en zijn Overname door het P.E.N brengt de gasexploitatie in gevaar Men wil gaarne baas in eigen huis blijven Uit Bergen INGEZONDEN Maandag 23 Augustus 1937 Tweede blad Nu, naar men ons meedeelde, de vraag hoort plaats te hebben ter vergoeding van van overname van het G.E.B., dat is dus hier het gemeenschappelijk Electriciteitsbe- drijf der 4 Langendijker gemeenten en Sint Pancras, door het P.E.N. eerlang weer aan de orde zal komen, gaan onze gedachten on willekeurig terug naar enkele jaren geleden, toen hetzelfde onderwerp een zaak van uit voerige beraadslaging is geweest in de Commissie van Beheer en de diverse ge meenteraden. Zelfs is toen nog een gemeen schappelijke vergadering van alle 35 raads leden plus de burgemeesters gehouden, in welke bijeenkomst de Directeur van het P. E. N. een uiteenzetting van het voorstel heeft gegeven en op grond van verschillende argumenten de overname heeft bepleit. In de gemeenteraden waren toen voor - en tegenstanders, doch de laatsten waren ver in de meerderheid. De voorwaarden waren toen vrij aanlokkelijk, want, als we ons niet vergissen, zou het bedrijf volgens het ge dane voorstel voor de boekwaarde worden overgenomen, alle schulden zouden dus door het P.E.N. worden overgenomen of betaald en de activa zouden voor de balanswaarde overgaan. Bovendien zou voor goodwill f 250.000 worden uitgekeerd De gemeenten waren toen nog in beteren doen, zoodat zij het niet noodzakelijk von den, dat bedrag te incasseeren. Allicht dat ze nu tegenover een dergelijk aanbod wat tegemoetkomender zouden staan, al was het maar alleen, althans voor een drietal, om de verloren vrijheid, gevolg van haar noodlijdendheid, weer terug te kunnen krijgen. We gelooven echter, dat er ook thans bij velen nog groote bezwaren aanwezig zullen zijn, om, mocht het werkelijk tot een on derhandelen over overname komen, het Electrisch Bedrijf aan het P.E.N. over te doen. Een van de hoofdbezwaren, welke indertijd tegen die overname werden aange voerd, was de overweging, dat dan de mo gelijkheid ontbrak om den gasprijs op een zoodanig peil te stellen, dat het verbruik van electrische energie geen gevaar liep en omgekeerd. Dat bezwaar geldt ook nu nog, tenzij er een middel zou kunnen worden ge vonden om ook het gasbedrijf op billijke voorwaarden aan een ander lichaam over te doen. Dat deze mogelijkheid niet denkbeel dig is, is wel gebleken bij de onderhande lingen, welke onlangs zijn gevoerd ten aan zien van de gaslevering door Alkmaar aan Warmenhuizen. Wie de door Alkmaar ge stelde voorwaarden voor gaslevering heeft begrepen, zal tot de overtuiging zijn geko men, dat de Langendijkers hun benoodigd gas bij dezelfde tariven als van Warmenhui zen voorgesteld niet duurder zouden beta len dan nu. Door een en ander is ongetwijfeld wel bij menigeen de gedachte opge komen, dat bij meer centralisatie van gaslevering de gebruiker zou zijn gebaat. Niettemin zal men reke ning hebben te houden met de hier sterk ontwikkelde dorpsnationali- teits gedachte, om het zoo maar eens te noemen, waarbij men zoo gaarne baas in eigen huis blijft, men autoriteitje kan blijven spelen en meer, wat daaraan adhaerent is. Bij de vorige voorstellen waren de om standigheden echter niet zoo gunstig voor overname als thans. We schrijven weldra 1938 en in 1942 loopt het contract van engros-levcring door het P.E.N. aan het G.E.B. af. Men zou hierbij krachtige argu menten kunnen laten hooren voor de stel ling, dat uit het contract kan worden op gemaakt, dat na afloop van dit contract het P.E.N. nog electrische energie aan de gemeenten heeft te leveren, doch na de geschiedenis met de Zaanland is het vruch teloos die stelling nog vast te houden. De beslissing daaromtrent is gevallen, de hoo- gere instanties deelen die beslissing, zoo