Verleden en Heden 60.000 schepen in de grootste haven der wereld Originetle sollicitatie BOEDDHA-BEELD. DE 126STE NAKOMELING VAN DE ZONNEGODIN. Op 30 Juli 1937 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de groote Japansche keizer en directe afstammeling van de Zonnegodin Amaterasu, Moetsoehitote Tokyo overleed. Groot was de rouw in het land, want hij was de baanbre ker voor het hedendaagsclie, moderne Japan. Keizer Moetsoehito 1868-1912. (Van een bijzonderen medewerker), Amaterasu, de zonnegodin" en de voornaamste van alle goden, werd eens op ernstige wijze door haar broer Susanowo beleedigd en uit woede hierover verborg zij zich in het rotshol des hemels. Toen waren aarde en hemel in duisternis gehuld. Maar de goden wisten raad en lieten als zoenoffer een spiegel maken. Vervolgens voerde een der godinnen voor de poort van het hol een potsicrlijken dans uit, waarover de goden in een dreunend gelach uitbraken. Hierdoor werd Amaterasu zoo nieuwsgie rig, dat zij uit haar hol te voorschijn kwam, om te zien, wat er gaande was. Men liet haar toen in den spiegel kijken, en zij was zoo met zich zelf ingenomen, dat zij besloot niet moer in de grot terug te koeren. Zij verbande nu haar broer Susanowo en stuur de haar kleinkind Ninigi naar de aarde, om daar te regeeren. Zij gaf hem den spie gel mede, die tot op heden in een tempel bewaard wordt. Jimmu nam in het jaar 660 voor Christus, als kleinzoon van Ninigi, den titel van keizer aan. Nog steeds wordt dit gedenkwaardige feit op 11 Februari gevierd. Boeddha zegevierde. Van de derde eeuw af schijnt de Chinee- sche beschaving langzaam maar zeker Ja pan binnengedrongen te zijn, terwijl in de zesde eeuw het Boeddhisme vasten voet in dit land kreeg. Al deden de conservatieve partijen nog zoo veel moeite, spoedig na men zelfs de keizers dit geloof over en hier mee verdween het geloof aan de Zonnego din. De oude bevolking maakte zelfs van de wapenen gebruik, maar hun nederlaag deed Boeddha's loer voorgoed zegevieren. Vele keizers gingen zoo ver, dat zij de tonsuur aannamen en afstand van de re geering deden. Dit was de kiem voor net verval van de keizerlijke macht. Geheel Ja pan kwam langzaam maar zeker onder Chi- neeschen invloed en alles werd op Chinee- schen leest geschoeid. Op het einde van de Sste eeuw werd de hoofdstad Kyoto hoofd stad gebouwd, waar van 794 tot 1S68 de keizerlijke residentie gevestigd was. Toen Noord-Europa nog In be renhuiden rondliep. De beschaving van het Japansche volk, hoewel voor het grootste deel van de Chi- neozen overgenomen, stond in dien tijd, toen wij hier in Noord-Europa nog in berenhui den rondliepen, reeds op een hoog peil. In drukkunst, schilder-, beeldhouw- en borduurkunst blonken de Japanners uit. Het aanzien van den verzwakt. Mikado Het behoeft ons echter niet te verwonde ren, dat door al deze luxe en weelde het aanzien van den Mikado en keizerlijke familie zeer verzwakte. Prachtige tempel- spelen, schitterende hofcercmoniën, dichter- en schilderwedstrijden, dit alles hielp mee, om hen van hun taak af te leiden. Het ge volg hiervan was, dat liet land langzamer hand niet meer door den keizer, maar dooi den Shogun of hofmeier bestuurd werd, die zich van alle macht meester maakte. Het leenstelsel ontwikkelde zich meer en moer en wanneer de keizer maar weelderig kon leven, kregen de edelen steeds meer grond in bezit, liet cevoH' hiervan was, dat de heerschappij der Shoguns onafgebroken van ongeveer 1100 tot 1808 heeft geduurd. Het geheimzinnige land Westerlingen betreden. door In de 19de eeuw werd Europa het land. waar men in Japan de oogen op gevestigd