Chineesche legerafdeeling met afsnijding bedreigd imerikaaiisch beroep op China ea lapaa DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER KIJKEN is KOOPEN tii CLDECK „Geen stukje ijs zal onzen blik ontsnappen" Een olifant in stervensnood China bereid zijn troepe0 terug te trekken 50.000 man regeeringstroepen afgesneden Uitbreiding der Poolsche boerenstaking WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10349. i Uifpove der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. ri'Coin'imt Woesoeng door de Japanners bezet Volgens berichten uit China zijn de Japansche troepen aan alle fronten tot het offensief overgegaan. Langs den spoorweg TientsinPoekau na deren de Japansche eenheden Tsjing- haisien, terwijl de troepen in Tsjahar samenwerken met de Mongoolsche troepen. Deze vereenigde legermacht poogt de Chineesche legers langs den PeipingSoeujoean spoorweg te om singelen. De leider der Mongoolsche regeering, Prins te Wang, heeft vier vendels van zijn leger opdracht ge geven de Chineesche troepen te ver drijven en hij is ei in geslaagd af- deelingen van het Chineesche leger te omsingelen. Naar verluidt zouden de Chineezen reeds meer dan drie duizend man verloren hebben, terwijl de Mongolen slechts 200 dooden tel den. De berichten van gisteren uit Japanschen bron gewaagden reeds van de bezetting van de belangrijke stad Kal jan. Dit is toch wat voorbarig geweest, want hoewel de Japanneezen reeds eergisteren de stad tot op enkele kilometers waren gena derd, hebben de Chineezen haar met zulk een heldenmoed verdedigd, dat ze eerst he dennacht is ingenomen. Na de inneming der stad, zijn de japan neezen in zuid-oostelijke richting langs den spoorweg PeipingSoeijoean opgerukt, in de richting van den Nankau-pas, waar 50.000 man Chineesche troepen ingesloten zouden zijn. De vierde Chineesche divisie heeft een ver woeden aanval op de Japanneezen ontketend op 16 K.M. ten westen van Nankau, om te trachten zich een weg naar Peiping te ba nen. Bijna 21- uur lang werden onder een stroo menden regen verbitterde gevechten van man tegen man geleverd, doch de in aller ijl versterkte Japansche linies hielden stand. Japansche militaire kringen verklaren, dat het Chineesche offensief aan het zuid westelijk front tot staan is gebracht en dat de Japanneezen in den sector van Liangh- siang met succes tegenaanvallen hebben on dernomen en de Chineesche strijdkrachten naar de bergen ten westen van den spoor weg Peiping-Hankau hebben verdreven. Japanneezen bezetten Woesoeng De bezetting van Woesoeng door de Ja panneezen is heden geheel voltrokken. Woe soeng zelf is zwaar gehavend, de haven werken, het ziekenhuis, het quarantaine- station, enz., zijn zwaar beschadigd. Het Deensclie kabelstation heeft nogal te lijden gehad van het vuren. Japanneezen bezetten Lo Tien en worden weer verdreven. De bladen in Sjanghai melden, dat de Japansche troepen, volgens schatting een brigade groot, er in geslaagd zijn om onder bescherming van bijna alle Japansche sche pen, die zich in de Chineesche wateren be vinden, gistermorgen om zes uur Lo Tien te bezetten op 30 K.M. ten noordwesten van Sjanghai, waar zij begonnen zich te ver schansen. Om twee uur gistermiddag heb ben de Chineesche troepen een tegenaan val ondernomen en Japanneezen gedwon gen zich naar de kust terug te trekken, waar zij hen omsingelden. Om vier uur duurde de strijd nog voort. De internationale conoessie een eiland temidden der vlammen. Het hart van de internationale concessie, aldus bericht een correspondent van de Manchester Guardian te Sjanghai aan zijn blad. is de laatste twee dagen een eiland te midden van geweldige branden, die overal in de Chineesche deelen van de stad woeden. Maandagavond namen die 'branden in hevigheid af, doch er hing een verstikkende rook. De ergste brandy wa ren die aan de Jangtsepoo. Hier bes^i het te branden in de Nanjang sigarettenfabrie- ken, het vuur sloeg onmiddellijk over naar een groot