Haust en Zonen in de Jan Han- zenstraat te Amsterdam, is gistermiddag een ongeluk met een lift gebeurd, dat ech ter niet a. d. installatie te wijten is geweest. Integendeel, de lift werd voor dc maandc- lijksche controle nagezien door- een mon teur, die daarbij geholpen werd door een veertienjarigen jongen. Deze knaap is, zonder dat de mon teur daarvoor toestemming had ge geven, op het dak van de lift ge klommen, waarbij hij waarschijnlijk niet een been tegen de traliedeuren heeft gestooten. Deze vielen dicht, waardoor de lift in werking werd gesteld en omhoog ging, met het gevolg dat de jongen met de borst tusschen liet dak en het kozijn van het liftgat bekneld raakte. Vlij spoedig was hij bevrijd,, waarna dc inmiddels gewaarschuwde geneeskundige dienst hem naar het Wilhclminagasthuis heeft vervoerd. Hij is daar met inwendige kneuzingen opgenomen. „Waar ik hem geraakt heb, weet ik niet". Tegen den dader drie ]aar ge vangenisstraf geëischt. Op 18 Mei jl. is in het woonwagenkamp te Dussen een vechtpartij ontstaan tus schen den 21-jarigcn C. R. en A. J. van D Beiden trokken het mes, waarmede zij el kander eenige steken toebrachten. C. R. be kwam een groote steekwonde boven het lin ker schouderblad, van D. kreeg verschei dene. steken in het hoven-lichaam. De laat ste is kort na de vechtpartij aan de beko men verwondingen overleden. R. werd dooi de marechaussee aangehouden en stond gis teren voor dc Bossche rechtbank terecht. De publieke belangstelling was buitengewoon groot. De verdachte gaf toe, van D. met een mes te hebben gestoken. „Waar ik hem gèraakt heb, weet ik niet", zeide hij, „maar ik heb pas mijn mes getrokken, nadat van D. mij eei*st met een mes in den schouder had gestoken". Bij het getuigenverhoor werden tegen strijdige verklaringen afgelegd. Een,vijftien jarige zoon van den verslagene, om wien de ruzie was ontstaan, en zijn moeder hiel den vol, dat van D. geen mes getrokken had. en dat de doodelijke steek niet door den verdachte, maar door diens vader was toe- Het ontwerp zou reeds zijn aan geboden. Door het uitvoeren van allerlei, werken, die ingrijpen in het landschap, wordt dit in steeds ver sneld tempo „geësconomiseerd". Wij denken, schrijft de N.R.Ct., daarbij aan de heidevelden, moerasgronden en venen, die tot bouw- en grasland worden ont gonnen, aan kronkelende beken, die keurig recht worden gelegd, aan onze prachtige dui nen die worden afgegraven of met landhuis jes bezaaid, aan de vele prachtige bosschen en schilderachtige houtwallen, die in ons boscharme land in eentonig bouwland wor den omgezet. Sedert vele jaren zijn onze natuurbescher mers, die langzamerhand tot een groot le ger zijn aangegroeid, tegen dit alles in het geweer gekomen en onvermoeid zetten zij hun strijd in woord en geschrift voort. Met klem hebben zij sedert jaren aangedrongen op de invoering van een Natuurbescher mingswet en groote vreugde heerschte in de betrokken kringen, toen in de Troonrede van, naar ik meen, 1929 de indiening van een Ontwei-p-Natuurbeschermingswet werd aan gekondigd, waarnaar toen reeds sedert ge- ruimen tijd reikhalzend werd uitgezien. Zooals elk natuurbeschermer weet en ook al meermalen is gebleken, liggen op dit terrein vele voetangels en klemmen, Dikwijls zijn de gronden, die uit een oog punt van landschappelijk schoon of wel bo tanisch of faunistisch voor de wetenschap van groote waarde zijn, juist zeer geschikt om te worden ontgonnen tot bouw- en gras land, waaraan onze landbouwbevolking voor de stichting van nieuwe bedrijven be hoefte heeft. Ook wcnscht de Nederlandsche grondbezitter ongaarne en in elk geval niet zonder behoorlijke schadevergoeding, in zijn rechten te worden gekort. Het is in de kringen, die zich met de behartiging van het natuur