Fa. Schmalz, Schagen II iik Nieuws. Nederlanders in een KOFFERS Catilaansche gevangenis Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Annexatie Alkmaar-Heiloo en Oudorp afgewezen Radioprogramma Volstrekt eenige kennisgeving. Geboren: Alida Margaretha, Dochter van TEUN WEU en GRÊ WEI|—Koeten. Schagen, 31 fuli 1937. Landbouwdwarsstraat 139. Te koop: 3 beste Rij- en Werkpaarden Bekenden op proet. C. KUIT, 't Buurtje, Schagerbrug. ADVERTEERT IN DIT BLAD N.V. De Heldersche Graan- en Kunst- mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64 Tel. 106. DEN HELDER. Vrijblijv. noteering af magaz. op onze bekende condities Laplatamais N.O. f 7 Maïsmeel f 7.25 Gerstemeel van zware gerst f 8.90 Groene Erwtenmeel 1 8.1U Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 7.80 Voertarwe, Inlandsche C f 9.20 HaVer f 8.10 Chevaliergerst geschoond f 9.30 Voerrijst (Paddie geschoond 7.30) f 8.80 Gemengd Kippenvoer 8.60 OCHTENDVOER C.R.K. f 10 - Varkensmeel A f 8.65 B 8.30 C f 8.— Kalvermeel met mineralen A f lo.— B 9.50 Koeienmeel. 20-22°/# z.v. eiwit, 5-7 °/0 vet 8.45 Koeienbrokjes 20-22"' z.v. eiwit, 5-7'/ vet f 8.35 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto 10.30 Gem. KOEKIES „WESSANEN" 8.70 Victorie koekje Pijl 27—29°/ e. en v. met mineralen f 8.70 Paardenbrokies Pijl. met mineralen f 8.60 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek 8.75 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 9.55) 8.85 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. f 9.- üebr. Grondnotenkoek 55°/, 8.50 Grondnootschilfers 55°/0 f 8.60 Gebr. Cocoskoek, blanke 8.75 Sovaschroot Inlandsch 8.65 Gebr. Palmpitkoek 7.65 Tarwezemelen f 7.— Tarwegrind 7.— Vieeschbeendermeel ca. 40®/# eiwit, ca. 9% vet f 8.20 Vischmeel „Hollandia" 12.50 Diermeel SCHAGEN 10.80 Carnarina N.S. 12. Delftsche Voederkalk (geslibd krijt f 1.70) 7.— Landbouwzout voor het hooi f 2.— TURFMOLM per pak f 1.35 OPFOKVOER A f 12.25 B f 11.25 C f 10.75 KUIKENZAAD A f 13.50 B 11.50 C 9.30 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto* MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G* Vraagt bij ons prijzen van Kunstmest, Zaaiwikkeo, Gras- en Klaverzaden. 2 Aug. 1937. ALKMAAR HOORN. SCHAGEN. Ondegracht 297 Dal 8. Torenplein E 76. Aan- en verkoop van Effecten. Verzilvering van Coupons. Safe-inrichting. ALLE BANKZAKEN. Groote of kleine Beter of goedkoop Wij hebben 'n groote sortee ring in alle soorten Hoogzijde 114. OVERGANG VAN ZAKEN. In aansluiting op ons bericht van Zaler- dag kunnen wij morledeelen, dat de bakke rij van den heer Breebaart op het Noord is overgenomen door den heer Jn. Schenk te Beemster. DRENKELINGE. Gisterenmiddag bemerkte de heer Kos aan de Loet, in de Loetersloot een drenkelinge. Hij slaagde er na eenige moeite in de vrouw op het droge te brengen. Zij bleek te zijn de huishoudster van den lieer V. aan de Loet. Met behulp van eenige omstanders werd de drenkelinge, die in bewusteloozen toestand verkeerde, naar de woning van haar werk gever vervoerd, waar dokter Van der Sluis de eerste hulp verleende. Er bestaat geen levensgevaar. BAKKERSCARRIER TE WATER. Terwijl hakker Schagei aan de Dorpen be zig was zijn klanten te bedienen, gingen eenige jongens met zijn carrier nan het oefe nen. waardoor de driewielde fiets aan het rijden geraakte en met inhoud in de Laan- sloot belandde. Gelukkig was het reeds in den namiddag, zoodat niet veel brood meer in den bak aan wezig was. De schrik was dan ook erger dan de scha de. Uit onze omgeving LANGENDIJK Ter wering van den Coloradokever. De Tersche regeering heeft een besluit uit gevaardigd, waarbij de invoer o.a. van ver- sclie groenten, tomaten, koolgewassen, on derworpen is aan het overleggen van een vergunning, welke slechts wordt verstrekt hij het overleggen van een certificaat van oorsprong. Dit besluit is in hoofd/.aak