hield. Nog steeds heerschte de Shogun in Kyoto en droomde de Mikado zijn eeuwen lange droom, weinig vermoedende, hoezeer de tijd van verlossing genaderd was. Door de bestudcering van de oude Japansche letterkunde, waarbij weer de aandacht op de bijna ver geten Shinto-leer van Amaterasu gevestigd werd, begon de troon der Shoguns te wankelen; men leerde wederom de afstamming van den Japanschen keizer kennen en nog .slechts een stoot van buiten af was noodig, om de macht van den Shogun ten val te brengen. In 1853 kwamen de Amerikanen met een eskader aanzetten en eischten open stelling van het land voor de vreemde werelddeelcn. Spoedig daarop volgden de andere landen en het Westen had zijn in trede in het geheimzinnige land gedaan. De Shogun zag geen kans, het Shogunaat te redden en de buitenlandschc politiek te voeren. En toen dan ook in 1867 de 15- jarigc keizer Moetsoehito den troon be steeg, legde hij al zijn macht in diens han den. Hiermede was een einde aan het Shogunaat gekomen, dat eeuwen lang ge- hcerscht had. Het nieuwe Japan begon! De hechtste banden met het verleden gebroken. Met groote praal en plechtigheid werd de nieuwe keizer geinstalleerd en de oude roem van het keizershuis hersteld. De „glansrijke regecring" was aangebroken, en de Westersche beschaving deed zegevie rend haar intocht in Japan. De taak van den jongen keizer was' in het begin lang niet gemakkelijk, want ve len hadden gedroomd van een terugkeer tot het oude. De jonge keizer nam zelf echter het ini tiatief tot een algeheele hervorming in Wcsterschen geest; hij schafte o.a. het leenstelsel af. Zoo werd de hechtste band met het ver leden gebroken en Nieuw Japan verrees. Doch met het herstel van de keizerlijke macht moest noodzakelijk een terugkeer tot het oude Shinto-geloof ten koste van het Boeddhisme samengaan. Nu de afstam meling van de zonnegodin Amaterasu het heft weer in handen had, moest aan die godin zelf en aan al de andere goden van het Shinto weer alle eer gegeven worden. Alle boeddhistische priesters werden ver wijderd, het Shinto werd staatsgodsdienst. Spoedig bleek evenwel, dat deze maatre gelen wel wat overhaast genomen waTen, zoodat men in 1S89 tot algeheele vrijheid van godsdienst moest overgaan. Wat het Christendom betreft, die werd eerst in 1873 vrijgegeven, waarmee aan de vrecselijkc vervolgingen een einde kwam. Japan snelt vooruit. In de laatste 70 jaar ontwikkelde Japan zich op ongelooflijk snelle wijze. Reeds in 1S70 had men de telegraaf ingevoerd en het volgende jaar de eerste ondcrzeesche kabel van Nagasaki naar Shanghai gelegd. Ook de rijkspost werd in 1871 naar Europeesch model ingevoerd, en een nieuw muntstelsel nam met de opening van de Keizerlijke Munt een aanvang. In 1873, dat een der belangrijkste her vormingsjaren genoemd wordt, werden zoo wel het keizerlijk leger als de marine in gesteld. Het geheele leger werd op Euro- pcoschen leest geschoeid. Met de grondige verandering van de recht spraak werd tevens een einde gemaakt TEMPEL WAAR DE SPIEGEL VAN AMATERASU BEWAARD WORDT. aan de vreeselijke gruwelen, die er be stonden. Ontzettend waren de straffen, die er zelfs voor kleine vergrijpen bestonden. Want zooals bekend, hechten de Japanners weinig waarde aan een menschenleven, het individu is niets, de gemeenschap is alles. Want hoe diep het Boeddhisme zich ook in het Japansche leven ingeworteld heeft, de wreedheid heeft het niet kunnen uitroeien* Toen keizer Moetsoehito voorgoed de oogen sloot. .Tapan ontwikkelde zich ook nog in andere richting, n.1. als koloniale mogendheid. (De ChinaJapan oorlog in 1894.) Japan groeide in eenige