Polderfeest 1937 Bediijfs- en Werkmans- Kleeding fa, Schmalz Eberhard - Faber „AMS TELMEER" Plaatselijk Nieuws. jGEOPEND Ledenvergadering Wieringermeer Maartje Schenk, Boekhandel v.h. Trapman Co. DE 0FFICIEELE OPENING Hoornsche Crediei- en Effectenbank N.V. Oranjevereniging Barsingerhorn. K. Ackema Zaterdagmorgen. Aanvankelijk liet het weer zich niet mooi aanzien. Een koude wind met regenbuien, doch spoedig herleef de de hoop, toen bleek dat god Pluvius het ging verliezen van de zon. De zon brak door! Hoe kan het ook an ders! Een polderdag zonder zon? Dat is immers onmogelijk. Vit alle hoeken.... Toen dan ook 's middags de feestelijk heden om twee uur een aanvang namen, gaf de zon het terrein een feestglocd en zorgde zelfs voor een zekere warmte. Uit alle hoeken van den polder waren de kolonisten komen opdagen. Het was druk op het feestterrein, het sportveld, achter het gymnastiekgebouw te Sloot- dorp. Zeker een 1200 personen waren aanwezig om getuige te zijn of deel te nemen aan de verschillende hindernis wedstrijden. Het aardige programma, dat de feestcommissie in elkaar had gezet, was zeker in den smaak van het publiek gevallen. Begonnen werd met het nummer ring- rijden voor dames. Evenals bij de andere wedstrijden was ook hier de deelname zeer goed. Verscheidene spannende ritten waren te zien en eindelijk werd de volgende uitslag behaald: 1. Janny Postema. 2. Ka Koster. 3. Maaike de Jong. 4. Annie Volkers. 5. Ebelientje Top. Hierna waren de heeren aan de beurt met het nummer hindernisloop. Verscheidene hindernissen moesten worden genomen, o.a. over een stapel stroopakken moest worden geklommen en onder een zeil moest wor den doorgekropen. Natuurlijk gaf een en ander nog al eens reden tot hilariteit. De uitslag van dezen hindernisloop luidde: 1. C. Koster. 2. B. Homan. 3. W. Wilkens De touwtrekkers verschenen hierna in den ring. Na verschillende, zeer spannende partijen, werd het volgende resultaat be reikt: 1. Ploeg-Van Eek. 2. Ploeg-Wijsman. 3. Plocg-Boomsma. Wie denkt, dat touwtrekken alleen een sport voor heeren is, vergist zich deerlijk. Dat is wel gebleken, toen na de heeren, de dames zich in het touwtrekken gingen meten. De dames gaven elkaar maar zeer weinig toe, zoodat er inderdaad van span ning kan worden gesproken. De uitslag luidde: 1. PIocg-R. van Ee. 2. Plocg-M Wester. 3. Plocg-C. Koster. Gecostumeerd voetballen. Thans werd de aandacht gevraagd voor de clou van den middag gecostumeerd voet ballen. Twee elftallen verschenen in het veld, het eene gevormd uit het administra tief personeel van de Cultuurmij., en het andere uit het personeel van het Domein kantoor te Slootdorp. Als scheidsrechter fungeerde de heer J. Bos, ambtenaar van het Raadhuis te Wieringerwerf. Als grens rechters fungeerden de dames Anema en Kramer, typisten, respectievelijk op het Domeinkantoor en bij de Cultuurmij. Doordat het afwerken van de vorige num mers meer tijd had gevraagd, dan daarvoor was gereserveerd, moest de speeltijd van den voetbalwedstrijd eenigszins worden inge kort. Maar dat is geen bezwaar, zeker niet voor de spelers die in zulke zware costuums in het veld verschenen. Vermakelijk was het te zien hoe de spelers zich voor den wedstrijd hadden uitgedost. Voorwaar, een bruine beer met geleider trof men er onder aan. Oude vrouwen, oude mannen, In- dianenopperhoofden, Zeeuwsche boertjes, kortom in allerlei costumes hadden de spelers zich gestoken. Ook de scheidsrech ter had zich niet onbetuigd gelaten, want hij verscheen in het uniform van den hoofd- brandmeester. Hij had zich naast een fluit, gewapend met een mattenklopper, die af en toe dienst deed wanneer een der spelers een overtreding beging. Wellicht verdient dit voorbeeld in den K.N.V.B. navolging? Natuurlijk werd het met de spelregels niet zoo nauw genomen. Het ging meer om de aardigheid. Dokter Hoogkamer, voorzitter