Raad Wieringerwaard Gaat België voor onzen export verloren? 0ftésr Langendijker Groentenveilingen Een nieuwe concurrent op de kaasmarkt AKKERTJES Dinsdag 10 Augustus 1937 Tweede blad Onze Zuiderburen kampen met dezelfde problemen als wij (De Belgische landbouw zet zijn producten in. het algemeen af op de binnenlandsche imarkt. Alleen eenige specialiteiten, produc ten van arbeidsintensieve cultuur, worden geëxporteerd. Als zoodanig zijn te noemen: witlof (het zgn. Brusselsch lof) en eenige tuinbouwproducten, als levende planten. Voor zooveel betreft de producten der vee houderij: vleesch, en zuivelproducten, schommelt de Belgische productie om de eigen behoefte. Die van boter en vleesch ver toont fluctuaties, waardoor deze soms groo- ter is dan het verbruik; er bestaat hiervoor een nauw verband met andere factoren van het economisch leven. Sedert 1830 heeft zich in België de veehouderij meer ontwikkeld dan de akkerbouw. En thans overtreft de Belgische productie van vleesch en melkproducten reeds eenige maan den het verbruik. Wat de overproductie van het varkens- Vleesch betreft, voorzien deskundigen een herstel der prijzen vanaf September a.s. Maar de overproductie bestaat reeds sedert einde 1936 en de prijsval is steeds doorge gaan. De invoer van varkensvleesch is al stopgezet sedert November 1936. Het eenige middel tot hei-stel ziet men in de mogelijk heid van export. Ongunstige zuivelpositie. Gedurende de voorjaarsmaanden is er overproductie van boter. On danks het stopzetten van den in voer van boter verkeert de zuivel- markt in een benarde positie. Al leen export, welke bij de lage prijzen wel mogelijk moet worden geacht, zal uitkomst kunnen geven. Voor dit doel is thans het oog' gevallen op de Duitsche markt. De handel tusschen België en Duitsch- land is onderworpen aan de formaliteiten ,van een clearing-accoord. Duitschland koopt dus slechts van België naarmate het aan België verkoopt,. Sedert Augustus 1935 be staat een betalingsovereenkomst, welke naar het oordeel van de exporteurs naar behoo- rèn functionneert. Duitschland België's eenige uit komst. Duitschland is altijd een der beste koopers van Belgische landbouwproducten geweest. Ondanks de invóerbeleanmeringen is Duitschland groot-kooper van voedingsmid delen gebleven. Thans is Duitschland het eenige mogelijke afzetgebied voor Belgische landbouwproducten. Frankrijk heeft zijn grenzen gesloten door middel van zware contingenteering of niet te overkomen invoerrechten. De Ver- eenigde Staten zijn koopers van kleine hoeveelheden eieren, maar hebben geen interesse voor andere Belgische producten. Duitschland koopt in België aanzienlijke hoeveelheden vroege aardappelen en groen ten, vooral bloemkool en dan Belgische paarden voor goede prijzen; verder verschil lende levende planten, witlof en druiven sedert kort, appelen en peren, hoewel minder dan te voren en sedert 1934 veel eieren. Duitschland is België's grootste af nemer van eieren. Minder belangrijk is de export van spek en reuzel. De totaalwaarde van den Belgischen export van landbouwproducten in Duitschland is c.a. 150 millioen Belgische francs, dus geen tien millioen gulden. Eigenlijk behoorde den agrarischen export naar Duitschland een Tooter bctalingscontingent te worden toegewezen, maar bij de laatste verdeeling heeft, de industrie zich nog het leeuwen deel weten te verschaffen, In agrarische kringen is men thans van oordeel, dat de Belgische industrie den landbouw moet helpen om afzetmogelijk heid te krijgen in Duitschland, daar dit land het eenige is, dat Belgische landbouwpro ducten toelaat en de Belgische industrie zich gemakkelijker elders afzetgebied kan .verschaffen. Voor de veehouderij ziet het er nog niet erg rooskleurig uit. Om de Belgische markt, van boter en var