tientallen jaren uit tot het machtigste en meest gevreesde land in het Oosten van Azië. Toen dan ook op 30 Juli 1912 keizer Moetsoehito voor goed de oogen sloot, heerschte er in het geheele land groote rouw. Een rouw stoet van 4000 meter lang trok door de in nachtelijk duister gehulde straten van de hoofdstad naar de laatste rustplaats des keizers. En terwijl men hem de laatste eer bewees, volgde zijn vriend en raadgever Nogi, de overwinnaar van Port-Arthur hem vrijwillig in den dood. Nogi versmaadde het, langer dan zijn kei zer te leven; wel de grootste eer, die men iemand bewijzen kan. Inderdaad was Moetsoehito een voortref felijk keizer met verlichte denkbeelden ge weest, die oneindig veel voor zijn land ge daan heeft.. Thans is Japan een land, dat in de wereld en in de wereldgebeurtenissen een eerste plaats inneemt, en waarschijn lijk in de toekomst nog een veel belangrij ker rol zal spelen. En dit alles heeft het voor een groot deel te danken aan keizer Moetsoehito, de 126ste afstammeling van de zonnegodin Amaterasu ROMANTIEK EN ZAKELIJKHEID IN DE LONDENSCHE DOKKEN. Slechts weinige bezoekers van Lon den welen, dat de Engclsche hoofd stad ook havenstad en bovendien de grootste binnenhaven van de wereld is, waarvan het jaarlijksche bezoek van 60.000 schepen en de jaarlijksche overlading van 40 millioen ton goe deren uit alle deelen van de aarde, wereldrecords beteekenen. Langzaam gaat de indrukwekkende To- werbrug omhoog om ons schip te laten pas- seeren. Elke •brughelft, die in enkele secon den zich op zijn geweldige scharnieren ver heft, om de pijpen der booten niet te belem meren, weegt duizend ton of een millioen kilogram, wat nauwelijks te verwonderen is, als men bedenkt, dat vier verkcersstroomen zich over deze brug bewegen. Afgezien van het dikwijls kostbare tijdverlies, dat de aan beide kanten van de brug wachtende voer tuigen ondervinden, moet voor elke keer, dat de brug omhoog gaat, vijf pond betaald wor den, een bedrag, dat deels door de scheep vaartmaatschappijen, deels door de haven autoriteiten betaald wordt. Nauwelijks is de brug achter ons weer naar beneden gegaan, of wij bevinden ons aan diè oever van Londen, dio iedere gids de vreemdelingen aanprijst als de „romanti sche'" wijk en door iedcren politieagent wordt geschilderd als he* district, waarheen men zich niet alleen begeven moet. Geen dramatische ontmoetingen met de onderwereld. Aan den anderen kant van de Towcr is het Londen van de 'xlokkcn, Edgar Wallace en Conan Doyic en al hun navolgers hebben Lime-house, het Chineezen-kwartier, de dok ken en de havens gemaakt tot een tooneel van bloedige scènes, roofpartijen en gevaar lijke smokkelaffaires. Het kan waar zijn, dat in deze door de rook zwart geworden huizen, waarvan de grondmuren in het water staan en die slechts door smalle, stecnen trappen, die in de Theems afdalen, van elkaar schij nen afgescheiden, gevaarlijke menschen wo nen, opiumholcn zijn, schuilplaatsen van de lichtschuwe havendieven, die op roof en ste len uit zijn. Wij zijn echter reeds dikwijls langs hun huizen gegaan, steeds ongestoord, zooals overal in Londen, en zagen onze hoop op dramatische ontmoetingen met de onder wereld in rook vervlogen. Alle soorten schepen. Pakhuizen, fabrieken, olie- en suikerraffi naderijen, gas- en electriciteitswcrken, het Koninklijk College van Grecnwich en dan weer pakhuizen en fabrieken, trekken aan beide kanten van ons schip voorbij, terwijl wij in de richting van de dokken sturen, die trots de grootste van de binnenhavendokken genoemd worden. Wij ontmoeten alle soorten sche pen, sleepbooten, die zwaarbeladen