Wereldeconomie moet los van nationaal egoisme bi Non-interventie dreigt te mislukken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Algemeene organisatie ter bestudeering der wereldhuishouding noodig Meening van Leopold III, koning dei Belgen SPANJE Smeulend verzet in het Fransche Volksfront Parijs protesteert te Berlijn Toestand in China thans rustig EERBERICHT Roosevelt houdt zich groot KIJKEN is KOOPEN bi CLOECK ZATERDAG 21 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10322. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Z.M. de Koning der Belgen heeft den mi nister-president van Zeeland, een brief doen toekomen, waarvan de volledige tekst als yolgt luidt: Brussel, 21 Juli 1937. Mijn waarde eerste minister. Waar men de ontreddering aanschouwt, waarin het menschdom is gedompeld, kan men niet dan met een angstig gevoel de toe komst tegemoet zien, Men moet dan ook met kracht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal van menschelijke solidariteit verheft, steunen. Deze overtui ging bevestigt het gewicht van de zending, die door Groot-Brittannië en Frankrijk in uw persoon aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strekking heeft dan men haar gemeenlijk toekent, vermits zij inderdaad tot het vinden der elementen van een rationeele inrichting der gansche werekl-economie kan leiden. Uit de ontvangst, die u aan den overkant van den Atlantischen Oceaan is ten deel gevallen, blijkt de ingenomenheid der Ver- cenigdc Staten van Amerika met het stre ven, dat aan het initiatief van Groot-Brit- tannië en Frankrijk te danken is. Aldus betuigen ons deze drie groote natiën haar edelmoedig verlangen, mede te werken aan de vestiging van een betere levensorde, waarnaar dë gansche wereld snakt. Voor de groote moeite, die ge u bij de ver vulling van deze zware taak hebt getroost., zullen allen, die er het ware doel en de omvangrijkheid van inzien, u zeer dank baar zijn. Laat mij op het oogenblik, dat gij de eerste resultaten van uw onderzoek gaat. vastleggen, uw aandacht op een eigen over weging vestigen. Het ware, meen ik, van overwe gend belang een organisme voor eco nomische studiën te stichten, welke waarde naar voren zou worden ge bracht door zijn drievoudig karakter van universaliteit, bestendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisa tie van de wereldeconomie en duurzame aan passing van deze organisatie bij de steeds veranderlijke economische factoren, vormen het. dubbele doel, dat aan een dergelijke in stelling zou worden toegedacht. De economi sche wetenschap, die voornamelijk op het le ven zelf is gericht, is dan ook aan alle le- vensrhythmen onderworpen en de vraagstuk ken, die haar worden voorgelegd, kunnen niet op onveranderlijke wijze opgelost wor den. Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten moet een dergelijke instelling zoo onafhan kelijk mogelijk van alle nationale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk het economisch gebied van politieken invloed vrij te houden. Maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basip van het probleem, dat men u ter be studeering heeft opgedragen en waarop onze vercenigde krachtsin spanning geconcentreerd moet wor den. Het is onder deze omstandigheden van 't grootste belang, dat op de medewerking van alle groote. deskundigen ter wereld moge worden gerekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraagstukken betreffende de nijverheid, den handel, den landbouw, het. geldwezen en den arbeid. De ze deskundigen zouden hun toetreding niet door een mandaat, maar door hun indivi- d.ueele bevoegdheid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog willen weren en de menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moeten wij den moed hebben het economische vraag stuk in zijn algemeenheid te beschouwen en een oplossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen, de verdeeling van de grondstoffen, de verdeeling van de geldmid delen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouw staten en de industrielanden enz. LEOPOLD KONING DER BELGEN. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de tenuitvoerlegging van een zoot uit gebreid programma zijn verbonden. Noch tans ben ik ervan overtuigd, dat het oogeniblik gunstig is om den stap te wa gen en dat wij bij de vervulling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen niet slechts op den steun van alle regeeringen, maar ook op de goedkeuring en de mede werking van de groote maatschappijen, godsdienst en philantropische gemeenschap pen: in één woord van alle menschen, die hun hart' het verlangen naar woder- zijdsch begrijpen en solidariteit gevoelen. Wij kunnen het onszelf niet ontveinzen: aanzienlijke groepen der menschelijke sa menleving zijn het niet meer met elkander eens. Indien een eerste stap kon worden ge daan om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom (en vooral het Oosten) het bewijs hebben ge leverd, dat, het westen boven het stoffelijke de geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waarachtige broederlijke liefde." (w. g.) LEOPOLD. Van Zeeland heeft gisteren nog een langdurig onderhoud gehad met Maurice Frère, die rapport heeft uitgebracht over de besprekingen, welke hij te Londen heeft gehad. Frère vertrekt de volgende week weer naar Parijs, om het onderzoek, dat hij namens Van Zeeland instelt, voort te zetten. Het rapport van Van Zeeland wordt niet vóór den herfst venvacht. Communisten eischen hun on middellijke samensmelting met de socialisten. Het verschil in opvattingen tusschen de communisten eenerzij ds en de ra dicalen en de socialisten anderzijds in het Fransche Volksfront is wel zeer duidelijk aan den dag gekomen op het communistische congres, dat te Montreuil wordt gehouden, In zijn groote rede zeide de secretaris dei- partij Jacq. Duclos, dat de partij loyaal zal voortgaan het tweede Volksfrontkabinet te steunen, maar daarbij niet zal nalaten aan te toonen, dat de financieele^ maatregelen, die het neemt onbillijk zijn en zonder uit werking zullen blijven. Deze besluiten, zoo verklaarde Duclos, volgens het Hsbl., zijn weinig in overeen stemming met het Volksfrontprogramma en wekken onder de arbeiders een gewettigde ontevredenheid. De verhooging der indirec te belastingen is onbillijk, de maatregelen tegen bedrog en speculatie zijn niet af doende, hetgeen wel blijkt uit de speculatie tegen den franc die zich aan het ontwikke len is. Wat de beperking van de credieten betreft, ze beteekent, wat men ook beweren moge, een terugkeer van de deflatiepolitiek. Met deze bewering kwam Duclos lijnrecht in strijd met die der socia listen, die gisteren nog eens uit voerig in de Populaire betoogd hebben, dat het een gemeenè be schuldiging is, van deze regeering te zeggen dat zij thans met deflatie begint, omdat de aangekondigde in krimping van uitgaven in het ge heel niet het karakter van deflatie zou hebben. De communisten denken daar blijkbaar anders over en staan daarbij geheel aan de zijde der „reactie'Het verschil is ech ter dat die „reactie" de bezuinigingen noodzakelijk acht en ze toejuicht, terwijl de communisten er zoo spoedig mogelijk een einde aan zouden willen maken. De Populaire publiceerde gistermorgen een brief, gericht tot het Nationale Volksfront- Comité, waarbij aan de andere partijen daarin als gevolg van het socialistische con gres te Marseille wordt voorgesteld het programma van het Volksfront opnieuw te gaan bestudeeren en verder uit te breiden. Ook de secretaris-generaal der partij, Thorez, verklaarde: „Wij zullen de tweede regeering van het Volksfront steunen, naar mate zij het programma 'van het Volks front zal toepassen. Tenslotte deelde hij mede, Dins dag a.s. in de bijeenkomst der com missie van de beide partijen (socia listen en communisten) te zullen verlangen: Ten eerste: het bijeenroepen van een nationaal congres der commis sie van het volksfront en ten twee de: onmiddellijk samensmelting der communistische en socialistische partijen, zelfs nog voordat de over eenkomst tot eenheid onderteekend zal zijn. Gedurende de overgangsperiode, die nood zakelijk is voor de vorming van de eenheids partij, zouden communisten en socialisten zelfs lid van hun respectieve partijen kun nen blijven, hetgeen hun niet zou verhin deren voortdurend vereenigd te blijven in den sthijd, die tegen de reactie gevoerd moet worden". De bijeenkomst werd opgeheven, nadat de voorstellen van Thorez waren aange nomen. Dit nummer bevat 16 pagina's Fransch-Duitsche pers-oorlog verscherpt. De Fransche ambassadeur te Ber lijn heeft zich gistermiddag naar 't ministerie van buitenlandsche za ken begeven, waar hij uit naam van zijn regeering krachtig protesteerde tegen de door de nationaal-socialis- tische pers gepubliceerde leugenach tige beweringen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. 