een maatregel ter wering van den Coloradoke ver. De commissie voor het. organiseeren van tooneelavonden zal dezen winter weer een vijftal uitvoeringen geven in Coneordia Vijf der meest bekende dilettanten-toonecl- vereenigingen hebben zich bereid verklaard met, voor hier, nieuwe tooneelstukken op te treden. Men mag verwachten, dat hiervoor weer voldoende belangstelling zal zijn. Geslaagd. De heer Dijkema, onderwijzer aan de ULO school, slaagde voor de acte handels kennis. Met het uitzooken der aardappelen heerscht nog altijd groote drukte. Dit geeft aan velen arbeid. Was het hij de fir ma Kramer de bedoeling met het einde der vorige weck aan een aantal arbeiders ont slag te geven, dit is niet gebeurd, daar er weer een 60 spoorwagons aardappels uit te zoeken waren,die naar Zuid Amerika moes ten worden verzonden. Dat gaat zoo wel goed. Centraal genootschap. Naar wij vernemen hebben mevr. Donner te Broek on I.angendijk en mevr. De Wit te Oudkarspel de benneming tot bestuurs lid van het Centraal Genootschap \oor Kin derherstellings- en Varantiekolonies afd. Langcndijk aangenomen.. Tot presidente werd gekozen mevr. Sche- ne te Zuidscharwoude, MINIMUMPRIJZEN VOOR DUITSCHLAND De maximumprijzen ten aanzien van naar Duitschland te exportecren producten met recht van betaling over de clearing zijn voor roode, gele en witte kool resp. vast gesteld op f 5, f 5 en f 3. Voor tomaten en zilveruien zijn deze prijzen op f 12 en f 10 bepaald. De ophoudprijzen van goedgekeurde poot- aardappelen, die verplicht moeten worden geveild, zijn vastgesteld als volgt. voor Eerstelingen, groote zoowel als drielingen: A f 5, B f 480 en C f 460, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE. Muzikale rondwandeling. Zaterdagavond werd door de gemeente een muzikale rondwandeling gehouden door de harmonie „Excelsior", waarbij door eenige jongedames gecollecteerd werd. Het was gelukig droog weer. zoodat voor een en ander wel belangstelling bestond. De opbrengst, ruim f 32, is bestemd voor aankoop van een of meerdere muziekin strumenten. Feestvreugde te Heiloo. Bij eenroeping van den Gemeente raad. Serenade aan B. en W. Zaterdag 31 Juli Hedenavond te 9 uur kwam de Raad van Heiloo in buitengewone zitting bijeen, naar aanleiding van een ingekomen be richt van Ged. Staten inhoudende een afwijzende beschikking aan gaande de annexatieplannen van de gemeente Alkmaar. Na de gebruikelijke opening van deze vergadering, ver-zoekt de Burgemeester Jhr. Mr. van Foreest voorlezing van het binnen gekomen bericht van Ged. Staten, hetgeen dor den Gem.-Sccretaris den h. Bruul ge schiedde en dat als volgt luidt: Wij hebben de eer U te berichten, dat de minister van Binnenlandsche Zaken ons heeft medegedeeld geen vrijheid te kunnen vinden eene grenswijziging tusschen de Gem. Alk maar, Ileiloo en Oudorp, gelijk bij het tot Ilare Majesteit de Koningin gerichte adres van den Raad der Gemeente Alkmaar, d.d". 29 October 1936 is bepleit, te bevorderen. Begrijpelijkerwijze volgde na voorlezing van dit zoo belangrijke stuk voor de ge meente Heiloo een ware ovatie, waarbij ook de Bijraad on de publieke belangstel lenden niet achterbleven. Zeer zeker was bet voor B. en W. een behoefte om U spontaan hijeen te roepen, aldus de Burgemeester, om van onze ver heugenis en feestelijke stemming te getui gen en U allen persoonlijk te bedanken voor de vele moeite welke U zich hebt go- troost in het hiizonder onze Gom. Secret. den h. Bruul, die door zijn prae-advies in belangrijke mate heeft bijgedragen tot dit succes. Sfoge dit succes voor ons een vol doening zijn en bijdragen om voort te gaan om Heiloo te doen groeien en bloeien voor hei algemeen belang. Dr. Barnhorn kon ook zijn gevoel van vreugde niet onderdrukken en sloot zich als wethouder volkomen aan bij de woorden van den Burgemeester. Vooral wil spr. hierbij dank