r5 SPORTNIEUWS Dat is typisch Amerikaansch! Waarom eea scheepsbouw- ordtr naar Denemarken ging Fraaie prestaties van onze zwemmers in Zweden In zwembad verdronken ïMia&en Euwc verliest van Lielienthal Nederland thans op de derde plaats Etnve, die tegen Lielienthal met wit op winst stond, heeft de afge broken partij van den Hongaar nog verloren, een zeer verwonderlijk resultaat, dat door niemand ver wacht werd. Daardoor heeft Nederland zijn eer sten landenwedstrijd verloren, de Hongaren zegevierden n.1. met 2XA tegen lks al zorgde van Schel- tinga voor een kostbaar winstpunt tegen Vajda. Landau won zijn afgebroken partij tegen tlrau uit de ontmoeting Nederland-Argen tinië, zoodat ons team met 31 zegevierde. Tenslotte werd een aanvang gemaakt met Üe ontmoetingen uit de 13e ronde, Nederland tegen Amerika, waarbij Landau en Fine ïiiet meespeelden, Euwe-Reshevski en Horo- witzDe Groot werden afgebroken in stan den, waarvan het resultaat nog niet te yoorspellen is. Prins staat met zwart iets beter tegen Kashdan, terwijl Van Scheltinga remise te gen Marshall behield. De stand na de dertiende ronde luidt: 3. Polen 34M punt 4- 3 afgebroken partijen. 2 Amerika 32 punten, -6 afgebr. partijen. 3. Nederland 32 pnt. 3 afgebr. partijen. 4 Hongarije 32 pnt. 1 afgebr. partij. 5 Tsj echo-S lo wak ij e 31 »p.nt. 6. Estland 31 pnt. 1 afgebr. partij. J. Litauen 30 pnt. De andere landen volgen met 27Yi pnt [(Zwëden) en minder. Wielrennen GIJSEN WINT DEN GROOTEN PRIJS VAN WILRIJK. Theo Middelkamp op de tweede plaats. Gisteren is nabij Antwerpen de groote prijs yan Wilrijk over 135 K.M. verreden, waaraan .verschillende Nederlandsche renners deelna men. Na een spannenden strijd, welke zich in een groote publieke belangstelling mocht verheugen, wisten vijf renners, onder wie Gijsen en Middelkamp, uit de groote groep los te komen Door bandbreuk viel de Belg Loopmans nog van de kopgroep af. Ruim ieen minuut voorsprong namen de overgeble ven vier renners en toen ontwikkelde zich in den eindspurt een felle rit om de overwin ning. Onze landgenoot Gijsen was de snelste. In <len tijd van. 4 uur en I minuut precies kwam hij als eersleovcr de eindstreep. Op de tweede plaats, met slechts 10 c.M. verschil, eindigde Middelkamp, terwijl de Belgen van der Dricssche en v. Eenaema op resp. 1 en IV?. lengte de volgende plaatsen, eveneens in den zelfden tijd als Gijsen, bezetten. Op de vijfde plaats kwam weer een Nederlander, Helle- mons, die een achterstand van 1 min. 35 sec. had, terwijl Valentijn de zesde plaats bezette met weer vijf seconden verschil op Ilelle- mons. Op de vijftiende en zestiende plaats eindigde 'de Nederlandsche renners Hccrcn «en Mostert. JtMeJtLe& Osendarp ca Pcfit winnen tc Kopenhagen Weinig moeite met hun tegen standers. Gisteravond zijn te Kopenhagen interna tionale at hlctiekwcdstrijden gehouden, waar aan ook onze landgonootcn Osendarp en Pc- tit deelnamen. Beide Nederlandsche athle- ten wisten de nummers, waarop zij uitkwa men, te winnen. Volkomen onbedreigd won Osendarp de 200 M. in 21,9 seconden. De Deen Skydstrup bezette de tweede plaats piet, een tijd van 22,6 seconden. Op de 3000 M. bereikte Pctit het eerst de eindstreep. Ook de I-Icerlenaar had met zijn tegenstanders niet veel moeite. Ilij won in 8 min. 47,5 sec. met den Deen Jensen op de tweede