Een veulen vergiftigt Harenkarspel Wat is paratyphus Wij lossen 't raadsel op Een eerlijk schuldenaar Van een jong paardje dat een pink werd Brand op Italiaansch hospitaalschip Aan diarrhée lijdend dier goedgekeurd EEN ZONDERLING GEVAL, VOL TEGENSTRIJDIG HEDEN. ONZE COURANT ALS DETECTIVE. ONZE REPORTERS ZWERMEN UIT. HET SPOOR WORDT HEET. GEEN BACTERIOLOGISCH ONDERZOEK BIJ DE KEURING. WAAROM ZWEEG DUIN? WIJ KRUISEN HET PAD DER POLITIE-AUTORITEITEN. NOG MEER PIJLEN OP ONZE BOOG. De twijfel, welke Woensdag en ook gisterochtend nog heerschte omtrent de ware aard der vele ziektegevallen In de buurtschappen Kalverdijk, Tuitjenhorn en Kerke- buurt, gemeente Harenkarspel, werd gisterenmorgen op gelost door een telegram van de Rijkslaboratoria te Utrecht meldende, dat in de resten van het toegezonden vleesch paratyphusbacillen waren aangetroffen. Hierdoor kwam dus onomstootelijk vast te staan, dat het door slager Duin afgeleverde vleesch met parathyphus- bacillen was besmet. EEN ZONDERLING GEVAL VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN. Het spreekt vanzelf, dat wij in ons ver slag van gisteren slechts do feiten hebben vernield, zooals ze ons ter oore waren geko men, en zooals wij ze door eigen aanschou wing hadden kunenn vaststellen. Bij de reconstructie van het gebeurde stootten wij echter op zulke tegenstellingen in de verklaringen van de personen, die wij hadden bezocht. Zoo stond vast, dat de chauffeur Kleijbroek, in dienst bij de Wed. Spaans te Kalverdijk, reeds Donderdag ziek was geworden en volkomen dezelfde ziek teverschijnselen vertoonde als de andere lijders. De bewuste koe, waarvan men aannam, dat de besmetting afkom stig was, werd echter eerst Vrijdag door veearts Wester goedgekeurd. Dit was de eerste tegenstrijdigheid. Bij nader onderzoek, Woensdagavond nog laat ingesteld, liepen wij ook vast op het feit, dat enkele inenschen verklaarden van het vleesch te hebben gegeten en zich hoe genaamd geen ziekteverschijnselen bij hen vertoonden. Tegenstrijdigheid nummer twee dus! Ook frappeerde ons dat enkele patiënten spraken over pinkenvleesch, dat zij gege ten zouden hebben, terwijl èn veearts Wes ter én slager Duin met geen woord repten over het slachten van een pink. Reeds in ons verslag van gisteren merk ten wij op, dai volgens de opgave van den Keuringsdienst geen pink was geslacht. Hier was tegenstrijdigheid num mer drie. ONZE COURANT ALS DETEC TIVE. De geheele kwestie werd op onze redactie- bureaux aan alle kanten bekeken en iedere combinatie ondei oogen gezien. Wij kwa men daarbij to de volgdende MOGELIJKHEDEN. a. De keuring van de koe was niet deugdelijk geweest en het heest be smet. Dan stond het ziektegeval van Kleibroek los van de rest en was ccn bloot toeval. b. Duin, die een bekend noodslach- ter is, was voor dc verleiding bezwe ken en had vleesch van een ziek dier tegelijk met dat van de bewuste koe verkocht. Dit beest moest dan enkele dagen tevoren geslacht zijn, waardoor de ziekte van Kleibroek te vens was opgehelderd. c. De ziekte was teweeggebracht door een dier, dat eerder was ge slacht dan de koe én was goedge keurd Dit beest zou dan ziek moeten zijn geweest, welke ziekte niet door den veearts zou zijn opgemerkt. Het is duidelijk, dat in de gevallen a en c slager Duin vrijuit ging en de veearts als de verantwooordelijkc voor de ernstige vleeschvergiftiging moest worden akngc- jnerkt. Onze reporters zwermen uit. Nauwelijks was de krant gisteren ter perse of de leden vap onze redacticstaf verlieten elk met een verschillende opdracht onze bureaux en zwermden naar alle kanten uit, Al spoedig kwam toen vrijwel als zeker vast te staan, dat de besmetting met para typhusbacillen niet door het vleesch van de bewuste koe kon zijn veroorzaakt. Het dier was namelijk steeds volkomen ge zond geweest en er waren nooit ecnige af wijkingen bij geconstateerd. De koe was op geruimd omdat zo een slechte bek had, waardoor ze niet goed kon kauwen en te mager bleef. De behandelende veearts