schoon bezighouden, een „publiek geheim", dat de heeren P. Visser, administrateur b.h. departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en E. D. van Dissel, direc teur van het Staatsbeheer, eenigen tijd geleden van de vorige Regecring opdracht hebben gekregen, te zor gen, dat zoowel de idcëele als dc oeconomische belangen, die hier op het spel staan, in het wetsont werp zoo goed mogelijk tot hun recht komen. Naar verluidt zouden beide heeren met hun zeer verant woordelijke en verre van gemakke lijke taak gereed zijn en het ont werp aan de pas qpgetreden Regee- i'ing hebben aangeboden. Moge deze de gelegenheid hebben zich spoedig aan deze urgente kwestie te wij den! Motorrijder op slag gedood Botsing op vrachtauto. Gisteravond reed de 55-jarige L. Blauw met zijn motorfiets, op welker duo een dochtertje zat, van Scholtenswijk, de H. Wcgterstraat te Oude Pekela in. Door het slechte uitzicht ter plaatse zag bij niet, dat er van tegenovergestelde rich ting een groote vrachtauto naderde. Hoewel de chauffeur nog alle moeite deed om een botsing te vermijden, reed de motorfiets tegen het spatbord. De beer B. was onmid dellijk dood. Het meisje bleef vrijwel on gedeerd. Het slachtoffer Iaat een groot ge zin na. De chauffeur treft geen schuld. Vertrek „Doejoeng" uitgesteld Het vertrek van den bij J. en K. Smit gebouwden nieuwen tinbaggermolen „Doe joeng" naar Indië is in verband met dc weersomstandigheden uitgesteld tot nader order. Eerst vandaag zal worden beslist of het transport op weg zal gaan. gebracht. Een dochter van den verslageno verklaarde echter, dat haar vader ook een mes had getrokken, nadat hij door den verdachte was gestoken. Zij is toen dc plaats van dc vechtpartij ontvlucht, doch heeft wel den vader van den verdachte op de vechtenden zien komen toeloopen. Dr. J. C. Pompe uit Nijmegen, die dc sectie op het lijk heeft verricht, verklaarde o.m., dat dc slagader van het sleutelbeen was doorgesne den en van D. daaraan is doodge bloed. De verdachte ontkende, dat zijn vader met een mes zou gestoken hebben. Deze is pas komen toeloopen, toen van D. reeds dood was. Hij bekent, dezen te hebben ge dood. doch heeft het gedaan uit zelfver dediging. In zijn requisitoir achtte dc officier van justitie het gebeurde niet volkomen opge helderd, Daar verdachte van I), in den schouder heeft gestoken, staat het. echter vast, dat de doodelijke steek door hem is toegebracht. Wegens mishandeling, den dood tenge volge hebbende, eischte de officier tegen den verdachte een gevangenisstraf van drie jaar. De verdediger, mr. J. B. Hengst uit Den Bosch, meende, dat men de verklaringen van de echtgenoote en van den zoon van den verslagene niet zonder meer naast zich neer kan leggen, ook al neemt verdachte de schuld op zich. Ilij -beriep zich op nood weer. Fen verzoek, om den verdachte on middellijk in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank afgewezen. In den vorigen nacht vertoonde de Tjeri mai van middernacht tot 4.45 uur een ver hoogde werking. Er hadden erupties plaats tot een hoogte van 500 meter uit den bin- nenkrater, terwijl gedurende dien tijd de buitenkraters rustig waren. Gisterochtend was daarentegen de binnenkrater rustig en vertoonden de huitenkraters eenige werking. Dc toestand blijft stationair. Er is geen re den tot ongerustheid. Gewapend verzet Een militaire patrouille onder leiding van luitenant de Raadt doodde 4 uitgewekenen van Gampong Leupong, op een afstand van 30 K.M. van Koetaradja. De patrouille ging hiertoe over nadat deze uitgewekenen op den grooten weg, welke langs de Westkust van Atjeh leidt, gewapend verzet hadden gepleegd. Omtrent de vangst van 19 reuzen varanen welke bestemd zijn voor verschillende Eu- ropecsche en Amerikaansche dierentuinen, kan