plaats in 9 min. 1,1 sec. AMERIKANEN ZETTEN HUN ZEGE TOCHT VOORT. Zondag is de Amerikaansche ploeg tc Karlstad uitgekomen. De belangrijkste uit slagen waren: 100 meter: 1. Walker (V.S.) 10,6 sec.; 2. Dahlgrcn (Zweden) 1.0,S sec. 400 meter: 1. Mallot (V.S.) 49,6. sec. 800 Meter: 1. Bush (V.S.), 1 min. 54sec.;2. Lanzi (Italië) 1 min. 54,4 sec. 1500 meter: 1. San Romani (V.S.) 4 min. B sec. 110 meter horden: 1. Stealey (V.S.) 15 sec. Discuswerpen: 1. Levy (V.S.) 48,06 meter; S. Bergh (Zweden) 47,85 nieter. Hoogspringen: 1. Melrin Walker (V.S.) 2.02 meter. Polsstokhoogspringcn: 1. Warmerdam [(V.S.) 4.10 meter. Zweedsche estafette: 1. V.S. 1 min. 56,8 fcec.; 2. Europa 1 min. 59.4 sec. Een tweede Amerikaansche ploeg in Europa aangekomen. Zondag is een tweede Amerikaansche ploeg tc Brussel gestart. De belangrijkste resultaten waren: 110 Meter horden: 1. Thronton (Engeland) 34,5 sec. 2. Pattcrson (V.S.) 14,7 sec. Kogclstooten: 1. Alle (V.S.) 14,85 M. Hoogspringen: 1. .Johnson (V.S.) 1.95 M. 100 Meter: 1. B. Johnson (V.S,), 10,6 sec.; 2. Duncan (Londen) 10.7 sec. 1000 Meter; 1. Mostert (België), 2 min. 28.2 sec. (nieuw Belgisch record): 2. EJroy Robinson (V.S.), 2 min. 28.2 sec. 400 Meter: 1, Belcher (V.S.), 48.7 sec. Polsstokhoogspringer 1. Varoff (V.S.), 4 ïuin. 27 sec. WxxteAAfu>Jil Prestatietocht voor Motorjachten Een nieuwtje voor ons land. Voor de eerste maal zal dit jaar op 21 en 22 Augustus een 24-uurstocht voor motorjachten op de binncni- wateren van ons land worden ge houden. Het is dan juist volle maan, zoodat het varen bij nacht geen te groote moeilijkheden zal opleveren, indien althans de hemel niet te zeer bewolkt is. De af te leggen route leidt, van Amster dam langs Utrecht naar Vreeswijk, dan langs Lek en I-Iollandsche IJssel naar Gou da en over Uithoorn naar de hoofdstad te rug. Deze afstand is 'ongeveer 170 K.M. Op elk punt der route kan de tocht worden begonnen, datzelfde punt is dan ook weer plaats van aankomst. De vaarsnelheid is vrij naar keuze van den deelnemer, doch moet tevoren worden opgegeven. Men moei zich hieraan dan ge durende den töcht houden. Op elke boot mogen slechts twee perso nen zich met de navigatie bemoeien. Ove rige opvarenden mogen slechts huishoude lijk werk verrichten en dus verder in geen enkel opzicht behulpzaam zijn. Op den tocht zal een journaal moeten worden bijgehouden, waarvan de inhoud later zal moeten aangeven, wie in aanmer king komt; voor de uitgeloofde prijzen voor de grootste regelmaat, waarmede de reis volbracht is of voor de grootste nauwkeu righeid. waarmede verschillende gegevens zijn n-enoteerd en uitgewerkt. Deze 24-uurs-prestatietocht wordt uitge schreven door de Unie van Watertocris- tcn; doch iedere jachtcigenaar ook al is hij geen lid dezer verecniging kan er aan deelnemen. De inschrijving sluit op 14 Aug. a.s. "Pxia>icUjM4uPit %w-anmen Nederl. ruitcrsuccesscn in België Ritmeester Pahud de Mortanges levert de beste prestatie. Gisteren is op het internationaal concours hip piqué te Brasschact, waaraan ook een aantal Neder landsche ruiters deelnemen, een équipe springen gehouden voor den prijs van de Belgische artillerie. De eerste Nederlandsche équipe, be staande uit. ritmeester Pahud de Mortanges, luit. Gruppclaar en kap. Porlheine, wist op dqn fraaien prijs beslag te leggen. Er