Dl M-UolMsclit Minde I TRIUMPH Plaatselijk Nieuws. De zwevende mensch triomfeert l Studieboeken Handelsonderwijs aan Rooms-Katholieken Boekhandel Trapman Economische beschouwing onder de druk der regeeringsbemoeiïngen Vergiftigingsverschijnselen door Nicotine-oplossingen Theater Royal INGEZONDEN Hevige SNIIW0ND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM Zaterdag 14 Augustus 1937 Tweede blad Wanneer men in de practijk te doen krijgt Inet regeeringsbemoeiïngen, dan zal men in den regel zien, dat hot leven onder den druk van de paperassenlast begint te kwij nen. Ten deele is dit het gevolg van het feit, dat overheidsvoorschriften altijd tot op ze kere hoogte generaliseercnd werken. Ze moeten een basis hebben, die altijd den in druk verwekt van uitermate star te zijn en daardoor van iets doods, terwijl tenslotte het pei-soonlijk initiatief zich dikwijls niet flnders meer kan ontplooien dan door te zoeken naar middelen om de wetsparagra- fen te ontduiken in plaats van zich te kun nen richten op datgene, wat de bloei van de betreffende zaak en daarmee van de samen- leveng kan bevorderen. Overheidsbemoei ing mag soms aan enkelen groote winsten in de schoot werpen, op den duur neemt ze den strijd weg 'en maakt daarmee den handel tot iets doods. Voor zoover den Noord-Hollandschen kaashandel betreft, die zich van oudsher bij yoorkeur toelegde op den export, heeft de bestaande wettelijke regeling van den uit voer zich gebaseerd op den toestand, zoo als die was in de jaren 1929—1931. De uit voer, welke een bepaalde firma gedurende die jaren had, is gemaakt tot den grondslag Van de verstarring van den kaashandel. De uitvoervergunningen, welke sindsdien wor den verleend zijn geheel gebaseerd op de zaken, die eenige firma van 19291931 deed en hoe langer deze .toestand voort duurt, hoe sterker de onbillijkheden daar van aan den dag treden. Om te beginnen zalen we in dien tijd reeds in de crisis-jaren. Verschillende exporteurs, die zich lieten leiden door een zakelijk vol komen gemotiveerde voorzichtigheid, waren reeds begonnen hun uitvoeren te beperken. Andere, meer roekelooze kooplieden profi teerden daarvan om hun export uit te brei den en het resultaat is in vele gevallen ge weest, dat thans de minder voorzichtigen met de exportvergunningen gaan strijken. Dat een weinig terughoudendheid soms wel op zijn plaats was is bewezen door de geschiedenis in Spanje, waar groote bedra gen zijn blijven zitten, die naar alle waar schijnlijkheid als geheel verloren zijn te beschouwen. Niet echter tot deze schade slechts be perkt zich het verlies der exporteurs op Spanje. Want de uitvoer is en blijft geba seerd op den toestand van 19291931. Dit beteekent, dat een koopman, die zich inder tijd op Spanje had gespecialiseerd, geen uit voervergunning kan verkrijgen voor gecon- tingentoerde landen als Duitschl. en Frank rijk. Daar deed hij immers geen zaken mede en dus blijft dat gebied voor anderen gere serveerd, die meer door het toeval zijn be gunstigd. Dat intusschen het risico groot blijft is duidelijk, wanneer men denkt aan den toe stand, die op het oogenblik in Frankrijk bestaat. Daaruit kan alles groeien en de mogelijkheid is zeker niet denkbeeldig, dat het met de uitstaande vorderingen eenmaal zal misloopen, gelijk in Spanje het geval is geweest. Hoewel dus de regeering eenerzijds sterk generaliseert door zich geheel te baseeren op den toestand in de jaren 1929—1931, treedt ze daartegenover hoogst willekeurig op ten aanzien van de voordcelen, welke ze de exporteurs naar de verschillende lan den reserveert. Voor zoover Duitschland betreft wordt de geheele