Proces Niemoller uitgesteld Opnieuw vloeide er bloed in Joegoslavië Engelsche haven „theoretisch" vernield Dame maandenlang in Duitschland gevangen gehouden Het karakter van den heer Kies Toestanden in het Chineesche leger Duitscbe Kerkstrijd Vrees voor de publieke opinie Een pastoor vrijgesproken, een pater veroordeeld. Polen zet drie Duitsche predikanten het land uit. De op 10 Augustus bepaalde da tum voor de behandeling van het proces tegen Ds. Niemoller kan, naar uit Berlijn wordt gemeld, niet ge handhaafd worden, daar nog een omvangrijke hoeveelheid bewijsma teriaal moet worden onderzocht. Men verdiept zich in gissingen over de re den waarom het proces tegen ds. Niemoller te elfder ure verdaagd is. Speciaal belung wordt aan het proces ge hecht, meldt Heuler, in verband met, de de monstraties, die voor de kerk, waar ds. Nie moller voorganger was, gisteren zijn ge houden. Dit incident, alsmede het feit, dat de aan klacht tegen ds. Dibelius werd ingetrokken wegens gebrek aan bewijs, zal de autoritei ten vermoedelijk ertoe gebracht hebben, zicli zekerheid te verschaffen, dat alvorens ds. Niemoller voor het gerecht verschijnt, elk punt van beschuldiging, dat tegen hem zou kunnen worden ingebracht, zoo goed moge lijk is voorbereid. Dit is des te meer noodig, daar naar men zegt, de rechtszitting openbaar zal zijn en de pers zal worden toegelaten. Het reddende gebed. Naar de „Germania" meldt, aldus de Msb., had zich dezer dagen voor een recht bank te Berlijn de pastoor der Matthios- parochie, do zoereerwaarde heer Al hert Cop- penrath, te verantwoorden, beschuldigd van overtreding der kanselparagraaf. Ilem werd ten laste gelegd, dot hij in een jaarrapport over de gebeurtenissen in zijn parochie ook zaken had aangeroerd die van polilieken aard waren en dus ten on rechte in het rapport waren opgenomen. De officier van justitie eischtc tegen den pastoor wegens misbruik maken van den Kansel een half jaar gevangenisstraf. Het gerecht echter stelde zich op het standpunt, dat de pastoor in zijn jaarrap port de feiten objectief had weergegeven. Overal kon men in het rapport den ijver van den pastoor voor zijn gemeente be speuren. maar ook zijn loyale houding je gens den staat Inzonderheid werd voor het ge recht de omstandigheid vermeld, dat de pastoor aan het slot van zijn jaarrapport een gebed had toege voegd voor het Duitsche volk en zijn leiding hetwelk pastoor Coppcn- rath na de voorlezing van het rap port met zijn parochianen had ge beden. De pastoor werd vrijgesproken én de staat tot betaling der kosten van het proces ver oordeeld. Een pater van de orde der Capucijnen is te München tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld wegens „misbruik maken van den kansel". Hij werd er van beschul digd, in zijn preek een aanval op „Kraft durch Freudc" gedaan te hebben. Voorts meldt hel Duitsche Nieuwsbureau: De Poolscho autoriteiten hebben drie Duitsche predikanten van de Evangelische kerk in Oostelijk Opper Silezie gelast het Poolscho gebied binnen een week te ver laten. Een reden werd hiervoor niet opge geven. Een der predikanten was sedert 28 jaar belast met de zielzorg van do evan gelische gemeente te Kattowitz. Bevolking van Biljcljina opge- liilst tol opstand tegen de regcc- rlng. De bevolking van Biljeljina in Joegoslavië is door orthodoxe fana tici en oud-minister Janitsj opge hitst tot een opstand tegen de re- gccring, met als gevolg demonstra- tics tegen de regeering. De demon stranten vielen gendarmen aan, die van hun wapenen gebruik maakten, zoodat twee demonstranten gewond werden. Een van hen is in het zie kenhuis overleden. OmIrent deze ongeregeldheden wordt in een officieel