Na de vleeschvergiftiging te Harenkarspel De proeftocht van de „Piet Hein" Pefroleumvergasser ontploft Verlaging restitutie eieren-export Brand verstoorde de pret Lewanefski gehoord Nog steeds ontevredenheid in Zuid-Slavië Melkfentoonsfelling te Berlijn geopend De fout ligt niet bij de Vleeschkeurings wet, maar bij den keuringsambtenaar Het systeem der wet dient veranderdfl In het Hsbld. treffen wij een be schouwing aan van den heer R. H. Veenstra, plaatsvervangend directeur van den Vleeschkeuringsdienst Am sterdam, over het gebeurde te Ha renkarspel, waarin deze deskundige zegt, dat als men leest, wat de Rijks inspecteur, belast met het toezicht op de uitvoering der Vleeschkeurings- wet in Noordholland, aan de bladen hieromtrent heeft medegedeeld, wel vast staat, dat de dierenarts, belast met de keuring der geslachte dieren te Harenkarspel, een zeer grove fout heeft begaan en in strijd met elemen taire wettelijke keuringsvoorschrif ten heeft gehandeld door 't dier bij de keuring na de slachting goed te keuren, zonder het voor deze nood- slachting imperatief voorge schreven bacteriologisch onderzoek te verrichten. Dit onderzoek is de eenig beschikbare methode om de aanwezigheid der pa- ratyphus-smetstof in de organen of het vleesch van een dier vast te stel len, resp. uit te sluiten. Het is geen deskundige, hoe ervaren ook, gege ven om bedoelde uitspraak te doen zonder dit onderzoek, dus enkel op grond van den bij de sectie ^keu ring) van het geslachte dier waarge nomen toestand vun de organen en het vleesch. Het feit, dat do slager hot dier haastig heeft moeten slachten en de keuring van het levende dier niet hoeft kunnen afwachten (van welke keuring de Wet in dergelijke dringende gevallen vrijstelling verleent) ver plichtte den keuringsveearts, om dit dier met den grootsten argwaan te onderzoeken. En de bewering, dat na de slachting geen ziekelijke afwijkingen aan de organen zou den zijn waar te nemen geweest, vergoelijkt het genoemde verzuim niet. Integendeel, juist ten opzichte van dergelijke dieren past groote voorzichtigheid, daar het lederen des kundige bekend moet zijn, dat aan paraty- phus lijdende dieren veelal geringe of geen afwijkingen na de slachting vertoonen, in te genstelling met het meestal belangrijk ziek zijn tijdens het leven. De desbetreffende keuringsvoorschriften wijzen hierop dan ook met nadruk en géén ke 11 ringsveearts, die zich zijn verantwoor delijkheid bewust is, zal dan ook nalaten, om èlk uit nood geslacht dier bacteriolo gisch te onderzoekon, tenzij hem met vol komen zekerheid door eigen waarneming en onderzoek is gebleken, dat liet een dier betreft, waarhij andere, onschadelijke, oor zaken dan ziekte tot de noodslachting aan leiding hebben gegeven. Laatstgenoemde ge vallen zijn in de wet scherp omschreven; daarvan was in dit geval geen sprake. In verschillende dagbladen is dan ook een onjuiste voorstelling van zaken gege ven door het feit. dat de slaper omtrent den toestand van het veulen tijdens het leven aan den keuringsveearts onjuiste medcdcolineen zou hebben verstrekt, als verzachtende omstandigheid voor zijn nala tigheid naar voren tc brengen. De kcuringsnmbtenaar mag niet af gaan op mededcclingcn van hen, die bij do keuring van het dier be lang hebben en in het bijzonder niet, wanneer het oen wrak vee- slachter betreft van niet gunstige reputatie, zooals in dit geval en de inspecteur vermeldt, dat hij meer malen heeft gewaarschuwd. Dr. Veenstra komt dan op legen de be tooging van enkele bladen, die hebben be weerd. dat de wrakvecslagcr of „knors" kan worden gemist en de hoer zijn zieke vee niet aan hem behoort te verkoopen. Zoolang niet alle boeren georganiseerd zijn, om hun zieke vee gezamenlijk tc ver werken. zijn opkoopers van wrakvee oen noodzakelijke schakel ih