zeggen aan de leden van den Bijraad voor hunne werk zaamheden in deze, die ook het hunne had den bijgedragen tot ons succes. Namens ons allen aldus spr. wensch ik U Burgemeester van harte geluk met het behouden van ons grondgebied en ik hoop, dat de gehecle gemeente in deze feestvreug de zal d eel en. Ook de heer Kwant sprak zich op de zelfde wijze uit en feliciteerde B. en W. met dit groote succes. Be verhouding tot de gem. Alk maar. De heer Herbert van Foreest., lid van den Bijraad wilde gaarne in overweging nemen onze vreugde op gepaste wijze naar voren te bren gen, immers wij hebben succes, maar Alkmaar heeft geen succes. Laten wij niet door een meenings- verschil onze verhouding met Alk maar in disharmonie brengen. La ten wij steeds hopen op prettige en nauwere samenwerking met de ge meente Alkmaar. Na deze redevoeringen werd een dronk gewijd aan de goede afloop. Onder groote belangstelling van vele gemeentenaren brachth et fanfarekorps „Eeensgezindheid" een serenade aan B. en W. op het bordes van het Gemeentehuis, terwijl op vele ge bouwen en particuliere woningen dapper de driekleur wapperde in den koelen avond wind. Heiloo kan met recht feestvieren! SINT MAARTEN STROET. Zondag J.1. werd wederom een bengel- wedstrijd gehouden, ditmaal in de ringsloot rond den Slootgaardpolder. Hoewel de vangst niet hijzonder groot was, werd er toch met veel animo gevischt. In totaal werden 187 baarsjes gevnngen: le prijs H. de Pee, grootste baars 18.5 c.M.; 2. K. Wit 19; 3. C. Blokker 17; 4W. Wit 17; 5. J. Prosper 16; 6. W. Brommer 15; 7. A. Sijbrands 11; 8. Jb. Schenk 10; 9. J. Winkel 9; 10. J. Bakker 9; 11. II. Prosper 9. WINKEL Aanbesteding. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur alhier is onder de plaatselijke vaklieden aan besteed het gedeeltelijk vernieuwen van een woonhuis, toebehoorende aan die instelling. Laagste inschrijver was: voor het. timmer werk C. Brouwer; voor hot metselwerk J. v. d. Molen en voor het schilderwerk J. Bo- hpldijk De gunning is echter nog aangehou den. HOOGWOUD Ongelukkige val. Bij het verrichten van werkzaamheden voor De Vier Noorder Koggen had de 37- jarige H. Rood het ongeluk in een in den weg gegraven gat te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat zijn pols door prik keldraad tamelijk ernstig verwond werd, en doordat hij met het hoofd op een betonnen buis viel, een paar voortanden uit den mond geslagen werden. Dr. Pool was spoedig ter plaatse en heeft hem verbonden. Twee keer gearresteerd. Slech te ligging en slecht eten. Lator in een model-gevangenis. Met den Parijschen trein is Zaterdag in Den Haag teruggekeerd het echtpaar J. Mo lenaar, dat op 17 Juni j.1. te Barcelona door de Catalaansche politie-autoriteiten is ge arresteerd en nadat een uitwijzingsbevel tegen hen was uitgevaardigd, Woensdag j.1. in vrijheid is gesteld en over de Spaansch- Fransche grens geleid. In de woning van de familie Molenaar Sr. hebben de heer cn mevr. Molenaar ons hun bevindingen sedert hun komst in Spanje medegedeeld. De heer Molenaar is secreta ris van den Bond van Revolutionnaire so cialisten, een groep, voornamelijk bestaande uit voormalige leden van R.S.A.P. en O.S.P., en is redacteur van het door deze groep uit gegeven orgaan „De Socialist". De B.R.S. is aangesloten bij het internationale bureau revolutionnair-socialistische eenheid, tot welk bureau ook de Spaansche P.O.U.M. be hoort, die kort na de Mei-gebeurtenissen te Barcelona door de Spaansche regeering te Valencia verboden werd. Aankleeden en meegaan. Het echtpaar Molenaar logeerde in het door de P.O.U.M. in beslag ge nomen hotel „Falcon", toen zij des nachts tegen 3 uur uit hun slaap ge- wekt werden door leden van de Gu- ardia D'Assalto en politiebeambten in burger, die hen, evenals alle an dere bewoners van het hotel, som meerden om zich spoedig aan te kleeden en