warenhuis en andere winkels. De hitte was zoo geweldig dat Japansche ma riniers, die daar hun stellingen hadden, zich terug moesten treken. Toen ik van nacht een bezoek bracht aan de getroffen wijk, was de herinnering aan de toestanden in 1932 sterk. Het meest sensationeele feit van den oorlog voorzoover hij Sjanghai aangaat, was een staaltje van twee Chineesche vliegtuigen, die een snelle duikvlucht van een hoogte van 2700 meter naar beneden maakten tot ongeveer 600 meter en daarbij met doodelij'ke nauwkeurigheid twee Ja pansche emplacementen aan de rivier en 'n katoenspinnerij bombardeerden. Het Japan sche afweergeschut was onmiddellijk inwer king gebracht, doch de vliegtuigen ver dwenen even snel als zij gekomen waren. Vrede is beter dan oorlog. De Amerikaansche secretaris van staat Cordell Huil, heeft een beroep gedaan op China en Japan, opdat deze landen geen toevlucht tot oor log zullen nemen. Huil heeft in een officieele ver klaring gezegd, dat de beide naties het geschil moesten regelen vol gens de principes, welke, niet alleen voor de Vereenigde Staten, doch voor de meeste landen de interna tionale betrekkingen moesten re gelen. Hij herinnerde eraan, dat sinds den aan vang van het conflict de Vereenigde Sta ten alles hebben gedaan om de beide regee ringen er van te weerhouden haar toevlucht tot vijandelijkheden te zoeken en dat be sprekingen waren gevoerd om een vreed zame oplossing te vinden. De Amerikaan- sche regeering heeft geen vertrouwen in bondgenootschappen, noch in een politiek van een te ver doorgevoerde afzondering, aldus Huil. Zij heeft vertrouwen in interna tionale samenwerking om te kunnen gera ken tot het doel, dat wordt omschreven in de verklaring van 16 Juli. Deze verklaring bevatte de veertien begin selen van de Amerikaansche buitenlandsche politiek, Secretaris van Staat Huil heeft naar aan leiding van bovenstaand verzoek een ver klaring afgelegd waarin hij nogmaals de maatregelen opsomt, welke door de Ameri kaansche regeering zijn genomen voor de beschenning van de Amerikaansche bur gers in China. De toestand in China, aldus de minister, is geheel eenig wegens de tal rijke rechten en belangen, die de verschil lende naties, in de eerste plaats de Ver. Sta ten, daar hebben. De Amerikaansche troe- pen in China, zeide hij, zijn belast met de bescherming van Amerikaansche onderda nen; zij dragen geen aanvallend karakter. Echter gaat de toestand in het Verre Oosten ver uit buiten het kader, dat bepaald werd door de noodzaak van de bescherming der Amerikaansche burgers en belangen. Ook dient de Amerikaansche regeering te streven naar het doeltreffend maken van haar vredespolitiek, in welke zij gelooft. De Amerikaansche regeering doet al, wat in haar vermogen is, om de grondbeginse len van die politiek te handhaven, ver sterken en nieuw leven in te blazen, zoo wel in het gebied van den Stillen Oceaan als in de geheele verdere wereld. Een boodschap van mevrouw Tsjang Kai Sjek aan de Ver. Staten. De Amer. ambassadeur in China heeft draadloos een boodschap van mevrouw Tsjang Kai Sjek aan de Vereenigde Sta ten overgebracht. Mevrouw Tsjang Kai Sjek betreurt de tragische voorvallen, welke veroorzaakt zijn door de tegenwoordige vijandelijkheden, die slachtoffers hebben gemaakt onder onschul dige buitenlanders. „Deze treurige voorval len zouden voorkomen kunnen zijn" al dus mevrouw Tsjang „indien de mogend heden de noodige voorzorgsmaatregelen zouden hebben genomen, om den Japan ners te verhinderen, zich van de interna tionale concessie te bedienen als operatie basis." De K.L.M. dienst naar Texel verlengd Bij de K.L.M. werd gisteren do ministerieele goedkeuring ontvangen voor de verlenging van den zomerdienst cp Texel. De maat schappij zal deze lijn thans tot 2 October blijven uitvoeren en wel met ingang van September in een tweemaal dagelijkschen dienst, eveneens op Zondagen. Britsch plan door Nanking ge accepteerd. Onmogelijk zegt Japan. Volgens