Wier ingermeer - Polderdag 1937 POLDERDAG 1937 21 Augustus Plaatselijk Nieuws. iiiraii |iiraii;iaüiii i iran irojiiimi; an BRILLEN 'IBM l®ül lliiBffll Iffflll lltMlKH I llfflffl TERLEP Polderdag ABDIJSIROOP Farao's droom Stop dien hoest AKKER's verslèrkle Wanneer het weer Augustus wordt Het koren staat te rijpen. Dan wil een ieder Polderman Een dag er uit gaan „knijpen". De Polder is dan jarig, man! We hebben feest en vreugde. Waarom dit feit, zoo simpel toch Ons allen zoo verheugde? Verjaart Uw man, Uw vrouw, Uw kind: Guirlandes, bloemen, wensohen Een huis vol opgewekt humeur En feestvierende menschen. Familie komt van allen kant Zich dan te saam vergaren. Men wcnscht den jarige oprecht Nog vele, vele jaren. Al is de Polder niet onz' man, Onz' vrouw, ons kind, onz' vader, Al is hij geen familielid, Ilij staat ons toch zeer nader. Hij is van ons, wij zijn van hem, Hij geeft wat wij behoeven, Hii is de plaats, waar w'allcmaal Al arbeidende vertoeven. Wanneer de Polder jarig is. Dan feesten w'ook tesamen, We tooien ons met 't Zondagsch pak De vlaggen uit de ramen! We trekken op naar Sloot dorp dan De Brink raakt „zwart" van menschen We bieden vader-Poldcr aan De best" verjaringswenschcn. Wij toonen onze eenheid daar. Wij blijken van één streven. Wij hopen dat de jarige Nog lang met ons zal leven! De vlaggen uit! Het is weer 21 Augustus, de verjaardag van den Wieringermeerpolder. „21 Augustus 1930 viel de W.Mecr droog", is te lezen op de plaquetten, die zijn aan gebracht, in den voorgevel van eenige open bare gebouwen. Zeven jaar is het alweer geleden dat men, na jarcnlangcn arbeid, er in geslaagd is, het eerste hoekje Zuiderzee droog te leggen. We herinneren ons We herinneren ons nog den aanblik van die onmetelijke vlakte, de uitgestrekte mod derpoelen, de ruw gebaggerde kanalen. IIoc spoedig is alles daarna in zijn werk gegaan. l)c aanvankelijk gebezigde rijwiel paden met de daarbij behoorende pontjes, maakten plaats voor keurige straatwegen met breedo bruggen. De in eiken boek van den polder tierende zeeaster maakte plaats voor vruchtbare ak kers en groene weiden. De boerderijen ver rezen als paddestoelen uit den grond en een drietal dorpen zag het levenslicht. Nogmaals: hoe spoedig is alles in z'n werk gegaan. Wie thans langs de wuivende korenvelden of hot grazende vee loopt, kan zich niet voorstellen dat op dezelfde plaats nog slechts zeven jaren geleden de golfjes kabbelden en de wind het water tot liuizen- hoogo golven opzweepte, hoe op dezelfde plaats de zeeman wellicht worstelde voor iict behoud van leven en goed. Thans is het feest! De vreemdeling, die vandaag terloops den polder eens komt binnenwippen, bemerkt terstond, dat er iets bijzonders aan de hand is. Augustus, de oogstmaand, is voor den landman de drukste van het gchccle jaar. In koortsachtigon haast wordt dan gewerkt om de opbrengst van akker en gewas zoo' spoedig' mogelijk binnen te krijgen. Wanneer dus in dezen drukken tijd het werk even wordt onderbroken, moet «laar- voor wel een zeer bijzondere reden zijn. Wanneer de argelooze bezoeker verder den polder ingaat, ziet hij dat overal de vlaggen uitgestoken zijn. Drommen polder- bewoners, bont gekleurd door hun Zccuw- sche, Friesche of Brabantsohe kleederdrach ten, ziet hij zich haasten naar Slootdorp. Het is immers feest vandaag. Vandaag is de polder jarig. Moet daar van nu zooveel drukte worden gemaakt? zal de vreemdeling onwillekeurig vragen. Iedere stad, ieder dorp beleven toch elk jaar hun verjaardag en daarvan bemerk je toch niets. Alleen wanneer het eens een eeuw-verjaardag is, dan organiseert men nog wel eens feestelijkheden. Het is den vreemdeling niet kwalijk te nemen dat hij deze vraag stelt. Hij is ook niet op de hoogte van de toestanden, waar in de bevolking verkeert en waaronder zij leeft. Hij verliest uit het oog, dat iemand van het oude