Ochtendplechtigheden KIJKEN is KOOPEN tii CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De kerkstrijd in Duitschland in de linnen stad China werft soldaten Zondag op de Jamboree Belgische kanaalboot aangevaren Rusland wil slagschepen in Amerika koopen Zeven jonge menschen verdronken Het bombardement van de „Mongioia" Inbraken op klaarlichten dag «AANDAG 9 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10335. IWgove der N.Y. v.h. Trapman Co. Schogen. c i'Co m'nnl Honderd vijftien arrestaties te Dahlem Dominéé Messow, die gisteren in Dahlem Heeft gepreekt, waar hij ds. Niemöller en ds. Hildebrand verving, heeft van den kan sel medegedeeld, dat zich thans 64 pro- testantsche dominée's in Duitschland in ar rest bevinden. Aan het einde van den preek üleelde ds. Messow mede, dat in Thuringen en Brandenburg nieuwe arrestaties waren gedaan. Toen voorlezing was gedaan van de lijst der zich in arrest bevindende dominée's, werden door de overvolle kerk gebeden voor ben gezegd. De dienst, die gisterenavond voor de ge arresteerde dominée's zou worden gehouden is afgelast. De geheime staatspolitie grijpt in. Gisterenavond zijn te Dahlem honderdvijf- lien personen gearresteerd in verband met een demonstratie ten gunste van gearresteer de predikanten Verscheidene honderden mannen en vrou wen verzamelden zich voor de kerk te Dahlem, teneinde een aangekondigden bij zonderen kerkdienst voor de gearresteerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken zij naar de pastorie, Waar zij trachtten bijeen te komen. Vlug schriften, die werden uitgegeven, en betrek king hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolgens kwamen met vrachtauto's leden der geheime Staatspolitie, die zich onder de menigte be gaven, mannen en vrouwen arresteerden en deze in de auto's deden plaats nemen. De gearresteerden werden naar het hoofdkwar tier der geheime staatspolitie overgebracht, teneinde aldaar te worden ondervraagd. 75- 'mannen en 40 vrouwen zijn voor het onder zoek vastgehouden. Paus zinspeelt op kerkstrijd in Duitschland. In een rede, gehouden voor Belgische on derwijzers, zeide de Paus o.a.: „Wee den landen, waar de christelijke instellingen ver waarloosd of bestreden worden, zooals zij helaas in een land in Europa worden bestre den. Wij zijn geen propheten van het. kwa de, doch wij zien de toekomst duidelijk ge noeg om te weten, wat onvermijdelijk het lot van zulk een land- moet zijn". Het lijdt geen twijfel of deze verklaring heeft betrekking op Duitschland. Japan biedt Sovjet-Rusland verontschuldigingen aan De krijgsverrichtingen in China zijn vrijwel gestaakt, met uitzondering dan te Hakau, waar Chineesche troe pen do Japansche concessie hebben omsingeld. Tot belangrijke gevechten is het echter nog nergens gekomen, hoewel beide partijen voortgaan hun stellingen te versterken. De Nanking-regeering is door het geheele land een wervingscampagne begonnen. Als men de berichten gelooven mag, is de toe vloed van strijdlustigen zoo groot, dat er een groot tekort aan moderne wapenen dreigt. China bestelt in Amerika. Volgens een statistiek van het Amerikaan- sche staatsdepartement was China de vorige maand de grootste afnemer van oorlogsma teriaal in de Vereen. Staten. I-Iet kocht daar voor 293.000 dollar aan vliegtuigen en voor 17000 dollar aan geweren, revolvers en an der materiaal. Japan kocht in Amerika oorlogsmateriaal tot een totaal bedrag van 208,000 dollar. Daarvan werden 92.000 dollar besteed voor den aankoop van militaire vliegtuigen en 97.000 voor den aankoop van motoren voor civiele vliegtuigen. De aanval op 't sovjet-consulaat te Tientsin. Japan spreekt leedwe zen uit over het gebeurde. Volgens een bericht uit Peiping heeft de secretaris der Japansche ambassade Sima, den consul-generaal van Sovjet-Rusland, Spilwanek, die tevens aan de ambassade te Peiping verbonden is, een bezoek gebracht en zijn leedwezen