Jamboree-Leven Sterke Nederlaodsche ploeg naar Londen Jopie Selbach getrouwd Snoek geslagen door Alkema Het Landentournooi te Stockholm Concours hippique te Dublin America-cup blijft in Amerika Het Wilhelmus verpolitiekt Vreeselijk ongeluk op Groningsch station $w4tnmeti Internationale wedstrijden op 21 Angustns in het Empire-zwem- bad. Amerikanen ook van de partij. Bij de technische commissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond is een uitnoodiging bin nengekomen om een Nederlandsche ploeg te zenden naar de internatio nale wedstrijden, welke op Zaterdag 21 Augustus in het overdekte Empi re Zwembad van Wembley zullen worden gehouden. Dit zwembad heeft een 50-meter-baan en kan niet minder dan 10.000 toeschouwers bevatten. Het ligt in de bedoeling, dat de Nederlandsche zwemsters en zwemmers zul len uitkomen tegen een sterke Engelsche ploeg en waarschijnlijk tegen Amerikaan sche zwemmers, die op dat tijdstip in En geland vertoeven. De volgende ploeg is voor deze wedstrij den samengesteld: DAMES: 100 M. borstcrawl: Rie van Veen (R.D.Z.) 100 M. rugslag: Nida Senff (A.D.Z.) 100 M. schoolslag: Jopie Waalberg (ADZ) 400 M. borstcrawl: Tini Wagner (IJ) 4 x 50 M. borstcrawlestafette: Rie van Veen, Nida Senff, Jopie Waalberg en Tini Wagner. 3 x 50 M. wisselslag estafette: Nida Senff, Jopie Waalberg en Rie van Veen. HEEREN: 100 meter borstcrawl: K. Hoving (Rotter- damsche Zwemclub). 100 meter rugslag: J. C. Scheffer (De Jon ge Kampioen). 100 meter schoolslag: H. Smitshuysen (A. Z. 1870). 400 meter borstcrawl: D. van der Kuil (Schiedamsche Zwemclub). 4 x 50 meter borstcrawl estafette: K. Ho ving, J. C. Scheffer, II. Smitshuysen, D. van der Kuil. 4 x 50 meter wisselslag estafette: J. C. Scheffer, H. Smitshuysen, K. Hoving. Nederlandsche zwemsters naar Hamburg. De Amsterdamsche zwemsters Jopie Stroomberg en Iet van Feggelen zullen deelnemen aan internationale wedstrijden, welke Zcmdag 15 Aug. a.s. te Hamburg worden gehouden. Jopie Stroomberg komt uit op de 200 meter schoolslag, Iet van Feggelen op de 100 meter rugslag. Een zwemster van groot formaat. Gisteren is te Amsterdam één onzer be kendste zwemsters, Jopie Selbach, in het huwelijk getreden met den heer Koé. In hoeverre dit huwelijk een verlies voor onze nationale zwemsport is, dienen we nog af te wachten. Zooals men zich welicht nog zal herinne ren maakte Jopie deel uit van de ostafetc- ploeg 4 x 100 M., welke ons te Berlijn een Olympisch kampioenschap bezorgde. Maar ook is zij één van de vier meisjes, die nog altijd het wereldrecord op dit belangrijke zwemnummer op hun naam hebben staan. Moge onze Jopie een gelukkige toekomst tegemoet gaan! tüiefAennen Bij de revanche van het stayer kampioenschap van Nederland. Van de gisteravond in het Stadion te Am sterdam gehouden wielerwedstrijden, werd de hoofdschotel gevormd door het nummer tweemaal vijftig kilometer achter gioote mo toren, welke als revanche bedoeld waren van het verleden week gereden kampioenschap van Nederland. Snoek, de nationale kampioen, vermocht dit keer niet de overwin ning te behalen, hij moest zijn meer dere erkennen in Alkema. die een schitterende race reed. Snoek eindig de als goede tweede. Alkema, die zich in den aanvang van de eerste race met een plaats in de achterhoe de tevreden stelde, werkte zich nadat dertig ronden gereden waren, naar de tweede plaats achter Piet van Kempen, die hem na cenigen tijd tengevolge van motorpcch de eerste plaats moest afstaan, waarvan Alke ma zich niet meer liet verdringen. Van Kempen, die in de eerste race een zeer goed figuur sloeg, wist zich na aanvanke lijk in de achterhoede te hebben gelegen, tot de derde plaats op te werken, waar hij tot het einde toe Domhof, die nummer twee lag, opjoeg, zonder hem te kunnen passeeren. Snoek moest zich met de vierde plaats te vreden stellen. In de tweede manche vertrok Alkema van den kop, waar hij zich de eerste zeventig ronden wist te