had tot afslach ten geadviseerd en zoo was het beest bij sla ger Duin terecht gekomen, die volkomen reglementair keuring had aangevraagd bij het Hoofd van den Keuringsdienst, Kring Oudkarspel, veearts Wester tc Schagcn. Het spoor wordt heet. Een onzer reporters, die tot taak had de tegenstrijdigheid in de benaming van het vleesch op te lossen, had meer succes. Nogmaals kwam vast te staan, dat slager Duin in den loop van de week bij verschil lende zijner klanten pinkenvleesch had aan geboden, terwijl volgens den Keuringsdienst door hem geen pink was geslacht. Een krantenman moet op z'n tijd kunnen zwijgen. Wij kunnen dus niet zeggen hoe wij het vernamen, maar laten wij zeggen dat het zoele Oosterbriesie ons influisterde, dat zekere Jan Glas. die aan den buitenkant van Kalverdijk woont, er wel meer van zou we ten Hij immers doet nog al eens zaakjes met slager D. en slacht zoo nu en dan 'n beestje voor hem, omdat Duin niet goed meer kan zien. En Jan Glas wist er inderdaad meer van: Op Zaterdag 31 Juli. des avonds om 9 uur heeft hij voor slager Duin een veulen geslacht, na dit eerst op de boerderij in de Schermer van de wed. Verburg te Noordscharwoude tc hebben gehaald. Het dier kon, zeide Jan. niet staan, maar het was ccn „monster-beestje". Levend was het veulen aangevoerd en in het slagerijtje van Duin had Jan het uit zijn lijden verlost. Hel was Jan wel opgevallen, dat het erg dikke pooten had. Geen bacteriologisch onderzoek bij de keuring. De keuring geschiedde Maandag daarop door Veearts Wester. Dc bout was toen opgehangen. De verklaring van den slager, dat het veulen wegens kreupelheid was afgemaakt, is blijkbaar de basis geweest waarop de veearts zijn keu ring heeft verricht. Althans een bac teriologisch onderzoek, dat in een geval waarin 'de reden der nood- slachting allerminst vaststaat strikt noodzakelijk is, bleef aohterwege en het cadaver werd voor de con sumptie vrij gegeven. Waarom zweeg Duin? Merkwaardig is, dat Duin, die gisteren don gchcelen middag door de politie aan den tand is gevoeld, er blijkbaar met geen woord over gerept heeft, dat. Jan Glas het veulen had geslacht, want dit feit was den autoriteiten na hun bezoek aan Duin nog niet bekend. Dit stilzwijgen van Duin is te meer op vallend, omdat hij daardoor volkomen dc waarheid tegenover den veearts kan heb ben gesproken, toen hij er niet van repte, dat het beest doodziek was en zware di arrhée had. Wij kruisen het pad der auto riteiten. Met de verkregen kennis verrijkt, richt ten wij aldra de „steven" van onze auto naar het Zuiden, om den voormaligen ei genaar van het veulen te interviewen. Spoedig waren wij bij de fraaie villa van Mevr. Verburg aangekomen, die zoo vriendelijk was ons onmiddellijk te woord te staan. Neen, zij wist niets van het veulen af. maar haar zoon Peter, die op de boerderij aan het dorschen was, zou ons wel kunnen inlichten; hij beheert namelijk het land bouwbedrijf. Juist zouden wij ons dus naar die boerderij begeven, toen een auto kwam aansuizen, bestuurd door den gemeente secretaris van Harenkarspel, den heer Es- sing. TT Voor de deur van mevrouw de wed. Ver burg stapten uit burgemeester Nolet van Harenkarspel, gemeenteveldwachter Kom- pers en de rijksveldwachter van Burgcrbrug Het hecle gezelschap waren wij dien mid dag al meer tegengekomen, o.a. bij slager Duin, Wij wisselden dus 'n vroolijke groet met een der inzittenden en terwijl de heeren informeerden snorde onze redactiewagen al weer langs het spoorwegemplacement van Noordscharwoude. Nauwelijks stonden wij met den heer Ver burg, die achter de dorschmachine bezig was,- tc praten of daar kwamen de poli tiemannen het erf opgewandeld om hier hun onderzoek voort te zetten. Wij waren hen dus juist een slag voor geweest, maar twijfelen niet of zij zullen het van den sportieven kant hebben opge vat en ons gaarne onze voorsprong hebben gegund. Door de spoedige komst van de autoritei ten, waarvoor wij natuurlijk in alle beschei denheid moesten plaats "maken, was de bron Verburg voor ons afgesloten. Nog meer pijlen op onze boog. Wij wendden ons toen tot den veearts den heer Rcmpt van Nieuwe Niedorp, die ons bevestigde, dat hij bij het veulen van Verburg was geroepen. Het beest was doodziek en leed aan een heftige darmaandoenlng, waar om de heer Rempt tot afslachting adviseerde. Het veulen wordt oen pink. De rest laat zich gemakkelijk raden. Na dat dc bout was goedgekeurd ging het loo- ze slagertje zijn klantjes af en presenteerde heerlijk blank pinkenvleesch tegen een ci viel prijsje. Het veulen was een pink geworden en dc paratyphusbacillen werden naar menschc- lijke berekening op deze wijze kwistig rondgestrooid onder de argelooze vleesch- minnende inwoners van de buurtschappen der gemeente Harcnkarspel. Op ziekenbezoek. Vroeg in den middag zijn wij nog even bij enkele zieken aangeweest. Sommigen knap ten al weer wat op. Het blijkt, dat de jon geren gemakkelijker doorkomen, dan de ouderen. De wed. Spaans was er bv. gister veel erger aan toe dan Dinsdag. Haar zoon Jan daarentegen is al bijna weer op de been. De heer Duyvis, wethouder van Haren karspel, was nog erg ziek. De crisis is bij de meesten nog lang niet voorbij en dc auto's der heeren doktoren kruisten herhaaldelijk onzen weg. De slotsom Naast de velen in Harenkarspel, die plot seling in een hevig en smartelijk lijden zijn gestort is dezen zaak ook voor de andere betrokkenen uiterst pijnlijk. Men dient natuurlijk het rapport van de deskundigen, die met het onderzoek zijn belast, o.a. de heer Odé uit Heemstede, in specteur van do Volksgezondheid,, Burge meester Wijnveld van Oudkarspel en den heer Wester, respectievelijk voorzitter en directeur der keuringskring Oudkarspel af te wachten, alvorens definitieve conclusies tc trekken, maar vast staat, dat hier door sommige betrokkenen een grof bedrog is gepleegd en niet die maatregelen zijn geno men die noodig waren en dus op hoogst on verantwoordelijke wijze met dc gezondheid, ja het leven van velen is gespeeld. DERTIEN DOODEN BIJ INSTORTING VAN HUIZEN IN NEW YORK. In New Brighton in den staat New York zijn twee woonhuizen ingestort. Tot dusverre zijn dertien lijken uit de puinen geborgen. Het totale aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men veronderstelt, dat de zware regen val en binnendringend water de fundamen ten der huizen heeft ondermijnd. DE KWAAL HEEFT NIETS MET TYPHUS TE MAKEN. Nu het zeker is, dat In het ter keuring aan het Centraal Laboratorium te Utrecht ge zonden vleesch paratyphus-bacillen aanwe zig waren, kunnen wij aannemen, dat de kleine honderd inwoners van Ilarenkarspel, bij wie zich de bekende ziekteverschijnselen voordoen, met den paratyphusbacil besmet zijn. Het woord „paratyphus" heeft een beang stigenden klank; wij meenen goed te doen, mede ter geruststelling van onze lezers, iets naders over den aard en het verloop van deze ziekte te vertellen. „Para" beteekent letterlijk „tegen"; paratyphus wil zeggen een ziekte die eenigszins als typlius verloopt, doch met deze kwaal in wezen niets te maken heeft. Koortsen treden sneller op. Het is inderdaad frappant dat de symp tomen van de paratyphus zooveel gemeen hebben met die van de bekende vlek- of buiktyphus. Ook bij de paratyphus hoogc koortsen, doch, terwijl deze hij typhus den lijder eerst na geruimen tijd aangrijpen zooals bekend loopt de typhuspatiënt eerst eenigen tijd met „iets anders onder de leden" rond treedt de koorts bij den paratyphus- lijder vrij plotseling op. Wij maken dit thans van nabij mee. Bijna onmiddellijk nè. het eerste gevoel van onwelzijn, moesten de slachtoffers van de vleeschvergiftiging te Harenkarspel, rillend van koorts, naar bed. Het gansche verloop van dc paratyphus draagt trouwens een heftig karakter. Het proces duurt echter korter dan bij («yplius, terwijl ook minder gevaar voor complicaties en herhalingen dreigt. Gelijke symptomen tusschen beide kswalen vormen overigens de darmstoringen: diar- rhee, braken, buikpijnen, waarbij