uitgedrukt over den over val op het sovjet-Russisch consulaat-generaal te Tientsin. Hij verklaarde dezen overval hierdoor, dat de Japansche troepen te Tientsin op het oogenblik dat deze geschiedde tenge volge van hun geringe aantal niet in staat waren de orde in dat gedeelte der stad, waar zich het Sovjet-Russische consulaal- generaal bevindt te handhaven. De Japan sche consul te Tientsin heeft officieel den deken van het consulaire korps te Tient sin evenals den vice-consul van Sovjet-Rus- uand'Smirnow ervan in kennis gesteld, dat de Japansche militaire autoriteiten alle noodzakelijke maatregelen tot bescherming van het Sovjet-Russische consulaat-generaal nemen. De Japansche versterkingen. Welingelichte kringen te Takoengpau en te Nanking meenen te weten, dat twee Ja pansche divisies te Tientsin en een te Tsing- tau ontscheept zullen worden vóór 15 Au gustus. Na dien datum zou een Japansch offensief langs de spoorlijnen Kiautsjau- Tienan en Tientsin-Poekau beginnen. Een schier eindelooze gastenstroom VOGELENZANG, 8 Augustus. Na een drukkend warmen nacht, die niet de zoo gehoopte verademing van de tropische hitte van Zater dag schonk, brak vanmorgen de laatste Zondag dezer Jamboree aan, een dag van rust voor de padvin ders. Geen demonstraties meer, geen opmarschen, geen theater. Het is Zondag. Des morgens te tien uur kwamen de katholieke padvinders weder om bijeen op het kerkterrein ter bijwoning van de plechtige Hoogmis, waarbij de dui zenden padvinders een Gregoriaansche Mis onder leiding hqnner geestelijken zongen. Een indrukwekkende plechtigheid. Het gcheele Britsche contingent woonde een godsdienstoefening bij, onder leiding van den bisschop van Jarrow. Een sfeer van ingetogen kalmte hangt den geheelen morgen over het kamp. Hier in kwam echter wel eenige verandering, toen de poorten voor het publiek werden geopend. De geweldige belangstelling, die de gcheele week reeds voor de padvinders van Vogelenzang betoond was, bleek niet in het minst verflauwd te zijn. Zelfs de ongewone warmte, welke don geheelen morgen aanhield, het even dreigend sa menpakken van een looden wolkenlaag konden niet verhinderen, dat het vandaag weer een topdag is geworden voor de.Jam boree. Officieele cijfers zijn nog niet opgemaakt, maar er kan niet aan getwijfeld worden, of de aandrang van menschen is hedeji even groot, zoo niet nog groot er geworden dan Woensdag j.1. toen honderdduizend bezoekers kaartjes hebben gekocht aan de loketten, zonder nog de met speciale spoor wegkaartjes gekomen gasten mee te reke nen. Zonder ophouden reden de extra- treinen aan, ononderbroken golfden de men schenmassa's de Beukenlaan door naar de kampen en tot laat in den middag ver drong zich een ongeduldige file voor den hoofdingang. Rondom de verschillende subkampen ston den in rijen de bezoekers te kijken naar het lev.cn in en om de tenten, langs de hoofdpaden trokken zij op naar verder afgelegen contingenten, geen hoekje van de linnen stad bleef onbekeken. Polen zingen „Piet Hein". Verschillende contingenten hebben van middag officieele teas aangeboden, o.a. de Poolsche, de Hongaarsche en de IJsland- sche. Op de tea van de Poolsche padvinders wa ren verschenen de apostolische internun tius, mgr. Paolo Giobbe, de Poolsche gezant, de heer Babinsltie met zijn dochter en de dochter van den Chief-Scout, lord Baden Powell. Het was er uiterst gezellig, de Pool sche jonens maakten met hun corps vroo- lijke muziek, waarbij het speciaal ingestu deerde „Piet Ilcin" uitbundig succes oogst te. Voorts speelden zij Poolsche liederen en lieten zij nationale dansen zien, die van een aanstekelijke opgewektheid waren, zoo dat de dochter van den Poolschen gezant niet kon nalaten zich bij eenige dansen aan te sluiten. Verscheidene leiders van andere kampen waren eveneens verschenen. 