handhaven, totdat hij van machine moest verwisselen. Hij moest de andere laten passeeren, waardoor Snoek aan den kop kwam te liggen. Na aanvan kelijk een ronde achterstand te hebben ge kregen, wist Alkema, verscheidene zijner tegenstanders te passeeren, doch hij wist liet niet verder te brengen dan de derde plaats, die hij kort voor het einde nog moest afstaan aan de Graaf. Van Kempen kreeg in de tweede helft een inzinking, zoodat hij twee ronden achterstand te hoeken kreeg. Van der Wulp van wien men voor dezen wedstrijd hooge verwachtingen koesterde, reed zeer matig en gaf in de tweede manche zelfs op. De einduitslag was: 1 Alkema 5 punten. 2 Snoek 5 punten. 3 Domhof 7 punten. 4 Van Hoek 7 punten 5 De Graaf 9 punten. 6 Piet van Kempen Hans Stuck, de eminente Anto-Unlon-courenr. AwtamaêiCiime Stuck wint in Italië Door deze derde zege komt hij in het bezit van den wisselprijs. Gisteren werd de jaarlijksche Turbie- bergwedstrijd georganiseerd. In de renwa- genklasse won Hans Stuck met. Auto Union in den tijd van 3 minuten 31.3 seconden, hetgeen een gem. uursnelheid van 107.5 K.M. beteekende. Daarmede won Stuck de finitief den specialen wisselprijs, aangezien hij dezen bergrit ook in 1929 en in 1936 had gewonnen, dus driemaal in totaal. De tijd van Stuck beteekende voorts een nieuw parcoursifeeord. Tweede werd Ray- mond Sommer met Alfa Romeo in den tijd van 3 minuten 40 seconden. tPxfiakm. Nederland wint van Noorwegen. Nederland—Zweden afgebro ken. Gisteren werden de achtste en negende ronde van het landentournooi te Stockholm gespeeld. De ontmoeting NederlandZweden werd niet beëindigd. Bij den stand 1—1 wer den twee partijen, die tusschen Landau en Lundin en tusschen Van Scheltinga en Stolz afgebroken. Reide landgenooten staan er be ter voor, zoodat de kans groot is, dat ook deze ontmoeting door Nederland zal worden gewonnen. Euwe won van Stahlberg en De Groot boekte zijn eerste nul, hij verloor van Danielsson. In de negende ronde won het Hollandsche team, zonder Euwe, van Noorwegen met 2»/21 Yz' Scheltinga won van Gul- brandsen, de andere drie partijen werden re mise. In de algemecne rangschikking be hield Nederland de zesde plaats. De Ver- eenigde Staten hebben de leiding genomen, dank zij twee fraaie overwinningen op Fin land en Belgie. Beide malen met 3*4Vz- De stand luidt thnns: 1. Vereenigde Staten 2?Vfe punt. 2. Estland 25Vi punt -f 1 afgebroken partij. 3. en 4. Hongarije en Polen ieder 25 pun ten 4- 2 afgebroken partijen. 5. Argentinië 23Yz punt -f 2 afgebroken par tijen. Nederland 22Vfe punt 3 afgebroken partijen. De andere landen volgen met 19 punten en minder. "Raa>idenAjWit Geen Nederlandsche successen. Het internationaal concours hippique te Dublin werd voortgezet met een springcon cours over acht hindernissen ter maxima le hoogte van 1.40 meter. Ook ditmaal konden onze Nederlandsche ruiters geen successen boeken. Winnaar werd kapitein Ahernc (Ierland) met „Dueal low", de tweede en derde plaats werden gedeeld door kapitein Bizard (Frankrijk) en luitenant Corry (Ierland). Vierde was luitenant Chevalier (Frankrijk) en vijfde kapitein Lewis (Ierland). De beste prestatie aan Nederlandsche zijde werd gemaakt door luitenant Tonnet met „Barnabas" die 1 fout maakte. „Kan- taka" onder denzelfden ruiter en „Santa Bell" onder den res. luitenant van Schaick maakten ieder twee fouten. Van de 39 deelnemers werden er na de eerste i'onde 25 geëlimineerd, omdat hun paarden 2 of meer fouten hadden gemaakt. Hieronder gevonden zich ook „Sargaros- zan" en „Gigolo" onder luitenant baron van Heeckeren van Brandsenburg en „De- nise" van reserve-luitenant van Schaick. Voor deze paarden waren de dubbele wallen onoverkomelijke hinderpalen geweest. Athieliefc, Nieuwe Amerikaansche successen te Stockholm De belangrijkste uitslagen van de gister avond voortgezette internationale athle- tiekwedstrijden luiden: 200 meter: 1. Walker (V.S.) 21.6 sec. 1 mijl (1609 meter): 1. San Romani (V.S.) 4 min. 8.4 sec.; 2. Jonsson (Zweden) 4 min. 8.8 sec. (nieuw Zwecdsch record). 