Duitschland betaalt met idealisme Japan s belangen in Nnord-China Ka mislukte Oceaanviucht opnieuw de lucht in Dreigende staking afgewimpeld r 10 ct. JU PER-KWALITEIT! Tropenwarmte stroomt naar de Noordpool DE „LIEUTENANT-DE-VAISSEAU PARIS" IN SEPTEMBER NAAR NEW—YORK? Ontstemming over de samenwer king tussohen Fransche en Dnit- sche luchtvaart. De groote Fransche vliegboot „Lieutenant-de-Vaisseau Paris", die verleden jaar, in Januari 1936 te Pen- sacola was gezonken en daarna is gelicht en geheel hersteld, heeft de zer dagen haar proefvluchten beëin digd, waarbij bleek, dat de machine opnieuw aan de gestelde eischen voldeed. De viiegboot, waarmee men een serie proefvluchten over den Atlantischen Oceaan naar Noord-Amerika wil maken, is uitgerust met zes Hispano-motoren van 650 pk. elk, die haar een snelheid geven van maximaal 250 km. per uur, een kruissnelheid van circa 190 km. per uur. Zonder tegenwind is de actie radius, bij een gewicht van 40.000 kg., 5500 km. De zes motoren, waarmee de proefvluchten bij Marignane gemaakt zijn, zullen vervan gen worden door zes nieuwe motoren van hetzelfde type. Wanneer deze geleverd kun nen worden voor de vacanties bij de „His- panofabrieken" op 15 Augustus a.s., begin nen, hoopt men. dat de „Lieutenant-de-Vais seau Paris" in den loop van September den eersten tocht naar New York kan maken, via de Azoren, Saint Pierre en Miquelon. In sommige Fransche kringen toont men zich ontstemd over de inmiddels door den Frnnschen minister van luchtvaart, Pierre Cot, goedgekeurde overeenkomst tusschen Air Frnnce en Deutsche Lufthansa voor het luchtverkeer over den Zuidelijken Atlanti schen Oceaan tusschen West-Afrika en Bra zilië. In deze kringen is men van mee ning, dat Frankrijk op dit traject in alle opzichten, ook wat regelmatig heid en snelheid van den dienst be treft, een voorsprong heeft, op Duitschland, terwijl ook al het. pio nierswerk, op deze lijn door Fran- schen is verricht. Tengevolge van de dienstregeling, waar door beide maatschappijen met een tusschen- pooze van een halve week beurtelings naar en van Zuid-Amerika vliegen, is er van con currentie geen sprake, men is dan ook van meening, dat door deze overeenkomst Frank rijk noodeloos door eigen kracht verkregen voordeelen heeft opgegeven en aan Duitsch land afgestaan. Amerlkaansch transportwezen liep ernstig gevaar. De stakingsellende in de Veroenigde Sta ten is nog altijd niet afgeloopen. Te New-York di'eigde 'n reusachtige loonstaking van spoorwegpersoneel uit te breken. Naar de leider van den bond van spoorwegmacliinsten «n stokers. David Robertson, mede deelde, hebben 350.000 loden van vijf vakvereenigingen van spoorwegar beiders vrijwel eenstemmig voor do staking gestemd, indien hun eischen niet ingewilligd worden. Nader wordt gemeld, dat het gevaar van een staking van de spoorwegarbeiders dank zij het ingrijpen van de federale ar bitrage-autoriteiten is afgewond. Drie dagen geleden hebben reeds 800.000 ledden van 11 andere vakverenigingen van spoorwegarbeiders voor de staking gestemd. De autoriteiten trachten nog door arbitrec- rend op te treden het uitbreken van do staking te verhinderen. Een staking als deze, zou nog erger pe- volgen kunnen hebben dan het beruchte staalconflict .omdat het geheele Ameri- kaansche transportwezen lamgelegd zou worden. Daarentegen is de staking der vrachtauto- hauffeurs te Philadelphia geëindigd, hetgeen te danken is aan het krachtige ingrijpen van burgemeester Wilson, die ter voorko ming van verdere onlusten, den uitzonde ringstoestand heeft afgekondigd. Wilson verklaarde, dat deze toestand voorloopie gehandhaafd blijft tot de houding der taxi- chaufeurs die eveneens in staking willen gaan. is opgehelderd. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Spaansche geestelijken propageeren Franco's bewind Schrijven van kerkelijke hooq- waardigheidsbeklecdcrs aan alle katholieke bisschoppen ter we reld. De kerkelijke hoogwaardigheids bekleders van het nationalistische Spanje hebben een schrijven gezon den aan alle katholieke bisschoppen der wereld, waarin de geschiedenis van den burgeroorlog uiteen wordt gezel, en waarin den bisschoppen wordt verzocht mede tc helpen aan liet bekend maken van de waarheid inzake Spanje. Dit schrijven is onderteekend door twee kardinalen, zes aartsbisschoppen, 35 bis schoppen en vijf vicarissen-generaal. In liet schrijven wordt verklaard, dat de parlementsverkiezingen van Februari 1936 vervalscht waren. Ten aanzien van de revolutie wordt gezegd, dat meer dan 20. duizend kerken werden vernield en dat veertig procent van de geestelijklieid in de bisdommen, welke van de revolutie te lij den hebben gehad, werd vermoord, terwijl het aantal geloovigen, dat alleen om wille van hun denkbeelden werd vermoord, op 300.000 wordt geschat. Verder wordt in het schrijven medege deeld, dat het geloofsleven in het door de rechtsche troepen bezette deel van Spanje is opgebloeid. Als toevallige omstandigheid mag worden aangemerkt, dat dit schrijven de wereld ingezonden is, op het moment, dat er ge ruchten gaan als zou het Vaticaan Franco reeds erkend hebben of dat in ieder geval binnen afzieubaren tijd zal doen. Razzia onder Poolsche communisten In Wolhynië en in het bijzonder te Smi- dyn (Polen) waar onlangs een bijeenkomst der communistische partij is gehouden, heeft de politie een razzia in communisti sche kringen georganiseerd. Zeven perso nen, zijn gearresteerd, onder wie Loeekie- witsj, de secretaris der partij in de wes telijke Oekraïne, die eenigen tijd geleden opdracht zou hebben gegeven tot de te rechtstelling van zeven leden der oppositie in de partij. Te Lodz zijn zes communisten, die in een geheime drukkerij werkten, in hechtenis genomen. OOSTENRIJK TREEDT OP TEGEN DE NAZI'S. Zestig vereenlgingen ontbonden. De Oostenrijksche regeering neemt krach- tisre maatregelen tegen nationaal-socialisti- srhe hetoogingen. Zestig gymnastiek ver- eenigingen. die in Opper-Oostenrijk omlei den naam Deutscher Turner Bund werkten, zijn verboden en haar bezittingen verbeurd verklaard. ROOSEVELT TEGEN GIFGASSEN. In een speciale boodschap aan het con gres waarin president Roosevelt zijn veto uitspreekt over een wet tot wijziging van den naam van de „Chemical NVarfare Ser vice" in ..Chemical Corps" heeft hij tevens medegedeeld, alles in het werk te stellen om het gebruik van gifgassen en andere doodelijke scheikundige stoffen als middel van oorlogvoering tegen te. gaan. GROOTE BRAND TE TEL AVIO. Kwaadwilligheid in het spel? Gisternacht is te Tel Avio in Palestina een groote brand uitgebroken tengevolge waarvan verscheidene levonsmiddclenmaga- zijncn in de asch zijn gelegd. De schade wordt op 1.500.000 francs geraamd. In sommige kringen acht men liet niet litgeslotcn, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. in verband met de economi sche spanning, waaronder de markt gebukt gaat. 130 KOREANEN IN STORM OMGEKOMEN. Sinds 1 Augustus zijn in liet noordelijk deel van Korea 130 mcnschcn gedood en 18 gewond als gevolg van zware stormen en re genbuien welke aanzienlijke matcriecle scha de hebben aangericht. De warmte i6 bezig zich te ver plaatsen. Terwijl 't in de Poolstre ken warmer wordt, neemt de tempe ratuur in de tropen af. Het is de Poolonderzoeker prof. W. Wie- se, die tot deze conclusie komt in een boek, dat geheel gewijd is aan de verandering van het klimaat in de Poollanden. Uit de onder zoekingen van prof. Wiese is gebleken, meldt Tass uit Moskou, dat de gemiddelde tempe ratuur over een jaar in het aan den Atlan tischen Oceaan gelegen gedeelte