Gelijke verdeeling van 't aardsche goed Arrondissements rechtbank te Alkmaar Donderdag 12 Augustus 1937 Tweede blad Antwoord op het Ingezonden stuk van den heer K. in ons blad van eergisteren „Laat het droombeeld van een Luilekkerland op aarde varen" Ik vind het prettig, dat de heer K. rea geert op mijn artikeltje „Gelijke verdeeling van het aardsche goed", omdat dit aanlei ding geeft nog wat uitvoeriger bij dit in teressante vraagstuk stil te staan. Ten zeerste vrees ik echter, dat de heer K. ook na het lezen van deze pennevrucht niet tevreden zal zijn, daar hij van een simpel courantenartikel wel wat veel vergt. „Uw beschouwing, zegt hij, is teleurstel lend, want U verzuimt een weg aan te geven „waarlangs de werkelijkheid ons Veroorlooft de democratie uit te breiden." Ook roert U slechts terloops aan de beteeke- nis van de indrukwekkende beweging van het Fransche Volksfront voor vrijheid en democratie". En de Spaansche burgeroorlog zwijgt U heelemaal dood." De heer K., is zooals men ziet nogal veel- jeischend. Ik ben dan ook gedwongen mij te bepalen tot de kwestie, welke ik in mijn Zaterdag- artikel aanroerde en zal daarom de Fran sche en Spaansche zaak laten rusten.. Den weg aangeven waarlangs de werke lijkheid ons veroorlooft de democratie uit te breiden is trouwens op zichzelf al een zware taak. Juist om die werkelijkheid, weet U! Konden wij, rustig gezeten in de studeer cel, dit vraagstuk langs theoretische wegen tot oplossing brengen dan waren wij spoe dig geslaagd. Trouwens wij behoefden wei nig moeite te doen. Slechts hadden wij te putten uit tal van thans reeds lang verge ten socialisatie-rapportien of werken van min of meer fantasierijke schrijvers op het gebied der economie. Plannen te over om aan onze lezers voor te leggen... en stof ,voor jarenlange discussies. Maar de werkelijkheid zit ons da nig in den weg. De eigenlijke strekking van het begrip de mocratie ligt zeker voor een deel op eco nomisch gebied, maar toch slechts voor zoo ver zij de mogelijkheid opent 0111 schreeu wende ongelijkheid in den maatschappelijken welstand weg te nemen. Gaat men verder en eischt men van de doorvoering der democratische gedachte tenslotte een gelijkmaking van ieder wel- standspeil naar een van te voren te bepalen norm, dan perst men haar in een keui's- lij f, waarin ze nimmer kan groeien en zich ontwikkelen. Democratie moet beteekenen volks invloed op het staatsbeleid, om daar door op den duur te komen tot het wegnemen van onbillijkheden, maar nimmer mag deze invloed uitgroei en tot een dictatuur van het volk, omdat de mensch als massa nu een maal onbekwaam is de kapitaal- schatten te beheeren, welke voor een verdere ontwikkeling van onze cul tuur noodzakelijk zijn. En zoo loopt, geachte heer K., ook deze redeneering, zooals U ziet, weer vast op de strikt persoonlijke waardeering van de be zonnenheid der massa. Zou de menschlieid werkelijk zijn bij te brengen, dat een aanslag op het dynamisch kapitaal, dat is het eigenlijke gereedschap van onze samenleving (wegen, schepen, fa brieken, mijnen, grondstoffen etc.etc.) ge lijk staat met zelfvernietiging, ja, dan ware misschien een zekere gematigde vorm van yolksregeering denkbaar. Maar ik meen, dat het peil der algemeene ontwikkeling nog bij be nadering niet zoo hoog is gestegen dat met eenige hoop op succes de eigenlijke regeeringstaak in handen der massa kan worden gelegd. Wij moeten blijven hopen, dat eens na vele, vele generaties de tijd rijp zal zijn voor een maatschappij waarin zelfbeheer- sching en mcnschenmin een belangrijke stap verder gedoogen, maar wie niet blind is of geen gevaarlijk idealist, kan weten, dat aan behccrsching