5000 meter. 1. Salminen (Finland) 14 min. 32.4 sec. Hoogspringen: 1. Walker (V.S.) 1.96 m. Speerwerpen: 1. Attervall (Zweden) 71.06 meter. 400 meter horden: 1. Areskoug (Zweden) 54.9 sec. Verspringen: 1. Berg (Noorwegen) 7.19 m. Estafette 100, 200, 300, 400 meter: 1. Ver eenigde Staten, tijd 1 min. 56 sec.; 2. Hel las, Stockholm. 2 min. 1.8 sec. Er waren 20.000 toeschouwers. IJmuiden-Solent Be Sentawinnaar. „Zeearend" tweede. Het eindresultaat van den zeilwedstrijd IJmuiden—Solent, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, in sa menwerking met de Royal Ocoaan Racing Club, is volgens de berekende tijden gewon nen door de „Senta" van de B. Y. Ct W. Y. C., stuurman R. Schmidt. Het Nederlandsche jacht de „Zeearend" van C. Bruynzeel Jr., werd tweede. De Senta heeft den wisselbeker, door den voorzitter der Koninklijke Zeil- en Roeiver eeniging, den heer E. Crone ter beschikking gesteld, gewonnen. Voor de vierde maal zegeviert het Amerikaansche jacht. De „Ranger", het jacht van Ha- rold Vahderbilt, heeft ook de vier de race om den America Cup ge wonnen en door deze vierde achter eenvolgende zege blijft de beker in het bezit van Amerika. De „Ran ger" won gisteren in den tijd van 3 uur 7 minuten 49 sec., terwijl de tijd van de Endaevour II" van Mr. Sopwith 3 uur 11 minuten 26 sec., bedroeg. De „Ranger" vestigde een nieuw record voor de 10 mijlenbaan aan den wind met een tijd van 1 uur 17 minuten 55 sec. Het record stond op naam van de „EndeavourI" met een tijd van 1 uur 18 minuten 19 sec. gevestigd in 1934 tijdens den wedstrijd te gen de „Rainbow" van Harold Vanderbilt. De tijd van de „Ranger" over de gehee- le wedstrijdbaan beteekende eveneens een record. Mr. Sopwith kan dus nu met de „En- deavour II" terugkeeren. De nederlaag is zeer zwaar geweest. Zal hij ooit nog eens een poging, den beker op de Vereenigde Staten te veroveren, wagen? MOTORBOOTSPORT. MET 146 K.M. PER UUR DOOR HET WATER. Rossi verbeterde te Stresa het wereldre- cord in de 1200 klasse door een gemiddelde te bereiken van 146.5 km. per uur over een parcours van 2 mijlen. Rossi gebruikte bij zijn geslaagde recordpoging een 500 p.k. mo torboot. ületmii. Zwitserland N ederland Be Nederlandsche ploeg samen gesteld. Naar wij vernemen is de Nederlandsche ploeg, welke op 14 en 15 Augustus a.s. te Luzem tegen Zwitserland zal spelen, als volgt samengesteld: Hughan, van Swol, Marinkelle, Heynen, de Brauw, en Lyssen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Timmer zal meespelen in welk geval Hey nen zal uitvallen. Aanvoerder is ir. A. Broe- se van Groenou, president van den N. L. T. B. Ziueefuliegett NATIONALE ZWEEFVLIEGTUIGWED- STRIJDEN. Wederom een belangrijke presta tie van den heer Koch. Gisteren heeft de heer O. P. Koch, die Woensdag met het zweefvliegtuig „Buizerd" van de Amsterdamsche Club voor zweef vliegen, van Teuge naar Doodewaard in de Betuwe vloog, wederom een uitsteken de thermische vlucht gemaakt. Hij steeg om 14.45 uur op en bleef tot 18.30 uur in de lucht, waarna hij te Osterwick Duitschland landde. De landing had een vlot verloop. Teuge-Osterwick is een af stand van ongeveer 90 k.m. De heer Koch, die tot nog toe de beste resultaten boekte, heeft met deze vlucht tevens voldaan aan een van de eischcn voor het verkrijgen van het zilveren-c-brevet. Van een Schot, die zich niet voor den mal liet houden. Het vlakke Hollandsche land een attractie voor de buitenlan ders. De Amerikanen moeten eventjes snoeven Regelmatig als in een goed geor ganiseerde stad, verloopt thans het Jamboreeleven. Het is vooral de po litiedienst, die in deze padvinders- stad geen gemakkelijke taak heeft. Bij de hoofdingang is het steeds een enorme drukte van uit- en ingaan de personen en hier heerscht dan ook een strenge controle. Het zijn vooral diegenen, die met koop waar trachten