handel beheersclit door twee con tingenten, welke beschikbaar worden ge steld. Eenerzijds wordt eiken exporteur een kwantum kaas toegewezen, dat hij mag ver zenden, Daarnaast wordt hem een bedrag opgegeven als zijnde het maximum, waar voor hij dat kwantum kaas mag verkoo- pen. De totale hoeveelheid kaas en het maxi male bedrag, dat daarvoor kan worden ont vangen, staan dus nauwkeurig vast en daar mee de te bedingen prijs per kg. Over het algemeen is in DuitschJand be langrijk meer te maken. De Duitsche re- geen ng wenscht echter geen andere rege ling te accepteeren, eenerzijds omdat zij het prijsverschil grootendeels zelf incasseert, anderzijds wijl door deze opzet de Duitsche kaas steeds wordt beschermd. We mogen aannemen, dat we hier ten deele voor een voldongen feit staan, waar aan weinig te veranderen valt. De Duitsche regeering wil geen wijziging en daarmee hebben we rekening te houden. Toenemende of afnemende winsten voor den handel worden dbor de regeering op gevangen door wijziging der heffingen op den export van kaas naar Duitschland. Deze heffingen op den export, te samen met de beide contingenten, vormen het stelsel van schroeven, waardoor de uitvoerhandel zoo vast zit als een huis. Wel heet. daarbinnen alles vrij te zijn, de mogelijkheid zich te kunnen bewegen is practisch gelijk nul. De regeeringsbemoei- ing viert hoogtij. Over het algemeen krijgt rnen den in- clruk, dat de handel op Duitschland voor den exporteur weinig voordeden biedt, ten minste men hoort veel klagen en met eenigen naijver wordt vaak melding ge maakt van de voorschriften, die gelden voor Frankrijk. Want en dit hadden we op het oog, toen we het hadden over de willekeur, waardoor de regeering zich laat leiden de regeling is ten aanzien van Frankrijk een geheel andere. En, naar de meening yan velen, tot voor kort, een veel voor- deeliger. Tot voor kort, want op grond van motieven, die zeer onduidelijk zijn, is daarin onlangs een verandering gebracht, die de winsten der exporteurs belangrijk vermindert. We hebben bij den Franschcn handel te doen met een handel, waarin de regeerings- bemoeiing haar hoogste toppunt heeft be reikt. Alles, maar dan ook letterlijk alles, is er geregeld van hoogerhand. De onkos ten percentages zijn o wonder van bu reaucratie! voor iedere onderneming door regeeringsaccountants nauwkeurig vastgesteld, de winst per kilogram wordt precies aangegeven, factureeren en incassee- ren moet gaan volgens de letter van de wet, de in rekening te stellen percentages voor uitschot en indroog zijn van week tot week vastgesteld, de koers van de franc wordt aangegeven, kortom de exporteur zit in een keurslijf, waarin hij zich niet kan wrikken of roeren. Het merkwaardige is, dat de ex porteur dikwijls een belangrijk hoo- gere prijs kan maken, dan waartoe het Nederlandsche regeeringssys- teem hem verplicht. Dit is hem weliswaar niet verboden, doch van deze winst mag hij, evenmin als bij den handel op Duitschland het geval is, zelf iets behouden, met het gevolg, dat hij geen moeite doet om een hoogere prijs te bedin- Men zou kunnen zeggen, dat het den ex porteur volmaakt onverschillig is, welke prijs hijop de markt betaalt. Hij legt er eenvoudig zijn voorgeschreven winst, zijn onkosten enz. op en brengt het eindbedrag in rekening. Waar intusschen lage prijzen zijn risico, dat, gelijk we zagen, in Frankrijk lang niet denkbeeldig is, verkleinen van overheidswege is dit risico niet vergeten, immers, daarvoor mag al weer Vz pet. van het bruto factuurbedrag worden berekend gaat zijn belang vermoedelijk het meest uit naar een lage verkoopsprijs. Zijn winst staat toch