van het productieap paraat door de gemeenschap, zulke groote gevaren zijn verbonden, dat men met ont zetting denkt aan de gevolgen welke een dergelijk experiment voor onze dicht opeen gehoopte bevolking zou kunnen hebben. Van dat, wat wij voortbrengen mogen wij immers slechts een gedeelte verbruiken; een ander deel moet dienen om nieuwe ma chines aan te schaffen, schepen te bouwen, wegen aan te leggen, fabrieken te stichten, kortom om het geweldige apparaat in stand te houden, dat uit den 'harden aardbol waarop wij in het heelal rondtollen, onze levensbenoodigdheden put. Geven wij voor beveiliging (bewapening) woning, kleeding, voeding, genot en andere consumptieve behoeften teveel uit, .dan te ren wij in op het dynamisch kapitaal, kort om wij eten-in figuurlijken zin natuurlijk - ons gereedschap op, zooals b.v. op dit oogen- blik in Duitschland gebeurt (Zie het arti kel: „Duitschland botaaalt met idealisme" in de Sch. Crt. van 6 Augustus) Een dergelijke politiek, die altijd zal zijn die der massa en veelal di.c der dictatuur, moet noodwendig leiden tot. de chaos, daar onze cultuur slechts mogelijk is indien het pro ductieapparaat steeds opnieuw wordt vernieuwd en uitgebreid. Bij uitbouw der democratie, moeten wij dus goed voor oogen houden dat haar ont wikkeling niet moet leiden tot aantasting van de basis waarop de maatschappij is gegrondvest. Of men in dit verband denkt aan een z.g. kapitalistische, socialistische of communistische samenleving, doet weinig ter zake. Bij geen enkel stelsel mag en kan kapitaalvorming achterwege blijven. En als vanzelf belanden wij hier bij de ethische zijde van het veel besproken on derwerp „democratie". Bij de beoordeeling van haar toekomst zullen wij daarbij vrijwel uitsluitend heb ben rekening te houden met het element, waaruit onze samenleving is opgebouwd: de mensch. Wij dienen de vrijheid, welke de demo cratie in haar tegenwoordigen vorm ons reeds geeft als een teer, zeer teer kas plantje te koesteren, omdat slechts bij goede verzorging, daaruit na misschien duizenden jaren de forsche eik kan groeien, onder welks schaduw een onbaatzuchtige mensch lieid in volle onbekommerdheid zich naast edelen arbeid zal kunnen geven aan het schoons, dat de wereld ons schenken kan. En bij dit koesteren dient men vooral en dat klinkt misschien als een paradox den invloed van den mensch als kuddedier verre te houden. De democratie moet zich in vrijheid kun nen ontwikkelen onder de hoede van de meest begaafden tegen wier egoïsme het volkstoezicht zal moeten waken. Langzaam maar gestadig, zonder onge duld, zal zij een belangrijk deel van het denken moeten gaan uitmaken. Vrijheid, gelijkheid en broederschap, niet in vol strekten, maar in betrekkelijken zin, zal de plaats in moeten nemen van eigenbaat en dwang. En zóó groeiend kan, door het gelijkma ken van de ontwikkelingskansen voor ieder menschenkind (zie artikel van Zater dag) door 't aankweeken van een gezonden sporticven geest, welke het strijdinstinct in edelen zin ontwikkelt, door het aankwee- MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 10 Augustus. Plattelandsbandiet staat terecht. HIJ MAAKTE HOORN EN WEST-FRIESLAND ONVEILIG. 