Bepoting van Marine Bungelend op een drooglijn, ontwaakte hij Doktershuis bestookt C Record parachutespringen 3 Noodlottige auto-rit Heilige pillenkevers Ernstig motorongeluk Zaterdag 14 Augustus 1937 Derde blad Avontuur van een slaapwande laar. In het holst, van den nacht, toen alle bewoners van het huis in de Karthuizerstraat te Amsterdam, den slaap des rechtvaardigen genoten, ging de slaapwandelaar op avontuur. Hij stapte zijn bed uit, ging naai den zolder en wrong zich door het dakvenster naar buiten. Eenigen tijd balanceerde de man op den Öakgoot, maar zijn evenwichtsorganen ble ken door den slaap een weinig gestoord te ïijn. Toen hij daar zoo schommelend heen en ■weer liep, helde hij wat te veel naar buiten jover en tuimelde naar beneden. Maar de buren van de tweede verdieping fiadden hun bloemetjes buiten staan in een bloembak. Hierop kwam de ongelukkige slaapwandelaar terecht. Veel tijd om te mid den van den zoeten bloemengeur weer ver der te dutten, had hij echter niet. Nogmaals tuimelde hij omlaag en nogmaals werd zijn val gebroken, thans op prozaischer wijze. Hij kwam namelijk op de lijnen terecht, waaraan de buurvrouw van de bëne- denverdieping haar wasch droogde. En bungelend op deze drooglijnen is de slaapwandelaar verwonderd ontwaakt. Gelukkig had hij zijn avontuur niet met .verwondingen moeten bekoopen. In zijn bed sliep hij verder. Maar in zijn droom heeft hij er waarschijnlijk over gepeinsd, waarom hij, hoewel een bed zooveel geriefelijker is, op de drooglijnen wilde gaan slapen. Een vrouw, een jongen, twee auto's, een muur en een lantaarn paal geraakt. Gisterenmorgen omstreeks half tien kwam een Utrechtsche personenauto uit de rich ting Amstelveensflhenweg te Amsterdam en wilde met zeer groote snelheid over'de brug aan liet einde van de Overtoom naar het Surinameplein rijden. De auto raakte hier bij een 15-jarigen fietser, die voor hem reed. De jongen werd tegen den grond geslingerd, waar hij met een schedelbreuk bleef liggen. De bestuurder van den auto raakte door dit ongeval de macht over zijn stuur kwijt en reed op de brug te gen een tegemoet komende auto, die hij in de flank raakte. Hierna botste hij op tegen een auto, die voor hem reed, waarna hij zijn stuur omgooi de, het trottoir opvloog en langs den muur scheerde, onderwijl pakte de auto een 40-jarige vrouw mee, die op liet trottoir stond; weer gooide de be stuurder zijn stuur om, doch kwam thans met een lantaarnpaal in aanra king, die zijn noodiottigen tocht uit eindelijk stuitte. De vrouw had een bekkenfractuur opge- loopen. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. OVER DEN KOP. Motorrijder op den Haarlemmer weg te Amsterdam zwaar ge wond. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam, tusschen den tweeden molen en het kruit huis, is gisterenmorgen omstreeks half tien een 45-jarige motorrijder, die in de lichting Amsterdam reed, tengevolge van een lekken voorband, met zijn motorfiets over den kop geslagen. Met een schedelbreuk en inwendi ge kneuzingen is het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. „EEN VIERLING GEBOREN!". In een Engelsch dorpje werd dezer dagen een vierling geboren. De plaatselijke omroeper kondigde met luider stem de volksvermeer dering aan. Aanwinst voor Artis. Eigen aardige levensgewoonten. Artis heeft uit Algiers een aantal Hei lige Pillenkevers ontvangen en in het In- sectarium tentoongesteld. Deze insecten, welke in het Middellanusche zeegebied voor komen en" waarvan een groot aantal aanver wante soorten over 't geheele tropische- en sub-tropische gebied der aarde