dat men er zich eenvoudig heeft bij neer te leggen, als aan den inhoud van het con tract een zoodanigen uitleg wordt gegeven, dat het P.E.N. daartoe niet verplicht is. Wel verplicht is het, de industrieele afnemers van electrische energie te voorzien. Als nu weer voorstellen worden gedaan, om het G.E.B. aan het P.E. N. over te doen, dan zullen de ge meentebesturen nog in volle vrij heid kunnen beslissen, omdat eerst in 1942 het contraot tot stroom- levering alloopt. De vraag is nu maar, wat het voordee- ligst zou zijn, het dadelijk te doen, of nog 4 jaar te wachten. Ons Electrisch Bedrijf heeft zich indertijd, bij de sterk oploopen- de kolenprijzen, niet op het standpunt geplaatst: contract is contract, doch heeft de hoogere prijzen betaald, waardoor het ongetwijfeld op billijker wijze zal worden behandeld dan de andere, die de hoogere tarieven niet wilden betalen. Men mag dan ook wel aannemen, dat bij de waardeering van de activa zal worden uitgegaan van de aanschaffingswaarde en dat rekening zal worden gehouden met dc normale afschrij vingen. De electrische kabel is nog pas een paar jaren aangelegd; slechts een klein ge deelte is bovengrondsch net. Bij eventueele overname zal het dus hier al heel makkelijk zijn een grondslag te vinden, volgens welken de overname kan plaats vinden. Ongetwij feld zal ook rekening worden gehouden met de omstandigheid, of een en ander op normale wijze is onderhouden. Uit de boe ken is dit natuurlijk gemakkelijk na gaan, zoodat daaromtrent niet veel verschil van meening zou behoeven te ontstaan, Van meer gewicht achten we de vraag, of na de overname geen uitkeertng be te derven winst, Bij de oprichting van de gemeentelijke bedrijven hebben de gemeenten zelf het ka pitaal, noodig voor de oprichting, gefour- meerd, zoodat ze zelf een deel van het ri sico hebben gedragen, dat toen aan de on derneming verbonden was. De meeste dis tributiebedrijven zijn tot winstgevende be drijven opgekweekt en de huishouding van vele gemeenten zou danig in de war worden gebracht, als zij nu plotseling die winst moesten derven. De gemeanten, die het ge meenschappelijk Electriciteitsbedrijf voor Langendijk en St. Pancras exploiteeren, heb ben die winstmakerij nooit als hoofddoel beschouwd; alleen de laatste 3 jaren is aan elke gemeente ongeveer f 2000 per jaar uit gekeerd en dat nog wel als gevolg van de moeilijke financieele omstandigheden, waar in de gemeenten door de crisis kwamen te erkeeren. Ongetwijfeld hebben de gemeen ten er recht op, een zekere vergoeding te ontvangen voor het gemis van die winsten. Dat deze winst niet eeuwigdurend zal kun nen worden uitbetaald, is duidelijk, doch dat dit gedurende een aantal jaren zal moe ten geschieden, brengt de billijkheid mee. Bij eventueele overname van het hier be staande Electrisch Bedrijf zal niet kunnen worden volstaan met de geringe uitkeering an f 10000, tenzij de tarieven voor stroom- levering zoodanig werden gesteld, dat ook daarin reeds een vergoeding lag opgesloten, in den vorm van een zekere goodwill, voor de te derven winst. Immers hadden de gemeenten zich destijds ook gesteld op het stand punt „contract is contract," dan zouden bij de berekening van de zelfde tarieven, als nu zijn geheven, veel grootere winsten zijn gemaakt. Men mag dus aannemen, dat deze billijkheidsoverwegingen niet uit 't oog zullen worden verloren. Men deelde ons mee, dat, voor het geval de gemeenten zouden besluiten, de over dracht reeds met 1938 te doen geschieden, dit op voordeeliger condities zou kunnen plaats hebben dan wanneer tot 1942 zou worden gewacht. In het eerste geval zou rekening worden gehouden met een afschrijving van 3 pet. per jaar, in het laatste geval van 4 pet. Voor de activa zou dus per jaar na de aanschaf fing, één