een verklaring van de Chineesche ambassade te Londen heeft de Chineesche regeering den Britschen ambassadeur te Sjanghai medegedeeld, dat zij in beginsel be reid is tot aanvaarding van het Britsche voorstel inzake terugtrek king van de Japansche en Chinee sche strijdkrachten, met inbegrip der oorlogsschepen, uit het gebied van Sjanghai, op voorwaarde, dat Japan het voorstel eveneens aan neemt. Naar Havas uit Sjanghai verneemt, heeft de woordvoerder van de Japansche marine in een commentaar op het Britsche plan verklaard, dat „neutraliteit op kleine schaal onmogelijk is, en dat de Japansche marine de stad wel zooveel mogelijk zou willen sparen, doch dat zij niet kan afzien van hetgeen militair voordeelig is". Het besluit van China zal dan ook naar het schijnt geen andere practische uitwer king hebben, dan dat de verantwoordelijk heid voor het mislukken van het Britsche plan op Japan komt te rusten. SPANJE Stad aan hoofdweg naar Santander bezet Navarreesche brigades hebben gistermiddag om vijf uur Torrela- vega bezet. Door de bezetting van deze be langrijke stad, welke aan den hoofd weg naar Santander is gelegen, zijn, volgens Un. Press. 50.000 man regeeringstroepen van de hoofd macht, welke Santander verdedigt, afgesneden. De rechtschen slaagden er tevens in een andere belangrijke stelling aan de kust, Laredo, te bezetten. Brigades uit Navarra bevinden zich op de heuvels van Ramales. Aldus wordt de rechtsche ring om San tander steeds nauwer. Sagunto gebombardeerd. Twee rechtsche vliegtuigen hebben gis termorgen de haven van Sagunto gebom bardeerd. Verscheidene torpedo's en brand bommen vielen in het water, andere trof fen eenige arbeiderswoningen, die verwoest werden. Een vrouw en een kind werden zwaar gewond. Wodopjanof over de hulpexpe ditie van de Russische pool- vliegers. De Russische bladen publiceeren, naar Tass meldt, een belangrijk artikel van Wodopjanof, den commandant van het uit vier vliegtuigen bestaande escadrille, dat den vermisten Poolvlieger Lewanefski wil trachten op te sporen. Wodopjanof schrijft in dit artikel o.a. het volgende: Ik heb een duidelijke voorstelling van dc moeilijkheden, die aan onze vlucht verbon den zijn. Ter-wijl .wij van het Russische deel van dc Arctis veel weten, is ons omtrent 't Amei'ikaansche deel bijna niets bekend. Wij zullen dit laatste gebied dan ook zelf standig moeten ontsluiten. Wij zullen onze opsporingen ondernemen in geordende formatie, doch in verspreide colonne, hetgeen 't ons mogelijk zal maken, in eens een afstand van maximaal honderd kilometer te bestrijken. Aan gene zijde van de Noordpool zullen wij onze taak zoo ver- deelen, dat geen stukje ijs onzen blik ont snapt. Wij vliegen met wielen, doch met kolossale wielen van wel twee meter en daarmede kunnen wij niet alleen op een vliegveld doch ook op een ijsschots landen. Een buitengewoon belangrijke rol zal de vlagstuurman, Spirin, te vervullen krijgen. Hij toch zal de vliegtuigen over de totaal nog niet doorvorschte breedtegraden van de Amerikaansche Arctis, het vliegtraject van Lewanefski moeten voeren, zonder dat hij over kaarten of oriënteerings-teekenen beschikt. Hierbij komt nog, dat van 7 September af in de Arctis de Poolschemering intreedt, hetgeen de groote beteekenis van de taak van Spirin zelfs voor een leek begrijpelijk maakt. Wij zijn intusschcn op alle eventualiteiten voorbereid. De bemanning van elk vliegtuig is voorzien van 'n grooten voorraad pro viand die in gummizakken is verpakt en die toereikend is voor een half jaar. Aan boord van elk vliegtuig bevinden zich drie radio-installaties, voorts geweren, zijden tenten, hondcnsledcn, ski's cn andere voorwerpen, die voor ons werk tijdens de expeditie of voor het geval van een lan ding op het ijs noodig zijn. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat wij ook tijdens de Poolschemering zullen moeten zoeken, hebben wij drie raketten meegenomen, rlie drie a vier minuten bran den cn een omvangrijk gebied kunnen ver lichten. Volkspartij proclameert sympa thiestaking. Ontbinding van parlement geëischt. De Poolsche politie heeft wederom een aan tal leidende personen der boerenvolkspartij, die zooals men weet, op het oogenblik een staking van het leveren van levensmiddelen, vooral in Galicië, tracht uit te voeren, ge arresteerd. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, is het tot bloedige botsingen gekomen Dit nummer bevat 8 pagina's kl/EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Meest zwakke Oos telijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt, aan vankelijk droog weer, later geringe kans op regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: aanvan kelijk geringe, later toene mende kans op regen, iets warmer. iarometerstaod hedenaorgei 8 oir i 772 bij Jaroslaw en in Limanowa ïn Midden- Galicië. Stakende leden der boerenvolkspartij hadden boeren, die levensmiddelen op de markt hadden trachten te brengen, aange vallen. Toen de politie de aangevallen boe ren in bescherming nam, kwam het tot bot singen. Volgens de officieele nrededeelingen werden daarbij zoowel in Jaroslaw als in Limanowa vijf personen gedood. Hiertegenover staan de mededeelingen, die verstrekt zijn door de leiding der boeren volkspartij, volgens welke in het geheel ze ventig personen bij de botsingen het leven hebben verloren. De volkspartij heeft een algemee- ne sympathie- en solidariteitsstaking ten gunste van de stakende boeren aangekondigd in Krakau, Botsjinia en Wielicza. Deze staking zou heden beginnen. Te Tarkow is gisteren gestaakt, alle win kels waren gesloten. Evenals de vorige dagen hebben zich relletjes voorgedaan, o.m. te Buczacz, waar boeren met groenten geladen autobussen hebben omgewerpen. Er zouden twee en twintig gewonden zijn gevallen. De door de Volkspartij bij het af kondigen der staking gestelde eischen zijn ontbinding van het par lement, terugkeer van politieke emi granten, met inbegrip van den vroe- geren partijleider, Witos, invoering van een nieuwe kieswet, organisatie van nieuwe verkiezingen voor de wetgevende vergadering en wijziging in de leiding van de huidige bui tenlandsche politiek. Tot dusverre bewaart de pers het stilzwij gen over deze staking en is geen enkel com muniqué gepubliceerd. Een serum fegen griep? De Russische professor Barykin en zijn assistenten hebben na proefneming een serum weten te produccreen, dat griep kan voorkomen, wordt ons uit Moskou gemeld. Het levenseinde van „Jenney". Gistermiddag is op het slationsemplacc- merrt 4e Schcveningen een olifant van het circus Sarrasani door zijn knieën gezakt. Het beest kan niet meer opstaan, vermoe delijk wegens ouderdomszwakte. Omtrent dit niet dagelijks voorkomende incident kan nog het volgende worden ge meld. Het circus Sarrasani, dat te Scheveningen een reeks voorstellingen had gegeven, wilde gisteren per trein naar Rotterdam vertrek ken, waar hedenavond een nieuwe serie voorstellingen zal worden begonnen. Dieren en materiaal werden op de gebrui kelijke wijze naar hel station gebracht. Voor het transport van het zware materiaal wordt de hulp ingeroepen van de olifanten cn ook gisterochtend werd hiervan een -dankbaar gebruik gemaakt. „Jenny", één van deze kolossen, had aan het versieepen der zwage wagens deelge nomen en zou te circa half twaalf in een der groote wagons worden geladen, toen het beest plotseling ineen zakte cn met geen mogelijkheid meer op de been was te krij gen. De politie liet den grooten kraanwagen van dc brandweer komen en na eenige vcr- gcefsche pogingen, waarbij de touwen on- onder het gewicht van circa 4000 kilo bra ken, gelukte het toch eindelijk om het dier overeind te trekken, Men liet „Jenny" ccni ge minuten in de touwen hangen, liet baar nog hangende eenige passen maken en omdat het er naar uitzag, dat het beest weer heelemaal was bijgekomen, maakte men de touwen los. Doch nauwelijks had „Jenny" eenige passen