Raad OudkarspeE De electriciteitstarieven aan rtenjarrgenrlijk Bloembollenveiling Breezand Woensdag 28 Juli 1937 Tweede blad De gemeenterekening heeft een batig saldo van f5272.26. Het vrouwenlandje wordt weer vuil nisbelt. - De Raad is een harle kijn en Ged. Staten trekken aan het touwje, zegt de heer Koste lijk. Ged. Staten hebben weth. Bakker het mes op den keel gezet en met een handig heidje chantage gepleegd! Naast de ijsboeier ook een kroos boeier? De burgemeester be treurt het geen Bannebestuur- der te zijn. De Raad vergaderde gisteravond voltal lig. Voorzitter de Edelachtb. Heer A. J. iVVijnveldt, burgemeester, tevens secretaris Na het gebruikelijk welkom, werden de notulen van de vergadering van 1 Juni 1.1. pnveranderd vastgesteld. Mededeelingen, i Voorzitter deelde o.a. mede, dat: De Minister van Sociale Zaken de geldig heidsduur der steunregeling heeft verlengd Ltot 1 Januari 1938; door den Provincialen Waterstaat op grond van een dringend verzoek van B. en ■W., een hek is geplaatst aan het einde van den Laanderweg, met het oog op veiliger [Verkeer; tijdens het verlof van den gemeente-ont vanger als plaatsvervanger zal optreden de heer A. Timmerman. De totaal-uitgaven voor werkverschaffing en steunverleenmg le half jaar 1937 hebben [bedragen: baggerwerk f 7040.41, slootwerk f 1609.99 (subsidie overheid 16289.16, bijdra ge tuinbouwers f 3192.07;. Staatsboschbeheer J463S..85, steunverleening f 381-4.30. Ingekomen stukken. De rekening der U.L.O. school der ge meenten Noordscliarwoude, Zuidscharwou- de en üudkarspel over 1936. De ontvang sten bedroegen f 1854.68, de uitgaven ƒ1646.23, alzoo het batig saldo f 208.4b. Door de toetreding van Broek op Langen- 'dijk, waarvoor een irag van f500 was geraamd, doch werkv- j* ontvangen f436.84, \vas nog te verrekenen een verschil van 1'63.16 in mindering van bovengenoemde f 208.45, zoodat totaal is te verdeden f 145.29, .waarvan Oudkarspel ontvangt f48.23. Voorzitter sprak zijn voldoening over dit resultaat uit, teiwijl hij in herinnering bracht de tekorten van vorige jaren, veroor zaak door het in stand houden van de der de leerkracht. Brief van Ged. Staten dezer pro vincie inzake verlaging van de jaar- lij ksche uitkeering voor wegenaan leg, inhoudende medcdeeling dat voor de bijdrage voor den weg door het Geestmerambacht, over het jaar 1937 10 wordt gereduceerd, op basis van het betaalde over eeni- ge vorige jaren. Voorzitter hoopte, dat men ten opzichte [van de bijdrage voor het Westfriesch ka- nalenplan dit goede voorbeeld eens zou [volgen. Gemeenterekening. B. en W. bieden den Raad aan de ge meenterekening over het dienstjaar 1936. Voor den gewonen dienst zijn ontvangen 1 100564.75, uitgaven f 95292.49, batig sal do f 5272.26, voor den kapitaaldienst in komsten en uitgaven nihil. Namens B. en W. sprak de Voor zitter er zijn voldoening over uit, dat men nog geen beroep op het Rijk had te doen, nu men nog zoo'n groot batig saldo heeft. Spr. wees er op, fiat rlit batig saldo niet was verkregen ten koste van werkloo- zen en armlastigen, daar over 1936 is uitgekeerd voor werkverschaf fing en steunverleening f 23891.01, waarvan f 3280.60 voor rekening van de gemeentekas en het Burger lijk Armbestuur een subsidie genoot van f 9600. De begrooting 1938 opent alzoo met een batig saldo. Mocht er in