binnen te komen, op wie streng gelet moet worden. Want de vele aanwezige buitenlanders zijn voor hun een gemakkelijke prooi om voor grof geld hun waren aan dezen te verkoopen. De meeste buitenlanders zijn niet geheel op de hoogte met de waarde van het Nederlandsche geld en zij betalen dan ook vaak met groot geld, in de verwachting dat zij ook het juiste bedrag terug zullen krijgen. En dit gebeurt helaas niet altijd. Oneerlijk ijsventer. Zoo bevond zich op het terrein een ijsco- venter met een vergunning om ijs te ver koopen. Hoewel hij uitstekende zaken maak te, trachtte hij toch nog zijn verdienste te verhoogen, door buitenlanders zooveel mo gelijk te kort terug te betalen. Hij tracht te dit ook te doen bij een Schot, door hem Onze Jamboree-briefschrijver zendt ons wederom eenige aardige staal tjes uit de tentenwereld te Voge lenzang. Hij schuift o.h.w. het tentdoek weg en nu kunnen wij de padvin ders uit de geheele wereld in hun doen en laten nader gadeslaan. inplaats van een rijksdaalder, een gulden terug te belalen. Maar dit verliep echter niet zoo vlot als dat hij verwacht had. De Schot scheen het wel wat erg weinig te vin den en riep de hulp van de Hollandsche kamppolitie in, om eens te zien of het wel goed was. Het resultaat was dat de ijsco- venter vriendelijk verzocht werd om zoo vlug als mogelijk was het terrein te verlaten en zich nooit meer te laten zien. Bezoek aan buitenlandsche kampen. Van hef aantal aanwezige buitenlanders, is het Britsche contingent wel het grootste. Vooral de Schotten zijn in groot aantal vcr- tegenwoordigd. Door gesprekken met ver kenners van verschillende nationaliteiten, bleek het dat zij allen vol lof over Holland spraken. Vooral het. vlakke terrein van het Hollandsche landschap vonden zij buiten gewoon interessant. Alleen klaagden zij er over dat zij in de steden zoo lastig geval len werden met het zetten van handteeke- ningen. Vooral degenen die door hun spe ciale landskleeding opvallen, hebben er veel hinder van. Het gebeurt nu vaak, dat buiten landers als zij een Hollandsche stad bezoeken, hun arm in verband dra gen om maar niet steeds handteke ningen behoeven te zetten. Kaas-fuii. In het Engelsche kamp was een afdeeling die schijnbaar bang was dat er in Holland niet genoeg kaas voor hen zou zijn en daarom hadden ze zelf een reusachtige kaas meegenomen, die zeker wel een halve meter in doorsnee was. Ze deelden er ech ter gul van rond aan hun buitenlandsche broeders, die het kamp kwamen bezoeken. De kampen van de Amerikanen waren echt Amerikaansch opgezet, om zooveel mogelijk indruk te maken. Het echte idéé van kampeeren ging bij hen echter wel verloren. Zij hadden hun eigen koks mee genomen en de inrichting van hun groote kamptenten was uit kampoogpunt bezien luxueus. Geheel van hout opgetrokken slaapplaatsen, waren in hun tenten ge bouwd. Ze waren buitengewoon tevreden over de Jamboree en Holland, maar vertel den toch nog even langs hun neus weg, hoe groot, de Amerikaansche kampen wel wa ren die zij hielden en zij goochelden dan met cijfers, die het aantal van deze Jam boree weer ver overtroffen. De Afrikanen hebben het kond. Zuid-Afrika was vertegenwoordigd met 60 man. die 't allen, vooral de eerste dagen, 'n „Bietje" koud vonden in Holland. Zij spraken met Hollanders met een mengelmoesje van Zuid-Afrikaansch en Engelsch, wat vrij goed te begrijpen was. Zij hadden van de reis naar Holland een half wereldreisje gemaakt door tegelijk verschillende landen van Europa te bezoeken. Zij vertelden dat zij zoo ongeveer 4 maanden rond bleven reizen. Aan de postzegelverzamelaars had den ze ook gedacht, door een aantal Zuid Afrikaansche kroningszegels mee te nemen Verbood Mr. Patijn de uitvoering van ons volkslied? Vragen aan den minister. De heer Rost van Tonningen heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid mede te deelen of het juist is, dat de deel name van den dirigent .Tos. Vran- cken Jr. aan het Vlaamsch-nationale zangfeest van 25 Juli j.1. te Brus sel, waar deze dirigent de uitvoe ring van het „Wilhelmus" zou leiden, door tusschenkomst van H. M.'s ge zant Mr. .T. A. N. Patijn, direct of indirect werd verhinderd? 