schepen trekken, trotsche oceaanstoo- mers van twintig duizend ton, die uit Nieuw-Zecland komen, Russische vrachtbooten en Belgische stoomboo- ten, die hooi importeeren, tanksche pen met petroleum, visscherssche- pen, luxe jachten, driemasters, die juist uit Australië met graan bin nenkomen. Er is haast geen enkel soort schip, dat niet dagelijks de mond van de Theems binnen vaart, om zijn lading in de dokken op te slaan. Een rondgang door de reusachtige pak huizen geeft slechts een vagen indruk van de grootte van de haven, de binnenkomen de schepen en van de Engclsche bevolking. Vijfhonderd vierkante meter tapijt. Een lijst van importcijfers geeft een idéé van de hoeveelheid goederen, die in de Londensche dokken worden gelost. De ta- pijtenvoorraad in dc pakhuizen in de Cutler Street bedraagt een half millioen vierkante meter tapijten, waaronder zendingen uit België, China, Amerika en Afrika. Naast de 7 lA millioen manden appelen, die in het voorjaar in de Londensche haven worden gelost, worden ook 400.000 ton andere vruchten en groenten daar ontscheept, waaronder meer dan de helft van de En gclsche behoefte aan bananen, die bij hon derdduizenden in halfrijpcn toestand wor den getransporteerd en pas in speciaal daarvoor gebouwde pakhuizen rijp worden. Giftige slangen en vogelspinnen tusschen de lading. Men gaat als in een tropisch oerwoud door deze pakhuizen, tus schen dc groene hananentrossen en de zwarte matrozen en dokwerkers, die steeds nieuwe ladingen aan brengen. Het gebeurt vaak, dat ZONDAG 25 JULI 1937. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 AVRO. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van staat en maatschappij". 10 00 VARA-orkest. 10.45 Declamatie. 11.00 Fantasia en Orgelspel. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. I. d. pauze: Jamboree-nieuws. 2 00 Boekbespreking. 2.30 Orgelspel. 3.00 Residentie-orkest en solisten. I. d. pauze: Gramofoonmuziek. 4.30 (Eventueel 4.15) Sportreportage). 5.00 Mannenzangvereeniging „Inter Nos". 5.30 Uitzending voor de Centrale Bond van Transportarbeiders. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6..20 Gramofoonmuziek. 6.30 Lezing „Een conferentie in September". 6.45 Nederd. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP Mededeelingen. 8.10 Gramofoonmuziek 8,15 Residentie-orkest en solis'e. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Radiohoorkrant. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12 00 AVRO Dansorkest. Hilversum II. 8.30 NCRV. 9.3 11.30 KRO. KRO. 5.05 NCRV. 7.45— 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 Jubileumviering der Kring Twente- Tochten te Oldenzaal. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewijde muziek (Gr. pl.). 5.50 Nederd. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (Gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Lezing De Liturgie en het huisgezin". 8.10 Berichten ANP Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-Melodisten en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.50 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. MAANDAG 26 JULI 1987. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Ensemble J. Kroon en declamatie. giftige slangen zich tusschen de ba nanen verstopt hebben. Dan wagon de dragers zich langen tijd niet in de opslagruimten en pas wanneer een paar onverschrokken matrozen de slang gedood hebben, kan het werk weer verdergaan. Vergiftige vogelspinnen, zoo groot als een vuist, zijn ook vaak verstekelingen op de bananenschepen. en men ziet ze dikwijls pas, wanneer de fruit handelaars de hananentrossen uit stallen voor den verkoop. De mees te vogelspinnen in de Londensche dierentuin komen van de haven of van de fruitmarkt in Covcnt Gar den. Men moet zich niet voorstellen, dat de verschillende pakhuizen naast elkaar lig gen, zoodat men in een half uur overal ge weest kan zijn en een denkbeeld heeft van de dingen, die hier gelost worden. Om de haven van Londen te leeren kennen, heeft men minstens een week noodig. Als men van de zes dagen daar vijftig uur door brengt, dan heeft men nog slechts' een deel van de reusachtige havenwerken ge zien. Drie uren lang heeft een veertigjarige" werklooze een dezer dagen tallooze Kopen- hagenaars en een afdccling politic bezig ge houden door in het allerbovenste topje van de 'spits van den Raadhuistoren allerlei acrobatische toeren uit te halen. De man, die metaalbewerker van zijn vak is, heeft sedert 1931 slechts tien weken werk gehad en als er als eens een kansje was om weer aan den gang te komen, liep het telkens weer mis pmdat hij een stijf been en een klompvoet heeft en daarom niet als vol waardig beschouwd werd. Teneinde te toonen, dat hij on danks zijn gebrek wel tot iets bij zonders in staat is, teneinde de aandacht op zich te vestigen en zoo eindelijk weer werk te krijgen, heeft hij het plan opgevat bovenin de kroon op den Raadhuistoren te gaan zitten tot hij 't van den hon ger niet langer uit zou kunnen hou den. En Maandagmorgen in de vroegte is hij dan naar 't Raadhuis gefietst, is hij, zich optrekkend aan den bliksemafleider, die buiten langs den toren loopt, zestig nieter omhoog geklommen tot den eersten omgang, waarna hij binnendoor verder naar boven is gegaan om 't laatste stuk van dc spits' weer buitcnlangs af te leggen. Aan dc stang boven den windwijzer heeft hij ecu roode vlag met „Arbeid, brood, vrijheid" gebon den, wat niet als een politieke demonstratie bedoeld was, doch alleen maar orn dc aan dacht te trekken. En drie uur lang heeft hij toen daar meer dan honderd meter bo ven Raadhuispladscn doorgebracht, soms kunsten vertoonend, soms ook rustig genie tend van het wijde uitzicht of van de drukte beneden en tusschenbeide eens pratend met de agenten, die zich vijftien meter lager uit een dakraampje bogen en probeerden den werklooze te overreden naar beneden te komen. Tenslotte heeft hij dat gedaan, om dat hij een goed hart heeft en omdat de agenten hem verzekerden, dat ze niet moch ten gaan koffie-drinken voor ze hem hadden. De werklooze heeft geen proces-verbaal ge kregen, maar wel verschillende aanbiedin gen voor werk. De vlag is tenslotte door den spccialen torenbcklimmer van de ge meente Kopenhagen naar beneden gehaald. 12.30 Orgelspel, zang en vioolsoli. In de pauze Jamboreebprichten. 2.15 Omroeporkest". In de pauze: Zang. 4.30 „Meesterwerken van de Fransche toon kunst", causerie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuz. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Causerie over de Vierdaagsche. 9.30 Concert door Padvinderskoor. 10.00 Radiotooneel. 1 .30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Berichten. Hierna tot 12.00 Gramofoon muziek. Hilversum n. NCRV-Ultzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Amsterdamsch salonorkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Sopraan en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Nederlandsch strijkkwintet. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 „Onze Christelijke taak ten opzichte van de Wereldjamboree", dialoog. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Causerie over Reclame. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing.

Schager Courant | 1937 | | pagina 13