van het feestcomité, verrichtte den aftrap, waarna bleek, dat de partijen niet veel voor elkaar onder deden. De Cultuurmij. nam de lei ding. Spoedig maakte 't Domeinkantoor ge lijk, doch onmiddellijk scoorde de Cultuur- mij. opnieuw. Met dezen stand kwam de rust. Na de rust vergrootte de Cultuurmij. haar voor sprong tot 3—1, doch het Domeinkantoor versaagde niet. Toen een back van de Cul tuurmij, een postbode, met een rood-wit- blauw spiritualiënneus hands maakte in het beruchte gebied, werd de penalty onberispe lijk benut. Nog even spelen en zoowaar maakte het Domeinkantoor den stand ge lijk. Met dezen stand kwam het einde. Beide partijen deelden de beschikbaar ge stelde prijzen. Hierbij werden de scheids rechter en de beide grensrechtsters, die zich ook voor deze gelegenheid in een buiten gewoon costuum hadden gestoken, niet ver geten. Het was reeds laat geworden toen de paardensportnummers aan de orde kwamen Bijzonder in den smaak viel het voor de Wieringermeer geheel nieuwe nummer „Tal ly ho". Een bepaalde afstand moest te paard worden gestapt, gedraafd en gega loppeerd. De uitslag was: le prijs: J. Vermeulen; 2e prijs: J. de Gorter. 3e prijs: H. v. d. Woude. Vervolgens ringrijden te paard. In ver band met het gevorderde uur werd dit num mer vlug afgewerkt. De uitslag was: le prijs S. Homsma. 2e prijs H. Homan. 3e prijs Meiaart Medemblik. Tot slot van het middagprogramma werd om half acht „de loop door Slootdorp" ge houden, 'n wedstrijd in het hardlopen over een afstand van 2000 M. Dc uitslag luidde: le prijs J. Monsma. 2e prijs H. Homan. 3e prijs J. Meijaard. 4e prijs R. Juuriint. De middagfeestelijkheden waren hiermee afgeloopen. Zij kunnen uitstekend geslaagd worden genoemd, dank zij de uitstekende organisatie en de goede wcersomstandighe den. Wel kreeg men 's middags nog een en kel buitje te verduren, doch dit kon de goe de stemming niet bederven. Deze stemming was er en de opwekking tot bezoek aan de avondfeestelijkheden, die door de loudspeakers op het terrein tot de aanwezigen werd gericht, was dan ook ze ker overbodig. HET AVONDFEEST. Het avondfeest werd gehouden op het schoolplein te Slootdorp dat zoodanig was ingericht, dat het pl.m. 1200 bezoekers kon herbergen. Met stroopakken en planken was een vol doen aantal zitplaatsen verkregen. Dat het goed was zooveel zitplaatsen te maken bleek reeds spoedig. Aan den ingang van het fecsterrein stonden de menschen in dikke drommen te wachten om oen toe gangsbewijs te koopen. Toen dan ook om half negen de voorzitter van het Feestcomité Dr. Hoogkamer de aan wezigen en in het bijzonder den cabaretzan ger Alex de Haas van Rotterdam welkom heette, was het schoolplein gestreken vol. Meer dan 1200 bezoekers waren opgekomen. En wij kunnen gerust, zeggen: zij zullen er geen spijt van gehad hebben. Nadat eerst de muziekvereeniging Soli Deo Gloria eenige nummers ten gehoore had ge bracht. was het woord aan Alex de Haas. Zijn repertoire was nu eens amusant, dan weer ernstig, 't Geheel was 'n hoogstaand programma en viel bij de bevolking zeer in den smaak. Op elk nummer oogstte hij een dankbaar applaus, vooral op het spe ciaal nummer „Het Wieringermeerlied". Op prettige wijze wist hij de feestvieren de menigte tot pl.m. 11 uur bezig te hou den, onderbroken door een pauze, waarin de Wieringermeerfanfare haar klanken deed hooren. Aan het slot bracht de voor zitter dank aand en hr. de Haas, voor zijn mooie liederen, waarop hij het publiek ver gast had. Het weer werkte ook op den avond mede. Wel dreigden eenige regendruppels een oogenblik de vreugde te verstoren. Doch ge lukkig was dit slechts van korten duur en kon het programma rustig afgewerkt worden. Het geheel was een zeer mooie avond, die met een schitterend vuurwerk werd besloten. Polderdag 1937 behoort weer tot het verleden. Op waardige wijze is de zevende verjaardag