land nooit zoo nauw aan zijn woonplaats verbonden kan zijn als de Wie- ringermeerder. De polder is namelijk een veroverd ge bied, dat door jarenlangen arbeid aan het geweld van de zee is ontrukt. Het is een kleinood, dat door groote werkkracht en ijver is verworven en waarop de bevolking en terecht trotsch is. Dit in aanmerking genomen is het begrij pelijk, dat men feest gaat vieren, wanneer de polder jarig is. Het mooie van de poldcrfeestcn is juist, dat iedereen daaraan meedoet. Van heinde en verre kwamen indertijd de aanvragen om plaatsing in den polder binnen. Van Dollar tot Schelde meldden zich gegadigden aan, en de daaruit geselecteerden, afkom stig uit alle deelen van ons land, komen thans te Slootdorp samen, om eendrachtig hun aanhankelijkheid met den polder te betuigen. De vlaggen zijn uit in den polder. Een nieuw levensjaar staat, weer voor don boeg. Wat, zal het brengen? Wanneer de bevolking dezelfde werk kracht en volharding betoont als voorheen, dan kan vol goeden moed worden voortge gaan. Iedereen, die in de Bijbclschc geschiede nis thuis is, kent het verhaal van den Egyp- tischcn Farao, die droomde van zeven vette en zeven magere koeien. Voor diegenen, die deze geschiedenis niet kennen, zij in liet kort meegedeeld, dat de Farao op zekeren nacht o.a. droomde van zeven vette koeien, die uit den Nijl kwa men, spoedig gevolgd door zeven magere koeien. Deze magere koeien aten vervolgens hun vette zusters op. De droomuitlegger, door Farao ontboden, vertelde hem, dat deze zeven vette koeien zeven vette, d.w.z. goede, voorspoedige ja ren beteekenden, terwijl de zeven magere koeien zeven magere, d.w.z. slechte, ramp spoedige jaren beteekenden. Reeds spoedig bleek 'de droom in vervul ling te gaan. Allereerst yerschenen de zeven vette koeien, m.a.w. het zevenjarig tijd perk van voorspoed brak aan. Overvloedi ge oogsten boden den Egyptenaren moer, dan zij onmiddellijk noodig hadden, zoodat zij, gewapend met de .wetenschap, dat na zeven jaren een slechten tijd zou aanbre ken, hot overtollige verzamelden in speciaal daarvoor gebouwde schuren. Toen dan ook de zeven „magere" jaren aanbraken, hadden zij voldoende voorraad om dezen tijd van tegenspoed heelhuids door te komen. Zeven koeien, zeven jaren. Juist door hot cijfer zeven komt ons vorenstaande geschie denis onwillekeurig in de gedachten hij de herdenking van het zevenjarig bestaan van den Wieringermeerpolder. Niet omdat in deze van analogie kan worden gesproken, want dan zouden de ze ven voorbijgegane jaren als „vette" jaren moeten worden aangemerkt. Zelfs de groot ste optimist zou zich hieraan niet wagen. Integendeel, juist de tegenstelling in hei de geschiedenissen is het, die ons treft. De Wieringcrmeer is met zeven magere jaren begonnen. Alle begin is moeilijk, ook het begin van Nederland s twaalfde provincie. Op den wocsten bodem van een ingedijkt stuk zee moest een nieuwe samenleving worden ge schapen en nieuwe werkkringen worden gevormd. Zij, die deze werkzaamheden op zich na men, moesten hun oude woonplaats met al wat hun lief en dierbaar was, verlaten en naar een nieuw, vreemd oord vertrekken. Hier moesten zij als het ware van voren af aan beginnen. De akkers, hraak liggende, moesten door hen worden ontgonnen en rijp gemaakt worden ter broodwinning. Het was een zware taak, die veel van de pioniers heeft gevraagd, en uiteraard meer lasten dan lusten opleverde. Hoe in 7 jaar het handelscentrum zioh ontwikkelde. De zeven magere jaren Staag woelde de ploeg door de aarde en vervormde de spade van den landman den zeebodem tot vruchtbare landerijen. Thans, na zeven jaren, wordt een oogeni- blik uitgerust en omgezien naar datgene, wat achter ligt. Wat het resultaat van deze zeven jaar is? Weliswaar verloren de pioniers bij hun in trede in den polder hun oude home, doch door zwaren arbeid en noesten vlijt ver