den veehandel. Het risico, aan dezen handel verhonden, is veel grooter dan bij gezonde dieren en daar om zal deze handel steeds in handen van enkele geroutineerde „knorson" blijven. Dat deert den keuringsambtenaar niet. al zijn het geen gemakkelijke klanten, hij heeft voldoende wettelijke middelen ter be schikking. om óók deze slagers binnen de perken te houden en hii heeft er bóven te staan. Het verzuim komt dus geheel voor rekening van den keuringsambte naar. De droeve ernst van dit verzuim spreekt voldoende uit de heftige en uitgebreide ziektegevallen, waarhij een gehcele streek is betrokken. Op grond van de ernstige gevol gen dezer nalatigheid, zoowel als van het feit. dat deze ambtenaar door d*m In specteur reeds eerder uitdrukkelijk was gewaarschuwd, om do keuringsvoorschriften in liet bijzonder bij dezen wrakveeslager. heter en nauwkeuriger op te volgen, heeft de inspecteur, terecht, op de schorsing van dezen ambtenaar aangedrongen, nadat voor hem met zekerheid was komen vast tc staan, dat hier grove nalatigheid in het spel was. Deze schorsing had van de zijde der Inspectie dan ook blijkbaar niet de beteekenis van een schorsing han gende het onderzoek over de schuldvraag, doch op grond van de overweging, dat aan dezen ambte naar de keuring niet langer zelf standig kon worden toevertrouwd. Het moet dan ook bevreemding wekken te vernemen, dat reeds twee dagen later, dus blijkbaar met den meesten spoed, een vergadering der gemeentebesturen is belegd, waarin tot opheffing dezer schorsing is be sloten en dezen ambtenaar ook ove rigens geen andere straf dan een be risping is opgelegd. Te meer wekt dit bevreemding, omdat wordt vermeld, dat wèl de betrokken ambte naar door deze vergadering is gehoord, al vorens dit zeer milde vonnis werd uitge sproken, doch over de desbetreffende mee ning van den Inspecteur niet wordt gespro ken. De schrijver komt tot de eindconclusie dat mocht do haastige beëindiging der schor sing zijn geschied in strijd met de bedoe ling van don inspecteur en zonder daarover zijn advies te hebben ingewonnen, een ad vies van den Hoofdinspecteur, belast met het toezicht op de uitvoering der Vleesch- keuringswet. aan den betrokken minister, mag worden venvacht om dit besluit der gezamelijke gemeentebesturen tot directe opheffing der schorsing buiten werking te stellen, althans de noodige maatregelen te Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft de „Piet Hein" de werf van de firma G. de Vries Lentsch aan don Grasweg tc Amsterdam verlaten en koei's gezet naar Den Helder, waar het jacht 's avonds acht uur arriveerde, na een voorspoedigen tooht langs Enkhuizen en via Den Oever. In de marinestad, waar de nacht in de haven word doorgebracht, toonde 't publiek groote belangstelling voor het prinselijk jacht. Zondagmorgen om half negen vertrok de „Piet. Hein" naar den Texelstroom. Ver schillende snelheids-, draai- en stop-proeven werden genomen. De proeven hadden een buitengewoon gunstig verloop. Op den dooven Balg en het Kornwcrdcrzand werden later de ankers geprobeerd. Op den terugtocht over het IJselmeervoer het vaartuig, bestuurd door den bouwer, den heer G. de Vries Lentsch Jr., gedurende vier uren op volle kracht. Een kruissnel heid van 13 mijl of 22 km werd hierbij be reikt. Bij aankomst van het jacht in de Oranje sluizen profiteerde een groote menigte van de gelegenheid reeds nu het sierlijke schip van nabij te beschouwen. De heer Crone, die ons het een en ander mededeelde, was vol lof over dezen tocht, waarop in totaal 200 km werd afge legd. Aan boord bevonden zich de leden dei- commissie, die het geschenk namens het Nederlandsche volk. aanboden, alsmede de heer Stork. ontwerper der plannen en voorts extra personeel van de firma Stork, voor het controlcercn van de machines. Woning