1 jaar gev.straf geëischt. De ex-autobus'chauffeur Jan W., een jongeman, met mooie smoesjes, had reeds in 1935 de rechtbank een rad voor de oogen gedraaid, toen hij terecht stond ter zake brutale verduistering van ontvangen buspassagiersgelden. Hij was toen zeer cle ment voorw. veroordeeld, doch het bleek he laas, dat het hier boter aan de galg was gesmeerd. Nauwelijks een paar jaar later, toen Hoorn en West friesland geweldig wer den geterroriseerd door een geheimzinnigen dief en insluiper, die zich door middel van een z.g. Franschen slot-sleutel bij diverse bewoners toegang wist te verschaffen en zich dan toeeigende hetgeen hem begeerlijk was en weinig gewetensvol te werk ging. Deze roofzuchtige schelm bleek niemand minder te zijn, dan de deemoedige reclas- sant, die thans echter secuur achter de tralies werd geplakt. Ook nu, toen hij zich moest verantwoorden wegens diverse dief stallen, door insluiping en met gebruik van een soort passepartout-sleutel te Hoorn en te Zwaag gepleegd, waarbij niet onbe duidende geldsommen, gouden en diaman ten sieraden hem in handen waren geval len, toonde hij zich Weer de alles beken nende berouwvolle zondaar. Maar hij had het ditmaal al te mooi ver sierd, dus was er voor hem op geen con sideratie meer te rekenen. Méér dan één maal laat de rechtbank zich niet in de luren leggen. Zoo was hij dan te Zwaag op Donderdag 8 Juli door middel van in sluiping de woning binnengedrongen van een 67-jarige boerenmaagd, mej. Neeltje Mooij en had zich daar meester gemaakt van een portemonnaie met inhoud, een gouden kappestel met bijbehoorende dia manten versierselen, een bloedkoralen ket ting met gouden sloten enzoovoort, welke waardevolle collectie hij had verkocht aan een kerel op den Iloornschen zeedijk. De oude juffrouw had f 96 moeten betalen aan dezen clandestienen en onbevoegden opkoo- per, teneinde zich weer in het bezit van haar kappestel etc. te zien gesteld, een be drag dat zij op niemand kon verhalen dan op Jan W., de dief, op wien niets te ver halen valt. De president was dan ook heel slecht te spreken over de nalatigheid van de des betreffende politie-autoriteit, die verzuimd had de gestolen voorwerpen in beslag te nemen. De officier, mr. Hij mans, was zoo vrij, een en ander aan te teekenen. Voorts had de verdachte W. ook nog vi sites gemaakt tijdens afwezigheid der be woners bij den onderladingmeester Brou wer, bij den tailleur Rutgers. en den ban kier Sindram, waar hem, behoudens de noo- dige contanten, verschillende sieraden, gouden horloges en andere waardevolle voorwerpen ten deel vielen. Het moet geen verwondering baren, dat c.q. van eenige clementie geen sprake meer was en de officier voldoende motieven naar voren bracht om tegen den jammerlijk mis lukten gunsteling der reclasseering, 1 jaar definitieve gevangenisstraf te requireeren. Mr. Kamminga, de verdediger, zag ook geen kans om van dezen onvruchtbaren boom nog peren te plukken en zijn pleidooi was ook ongewoon kort en mager. ken van een sobere gezonde levenswijze, versterkt door verstandige overheidsmaat regelen. een samenleving groeien, die niet zulke scherpe tegenstellingen te zien zal geven als de huidige. Men late echter voorgoed het droombeeld van een soort luilekkerland op aarde varen. De droom van een hoog welstands- peil en een korten werktijd is een zeer gevaarlijke, want nien beseffe goed, dat de twee grootste vijanden van den mensch zijn: weelde en oorlog, waar-van de eerste zeker de gevaarlijkste is. God Mars moge onzen materieelen wel stand ondermijnen en ellende en gebrek zaaien, weelde zonder een tegenwicht in vreugdegevoel voor het schoone en goede is een nog helscher gif, omdat het een menschengeslacht. vormt zonder eenige fut en ruggegraat, blootgesteld aan de macht zijner kwade instincten. Bouw dus, geachte heer K., de schoone democratische gedachte op zonder eenig gevoel van eigenbaat, tracht haar niet te betrekken in onwijze maatschappelijke stel sels', maar maak haar dienstbaar aan de mooie taak om ook den minste onder de minsten een goede kans te geven, om den zwakke te beschermen en den sterke tot nog grooter ijver