kensvleesch weder gezond te maken, zijn tal rijke middelen voorgesteld en toegepast, maar het eenige dat den toestand kan ver lichten, is export. Duitschland is daarbij het eenige land, dat Belgische boter en varkens vleesch wil koopen. De Belgische varkens- vleeschprijzen zijn lager dan de Duitsche. De boterprijs is in België hooger dan de prijs waarvoor de Duitschers boter invoeren doch de Duitsche markt zou kunnen worden beschouwd als een veiligheidsklep, die be gint te werken als de prijzen in België te zeer dalen. Do deviezenregcling in Duitschland is Zeer streng, zoodat niet meer mag worden verwacht dat men extra-deviezen zal be schikbaar stellen voor import van de ge noemde Belgische producten. Er zullen daarom bedragen beschikbaar moeten worden gesteld binnen de grenzen van het totale Belgische betalingscontin gent. Een extra-uitvoer van boter en var door Dr. H. Molhuysen (Secretaris Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité). kensvleesch zal daaruit echter niet kunnen worden betaald. De landbouw maakt daar bij aanspraak op een hooger percentage, daar vroeger de export van land'bouwproduc ten ook grooter was. Ons Belgisch afzetgebied. Uit het bovenstaande blijkt, dat ons Belgisch afzetgebied van boter en varkensvleesch verloren is. De Belgen hebben zelf een teveel van die producten. De invoer van boter is' sedert April 1937 opgeschort. Wel iswaar kan 't Aprilcontingent naar een andere maand worden verscho ven, doch het is zeer de vraag of wij het ons toegestane botercontingent zullen halen. Als de overproductie van boter in België blijft aanhouden, zal daar niet veel kans op zijn. Overigens was onze boterafzet naar België al vrij klein. Onze Zuiderburen gaan zich thans op de kaasproductie toe leggen. De slechte boterprijzen zijn oorzaak, dat men zich in België op de kaasproductie gaat toeleggen. Slechts 2 a 3% van de melk productie wordt daarvoor gebruikt. De Bel gische regeering subsidieert reeds de in richting van kaasmakerijen en het zal misschien weinige jaren duren of ook onze kaasexport naar België zal voor een deel overbodig zijn. Zoo schijnt onze export van zuivel- en veeteeltproducten naar België, ééns van zoo groote beteekenis, geleidelijk te moeten verdwijnen. De Belgische pogingen om den export van boter en varkensvleesch naar Duitschland te vergrooten, teneinde de binnenlandsche markt te ontlasten, lijken na taaien strijd tegen de industrieele machten te zullen ge lukken. Men tracht een grooter betalings contingent voor agrarische producten te krijgen. Naar onze mecning is de toestand voor den Nederlandschen landbouw dezelfde. Ook deze heeft groote behoefte aan meer ex port naar Duitschland, doch wordt daarin gehinderd door aanspraken van onze indus trie onzen Indischen uitvoer en de rente trekkers op betalingscontingent. En laatst genoemde categorieën hebben een zóó ster ken arm dat de landbouw tot nu toe ver geefs rammelt aan de ketenen, waarin de verdeeling van het betalingscontingent in 1934 hem heeft geslagen. Moge onze regeering begrijpen, dat onze landbouw alleen kan bloeien, als export naar Duitschland weer op grooter schaal mogelijk gemaakt wordt. Met een doosje "AKKERTJES" bij U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, spier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoos.le, 3 stuks 20 Opcenten gemeentefonds- belasting worden verlaagd Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 7 Augustus, nam. 4 uur ten Raadhuize. Voorzitter de heer D. Kaan, burgemees ter; secretaris de heer W. J. Los. Aanwezig alle leden. Precies 4 uur opent de Voorzitter en deelt mede, dat door bijzondere omstandigheden deze vergadering eigenlijk enkele dagen te laat is belegd, daar de rekening vóór 1 Aug. aan den Raad behoort te worden aangebo den. Hij