nog worden gemeld, dat voor de vangst van deze dieren, door het departement van economische zaken loestemming werd ver leend onder voorwaarde, dat Dr. de Jong, zoöloog te Buitenzorg en leider van de ex peditie de stand dezer varanen voldoende zou hebben bevonden. Intusschcn is gebleken, dat sedert het laatste bezoek aan het eiland in 1929 de va- ranenstand aanzienlijk is vermeerderd. Bovendien waren deze varanen niet af komstig van Komodo, doch van West-Flo- res, terwijl zij bestemd zijn voor weten schappelijke doeleinden. Dr. de Jong wordt aan het einde dezer maand op Java terug verwacht. Tienduizenden komen er te Bre da boven drijven in de Mark. Omgevallen teerspuiten de oor zaak van het drama. In het water van de rivier de Mark bij Breda is op groote schaal visch vergiftigd. Toen eenige wandelaars achter de Baronielaan aldaar langs de rivier liepen, hoorden zij een vreemd geplas. In bet water zagen zij honderden visschen, die wild rond zwommen. Zij trachtten een goed heenkomen op den wal te vinden, waar zij op het droge amechtig ble ven liggen. Door dit zonderlinge schouwspel verwon derd, begaven de wandelaars zich met een bootje te water en in minder dan geen tijd hadden zij honderden visschen gevangen. De vischvcrgiftiging nam steeds ernstiger vormen aan. Waren het eerst honderden cn duizenden, na eenige uren dreven tien duizenden visschen bewusteloos op het wa ter. Honderden dezer dieren werden over gebracht naar tuinen van bewoners der Ba- roniclaan. Daar werden zij met schoon wa ter afgespoeld, waarna men hen liet zwemmen in teilen water. Na eenige uren kwamen zij weer bij. Visch kan gegeten worden. Ook gisterochtend dreven te Breda nog talrijke doode visschen in de Mark. Daar vooral voor de bewoners, van de Baronie- laan de -stank zeer hinderlijk is, is de ge- meentereiniging begonnen met netten dc doode visch op te scheppen. De vergiftiging werkt nog steeds door. Tot nu toe was het alleen witvisch, die dood boven kwam, maar gisterochtend kreeg ook de paling het te kwaad, iets wat zeer zel den voorkomt, aangezien paling hij water verontreiniging in den modder pleegt te kruipen. Omtrent dc oorzaak vernemen wij, dat het vrijwel zeker is, dat deze geweten moet wor den aan de olie- en teerproducten der N.V. Bitumen weg, welke de Baron ielaan aan het verbeteren is. Zaterdag j.1. is daarbij een teerspuit er die met. olie gestookt wordt, om gevallen, waarhij leer, olie cn carboleum in dé riolen zijn gekomen. Door den hevigen regenval van Dinsdag zijn de riolen schoongespoeld cn is het olie- achtige mengsel in de Mark terechtgekomen Daar aanvankelijk gevreesd werd, dat dc visch, die m<j mudzaken vol bedwelmd was opgeschept, schadelijk voor de gezondheid zou zijn. heeft de de directeur van don gemeentelijken geneeskundigen dienst, dr. Hermans, aanstonds een onderzoek inge steld. Hierbij is hem gebleken, dat dc visch die nog niet dood. maar alleen be dwelmd wordt opgeschept, mits goed schoongemaakt, geen direct gevaar voor de gezondheid oplevert. Agenten surveilloeren thans langs de Mark, teneinde te voorko men, dat ook doode visschen worden opge schept, die wel gevaarlijk voor de gezond heid zijn Voor de hengclaarsvereonigintr de Baronie, die hot visch recht in dat gedeelte van de Mark heeft gepacht, bctcekcnt het gebeurde een groote schadepost. Meisfe te Rijssen gedood. Op een gevaarlijk kruispunt te Rijssen (Ov.) is gistermiddag het dertienjarige dochtertje van de familie W., doordat zij de macht over het stuur van haar fiets kwijt raakte, in hotsing gekomen met een vrachtauto. Het kind kreeg een ernstige wonde aan dc slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Uit naam van de kerkvoogden van de Hervormde gemeente te Alkmaar heeft gis terenavond de