communiqué medegedeeld, dat ter gelegenheid van een jaarmarkt het kamerlid Janitsj, bijgestaan door enkele priesters, niettegenstaande het verbod een openbare vergadering belegde, waarin hij de gemoedereai opzweepte. Na de verpvide- ring vormden de toehoorders een belooging, waarbij de politie, welke de demonstranten wilde verspreiden, met steenen werd ge worpen en zelfs beschoten. Een gendarm werd door een steen gewond. Uit zelfverde diging maakte de politie van haar vuurwa pens gebruik. Nachtelijke oefeningen der Brit. sche luchtmacht. Gisternacht zijn boven Londen en boven geheel Zuid-West Engeland nachtelijke oefeningen van de luchtmacht gehouden. Ecu vloot van naar schatting 00 bommen werpers deed een aanval op de stad en op de voornaamste strategische punten, zooals de dokken aan de Theems en de verschil lende benzine-depots. Een groot aantal jachtvliegtuigen en batterijen luchtdoel-ar tillerie nam de verdediging op zich. Tijdens de oefeningen hebben de „vijan delijke" bommenwerpers oen dertigtal aan vallen gedaan op de dokken van Tilbury en de petroleumhaven. Deze werden theo retisch geheel vernield. De weersomstandigheden waren zeer gunstig voor de verdediging en de helft van de aanvallers moest zich terugtrekken zonder het gestelde dQel te hebben bereikt. DE ZUIVERING IN RUSLAND. De raad van Volkscommissarissen heeft den adjunct-volkscommissaris voor binncn- landschen handel, Chronin, van zijn func tie ontheven. BOTSING VAN MINIATUUR-TREINEN. In de grootc serie spoorwegongelukken, die den laatsten tijd in Frankrijk heeft plaats gehad, wilde ook het miniatuur- treintje, dat in het Lunapark op de Parij- schc tentoonstelling rijdt, blijkbaar niet achterblijven. Gisteravond is het treintje, dat op het lage gedeelte van de baan plotseling moest remmen, door 'n achteropkomenden .trein" aangereden. Tien personen werden daarbij licht gowond. De „treindienst" werd stil gelegd. WORDEN' NEDERLANDSCHE ARBEIDERS VEPLICHT IN DÜITSCHLAND TE WERKEN? In antwoord op vragen van den lieer de Visser betreffende de verplichting van Ne- derlandsche wcrklooze arbeiders uit grens plaatsen om in Duitschland te gaan wer ken, deelt de minister van Sociale Zaken, de heer Romme mede, dat ter zake, nog nadere gegevens worden venvacht. Zodra mogelijk zal een definitieve beantwoording volgen. BRUG INGESTORT. Tijdens de illuminatie van de oevers van de Murg (Duitschland) ter gelegenheid van het vadcrlandschc feest is een brug in gestort, waarop een groole mcnschenmenig- te plaats had genomen. Twintig personen werden gewond, waarvan vijf zwaar. DUITSCHLAND'S KOLONIALE EISCHEN. In een rede voor 20.000 Duitsch-Amerika- nen ter gelegenheid van den „Duitschcn Dag", heeft de Duitsche ambassadeur in Amerika, Dieckhoff, geëischt, dat Duitsch land zijn vroegere koloniën terug krijgt. AMERIKAANSCHE WERKLOOZEN De Amerikaanschc Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, hetwelk beoogt, de werkloozen in het goheele land voor 1 April 1988 te tellen. De kosten van deze telling worden op ongeveer 5 millioen dollar ge raamd. GEARRESTEERDE DUITSCHE KERK GANGERS WEER VRIJGELATEN. Een aantal personen, die te Dahlcm in Duitschland gearresteerd waren, zijn na on dervraging en vaststelling van hun identi teit weer op vrije voeten gesteld. Nieuwe Poolvlucht Rusland-Amerika Bij gunstig weder zal de vlieger Leva- nevski hedenmiddag 6 uur uit Moskou ver trekken voor een vlucht naar New York over de Noordpool. De vlucht zou ten doel heb ben de mogelijkheid te onderzoeken van een handelsvlucht tusschen Sovjet-Rusland en de Vereenigcle Staten. Levanevski zal een nieuw type viermotorig toestel gebruiken. Thans in haar woonplaats te