procent meer worden vergoed. Aangezien de electrische ondergrondsche ka bel hier nog slechts een paar jaar is aange legd, zou dit eventueel van geen groote be teeken is zijn. We vernamen, dat het onderwerp inderdaad binnen niet al te langen tijd, aan de orde zal komen. Men moet zich echter niet voorstellen, dat dit zonder tegenstand zal wor den aanvaard. Het „baas blijven in eigen huis" zal bij de overwegingen van vóór of tegen ongetwijfeld de voornaamste rol spelen. Daarbij zal ook van invloed zijn de in houd van de voorstellen, het financieele vooral. De f 250.000 van een aantal jaren geleden staan de meesten nog helder voor den geest. Men zal naar argumenten vra gen, waarom dit bedrag nu niet als good will zou worden uitgekeerd. Zou het een maal zoo ver komen, dat het P.E.N. het G. E. B. overneemt, dan zal ongetwijfeld ook naar middelen moeten worden uitgezien, om het gasbedrijf veilig te stellen. De laat ste jaren levert dit verlies op. En als de voorspelling, die van de zijde van het P. E.N. wordt gedaan, n.1. dat bij overname de tarieven voor elcctriciteitsverbruik la ger zullen worden, dan worden deze een concurrent voor die van het gas, wat als vanzelfsprekend nadoelig zal werken op het gasverbruik, waardoor de exploitatie nog meer in het gedrang zou komen. Dit laatste zal een zeer krachtig argument zijn voor hen, die het verkoopen van het G.E.B. zoolang mogelijk willen uitstellen. Uit onze omgeving CASINO-KEGELINO. Een goed geslaagde proef, welke zeker het volgende jaar zal wor den herhaald. Veel animo voor den sluitingsavond. Vannacht om twaalf uur is het Casino- Kegelino in de Rustende Jager, dat aan zoo talrijke gasten een welkome avond af leiding heeft bezorgd, officieel gesloten. Uit de animo welke er voor dit spel ge durende het seizoen heeft bestaan, is dui delijk gebleken, welk een goeden greep de V.V.V. in combinatie met de beide mid-den- standsvereenigingen met dit kegelspel heeft gedaan en ongetwijfeld zal deze goed geslaagde pi-oef het volgende jaar worden herhaald. Voor den suitingsavond bestond veel ani mo, zoodat er een opgewekte, vroolijke stemming heerschte in het Casino, waar velen voor de laatste maal nog hun kans waagden aan een der speeltafels, belust als men was den winnaar van den seizoen- prijs, ter waarde van f 100 naar den kroon te steken. Iets, wat intusschen niet mocht gelukken. De heer Schouten uit Amsterdam stond met driemaal vijf negens aan den kop. toen de heer J. Peetoom uit Bergen ook vijf negens wist om te werpen. Hierop ant woordde de heer Schouten nogmaals met 5 negens. Tot elf uur werd om een taart gegooid, welke in het. bezit kwam van den heer Kreb te Bergen, met een gooi van 99974; de heer Schouten, die reeds in het bezit was van den seizoen prijs en zooals ge zegd nogmaals vijf negens gooide, kwam voor de taart niet in aanmerking, doch ontving niettemin voor zijn worp een extra taart. Beide taarten waren uitgeloofd door den heer Kleijberg. - Van elf tot twaalf Tgerd gegooid om een door deh 4heerDieseféldtf hWèhïkbaaè ge stelde flesch champagne. Deze werd gewon nen door den heer Kager uit Bergen met 99961; de heer Roggeveen uit Bergen ont ving den tweeden prijs. De vice-voorziter van de V.V.V., de heer D. Klomp, zeide in zijn sluitingswoord dat het Kegelino in het leven was geroepen als een welkome afleiding en het was uit stekend geslaagd. Spr. reikte daarop den seizoenprijs van f S0 aan den heer Schou ten en f 20 aan den heer Peetoom uit en wcnschte beide heeren hartelijk geluk met hun succes. Namens de drie organisaties zegde de heer Klomp alle aanwezigen dank en spr. hoopte, dat zij het volgend jaar met iets anders konden komen. Na allen dank te hebben gebracht die aan het welslagen van dit Spel hadden medegewerkt, verklaarde spr. het