Oudkarspel ook eens een economische opleving komen, zal misschien een voorstel tot geringe belas- tingverhooging in overweging genomen kunnen worden. Voor het nazien der rekening wei-den, «ils gebruikelijk, de leden van den raad, buiten de wethouders, aangewezen. Voorstellen van B. en W. B. en W. stellen voor tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met den Keuringskring Barsingerhorn inzake de destructie van vee en vleesch. Voorzitter lichtte het voorstel nader toe en deelde mede dat door de gemeente ja?^ lijks te betalen zou zijn f 422.40. Dit is wel iets meer dan men voor het begraven be taalt, maar daar tegenover staat, dat men dan ook weer de beschikins heeft over het Vrouwenlandje voor het opslaan van vuil nis enz. Op grond van de nieuwe wettelijke •bepalingen, adviseerde spr. den raad het voorstel te accepteeren, daar de regeling de goedkoopste en meest practische oplos- sing is. Wethouder Kostelijk herinnerde er aan, dat. het eerst f 900 moest kosten, maar nu viel het hem mee. Zonder hoofdelijke stemming werd dit Voorstel aangenomen. Overdracht van den eigenaar van den ondergrond 'alsmede van den dam zelf in het Waardje aan de provincie Noordhol land in ruil voor een perceel rietland, thans eigendom der nrovincie. Voorzitter gaf bij dit voorstel een uitvoe rige toelichting. Aan de aannemers Krikke en Dikkebootn was toestemming verleend tot het baggeren van specie, maar later bleek, dat deze vergunning op grond van z.g. bepalingen van bodemverlaging (het verbod tot baggeren in vaarwater, anders dan voor onderhoud) niet zonder toestem ming van Ged. Staten had mogen worden verleend. Ged, Staten hebben nu toegestaan dat S2600 M3. zand gebaggerd mag worden. Er is reeds verkocht 36000 M3. a 5 cent. Als voorwaarde stellen Ged. Staten ech ter, dat ten behoeve van de binnenscheep vaart een dam gemaakt wordt voor reke ning der gemeente en als deze dam ge- reed- is,' moet de Raad hesluiten dam en ondergrond over te dragen aan de provincie. De gemeente ontvangt dan in ruil een stuk rietland, eigenlijk een stuk water. Wethouder Kostelijk vond de houding van Ged. Staten niet bijster royaal. De heer Borst meende dat de dam even veel zou kosten alsd e grond opbrengt.Wan neer direct gevraagd was aan Ged. Staten dan zou de provincie, volgens vroegere plannen een golfbreker hebben gemaakt en het onderhoud voor den Noordermarktbond zijn geweest. Spreker voelde het als een fout van B. en W. en den raad, dat bij der gelijke dingen, waarvoor altijd toestem ming noodig is, Ged. Staten zijn gepasseerd Voorz. wees er op, dat als van te voren was gevraagd, toestemming beslist niet was verleend. Spr. had gemeend geen toestemming noo dig te hebben, omdat specietrekken toch net zooicts is als boomenrooien, waarvoor ook geen toestemming noodig is. Al achtte spr. de dam wel een verbetering voor scheepvaart en ijsvereeniging het water zal veel gauwer bevriezen toch had spr. ook een en ander zeer onaangenaam ge troffen. B. en W. zullen verzoeken of de provincie althans een deel der kosten voor haar rekening neemt. De heer de Boer noeinde het heele geval een handigheidje, De zaak met den Noordermarktbond was toch al in kannen en kruiken Men is er nu mooi af. Wethouder Kostelijk en de heer Rijper vonden de Oudkarspelsche Raad een harle kijn, die op twee touwtjes