ruggekeerd. De houding van Duitsche justitie was correct. Op 14 Mei j.1. werd groot opzien verwekt, doordat de eigenares van een groot toering- carbcdrijf en reisbureau met filialen te Nij megen, 's-Hcrtogenbosch en Grave bij het overschrijden van de Nedcrlandsch-Duit- sche grens werd gearresteerd en gevanke lijk naar Kleef vervoerd, waar zij in arrest werd gesteld. De vreemdste geruchten deden de ronde en dit werd nog erger toen door den Nederlandschen Dienst van Invoerrech ten en Accijnzen in de filialen een onder zoek werd ingesteld, waarna eenige zaken in beslag werden genomen. De verwikke lingen namen nog een grooteren omvang aan, toen eenige malen wagens van de fir ma bij het passeeren van de grens door de Duitsche douanen in beslag werden geno men. Thans heeft deze zaak een onverwachte ontknooping gevonden, doordat de aange houdene gisteravond te Grave is terugge keerd, na bijna drie maanden in Duitsche gevangenschap te hebben doorgebracht. In Grave wachtte haar een bijzonder harte lijke ontvangst. Het goheele stadje was uit- celoopen en van alle kanten werden bloem stukken aangedragen. Wij troffen zegt de corr. varf het Ilsbld., de dame in kwestie in den huiselijken kring aan en vroegen haar naar de feiten, die haar ten laste waren gelegd. Zij vertelde ons dat zii in den loop van de laatste drie jaren voor een bedrag van ongeveer R.M. 3000 aan onderdeden voor Duitsche wagens, die in Nederland moeilijk te krijgen waren, had gekocht, die zij mec- rendeels in Duitsch geld had betaald. Kwade geruchten rond den Frie- schen favoriet. Sensationeele vergadering van de S.D.A.P. in Friesland. Gisteren werd te Leeuwarden de vervolg- vergadering gehouden van het gewest Fries land der S.D.A.P., onder leiding van het gewestelijk bestuur, ter behandeling van de kwestie-Kiès. Voor het partijbestuur der S.D.A.P. waren, aldus het Hdbld., aanwezig de heeren .1. W. Albarda, Koos Vorrink, en dr. W. Banning. De partijvoorzitter, de heer Vorrink, roert de kwesties aan welke do vergadering van 18 Juli beheerschten: a. Heeft de vaststelling van' de can- didatenlijst in de kieskringen Friesland, Groningen en Drente correct, volgens de voorgeschreven procedure, plaats gehad? b. Kan de actie als is gevoerd voor no. 10 van de lijst in Friesland met voor keurstemmen door de partij worden ge-, duld? Zoo een actie is naar het oordeel van het partijbestuur, aldus spi\, volstrekt onduld baar. Een vergadering als deze heeft uiteraard het recht eventueele schuld van het partijbe stuur te onderzoeken of vast te stellen. Er was en er is niemand in het partijbestuur, zegt spr., die den heer Kiès voor Kamerlid geschikt acht, daar deze liet middelpunt is van al lerlei kwade geruchten, zoodat er ge rechte twijfel moet rijzen ten aaiyden van de zuiverheid van zijn karakter, waardoor hij bij vriend e t tegenstan der niet 't natuurlijk respect kan ge nieten, dat voor een richtige ver vulling van- het ambt van volksver tegenwoordiger onmisbaar is. Spr. leest daarop, staande de vergadering, brieven en verklaringen van een vijftiental personen ch instanties voor, die de kwade geruchten rond den lieer Kies bevestigen. Een motie. Spr. stelt daarop namens het Partijbestuur een motie voor, waarin dit bestuur erkent, dat er grond bestaat voor gerechte twijfel aan de zuiverheid van karakter van P. Kiès en verklaart, dat hel Partijbestuur terecht P. Kiès niet in aanmerking heeft doen komen voor het bezetten van een Kamerzetel. De heer Kiès aan het woord. Onmiddellijk hierna verkreeg de heer P. Kiès het woord. In een uitvoerig betoog gaf deze zijn meening over allo voorgelezen brie ven en verklaringen. Opnieuw kenschetste! spr. het overgrootc