waren twee parcourscn uitgezet, waar op elk 12 hindernissen waren opgesteld. Beide parcoursen moesten met hetzelfde paard gereden worden. Ritmeester Pahud de Mortanges, die met Icarus en Madcl wie Du reed, verrichtte vooral met hot eerste paard een schitterende prestatie. Ook luit. Gruppclaar met Pcacock en kap. Portheine met Lest Best reden uitstekend en zij wis ten de Belgische ruiters, te overtreffen. De équipe van de gastheeren eindigde op de tweede plaats. De derde plaats werd bezet door de tweede Nederlandsche équipe, be staande uit luit. Ruys de Perez met Kcstrcl- le, luit. van Reede met Diana en Jimmy en luit. van Linden met Whim. De prijs voor de beste individueele prestatie werd uitge reikt aan ritmeester Pahud de Mortanges voor zijn rit met Icarus. Het dames-springconcours werd gewon nen door Mevr. de Waal (België), terwijl onze landgenoote Mej. van Zinnicq Bcrg- mann als derde eindigde. Hilligersberg wint wederom den polo wedstrijd. De Nederlandsche zwemmers, die op het oogenblik een tournee maken door Scandi navië, zijn gisteravond tc Malmoe door een 700 toeschouwers hartelijk toegejuicht. De watcrpolowedstrijd tusschen het ze vental van de sportvereen. Ilillegersberg en dat van de kampioen van Zuid-Zweden wis ten onze landgonootcn overtuigend n.1. met 72 te winnen. Ook in de zwemnummers wisten de gast heeren het slechts eenmaal van de gasten te winnen. Op de 100 meter borstcrawl was Hoving (R.Z.C.) vereweg de beste. Hij won zonder moeite. De uitslagen luidden: 100 m. borstcrawl: 1 Hoving (R.Z.C.) 1 min. 4 sec.; 2 en 3. Buhie (Malmoe) en Falk (Malmoe), heiden 1 min. 5 3/5 sec.; 4 Ra- mack (R.Z.C.) 1 min. 6 sec. 100 m. schoolslag: '1 Rabcrg (Malmoe), 1 min. 19,7 sec.; 2 Van Wijk (S.II.V.) 1 min. 21 sec.; 3 Pcrson (Malmoe) 1 min. 22,4 sec.; 3X66 meter estafette borstcrawl: 1 R.Z.C. met Ramack, Niezen en Hoving, 2 min. 3 sec.; 2 Malmoe, Simsallskap, 2 min. 6,2 sec. Nederlandsch vonnis over de aanvaring der „Kertosono" Mist was de hoofdschuldige. Beide schepen maakten zioh echter schuldig aan onvoorzich tigheden. Nadat eenigen tijd geleden de Engelsche rechter zijn oordeel heeft gegeven over de aanvaring van het Nederla>ndsche schip de „Kertosono" met de Engelsche oorlogsbo dem „Malaya1 voor de Portugeesche kust in Februari j.l., heeft gisteren de Nederland sche Raad van Scheepvaart vonnis gewezen in deze zaak. De Raad is van oordcel, dat de aanvaring tusschen de „Kertosono" en het Britschc oorlogsschip in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den heerschendcn mist. Hiermede is niet gezegd, dat bij inachtne ming wederzijdsch van alle maatregelen van beleid en voorzichtigheid, de aanvaring onvermijdelijk zou zijn geweest. De raad onthoudt, zich van een oordeel omtrent, hef aandeel, dat beide schepen wederzijds bij de aanvaring hadden. Wel heeft het onderzoek van deze zaak weer eens aan het licht gebracht, hoe on betrouwbaar de waarnemingen zijn omtrent de richting vanwaar ©en geluid bij mist wordt gehoord. Tenslotte merkt de raad op dat. aan de zijde van de Kertosono alleen de te groote vaart als factor bij de tot stand koming van deze aanvaring in aanmerking komt, ter wijl aan de zijde van de Malaya op 2 voor de' aanvaring zeer werkzame ifactorcn valt te wijzen. DONKER AMSTERDAM. De politie van het bureau Singel te Am sterdam hield Donderdag een 22-jarige vrouw aan, die er van werd verdacht een buitenman van f 150.