zich te verzamelen in een zaal van het hotel* In open vrachtauto's werden de arrestan ten naar de prefectuur van politie gevoerd, waar een honderdtal mannen werd opgeslo ten in een zaal, waar zich slechts 30 naakte bedstellen bevonden, terwijl mevrouw Mo lenaar met zeven andere vrouwen in een cel van zeer geringe afmetingen terecht kwam. Des ochtends werden de arrestanten voor geleid en werd hun identiteit vastgesteld. Een eigenlijk verhoor werd hun niet af genomen. schriftelijke arrestatiebevelen kregen zij niet te zien, en waarvan men hen beschuldigde kon niemand hun mede- deelen. Door een kier. Dienzelfdcn 'dag nog werd het echt paar overgebracht naar een tot gevangenis ingericht administratiegebouw, waar man nen en vrouwen afzonderlijk werden opge sloten in zalen, die te weinig matrassen bevatten om ieder een ligplaats te veroor loven. Met dekens en doeken trachtte men hierin te voorzien. De zalen waren van el kaar gescheiden door een dichtgespijkerde deur, die het mogelijk maakte, dat de heer Molenaar zich dagelijks door een kier bo ven den drempel met zijn vrouw onder hield. Het eten was absoluut onvoldoende. Een ontbijt werd niet gegeven, en het voedsel bestond des middags en des avonds uit aardappelen met een zoute, waterachtige jus, soms aangevuld met wit brood. De mannen, met wie de heer Molenaar was opgesloten, zijn nog eens vier en een halve dag in hongerstaking geweest., evenals de heer Molenaar zelf. uit protest tegen de DINSDAG S AUGUSTUS 1987. Hilwsum L AVRO-uitzending. 8.00 Reportage Jamboree en Orgelspel. 8.20 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gramofoonplaten). 10.30 Jetty Cantor's ensemble (Om lt.00 Huish. wenken). 12.30 Gramofoonplaten. I.00 Johnny Kroon's Ensemble, soliste en gramofoonplaten. 4.30 Kinderhalfuur. 5.00 Radiokinderkoorzang. 5.30 Edwin Walker's Tipica-orkest en Orgel spel. 7.00 Jamboreeklanken. 7.40 Cembalo-voordracht. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Het 's-Hertogenbosch' Muziekcorps. 9.00 Dialoog. 9.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 10.30 Actualiteitsflitsen. 10.45 Gramofoonplaten. II.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00: De „Jumping Jacks". Hilversum II. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gramo foonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 De KRO-Melodisten en soilst. 7.00 Berichten. 7.i5 Hippische causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-koor en -orkest, gramofoonplaten en declamatie. 10.00 Reportage Wereldjamboree. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Reportage Internationaal Katholiek Es peranto-Congres. 11.10—12.00 Gramofoonplaten. afzonderlijke opsluiting van een mede-ge vangene. Ook de vrouwen werden door Guardia d'Assalto bewaakt, een uitzondering in Spanje, waar men zeer streng het begin sel naleeft, dat vrouwelijke gevangenen door vrouwen bewaakt moeten worden, doch het optreden dezer mannelijke bewa kers was uiterst correct en veel vriendelijker dan vaak jegens de mannelijke gevange nen. Verscheidene maten stonden de bewa kers deelen van hun rantsoenen af aan de vrouwen, die evenals de mannelijke gevan genen te weinig voedsel kregen. Consul kreeg geen bericht. Terstond na zijn arrestatie had de hr. Mole naar den Ncderlandschen consul te Barce lona daarvan schriftelijk in kennis gestled Toen hij niets hoorde herhaalde hij dat, In totaal schreef hij vijf maal een brief aan den consul en eischte hij herhaalde lijk ook mondeling, met don consul in con tact te worden gebracht. Na zestien dagen kreeg hij voor het eerst bezoek van den Nedcrlandschen consul te Barcelona, den heer Daubanton, die door een buitenlander gewaarschuwd was dat landgenooten gear resteerd waren. Geen van de vijf brieven van den heer Molenaar had de consul ontvangen. Hij zegde toe, onmiddellijk alles in het werk