aan te sporen, om het deel van onzen arbeid, dat voor verbruik kan die nen, zoo eerlijk mogelijk onder allen te verdoelen, maar tracht daarbij niet te ver geten, dat de mensch is een schepsel, waarbij eenvormigheid ver is te zoeken en tfezin, dat billijke verdeeling nog niet, wil zeggen gelijke verdeeling. Want gelijkheid in volstrekten zin is voor den mensch even min bestaanbaar als vrijheid zonder gebon denheid en tucht en atè broederschap zon der een hooggestemd innerlijk leven, waar van helaas het tegenwoordig geslacht nog ver is verwijderd. En lijkt U deze taak te zwaar, strookt ze niet met Uw dadendrang, och, tracht U toch met haar te verzoenen, door U ver trouwd te maken met de eeuwigheidsge dachte, die een tijd van duizend jaar nog minder dan een seconde telt en veel con touren verzacht van het harde leven, dat in zijn evolutie moeilijk is te begrijpen en veelal nog lastiger te dulden. Uit onze omgeving LANGENDIJK Het 'verkoopen van póotaardap- pelen uit de hand beneden den minimumprijs werkt funest. De gezamenlijke verkoopvereeniging van goedgekeurde pootaardappelen, afdeeling L.T.B. vergaderde Dinsdagavond in hotel De Burg. Besproken werd de regeling van den ver koop der pootaardappelen. Voorzitter was de heer D. Bruijn, die allen hartelijk verwelkomde, in het bij zonder den heer Jac. Groen Az. De heer Groen deelde mede, dat dege nen, die in aanmerking wenschen te komen voor de garantieprijzen van de Ned. Groen ten en Fruit-Cetrale voor goedgekeurde aardappelen hun formulier vóór de 20ste dezer maand moeten inleveren. De L.T.B. houdt hiervoor een zitdag op Dinsdag a. s. in hotel De Burg. Voorzitter merkte op, dat sommigen hun pootaardappelen uit de hand, voor prijzen beneden den minimumprijs verkoopen, het geen zeer funest werkt. Op de veiling wordt voor de drielingen toch een goeden prijs betaald. De aanwezige voorraad bij de leden bleek te bedragen 31 spoorwagons A 4/4 wagon B en 2 wagons C. Het voorstel om de helft te verkoopen en de helft te bewaren werd aangenomen. De drielingen worden buiten de gewone betalingsregeling gehouden, merkte de voorzitter op. Nadat nog eenige vragen waren gesteld aan den heer Groen, die ze beantwoordde, volgde sluiting. De eerste controletocht der belasting ambtenaren, op de rijwielplaatjes heeft een flinke oogst gegeven. Er werden ver scheidene „bonnen" uitgereikt. OUDKARSPEL De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1937, door den gemeenteraad vastge steld in zijn vergadering van IS December 1936, is bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van 4 Augustus j.1. goedgekeurd. BARSINGERHORN Een stille kermis Slechts Dinsdagavond maakte een uit zondering. De jaarlijkschc kermis is weer achter den rug en ditmaal was het met uitzonde ring van den Dinsdagavond bijzonder rustig Maandagavond gaven de Maskerspelers van Bergen in de zaal van den heer de Graaf een uitvoering van het blijspel in drie bedrijven door IL Bernaucr „Gel:l speelt geen rol". Ook toen was de zaal niet uitverkocht, wat gezien de kwaliteit van de uitvoering beslist jammer was. De Mas kerspelers hebben dit vlotte tooneehverk op uitstekende wijze voor het voetlicht ge bracht, waarbij wij een extra compliment, niet willen onthouden aan Mevr. Beeldman -Rensink en den heer Gerard Meyer. Vooral de laatste was in de rol van Meyer Reis- nagel, boekhouder bij advocaat Schiller, voortreffelijk. Het Joden-tvpe werd door hem prachtig uitgebeeld. Zijn stem, zijn ge baren en de vlotheid in zijn spel, dat al les was prachtig verzorgd. Wij vonden het daarom jammer, dat het spel van den ad vocaat ons maar matig kon bekoren, zon der nu geheel onvoldoende te zijn. Wel