herdacht. Het feest was thans georganiseerd door een commissie uit de bevolking. Met recht kan gezegd worden, dat deze commissie succes met haar werk heeft gehad. Het was een feest voor alTcn en van allen. Moge het saamhoorigheidsgevoel der be volking door dit feest weer versterkt zijn en moge hieruit de behoefte ontstaan in volgende jaren nog mooiere programma's voor den polderdag te verkrijgen. Opgemerkt dient nog te worden, dat de middagfeesten werden bijgewoond door den burgemeester van Medemblik en den bur gemeester van Wieringen. Onvermeld dient ook niet te blijven, dat Slootdorp, waar het feest gehouden werd, zich uitnemend gedragen heeft. Zij heeft haar gasten een ware ontvangst bereid. Door bemiddeling van de Middenstandsver- eeniging was het gelukt het dorp gedeel telijk te versieren en eenige eerepoorten riepen aan den ingang van het dorp de feestvierders een hartelijk welkom toe. Bovendien had de middenstandsvereeni- ging een etalagewedstrijd georganiseerd. Tot a.s. Vrijdag bestaat nog gelegenheid om op te geven, welke winkel de mooiste etalage heeft. Door de medewerking van al len is het gelukt een feest te verkrijgen, dat nog lang in het geheugen bij de Wie- ringermeerders zal achterblijven. - MIDDENMER. Vliegersport brengt ons torenuur werk in de war. Het is weer vliegertijd: De jeugd heeft weer tal van fraaie vliegers de lucht inge zonden en evenals de groote vliegwereld, worden de records dagelijks gebroken. Wie in ons dorp het record hoogstijgen op naam heeft is ons niet bekend, doch wel constateerden wij dat ons torenuurwerk door deze sport van stuur is gebracht Een vlie ger had n.1. de onhandigheid zich om de wij zers, te* wringen, waardoor de tijdmeter staakte, en het geheele dorpsleven letterlijk in de war brengt. We hopen stil dat liet euvel spoedig zal worden weggeruimd. LANGEND1JK Heden overleed, na een langzaam verval van krachten, mijn lie ve, zorgzame Zuster, in den ouderdom van 73 jaar. C. SCHENK. Schagen, 21 Aug. 1937. De teraardebestelling heeft plaats op Dinsdag a.s., des namiddags 2 uur op de Algemeene Begraafplaats; vertrek vanaf 't sterfhuis 1.30 uur. hel potlood van supe rieure kwaliteit is zoo wel in blikverpakking van 10 stuks als per stuk verkrijgbaar in Voor direct gevraagt: een Flinke Jongen leeftijd 14-16 jaar DE WIT Wz„ Molenstraat, Schagen. Pruimen voor «lam A 5 cent per pond, bij Jb. KOS TER Dzn., Schagerbrug. WONING te huur in Kanaalstraat, f 3.50 per week. M. C. TUINMAN SchBgen. Prima modellen Prima kwaliteiten Lage p r ij ze n Schagen lliSM'lllIHfli HIKSlIHflin! Ondergeteekende maakt langs dezen weg bekend, dat vanaf heden het geheel naar de eischen des tijds ingerichte i Hötel-Café-R e s t a u r a n t gelegen aan den afsluitdijk Anna Paulow- na-Wieringen, zijn deuren voor het publiek I heeft In dit perceel is volledige vergunning aan- Sj wezig. Dag en nacht benzine en olie aan ons laad- station verkrijgbaar. Telefoon met nachtverbinding No. 15. zal nader per advertentie worden bekend 1 gemaakt. Beleefd aanbevelend, N.V. „Amstelmcer". Dir.W. Waiboer ALKMAAR Ondegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 78. Aan- en verkoop van Effecten. Verzilvering van Coupons. Safe-inrichting. ALLE BANKZAKEN. 8.20 7.60 9.— 7.80 9.10 8.20 9.80 7.75 9.30 8.45 f 8.30 f 10.50 f 8.80 f 8.70 N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64 Tel. 106. DEN HELDER. Vrijblijv. noteering af magaz. op onze bekende condities Laplatamais N.O. t 6-90 Maismeel f 7.15 Gerstemeel van zware gerst f 8.20 Groene Erwtenmeel Maisglutenmeel „DE BYENKORF" Voertarwe, Inlandsche C Haver Chevaliergerst geschoond Voerrijst (Paddie geschoond f 7.50) Gemengd Kippenvoer OCHTENDVOER C.R.K. Varkensmeel A f 8.30 B f 8.05 C Kalvermeel met mineralen A f 10.— B Koeienmeel. 