Casino voor gesloten. VOLKSSPELEN OOSTDORP. Onder begunstiging van schitterend zo merweer hadden gistermiddag op het kwis tig met vlaggen en wimpels versierde ter rein aan den Turfwerg de volksspelen plaats, welke jaarlijks worden georgani seerd door een comité.,, Een groot aantal kinderen nam aan de verschillende spelen deel en de kleinen de den hun uiterste best om in het bezit te geraken van de aardige prijsjes welke wel willend waren beschikbaar gesteld door ver schillende Berger winkeliers, De regeling was in uitstekende handen, zoodat alles een vlot en zeer geanimeerd verloop had. Het ging er buitengewoon gemoedelijk toe( zoodat, toen bleek, dat het paard, noodig voor de ringrijdcrij, ziek was, niemand zich daarover bezorgd maakte en een vrachtauto met een paar stoelen erop werd gerequi- reerd, om paard en wagen te vervangen. Hieronder laten wij van elke rubriek de drie eerste prijswinnaars volgen: Hardloopen jongens tot 7 jaar: 1. J. de Ro ver, 2. J. de Waard en 3. J. Louwe. Hardloopen meisjes tot 7 jaar: 1. Suze Groe newoud, 2, Annie Min en 3. Marieke Aukes. Zakloopen jongens van 79 jaar: 1. A. de Waard, 2. E. Groene woud en 3. C. Win der. Balloopen meisjes van 7—9 aar: 1. Greta Beerepoot, 2. Hendrika Mulders en 3. Nel- lie Bouman. Hardloopen met hindernissen jongens van 10—12 jaar: 1. J. Meijer, 2. J. Min en 3. R. Dekker. Hardloopen met hindernissen meisjes van 10—15 jaar: 1. Grè Wokke, 2. Annie Min en 3. Jo Wokke. Blaasvechten jongens van 1015 jaar: 1. P. van Duin 2. N. v. d. Berg en 3. J. Ran- zijn. Ringsteken voor paren: 1. Bep van Diepen en Trientje Oukes; 2. C. Dijkers en R. Jon- geneelen en 3. W. Wokke én Trien v. d. Berg. Gedurende den geheelen middag heeft de muziek op een auto gezeten, haar best ge daan de stemming er in te houden; iets wat wonderwel gelukte. Zooals gezegd het was een mooie mid dag, waarop het volijverige comité met recht matigen trots kan terugzien. Bij de op Vrijdag 20 dezer gehouden ver kiezing van een lid van het Dagelijksch Be stuur van de Vereeniging van Polders en Uningepolderde landen alhier, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door aftre ding wegens leeftijdsgrens van den heer J. Swaag, is genoemd de heer J. A. Ranzijn. ANNA PAULOWNA OPENING HOTEL „AMSTELMEER". Zooals ook uit een advcrentie in dit blad blijkt, wordt, vandaag, Maandag, het nieu we hotel-café-restaurant „Amstelmeer" N.V. aan den Afsluitdijk van EwijcksluisWie- ringen geopend. We namen er Zaterdag een kijkje en werden in de eerste plaats getroffen door de zeer bijzondere ligging en vervolgens door de gelukkige vondsten, die bij den bouw zijn toegepast Binnentredend in dc aardige, evenals al het overige, eenvoudig gehouden hal voert een deur rechts naar het café, dat rond gebouwd en met glazen wand, profiteert van elk zonnestraaltje en uitziet op den weg, over den Polder en op het Amstel meer. Heeft men hier al een mooi uitzicht, nog beter komt de gunstige ligging uit op den „daktuin", waar men bovendien over den dijk de zee, Den Helder en Texel ziet. In het ontbijt- en restrautiezaaltje, in de keuken, op de logeerkamer, overal kan de centrale verwarming voor een behaaglijke temperatuur zorgen op koudere dagen, maar ERGERLIJK GEVAL VAN DIEREN MISHANDELING. Geachte Redactie, Toevalligerwijze vernam ik heden een er gerlijk geval van dierenmishandeling, dat naar mijn meening niet onvermeld mag blij ven. In de Zijpe woont een eenvoudige weduw naar B. Sinds 6 jaren was een kleine hond zijn levensmakker. Het trouwe beest volgde hem overal en men zag het tweetal altijd sa men. De vorige week moest de baas werk zaamheden verrichten aan den weg naar St. Maarten aan Zee en de viervoeter ont brak niet op het appèl. Omstreeks 10 uur 's morgens moesten ecnige werktuigen