— tc hebben be/oofd. Thans heeft de politic in verband met deze berooving nog twee mannén aangehouden, die van medeplichtigheid worden ver dacht. Holland-Amerika-Lijn pleegde geen overleg met de Nederlandsche re geering. Buitenlandsche offerte belangrijk lager. Voordeelige va- luta-transactie voor den scheeps bouwer. Op vragen van den heer v. d. Tempel be treffende de opdracht van de Holland-Ame- rika-Lijn te Rotterdam tot, den bouw van twee motorvrachtschepen aan een scheeps bouwmaatschappij in Denemarken, heeft de minister van economische zaken, de heer Steenberghe, o.m. als volgt geantwoord: Na onderzoek is den minister gebleken, dat. de Holland-Amcrika-lijn geen offerte heeft, gevraagd aan de Nederlandsche wer ven, terwijl de maatschappij zich ook niet in verbinding stelde niet de regeering. waarschijnlijk als gevolg van de bekend heid met de opvatting der regeering, om na den monetnirmi maatregel van September 1936 geen subsidies meer voor den scheeps bouw tc verleencn ter overbrugging van het prijsverschil met het buitenland. De Holland-Amerika-lijn heeft besloten in Denemarken te bouwen, nadat volgens haar inzicht kwam vast te staan, dat de prijs, dien zij in Denemarken had te be talen, zeer belangrijk lager lag dan in Ne derland omstreeks denzelfden tijd voor soortgelijke schepen werd betaald. Het is de regeering niet bekend of de Deensche regeering een sub sidie aan de Deensche werf heeft verleend, doch nader onderzoek hoeft, wel uitgewezen, dat de Deen sche Nationale Bank aan den scheepsbouwer vergunning heeft, ver leend, een belangrijk deel van de bouwsom, die in vreemde valuta zal worden voldaan, te besteden voor het aankoopen van kronen- saldi, waarop door den scheeps bouwer waarschijnlijk winst ge maakt zal worden, waardoor een mogelijk verschil in prijs, volgens indruk van den minister voor ze ker e<on belangrijk deel wordt ver klaard. Ten aanzien van dc vraag of de minister bereid is te bevorderen, dat maatregelen worden getroffen om te voorkomen, dat be langrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der regeering in het. buitenland kunnen worden geplaatst, merkte de mi nister op, dat de Nederlandsche reederijtcn over het algemeen regelmatig overleg ple gen niet de regeering over haar bouw plannen. Intusschen stelt de minister zich voor, zich ter zake meer- zekerheid te verschaffen. Bij de hcoordeeling van deze vraag wijst de minister ei- wellicht ten overvloede op, dat ingrijpen op dit. terrein met omzichtigheid dient te geschieden, in verband met het feit dat de Nederlandsche werven regelmatig op drachten van buitenlandsche reederijen ont vangen, die een grooteren omvang hebben dan dc orders, die door verschillende Ne derlandsche reederijen aan het buitenland zijn verstrekt.. Hij wilde zijn vrouw vermoorden Twist over een erfeniskwestie. Reeds langen tijd hadden een man en een vrouw, woonachtig in Amsterdam-Zuid, ru zie over een erfenis-kwestie. Zondagavond is het tengevolge van de zen tweestrijd bij den man tot. een uit barsting gekomen. Toen de vrouw bij haar moeder was en zich in de kamer van de wo ning bevond, welke gelijkvloers aan de straatzijde lag, werden zij plotseling opge schrikt, doordat