geeft dan het woord aan den Se cretaris voor het lezen der notulen, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt, mode, dat ter Provin ciale Griffie een nadere bespreking heeft plaats gehad over de schoolgeldkwestie. Verder is door den Gemeente-opzichter, bijgestaan door den Gemeenteveldwachter, een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin de W.C.'s in deze gemeente verkee- ren. De opzichter heeft een rapport inge diend, waaruit bleek, dat het onderzoek geen overbodige luxe was. Er is nagegaan, in welke gevallen door meer dan één gezin van dezelfde W.C. gebruik wordt, gemaakt en ook hoe de waterstand en de afwatering is. Er is' gebleken, dat de opmerking van den heer Rol in de vorige vergadering zeer ad rem is geweest. Verder deelt de Voorzitter mee, dat door B. en W. in overleg met naburige "gemeen ten de voorwaarden zijn vastgesteld, waar aan op 1 Sept. a.s. huurauto's zullen heb ben te voldoen. De oude brandspuit is verkocht en heeft nog een bedrag van f 35 opgebracht. Praktisch gesproken komt hier geen werk loosheid voor; van 14 Juli tot 25 Sept. is de steunregeling stopgezet. De heer Goosscns vraagt, of bij eventueele werkloosheid de termijn 14 Juli25 Sept. onherroepelijk gehandhaafd blijft. De Voorzitter stelt den heer Goossens gerust: in zoo'n geval zal van de regeling worden afgeweken. Ingekomen zijn brieven van Ged. Staten betreffende goedkeuring der suppletoire begrooting en af- en overschrijvingen dienst 1936. Verder een verzoek van de Afd. van het. Witte Kruis, om beschikbaarstelling van een lokaal der o. 1. school voor het houden van een Moedercursus. Algemeen goedgevon den. Door de N.H. Vereeniging Het Witte Kruis wordt een bijdrage voor 1938 gevraagd voor de ontsmettingsinrichtingen. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden 1 cent, per inwoner te verleenen. Ook wordt met algemeene stemmen be sloten, de overeenkomst vast te stellen, voor een gemeenschappelijke regeling, in zake de destructie van afgekeurd materi aal uit. de kringen Alkmaar en Oudkarspel van den vleeschkeuringsdienst. Rekening 1936. Hierna wordt de gemeenterekening 1936 aangeboden. Voor den gewonen dienst be droegen de ontvangsten f 65032.06, de uitga ven f 60574.24. Saldo aldus: f 4457.82. Voor den kapitaal dienst waren inkomsten en uitgaven f 18SS3.67. Rekening Burg. Armbe stuur 1936. Ontvangsten f 9582.94, uitgaven f 8875.48, saldo f 707.46. De Voorzitter merkt op, dat de rekenin gen geen ongunstig beeld vertoonen. We mogén tevreden zijn. De commissie van onderzoek zal voor de gemeenterekening bestaan uit de heeren C Blaauboer, Ch. van der Kolk en J. F. Goos sens; voor het Burg. Armbestuur zijn het de heeren P. Visser Az. en K. Rol. Aanbieding begrooting. De Voorzitter zegt, dat het vorige jaar elk lid ©en toelichting tot de begrooting heeft ontvangen, zoodat toen geen commissie uit de vergadering is benoemd. Die proef is zoo goed bevallen, dat ook nu weer dezelfde weg zal worden bewandeld. En dan zal in de volgende vergadering de begrooting worden behandeld. Spr. deelt mee, dat is voorgesteld, de opcenten voor de Gem. Fondsbe lasting van 75 terug te brengen tot 55, wat dus een belastingverlaging beteekent. Het Burg. Armbestuur vraagt f 8500 sub sidie (vorig jaar f 9000). Nu is aan de orde een voorstel tot wijziging van het sportterrein. Door promotie van de voetbalvereeniging W.F.C. moet het speelveld aan zwaardere eischen voldoen. Het veld is gekeurd door een expert van den K.N.V.B. en overeenkom stig diens advies wordt voorgesteld: het, hek op het terrein te verhoogen en te verplaat sen, zoodat de ruimte tusschen speelveld- grens en publiek zoo groot mogelijk wordt; het maken van houten vloeren in de kleed kamers en ook om een kleine wijziging te brengen in de beplanting. De