wierven zij hier een nieuwe. Ontegenzeggelijk zijn deze eerste zeven .jaren zwaar geweest de zeven magere jaren. Doch voldoening geeft het thans' te weten, dat na die magere, de vette jaren aan zullen breken. De grondslagen zijn thans gelegd, het bouwwerk: Nederland's twaalfde provincie, is thans gereed gekomen. E^n nieuwe ge meenschap is thans gevonmd. De relaties, die in het oude land moesten worden ach tergelaten, zijn hier door nieuwe vervan gen. De tijd der ontginning is voorbij, de oogstperiode is aangevangen. De toekomst lokt. aan. Dat deze de ver wachtingen niet beschame! Gelukkig dat er teekenen va/n herstel van de wereldconjunctuur te bespeuren zijn. Deze zullen den Wieringermeerders een hart onder den riem steken nu zij weer verder moeten gaan. De zeven magere jaren zijn voorhij, de vette periode is aangevangen. Natuurlijk zal deze vette periode niet vanzelf komen. Het lied van den arbeid, dat voorheen steeds zoo helder binaven de dijken heeft geklonken, zal ook in de toe komst. zijn melodieuze accoorden moeten doen booren. De hand moet aan den ploeg blijven en de spade moet blijven gehanteerd. De een drachtige samenwerking, die voorheen reeds zooveel in den polder tot. stand heeft gebracht, moet blijven bestaan tot heil van den polder en van allen, die daarin wonen. De zeven vette jaren zijn daar! Dat iedere Wicringermeerder zich inspanno, opdat het inderdaad vette jaren zullen zijn! Dat zij zoo! THEATER ROYAL. BEN HUR. Niet alleen heden cn morgen, maar ook Dinsdag. Zooals wij reeds meldden geeft Theater Royal een aantal voorstellingen van de be kende film Ben-IIur.. De inhoud van deze succesfilm, welke niet alleen heden en mor gen, maar ook Dinsdag a.s. gedraaid zal worden, is als volgt: De geschiedenis begint met het verschij nen van de ster van Bcthlchcm en den tocht van Joscf en Maria naar de grot van Da- vid, als \oor hen geen plaats meer in de herberg is Twintig jaar later in Jeruzalem aan schouwt Ben-IIur don intocht van den nieu wen landvoogd Gratus en laat, geheel zon der opzet, een steen op diens hoofd vallen. Mossala, ten jeugdvriend van Bcn-Hur, be schuldigt hem den steen geworpen te heb ben en neemt hem cn zijn moeder cn zuster gevangen. Bcn-Hur wordt tot de galeien ver oordeeld en zijn moeder en zuster worden in een onderaardschen kerker opgesloten. Quintus Arrius, de opperbevelhebber van de Roineinscho vloot, wordt getroffen door Ben-Hnr's edel karakter en beveelt, dat hij niet, zooals de andere slaven, vastge ketend moet worden als de zeeslag begint. Tijdcnk het gevecht redt Ben-Hur zijn be schermer liet leven cn de Romein neemt den Joodschcn slaaf nis zoon aan. Een nieuw leven hogint voor Ben-Hur, maar hij is niet gelukkig, omdat 't hem niet lukt nnderc berichten over zijn moeder en zuster te krijgen. Als hij verneemt, dat een rijk koopman in Antiochië, Simonidcs ge naamd. hem misschien over haar zou kun nen inlichten, trekt hij naar deze stad. Simonidcs. een slaaf van het huis Hur, herkent ziin meester en geeft hem zijn bezit tingen terug, doch hij kan hem niet zeg gen, wat van zijn moeder cn zuster gewor den is. Door Simonides leert hij den Sheik Ildo- rim kennen, die hem verzoekt zijn Arabi sche paarden hij de groote wedrennen te mennen. Als Ben-IIur verneemt, dat de Ro mein Messala zijn tegenstander zal zijn, neemt hij dit aanbod aan. Hij behaalt dc overwinning en Messala verongelukt, F.sther. de dochter van Simonides, vindt Ben llur's moeder en zuster terug. Zij zijn door een nieuwen landvoogd in vrijheid ge steld, maar uitgestooten uit de stad. daar zij aangetast zijn door melaatschheid. ïntusschen heeft Ben-IIur twee legioenen aangeworven om den beloofden Koning 00 den troon van Israël te plaatsen. Als bij in Jeruzalem aankomt, hoort hii een stem, die hein zegt zijn zwaard in de schede te steken, daar het Koninkrijk van den Koning niet