danst. Aan het eene trekt Ged. Staten, aan het andere trek ken de aannemers. Wethouder Kostelijk achtte de situatie van de ijsclub niet zoo gunstig. Op sommi ge plaatsen, waar men nu staan kan, zal het veel te diep worden, dus gevaarlijk. De Voorzitter achtte dit niet van zooveel belang. Als hoofd der politie lette hij meer op absolute betrouwbaarheid van het ijs, voor de banen worden opengesteld. De heer Borst vond den brief, die B. en W. geschreven hadden, om hun medewerking te verzekeren, veel te soepel. Voorzitter vond, dat B. en W. nu moed konden scheppen uit de meening van den raad, die tenslotte het besluit neemt. Er zal nu klemmend worden geadresseerd. Wethouder Bakker deelde mede, dat tij dens het verlof van den burgemeester, hij door de aannemers gedreigd was met een duur proces, als zij niet direct toestemming kregen door te baggeren. Spr. had toen her haaldelijk geschreven aan en geconfereerd met Ged. Staten. Er waren ambtenaren ge komen en dezen wilden eerst dat de ge meente een dam van f 4000 zou maken, maar later kwam een berekening van f 1500. Spr. was van oordeel dat Ged. Staten al leen het provinciaal belang voor oogen had den gehouden. Men had het mes op de keel gezet en feitelijk was het een soort chan tage! Na nog eenige discussie, waarin de ledén hun zienswijze naar voren brachten, waar wel en waar niet gebaggerd mocht worden, en waarin de voorzitter mededeelde, dat buiten verwachting de bodem van het Waardje zoo'n schitterende zandlaag be vatte, werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1937. De raming voor werkverschaffing en steun verleening was f 22955, maar B. en W. kun nen zich vereenigen met het oordeel van de departementale commissie te Den Haag, om het bedrag op f 20.000 te brengen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Borst wees, naar aanleiding van zijn inmiddels door B. en W. beantwoorde schriftelijke vragen nog eens op den last van het kroos in de slooten. Spr. was ver wonderd, dat men hem geadviseerd had zich tot de Banne of Ged. Staten te wenden. Waarom protesteeren B. en W. niet bij de Banne? Er zijn 25 stempelaars, aldus spr. Deze kunnen het opruimen. Spr. drong er op aan, dat B. en W. alsnog de zaak ter hand zullen nemen. De Voorzitter antwoordde den heer Borst op heftigen toon, dat deze zijn raadslidmaatschap niet mag mis bruiken om voor zijn belangen als ingeland op te komen. Spr. heeft er alles aan gedaan, maar stuitte op onwil van het Bannebestuur. Voorzitter stond den heer Borst niet toe verder over dit punt uit te weiden. De heer Borst begreep ook niet, waarom de vergadering werd gehouden, gelijktijdig met de belangrijke vergadering over verla ging electriciteitstarieven. Voorzitter toonde aan, dat dit op een sa menloop van omstandigheden berustte en achtte de belangen van het bedrijf voldoen de behartigd door de aanwezigheid van den voorzitter der gascommissie en den direc teur van het bedrijf. De heer de Boer wees er op dat de Banne op grond van haar begrooting geen gelden zal voteeren voor het opruimen van het kroos en het Geestmerambacht bemoeit er zich niet mee. Spr. zou het toch op werk verschaffing willen aanleggen. Voorzitter toonde aan, dat kroosopruimen een jaarlijks weerkeerend onderhoudswerk is, waarvoor geen toestemming het in werk verschaffing te doen, wordt