vast! Waarmee we zijn aangeland bij een toestand, die mag worden gerekend als te behooren tot de omgekeerde wereld: de koopman ziet zijn voordeel in lage ver koopsprijzen! Uit den aard der zaak hoort men af en toe wel eens mompelen over ontduiken de zer voorschriften. Van regeeringswege echter is alles gedaan om dit te bemoeilijken en te voorkomen. Zoo zijn voorschriften ge maakt omtrent de klanten, waaraan mag worden geleverd, omtrent de provisie der vertegenwoordigers, maar het ligt voor de hand, dat dit alles, waar een en ander zich in het buitenland afspeelt, nauwelijks te controleeren valt. Hoogst willekeurig zijn onlangs de winst en onkostenpercenfages hier gewijzigd. De netto-winst werd bij voorbeeld teruggebracht van 6 op 4 cent per K.G. Waarom, zoo mag men zich afvragen. Want in wezen komt het neer op een kleiner maken van het profijt, dat Nederland er van heeft. Hetzelfde kan worden gezegd omtrent de bedrijfsonkosten, waarvan het in rekening te brengen percentage destijds werd vei'- laagd met 50 pet., terwijl toch de contin genten kleiner werden en de onkosten dus gemiddeld zwaarder drukten. Van tijd tot tijd verwondert men er zich eens over, dat het merkwaardigerwijze met de kaasprijs altijd nog maar niet goed wil. De meeste levensmiddelen worden duurder, in de kaas blijft het flauw. Ons Noord- Hollandsch artikel bij uitnemendheid schijnt niet te kunnen meekomen. Wat daarvan precies de reden is, valt moeilijk te zeggen, maar onwaarschijnlijk is het zeker niet, dat de regeeringsbepa- lingen, die voor dit artikel wel een onge kend dwingend karakter hebben aangeno men, daaraan voor een goed deel schuld zijn. Voor den handel bestaan geen perspec tieven meer. Hoe zou men dan stijgende prijzen, die altijd een bewijs zijn van op leving, kunnen verwachten? IN ELK GEZIN EEN DOOSJE WITTE KRUIS POEDERS en u hebt DE apotheek in huis! Verkrijgbaar ook in cachet- en tabletvorm DEN HELDER DE BESTE 1 CENT VIRGINIA-SIGARET A. L. VAN DER SLUIS Arts Schagen Waar ik in korten tijd een paar patiënten onder behandeling kreeg met vrij ernstige vex-giftigingsverschijnselen tengevolge van 't werken met nicotineloplossingen, lijkt het me wenschelijk op deze gevallen de aan dacht te vestigen. In den laatsten tijd wordt voor de bestrij ding van dierlijke parasieten, zooals bladluis, wantsen, bladvlooien enz., gebruik gemaakt van besproeiing met nicotine-oplossing. Nicotine is een zeer zwaar vergift, dat ook in de gebruikelijke verdunning van 1 op 1000, zeer gemakkelijk een zware vergiftiging kan veroorzaken. Bij onvoorzichtig gebruik is het werken met deze oplossingen dan ook vrij gevaarlijk, vooral geldt dit voor hen, die niet gewend zijn te rooken. Het grootst is de kans op vergiftiging, wan neer in afgesloten ruimten wordt gespoten, beter is dan ook om in kassen de nicotine te laten verdampen. Degene, die de vloeistof klaar maakt, moet er zorg voor dragen, dat hij de damp van onverdunde nicotine niet kan inademen. Verder moet hij er op letten, dat de vloei stof niet met zijn handen in aanraking komt en ook zijn kleeren niet bevochtigt, daar de nicotine gemakkelijk door de huid naar bin nen kan dringen. Mocht dit toch gebeuren, dan onmiddellijk de handen wasschen en de bevochtigde kleedingstukken uittrekken. Bij het besproeien er op letten, dat men niet tegen den wind in spuit, dit vooral om te voorkomen, dat de damp wordt inge ademd. Laarzen dragen om te verhinderen dat de vloeistof, die op de planten is gespoten, aan de kleeren wordt afgestreken. Indien zich de eerste vergiftigingsver schijnselen (misselijkheid, braken, duizelin gen, koud