gedaan, of voor de tweede maal stortte zij neer en nu vond de politie het toch wel eerst raadzaam om een deskundig onderzoek naar de oorzaak van het ineenzakken te doen instellen. Deze oorzaak, waarbij Mevr» Stosch- Sarrasani en de heer van Bvlandt, direc teur van den Haagschen Dierentuin aan wezig waren, was niet zoó moeilijk vast te stellen. Jenny toch is een beestje van 108 jaar en al kunnen olifanten veel ouder worden, toch leed dit dier kennelijk aan ouder domszwakte. Ook het personeel van het circus wist dat heel goed, liet „Jenny" niet meer in het circus werken; alleen aan het versieepen van het zware materiaal nam het af en toe deel. En tenslotte, Jenny wist zelf ook heel goed, dat haar einde naderde. Wist heel goed, dat wanneer ze zou gaan liggen, ze nooit meer zou kunnen opstaan, want ook al lijken die zware pooten ijzersterk, de ouderdom zou deze massieve blokken verhinderen om het nog veel zwaardere, plompe lichaam op te tillen. Daarom ook had „Jenny" in 2 jaar niet geslapen, had ze zich sinds twee jaar niet op het behage- lijke stroodek uitgestrekt. De heer Van By- landt adviseerde om het dier af te maken. Nooit meer immers zou het dier weer kun nen staan; zoo niet stervende, dan was het beest toch in ieder geval schoon op. Maar daar wilde mevr. Stosch-Sarrasani niet van weten. Zij telefoneerde naar haar man, die met een gedeelte van het circus in Brünn in TsjechoSlowakijc voorstellingen geeft. „Nicht tot machen" sprak deze aan de andere zijde van den draad en daar mede was de vraag: al of niet afmaken, beslist. En dit sentiment was in zekeren zin te begrijpen. Want men weet hoe circusmenschen aan hun beesten zijn gehecht. En vooral in dit geval was „Jenny" niet de oli fant. die den tragisclien circusbrand te Antwerpen had overleefd? Was „Jenny" niet de politieagent van de andere olifanten en had zij niet vele malen een oppasser het leven gered door hem voor de zware pooten van een anderen olifant weg te trekken om dan haar broer of zuster de afstraffing te geven? Lief en leed had Jenny met de familie Sarrasani doorgemaakt en daarom was het te begrijpen, dat men het dier geen geweld dadigen dood wilde laten sterven. Maar wat moest er dan met Jenny ge beuren. Men kon haaf toch niet op het stationsemplacement laten liggen? De heer van Bylandt bood tenslotte aan om het dier in zijn dierentuin te verplegen. Maar nu stond men voor de groote moeilijkheid om Jenny daar naar toe te krijgen. Weer kwam de kraanwagen het was intirsschen 6 uur geworden en weer werd Jenny in de takels gehescheri. In de straat langs het iets hooger gelegen em placement sloegen honderden Scheveningers het schouwspel gade. Een groote platte wa gen werd naast het emplacement gereden, de hekken, die een afscheiding vormden, werden verwijderd en na heel veel moeite slaagde men er in om den olifant op den wagen te leggen. Twee forsche paarden brachten het rustig liggende dier blijkbaar was het reeds versuft in snel tempo naar den dieren tuin. Dat dit transport groote belangstelling trok. behoeft nauwelijks te worden gezegd. Op een afgelegen plaats in den dieren tuin, waar een stroodek was aangebracht, werd Jenny van den wagen gerold. Toen was het negen uur in den avond. Tien uur achtereen was men met het dier bezig ge weest, had men er mee onrgesold, had men trouwens niet anders kunnen doen, omdat de Sarrasani s niet wilden, dat het dier den kogel werd gegeven of met cyaan-kali werd vergiftigd, en de politie de bevoegdheid miste, dit eigenmachtig te doen. Want, zoo redeneerde mevr. Sarrasani, Jenny zou wellicht nog kunnen opknappen, Helaas, deze hoop is niet in vervulling mo gen gaan. Jenny gaf om tien uur 's avonds den geest, toen de rust in den dierentuin was teruggekeerd. Zij stierf aan ouderdoms zwakte. Zoo kwam de 108-jarige Jenny aan haar einde. Jenny, die stenende in de takels hing. en stervende door de Haagsche stra ten reed.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1