verleend. Wethouder Kostelijk zou het onderling willen doen, op dezelfde manier als bijv. de ijsboeier. Overigens zal de Banne met de jaarlijksche schouw wel vastloopcn. Men kan er niet meer door. Allicht kunnen B. en W. dan protesteeren. De heer Borst wees op de tegenstelling, dat onze tuinders dag en nacht werken, dus niet mee kunnen helpen, en zooveel werk- loozen aan den kant staan. De Voorzitter vroeg den steun van den heer Borst als voorzitter van de tuinders- vereeniging „De Eendracht". Spr. wilde nog wel eens een brief schrijven, maar schrijft niet graag voor de prullemand. Het Banne bestuur had het water voor een koopje (f 25) maar doet er niets aan. Als spr. bestuurs lid was, zou het anders gaan, Hierna sluiting. Een nieuw tarief voorgesteld door electrotechnisch ingenieur Voor kleine gebruiken geen voordeel Dinsdagavond werd in hotel „Concordia" te Noordscliarwoude een vergadering gehou den, belegd door de Langendijker Midden- standsvereenigingen, waarop waren uitge- noodigd de burgemeester, raadsleden en al len die op .de lijsten hadden geteekend. Ongeveer 100 personen waren tegenwoor dig. De heer S. Timmerman opende de bij eenkomst. Hierna was het woord aan den electro- technisohen ingenieur Haga, die een rap port heeft samengesteld over de tarieven. De heer Haga, gaf een toelichting van zijn rapport. Spr. herinnerde aan een in 1928 uitgeko men bock van ir. Th. van der Waarden, over een plan tot centralisatie van opwek- kingsbedrijven, welke men wilde centrali- seeren in 100 centrales, hetgeen voor ons land neerkomt op tien, waardoor de prijs dan zou kunnen worden teruggebracht tot ■5/8 ct. per K.W.h. Een vergelijking werd gemaakt met de prijzen in twee verschil lende districten, waar de kostprijzen resp. ct. en 6. tot 12 cent. waren. Ook prof. dr. Gelissen citeerde spr, die er in een werkje in 1934'35 op wees, dat de overheid het principe, volgens hetwelk de bedrijven waren gesticht ontrouw waren geworden doordat men er gelden aan de be drijven onttrok. Hierna behandejde spr. de electrificatie van Nederland, waarnaar spr. een onder zoek heeft ingesteld waarbij spr. de provin ciën heeft bezien. N. Holland staat bovenaan in het gebruik met 338 K.W.h., de op brengst is gemiddeld 5.85 ent. en de winst 2.34 ent en de kostprijs 3.51 ct. per K.W.h. Friesland heeft 'n gemiddelde gebruik van 70 K.W.h. per inwoner, de opbrengst 12 ct., de winst 3.53 en de inkoop 8.57 ct per inwo ner. Dit laatste komt ongeveer overeen met de toestand hier. Verhooging van ver bruik kan men alleen krijgen door prijs verlaging. In Noordscliarwoude is tot het gemiddel de gebruik 63 K.W.h. de opbrengst is 16K ent., de winst 4 ct, en de kostprijs 12 Vi ct. U koopt 595000 K.W.h. voor 6K ct,, van het P.E.N. Spr. is zelf aangesloten bij de PEN waarbij hij berekent, bij een verbruik van 2000K.W.h. f 100.92 te betalen, of 5 ct., per K.W.h. Wanneer geen boiles hegerekend wordt betaalt spr. 8.4 ct. per K.W.h. Spr. betaalt dus alléén minder dan de gezamenlijke gemeenten. Hierna berekende spr. de thans geldende tarieven. Wanneer de winsten de laatste zes jaren in het bedrijf waren gebleven, zouden de tarieven nu 2 ct. kunnen zijn en stonden de fabrieken voor f 1 op de balans, evenals andere fabrieken, zooals Philips, H.V.A. Na eenige onderlinge gedachtenwisseling werd de