heer II. v. d. Kloot Meyburg uit Scheveningen aanbesteed het uitvoeren van schoonverken in de Groote Kerk al daar, teneinde verder instortingsgevaar te voorkomen, in afwachting van de defini tieve restauratie van de kerk. Deze voorloopige werkzaamheden zullen bestaan in het beveiligen van het. schip van de kerk door het maken van kratten aan muren en pilaren en het door trekstangen onderling verbinden daarvan, zoodat verder overhellen niet mogelijk zal zijn. De omgang om het koor zal beveiligd worden door ver schillende ijzeren banden. Er waren voor deze aanbesteding zestig belangstellenden en aanne mers uit verschillende provincies aanwezig. In totaal werden 38 bil jetten met bedragen varieerend van f 8.770 tot f 19.030. Laagste was J. Apeldoorn te Egmond-Binnen, hoog ste II. Koom te Alkmaar. De begroo ting was f 13.000 Onder het nu aanbestede werk is nog niet begrepen, hetgeen zal moeten worden ge daan om den westelijken gevel aan den kant van het postkantoor teversterken en voor welk werk door het, rijk deze week nog f 5.000 werd toegezegd boven de f 15.000 welke aanvankelijk beschikbaar werden ge steld ter voorkoming van verder onheil. Schermutseling in Breda Agent door woesteling bedreigd Woensdagavond omstreeks half 10 heeft in de Koningstraat te Breda 'n schietpartij plaats gehad, waarbij een agent van politie een 23-.jarigen man, die hem met een groot mes be dreigde, door den bovenarm heeft geschoten. Toen de agent omstreeks genoemden tijd in de Koningstraat surveilleerde, bemerkte hij een volksoploop voor het huis van de familie G., waar een hevige twist was ont brand tusschen den 23-jarigen inwonenden zoon en diens jongere zuster. Deze twist liep zoo hoog, dat de jongeman zijn zuster met een mes bedreigde.- De agent verschafte zich daarop aan de achter zijde toegang tot den tuin van het perceel teneinde bemiddelend op te treden. De zoon G. was echter door het dolle heen en kwam toen hij den agent bemerkte op hem toe met. in de eene hand een stoel en in de andere een broodmes. Uit zelfverdediging trok de agent, daarop zijn revolver en loste een waarschuwings schot. Toen G. niettemin aanstalten maak te. den agent te lijf te gaan, schoot de agent den woesteling in den linkerboven arm, waarna deze kermend op den grond viel. Na ter plaatse voorloopig te zijn ver bonden, werd hij naar het St. Ignatius zie kenhuis vervoerd. In aansluiting op vroegere berichten over de keuze van het Böhlor-kanon van 4,7 als infanteriegeschut kan Ihans worden ge meld, dat het in het voornemen ligt per regiment infanterie hiervan 3 secties a 3 stukken in te doelen. liet geschut is, vol gens de N.R.Crt., reeds gedeeltelijk besteld. Voorts ligt het. in het voornemen de voer tuigen voor dit geschut cn deszclfs munitie in te richten voor paardcntractie. Schccpsbrandje te Rotterdam Omstreeks half twee is gistermiddag brand uitgebroken m dc lading van het sleepschip Nelly, schipper A. Sicbcnga, liggend langszij het. Duitsche stoomschip Pretoria in de Mer- wehaven te Rotterdam. Op dat. moment was het personeel van.de Nelly bezig met het. in laden van pakken sisal uit het Duitsche schip. Tijdens die werkzaamheden zag de schip per, dat er rook opsteeg uit ruim twee, waar in op dat moment niet. werd gewerkt en dat gedeeltelijk was dichtgclegd. In dal ruim be vonden zich behalve de pakken sisal ook ha len graszaad. Toen de lading was opengelegd ontdekte men dat enkele halen graszaad in brand stonden cn dat de partij verder lag te smeulen. Personeel van de Duitsche boot. heeft met drie stralen op het schip zelf het vuur be streden. De oorzaak van liet. brandje, dat men snel onder de knie had, is onbekend. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. N

Schager Courant | 1937 | | pagina 7