kosten wor den geraamd op f 100 a f 150. Voorgesteld wordt, tevens de vergoeding voor gebruik van het terrein door W.F.C. in verband met de wijzigingen te brengen van f 50 op f 70. De heer Goossens zegt, dat er nog al eens vuil wordt aangetroffen in de kleedkamers. Hij zou er voor zijn, losse vloeren te leggen, die dus uitgenomen kunnen worden. De Voorzitter vindt, wat de eerste op merking betreft, dat de leden van W.F.C. zich verantwoordelijk moeten gevoelen voor een richtig gebruik der kleedgelegcnheden. Ook de heer Koster vindt, dat de leden de kleedkamers na een wedstrijd zouden kunnen schoonmaken. Een net en goed ge bruik. is hun aller belang. De heer Blaauboer hoopt, dat de begroo ting niet, zal worden overschreden. Met algemeene stemmen wordt besloten, de noodige veranderingen aan te brengen. De archiefbewaarplaats. Thans is aan de orde, de overeenkomst met den Polder, omtrent de archiefbewaar plaats. De in de vorige vergadering ^mede gedeelde plannen van het Polderbestuur voor het bouwen van een brandvrije kluis, hebben vasten vorm aangenomen. Door dat. bestuur wordt voorgesteld een overeenkomst aan te gaan betreffende het gebruik der archiefbewaarplaats, waarvoor de gemeente de helft der bouwkosten zal hebben bij te dragen, hetzij door middel van een jaar lijks te betalen bedrag wegens rente en af lossing, hetzij door voldoening van een be drag ineens, en wegens onderhoudskosten van 1955 af een bedrag van f 15 per jaar. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoe ling is, het benoodigde bedrag ineens te voldoen, en ook een bedrag voor onderhoud ineens af te betalen. De heer Koster vindt het 't zuiverst en t billijkst, de helft van de bouwkosten en de helft der totale onkosten te betalen. Voorz. stelt tegelijk voor, ook de door het Polderbestuur aangegeven betalingswijze goed te keuren, als dit bestuur daar beslist op staat. Algemeen wordt goedgevonden, de over eenkomst met den Polder aan te gaan. Vastgesteld wordt nog een suppletoire be grooting 1937. De rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Rol, dat het oppervlakte-water in dezen Polder slecht, is en hij vermoedt, dat de Zuivelfabriek daar aan schuld is. Een betere afwatering bij de fabriek is gewenscht. Voor den Voorzitter staat het niet vast, dat het door de fabriek komt, maar hij zal gaarne zijn bijzondere aandacht aan deze zaak schenken. Door den heer Koster wordt gevraagd, of de kwestie der W.C.'s eerst nog in B. en W. behandeld zal worden. De Voorzitter wil wel alvast de toe zegging doen, dat elk geval op zich zelf zal worden behandeld, daar het voor de betrokkenen een tamelijk kostbare verandering beteekent, om dat de W.C. niet meer boven de sloot zal mogen worden gebouwd, maar er zal een beerput op septic- tank moeten komen. B. en W. zul len de zaak nog eens goed onder de loupe nemen. Hierna sluiting van het openbare gedeelte. D. H. ROODHUYZEN Co. mv. MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, DAM 2» Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beun Ni» 2. Telef. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM M HOOGWOUD DE RAAD GAAT NIET IN OP EEN AANBIEDING TOT CONVERSIE. Afwachten de boodschap. De raad kwam gistermorgen in vergade ring bijeen. Na een besloten zitting werd de vergadering openbaar en besloot, men niet op de aanbieding van de fa. Staal en Co. tot conversie van de geldleening, groot f 81.591.68 tegen ©en rente-percentage van 3% in te gaan, maar nog even af te wachten, om te trachten nog goedkooper geld te krijgen. Hierna sluiting van de vergadering. Afwezig was de heer Schoonewil. ANDIJK. Even aandacht. Onder verwijzing naar de betreffende ad vertentie in dit blad vestigen we gaarne de aandacht op de nieuwe De Graaf's bloem- bollensorteermachine, die