in de afge loopen zeventien jaar met twee graden is gestegen. Tijdens de wintermaanden is de temperatuur, vergeleken met zeventien jaar geleden, bijna met vijf graden gestegen en op Franz Jozefland bedroeg de stijging zelfs zeven graden. Deze wijziging in het klimaat is natuurlijk van grootcn invloed in het Poolgebied. De ijsvloer in de Noordelijke IJszee is kleiner geworden, de gletschers op de eilanden hou den Noordelijker op en zijn op Spitsbergen aanmerkelijk kleiner geworden. Ook op de dierenwereld is de invloed reeds bemerkbaar. Er worden in de Noorde lijke regionen thans dieren aangetroffen, die men er vroeger niet zag. ook visschen, en speciaal de kabeljauw komt tbans veel Noordelijker. Prof. Wiese beeft ook in vele deelen der Sovjet-Unie een milder temperatuur kunnen vaststellen. Hij schrijft dat toe aan grootere luchtstroomen tusschen de Pool- en de tro pische gebieden, hetgeen naar hij meent, te kunnen vaststellen, heeft geleid tot een da ling der temperatuur in de tropische lan den. Massavergiftiging onder Russische arbeiders Directeur van worstfabrick ter dood veroordeeld. Naar aanleiding van den dood van 122 Russische arbeiders, die om het leven zijn gekomen tengevolge van het eten van worst die met bacillen was besmet, hebben de ver antwoordelijke personen terecht geslaan als „Trotzkistische bandieten en organisatoren van massa-vergiftiging der arbeiders". De rechtbank te Azof heeft den directeur der worstfabrick, den directeur van den han- delsdienst der levensmiddelenmagazijncn en een keuringsarts ter dood veroordeeld. VAN DEN REGEN IN DEN DRUP. Poolsch communist in Rusland gearresteerd. De bladen melden uit Moskou dat aldaar een der leiders der Poolsche communistische partij, Leszynski, is gearresteerd, onder be schuldiging van verraad van de communis tische gedachte en van sabotage. Leszynski is destijds in Polen gearresteerd maar wist te ontkomen. TALRIJKE ARRESTATIES TE MADRID. Radio Santander meldt, dat de procureur der republiek te Barcelona het onderzoek is begonnen inzake den aanslag op Andreu, den president van het hof van cassatie, op wien enkele dagen geleden werd geschoten. F.r werden vier arrestaties verricht en bij de huiszoekingen, die werden verricht, zijn wa gons en munitie ontdekt. Tc Madrid zijn gedurende het laatste et maal nieuwe huiszoekingen verricht, waarbij talrijke personen gearresteerd werden. STAALCONFLICT IN CANADA. De katholieke bond van arbeiders le Sorel (Quebec, Canada) in de .staalindustrie heeft een staking afgekondigd, tengevolge waarvan 1.200 arbeiders van de vijf groot ste staalfabrieken van Sorel getroffen wor den. 10 luüi 's aAïondS tot V» vó®r tontopgong zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELU/DSS/G/1AAL VBRtODttl Al talloos vele malen hebben economen van naam verklaard, dat Duitschland, door zijn sterke bewapening en economische af zondering voor 'n groote finantieele debacle stond, een ineenstorting, ongeveer te ver gelijken met het waardeloos worden van de Rijksmark in de naoorlogsche jaren. Inderdaad zou naar de maatstaf van vroe ger opgedane ervaringen de Duitsche munt reeds lang vrijwel waardeloos moeten zijn en het feit, dat de Rijksniark tot dusverre nog maar steeds weerstand heeft kunnen bieden aan tic op hem uitgeoefende druk, wordt dan ook door velen beschouwd als „een eeonomisli wonder", volbracht door 't groote genie van Rijksbankpresident, Dr. Schacht. Immers ondanks het feit, dat het verarm de Duitschland milliardcn aan oorlogsschat tingen betaalde, zich van een ultra-moderne oorlogsuitrusting voorzag en door zijn au tarkisch streven zich in economischen zin vrijwel geheel van de buitenwereld afsloot, ziet de reiziger, die thans door liet wonder mooie land trekt, de schitterendste auto's langs ideale heerbanen