20-22% z.v. eiwit, 5-7% vet Koeienbrokjes 20-22"' z.v. eiwit, 5-7°/. vet Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto Gem. KOEKJES „WESSANEN" Victorie koekje Pijl 2729°/e. env. met mineralen Paardenbrokjes Pijl. met mineralen f 8.60 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek f 8.80 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 9.55) f 8.90 Lijnzaadsthilfers SYPESTEYN e.a. f 9.~ Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.55 Grondnootschilfers 55% f 8.65 Gebr. Cocoskoek, blanke f 8.80 Soyaschroot Inlandsch f 8.65 Gebr. Palmpitkoek f 7.70 Tarwezemelen f 7.— Tarwegrind f 7.— Vleeschbeendermeel ca. 40°/, eiwit, ca. 9% vet f 8.20 Vischmeel „Hollandia" f 12.50 Diermeel SCHAGEN f 10.80 Carnarina N.S. 112. Delftsche Voederkalk (geslibd krijt f 1.70) f 7. Landbouwzout voor het hooi f 2.— TURFMOLM per pak f 1.30 OPFOKVOER A f 12.— B f 11.— C f 10.60 KUIKENZAAD A f 13.- B 11.— C f 9.00 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G, Vraagt bij ons prijzen van Kunatmeit, Zaai wikken, Gras- en Klaverzaden. 23 Aug. 1937. Dinsdag 24 Augustus 8 uur, in „De Fortuin". Bespreking: KINDERFEEST 31 Augustus. PIANO te koop gevraagd; tevens een Naaimachine. DEKKER, Laat 182, Alkmaar. T andheel kundige. Woensdag 25 Augustus geen spreekuur 0 te Winkel 1 Sept. en vervolgens iederen Woensdag 2—4 weer spreek uur Hotel DE BRUI |N, Winkel Opleving in de Uitvoer van groenten en aardappelen. In de maand Juli is de tuinbouwexport grooler geweest dan in de overeenkomstige maand van 1936, n.1. 69 millioen K.G. tegen 52 millioen K.G. Naar de waarde was de verbetering nog grootcr: f 3.909.000 in Juli 1936 tegen f 6.259.000 in dezelfde maand van 1937. Dit bcteekent dus resp. een stijging van 34 en 60 pet.! De export naar Engeland is het minst gestegen. Die naar Belgie het meest. Dit is echter toe te schrijven aan de sterke toe name van den export van doperwten, ver oorzaakt door een mislukten oogst van dit gewas in Bèlgie. Naar Duitschland is veel meer uitgevoerd dan in Juli 1936, gevolg van de hoogere betalingscontingenten. Als die moeilijkheid eens voor altijd kon wor den opgelost, zou de export naar Duitsch land weer normaal worden, waarbij de Langendijker tuinbouw slechts wel kon varen. Van de 11.712.000 Ke. tomaten ter waarde van 1.952.000 (v.j. 12728.000 Kg. v. 1.102.0001 gingen cr 7.3 mill. t. waarde van f 1.239.000 (v. j. 7.7 millioen Kg. voor f 697.000) alleen naar Duitschland. Al be- teekent dit naar het gewicht een daling van 5 pet., naar de waarde beteekent het een stijging van 77 pet. Naar Engeland werden 3.6 millioen Kg. ter waarde van f 611.000 uitgevoerd (v. j. 3.5 millioen Kg. voor f 270.000), al zoo een stijging in ge wicht van 3 pet., doch in waarde 126 pet.! De uitvoer van komkommers steeg van S.407.000 Kg. voor f 11.483.000 tegen 11483.000 Kg. voor f 753.000 in Juli 1936. Voor Duitschland waren cr 11086.000 Kg. voor f 723.000 (vorig jaar 8.133.00 Kg. voor f 346.000) en voor Engeland 292.000 Kg. ter waarde van f 25.000 bestemd (vorig jaar 148.000 Kg. voor f 10.000). Naar Duitschland werd in Juli 1936 in totaal 2.029.000 Kg. bloemkool ter waarde van f 173.000 uitge voerd (v. j. 819.0000 Kg. voor f 46.000). De uitvoer van vroege aardappelen is dit jaar aanmerkelijk grootcr geweest dan in Juli 1936, n.1. 22.000.000 Kg. ter waarde van f 981.000. De export naar Duitschland be liep 4.390.000 Kg., het vorige jaar 2.950.000 Kg. Naar Engeland werden 9.000.000 Kg. ter waarde van f 344.000 geëxporteerd tegen het vorig jaar 5.000.000 Kg. voor f 168.000. Argentinië was een beste afnemr: 6.1OS.0OO Kg. tegen 2.835.000 Kg. in Juli 1936. Dc export van gele kool beliep 122000 K.G., ter waarde van f6000; het vorige jaar 64000 K.G. voor f2000. Hoofdzakelijk ging dit pro duct naar Duitschland. België en Noorwe gen. Aan roode kool werd uitgevoerd 345000 K.G. voor f 1300, tegen 43600 K.G. voor f 15000 in Juli 1936. Hiervan gingen S000 K.G. naar