deel daarvan als on waarheid en laster. Hierna werd over de motie van den heer Vorrink gestemd; zij werd aangenomen met 126 tegen 81 stemmen en 27 blanco. Namens de delegatie van het Partijbestuur verklaarde de heer Vorrink later op de ver gadering, dat het. achteraf gezien beter ware geweest indien het Partijbestuur Friesland eerder had ingelicht over den heer Kiès. Spr. voegde hieraan toe, dat het partijbestuur in trekking der uitgesproken royementen waarop in deze vergadering aandrang werd uitgeoefend in zeer ernstige overweging zal nemen. Dit was volgens de Duitsche bepalingen strafbaar, want betaling diende in Neder- landsche munt te geschieden, hetgeen haar onbekend was. Bovendien had zij deze on- derdeelen over de grens gebracht zonder de verschuldigde 2 pet. uitvoerrechten te be talen. Was dit de directe aanleiding tot. de aan houding, het feit, dat zij zoo lang in gevan genschap hc-eft doorgebracht, is te wijten aan de omstandigheid, dat steeds weer an dere beschuldigingen tegen haar werden in gebracht, o.a. van deviezcnsmokkelarij, waarbij minder faire handelingen van be paalde personen een grootc rol speelden. Al deze aantijgingen moesten grondig worden onderzocht en daardoor werd de hechtenis steeds weer verlengd. Deze laatste beschuldigingen zijn echter niet steekhou dend gebleken en op grond daarvan werd zij heden in vrijheid gesteld. De zaak van den uitvoer van onderdeden zal echter bij het Landcsgericht te Kleef aanhangig wor den gemaakt en terzake zal de betrokken dame terecht dienen te staan. Het feit werd echter niet van die beteekenis geacht, dat de voorloopige hechtenis gehandhaafd moest worden. Wat de huiszoeking door den Ne derlandschen dienst, van Invoerrechten en Accijnzen betrelt, deze aangelegenheid is opgelost met de betaling der verschillende invoerrechten. De dame verklaarde dat zij niets dan lof had voor het optreden van de Duitsche justitieele autoriteiten. Hun houding was steeds volkomen correct en de behandeling, die zij tijdens het arrest genoot, was zeer goed. Zij heeft geregeld contact gehad met haar bedrijfsleider en alle zakelijke aangelegen heden konden zonder eenige belemmering worden afgehandeld. Op de treeplank Gistermiddag heeft zich nabij de steenfa briek te I-Ioogcr Smilde een ernstig ongeluk voorgedaan. De 20-jarige arbeider J. B., werkzaam bij de steenfabriek, die op de tree plank van de zwaarbeladen vrachtauto der fabriek mocht meerijden, stortte dicht bij zijn woning, die niet ver van de fabriek gelegen is, van de auto. Hij kwam onder de achterwielen van den wagen terecht en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is de ouderlijke woning binnengebracht. Verraad voor vijf dollar. Zoo ooit een strijd een reeks van wisselende aspecten bood, dan is dat voorzeker het geval met het Ja- pansch-Chin. conflict, dat reeds tot zoovele bloedige tooneelen uit groeide. Van de politieke sfeer in Noord-China, waar zich het conflict met steeds nieuwe verrassingen af speelt, verhaalt onderstaand artikel enkele kenmerkende bijzonderheden. Dagelijks stroomen de berichten van de fronten in hot verre Oosten binnen, dagelijks zien wij nieuwe situaties en wendingen, nieuwe aspecten en mogelijkheden en geen mensch kan ook maar bij benadering voor spellen, op welke wijze de verwarde situatie in China tot een oplossing zal kunnen ko men. Of de toestand op het ecne oogenblik hoop volle verwachtingen rechtvaardigt of op een ander moment daarentegen een somber pers pectief vertoont, de kenner der Chineesche verhoudingen zal op alle eventualiteiten zijn voorbereid en ook het verrassendste tafe reel, de avontuurlijkste gebeurtenis zal hem niet verbazen. Het