van dezo aard is. Op den Kruisweg voert Esther de beide melaatschen naar den Verlosser, die haar geneest. Ben-Hur ziet het wonder gebeuren cn kan ded rie vrouwen in zijn armen slui ten. BUZIAU IN AANTOCHT! KNAL! Het zal niet lang meer duren of Buziau zal weer op de Schager planken staan. Woensdag 1 en Donderdag 2 September verwacht Theater Royal dc nieuwe Bouw meester Revue: „Knal missie meent een ieder, die in dit onder werp belang stelt, te moeten adviseeren de ze bespreking bij te wonen. Na afloop der bespreking zal gedemon streerd worden met de tractor, door Prof. Visser vervaardigd, terwijl tevens autotrac tors van ander type in het werk te zien zullen zijn. Zoo zal b.v. ook de 1 factor van den heer de Ridder niet zijn anti-slip ketting aanwe zig zijn. W ARMENHUIZEN LEDENVERGADERING VAN DE HANZE Onder voorzitterschap van den heer .Tac. Mooij vergaderde de Hanze j.1. Donderdag avond in het lokaal van den heer Jac. Westcr. In het korte openingswoord werd gewag gemaakt van de geringe opkomst van dc leden, temeer was deze klacht gerechtvaar digd. omdat een belangrijk punt op dc agen da stond. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van dc plaatselijke E.H.B.O. ver- ceniging, waarin verzocht werd een juar- lijksche subsidie te vcrlccncn aan deze sympathieke vereeniging. Hoewel do kas- welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel. bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er beslaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker s Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,.'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Wanneer U reeds na korten tijd bij lezen of handwerken last heeft van tranende oogen, dan is het tijd om naar Opticien TERLEP te gaan en Uw oogen te laten onderzoeken. Want voor Uw bril slaagt U het best bij Gcdipl. Opticien. - Ziekenfondslcverancier. HOOGZIJDE 103. Telef. 99. SCHAGEN. middelen van deze Hanze zeer gering zijn, werd besloten aan dit verzoek te voldoen cu aan liet Bestuur van de I-Ianzc over 1b laten omtrent het bedrag van de subsidie. Bespreking Handelscursus De voorzitter geeft een uiteenzetting van de onlangs gehouden vergadering van de Federatie van de Hanze te Alkmaar, Nu de Vestigingswet van het Kleinbedrijf is afge kondigd en spoedig in werking zal treden zal het niet meer mogelijk zijn zonder be kwaamheid voort te zetten of te beginnen. Daarvoor wordt in het vervolg een diploma van bekwaamheid voreischt. Begin Sep tember wordt te Alkmaar onder Federa tief verband een cursus georganiseerd. Twee maal per week zal een cursusavond gegeven worden. De cursus zal duren 3 ja ren. Zij die een MULO diploma bezitten kunnen met een één-jarige cursus volstaan. Het lesgeld zal bedragen voor georgani- seerden f 30.- per jaar en voor niet-ledcn van den Bond f 40.- per jaar. De eischen die o.a. gesteld zullen worden zijn b.v.: Boekhouden Handelskennis Bank- en credietwezcn Verkeerswezen Verzekeringswezen Wetskennis Be lastingwetgeving Vennootschapsvormen Ned. Taal en Handelscorrespondentie. Door de leden worden bezwaren naar vo ren gebracht tegen de onkosten. Van andere zijde wordt ook naar voren gebracht dat in Langcndijk een plaatselijke cursus georga niseerd wordt, waarvan de kosten voor ge organiseerde leden f 22.50 bedragen. Twee kinderen uit één gezin f 15.