600 passagiers aan boord. Al len gered. Den vorigen nacht is' het Britsche stoom schip „Clan Macneil" ter hoogte van Duin kerken in aanvaring gekomen met de Bel gische Kanaalboot „Princesse Marie José", die op weg was van Dover naar Ostende met 600 passagiers, onder wie 350 jonge meisjes, aan boord. Aan den voorsteven geraakt, dreigde de Belgische boot te zin ken, doch de kapitein kon het schip in de nieuwe buitenhaven van Duinkerken brengen. Hier begon men met het aan land brengen der passagiers. Tot dusverre zijn vier gewonden naar het ziekenhuis ge bracht. Omtrent de aanvaring van de Belgische Kanaalboot Princesse Marie José door het Britsche schip Clan MacNeil wordt nader gemeld, dat de aanvaring geschiedde on geveer een half uur na middernacht, ter wijl alle passagiers sliepen. De Clan Mac Neil wilde- de haven van Duinkerken bin nen varen en aangezien het zicht uitste kend was, begrijpt men niet hoe de aan varing is geschied. Uit voorzorg liet de kapitein van het Belgische schip S.O.S.- signalen uitzenden, waarin hij zeide, het schip westelijk van de haven aan den grond te willen zetten. Onmiddellijk ver trokken sleepboot-en uit Duinkerken en zonder de minste paniek werden de passa giers aan boord van de sleepbooten ge bracht, waarmede zij naar land werden vervoerd. De Negus houdt vol Hij blijft hopen op den Volken bond. De Ethiopische legatie te Londen heeft in een verklaring aan de pers doen weten, dat de Negus niet in het minst voornemens is afstand te doen van den troon of zijn pogin gen op te geven tot het verkrijgen van do onafhankelijkheid van zijn land, welke hij tenslotte met hulp van den Volkenbond hoopt te bereiken. De legatie sprak verder de geruchten te gen, dat Haile Selassie het. voornemen zou hebben van woonplaats \z veranderen. Naar uit-New York wordt vernomen, heeft de Sovjet-Russische regeering de onderhan delingen voor den aankoop van drie slag schepen, die in de Vereenigde Staten moe ten worden gebouwd, heropend. Op het oogenblik wordt onderhandeld over een slag schip van 35000 ton, bewapend met kanon nen van zestien duim. Naar gemeld wordt zou de Sovjet-Russische regeering eventueel drie schepen wenschen te koopen. Verleden jaar Maart werd deze kwestie reeds bespro ken, doch de Amerikaansche regeering maakte bezwaren op grond van het feit, dat de schepen en kanonnen na de voltooiing ge ïnspecteerd en officieel goedgekeurd zouden moeten worden door de marine der Vereenig de Staten, terwijl ook kanonnen van zestien duim een struikelblok vormden. De Sovjet- Russische regeering zag echter af van het verzoek tot inspectie, terwijl de jongste be slissing der Amerikaansche regeering kanon nen van zestien duim te gaan gebruiken, den weg heeft geopend voor het toestaan van een dergelijk fabrikaat. Maas, Waal en Lek eischen. Bij het baden in de Maas onder de ge meente Cuijk, is gisterenmorgen om half elf de 15-jarige H. Broeren verdronken. Na een half uur dreggen heeft de politic het lijk opgehaald. Toepassing van kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. .Waarschijnlijk trad de dood in tengevolge van hartverlamming. Voorts zijn tijdens het afgeloopen weekend nog vier personen tijdens het baden of zwem men verdronken en wel een 21-jarige, jon geman uit Wijhe, in den IJssel, een 24-jarig persoon uit Heerenveen, in de Veenschei- ding aldaar, een 15-jarige knaap uit Vrees wijk, in de Lek, die juist bij familie uit. lo- geeren was en een 2S-jarige bader uit Kerk- driel, in de Waal. In een kolk geraakt In Deest (Maas en Waal) waren j.1. Vrijdagmiddag de twee dochtertjes van den heer v. d. Werf in een kolk aan het ba den. Plotseling zonken de kinderen in de diepte weg. Het 14-jarige dochtertje ver dween en kwam niet meer boven. Het jon gere meisje geraakte bewusteloos en kon nog door ijlings toegeschoten buren uit het water gehaald worden. Het lijk is later opgevischt. Voorts heeft Zaterdag bij het lossen van een schip, een 20-jarige jongen uit Haren den dood in het water