leven, hebben zeer merkwaardige tevensgewoonten. Van rundermest maken ze in enkele minuten tijds zuiver ronde hollen, iets kleiner dan een biljartbal. De kevers gebruiken daarbij 't uit,getande kopschild en de voorpooten als werktuigen. De afgewerkte ballen rollen ze snel over den bodem voort om ze onder het zand te begraven, waar ze als voedsel ge bruikt worden. Dikwijls hebben bij het voort rollen komische, althans in onze oogen ko mische, tooneeltjes plaats. Een kever poogt den rechtmatigen eigenaar van zijn bol te berooven. De aanvaller wordt dan een flink eind weggeslingerd en het transport wordt voortgezet. Maar ook heeft meermalen het tegenovergestelde plaats en gaat de roover met den buit strijken. Soms worden geen bollen, maar wordt een voorwerp van een peervormige gedaante ge kneed. Daarin legt de vrouwelijke kever dan een ei, de larf, die er uit komt, voedt zich met mest tot. ze verpopt en daarna een vol wassen kever wordt. Het kan dan gebeuren, dat men in zoo'n niest bal den jongen pas ontpopten kever vindt en daarbij het. doode moederdicr. De oude Egyptenaren zagen hierin een wedergeboorte en beeldden de heilige tor af op hun grafteekenen. Botsing te AarleRixtel. Donderdagavond omstreeks elf uur is op den Provincialen weg naar Helmond onder de gemeente Aarle-Rixlel, een doodelijk mo torongeluk gebeurd. Uit de richting Aarle-Rixtel naderde de 24-jarige motorrijder G. C. uit Deurne. Uit tegenovergestelde richting kwam de motor rijder L. met op de duo de G., beiden uit Oss. Door nog niet bekende oorzaak kwamen beide voertuigen met elkaar in hotsing, waar door C. iegen een boom reed. Zwaar gewond bleef hij naast zijn totaal vernielden motor liggen. Dr. Dijkmans uit Aarle-Rixtel con stateerde een sehedelbasisfractuur en zware inwendige kneuzingen. Den vorigen nacht ish et slachtoffer in 't St. Anth.oniusgast.huis te Helmond aan zijn verwondingen bezweken. De beide motorrijders uit Oss kregen lichte verwondingen. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Donderdagmiddag is de gepensionneerde mijnwerker G. uit Schacsberg op den Kloosterwcg nabij de Oranje Nassaumijn 1 te Heerlen bij het plotseling oversteken van den weg onder een passeerenden auto geraakt. De man liep een sehedelbasisfractuur op en werd naar het St. Jozefsziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Abnormale jongeman bezorgt de politie heel wat last. Dinsdagavond men zal zich de geschie denis herinneren werd een Haagsche arts, de heer De Ridder, in zijn woning aan het Oranje-plein overvallen door een tweetal in dividuen, dat den dokter na een hevige wor steling dwong tot afgifte van 'n portefeuille, inhoudende een bedrag van circa f30.-. Deze overval, waaromtrent het politieon derzoek nog geen enkel positief resultaat heeft opgeleverd, heeft den betrokken arts gisteren en eergisteren heel wat narigheid bezorgd. Men stuurde in den loop van deze dagen een zevental taxi's naar het huis van den dokter, die echter geen auto had besteld, Men waarschuw de politie, aan wie werd medege deeld, dat de daders zich weer in het huis ophielden en dringend hulp werd gevraagd, waarop terstond 4- agenten per motor naar het Oranje plein reden om tot de ontdekking te komen, dat het loos alarm was; men zond de G.G.D. en zelfs de begra fenisonderneming en het ligt voor de hand, dat de dokter, wien het le ven op deze wijze totaal onmogelijk werd gemaakt, besloot zijn woning althans voorloopig te verlaten om el ders rust te vinden. De politie bracht deze flauwe grappen makerij uiteraard in verband met den over val. Omdat de groote onbekende ook