licht kwam dit omdat juist de boekhouder, die als de hoofdpersoon in dit stuk be schouwd kan worden, zich van zijn beste zijde liet zien. Wij noemden enkelen, doch ook de overigen, de een meer, de ander iets minder, hebben door zeer goed spel tot het succes bijgedragen. Een spontaan applaus be wees dat de aanwezigen naar waarde ge noten hadden. Dinsdagavond was een gemaskerd bal ge organiseerd, waaraan 29 personen deelna men. De zaal was nu uitstekend bezet en er heersclite een prettige kermisstemming. De band van van Stipriaan zorgde voor prima dansmuziek en bleek ook nu weer onvermoeid. De prijzen voor het gemaskerd bal wer den toegekend als volgt: Enkelingen 1. Annie Nauts (Tinnensoldaat.) 2. Kaatje Jon- gejans (Gelukspop) 3. Kaatje Koster (Span jaard) 4. Ali Knol (Pierette). 1 Origineel: C. J. Nauts (Uitverkoop) 2. D. Schenk Az. (Hofnar) Paren: 1 Tr. Kuiper en Tr. Moeyes (Vo- lendammers) 2. M. Varenhout en Je. Col- jee (Italiaansche meisjes) Groepen: 1 J. Schenk Az., J. Broersma,, N. Dubbelman, G. Kant, Jb. Reyne en P. N. Spaans (de Canadeesche vijfling met verpleegster) 2 Dames Groen, Wardenaar, Je. Hoogesteeger en Me. Varenhout (Kaart spel.) Waren dus de beide eerste dagen kalm, te kalm zelfs verloopen, de derde dag maak te veel goed. Laten wij hopen, dat voor een volgend jaar ook op de middagen voor eenige afwisseling zal worden gezorgd. Het verhoogt de kermispret en dit oude volks vermaak, dat door verschillende andere dingen wel enigszins wordt verdrongen, dient toch o.i. in eere te worden gehouden. BERGEN KORTEBAAN-HARDDRAVERIJ. Groote belangstelling van het publiek, dat dikwijls mooie, spannende rennen te zien kreeg. Het bestuur der V.V.V. dat voor dezen zo mer met een korte baandraverij experimen teerde, heeft succes gehad. Het publiek was in grooten getale opgekomen om van deze rennen te genieten en heeft er dikwijls mooie en spannende ritten kunnen zien. De organisatie was waar het een eerste maal gold over het geheel genomen goed in orde. Een ongeluk. Jammer, dat bij de voorlaatste race een ongeluk gebeurde, dat wonder boven won der nog betrekkelijk goed afliep. De toedracht van dit. ongeval was als volgt: Sister Bond en Otelha zouden om den 3en en 4en prijs rijden. Iets voorbij de start stond Uilenspiegel voor z'n sulky gespan nen, terzijde van de baan op het wandelpad. Op deze sulky1 zal een kleine jongen. Toen nu Uilenspiegel de twee paarden voorbij zag rennen, wilde ook hij deelnemen aan de race en zette het opeens op een loopen. tot groote ontsteltenis van de toeschouwei's, die zich op dit pad bevonden, doch geluk kig' dicht tegen het draad gedrukt ston den om de race te volgen. De kleine jongen bleef geruimen tijd op de sulky zitten, doch werd er tenslotte afgeslingerd en vloog met een wijden boog over het hek van villa „Sans Souci" in den tuin. Wonder boven wonder kwam de knaap er met slechts eeni ge ontvellingen in het gezicht goed af. Het paard rende intusschen voort; de sulky botste eerst tegen een boom en daarna te gen een hek van een dér villa's. De sulky verloor een wiel, terwijl het hek geheel werd ontzet. Een dame, die op een stoeltje zat werd omver geworpen., doch bekwam won der boven wonder geen letsel. En steeds maar bleef Uilenspiegel doordraven, de ont redderde sulky achter zich aansleepend. Ver voorbij de finish, ongeveer tegenover Huize Zeevanck stond Aura V met z'n rij der, om zich naar den start te begeven voor de laatste race. Het uitgebroken paard ramde de sulky van den heer J. Haan Jz. uit Wijde Wormer. Er volgde een angst wekkend gekraak en een wilde vlucht der toeschouwers. Een jongetje, de jeugdige Folkert Koning uit de Dorpsstraat