gevonden. Tegen het middaguur waren te Appelterp eenige arbeiders bezig met het lossen van een schip met steenen. Op een gegeven oogenblik zakte een hoeveelheid stpenen weg. De vracht kwam terecht op den twintigjarigen arbeiders O. uit Haren bij Megen. Hij sloeg overboord en verdween met de.steenen in de diepte. Een viertal andere arbeiders, dat boven op de steenenlaag stond, wist zich te red den door met een verren sprong in de Maas te springen en naar den oever te 'zwemmen. Het lijk van O. is nog niet gevonden. Thee in enorme koppen. De Hongaren hadden hun tea voorname lijk aangericht ter eere van het comité, dat in 1920 zorg gedragen heeft voor de Hon gaarsche kindern, die toen hier te lande gastvrijheid genoten, waarvan de herinne ring nog op ontroerende wijze bij de Hon garen levend is. Ook hier waren tal van autoriteiten aanwezig. De geheel uit pad vinders bestaande band speelde Hongaarsche muziek en zigeunerliederen, op zoo n voor treffelijke wijze, dat menig beroepsorkest er jaloersch van zou kunnen worden. Er werd thee geschonken in koppen van enor me afmetingen. Ook de Hongaarsche jongens hadden hun tijdens.de Jamboree gemaakte vriendjes op de thee uitgenoodigd. Dc geheelen morgen hadden zij er hard voor gewerkt, overal hadden zij geïnfor meerd, wat de verschillende landen nu ei genlijk wel smakelijk vonden en toen de theetijd dan eindelijk aangebroken was, hadden zij op lange lage uit planken saam- geflanste tafels allerkeurigste vruchten en versnaperingen voor hun makkertjes uit an dere landen 'uitgestald. We weten niet waar 't het gezelligst was, bij de „grooten" of bij de „kleinen", maar dat die Hongaarsche jongens een prachtfi- guur hebben gemaakt op de Jamboree is ze ker. IJslandsche vreugde. Bij de IJslanders was een klein gezelschap op intieme wijze bijeen gekomen, o.m. eeni ge personen, die betrokken zijn geweest bij liet internationale Pool jaar, De thee der IJs landers bracht koffie voor dc gasten en broodjes, waarbij alleraardigst gezongen IJslandsche liedjes. Ook werd het IJsland sche worstelen vertoond. Toen dc dochter van den chief ook even bij de IJslanders kwam aanwippen, waren de jongens zoo blij, dat zij nogmaals een reeks IJslandsche liedjes aanhieven en wederom hun behen digheid in het worstelen lieten zien, waar na zij de ontvangst besloten met het zingen van 't Wilhelmus. In een tent hadden zij een kleine IJslandsche tentoonstelling inge richt met IJslandsche mineralen, schapen pelzen, enz. En zoo naderde de avond, op één na de laatste van de Jamboree. Nog één dag en de internationale jeugdconferentie is ten einde. De Zeeverkenners varen uit. Boeiend watersportfestijn op de Kager plassen. Zaterdagmorgen scheepten zich ongeveer 600 zeeverkenners op de Wereldjamboree vereenigd, in, dm door de Ringvaart naar de Kagerplassen te varen, waar een zec- verkennersdag zou gehouden worden. Beenen binnenboord. Omstreeks half tien werden dc trossen gevierd en vertrok de bonte waterkaravaan. Voorop ging een politieboot en dan volg den de booten van de meest uiteenloopende types, volgeladen met zeeverkenners. O. m. was beschikbaar gesteld het opleidings schip „Prinses Juliana", aan boord waar van zich o.m. staatsraad Rambonnet bevond. Yells over het water. In het begin van de vaart was het rus tig op het water, al zorgden dc jeugdige schepelingen er wel voor, dat het niet te rustig werd. Op de groote schepen speelden muziekcorpsen, aan boord van de „Prinses Juliana" het Hongaarsche, afgewisseld door vreugdevolle yells. Naarmate men dichter bij de plassen kwam, nam de drukte toe en voor de Kaag-societeit was het zelfs een kluwen van booten van allerlei soort waar tusschen de rijk-bewimpelde jamboreevaar tuigen voeren. Even later kwam een motorboot je in zicht, waarin de Chief Scout met lady Baden Powell en hun dochter, alsmede enkele andere gasten zich bevonden; Toen het bootje aan den wal was