4 De ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voort gaan, nadat de Fransche regeering een of- ficieele en stellige tegenspraak had dden hooren. De Fransche „Temps" schrijft, dat de Duitsche perscampagne tegen Frankrijk de strekking heeft de door Grandi veroorzaak te moeilijkheden in de ondercommissie voor de niet-inmenging te vergrooten. De Duitsche pers aldus het blad wil de verantwoordelijkheid voor de ver wikkelingen. die door de tactiek van Gran di kunnen ontstaan, op Frankrijk werpen. Zij doet het voorkomen, alsof de officiecle Fransche tegenspraak van de berichten, als zouden in Frankrijk vrijwilligers 'voor de Spaansche regeeringstroepen geworven worden, verwaarloosd kan worden. Het is helaas niet. voor het eerst, dat men aan de overzijde van den Rijn tot een derge- lijken aanval overgaat., waarbij wordt uit gegaan van een verzinsel. Wij willen wel aannemen, zoo vervolgt de „Temps", dat dit het werk is van elementen, die geen officieele verantwoordelijkheid dragen, maar het is ongetwijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitschland te vestigen op dergelijke methodes, die de betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen benadeelen. Verplaatst Franco het zwaarte punt naar Teruel? Het tegenoffensief van Franco bij Madrid is doodgeloopen. De Vollcs- fronttrocpen heeft men niet uit hun nieuwe stellingen kunnen verdrij ven. Het front heeft de laatste 24 uur geen verandering ondergaan. Madrid begon anderhalve week geleden den aanval van dc troepen in het Noorden te ontlasten; de nationalisten hebben deze tactiek goed afgekeken en zijn zwaarder druk gaan uitoefenen bij Teruel, om de re geeringstroepen te dwingen versterkingen van bet front van Madrid daarheen te stu ren, zoodat de linies bij Brunete een ver zwakking zullen ondergaan. Een groot offensief bij Teruel kan gevaar lijk zijn, omdat de nationalisten hier de ver bindingswegen van Madrid met Oost-Spanje (Valencia) bedreigen. De troepen van Franco zijn ook ten wes ten van den Estremaduraweg tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel door de re geeringstroepen teruggedrongen in de rich ting van den weg naar Toledo. De rechtschen verloren bij deze actie vele menschen en een groote hoeveelheid materieel. De druk van de rechtschen bij Bruneta is afgenomen. Het schijnt, dat de aanvallen van de regeeringstroepen op Naval Camelia heeft gedwongen troepen te verplaatsen in de richting van hun linkerflank. De luchtmacht van de regeering heeft ver kenningsvluchten uitgevoerd achter het front van de troepen van Franco. Japan blijft versterkingen zen den Chineezen trekken terug. Volgens berichten uit Peiping is het in ge heel Noord-China thans rustig. De politieke Raad van Hopei en Tsjahar voert de voor waarden van de plaatselijke overeenkom sten van 11 en 17 Juli getrouw uit en de Japansche autoriteiten zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Chineesche autoriteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou .kunnen vererge ren en zij zullen tevens een waakzaam oog houden op de verdere ontwikkeling. Sedert 29 dezer zijn geen besprekingen meer gevoerd tusschen Tokio en Nanking. De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld dat dc plaatselijke overeenkomsten in Noord-China geen politieke clausules be helzen, hoewel erin wordt bepaald, dat een einde moet woeden gemaakt aan de anti- Japansche agitatie in Noord-China. Volgens een mededceling van het Ja pansche ministerie van oorlog omvatten de ze overeenkomsten drie punten, n.1.: Ie. Verwijdering van alle personendie storend kunnen werken op de Chineesc.li- Tapansche betrekkingen. 2c. Volledige onderdrukking van het communisme. 3e Scherpe controle op de organisaties en bonden die streven naar een anti-Japan- sche opvoeding en verdere anti-Japansche actie voeren. Bovendien is overeengekomen de 37e di visie uit Peiping en de andere plaatsen te verwijderen, teneinde verdere incidenten te vermijden en de Chineesche plaatselijke au toriteiten hebben beloofd, zij die verant woordelijk zijn voor het incident te straf fen, de communisten te vervolgen en de nationaal-Ch'ineesche „blauwhemdenorgani- satie te onderdrukken. De Chineezen ontruimen Peiping. De woordvoerder van den Japanschcn ge neralen staf heeft tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat de gisterenmor gen ten uitvoer gelegde ontruiming van Peiping door 2200 manschappen van de 37ste divisie van het 29ste leger den plaat selijken toestand heeft verbeterd en doet hopen op een vreedzame oplossing, wanneer Nanking niet tusschenbeide komt en wan neer de centrale regeering de Chineesche troepen terugroept, die naar Siantoeng Sjansi stroomen en Hopei bedreigen. De woordvoerder raamde, dat een week minstens noodig zal zijn voor het algehccle terugtrekken van de 37ste divisie uit de conflictszone. De Japansche verliezen sedert het uitbreken van het conflict bedragen 25 dooden en 55 gewonden, van wie 23 zware verwondingen hebben bekomen. Japan blijft opletten. Een speciale correspondent van de „Uni ted" Press", die uit Tokio in Tientsin is aan gekomen, om zich aan te sluiten bij den Japanschen generalen staf in Noord-China, meldt, dat Japan voorbereidingen treft voor een oorlog, hoewel de legerleiders bestrij den, dat zij oorlogszuchtige bedoelingen heb ben. Op zijn reis van Tokio naar Tient sin kon de correspondent groote troe penconcentraties te Moji en Sjimo- noseki waarnemen benevens omvang rijke transporten vrachtauto's, en tanks, welke in Westelijke richting reden. Ook uit Nanking wordt vernomen, dat. de Japanners door blijven gaan militaire ver sterkingen naar Noord-China te zenden. Gis teren zijn vijftig vliegtuigen verzonden. Nieuwe moeilijkheden thans in Swatau. Sjanghai, 23 Juli, (D.N.B.): Volgens be lichten der hier verschijnende Chineesche bladen uit, Kanton zijn tusschen de Chinee zen en Japanneezen in Swatau nieuwe moei lijkheden ontstaan. De Japanneezen eischen het terugtrekken der 155ste divisie, aange zien door leden dez.er divisie de havenkoe- lies overgehaald zouden zijn lrnt lossen van Japansche schepen te weigeren. De provin ciale autoriteiten Van Kwantoeng zouden de Japansche eischen hebben afgewezen en de 153ste divisie ter versterking hebben ontbo den. DE BILT SEINT) Verwachting: krachtige tot ma tige zuidw. tot westel. wind, zwaar bewolkt met regen buien, later opklarend, wei nig verandering in temper. Verdere vooruitzichten: aanvan kelijk opklarend en iets war mer. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 76.1 Beschouwt zijn nederlaag van den optimistischen kant. Hij heeft nóg een kans Verzoe ning in de democratische par tij? Tegenover persvertegenwoordigers heeft president Roosevelt na de nederlaag van zijn hervormingsplan inzake het Hoogge rechtshof verklaard, dat hij de zaak van den optimistischen kant beschouwd. Na een terugblik op den druk der openbare meening op de besluiten van lvet Hoogge rechtshof, constateerde de president, dat de laatste besluiten van dat hof blijk geven van een meer liberale opvatting inzake de grond wet, welke meer in overeenstemming is met de behoefte van een moderne regeering, doch hij betreurde het, dat er geen garan tie bestond, tegen een verandering van zienswijze van het hof, dat zijn besluiten met een meerderheid van één stem had aan genomen. Roosevelt voegde er aan toe, dat hij er niet aan denkt op het oogenblik een plaatsvervanger voor den afgetreden rechter in het hof, van Deventer te benoe men. In politieke kringen venvacht men binnenkort het aftreden van andere leden van het Hof, daar verschil lende rechters het oogenblik van af treden uitgesteld hehben, teneinde niet den schijn te wekken, als zou den zij gezwicht zijn voor de drei gende herziening van het Gerechts hof. Deze ontslagnemingen zouden Roosevelt in staat stellen het Hof te hervormen zonder de wet, welke zoo juist in den senaat gestrand" is, in stemming te doen brengen. Enkele politieke persoonlijkheden zien in deze mogelijkheid de reden van het opti misme van Roosevelt, ondanks zijn neder laag in den Senaat. Senator Burke, een der voornaamste te genstanders van het plan tot hervorming van het Hooggerechtshof heeft op het Witte Huis te Washington een onderhoud met pre sident Roosevelt gehad. Men leidt hieruit af dat de mogelijkheid bestaat van een ver zoening tusschen de beide deelen der demo cratische partij, die inzake dit wetsontwerp tegenover elkaar stonden. Geen nieuwe Engelsche voorstel len te verwachten? Na drie dagen van onderlinge besprekin gen over dc procedure in de non-interventie commissie aldus meldt Reuter uit Lon den is men nog tot geen enkele oplos sing gekomen. De voorstellen, waaraan de Engelsche regeering Donderdag heeft ge dacht, schijnen niet tot een zoodanige be vredigende oplossing te leiden, zoodat men zich eigenlijk voor een algeheele impasse geplaatst ziet. Het valt aan dc instanties te Londen bijzonder moeilijk te aanvaarden, dat een procedurekwestie een werkelijke oorzaak tot uitstel vormt en men zou dan ook gaarne een klemmender reden voor de Italiaansche houding vernemen dan wel een Italiaansch compromis-voorstel, bij gebreke waarvan men tot dc slotsom zou moeten komen, dat Italië het Engelsche verlangen om de non-interventie effectiever te ma ken, niet deelt. In dit geval is he' mogelijk, dat de Engelsche regeering zich verplicht voelt haar voorstellen in te trekken en een nieuwe houding aan te ne men. Corbin, de ambassadeur van Frankrijk, heeft de situatie gisteren met Eden bespro ken. Voor de vergadering van de sufb-commisise is onder dc gegeven omstandigheden nog geen datum vastgesteld.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1