te Amsterdam gedeeltelijk uitgebrand. Gisterenavond tegen zeven uur heeft een korte doch felle brand gewoed in de woning van de familie D. van Zweden, Ferd. Bol straat 8i, derde étage, te Amsterdam. De vrouw, die met twee kinderen alleen thuis was, had te ruim half zeven de aard appelen op een petroleum vergasser in de voorkamer gezet. Zelf was zij naar het keukentje aan de achterzijde van de woning gegaan. Dc kinderen, een jongen van acht jaar en een meisje van tien speelden in de achterkamer, die door een andere familie wordt bewoond en waarvan ook alleen de vrouw thuis was. Eonigc minuten nadat mevr. van Zwe den de kamer verlaten had kwam zij weer binnen. Het vertrek stond toen reeds in lichter laaie. Waarschijnlijk is de petroleum vergasser ontploft De vrouw zelf heeft (laar niets van ge merkt, doch de benedenburen hadden kort voor het uitbreken van den brand een doffen knal gehoord. Mevrouw vnn Zweden rende met haar medebewoonster en dc twee kinderen on middellijk den trap af. Aan blusschen was geen donken meer. Op het brandgeroep zijn ook de bewoners van dc eerste en tweede étage gevlucht. De vlammen sloegen weldra naar buiten De brandweer was spoedig ter plaatse. Met drie stalen bestreed zij het vuur. twee slangen werden binnendoor gelegd en de derdo via den ladder. Honderden sloegen het werk van de brandweer in deze druk bevolkte buurt gade. Dank zij het krachtig nomen om tot «en in het algemeen belang meer gewcnschte berechting of een betere regeling van de keuring in de betroffen ge nieenten te geraken. In een tweede artikel onder den titel „Hoe vlceschvergiftigingen te voorkomen" signa leert Dr. Veenstra een ander euvel, dat aan leiding kan geven tot vleeschvergiftiging en wel het geval, dat zieke dieren aan de keuring worden onttrokken. Om dit te voorkomen is een doeltreffen de controle dringend noodig. Teekenend is echter, dat de veearts hierbij in het alge meen niet die medewerking ondervindt van de autoriteiten te plattelando, welke men eigenlijk zou mogen verwachten. Hierbij merkt de schrijver op, dat vele raadsleden of wethouders van dorpsgemeenten betrok ken zijn bij den veehandel en veehouderij, waardoor hun belangen dikwijls niet paral lel loopen met die der vleesch verbruikers. Na eenige opmerkingen over de „gemak kelijke ontduiking" door afgekeurd vleesch na de keuring in omloop tc brongen, ein digt Dr. Veenstra dit tweede artikel met de conclusie dat naar zijn meening moet wor den gebroken met de bestaande structuur der Vleeschkeuringswet, waarbij het moge lijk is, dat dc dierenartsen, die de platte lands-praktijk uitoefenen, als hoofd van een keuringsdienst en dus geheel zelfstandig optreden. Hierbij teeken ik, zegt de schrij ver, onmiddellijk aan. dat er vele prakti- seerende dierenartsen zijn. die hun taak als kcuringsambtcnaren op juiste wijze vervul len, doch het gaat hier om het systeem, het welk, zooals de practijk leert, niet tot vol doend bevredigende resultaten voert. Ook zijn er naturlijk gemeenteraden op het platteland, wier leden een andere, be tere opvatting huldigen dan de hierboven wcergegevene. Toen de Vleeschkeuringswet in 1922 in werking trad kon de hulp van den prakti- seerenden vee-arts niet worden gemist en velen van hen hebben in zeer moeilijke om standigheden baanbrekend werk verricht en niet, geschroomd zonder naar rechts of links te zien hun plicht nauwgezet te ver vullen de financieele schade, die zij zelf in hun praktijk daardoor dikwijls toebrachten, aanvaardend. Alleen reeds daèrom zou het tegen de borst stuiten, om te propageeren den prac ticus verondersteld dat dit überhaupt uitvoerbaar ware plotseling van de keu ringsopdracht te ontheffen. De groote meerderheid der keuringsspe cialisten onder de dierenartsen acht dit ech ter ook niet noodig en