te zullen stellen voor de be- vrijdine van het echtpaar en stuurde den heer Molenaar den volgenden dag een matras aangezien onze landgenoot tot nog toe op eenige lappen had geslapen. Op 14 Juli des avonds te 7 uur kreeg het echtpaar plotseling de mededeeling, dat zij in vrijheid waren gesteld. Opnieuw gearresteerd. Nauwelijks had het echtpaar zich in een hotel ter ruste gelegd, of te gen half drie werd het gewekt door twee politie-beambten, die thans een arrestatie-bevel in optima forma toonden, en het echtpaar werd op nieuw, thans onder arrest, naar de prefectuur geleid en vandaar overge bracht naar het thans tot hulp-ge vangenis ingerichte hotel Falcon, waar hst avontuur was begonnen. Hier was de ligging veel beter, al bleef de voeding onvoldoende. Op 15 Juli kreeg het echtpaar opnieuw be zoek van den Nederlandschen consul, die kwam mededeelen, dat het uitwijzingsbevel was geteekend. Reeds eerder had dc consul geprobeerd, opnieuw contact met het echt paar Molenaar te krijgen, maar dat was niet gelukt, omdat zij in de vorige gevangenis „incommunicado" waren, wat wil zeggen, dat zij geen contact met de buitenwereld mochten hebben, zoodat ook hun brieven naar Nederland nooit waren verzonden. Toen het uitwijzingsbevel geteekend was werd het echtpaar voor dc eerste maal ge scheiden. Mevrouw Molenaar werd overge bracht naar de vrouwengevangenis, waar een modern, zeer humaan regime heerschte en die er uit zag als een beetje ouderwet- sche jeugdherberg. De directrice was evenals het vrouwelijke personeel zeer voorkomend cn de vrouwen mochten zelf koken. De heer Molenaar werd overgebracht naar het Casa Modelo, een modelgevangenis in Amerikaan- schen stijl, waar de gevangenen slechts des avonds in de cellen werden opgesloten en overdag mochten verblijven in de bij eiken vleugel of gaanderij behoorenden tuin of bin nenplaats. Bommen en granaten. In den ochtend van den 24sten Juli werd den heer Molenaar opnieuw medegedeeld, dJft hij in vrijheid zou worden gesteld. Reeds bevond hij zich op het bureau der admi nistratie, toen de invrijheidsstelling telefo nisch geannuleerd werd. Het bleek, dat men het echtpaar per schip van Barcelona naar Marseille had willen overbrengen, doch dat het verwachte schip tengevolge van de re- bellenactie de haven van Barcelona niet had bereikt In deze laatste veertien dagen van zijn verblijf hoorde het echtpaar her haaldelijk het luchtalarm en het in slaan van granaten en bommen van het lucht- of zeebombardement van Franco's troepen. Na afloop bleef men dan in het onzekere verkeeren of wellicht de gevangenis, waarin de ander was opgesloten, zou zijn geraakt* Eindelijk, Woensdagmorgen, 28 Juli, werd het echtpaar definitief in vrijheid gesteld. Men werd afgehaald met een vrachtauto en fezamen met acht andere gevangenen van vreemde nationaliteit ging het onder politie bewaking naar Le Perthus, waar dc inzit tenden aan de Fransche grensbewaking wer den overgegeven. Per autobus vertrokken de heer en mevr. Molenaar naar Perpignan om vandaar via Parijs per trein naar huis terug te keeren, Oorlogsmisdadiger gestorven Niemand wilde zijn begrafenis betalen Gabricl Szakats, kapitein in het keizer lijke OostenrijkHongaarsche leger, en uitvinder van den „vlammenwerper" welk: wapen in de wereldoorlog voor de eerste maal is gebruikt, is te Boedapest in vol slagen armoede gestorven. Kapitein Szakats, die wegens zijn hitvin ding op de door de geallieerden opgestelde lijst van 400 oorlogsmisdadigers stond* heeft door deze en andere militaire uit« vindingen een groot fortuin gemaakt. De devaluatie van de OostenrijkHongaarsche valuta heeft hem echter weer van al zijn: millioenen beroofd, en hij is als een arm man overleden. Langen tijd stond zijn lijk opgebaard in een lijkenhuisje, omdat niemand de be grafenis wilde betalen* j

Schager Courant | 1937 | | pagina 8