de bru taliteit had de woning van den dokter op te bellen, waarbij dan allerlei onzinnige mede- deelingen werden gedaan, bleef Donderdag een inspecteur van politic in het huis ach ter. De telefoon werd in de centrale onder controle gesteld. Toen bleek, dat het, steeds hetzelfde nummer was. dat de familie De Ridder lastig viel, was het voor de politie niet moeilijk om den anonymus op te sporen en te arresteeren. Hij bleek te zijn een 17-jarige jon geman, die niet heeletnaal normaal moet worden geacht. Door het lezen van de verhalen over den overval in de dagbladen was het hem blijkbaar in het hoofd geslagen. Hij had het verhaal uit één der dagbladen ge knipt, was daarmede aan het tele foontoestel gaan zitten om te gaan opbellen. Op deze wijze maakte hij het leven van den dokter zuur en bezorgde hij de politie ontzettend veel last. Gelukkig is aan deze „grappenmakerij" thans een einde gekomen. Daarmede is dus tevens komen vast te staan, dat deze onverkwikkelijke geschiede nis los staat van den overval. De jongeman, die vroeger in de Ramaer- kliniek werd verpleegd, is voorloopig vast gehouden. Wellicht zal hij opnieuw naar die inrichting worden gezonden. Onze Oost Moet er niet een oorlogsschip naar Shanghai? Het K.P.M.-conflict in den Volks raad. De Volksraad zette gisteren de behande ling van de begrooting van het Departement der Marine voort. De heer van Lonkhuyzen (C.S.P.), tevens vertegenwoordiger van Europecsche werk nemers) vraagt of alle verzoeken om bemid deling door de Regecring in zake het K.P. M.-conflict (bedoeld is het conflict tusschen varend personeel en directie) zullen worden afgewezen. Spr. dient dan een motie in, in zake georganiseerd overleg. De heer Van Ardenne (I.E.V.) vraagt, wat de regcering denkt over een defensie-belasting, op te brengen door de groote maatschappijen, in overeenstemming met de wijze zooals dat in Engeland geschiedt. Spr. meent, dat de gelden voor een nieu wen kruiser op deze begrooting had den moeten worden opgebracht. Verder vraagt spr. ol het niet uiterst noodzakelijk is, dat de Nederland- sche gezant aanstonds naar Tokio te rugkeert. En moet ook niet een oor logsschip naar Shanghai? Hoe denkt de regeering over een gezant te Nan king? De heer Piet Kerstcns (I.K.P.) verklaart, dat hij het niet op de K.P.M. heeft ge munt het gaat hier om hetere verhoudin gen tusschen kapitaal en arbeid. Het is juist dat de directie van de K.P.M. de arbeids voorwaarden moet uitmaken, doch het gaat er om, dat die directie niet alleen vertegen woordiger van het kapitaal behoort te zijn. De werknemer is ook verantwoorde lijk voor het bedrijf. Niet alleen de directie hielp de K.P.M. door de zware tijden heen, doch ook het personeel en het varend per soneel niet in de laatste plaats. Spr. be grijpt, dat de depressie een voorname fac tor was, doch de huidige sociale construc tie deugt niet en vormt een voortdurende bedreiging voor den socialen vrede. De prac- tijk heeft uitgewezen, dat het personeel bij overleg tot groote offers bereid is. Daar- boven kan oen arbitrage-instantie met bin dende uitspraak worden gesteld. Het. K.P.M. conflict zou bij wezenlijk overleg aanstonds uit den weg zijn geruimd. De hoer Pronk (Economische Groep' di recteur van de K.F\NL) huldigtv de marine voor het reddingswerk bij de ramp van de „,Van der Wijck". Spr. antwoordt dan op de rede van den heer Kerstens. Het spijt spr., dat hij daardoor niet overtuigd is. Kei-stens: „Mij spijt het nog veel meer," De heer Pronk wil blijven bij de thans bestaande sociale verhoudingen. Kei-stens: „Vooruitzien is regeeren." Spr. geeft