gelegenheid gegeven tot vragen stellen. De heer W. Kay Oudkarspel wees op de hooge lasten van de meterhuur. Spr. zou willen dat men van de betaling af was wanneer de kostprijs betaald was. De heer Haga antwoordde, dat in het door hem voorgestelde tarief geen meterhuur komt. In het bedrag van f 1 per maand zijn alle kosten inbegrepen. Het zijn de z.g. vaste lasten. De heer De Vries St. Pancras, wees er op, dat hij miste de centralisatie van de provincie, de overdracht van het gem. be drijf aan het P.E.N. De heer Haga, zeide alleen gezegd te hebben dat de prijs, welke het PEN vraagt, exorbitant hoog is. Ook zijn er ontevredenen onder de gemeenten, welke direct bij het PEN zijn aangesloten. Spr. zou eens willen probeeren van het PEN prijsverlaging te verkrijgen, someerde, dat men het gebruik wil stimuleeren. De heer Smit, directeur der lichtbedrij- ven zeide, dat de pogingen om prijsverlaging te krijgen steeds zijn gestrand. Wij behoo- ren tot de z.g. goedwillende gemeenten, die meer voor hun stroom betalen. De heer Haga is een goed gebruiker, maar dan moet je geld hebben. En dat heb ben ze hier niet. Generaliseeren moet men niet. In sommige gemeenten van het P.E.N. betalen de men- schen meer dan hier per hoofd. De heer P. Volkers zeide dat hij als ge meenteraadslid, Oudkarspel vertegenwoor digde. De raadsleden konden niet komen doordat de burgemeester ondanks deze be langrijke vergadering een raadsvergadering belegd had. Spr. vertrouwde op de cijfers van den heer Haga. De inkoopprijs is hoog blijkt hieruit. Spr. vond het de natuurlijk ste zaak van de wereld voordat de comrn, van Beheer pogingen deed, deze verlaagd te krijgen. Wnkeliers en tuinders kunnen de stroom neit. missen. In spr. gemeente onttrekken zich juist de grootste afnemers van het ge bruik van stroom. A an de winstonttrekking moet een einde komen. Ook de straatverlichting werd' door spr. besproken. Dat is ook een indirecte belas ting van de kleine man. Spr. gelooft dat het verbruik zal toenemen, wanneer de voorgestelde tarieven werden ingevoerd. Spr. vroeg of het niet noodig was een breedgevoerde actie te organi- seeren om een en ander te verkrij gen, bijv. door een petitionnement. (Instemming.) DEN HELDER De heer Haga gaf een toelichting aan zijn berekening van het licht, door middel van een berekening op een bord. De heer Du Burck Zuidscharwoude, had de indruk gehad dat de bedoeling was, ver laging te verkrijgen voor de winkeliers, hetgeen nu anders blijkt te zijn. Spr. zeide, dat allen er van waren over tuigd dat men tariefverlaging wilde. Men beeft zich er toen voor ingespannen. N. a.v. bet rapport merkt spr. op dat men de prac- tijk in aanmerking moet nemen. Het rap port dat spr. met genoegen had gelezen, was grootendeels theorie. Om het tarief op ,S te brengen zooals in Limburg, dat kan de heer Haga juist niet en wij met z'n zes tienen van de Gascommissie ook niet. Verder besprak spr. de conclusies van den heer Haga. Van een verzoek aan het PEN tot verlaging verwachtte spr. geen succes. Spr. verwachtte dat het P. E.N. zou zeggen geef je bedrijf maar aan ons over. Ten opzichte van de winstuitkeering aan de gemeenten was spr. het met den heer Volkers eens. Er zijn echter 2 kanten aan. Ten eerste, wanneer het niet meer werd uitgetrokken, had spr. de gedachte dat de hoogere instanties