werd door de sulky gegrepen en werd een eind me egesleept. Toen het paard eindelijk tot staan was gekomen, bleek het, dat het dier er goed was afgekomen, erger was het jon getje er aan toe, dat bloedende wonden aan hoofd en beenen had bekomen en vermoe delijk een der boenen gebroken had. In zeer korten tijd was Dr. Blok ter plaatse, die den kleinen patiënt naar zijn woning ver voerde. Gelukkig was dit het eenige ongeluk, al hebben we dikwijls bij de rennen vooral bij het uitloopen ons hart vastgehouden, aangezien o.i. de Hoflaan, welke voor dit doel welwillend door het Gemeentebestuur was afgestaan, voor deze draverijen te smal is. Niet zelden vlogen de sulky's vlak langs het publiek. De rennen. Bij het publiek waren X. Smiling, Fanfa re en Janet Harvester sterk favoriet. Insi ders echter gaven Aura V de beste kans en dat zij gelijk hadden, zou later blijken. Tenslotte bleven Sister Bond, Otelha, Aura V en Xiphias in de prijzen. Aura V klopte Sister Bond met vele lengten en hetzelfde deed Aura V na een moeilijken start met Otelha. Voor den 3en en 4en prijs kwamen in de baan Sister Bond en Otelha. Het laatstge noemde paard, hetwelk in den beginne een geweldigen gang had ontwikkeld, bleek to taal op te zijn en was lang niet tegen den snellen Sister Bond opgewassen, terwijl in den strijd om len en 2en prijs Aura V met verschillende lengtes van Xiphias won. De 10 M. handicap speelde hierbij een groote rol. De uitslagen luidden als volgt: le prijs f 250 Aura V; 2e prijs f 75 Xiphias; 3e prijs f 40 Sister Bond en 4e prijs f 10 Otelha. Na afloop van deze interessante draverij werden de prijzen in de Rustende Jager uitgereikt. CALLANTSOOG VERLEENDE VERGUNNINGEN. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer H. Zeeman, alhier vergunning verleend tot het bouwen van een schuur tje op het erf achter zijn woning. Aan het Leger des Heils te Amsterdam is voorts vergunning verleend tot het houden \an een collecte in de maand September of October. HINDERWETVERGUNNING Door Gedeputeerde Staten dezer Provin cie is aan het Waterschap, de Polder 't Hoekje, vergunning verleend ingevolge de Hinderwet tot het bijplaatsen van een 3 P.k. elcctromotor in het machinegebouw van den Polder. HOOGTEPUNT IN HET SEIZOEN Het hoogtepunt van het seizoen is in de zen tijd voor Callantsoog wel bereikt. Naar vrij nauwkeurige schatting hebben thans ruim 900 gasten tijdelijk te Cal lantsoog hun vacantieverblijf. Zoo'n groot aantal is nog nooit te voren bereikt. ZIJPE PETTEN. Internationaal bezoek aan de Jeugdherberg. De eerste tien dagen van Augus tus werd de Jeugdherberg ,De Ze vensprong" te. Petten bezocht door 5 Duitschers, 5 Engelschen, 3 Denen, 2 Zwitsers, 8 Vlamingen en 3 Walen) De laatste avonden hadden daardoor een speciaal internationaal karakter. En al konden de Hollandsche trekkers de begrepen elkaar uitstekend, begrepen elakar uitstekend. Voor de rest van Augustus worden nog vele vreemdelingen verwacht. ZIJPE In verband met de tijdelijke toename van de werkloosheid alhier is het, maximum aantal wei'kloozen, dat in deze gemeente in „zorg" mag blijven, met 10 verhoogd en nader vastgesteld op 60. OUDESLUIS TOESTEMMING VOOR VERLOTING Aan de Floraliavereeniging alhier is toestemming verleend tot het houden van een kleine verloting. De hoofdprijs zal be staan uit een tuinameublement. Maximum aantal loten 1000, a 25 cent per stuk. SINT PAN CR AS Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk (toezegging) is beroepen ds. P. J. Krop te Ferwerd. Verschillende tuinders in het Langen- dijker tuinbouwgebied zijn weer begonnen met modderen. Een aantal arbeiders heeft daardoor weer werk gekregen. KOEDIJK. Autotocht