het geen zeldzaamheid is, dat dc patiënten van 25 tot 30 maal in één nacht het bed moeten verla ten. De menschen voelen zich ellendig en slap, doch een troost is, dat de duur van paraty- phus-aandoening niet zoo lang duurt; deze hangt echter ten nauwste samen met de aard van elk afzonderlijk geval. In de weinige dagen, dat de ziekte bijv. in Ilarenkarspel rondwaarde, had bij sommigen het gehééle verloop plaats (enkele kinderen, die aange tast waren, liepen gisteren, hoewel zij zichi nog slapjes voelden, al weer spelend rond), terwijl bij anderen, die tegelijk met, de klei nen ziek onder dc wol kropen, nu eerst dc crisis bereikt is. De oorzaak. Paratyphus wordt veroorzaakt door infectie. De bacillen kan men langs verschillende wegen opdoen; de meest „gebruikelijke methode" is het drinken van rauwe melk en het con- sumecren van geconserveerde of on deugdelijke vleeschproducten. Nog eens zij er van deze plaats den nadrulc op gevestigd, dat de doktoren, die met het behandelen der vergiftigde dorpsbewoners belast zijn, de gevallen niet als levensge vaarlijk beschouwen. De geringe neiging tot complicaties, die, zooals gezegd, de kwaal vertoont, staat hier mede in het nauwste verband. HIJ GAF DEN GROOTEN MOGENDHEDEN EEN GOED VOORBEELD. BOEDAPEST, Augustus 1937. Men vindt nog origineelen in de wereld, menschen van een zoo roe rende eerlijkheid, dat men bijna de overige slechtheid van dit aardsche tranendal zou kunnen vergeten. Daar heeft, zooals bekend, de Araeri- kaansche regeering eenigen tijd geleden aan haar schuldenaren gevraagd hun staats schulden, die nog stammen van de in de we reldoorlog opgenomen leeningen, te betalen. En het is evenzeer bekend, dat het succes van dit verzoek uiterst gering was en dat de Washingtonsche regeering slechts aan Finland haar dank voor dc prompte te rugbetaling kon uitspreken. Nu blijkt echter, dat er nog iemand anders recht op 'n dergelijken dank van de Amerikaanschc regeering heeft, n.1. de straatmakeT buiten dienst Konz. Konz had indertijd het verzoek van dc Amerikaansche regeering gele zen. En daarbij viel hem in, dat hij ook nog schuldenaar van den Ame rikaanse hen staat was. Hoe zat dat ook weer: Gedurende den wereld oorlog was Konz in dc V. S. ge ïnterneerd. Later had men hem in vrijheid gesteld en hem de moge lijkheid geboden, ergens in Amerika werk te zoeken. Voor reiskosten en tijdelijk levensonderhoud had men hem uit openbare middelen 40 dol lar geleend. Nog tijdens zijn verblijf in Amerika had Konz van zijn loon 35 dollar terugbetaald. Het restant van 5 dollar was daarentegen on betaald gebleven. En derhalve schreef hij nu eigenhandig ccn brief aan den president van de Ver- ecnigdo Staten. In dezen brief, die „aan den geëerden heer President in Amerika" was gericht, schreef Konz, dat de geëerde heer president zijn kasboeken toch eens na moest zien. Hij zou zelf misschien niet weer weten, dat Konz nog 5 dollar aan den Amerikaanschen staat schuldig was, want in den tijd van de uitbetaling der leening, was er immers een andere heer president geweest. Hij. Konz, wilde echter niets met advocaten en rechtbanken te maken heb ben en daarom sloot hij tegelijkertijd bij dezen brief 30 pengö als tegenwaarde van 5 dollar in. Hij verzocht nu den heer pre sident, eigenhandig de rekening te schrap pen. Overigens wilde hij hem nog slechts mededeelen, dat zijn dochter Marie intus- schcn gehuwd was cn dat hij het heel goed maakte. Tot zijn leedwezen ontving Konz echter geen antwoord op zijn brief. En derhalve begaf hij zich dezer dagen naar het mi nisterie van buit-cnlandsche zaken te Boe dapest, om daar nadere informaties in te winnen. Hier moest de bravo, eerlijke Konz echter een geweldige teleurstelling beleven. Toen hij namelijk de geheele geschiedenis had verteld, bracht men hem ruw en har teloos aan het verstand, dat hij zich aan oen strafbaar feit had schuldig gemaakt. Door pengö s naar het buitenland te stu ren, had hij de deviezen-wet overtreden. Op een dergelijk