op den hoek van den Belkmerweg op den auto ge laden worden. Het geheele karwei duurde slechts enkele minuten. Het hondje drentelde om den auto heen naar den overkant van den weg, waar de woning van de Wed. N. staat. In deze woning is als kostganger ge vestigd de particuliere jachtopziener Van der 1 Zee. Het hondje is blijkbaar achter het erf gekomen. De baas roept zijn hondje, maar op hetzelfde oogenblik hooren de baas en de andere aanwezigen van dichtbij een schot. Een rauwe gil stilte nog een schot. Op 't zelfde oogenblik snelt de baas het erf over naar het boschje en roept zijn hond. Een ang stig voorgevoel had hem bekropen. Hij ziet geen hond, en zijn trouwe viervoeter komt niet op zijn oproep. Dat was voor het eerst in al die 6 jaren. Maar wie komt wel te voorschijn? De geweergeweldenaar v. d. Z. Het is of de baas alles begrijpt en hij voegt den ridder van het vuurwapen toe: „Jij hebt mijn hond doodgeschoten". Van der Z. ont kent, maar geeft ten slotte toe, dat hij wel op den hond geschoten heeft, maar dat het beestje er van doorgegaan is. Hij zou gescho ten hebben, omdat de hond achter de fazan ten aan zat! De haas wil zijn hond gaan zoe ken, al begrijpt hij wel, dat het trouwe beest dood is, maar onder bedreiging van een pro ces-verbaal wordt hem den doortocht belet. Zijn plicht roept hem naar zijn werk, en diep bedroefd over het verlies van zijn trouwen makker gaat hij heen, zwichtend voor het geweld. Dit zijn de feiten. Ik wil hier twee vragen stellen en ze meteen beantwoorden. Ten eer ste: mag men een dier zonder noodzaak doo- den of kwaad doen? Ten tweede: was hier noodzaak om te dooden? Op dc eerste vraag luidt het antwoord neen. Dat is zelfs straf baar, wat ik zeer gelukkig vind. Op de tweede vraag is het antwoord moeilijker te geven, maar ik antwoord ook hier neen. De verklaringen staan tegenover elkaar, maar de verklaring van v. d. Z. staat alleen tegen over de verklaringen van zeer vele anderen. Deze verklaringen komen hierop neer: de hond was maar juist ter plaatse; de hond was hoogstens circa 10 M. van den weg af; men heeft den jachtopziener het erf op zien gaan met zijn geweer, dus kwam hij later; fazanten waren niet te zien; de baas mocht niet verder loopen en hem werd dus de ge legenheid ontnomen zich te overtuigen; de hond is nooit terug gezien; de hond heeft nog nooit achter een fazant, kip of iets der gelijks gejaagd; als de hond werkelijk was weggeloopen, zooals v. d. Z. zegt, zou hij zon der twijfel naar zijn baas teruggeloopen zijn, want dat is de typische eigenschap van een hond, te meer daar de baas hem riep; 's avonds is de jachtopziener aan de politie een fazantje met een lamme vleugel gaan toonen; als de jachtopziener zich vrij van •chuld achtte, behoefde hij dit niet uit eigen beweging te doen. Wilde hij zich bij voor baat dekken? En waarom toonde hij dan niet direct 's morgens die fazant, welke im mers daar ter plaatse gelegen moet hebben, als de hond hem werkelijk te pakken ge had heeft? En hoe rijmt v. d. Z. zijn be wering, dat de hond de fazant te pakken had met zijn bewering, dat de hond wegliep? Als v. d. Z. zich zoo safe voelde, waarom liet hij den baas van het hondje dan niet ter stond zich overtuigen in plaats van hem on der dreigementen te verwijderen? Noodzaak om te schieten was er zeker niet. Het was een klein hondje, de baas stond op den hoek van het erf, en v. d. Z. had met één schreeuw bet beest kunnen verjagen, als het werke lijk achter een fazant aan zat. Men mag toch zeker een waarschuwing venvachten, alvorens maar direct naar het kanon te grij pen. In ieder geval was het optreden van v. d. Z. dus zonder noodzaak en daarom te laken. En dan ten slotte: is het niet toevallig, dat sinds deze schietkampioen daar woont, alle honden en katten