Ouden van Dageu. Dinsdag hadden de Ouden van Dagen alhier hun jaarlijkschen uitgaansdag, geor ganiseerd door de afd. van den Bond voor Staatspcnsionneering. Om pl.m. 10 uur werd de reis aanvaard met luxe auto's beschikbaar gesteld door de heeren P. Kok, Jb. Groot, K. Bos, B. Ap pel en A. Groot (Alkmaar) en luxe bussen van de fa. Spaans. Over Alkmaar, Zaandam en door de mooiste gedeelten van 't Gooi werd naar het pannekoekenhuis Oud-Valkeveen gere den, waar brood werd gegeten. Hier had men alle gelegenheid zich te vermaken, en maakte daar ook gebruik van. Om vier uur werd opgestapt en nu ging het over Naarden, MuidertY door Amster dam. IJpolder, langs de Fordfabrieken huis toe. Te ruim acht uur bereikte de stoet café Groot, waar de muziekvereeniging Aurora alweer klaar stond. De heer P. Hart bracht verslag uit van de reisavonturen van den afgeloopen dag en dankte allen, die aan het welslagen er van hadden medegewerkt. Namens de Ouden van Dagen Sprak de heer Beets een dankwoord. Zoo heeft de afd. een zestig Ouden van Dagen weer een pracht-dag bezorgd. LANGENDIJK Teneinde ons op de hoogte te stellen van den stand der tuinbouwproducten, hebben we heden per motorboot een tocht gedaan door het Geestmer-Ambacht. Tot. onzen spijt hebben we kunnen constateeren, dat het er weinig rooskleurig uitziet niet de win- terkool. Dcensche witte en roode kool. die nochthans weinig is uitgeplant, zijn sterk door de draai hartigheid aangetast, terwijl vooral in de Deensche witte, de luis danig aan 't huishouden is. De gele kool staat ook niet best. Luizen en draaihartigheid hebben ook bij deze koolsoort al veel be dorven. De weersgesteldheid heeft, ongetwij feld deze calamiteiten in de hand gewerkt en het ziet er naar uit, dat, als er niet spoedig flink regen komt, dat het met den kooloogst zeer slecht zal af loopen. De stand van de uien viel ons mee ep ook met de wortelen staat het er goed voor. Met. het zichten van graan en erwten was men overal druk bezig. Deze beloven een goed beschot. ZUID SCH ARW OUDE De kolfvereeniging „Op Maat" hield haar algemeene vergadering in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Voorzitter deelde mee, dat in de laatst gehouden hoofd be- stuursverg. tot voorzitter in plaats van Dr. -Van Balen Blanken was gekozen de heer Schrijnder, burgemeester van Hoogkarspel. Behandeld werd de Beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering, die dit. jaar te Oudkarspel zal worden gehouden op 13 Sept. a.s. in het lokaal van het „Huis de Brederode". De Nationale Kolf wedstrijden worden gehouden op 12, 13 en 14 Septem ber. In verband met de te verwachten groo te deelname zal reeds 10 en 11 Sept. gele genheid tot kolven worden gegeven, in het bijzonder voor de leden van de 6 Langcn- dijker kolfclubs. Teneinde de 3 officiëele wedstrijddagen te ontlasten, wordt een be roep gedaan op de I.angendijker kolvers om op die 2 eerste dagen hun 2 eerste partijen te slaan. Verkiezing van Hoofdbestuursleden heeft geen zin, omdat na goedkeuring van de gewijzigde Statuten het hoofdbestuur en bloc aftreedt. Die Koninklijke goedkeuring houdt nog al wat in, deelde voorzitter mee en nog altijd is het wachten daarop. Als korpskolvers werden aangewezen zij, die zich in de 50-sIagenwcdstrijd het. kra- nigst hebben gehouden n.1. P. Molenaar, A. Berkhout en P. Goet, die steeds blijken te zijn de sterkste kolvers uit deze club. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren A. Kist, P. v. d. Welle en J. Leeuwrik. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard, werd de vergadering on der dankzegging gesloten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5