toe, dat het personeel een zekere verantwoordelijkheid heeft voor het bedrijf, doch de. directie draagt de al ge me ene verantwoordelijkheid. De direciïe van de Electrischt tandenpoetsen en scheren tege lijk. Je moet maar haast hebben. K.P.M. schiet niet tekort in zake waardee ring van het personeel. Zij kan niet. anders handelen dan zij heeft gedaan en ziet geen heil in het bewandelen van den weg, door den heer Kerstens aangeduid. Het recht van het personeel om wenschen kenbaar te maken, ook door middel van de organisatie, wordt volkomen erkend. Spr. wijst arbitrage met bindende uitspraak af. Inheemsche militie. Vervolgens antwoordt generaal Boerstra, legercommandant, op de beschouwingen over de begrooting van het, departement van oorlog in tweeden termijn. De regeering heeft nimmer principieele bezwaren tegen Inheemsche militie ge toond, zij acht, in verband met de uitgaven, uitbreiding van de sterkte van het perso neel op eenigszins belangrijke schaal niet aanvaardbaar. Derhalve ligt invoering van. de Inheemsche militie buiten haar bereik. Hierna gaat de Volksraad over tot de der batten over de moties Soetardjo (aangaande de Inheemsche militie). De stemming over deze moties zal de volgende week plaats hebben. Meer dan f 7.500.000,be talen Neêrlands fietsers elk jaar aan rij wiel bel asti ng. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar- waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I 70 SECONDEN 75 80 85 EEN VAL VAN 6 KILOMETER MET GESLOTEN VALSCHERM. Steeds weer zijn er waaghalzen, die zich door een of ander record beroemd maken. Thans is het de 27-jarige Gwynne Johns, die niet een gesloten parachute een val van 6 kilometer maakte. Toch kwam hij nog heelhuids op den grond terecht Inderdaad een record voor iemand die pas 31 maal naar beneden ge sprongen is! Een nieuw record, dat in geheel Enge land de bewondering gewekt, heeft, is ge maakt door den 27-jarigen koopmansleer ling Gwynne Johns. Ilij heeft het record van den beroemden Deenschen parachute- springer John Tranum met een zoogenaam de „vertraagde" parachutesprong gebroken, doordat bij zich van een hoogte van zes kilometer met een gesloten valscherm naar beneden heeft laten vallen. Deze prestatie is des te opmerkelijker, daar Johns eerst nog maar 31 parachute-sprongen uitgevoerd heeft. Geld was noodig Reeds in het jaar 1930 vatte hij het be sluit. op, vliegenier te worden en dergelijke prestaties als de groote pioniers van de vliegtecbiriek te volbrengen. Hij kwam evenwel tot het inzicht, dat daartoe veel geld noodig is, meer geld in ieder geval, dan hij bad. Daarom moest hij eerst tc vreden zijn met de opleiding voor parachu te-springer. Maar ook hierbij kunnen groo te prestaties volbracht worden, die niet al leen de zucht naar records maken bevrcrli gen, maar ook belangrijk materiaal voor de wetenschap leveren. Johns werd dus het voorbeeld van een jongen man, die enthou siast voor de vliegsport is. Johns krijgt een ongeluk. De eerste sprongen met de parachute bracht hij er goed af. Om geld voor een kostbare- vliegonderneming bij elkaar te kunnen sparen, begon Gwynne Johns in zijn wei nigen vrijen tijd bij vlicgdemonstraties als .valschermpiloot op te treden. Bij een dergelijke vertooning, het was de dertigste sprong, kwam Johns met een slag op den grond terecht. Hij had een gecompliceerde beenbreuk gekregen en moest vijf maanden lang met een stok loopen. Dit ongeval kon zijn moed echter niet verminderen. Hij spaarde en spaarde en rekende in stilte uit, van welke hoogte hij naar beneden moest springen, om een nieuw we