uit die .streek spoorloos verdwijnen? Ik heb mij vanavond laten ver tellen, dat gekookte honden en katten uitste kend fazantenvoer zijn! Ik heb er geen ver stand van, maar onmogelijk is 't nietl eveneens is een practische installatie aan wezig om de dranken koel te kunnen ser veeren. Warm en koud stroomend water op alle kamers en in de doüohe-badcel, het electrisch koken in de keuken, de geluid- dichte telefooncel (dag- en nachtverbin ding), de brandvrije en geluiddempende plafonds zijn enkele voorbeelden om aan te toonen, dat bij den bouw met moderne eischen rekening is gehouden. Een aardig snufje is ook de installatie, waarmee aan ben, die 's nachts aan het benzinestation, dat voor het hotel staat, willen tanken, kenbaar gemaakt kan worden, dat hun bel len gehoord is en zij geholpen zullen wor den. (Die installatie kan ook dienst doen bij ongevallen, want in het hotel is ook een post voor eerste hulp bij ongelukken ge vestigd). Achter het hotel liggen bootjes waarmee men volop genieten kan op het ruime Am stelmeer, natuurreservaat, met vele vogels. Zoo kan dit hotel-café-restaurant een prettig rustpunt zijn voor watersportlief hebbers en voor hen die van den Afsluit lij k komen of dien langen weg nog voor den boeg hebben, maar ook zij die slechts een kleinen tocht maken, zullen er een ge zellig zitje in het café vinden. De ontwerper, de heer W. Hoep, de aan nemer, de heer Uiterdijk van Wieringer- waard, de schilder Boomsma van Slootdorp en anderen die aan bouw en installatie mee werkten, hebben eer van hun werk! Moge de heer W. Waiboer bij de exploitatie daar van ook gunstige resultaten zien! BREEZAND. Na onderhandsche aanbesteding is de bouw van een woonhuis aan de Stoomweg voor rekening van den heer W. Cornelis- sen gegund aan J. de Graaf, timmerwerk en P. Broers, metselwerk. Het schildersweek wordt verzorgd door den heer Zevnstra. (Architectuur W. Hoep). LANGENDIJK PAS OP DEN COLORADO KEVER. Duitschland heeft den invoer van tomaten en aardappelen nit België verboden uit vrees voor overbrenging van den Colorado kever. Moge onze tuinbouw voor een dergelijk ver bod bewaard blijven. Men voorkome dus met alle krachten het binnendringen van dit in- sectl Maximum factuurprijzen. Voor roode, gele en witte kool zijn de maximum-factuurprijzen per 100 K.G. netto, met het recht van betaling over de clearing, resp. op f5. f5 en f3 bepaald. Voor bloemkool is die prijs f 8, voor snij- boonen en princesseboonen f 9, voor komkom mers f6, voor zilvernep f 14 en gele nep Hoe deze zaak zal afloopen weet ik niet. Ik hoop, dat de politie aanleiding mag vin den hier een grondig onderzoek in te stel len, want als v. d. Z. zonder noodzaak dit onschadelijk diertje zonder vorm van proces neergeschoten heeft, dan moet de strafwet op dezen man in al haar gestrengheid wor den toegepast. Het dragen van wapenen is een gunst. Aan hen, die blijken geven, dat zij van die gunst misbruik maken, moet met bekwamen spoed het dragen van wapenen ontzegd worden. Zij zijn gevaarlijk voor de gemeenschap. Het begint, met konijnen en hazen, het vervolgt met honden en katten en daarop volgen al heel gauw menschcn, want de mentaliteit van dergelijke scherpschutters doet het ergste vreezen. Voor dergelijke „piefpaffers in 't wilde weg" beteekent de trouw en het gezelschap van een hond niets, maar laten zij bedenken, dat er ook men- schen zijn, die hondentrouw beter weten te waardeeren. Voor dezen is het verlies van den eenigen vriend al is 't „maar" een hond, een groot verdriet, vooral als hij als 't ware voor eigen oogen „als een hond" wordt neergeschoten. Mijn gemoed is danig in opstand gekomen hij het vernemen van deze geschiedenis. Ik ben mij bewust, dat er genoeg menschcn zijn, die dit kinderachtig, bespottelijk vinden. Het