in den handel gebracht wordt door de heeren De Graaf en De Vries te Andijk-West. Deze machine, heeft enkele zeer belangrijke eigenschap pen. Ze heeft, de ziften, in tegenstelling met anderen boven elkaar en is daardoor klei ner van afmeting, hetgeen minder plaats ruimte vordert. Daarbij werkt ze bijzonder nauwkeurig en geeft een prachtsorteering. De capaciteit is groot en varieert van 25 tot 30 manden per uur. Bloembollenkwce- kers doen goed deze machine in werking te zien. De vroege aardappelen campag ne nog niet afgeloopen ex port werkte gunstig toestand nog slecht perspectief niet rooskleurig ook het groote planbiedt dat niet ard- appelprijzen liepen iets achter uit geringe aanvoer tomaten iets minder slechte prijzen weinig rabarber bloemkool lagere prijs roode, gele en wit te kool, geringe aanvoer niet temin slechte prijzen mini mumprijs of iets hooger soms doordraaien grootere aanvoer van uien best weer voor den oogst ervan prij zen konden slechter zijn voor nep redelijk tuinboonen lager groolcre aanvoer van sla- boonen lagere prijzen wei nig snijboonen prijzen zeer afiuisselend, naar kwaliteit wortelen en bieten brengen te weinig op druiven goed prijs houdend aanvoer komkom mers, postelein, perziken. Ofschoon in sommige andere streken de vroege-aardappelen campagne reeds als af geloopen kan worden beschouwd, worden aan de Langendijker veilingen nog eiken dag een flinke hoeveelheid aangevoerd. Toch is die tot op meer dan de helft gedaald van wat in de drukke tijden aan die veilin gen werd verhandeld. Ofschoon het gedurende deze campagne vaak met ups and downs ging den laatsten tijd is er een meer stabiele toestand ingetreden. De ex port naar Zuid-Amerika kan gere geld voortgang vinden, de vraag was zeer goed zoodat over de ex port niet te klagen viel. Overigens is er nog niet veel, wat tot te vredenheid aanleiding geeft, en bet ziet er naar uit, dat 1937 niet zoo veel beter zal zijn dan zijn voorganger. Als men leest, wat een massa producten weer zijn doorgedraaid in het eerste kwartaal van dit jaar, produc ten, welke juist hier worden geteeld, dan zal er heel gauw verbetering moeten komen De vooruitzichten daartoe zijn echter niet zeer rooskleurig. Tal van akkers met kool hebben in hevige mate van de bladluis te lijden en het ziet er naar uit, dat, als cr niet gauw verandering in dc weersgesteld beid optreedt, een herhaling van 1935 valt te vrcczen. Als men nu let. op den nog steeds onvoldoenden steun, om de bedrij ven in stand te houden, en de Mi nister is overtuigd, dat gedaan is, wat gedaan kan worden, dan lijkt het ons zeer noodzakelijk, dat alle tuinbouworganisaties verzamelen blazen en nog eens nadrukkelijk op den slechten toestand in het Langen dijker tuinbouwdistrict wijzen, Steeds maar volhouden niet aflaten. Men staat thans in afwachting van den aanleg van proefpolders. Deze zullen wor den gesticht. Bij den slechten toestand, die sedert jaren in den groven tuinbouw be slaat, kan niemand cr tegen zijn, dat er pogingen worden gedaan om daarin verbe tering te brengen. Niettemin is het aantal gering van hen, die in het zoogenaamde groote plan een esscnticelc verbetering voor deze streek verwachten. Aan de twee veilingen werden nog onge veer 100 spoorwagons aardappelen aange voerd, waaronder een 20-tal pootaardap- pels Deze laatste brachten voor de maat 35- 55 precies f 5 op. De kleinere maat van 28—35 werd voor f 5.10—f 5.30 verkocht. De gewone Schotten, die in 't begin der week nog f 3—4 opbrachten, liepen later in prijs' achteruit. Aan de Broeker veiling werd de laatste dagen f 2.303.50 besteed, terwijl Zaterdag aan de veiling van den Noorder- marktbond f 2.402.90 werd betaald. Met de grove, die voor export zijn bestemd, ging het beter, ofschoon op het laatst der week ook iets lagere prijzen werden gemaakt. Aanvankelijk werd bijna alles nog voor f 44.30 verkocht, later werd f 3.603.90 be steed. Loopt de aangevoerde hoeveelheid Schotten achteruit, die van de Eigenheimers neemt daarentegen toe. De gewone Eigen heimers brachten meer op dan de blauwe, doch voor beide liepen de prijzen op 't eind der weck achteruit. Gewone Eigenheimers brachten aanvankelijk meestal f 3.203.50 op, de blauwe f 2.202.80. Later brachten de eerste 2.40-3.