niet gewenscht om tot. een meer bevredigende uitvoering der wet te geraken. optreden wist men het vuur, dat reeds uit de drie ramen aan de voorzijde sloeg, te beperken tot de voorkamer. Het trappen huis en de zijkamer, de voor- en zijkamer brandden echter volkomen uit. Het vuur sloeg door naar den zolder en de vlammen kwamen ook daar naar buiten door het raam van den dakkapel. De achterkamer, de keuken en liet alkoof bleven behouden. Een ruim half uur na het uitbreken was men den brand meester. De inboedel, die geheel verwoest is, was niet verzekerd. Zweefmolen ingestort Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond elf uur heeft op het Luna park te Schcveningcn een ongeval plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, doch waarbij vrij belangrijke inateriecle schade werd veroorzaakt. Een zweefmolen waarop zich 27 personen be vonden, is n.1. door het breken van een lasch, ingestort. Daar de molen reeds bijna stil stond toen de breuk plaats had, kwa men de inzittenden er vrijwel zonder kleer scheuren af. Vier personen liepen onbetee- kende verwondingen op. De zweefmolen, die vrijwel geheel werd vernield, bood plaats aan 44 personen. Dc schade wordt door ver zekering gedekt. Af et ingang van heden. Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijs verschillen bij den invoer van voedergranen werden verlaagd, de restitutie van deze prijsverschillen, welke bij den uitvoer van kippen- en eendeneieren wordt gegeven, niet met een overeenkomstig bedrag verlaagd, zulks wegens den zeer l^gen eierprijs, waar door dc pluimveehouderij in een moeilijken toestand verkeerde. Daar de eierprijzen de laatste weken gestegen zijn, heeft de minister van Economische Zaken thans aanleiding gevonden de desbetreffende verlaging toe te passen. Vandaar dat de restitu tie, welke bij den uitvoer van kippen en eendeneieren gegeven wordt, met ingang van 23 Augustus 1937 is vast gesteld op f 0.42J4 per 100 stuks kip peneieren en f 0.23 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koelhuizen zijn ingelegd of zijn ingckalkt, blijft de restitutie vastgesteld resp. op f 0.75 cn f 0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verlaagd tot f 0.42 Y* per 100 stuks. Do restitutie bij den invoer van hoeveel heden van tenminste 25 kg niet meer in de schaal aanwezige bestanddeelen van kip pen- en of eendeneieren is niet ingang van denzelfdcn datum verlaagd tot f Ü.0SJ4 per kg netto. Heffing op boter De heffing op boter is voor de week van 22 tot en met '28 Augustus 1937, behoudens tusschentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per K.G, Prijs consumptiemelk verhoogd D« prijs van consumptiemelk af- boerderij is, naar het Hsb. meldt, met Ingang van gisteren verhoogd met een halven cent per liter, nl. van %Yt op 7 cents voor eerste qualiteit. De consumptieprijs van melk wordt echter niet verhoogd. De winstmarge van den melkhandel daalt daardoor dus met een hal ven cent. De regeeringsminimumprijs Is vastgesteld op 5.70 cent; de af dracht bij levering ln consumptie van andere dan taxemelk is be paald op 2.50 cent. Jongetje door paard doodgetrapt Tragisch ongeval te Staphorst. Toen Zaterdagmiddag twee zoontjes van den heer K. M. te Staphorst naar het land gingen om den drinkbak van de koeien te vullen, moesten zij een paard voorbij. Een der jongens, een ventje van vier jaar, kreeg van liet dier een klap tegen het achterhoofd. De knaap werd bewusteloos opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij dadelijk na aankomst is overleden. Het gevaarlijk „snijden" Ernstig ongeluk te Bussum. De 20-jarige motorrijder H. K. uit Muider- berg, komende uit de richting Naarden, wil de Zaterdagmiddag om vijf uur voorbij de „Gooische Boer" te Bussum een auto „snij den", terwijl een auto uit de tegenovergestel