2. Is de Minister niet van meening, 'dat een zoodanige medewerking, als zijnde van groote beteekenis voor de Nederlandsche cul tuur, juist door de Nederlandsche regeering, evenals alle uitingen van het Nederlandsche kunst- en geestesleven in het Vlaamsche deel van België, zooveel mogelijk dient te worden aangemoedigd en bevorderd, zulks in het bijzonder, waar het hier de uitvoering van het Wilhelmus betrof? 3. Is de minister bereid met zijn ambt-» genoot te Brussel in overleg te treden, op* dat in de toekomst de cultureele samenwer king tusschen het Vlaamsche volksdeel in: België en Nederland, in het bijzonder op mu zikaal gebied in het kader der jaarlijksche terugkeerende Vlaamsch-nationale zang feesten, zooveel mogelijk zal worden bevor derd? 1 4. Zoo de tusschenkomst van H. M.'s gezant te Brussel om politie ke beweegredenen is geschied, wel ke zijn deze dan en waarom is hier dan door de Nederlandsche regee ring geen scherp onderscheid ge maakt tusschen politieke en zuiver cultureele en kunstzinnige uitingen, gelijk dit zangfeest? 5. Indien de Minister bovenstaande der de vraag ontkennend beantwoordt, wat geeft hem dan tot deze beslissing aanleiding, en zoo hij haar bevestigend beantwoordt, is hij dan bereid mede te deelen op welke wijze naar zijn meening een VlaamschNeder landsche cultureele samenwerking in den aangegeven zin op de meest doelmatige wij ze kan worden ontwikkeld? Reiziger voor de oogen van zijn vrouw met trein meegesleurd. Woensdagavond heeft op het hoofdstation te Groningen een noodlottig ongeluk plaats gehad. De 58-jarige heer H. Mulder uit Gronin gen, die met den laatsten trein uit Hooge- zand om half twaalf aldaar arriveerde, stap te uit den trein, terwijl deze nog in beweging was. Hij kwam te vallen, geraakte tusschen de treeplank en het perron bekneld en werd ongeveer vijftig meter meegesleurd. De treinbeambten zagen, dat de ongeluk kige hierbij werd rondgeslingerd. Toen de trein tot stilstand was gekomen, werd het slachtoffer bevrijd, hij gat' toen nog teekenen van leven, doch overleed ecnigen tijd later. Als tragische bijzonderheid zij hierbij nog gemeld, dat het ongeval geschiedde voor de oogen van mevrouw Mulder, die haar man van den trein afhaalde. MAN ONDER TRACTOR GERAAKT, Gisterenmorgen is te Zevenhoven de 57- jarige A. Boekhorst bij het koppelen van een stroo-pers achter een tractor onder deze tractor terecht gekomen, tengevolge waar van zijn dijbeen verbrijzeld werd, terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd. die zij aan een ieder die ze wilde hebber^ weggaven. Paalwerpen, In het kamp van de Schotsche afdeeling waren eenige mannetjes-putters bezig met paalwerpen. Hiervoor scheen behoorlijk kracht en routine noodig te wezen, want een Franschman, die het ook eens probee- ren wilde, zag geen kans om de paal al leen nog maar goed vast te houden, tot groot vermaak van den kampioen-paalwer- per van het kamp, een geweldig pootige kerel, die de zware palen hanteerde, of het kleine houtjes waren. Een Chineesche maaltijd. De Chineesche afdeeling had veel bekijks, toen ze met hun stokjes gingen eten. Zelfs soep ging er mee naar binnen. De anderen mochten liet ook eens probeeren, maar het was makkelijker om er naar te zien dan om het zelf te doen. De meest gesproken taal op de Jamboree is wel de Engelsche. Hiermee kan men zich voor een groot gedeelte verstaanbaar ma ken, daar ook de Egyptenarcn, Indiërs, Tur ken en Arabieren deze taal uitstekend spre ken. Lukt het echter niet in een vreemde taal dan gaat het wel met gebaren en geluiden en een wederzijdsch grijnzen kondigt ten slotte aan dat men elkaar toch begrepen heeft.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8