- en de laatste f 1.80—2.20 op. Voor Duken werd de eerste dagen f 4 f 4.40 besteed, later f 34.10, een enkel partijtje iets hooger. De aanvoer van tomaten was niet groot. Dank zij den grooteren ex port, naar Duitschland, dat, nu maar schaarsch uit Bulgarije kan impor- tceren, werden de prijzen iets beter dan dc vorige week. A steeg daar door van ongeveer f 5 tot ruim f 7 B van f 5.70 tot f 7.70. C. van f 4 f 5.80 terwijl er van CC nu meer voor f 4 konden worden verkocht. Vanwege de warmte had de bloemkool de laatste dagen het niet best. Werd in den aanvang nog f 5f S.60 voor eerste soort, betaald, latei liepen deze prijzen tot f 4 a f 6 terug. Voor tweede soort werd eerst f 2f 2.00 betaald, later f 1.50f2 Aanvoer vond uitsluitend aan de Broeker veiling plaats. Rabarber kwam er nog 9600 kg. Er werd f 2.20 voor betaald. Met de sluitkoolsoortcn ging het slecht, ondanks de bescheiden aan voeren. Voor het binnenland is de vraag naar deze groente gering, en uit het buiten land is er ook zoo goed als geen vraag naai'. Deze factoren bewerkstelligen een zeer slechte marktpositie. De aanvoer van roode kool was het grootst. De hoogste prijs dien we noteerden was f 1.90 Verreweg het grootste gedeelte bracht niet meer op dan f 1f 1.30, terwijl er nog een deel onver kocht bleef. Met de gele kool, die de vorige week al in de verdrukking was, liep het al zeer slecht: de lage prijzen van verleden week liepen nog aanmerkelijk achteruit en een belang rijk gedeelte kon slechts den minimumprijs van een gulden opbrengen. Het mooiste goed werd voor f 1.60f 1.90 verkocht. Miserabel ging het ook met de witte kool. Enkele partijen brengen f 1.201.40 ouj ove rigens wordt alles voor f 0.80f 1 ver kocht. Van deze laatste vinden de grootste aanvoeren te Noordscharwoude plaats. Zeer sterk nam de aanvoer van ifien toe; de laatste dagen gaven voor dit pro duct uitgezocht weer. Gelukkig kon hierbij van vrij bevredigende prijzen worden ge sproken. Zilverncp bracht van f 8.50 tot ongeveer f 10 op. Drielingen liepen in bet laatst der week iets op tot f 4 a f 4.90 Zil veruien brachten als gewoonlijk een zacht prijsje op n.1. f 1.50. Gele nep word aan vankelijk voor f 5.50—f 7 verkocht., la Ier werd echter maar f 5—5.90 betaald. Gele drielingen brachten eerst f 2.30—3, later f 1.702.60 op. Uien werden voor f 3f 4.40 verhandeld. De prijs van tuinboonen liep vrij sterk achteruit. Werd eerst nog 3.20-3.90 betaald, later kon slechts f 2.502.70 wor den bedongen. De aanvoer van slaboonen nam ook sterk toe. In aanmerking genomen het vele werk dat aan hetvplukken verbonden is, zijn de gemaakte prijzen te laag. De mooiste wer den met f 6.50f 7 betaald, minder mooie brachten f 5f 6 op. Op 't laatst der week zakten dc prijzen nog 40 a 60 cent in. Snijboonen kwamen cr niet veel. Voor de mooiste werd aanvankelijk van f 10 tot bij de f 12 betaald. Later brachten deze tot. f 8 op. Afwijkend goed werd voor f 4 a f 5 verkocht. Boswortelen brachten f 2.60—2.90 op, losse 3.90. Bieten waren ook niet duur. De meest' gewilde golden f 2.50—2.80 overigens f 1.30 f 1.90 Druiven waren goed prijshoudend. Voor Frankenthalers werd f 42.50 betaald voor Alicante ruim f 40 Komkommers wer- t Vcn00r verkocht, postelein voor I ~.60 en perziken voor 9 cent per stuk.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5