werk van Tsjang-Kai-Sjek. Chineesc.h, typisch Chinecsch Is ook de huidige situatie. Stellig moet clo ontzaglijke opbouwende arbeid die in de laatste jaren onder leiding van Tsjang-Kai-Sjek werd on dernomen, gewaardeerd worden. Uit tallooze versnipperde declcn van vroegere huurlin gen-legers der ouderling naijverige provinci ale generaals, doorgaans vaak niet voel meer dan bandcloozo troepen heeft Tsjang-Kai- Sjek in betrekkelijk korten tijd een kerntroep gerccruteerd van georganiseerde en geschool de militairen. Honderdduizenden kilometers stra ten en wegen werden aangelegd en vijftien millioen Chineezen leerden volgons een eenvoudige methode le zen en schrijven, een groot cultureel werk, waarmee het analphabeten-per- cenfage dat 29 bedroeg, beduidend verminderd werd. Wat tenslotte ook begrijpelijkerwijze Tsjang-Kai-Sjek niet gelukte, was de moge lijkheid om de volksmentaliteit volkomen te veranderen, een mentaliteit die danig had geleden door de verdeeldheid, ontstaan dooi de vele huitenlandsche belangen, machten en ideeën. Het heeft geen /in de gcheele geschie denis van een vroegere periode te herhalen, waarin de Chineezen telkenmale in de wa penen werden gedreven, temeer waar de hui dige situatie in meer dan een opzicht de aan dacht vraagt. Waar bleef de soldij. Nog in 1932 was liet gchcelc Zuid-Oosten van China, met uitzondering van de Noor delijke kust districten, door de „roodc le gers" bezet. Maandenlang kon de Chinee sche regeering haar troepen vaak geen sol dij betalen en wanneer zij al eens werke lijk haar generaals belangrijke subsidies deed toekomen, dan kwamen die bedragen in de meeste gevallen op de groote banken terecht en bereikten nooit het doel, waar voor zij bestemd waren. De troepen ontvingen geen cent en de gevolgen bleven, zooals te be grijpen valt, niet uit: óf zij gingen tot de meest onbarmhartige plun dertochten over, of wel zij liepen naar den „rooden vijand" over. Vooral toen hekend werd dat iedere overloopcr na af gave van zijn ge weer en munitie met vijf dollar werd teruggestuurd, waren het al heel spoedig complete afdeelingen, die „en bloc", hun vijf dollar gingen halen. Wapen-smokkelhandel tiert we lig. Corruptie en steekpenningen-methoden, zij bloeiden in alle hoeken en dcelen van liet land even welig. Nergens ter wereld bestond er voor den smokkelhandel in wa pens een heerlijker dorado dan in China. Van alle dcelen der wereld kwamen wa pens binnen en in de societyclubs in Sjang hai en Tientsin hadden de wapensmokke laars even goed hun kwartieren opgeslagen als in de Turksche en Russische bad-in- richtingen. achterbuurten en matrozenkroc- gen van Hongkong. Misdadige praktijken. Niet eenmaal, maar twee, vaak driemaal werden dezelfde wapens aan steeds weer andere gegadigden verhandeld en men schoot nooit te kort in vindingrijkheid waar liet de noodige manipulaties betrof om ze in handen der klanten te spelen» Zelfs voor opzettelijk veroor zaakte schipbreuken, om wapens aan een kust te lossen, deinsde men niet terug. Weliswaar slaagde Tsjang Kai-Sjek er in om langs strateglschen weg tal van troepen tot weinig beteekende groepjes te verdunnen en ze in het Noord-Oos ten terug te dringen, maar nog al tijd bleef de vrijwel hopelooze taak bestaan, den strijd aan te binden tegen de vele arglistige spionnen die soms als Boeddhistische mon niken door het land trokken, soms als zwervende kooplui en die er al tijd in slaagden voordeel te trek ken uit de ontzaglijke armoede der boeren. De spionnen-organisaties zijn legio en talrijke organisaties van Japanschen aard propagccren pan-Aziatischc motieven en worden, hoe dan ook, rijkelijk financieel gesteund. Hoe slecht de