er een ruit werd ingesla gen. Kort daarop klonken twee schoten, die evenwel hun doel misten. liet bleek, dat de man in overspannen toestand een aanslag op het leven van de vrouw had willen ple gen. Na zijn daad is de man gevlucht, doch hij heeft zich den vorigen nacht op het hoofdbureau van politie aangemeld. Gisteren is hij naar het bureau P. Aerts- straat overgebracht, waar hem een verhoor werd afgenomen. DOODELIJK SCHEEPSONGEVAL Gisterenmiddag omstreeks vier uur is aan boord van het in de Vulcaanhaven te Vlaar- dingen liggende Engelsche stoomschip „Ilindpool", de 50-jarige P. van der Steen bij het bedienen van een knijper onder in Met ruim gestruikeld. Ilij kreeg de knijper op het lichaam en werd zoo ernstig ge wond, dat hij korten tijd later overleed. Gisterenavond omstreeks half zes is de 26-jarige Jos. Nouwelaars uit Dalem bij Mcchclen in België, in het zwembad „De Duintjcs" te Woensdrecht verdronken. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijn metgezellin, een 20-jarig meisje uit Edeg- hem. Zij had den jongeman nog korten tijd vastgehouden, doch toen op haar geroep hulp was genaderd, verkeerde zij jself reeds in zinkenden toestand. Een der employé's van het restaurant „De Duintjes" de kell- ncr A. Heijgcn, die ijlings per kano was toegesneld, sprong haar na en kon haar nog intijds grijpen. Zij had het bewustzijn verloren, doch na toepassing van kunstmatige ademhaling ge lukte het aan een in het bad vertoevenden Antwcrpschen dokter het meisje bij te bren gen. Tot 's avonds elf uur zijn nog verschillen de pogingen in het werk gesteld, om den jongeman te vinden, doch men heeft zijn lijk nog niet kunnen bergen. Heden zal het zoeken worden hervat. Men vermoedt, dat een plotselin'ge onge steldheid van Nouwelaars tot dit noodlot tig einde heeft geleid. Acht jongens en een bakfiets Straatjongens veroorzaken ongeluk. Een achttal jongens van tien tot twaalf jaar heeft zich gistermiddag in de eerste Leliedwarsstraat te Amsterdam meester ge maakt. van een onbeheerd staande bakfiets, waarmede zij een ritje wilden maken. Toen zij dc driewieler de brug van de Ege- lanliergracht hadden opgeduwd, konden zij het voertuig niet meer houden, met. het. ge volg, dal. het met groote vaart de helling aL reed in de richting van twee meisjes resp. 19 en 21 jaar oud. Een van haar werd door de bak fiets gegrepen en tengevolge van den schok door een groote spiegel ruit gedrukt. Het meisje liep ecu bloedende wonde aan den schouder op, welke door een toevallig passcerende geneesheer word verbonden, waarna zij zich naar huis kon begeven. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. Omtrent de namen van dc groep kinderen, dat. het ongeval veroorzaakt heeft, is niets bekend. DE AMSTERDAMSCHE STAKINGEN. De staking bij den lompenhandel J. G. Veerman en Zn. te Amsterdam (zie elders in dit blad) is, nadat over dc oorzaak van liet. conflict een bevredigende regeling was getroffen, opgeheven. DE „SODA-FOUNTAIN", EEN ECHT AMERIKAANSCHE INSTELLING. EEN STAD ZÓNDER CAFé'S. Eenig in zijn soort en kenmer kend voor het Amerikaansche leven is de soda-fountainde instelling die het café, naar Europeesch be grip, vervangt. Het tempo van den Amerikaan en zijn wijze van doen weerspiegelt zich in de soda-fountain, waar men alles vindt, behalvegezelligheid. Nog