- per leerling. Na een langdurige bespreking wordt ten slotte besloten te trachten in Wannenhuizcn in samenwerking met Ilarenkarspel en Schoorl een cursus te beginnen. De volgende week zal liet Bestuur in een daartoe te beleggen vergadering met voorstellen komen. HET ONDERWIJS AAN ZOONS VAN LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS. De moeilijke tijden, die de hoer achter dc rug heeft, cn waarin we nóg gedeeltelijk loven, hebben wel duidelijk gemaakt, dat er naast een practische ook een theoretische ontwikkeling van de jonge boer nodig is. Het vak-onderwijs voor de boerenstand wordt o.a. gegeven aan Rijkslandbouwwin- tcrscholen. voor Noordholland te Schagcn aan de Landbouwstraat. Dc leerlingen, die voor toelating 16 jaar behoren te zijn of te worden in 1937, ont vangen 2 winters onderwijs in scheikunde, natuurkunde, plant- cn dierkunde, veeteelt, veevoeding, plantenteelt, zuivelbereiding, economie en landbouwboekhouding. Het onderwijs wordt gerangschikt onder het middelbaar onderwijs liet schoolgeld bedraagt f 15 per winterhalfjaar. Toegela ten wordeii caiKlidaten, die met goed ge volg een toelatingsexamen op 15 Scpt. zul len aflcegen. Aan de school is een voorbereidende klas van één winter (alleen 's Maandags) ver bonden, toegankelijk voor leerlingen van 15 jaar, die bij voldoende resultaten zonder toelatingsexamen op de eerste klas der R.LAV.S. kunnen geplaatst worden. Dit onderwijs is kosteloos. Zowel voor toelating tot dc voorberei dende klas als voor die tot de eerste klas kunnen bij dc Directeur der R.LAV.S. te Schagen formulieren worden aangevraagd, evenals programma's van het onderwijs. Zie advertentie in dit nummer. Voorts geeft gaarne alle inlichtingen, zo wel mondeling als schriftelijk, de Directeur der R.LAV.S. te Schagen. (Spreekuur Donderdags 1112 uur in cafc „De Beurs", Schagcn). EEN KLEINKUNST-ENSEMBLE. Dezer dagen is opgericht het „Schager klein-kunst Ensemble". Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door den heer Dick Zoetelief, de balletleiding door Ans Neef- kes, tooneel-, voordracht- en algemecne lei ding heeft Mevr. BackerBreed. De uitvoeringen zullen worden gegeven in Hotel „Vredelust"- Dc titel zegt eigenlijk al genoeg. Buziau's grappen zullen weer door dc zaal knallen; knallend zal ook de aanklecding en verzor ging zijn; dansen, muziek, costuums, décor; meer vroolijkheid dan hij deze revue zal er nooit, door Royal geknald hebben; kortom, liet wordt KNAL! Als een stuk spattend vuurwerk, waaruit de sterren, schitterend gekleurd, naar alle kanten schieten, zoo zal deze revue voor ons zijn. Berichten bereiken ons, dat het succes in Rotterdam en Amsterdam geweldig is gc- WQpst. Onze perscollega's in die steden wa ren enthousiast. Hier mogen enkele van hun uitspraken volgen: Met prachtige costumes en stemmingsvolle décors, met edelen dans en met Buziau-op- zijn-best, heeft dc Bouwmeester Revue de Stadsschouwburg (in Amsterdam) bezet en een volle zaal oen avond van stijgend genot en vermaak verschaft (Hdbl). De menschen kwamen niet een goede stem ming en hieven er in, dank zij de waarlijk schitterende balletten tot welk een hoog te heeft mevr. Bouwmeester die weten op tc voeren, wat een wereld van stof cn clc- ganee en kleur valt ei te bewonderen dank zij Buziau, die in deze zoovele mondai- nitcit, zijn drogen Hollandschen humor plaatst, een enkele maal, wanneer hij op treedt, als Negus-ijsman, verstilt tot iets wrangs. (N.R.Ct.). Nog is het laatste woord over deze ko mende gebeurtenis voor Schagen niet gespro ken cn wij zullen onzen lezers dan ook ge regeld op de hoogte houden van dc bijzon derheden van deze grootsche revue. Uit onze Omgeving W1ER1NGEN Politic. Gevonden: een garbardine kinderjasje. Inl. bij den gem. bode. WIERINGERMEER Demonstratie met autotractoren. De Werktuigencommissie der Holl. Mij. van Landbouw en v. d. Ver. Holl. Noorder kwartier maakt bekend, dat op Dinsdag 24 Aug. een demonstratie zal worden gehouden met autotractoren. Deze demonstratie zal plaats vinden om 2 uur N.T. in de Wieringermeer, op een ter rein bij dc Terp. en zal worden vooraf ge gaan door een uiteenzetting door Prof. Vis ser uit Wageningcn. Prof. Visser zal dan de ombouw van auto's hespreken en tech nische wenken geven, welke zeer in het be lang zijn voor degenen die dergelijke trac toren wenschen te houwen, zoodat de com-

Schager Courant | 1937 | | pagina 6