Duitschland, 1S0000 K.G. naar België en 248000 K.G. naar Engeland. De uienuitvoer beliep 2500000 K.G. voor f 16000 tegen 473000 K.G. voor f 19000 in Juli 1936. Engeland betrok hiervan 134000 K.G., België T9000K.G. en Duitschland 26000 K.G. Dc uitvoer van peen bedroeg 3.069.000 K.G. ter waarde van f 237.000 (vorig jaar 1079000 K.G. voor f7800). Naar Engeland gingen 2800000K.G. voor f216000, naar Duitschland 107000 K.G. voor f6000. Geen betalingscontingent voor import van boonen in Duitsch land. Aan het verzoek van het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen, waarbij er bij de Duitsche instanties op werd aangedrongen liet beschikbaar gestelde betalingscontingent voor boonen te verdeelen, is afwijzend be schikt op grond van de overweging, dat de Duitsche vraag naar industrieboonen in vol doende mate bevredigd kan worden met product van eigen bodem. Afzetmogelijkheid voor zomer kooi. Er bestaat wear afzetmogelijkheid v. zomer kooi naar Duitschland. De Duitsche expor teurs hebben echter geen recht op Genehmi- gungen voor dit product, omdat zij in het basisjaar geen roode, gele of witte kool in het derde kwartaal hadden geïmporteerd. Op het verzoek van het Centraal Bureau aan de Duitsche instanties om voor die producten Genehmigungen beschikbaar te stellen, is gunstig beschikt, zoodat de importeurs, die over andere maanden importcijfers van kool kunnen overleggen, in het bezit van die in voervergunningen kunnen worden gesteld. BARSINGERHORN Het aantal leden der Oranjevereeniging, is dank zij de gevoerde propaganda, de laat ste dagen zoo toegenomen, dat het mogelijk is geworden op 31 Augustus a.s., ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin ook in deze gemeente kinderfeesten te organiseeren. Daartoe zal een vergadering van de Oran- jc-verccniging worden gehouden op Dinsdag a.s. Men zie daarvoor de in dit nummer voor komende advertentie. IN OPLEIDING. G. Zwaan te Barsingerhorn en P. N. Aar- sen te Anna Paulowna, zijn in opleiding voor reserve-locale kracht aan het P.T.T.-k&ntoor alhier, aangenomen. BOOTTOCHT SCHAGEN'S HARMONIE. De boottocht van Schagen's Harmoniekapel is eén succes geworden. Toen de klok Zon dagmorgen 7 sloeg, stonden eenige honder den menschen bij de Haven, om in te sche pen op de „Krommenie II", voor dc reis naar Texel. Het regende wel-is-waar, maar de barometer gaf goede hoop op een stralend zonnetje. Om half acht geeft kapitein Klinkhamer het sein tot vertrek, de kapel zet een vroo- lijke marsch in en dadelijk komt de stem ming er in. Binnen 8 me ter van auto bus-halten is stilstaan met auto s en andere voer tuigen verbo den, evenals Om half tien wordt bij de sluis te Den Helder aangelegd cn daar komt zoowaar nog een langslaper aan boord. Het weer is ondertusschcn wat opgeknapt, en mede daardoor heeft de overtocht naar Texel, onder dc opgewekte tonen van de mu ziek, een prettig verloop. Het verdient wel even aantcekening. dat niet één van het groote gezelschap zeeziek is geworden! Om elf uur arriveert men op Oudeschild. En daar verspreiden de passagiers zich. Het mooie Texel wordt in alle richtingen, gedeel telijk per fiets, gedeeltelijk per bus, door kruist. Den Burg, de Dennen, 't Hoorntje, de Koog, de Hufter en 't vliegveld krijgen een bezoek van de Schagenaars. Allen genieten en om 6 uur verzamelde zich een tevreden menschenmassa bij het vertrekpunt en be gint men vol goeden moed den terugtocht. Om prompt tien uur legt de „Krommenie II" aan in de Haven. Voor de Harmonie heeft deze dag ongetwij feld een groote voldoening gegeven. Behou dens één klein ongeval, wat op een aantal van een paar honderd menschen zeer ge ring genoemd moet worden, en wat fietsen* pech. is alles prachtig geloopen en zal er ze ker het volgend jaar wel animo zijn,'nog 'n dergelijkcn tocht te ondernemen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8