niet zoo heel lang geleden hield een Engelsch dagblad een merkwaardige enqu- "tc onder zijn lezers: „Waaraan denkt de Europeaan bij het begrip Amerika?" Uit dc binnengekomen antwoorden bleek spoe dig, dat de meeste menschen uit Europec- sche landen aan het idéc „Amerika" on middellijk de gedachte aan wolkenkrab bers, auto's, gangsters. Wallstreet, film sterren en records verbinden. Niemand noemde de „Soda-fountain" en toch is dat soort „restaurant' voor Amerika zeker zoo lypeercnd als wolkenkrabbers en sport; records! Wat is een soda-fountain? Een bescheiden lokaliteit, dikwijls niet grooter dan vier bij 10 Meter, waarin men een kleine bar vindt met dc bekende hoogc krukjes er voor en een mijnheer die druk in de weer is er achter. Voorts vindt ge er eleclrische koffio-machines, apparaten met tomaten, grapefruit-, sinaasappel-, citroen- n ananas-sap, elcctrische broodroosters, een dito frigidaire-kast, ijskoude melk in flcs- schen. vier tot zeven soorten ijs-creams. biersoorten uit verschillende landen, koud en warm eten, bonbons en sigaretten, kauw- gumrni en „hot. dogs". Men zij voorzichtig: deze laatste lekkernij heeft niets te maken met evcntueelc gekookte honden, maar het is alleen maar de populaire naam voor een warm pasteitje op een sandwich, terwijl de „Hamburger" het koude pastcitjjc vertegen woordigt. Middeltjes tegen hoofdpijn. In deze bars bevindt zich in een be perkte ruimte vrijwel alles waarnaar, bin nen redelijke grenzen, kan worden ge vraagd. Men kan er ook uit een vernuftig geconstrueerd apparaat een glas „broom- zout" schenken; (broomzoutwater is een beproefd middel legen hoofdpijn), alsmede talrijke middeltjes togen maag-bezwaren. Maar hiermede zijn wc er nog lang niet. Speel-automaten zijn niet verbo den. D.' bezoeker draait zich om en laat door den „shoc-shinc-bov" zijn schoenen poetsen en men begeeft zich naar een der vele speel automaten om zijn spcllust hot tc vieren. De Amerikaansche kranen zijn ook hier Ie lande al genoegzaam bekend! Overal in Amerika treft ge talrijke verschillende speel-automaten aan. die hier verboden zijn en altijd staat er wel een groepje men schen voor die bereid zijn hun laatste dollar te •riskceren. omdat zij nog altijd niet weten dat. ze ton slotte toch altijd hel slachtoffer worden! Vrijwel iedere voorkomende drank is in een soda-fo-jntain te bestellen en ook vrij wel ieder „hapje", Hoe het mogelijk is dat de man achter de bar vanuit zijn kleine ruimte alles te voorschijn toovert? Dat is ten slotte routine en concentratie: Ameri kaansche eigenschappen! De soda-fountain speelt in het leven van den Amerikaan geen minder belangrijke rol. dan bet gewone café bii ons in Europa. Cnfé's. zooals wij die kennen zijn er in New-York niet te vindon, en zoo de soda-fountain dan al tallooze geraffineerde instal laties bezit, die wij hier missen, één ding kan men cd niet doen: rustig bij een kopje koffie een uur tje gaan zitten. Wie langer dan een minuut of tien op zijn bat- knikje blijft zitten, beeft zich als een onmogelijke Europeaan bestem peld. en wordt scheel aangekeken. De soda-fountain is een tvpisch-Ameri- kaansche instelling: hygiënisch, ongezellig en alleen bestemd voor snel gebruik ter plaatse; in zooverre heeft hij veel gemeen met dc overal uit den grond verrijzende cafetaria's