het de gemeenten zouden opleggen, door de begrooting niet goed te keuren. Dat is ook de oorzaak ge weest, dat de f 10.000 noodgedwongen door de Lichtbedrijven is uitgetrokken. Dat de straatverlichting den minderen man het eerst trof, betwijfelde spr. De mindere man zal daaraan niet betalen, omdat ze geen be lasting betalen. De conclusie van het rapport over de ta rieven vond spr. zeer theoretisch. Spr. zou electriciteit kunnen leveren voor niets en dan nog geld toegeven, bijv. door i.p.v. f 1 vastrecht f3 te vragen. Dan bleef er nog f 10.000 over voor uitkeering aan de gebrui kers. Spr. berekende dat 50 K.Wh. per jaar voor een arm man 38 ct. per K.Wh. kost. Iemand die 500 K.Wh. gebruikt, betaalt 16,4 ct. Onbillijkheden geeft het vastrecht, dat weten we. Zit er in de f12 vaste lasten per jaar dan geen onbillijkheid? vroeg spr. Spr. is niet tot overtuiging ge komen, dat men tot lagere tarieven zal komen. Spr. verwacht meer ver laging der tarieven van aansluiting hij het P.E.N., dan voort te gaan als G.E.B. De heer Haga vond het geen goed koop manschap, de poging op te geven. Spr. vond het zeer de vraag of men in conflict zou komen met Ged. Staten. De heer Smit, dir. van het G.E.B., zeide, dat de tarieven overal verschillen. Iedere plaats heeft zn eigen tarieven. In onder- deelen verschillen ze. Hier zijn in hoofdzaak gevolgd de tarieven van het P.E.N. Het vastrechttarief werd door spr. uiteengezet. Van de 28 jaar dat spr. hier is, zijn de laat ste drie jaar de winsten aan de gemeenten gekomen. Spr. heeft er steeds naar ge streefd de tarieven te verlagen. Het is noo dig dat een uitkeering wordt gedaan aan de gemeenten, welke uitkeeringen echter zullen eindigen, zoo spoedig het iets heter wordt, was spr. s vaste overtuiging. Elk tarief heeft onbillijkheden, ook dit door ir. Haga voorgestelde tarief. Spr. merkte op, dat de lichtstroom-afname ondanks het ongunstige tariel in het eerste half jaar 1937 is gestegen met 12 pet. Het aantal vast rechtgebruikers is in 2 jaar tijds met 200 gestegen. De prijs is gedaald tot 17,4 ct. in 1936, hetgeen dit jaar nog minder zal zijn. Als het dubbele tarief komt zullen er nieuwe meters moeten worden angeschaft. De heer D. Zeeman meende, dat velen een jaar lang zeer, zeer zuinig doen en bij een kaarsje gaan zitten om een laag vastrecht te krijgen. Spr. verwaohtte dat het verbruik wel verhoogd kan worden. We moeten een laag tarief calculeeren, ook in het belang van de broodvechters. (Applaus). De heer Ha"" merkte op, dat wanneer de inkoop van Noordscharvvoude was als die van het. P.E.N. dan kon men met het P.E. N.-tarief meegaan. De inkoop van het P.E. N. is echter zoo hopeloos hoog. De voorzitter der Lichtbedrijven dankte voor de uit.noodiging. Spr. sloot zich aan bij de woorden van den heer Du Burck, behalve t.a.v. de overdracht aan het P.E.N. Spr. verheugde zich over den geest der besprekingen in de Gascommissie. Spr. had met genoegen de besprekingen gevolgd. De redeneering van ir. Haga gaat uit van ver wachtingen op bewilliging van het PEN Spr. vreesde zeer sterk dat dit niet zal gaan. Het P.E.N. legt het er op aan, alle G.E.B.'s over te nemen. Aan een overdracht zal veel voor ons vast. We hebben een gasfabriek, met z'n schulden. Het laatste jaar leverde de gasfabriek verlies op. Wat zal er van de gasfabriek terecht