maatschappelijke verhou dingen onder de boeren zijn, moge blijken uit het feit, dat de 380 millioen Chineesche boeren gemiddeld niet meer aan akker grond bezitten dan 1.7 H.A. wat minder is dan in Japan en van de vijftien millioen industrie-arbeiders is bijna een derde deel werkeloos. Daarbij komt dan nog dat er in de laatste jaren van de 10 millioen Chi neezen in het buitenland, zeker 2 millioen naar hun vaderland terugkeerden tenge volge van de maatschappelijke crisis en de toenemende Chincezcnhaat. Deze en dergelijke toestanden mogen voor zeker niet over het hoofd worden gezien, wanneer men zich een begrip wil vormen van de oorzaak van hot feit dat de situaties zich in een tijd als deze, zoo .verbazend snel wijzigen.! Elfhonderd gulden uit winkella gestolen Andere inbrekers troffen een brandkast leeg. Van een zwerver, die geen geheelonthou der was. Inbrekers hebben een goeden slag geslagen in de Anielierstraat in den Jordaan te Amsterdam. Zij hebben zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot een ga rage, aldus het Hdbld., waar zij een deur hebben geforceerd, die toegang gaf tot een aangrenzenden winkel. In dien winkel hebben zij een la opengebroken, waarin zij f 1100. aantroffen. Met medeneming van dit geld zijn zij spoorloos verdwenen. Leege brandkast. Minder fortuinlijk waren de inbrekers, die gisternacht een bezoek hebben gebracht in een kantoorgebouw aan de Keizersgracht. Zij hebben daar een brandkast geforceerd, waar in niets van eenige waarde werd aan getroffen. Zij hebben zich toen tevreden ge steld met een zilveren tabaksdoos. Een goede dronk. Een zwerver aan den havenkant, kon gisterenmiddag de verleiding niet weerstaan toen hij op een boot, liggende aan de De Ruyterkade een kist zag staan met fles- schen alcoholica. Daar niemand eenig toe zicht hield op de verlokkende waar stapte onze man aan boord, ontkurkte een flesch en deed zich eraan te goed. Na de eerste volgde een tweedeZoo duurde het niet lang of de zwerver was dermate zwaar „onder den invloed" dat hij de boot niet meer op eigen beenen verlaten kon. Ha venarbeiders hebben hem daar naderhand aangetroffen. Zij hebben de politie gewaar schuwd, die den man heeft opgesloten in liet bureau aan de Warmocsstraat. Tenslotte is Maandagnacht in een groen- tenwinkel aan den Nieuwendijk het kasre-» gister opengebroken, waaruit een klein be drag aan geld is verdwenen. Het zwaarbelaste motorwegverkeer K.N.A.C. wendt zich andermaal tot den ministerraad. De K.N.A.C. heeft zich andermaal in e-en adres tot den Raad van Ministers geweend met het verzoek op zeer korten termijn verlaging te willen bewerkstelligen van de overdreven hooge financieele lasten, die op het motorwegverkeer drukken. Zij wijst in dit adres' op de onbillijkheid, dat een kleine categorie inwoners des Rijks grootendecls gevormd door personen, die motorrijtuigen voor hun beroep of bedrijf moeten benutten, blijkbaar omdat t-en on rechte de auto nog als luxe-object wordt beschouwd, eenzijdig tot voorbij de uiter ste grens wordt belast, hoofdzakelijk ten gunste van de algemecne middelen en overigens via de algemeene middelen ten behoeve van de overige verkeersmiddelen. Ten gevolge van de diverse lasten welko onafhankelijk van invoerrechten enz. op ge middeld minstens f4.">0,per automobiel per jaar komen wordt de gezonde ontwikke ling van het inofonvegverkeer ten nadeela van de algemeene volkshuishouding en de geboden gelegenheid tegengehouden, terwijl mede dientengevolge een voortdurende ver- oudering van het Nwlerlandsc.be wagenpark' plaats vindt met alle schadelijke gevolgen van dien voor de verkeersveiligheid.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2