hier te lande. Dieet- en schoonheidszorgen. Men kan vrijwel zeggen dat het groot ste deel van liet Amerikaansche gezel schapsleven zich afspeelt in dc soda-foun- tains. Dat: begint met liet ontbijt. Tusschen half negen en negen uur zitten in do tal looze soda-fountains van New-York en an dere groote steden de kantoormeisjes, stcno- Iypistes enz., de verkoopers en (ie bedien den. Reeds op dit vroege uur zien dc meis jes er allen zeer verzorgd uit; niet een 'die niet keurig gekapt (of) geschminkt is en men wordt er elk oogenblik van den dag aan herinnerd dat een groot deel van liet Amerikaansche inkomen aan dc „makc up" wordt besteed, dc lichamelijke schoonhcids- zorg. Amerika bezit, zoo al niet de mooiste vrouwen ter wereld, toch ongetwijfeld de best verzorgde! Een ontstellend groot aantal schoon- heidssalonncn, parfumerie-zaken en allerlei instituten zorgen voor dc schoonheid van dc Amerikaansche vrouw. Weinigen, die niet iets heb ben van de beroemde filmster, wier type zij trachten te benaderen. En zij volgen dc voorschriften, waar het een schoonheids-dieet betreft, angstig en nauwkeurig: een glas sinaasappel- of grape-fruit-sap, zie daar het hcele ontbijt, afgezien van de onafscheidelijke sigaret. Soms drinken zij ook nog wel een kopje koffie, maar eten doen ze vrijwel 's morgens niet. Gauw een romannetje lezen. Ondertusschen wordt cr nog even gauw een magazine-verhaaltje verslonden en keu ze daarin is er genoeg want Amerika is bet land van de magazines. In vele van deze bladen staat bij het begin van ieder ver haal den leestijd aangegeven: „Leestijd 16 minuten, 15seconden". Dat. is heel nuttig want dan weet de liftboy of het kantoor meisje, wanneer ze in dc ondergrondsche stappen, om naar hun werk te rijden, pre cies welk verhaal ze tijdens den rit kunnen lezen. Ook de mannen doen het veelal niet an ders. Voor het eten hebben zc geen tijd. De nieuwe basehall-uitslagen moeten wor den besproken, een „kidnap"-incident vraagt dc aandacht snel dus even een slok kof fie en een sandwich „Hallo Biil, hoe gaat het?" een glas ijswater. een poedertje innemen en reeds springt hij van zijn kruk eu snelt naar zijn kantoor. Ziedaar Ameri ka. Nervositeit. Deze levenswijze moet zich natuurlijk wreken en dat doet ze dan ook: de meeste jonge meisjes zijn nerveus en vrijwel alle maal hebben ze last van hun maag. Met geestdrift wordt dan ook in de soda-fountain voor dc hygiëne gezorgd: een klein appa raat, disiribuccrt papieren servetjes, die nooit, met het oog op slof, op tafel liggen. Alle eetwaren zijn in cellophaan-papier verpakt; de man achter de bar raakt nooit iets met zijn vingers aan. Dc belere soda- fountains zijn allemaal „airconditioned", d.w.z. lucht-gekoeld en ook bij een hitte golf is het er lekker frisch. Gezelligheid is een woord dat dc Ameri kaan niet kont en dat hij ook niet wil kennen. Vermaak en tijdpasseering zoekt men elders: in de bioscoop, bij een boks wedstrijd of een revue. Hoogstens gaat de familie des avonds een uurtje met den wagen op stap en trekt het land in, laat vervolgens thuisgekomen don wagen voor de deur staan en wipt de soda-fountain in om nog even snel een hapje te gebrui ken. Amerika zonder soda-fountains dat. ware een onmogelijkheid in het land dei- onbegrensde mogelij khedenj

Schager Courant | 1937 | | pagina 7