schieten, worden hij zijn diner de kostelijkste spijzen opgediend en bemerkt hij voor de etalages der win kels een keur van goederen vanaf prima lederen schoeisel tot alle denkbare artike len, vervaardigd van rubber, nikkel en an dere zoogenaamd schaarsche grondstoffen. Daarnaast ziet de bezoeker, dat de open bare diensten volmaakt functionneeren, «lat de straten door goed gekleeclc menschen worden bevolkt en dat de prijzen in het al gemeen niet duurder zijn dan enkele jaren geleden. Een economisch wonder dus! De ijzeren wetten die tot dusver de volks huishoudingen beheerschten en bij ondoelma tig beheer als het ware automatisch een druk op de geheele bevolking legden, schij nen voor onze Oosterburen niet langer le gelden. Ondanks het verschrompelen van Duitsch- lands rijkste welvaartsader, de export, en de kolossale schaal, waarop niet-productie- ve goederenoorlogsindustrie) worden ver vaardigd, toch geen finantieele crisis, geen hongersnood, geen nijpend gebrek, geen schrijnende duurte, geen schreeuwend lage loonen of bijzonder lange werktijden. 'I Is te mooi om waar te zijn. Heeft dan toch Dr. Schacht de steen der wijzen ontdekt, waarnaar sinds de grijze oudheid de mcnschheid heeft gezocht? Is het. hem dus gelukt, een economisch systeem op te houwen, waardoor de functie van het kapitaal overbodig is geworden en een ge compliceerde maatschappij als de onze ook BEGEERIG NAAR KATOEN EN STEENKOOL. TERUGBETALING DER CHI- NEESCHE BUITENLANDSCHE SCHULDEN IN GEVAAR. Het ernstige conflict, dat tusschen China en Japan is uitgebroken, heeft niet slechts betrekking op nationale en militaire pro blemen, maar vooral ook op economische vraagstukken, die voor de beide landen van buitengewoon groote betcekcnis zijn. Zooals bekend is Japan overbevolkt, d.w.z. bet kan zijn bevolking van 70 milliocn zie len in het eigen eilandenrijk slechts met de grootsto moeite zelf voeden. Men meen de uit «Ie moeilijkheden geraakt te zijn, toen in het jaar 1032 de staat Mandsjoe- kwo, die sindsdien geheel onder Japansche invloed staat, in het leven werd geroepen. Mandsjoerije vormt een korenschuur en is bovondicn betrekkelijk rijk aan grondstof fen. Het begon met een economischen oorlog. Intusschen kan worden vastgesteld, dat ondanks alle gunstige voorwaarden de Ja pansche kolonisatie in Mandsjoekwo mis lukt Is. De oorznken daarvan zijn van ver schillenden nnrd en zullen hier verdec on besproken blijven. Wel moet er echter op gewezen worden, «lat de. losscheuring van Mandsjoerije van het overige C.hina ook in een ander opzicht aan Japap veel schade heeft berokkend. China bovcolte de Japan sche waren en maandenlang was de groote Chineesche markt voor Japan gesloten. Ja pan antwoordde daarop niet de organisatie van een enormen smokkelhandel, waardoor de Chineesche schatkist groote verliezen leed. Hoewel Japan niet verzuimd heeft, uit den onaangenamen boycot een leer te trek ken, trad er ccnige maanden geleden toch weer een versterkte anti-Japansche agitatie in China op en kreeg de Japansche handel opnieuw ernstige afzetmoeilijkheden. De eerste incidenten speelden zich dientengevolge ook op het econo misch meest belangrijke punt, de Marco-Polobrug af. Hier ligt de toe gangspoort naar de vijf noordelijke Chineesche provincies Sjantoong, Hopci, Sjansi, Soeijoean en Tsja- har. Deze provincies beslaan een gebied, dat grooter is dan Frank rijk en Duitschland tezamen en herbergen een bevolking van onge veer 80 millioen zielen. Zij staan bekend als de levensmiddelonschuur van Oost-Azië en bezitten bovendien waardevolle grondstoffen. Alles wat Japan noodig heeft, ertsen, kolen, katoen, wol, enz. is hier te vinden. Japan en da Chineesche katoen. De vijf provincies brengen groote hoe veelheden agrarische producten voort. De tarweoogst in