zweet, hartkloppingen) voordoen, den arbeid terstond staken. Ziegfeld, de Revuekoning. Florenz Ziegfeld JrWilliam Powell Billie BurkeMyrna Loy Anna HeldLuise Rainer BillingsFrank Morgan Audrey DaneVirginia Bruce In 1893 treedt de jonge Florenz Ziegfeld op als impressario \%n Sandow, den sterk- stcn man ter wereld, op de Wereldtentoon stelling van Chicago. Ziegfeld slaagt er niet in veel publiek te trekken voor Sandow en tenslotte komt hij ertoe zijn tactiek te wijzigen in het reclame maken voor zijn sterken man. In plaats van den nadruk te leggen op Sandow's enorme kracht, vestigt hij de aandacht op den schoonen bouw van zijn sujet, waarop de vrouwen zijn tent bestormen om zich te ver lustigen in de physieke kwaliteiten van den Adonis. Ziegfeld verdient zooveel geld, dat hij een reis naar Europa gaat maken. Zijn doel is, vertelt hij in vertrouwen aan zijn vriend Dillings,, de bank in Monrte Carlo te laten springen. Doch het is niet de bank van Monte Carlo, maar Ziegfeld's portemonnaie, die springt. Met 500 doller geleend geld weet hij in Londen de zangeres Anna Held te bewegen hem tot impressario voor een tournée door Amerika te nemen. Op echt Amerikaan- sche wijze maakt hij reclame voor haar en binnen een jaar is hij de belangrijkste im pressario van Amerika en Anna een schitte rende ster. Van het eer ste oogenblik af, dat zij hem ontmoette, heeft, zij een groote liefde voor hem opgevat en na eenigen tijd trouwen zij. Als Anna Held, wier leven geheel vervuld is van haar liefde en van haar wensch om voor haar man te werken, bespeurt, dat hij shows wil lanceeren zonder haar, heeft zij veel ver driet» Demagogie door Deken Kuijs. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende: In het „Schager Dagblad" van Woensdag 11 Augustus komt een verslag voor van de rede, die de Hoogcerw. Deken uitgesproken heeft op de vergadering om te komen tot stichting van een R.-K. Handelscursus voor de Middenstand. Als Directeur van de Handelsavondschool van de „Schager Handeldrijvende en Indu- strieele Middenstand" troffen mij in 't bi zonder de woorden: „Tenslotte is het volstrekt niet onverschil lig, wie de leerlingen en wie de leraren zijn" en „Het neutrale handelsonderwijs moge goedkoper zijn, wij Katholieken verkopen echter voor geen paar rijksdaalders de zie len van onze toekomstige mensen." (Appl.) Mijnheer de Redacteur, ik heb met verba zing deze woorden gelezen. Immers, hierin worden de leraren (en leerlingen) van de neutrale Handelsavondschool voorgesteld als een soort van „zielenronselaars", die 't op de katholieke jeugd gemunt hebben. Dat de Katholieken in onze ge meente menen zich van de andere burgers te moeten isoleren, is hun zaak, dat de Katholieke geestelijk heid er op aandringt, dat de Ka tholieke burgers zoveel mogelijk bij geloofsgenoten kopen, moet zij we ten. Alleen begrijp ik niet, waarom de logische lijn, die er in deze isola tie ligt, niet verder doorgetrokken wordt en er geen aandrang op de Ka tholieke burgers wordt uitgeoefend om ook alleen aan geloofsgenoten te verkopen. Maar Mijnheer de Redacteur, het wordt toch wel heel erg, wanneer in 't openbaar beschuldigingen ais in de aangehaalde woorden van den( Hoogeerw. Deken geuit worden en daartegen wil ik protesteren, be wust als ik er mij van ben, dat nooit ofte nimmer een aanslag op of krenking van het geloof der Katholieken gebeurd is; dat wij ons er steeds van hebben onthouden iets te doen dat strijdig was met de beginselen van andersdenkenden. Het spijt mij heel erg, dat onder de aanwezige oud-cursisten niet een zich geroepen voelde tegen deze woorden op te komen. Zij toch weten, dat het onder