reldrecord op zijn naam te bren gen. 7500 Meter was de hoogte en G000 meter was de afstand, waarover hij zich met zijn gesloten valscherm naar beneden moest la ten vallen. Toen Johns weer hersteld was, kon hij geen proefsprongen maken, daar dan zijn geldmiddelen veel te vroeg uitgeput zouden zijn. Tenslotte was bet zoo ver. Johns nam een week-end-kaartje naar Crovdon, ging naar het vliegveld en zocht een goeden piloot op. Na eenig zoeken vond bij een vliegenier, dien hij kende en die bereid was, hem met een vliegtuig op de ge- wenschte hoogte te brengen. Met het op stijgen moest evenwel tot den avond ge wacht worden, daar de lucht zeer bedekt was. Nadat het weer echter opgeklaard was, kon de gevaarlijke recordpoging beginnen. De sprong. Het vliegtuig was tot een hoogte van 7500 meter gestegen, toon de piloot het bevel tot den sprong gaf. Johns had een paar minuten lang moeite, de deur van de cabine door de kracht, die de luchtdruk er op uitoefende, open tc krijgen. Eerst toen de vliegenier hem te hulp kwam, kon hij zich in de diep- DE BEROEMDE SCHÖNEBERGER MELKMEISJES DANSEN. Zij zullen hun medewerking verleenen bij de feesten ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Berlijn- te laten vallen. Naderhand heeft hij verteld, dat op het moment, dat hij naar beneden sprong, hij toch nog eenigszins bezorgd was, of de sprong hem wel zou gelukken. Hij concentreerde zich echter geheel op zijn groote taak en gaf niet verder toe aan zijn moedeloosheid. Eerzucht. Met een geweldige vaart begon hij naar beneden te vallen, maar lette op niets anders, dan op zijn stop watch, dié hij in zijn linker hand hield. Langzaam, oneindig lang zaam ging de secondewijzer voor waarts. Steeds sneller begon hij te vallen, en steeds heftiger werd de trekking van de lucht. Het gelukte Johns al bijna niet meer, op zijn stopwatch te kijken. Toen hij evenwel bemerkte, dat hij door de luchtdruk niet moer flauw zou vallen, maakte hij zijn rechterhand van de trek lijn los en omspande daarmee zijn linker pols. Nu eerst kon hij verder op de bewe ging van de secondewijzer letten. Een mi nuut was al voorbij. Maar nog steeds was de tijd niet gekomen, om de parachute te openen. De Deen was gedurende 80 secon den met een gesloten valscherm door de lucht gevallen. 70 Seconden 75 80 S5 Gwynne Johns geeft een kreet van vreugde: het record van Tranum is gebro ken! Toen de secondewijzer bij de 88 stond, trok Johns aan de lijn, waarmee de para chute geopend wordt. Als een tol draaide hij in de rondte. Ook de touwen van het valscherm, dat bol ging staan, draaiden. Kalm bekeek hij het panorama. Het volgende oogenhlik ging er een ge weldige schok door het lichaam van den stoutmoedigen valschermpiloot. Zijn adem stokte. Maar nu wist hij, dat hij gered was. Nu kon hij eens het landschap beneden zich bekijken, dat zich als een geweldig panora.- ma. onder zijn voeten uitstrekte. Hij zag menschen, die naar hem wuifden en tevens bemerkte hij, dat hij zijn landingsterrein zeer gunstig uitgekozen had. Op een weide moest hij dalen. Dit gelukte dan ook. De stoot was niet heftiger, dan wanneer hij van een hoogte van slechts drie honderd meter' naar bene den gesprongen was. Van een of andere storing in de bloedsomloop, tengevolge van den langen val, bemerkte hij ook niets. Heel tevreden kon Gwynne Johns een siga ret opsteken. Tranum's record was: gebro ken en daarmee het eerste succes van een veelbelovende vliegen iersloopbaan behaald. Door gebrek aan geld zullen Johns' verdere plannen zeker geen schipbreuk lijden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9