gekomen, zette de muziek het „God save the King" in, dat met eerbied door al len werd aangehoord. De heer Mante bood Lord Baden Powell een oorkonde aan, uti naam van alle zee verkenners, waarin deze hun bliidschap uitdrukten, dat de Chief Scout in hun mid den verkeert. Hierna namen de demonstraties een aan vang, bestaande uit een kano-estafette, tobben-varen en een hinderniswedstrijd voor kano's. Enorm was dc bijval van het publiek en de verschillende waterspörtvereenigin- gen, vertegenwoordigd door dicht-bemando booten en tal van particuliere vaartuigen, hebben niet weinig bijgedragen tot het sla gen van dit boeiende en zonnige schouw spel. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Matige, later afne mende wind uit Noordelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, aan vankelijk veel koeler. Verdere vooruitzichten: Licht tot half bewolkt, droog warm weer. 8«rometerstand hedenmorgea 8 nor i 77.2 Controle-officier de Bruin niet in levensgevaar Aanvallende vliegtuigen waar* schijnlijk van de Franco-regee* ring. Zooals wij reeds meldden is bij het bom bardement van het Italiaansche stoomschip „Mongioia" een Nederlandsche waarnemer, de heer De Bruin, gewond. Wij vernemen nader, dat de gewonde niet door een bom scherf is geraakt, zooals de kapitein, die in middels is overleden, maar van de trap is gevallen, doordat hij achteruit sprong toen de üitbarsing van de eerste bom weerklonk De Nederlandsche controle-officier stond met den kapitein te praten, toen een vlieg tuig van onbekende nationaliteit verscheen, dat eenige malen boven het schip cirkelde en toen onverwachts eeen aantal bommen liet vallen, die het schip wel niet direct raakten, maar waarvan toch de scherven en kele leden dér bemanning, onder wie den ka pitein, raakten. Later kwamen nog twee vliegtuigen bij het snood bedrijf helpen. De heer De Bruin heeft zijn arm op twee plaatsen gebroken en verkeert niet in le vensgevaar. Twee Fransche vliegtuigen hebben langen tijd tevergeefs getracht de aanvallers op te sporen. Het is echter zoo goed als zeker, dat de aanvallende vliegtuigen aan de Franco-regee ring toebehoorden. Padvinder fungeert als politie- rechercheur. Op klaarlichten dag zijn gisteren te Am sterdam twee inbrekers, door verbreking van het slot. der buitendeur in een huis aan de Bilderdijkkade, waarvan de bewoners uitstedlg waren, binnengedrongen. De derde inbreker, die op den uit kijk was blijven staan, trok de bij zondere aandacht van een bewoon ster aan den overkant, die haar huis verliet en op het Kwakersplein een agent waarschuwde. Deze spoed de zich naar de aangewezen plaats waarop hij den man inrekende, voordat deze op eenig gevaar be dacht was. De vrouw had even te voren ook een 16- jarigen padvinder, die in de buurt van het bewuste perceel woont, ervan in kennis gesteld, dat zich vermoedelijk in het tijdelijk verlaten bovenhuis verdachte personen be vonden, De jongen trok er dadelijk op uit en vond weldra een agent met wien hij zich naar het huis begaf. Hier werden inderdaad twee mannen aangetroffen, die met assistentie van den knaap konden worden aangehouden. Het bleken te zijn twee personen, resp. dertig en drie en dertig jaar oud, bekenden van politie en justitie. De man, die op den uitkijk had gestaan, is 23 jaar oud en heeft een vrijwel blanco straf register. Het drietal is in het bureau Marnixstraat opgesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voorts werden gisteren nog twee andere inbraken door middel van opensluiting ge pleegd, resp. i n perceel en aan de Leidsche Kade en de Nieolaas Maesstraat In eerst ge noemde woning, welke, geheel overhoop werd gehaald, zijn een bedrag van tachtig gulden en eenige sieraden gestolen. Dc buit uit de andere woning bedraagt ongeveer zes tig gulden. De daders van deze inbraken zijn tot dusver nog niet gearresteerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1