ko men als het G.E.B. overgaat aan 't P.E.N.? Terdege zal moeten worden nagegaan of overdracht wel in het belang der ingezete nen is, die tenslotte ook eigenaren van de gasfabriek zijn. Hoe het verder loopt, zal men zien. Spr. heeft veel geleerd en zal er zijn nut mee doen. Spr. dankte voor het getoonde inzicht door di-. sprekers, waarin zij getoond hebben de belangen der bedrij ven te zien. (Applaus). De heer Zeeman dankte voor de onder vonden belangstelling van C. v. B. en raads leden enz., waarna hij een motie voorstelde waarin een onderhoud wordt gevraagd met de Commissie van Beheer, om de voorstel len van den heer Haga nader te doen toe lichten. Deze motie werd aangenomen. Daarna sluiting. WIERINGER WIELERBAAN. Een interessant kermisprogiraan- ma. Klink rijdt een achter volging tegen Jan Pijnentonrft. Cor Hegeman tusschen de „sterren". Wieringer kermis staat weer voor de deur en naar we vernemen, heeft de Wielerbaan directie voor een programma gezorgd, waar aan tal van beroemde Hollandsche en bui- tenlandsche renners cachet verleenen. Daar naast is ook voor de plaatselijke cracks een plaats ingeruimd. Hebben PijnenburgWals tegenover SlaatsPellenaars in den laatst verreden wedstrijd een zeer teleurstellende houding aangenomen, thans beeft de Directie der Wieringer Wielerbaan zulks weten te voor komen. Nu zal starten de „oude" combi natie PijnenburgSlaats. Tegen dit koppel zullen starten de sympathieke Duitschers Kilian en Vopel, de bekende Zesdagen- renners en de niet minder bekende Belgen Billiet en Buysse. Maar ook het populaire koppel Van Schijndel—v. d. Broek ontbreekt niet, ter wijl veler aandacht zal uitgaan naar het rijden van het tweetal BoeijeniKuiper. Klink, die met zoo'n groot succes aan de nationale kampioenschappen heeft deelgeno men, zal een achtervolging rijden tegen Pij nenburg. Deze strijd kan dan meteen gel den als de revanche van Amsterdam. Men kan er van op aan, dat Klink strijd zal geven tegen Jan Kanonbal! In den koppel wedstrijd rijdt Klink met Groenewegen. Verder komt aan de start Henny Dieterman, de populaire Zaankanter. Hij is gekoppeld aan onzen Cor Hegeman, die momenteel uitstekend rijdt. Hegeman zal voor de eerste maal dus tusschen de „grooten" rijden en wij zijn er zeker van, dat hij geen slecht figuur zal slaan. De greep, welke wij hierboven deden, toont duidelijk aan, dat, de Wielerbaandi rectie er volkomen in is geslaagd een pro gramma samen te stellen, een wereldstad waardig. Er kan dientengevolge op een overweldigende belangstelling gerekend worden. Voor nadere bijzonderheden, zie men de advertentie voorkomende in dit nr. Gisteren hield de N.V. Bloembollenveiling „Breezand" te Breezand haar 2e droge bloembollenveiling. Ook deze veiling kon zich in een groote belangstelling verheugen. De handel was iets minder vlug dan de vo rige week. De aanvoer was echter grooter. De volgende prijzen werden genoteerd: Enkele vroege tulpen: Witte Duc. Max 11 op f2, 10ll' fl.40, Fred. Moore 12 op f2.70, 11—12 f2 10—11 f 1.25, Couleur Car dinal 12 f 3.15-4.05, 11—12 f 2.70-3.50. 