de richting naderde. De motorrijder w<yd aangereden door den tegenligger en botste in volle vaart tegen den anderen auto, wel ke hem een eind meesleurde. De onvoorzich tige motorrijder bekwam een schedelbasis- fractuur en een zware hersenschudding cn werd in ernstigen toestand naar de St. Ge- rardus Majella-stichting overgebracht. Ernstig arbeidsongeval te Utrecht Een persoon gedood, twee gewond. Zaterdagmorgen heeft bij het gebouw van het electriciteitsbedrijf aan de Pegus aan het Merwedekanaal te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een. arbeider werd gedood en twee gewond. Aan het bestaande gebouw is een nieuw gedeelte aangebouwd. Rond dit nieuwe ge deelte zijn steigers aangebracht, welke" door korte ladders met elkander zijn verbonden. De 53-jarige arbeider J. de Jong is, bij het naar boven klimmen, door nog onbekende oorzaak gevallen. Hij was op slag dood. Tijdens den val greep de man een van de kleine ladders vast en sleurde deze mede. Om niet door den vallenden man en den Ladder te worden geraakt, moesten eenige arbeiders ijlings op zijde springen. Hierbij zijn sommigen van hen eveneens gevallen. Een hunner is met inwendige kneuzingen naar de Rijksklinieken ver voerd. Een ander kreeg lichte schrammen. Dc overigen kwamen met een hevigen schrik vrij. Casino te Boulognc-sur-Mcr af gebrand. Tien minuten na middernacht is Zater dag brand uitgebroken in het Casino van Boulogne sur Mer in Frankrijk. Het vuur vond zijn oorsprong in de danszaal cn greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. De kapelmeester brak onmiddellijk de muziek af cn spoorde de aanwezigen aan snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd opgevolgd en in groote orde ver lieten de aanwezigen het gebouw. Niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer laaide het vuur voort en vermoedelijk zal alleen de baccarat-zaal be houden blijven. De schade zal dan enkele miUioenen franc bedragen. Vermoedelijk is het vuur ontslaan door onvoorzichtigheid vnn een danser, die tijdens een storing vnn het elcctrisch licht, met een sigarenaansteker licht wilde ma ken. Niemand werd bij den brand gewond. Gisterenmorgen om 10 uur was men het vuur meester. De schouwburgzaal, het restaurant, de vestiaire en de groote ten toonstellingszaal, waar bijna vierhonderd doeken en beeldhouwwerken opgesteld wa ren, werden vernield. De schade wordt geraamd op verscheidene millioen francs, volgens een ingesteld onderzoek zou de oor zaak in kortsluiting gezocht moeten worden. De godsdienststrijd in Duitschland Gisteren werd in de Evangelische kerken gebeden voor de predikanten die gevangen genomen zijn. Medegedeeld werd, dat zich 103 predikanten in hechtenis bevinden. 31 is verboden te preken en 42 zijtn uit hun parochies verdreven. Superintendant-gencraal Vits heeft gisteren in do kerk van ds. Niemoeller gepreekt. Hij zeide o.a., dat zonder twijfel een goed land moei. goloown In zijn leider en in zijn toe komst. Een land, dat niet moer in zijn toe komst gelooft, geeft zichzelf op. Dit is evenwel een menschel ijk en geen christe lijk geloof. Zij, die denken dat het christen dom iets weeks is, kennen hun Bijbel niet. Italianen winnen luchtrace Cupinl en Paradis! het eeret te Parijs. Onder groot enthousiasme zijn dc Italia nen Cupini cn Par&disi Zaterdagmiddag tc Parijs aangekomen als winnaars van dc luchtrace IstrisDamnscusPaiijs. Zij leg den den afstand van 0190 K.M. af in den tijd van 17 uur 32 miniton 45 sec. Dit beteekent een gemiddelde snelheid van 352 K.M. 789 per uurl Na Cupini kwamen nog twee Italiaansche toestellen binnen, o.w. éen bestuurd door Mussolini's zoon Bruno. Daarna kwamen binnen de Engelschman Clouston en de Franschen Codos en Ar- noux, die voor dezn wedstrijd sterk favo riet waren. Ernstige ongelukken