Sjansi bracht b.v. in 1935/ 1936 19.150 ton en in Hopei zelfs 30.655 ton op. Een buitengewoon belangrijke grond stof is ook c^c katoen. Van alle in China verbouwde katoen komt ongeveer 35 uit de noordelijke provincies. En nu is men van plan nog meer katoen te gaan ver bouwen en daartoe akkerland in katoen plantages te veranderen. De prijzen, welke voor katoen betaald worden, zijn zoo hoog, dat de Chineesche hoer er vanzelf toe overgaat, steeds meer kalocn te verbouwen. De gebruikelijke graansoorten komen derhalve steeds meer op den achtergrond te staan en Japan wenscht zotfs, dat de verhouw van graan langzamerhand geheel tot Mandsjoekwo be perkt zal worden. Het is begrijpelijk, dat Japan de voornaamste afnemer van de Noordchineesche katoen is. Daarbij komt, dat de Japansche industrie zich ook finan cieel zeer sterk bij de katoenplantages ge ïnteresseerd heeft. Japan heeft da vijf noor delijke Chineesche provincies geenszins mi litair veroverd, maar zich hier eeonoml&ch roods tamelijk stevig vaatgezet. Bodemrijkdommen. Daartegenover staat nu China als eige naar van de vijf vruchtbare noordelijke provincies. Ook China heeft in de laatste jaren niets ongedaan gelaten, om dit gebied tot de best mogelijke ontwikkeling te bren gen. Het 5-jarcnplan van de Centrale Re geering te Nanking tot verhooging van den katoenoogst is hoofdzakelijk opgesteld met het oog op deze provincies. In deze vijf ja ren moet de met katoen bebouwde opper vlakte van 500.000 hectaren tot 1.250.000 hectaren worden uitgebreid. Anderzijds heeft China ook de exploitatie van de bodemrijkdomnien niet verwaar loosd, hoewel niet minder dan 78 pet. van de geheele bevolking, dat zijn ongeveer 317 milliocn menschen, in de agrarische bedrij ven werken. En het zijn juist de vijf noor delijke Chineesche provincies, die b.v. 70 pet. van alle in China gewonnen kolen opleve ren. Aan het hoof«i van deze provincies staat Sjansi, dat verreweg de meeste ertsen en kolen voorthrent. Tegenover deze Chineesche overvloed staat nu de sterke Japansche behoefte, daar de 4.1 millioen ton kolen, welke Japan in 1936 in liet eigen land won, niet voldoende voor de eigen industrie is. Derhalve heeft Japan in liet laatste jaar 4.2 millioen ton kolen moeten invoeren. Een deel van deze kolen kwam tot nog toe uit. Mandsjoekwo, maar daar de industrie zich ook in dit land sterk ontwikkelt, zal de voor den uitvoer beschikbare hoeveelheid kolen steeds kleiner worden. Wij zien dus, hoe de Japansche behoeften hier in botsing komen met de Chineesche nationale belangen. Maar ook de overige wereld spreekt nog een woordje mee. Een vijfde deel van de Chineesche belastingop brengst komt uit het noorden. Een losscheuring der vijf noorde lijke Chineesche provincies moet nu het verzet opwekken van de mo gendheden, die zich financieel bij China hebben geïnteresseerd, wijl daardoor de terugbetaling der Chi neesche buitenlandsche schulden in gevaar zou worden gebracht. Zooals men ziet, zijn de economische ach tergronden van het conflict in het Verre Oosten zeker niet minder interessant dan de politieke en strategische, zonder dit tot dusver onmisbaar geachte element onzer samenleving kan werken? Bij oppervlakkige beschouwing zou men het bijna gaan gcloovcn. Dc reacties, welke steeds met groote kapitaalarmoede gepaard gaan, blijven immers uit. Dc Duitsche Rijksmark staat eenzaam op zijn voor-oorlogsciie goudwaarde en van een depreciatie als onlangs in het nog steeds rijke Frankrijk plaats vond, is geen sprake. De vratifc dringt zich dan ook op van waar uit toovenaar Schacht dc middelen putte om zijn land lot dusverre voor een ineenstorting le behouden. Bezien wij den toestand crilisch, dan mer ken wij allereerst op, dat de Rijksmark niet kan devalueeren, omdat de dcviczencontröle dat