antwoord had Konz waarlijk niet gerekend. Zoo keerde hij treurig ge stemd naar huis terug en philosofeert nu nog over de vraag, of eerlijk werkelijk het langst duurt Amokmaker dood vier menschen Dolle Egyptenaar brengt Glas- goiu in opschudding. Te Glasgow in Engeland heeft een nmok- m aken de Egyptenaar vier personen doodge schoten, een ander zwaar gewond en ten slotte zelfmoord gepleegd. Eerst reed hij in een taxi naar het huis van zijn schoonou ders, bracht ernstige vcrwondingo toe aan zijn van hem gescheiden levende vrouw, en schoot den te hulp snellenden taxichauffeur dood. Vervolgens drong hij de woning bin nen, bracht zijn schoonvader, schoonmoe der en eigen kind om, en schoot zich daarna zelf door het hoofd. Argentinië richt nota aan de Ver. Staten Protest tegen het verhuren van oorlogsschepen aan Brazilië. Argentinië zou oorlogsschepen laten bouwen in Engeland. Zooals gemeld, denkt de regcering der Vereenigde Staten erover om aan Brazilië een aantal oorlogsschepen te verhuren tot gebruik als opleidingsschip. De Argentijnsche regeering is hier even wel in het geheel niet mee ingenomen en verklaart dat dit Amerikaansche plan het evenwicht der vloten in Zuid-Amcrika zal verstoren. Volgens een niet-officieel, doch uit goede bron afkomstig bericht, zal de regeering he denavond een nota tot de regcering der Ver eenigde Staten richten, waarin dc aandacht gevestigd wordt op de ongewcnschtc gevol gen, die zouden kunnen voortvloeien uit het verhuren van oorlogsschepen aan vreem de mogendheden. Ook zou de Argentijnsche regcering be sloten hebben onmiddellijk acht torpedo jagers te laten bouwen. Volgens Ilavas is in het, ministerie van marine de admiraalsraad bijeen gekomen om de mogelijkheid te overwegen, op Brit- sche werven een kruiser en zeven torpedo jagers te doen bouwen. In beginsel werd tot den bouw besloten. Door officieele instanties is dit bericht inmiddels weer tegengesproken. In de vroege ochtenduren is gisteren brand uitgebroken aan boord van het te Napels voor anker liggende Italiaansche hospitaalschip „Helouan", vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting. Dc vlammen sloe gen weldra door het geheele vaartuig, zoo dat de brandweer tevergeefs trachtte het vuur meester te worden. Men is daarom hegonnen de „Helouan" tot zinken te bren gen. De uit 130 koppen bestaande bemanning heeft het schip tijdig verlaten. Persoonlij ke ongelukken deden zich tot dusver niet voor. Een nader bericht meldt, dat het in vlam men gehulde vaartuig buiten do haven is gesleept en daar tot zinken is gebracht. Amerikaansche senaat staat heliumuifvoer toe Alléén voor verkeersluchtschepen. De Amerikaansche senaat heeft, met 39 legen 20 stemmen hot wetsontwerp aange nomen, waarhij een regeeringsmonopolie voor de productie van helium wordt inge steld en de uitvoer van helium voor verkeers luchtschepen wordt toegestaan. Om te ver hinderen, dat liet uitgevoerde helium voor militaire doeleinden bestemd wordt,, bepaalt het wetsontwerp, dat de uitvoer voor ieder afzonderlijk geval moet worden goedgekeurd door den „National Munition Control Board" cn het ministerie van binnenlandschc zaken. Een zachte winter verwacht De Zweedsohe meteorologische deskundige, J. W. Sandstroem, te Stockholm, die de laat ste tien jaar zijn zomers besteed heeft aan de bestudeering van de variaties van den golfstroom huiten de kust van Noorwegen, voorspelt dat de reeks zachte winters nog voortgezet zal worden. In een interview, dat hij toestond na zijn verblijf in de noordelijke wateren, verklaarde de heer Sandstroem, dat op één plaats een temperatuur van 12,3 gra den Celsius was opgenomen, ofschoon ver der in zee temperaturen waren geconsta teerd in wateren huiten den golfstroom, van 3 graden. Aangezien derhalve de golfstroom nogal wat warmer is dan verleden jaar kun nen wij, aldus deze deskundige, een winter verwachten, die op zijn minst even zacht zal zijn als dc vorige.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2