vonden niet plaats. Enkele toestellen moesten noodladingen maken. Dc regeringscommissie te Moskou heeft medegedeeld, dat radioteekens zijn opgevan gen welke afkomstig kunnen zijn van Le- wanefski. Slechts enkele letters waren verstaan baar. In de veronderstelling, dat de ontvanger van het vliegtuig nog in orde is, zenden de radiopoolstations dagelijks mededcclingcn voor de bemanning uit over dc maatrege len, welke genomen zijn om naar hen te zoeken. Het vliegtuig van Wilkins is aan de mon ding van dc Copperminerivier gedaald, Gra- zianski is bij Nordwik geland en Golowin is aan den benedenloop van de Ob aangeko men. Volgens berichten uit Fairbanks heeft het vliegtuig, dat Mattern in de lucht van ben zine zou voorzien, averij opgcloopen en moest het een noodlanding maken; dc be manning bleef ongedeerd. De ijsbreker Krassin wist zich uit het. ijs los te makenden richt zich naar dc 71ste •breedtegraad. De boerenstaking in Polen Reeds twintig dooden. Bij onlusten in verband met de staking der boeren in Polen, welke Maandag j.1. is begonnen, cn welke moet duren tot 25 Aug., zijn tot nu toe twintig personen gedood. De agitatie in het gebied Malapolska blijft voort duren. Het dorp Charta in liet district Brzo- lof is gisterep door cie politie geheel out, ruimd, niemand mocht in de plaats blijven. Tc Glazowa nabij Rzeszof, waar tiendui zend boeren waren samengeschoold, vrees den de autoriteiten moeilijkheden. Zij lieten, derhalve den leider van de volkspartij, die den' vorigen 'dag gearresteerd was, vrij om zijn aanhangers te kalmeercn. Bisschop Simeon naar Chabatz teruggekeerd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de bis schop van Chabatz, mgr. Simeon, die tijdens de ongeregeldheden voor de kathedraal van Belgrado werd gewond, naar Chabatz is teruggekeerd. Bij zijn aankomst werd hij door eeli menigte van meer dan twintigduizend per sonen begroet. Verscheidene redenaars hiel den toespraken, waarin zij zich fel tegen dc regeering keerden. De orde werd even wel niet verstoord en er deden zich geen' incidenten voo:. Minister het spreken belet. Verder wordt uit Belgrado gemeld, dat de minister van bosch- en mijnbouw, Jan- kowitsj, heden een rede zou houden in een vergadering van dc regeeringspartij. De ver gaderden betoogden evenwel tegen de regee ring en begonnen met eieren te gooien, terwijl ook tomaten en zelfs steencn als projectielen werden gebruikt zoodat de minister zijn rede niet kon houden cn de stad moest verlaten. De ruiten van het hotel, waarin de vergadering zou worden gehouden, werden ingeworpen. De geweldige beteekenis der zui velindustrie op verrassende wijze gedemonstreerd. Vrijdag is de eerste Internationale Melk- tentoonstelling te Berlijn geopend. De expositie is ondergebracht in zeven enorme hallen en geeft een uitmuntend overzicht van alles wat met de productie en verwerking van melk in verhand staat. Niet alleen alle soorten kaas. boter en melk, welke slechts bekend zijn, kan dc toeschouwer bewonderen en keuren, maai bij aanschouwt tevens dc buigzame vezels welke uit de ondermeik wónten gemaakt, alsmede tal van andere stoffen, teveel om op te noemen, die uit melk worden ver vaardigd. Ook ideale koeion, moderne gereedschap pen, hygiënische middelen worden den be- Iangstelcnde getoond, terwijl statistiekenen cijfers een indruk geven van de beteekenis der zuivelindustrie, die h.v. veel grooter is dan die der automobiclproductic of de steenkolen winning. Tegelijk niet deze tentoonstelling wordt Ie Berlijn hel elfde internationale melk- eongres gehouden, dat. gisteren is geopend in tegenwoordigheid van moer dan 30.000 af gevaardigden van 53 landen. Op het congroi zullen meer dan vierhonderd wetenschap pelijke rapporten worden behandeld.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2