onmogelijk maakt. De weg voor een muntinflatie is dus ste vig versperd. Een andere vorm waarin economische nood zich uit is prijsstijging. Ook hier zette de nationaal socialistische regeering zich schrap en met succes. - Alles is aan maximum-prijzen gebonden en ook hier kan de nood niet spuien. En toch, er moet ergens een fout schuilen, in de Duitsche volkshuishouding, want het is op den duur onbestaanbaar, dat, een arm volk leeft als ware het welgesteld. Waarmede dan toch betaalt de Duitscher en in welk verborgen hoekje moet worden gezocht naar de gevolgen van dc funeste lier- bewapeningspolitiek en von de ondoelmatig dure fabricage van minderwaardige kunst' producten? Hel antwoord is niet moeilijk te geven. Duitschland is bezig zijn voorraden op te teren. Een groot land als dat onzer Oosterburen beschikt over enorme rijkdommen. In het algemefn onderschat men wel eens de ge weldige massa kapitaalgoederen, die in «lef laatste halve eeuw zijn opgestapeld Zij gaan ver uit boven liet begrip der groote massa en als wij bet. Duitsche volksvermogen schat ten op ongeveer 300 milliard Mark, dan zegt dit den gemiddelden mensch zeer weinig. Het is echter men neme dit veilig aan een enorme reserve, waaruit zeer lang kan worden geput en waarhij men nog in aanmerking moet nemen, dat deze schat slechts wordt aangesproken voor de ver liezen welke de volkshuishouding tenslotte lijdt. Vier jaar lang heeft het 1-ïillerbewind thans zijn herbewapenings- en autarkische politiek doelbewust, nagestreefd en van deze rijk voorziene kapitaaldisch gegeten. De normale economische remmen, die een dergelijke roofbouw in normale omstan-. digheden beletten als depreciatie van de munt en sterke prijsverhooging zijn buiten werking gesteld door de almacht van den Staat. En zoo zien wij langzaam maar zeker da hoeveelheid kapitaalgoederen afnemen. De machines slijten, en kunnen moeilijk wor den vernieuwd, de grondstoffenvoorradeiï zijn geen 20 pet. meer van die van vóór den oorlog en langzaam maar zeker knijpen de, tijdelijk verstarde, economische wetten het volksleven dood. Duitschland zit thans midden in een in flatie; zij werkt slechts anders als vorige ineenstortingen, maar te vreezen is, dat haar gevolgen ernstiger zullen zijn. Dat «le weg welke Hitier en de zijnen bewandelen, ecliter vast moet loopen, is ze ker. Vol belangstelling volgen wij de heldhaf tige poging van liet Derde Rijk om de moei lijkheden te overwinnen. Zijn technisch kun nen is wonderbaarlijk. Wie let op de pres taties welke dit volk onder moeilijke om standigheden verricht, móet onder den in druk komen. Maar ondanks alle inspanning werkt men met verlies. Dc bcwapeningsuitgaven en do economische afsluiting zijn te groote nadee- len en zij maken een steeds weer putten uit de reserves noodig. De nieuwe wissel-emissie van 3.5 milliard mark wijst de weg aan waarlangs het vernielingsproes zal zal gaan voltrokken.. 't Is een bedrag, dat op zichzelf niet v®. ontrustend behoeft te zijn, maar liet wijst op «Ie dringende noodzaak van credietuit- brciding en is hot begin van den weg. dia nog steeds naar ernstige economische moei lijkheden heeft geleid. Hoe lang een ineenstorting nog op zicK zal laten wachten, is onmogelijk te zeggen* Dit zal geheel afhangen van de mate. waarin «Ie Duitscher bereid zal zijn de buik riem nauwer toe te balen, niet. voor een of twee maanden, maar gedurende een gpheet nienschenleven. Ilol is namelijk ondenkbaar dat een ingewikkeld productiestelsel als 't huidige zal kunnen blijven voortbestaan zonder kapitaalgoeileren. Nog een laatste reserve blijft straks orerl de bereidheid tot lijden. En langs die lijdensweg kan onder ver standig bestuur weer een groote toekom*! voo!' nijver Duitschland worden opgebouwet

Schager Courant | 1937 | | pagina 2