10—11 1.60—1.80; Duc. de Berlin 11 op f 1.80, 10 op fl.35; Herman Schlegel 10 f 1.25; Brillant. Star 12 op m. 12 op f3.45—3.60, 11—12 f2.75—3.40, 10—11 f2.25—2.55; King of the Yellow m. 12 f2.25; m. 10—11 f 1.90; Diana 12 op 1.90—2.30; 11-12 f 1.95—2; 10-11 fl.40; Pr. v. Oosten rijk 12 op f2.30; 11—12 fl.80; 10—11 f 1.30; Cramm. Brillant 1011 fl.10; Gele Prins 12 op f 1.95, 11 f 1.65, 10-11 f 1.05; Diadeem 12 op f22.20, 11 f 1.95; Prosperity 11 op f 1.30,10—11 fl.10; La Reine Max 11 op f2.40, Flamingo 12 op f2.15 1112 f 1.75; Witte Zwaan 11 f2.10, 10 f 1.75; Mon Trésor 12 f2.90, 11 f2.45, 10 f 1.70; Chrysfelora 12 f2.50, 11 f 1.85. 10 f 1.50; Scarlet Duc m. 10 op f 1.90; Rose Precose 12 op f2.20, 11—12 fl.80; Fred Moore 11 op 1.80—2.10, 10 1.15—1.45, Ibis 11 op f2.102.50, 1011 f 1.75; La Reine 11 op fl.40, 10—11 f 1.20; Lady Moore 10 f 1.25; Gen. de Wet 12 op f4.25, 11—12 f3.75, 1011 f3; Proserpine 10 op f 1.50. Dubbele vr. tulpen: Vuurbaak 12 op f3.45 —3.55, 11—12 f2.95—3, 10—11 f2.30; Mr. v. d. Hoeff 12 op f2.30, 11—12 f 1.«52.15, 10—11 f 1.45; Theeroos 12 f2.25—2.65, 11—12 f2— 2.20, 1011 f 1.25; L' Aurore 10 op fl.50; Mu- rillo 12 f 2.05-2.60, 11 f 1.95—2.20, 10-11 f 1.10-1.25; Electra 12 op f 1.95-3, 11—12 fl.451.50, 1011 fl.40; Peach Blossom 11—12 f 1.8.5—2.80. 10-11 fl.50. Triumphator 12 2.90—3.15, 11 2.70. Enkele late tulpen: Dido llVe op 2.70, 10 1.40, Moonlight 11 op 3.25, 9 1.75, Inglesc. Yellow 12 op 2.40—2.70, 1112 2 •2.20, 1011 1.101.30. Fairv Queen u 1.55. Mrs. Moon 12 op 3.20—3.55. 11 2.80-3.10. 10 1.451.90, Inglesc. Pink 11 1.75, 10 1.20 1.50, Gesn. Spatulata 10 1.40, Fulgens 11 op 2.50, 10—11 1.85, Retroflexa 12 2.05, Oran- ge King 12 2.05, 11—12 1.65, 10 op 1.35, Proff Tendelbo 11 2.—, Sirene 10 op 1.75; Gesn. Lutea m 11 op 1.80, m 10—11 1.25, Grenadier 11 op 2.20, 10—11 1.70, Picotee 11 op 1.95, 10—11 1.50. T.T.: Telescopium 12 op 3.10, Lord Car- navon 12 op 2.25, 11 1.75, Canada 11—12 1.75. M.T.: Favorite 11 op 1.75, 10—11 1.35, Brt.: Yellow Perfeetion 11 op 2.50; Jan- ne D'Oeuf 11 op 2.60, Parq. Fantasie 11— 12 3.50, Madras 12 op 2.55, 11—12 2.05, 10 —11 1.65, Bronze Queen 11—12 2.—, 10—11 1.50. Darwin tulpen: Will. Pitt 12 3.50—3.80, 11 2.60-2.95, 10-11 1.05-1.25. Cl ara Butt 11 op 1.40—2.20, 10—11 1.05— 1.30; Will. Copland 12 op 22.75, 1112 1.452.05, 1011 11.20; Farnc. Sanders 12 op 2.25, 11—12 1.75, 10—11 1.20; I.ovelincs* 11 op 2—2.05, 10—11 1.20—1.40; Pr. Elisabeth 12 op 3.10—3.25, 11—12 2.40—2.50, 10—11 1.451.55; City of Haarlem 12 op 4.25; Pride of Haarlem 12 op 1.75—2.25; 11—12 1.50—1.80; 10—11 1.101.25; King Harold 11 op 1.95, 10 11 1.35; Potter Palmer 10ll 1.50; Bar- tigon 12 op 2.20—2.35; 11—12 1.55—2, 10—11 1.10—1.15; Rev. Ewbank 12 op 2.50—2.70, 12 22,25, 1011 1.201.30; Sundew 11 op 1.55, 1011 1.15; Baron de la Tonnave 12 op 1.90—2.45. 11—12 1.45—2, 10—U l.'io 1.35;Richmond 10 op 1.50; Afterglow 10 1.70; Le Nótre 12 op 2.95, 11 2.30; Victor d'Olivière 12 op 2.80—2.85, 11—12 2.25, 10—11 1.05; La Tulipe Noire 12 3.50, 11 3.—. 10 2.50; Roi d'Islande 12 op 2.75, 11—12 2.05, 10—li 1.45; Proff. Rauwenhoff 12 op 2.50, 11—12 1.75, 10-11 1.25. Hyachinten: E.W. Pr. Astrid 19 op 7.25, 18—19 6.25. 17—18 5.05. 16—17 4.05, 15—16 3.50; E.W. L'Innocence 19 op 7.95, 18—19 6.40. 17 18 5.05, 1617 4, 1515 3.55, Mount. Eve- rest 19 op 7.50, 18—19 6.45, 17—18 5.10, 16— 17 f 4. Crocus Walter Scott. 9 op 0.50, 8—9 0.32; Crocus Kathleen Parlow 9 op 0.50; Scilla Si' berica 8 op 1.25. 7—8 0.65, 6—7 0.35; Blauwe Druifjes 8 op 0.30.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5