wijs aan onze Handelsavondschool voor niemand kwetsend is. Het. schijnt mij toe, dat de uitspraak van den Hoogeerw. Deken niets is dan loutere demagogie om bij zijn gehoor een bepaalde stemming te wekken, wat. dan ook gelukte. Het woord „applaus" achter deze zinsnede zegt genoeg. Mijnheer de Redacteur, men houdt zijn schild niet zuiver door een vlek te werpen op dat van een ander. D. BROUWER. Schagen, 13 Augustus 1937, BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBBLSEM geneest de wond in 24 uur 9Als moeder van een groot geztn, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven, tiet bloedde verschrikkelijk. Een van m(jn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin iet kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op m(jn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver* bazing in 24 uur geheel geheeld en toUnl genezen." B D ,e gr AiflfFD'C OftMINIBL TBR INZAQI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren iChroefdoos 35 et Portent 62J^ ct. en 1.04 „Kom, ga mee naar de zee", zegt een re gel in liet bekende Vaderlandsche liedje, „Ferme jongens, stoere knapen", een lied je, vol frissche zeeromantiek en af en toe zinspelend op het vrije onafhankelijke leven van den zeeman, wien tal van onge weten gevaren voortdurend bedreigen. Dat liedje is verouderd, want ieder die wel eens op een modern passagiersschip geva ren heeft, weet, dat er van de vrijheid en onafhankelijkheid op zoo'n menschelijk mierennest niet veel over is; de romantiek is weggekropen in de glimmende zuigerstan gen van de zooveel duizend p.lc. diesels en de gevaren beperken zich vrijwel tot de in vrijheid gedresseerde torpedo's en bommen in de Spaansche wateren. Vrijheidsgevoel, romantiek en spanning hebben de wijk genomen naar de lucht. Van vliegavonturen droomt nu elke stoe re knaap en een der grootste luchtserrsaties is beslist het parachute-springen. In som mige landen bestaan er hccle scholen voor. Vooral in Rusland is het parachute-sprin gen een ware manie geworden. Daalde daar niet een poosje geleden hij manoeuvres een heel legerbataljon zacht- kens uit vliegtuigen achter de vijandelijke linies neer? Ook werd in het cultuurpark te Moskou een hooge toren opgericht, waar men voor een paar kopeken per parachute af kan springen. Duizenden wilden die sensatie van een bonte luchtreis ondergaan en de dag was niet lang genoeg om alle liefheb bers een beurt te geven. Gevaar was er niet bij, want een kabel verbond de parachu- te's met het topje van den toren. Een paar seconden duurt de reis, maar het gevoel van zoo vrij in de lucht rond te zweven schijnt een sensatie te zijn, waar velen wat voor over hebben. In het lunapark van de Parijsche wereldtentoonstelling is nu een dergelijke toren opgebouwd, waarvan de foto een beeld geeft. Wat de reddingsgordel is voor de drenkeling, dat is de parachute voor den vlieger. En waar we allen mettertijd luchtreizigers zullen worden, moeten we ook met de pa rachute kunnen omgaan. Want om uit het vliegtuig in de gapende afgrond te dur ven springen, ook a.1 weet men bijna zeker, dat de parachute opengaat, daar is moed voor noodig, zoodat zoo'n lunaparkattractie zoo ook weer een nuttige taak heeft om het publick vertrouwd te makenmet de eerste beginselen van hot parachute springen. 't Is een film vol actie. Estherjviuir, William Powell, Fanny Brice TheJ^reat. Ziegfeld" VOOR RIJKS HOOGERE BURGER SCHOOL GYMNASIUM LYCEUM en andere onderwijsinstellingen leveren wij U gaarne de verlangde Bestelt s.v.p. vroegtijdig, dat voorkomt te leurstelling. LAAN. schagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5