deert mij niet, ik denk er over zooals ik wil, en ik weet, dat er gelukkig zeer velen zijn, die er net zoo over denken als ik. Het dier moet en zal beschermd worden. Het kan zich zelf niet beschermen, en daarom moeten wij men- schen dat doen. Ik zie dat als een plicht, en ik zal niet rusten, voordat die geweldenaren, die meenen dat zij met een hond of een an der weerloos dier kunnen doen, wat zij wil len, zelf weerloos gemaakt zijn. Ik zal daar om ieder geval van dierenmishandeling, dat te mijner kennis komt, aan de kaak stellen. De schietkampioen v. d Z. bedenke, dat een hondje op zijn erf tegenover zijn geweer ge lijk staat aan: hijzelf in Artis in de leeuwen- kooi zonder geweer. Moge hij bij de gedachte daaraan even rillen. Dan is er ten minste dit bereikt, dat hij tot het besef komt, dat ook hij als mensch maar een nietig wezen is, en dat zijn aanzien niet stijgt in even redigheid met het aantal afgeschoten ge weerpatronen. Met dank aan de Redactie, MR. DR. BUISKOOL. Schagen, 20 Augustus 1937. f8 Crisismaatregelen 1938 en vaste lasten. Het Bestuur van hef Centraal Bureau der Tuuibouwveilingen zal zeer. binnen kort met den Raad van Advies vergaderen ter bespre king van de crisismaatregelen voor 193S en het Rapport van de Commissie voor de Vaste Lasten. ZUIDSCHARWOUDE. Het bannebcstuur laat de Achterburggracht op enkele plaatsen uitdiepen. Bij het raad huis zijn blijkbaar onder water nog gei.eel- ten van een oude schoeeing blijven zitten, die gevaar opleveren voor de vaart met schuiten e,a, vaartuigen. Een en ander zal nu worden opgeruimd. -- Het Gemengd Koor besloot, deel te nemen aan het Nationaal Zangconcours te Amster dam. OUDKARSPEL. In de Vrijdagavond gehouden ledenverga dering van de voetbalvereen. D.T.S. werd medegedeeld, dat dr. Wilmink te Zuidschar- woude bereid was, de leden gratis te keuren voor de medische sportkeuring. Men was voor deze bereidverklaring zeer dankbaar. Nadat de jaarverslagen van secretaris en penningmeester waren goedgekeurd, ging men tot de bestursverkiezing. over. De lieeren J. Schrieken en B. Drost wer den herkozen. In de vacature K. van Meurs die had bedankt, werd gekozen de heer J. Beenken. Een voorstel van H. Kuiper om niet te voetballen in den zomer, werd aangehou den tot een volgende vergadering. Voor het behulpzaam zijn van het bestuur zullen verschillende commissies worden be noemd. SINT PANCRAS De staking in de werkverschaf fing. - De stakers kunnen Maan dag weer aan het werk. Naar wij vernemen, is bericht ontvangen hij het gemeentebestuur, dat de in gemeen telijke werkverschaffing tewerkgestelde werkloozen, die het werk hebben neergelegd in verband met eenige grieven t.a.v. het loon, een week zijn geschorst, met dien ver stande, dat deze schorsing-week is ingegaan verleden Maandag, zoodat de menschen Maandag (heden weer aan het werk zullen kunnen gaan. Voorts is met ingang van Maandag dc rou- leerregeling ingevoerd. Er zullen drie ploe gen worden gevormd, waarvan om beurten een ploeg moet stempelen, terwijl de beide andere werken* Dit komt dus neer op twee weken werken en één week stempelen. ALKMAAR Het huis met de luifel vrij". „bom- Den laatsten tijd hebben wij nogal eens melding gemakt van de tallooze aanrijdin gen, waaraan de luifel van het „Huis met den luifel" een der bezienswaardighe den van de binnenstad bloot stond. Heeft de eigenaar de laatste jaren meermalen ver geefs aangedrongen op voorziening, thans heeft de gemeente ingegrepen. Een drietal palen, op een halven meter afstand van de stoep, zorgen er voor, dat het verkeer op eerbiedigen afstand van den luifel blijft. Met dat al is de nauwe Huigbrouwerstraat nog nauwer geworden en is er weer een ver- keerspuzzle bijgekomen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5