Elastieken Kousen TERLEPs DROGISTERIJ Berlijn als Melkstad WEK DE GAL IN UW LEVER OP Protestvergadering tegen het Uitbreidingsplan Dr. Posthuma de populaire man Uit Bergen Woensdag 25 Augustus 1937 t Tweede -blad Nederland smalletjes vertegenwoordigd op de Berlijnsche Melk ten toonstelling Dr. POSTHUMA. (Van onzen eigen correspondent.) Wij hebben hier op het oogenblik twee groote inter nationale congressen. In de eerste plaats wordt hier ge houden het Internationaal Zuivelcongres. 53 landen doen eraan mee! Er is ook een sterke Nederlandsche vertegen woordiging. Aan dit congres is verbonden een Internatio nale Zuiveltentoonstelling, die Zaterdag jl. feestelijk ge opend werd en tot 29 Augustus duurt. Min of meer parallel met het zuivelcongres en de zui veltentoonstelling loopt het Internationaal Congres der landbouwingenieurs, der „Diplomlandwirte", zooals zij in Dutschland heeten. Bovendien vindt nog een Congres der Internationale Landbouwpers plaats, dat echter, wan neer wij het goed hebben begrepen, min of meer als on- derafdeeling van het Congres der Landbouwingenieurs is te beschouwen. Ja, wanneer wij geheel volledig willen zijn, moeten wij opmerken, dat er eigenlijk nog een vierde in ternationaal congres is, nl. dat van de landbouwbibliothe- carissen. Maar, zijn wij juist ingelicht, dan zijn er bij de Internationale der landbouwbibliothecarissen slechts een paar dozijn bibliothecarissen aangesloten; dit congres is dan ook meer een onder-onsje. Het zuivelcongres. Het belangrijkste is. zooals reeds gezegd, het zuivelcongres. Het is zeer goed voorbe reid. President en beschermheer ervan is Minister Darré. Het congres is verdeeld in vier secties. Het belangrijkste is de derde sectie, die practisch onder leiding van onzen oud-Minister Dr. Posthuma staat. Dr. Pos thuma is overigens eveneens vicc-prcsident, van den Internationalen Zuivelbond, Dr. Posthuma is een populair man op al deze congressen in Berlijn. Dat merkten wij Za terdagavond, toen de Duitsche landbouwin genieurs in de 'feestzaal van het Stadhuis de buitenlandsche gasten ontvingen. Aan de eere-tafel was rechts van Minister Darré Dr. Posthuma gezeten. Rechts van onzen oud-minister zat Mevr. Dr. Kummer, de eclitgenoote van den leider van den „Reichs bund Deutscher Diplomlandwirte". Links van Darré was Himmlcr gezeten, de leider der SS. en der geheele Duitsche politie, inclusief de- geheime staatspolitie. De heer Himmler is namelijk oorspronkelijk ook land bouwingenieur! En onder de oud-collega's voelde hij zich weer geheel thuis. Naast Himmler zat. dan Prof. Angelini, de secre taris-generaal van de Internationale Ver- eeniging der Landbouwingenieurs, naast wien Dr. Feisst, de onderdirecteur van de landbouwafdeeling van het. Zwitsersche Mi nisterie van Landbouw, die president van de Internationale Vereeniging der Land bouwpers, de FITA is, zat. Darré en Posthuma vormden het middelpunt van deze tafel en het viel ons op, welk een bekendheid en geliefdheid onze landgenoot bij de internationale landbouwingenieurs heeft. Vrijdag woonden wij een voorbereidende Vergadering van den Internationalen Zui velbond bij. De afgevaardigden der ver schillende landen zaten aan een groote hoefijzervormige tafel in de spiegelzaal van Kroll. Tusschen het hoefijzer stond, even ge bogen, Posthuma. Hij stond voortdurend En hij sprak. Hij sprak op dezelfde wijze zooals men hem vroeger in de Tweede Ka mer hoorde spreken: gemoedelijk, quasi non chalant, in werkelijkheid uiterst zakelijk. Het ging over allerlei technische kwesties. Posthuma antwoordde alle sprekers. Hij beheerscht de materie blijkbaar beter dan iemand anders. En als er af en toe tusschen de verschillende gedelegeerden eens verschil van meening bleek te bestaan, dan was he» Posthuma, die met een scherts de partijen weer tot elkaar hracht. Onwillekeurig gin gen onze gedachten naar den oorlogstijd te rug, naar het Posthuma-hrood, de Posthu- ma-worst, enz. En de vraag kwam hij ons op. welk een zegen het voor Nederland ge weest is, toen een dergelijk bewindsman te hebben gehad. Nederlands expositie niet goed georganiseerd. De tentoonstelling vindt in verschillende hallen der „messestad" om den Radiotoren plaats. In enkele andere hallen en in de tui nen wordt de tentoonstelling „700 jaren Ber lijn" gehouden. De meeste bezoekers van de eene tentoonstelling gaan ook de andere be kijken. Het „overstapje" kost 1.75 MR„ ter wijl de toegang tot één der tentoonstellingen 1,— RM. is. De internationale zuiveltentoonstelling maakt een mooien en degelijkcn indruk. Alle landen toonen, tot wat zij op zuivelgebied in staat zijn! 'In de eerehal zijn de vlaggen der 53 landen opgehangen. En verder ziet men er de borst beelden van de mannen, die de zuivelberei ding groote wetenschappelijke diensten heb ben bewezen. Ons land is hierbij door An- ton van Leeuwenhoek vertegenwoordigd, Frankrijk door Pasteur, enz. Rechts en links van de eere-hal zijn dan de stands der verschillende landen. Alle naties krijgen ongeveer dezelfde zuivel-plaats toegemeten, dus ook die landen, die op zuivelge bied nog weinig van zich hebben la ten hooren. Nu moet ons de opmer king van het hart, dat enkele dezer landen buitengewoon mooi voor den dag komen. Holland, dat met Dene marken op zuivelgebied een eerste plaats inneemt, en dat in Duitsch- land althans voor zijn kaas den besten naam had, komt hierdoor in het gedrang. Ons land is thans slechts „een uit de velen"! Wij vree- zen, dat op deze wijze de reclame wel eens een anti-reclame voor Ne derland zou kunnen worden. Vooral omdat de stand van Nederland zich door niets onderscheidt. Men ziet een wereldkaart. En tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld ziet men de kaart van Nederland, die een perspectief ka rakter draagt en op den voorgrond treedt. Men aanschouwt ons vele water, ons gras land, onze molens en onze koetjes. En van uit Nederland gaan dan stralen naar de ge- heele wereld, het afzetgebied van de Neder landsche zuivelproducten. De voorstelling is op zichzelf aardig. Maar... men kan geen Nederlandsche kaas proeven! En dit zou nu juist het belangrijkste zijn geweest. Want de Nederlandsche kaas is toch steeds een product, dat groote vrienden in de geheele wereld heeft. Een stukje, be legen Goudakaas, een Leidsche houtsnip, jon ge Noorcrtiollandsche Edammer op een be schuitje of oude Gouda op een stukje rogge brood, en daarbij desnoods een dronk bier of wijn, ziet, op deze wijze ware voor het voort DEN HELDER brengsel der Nederlandsche koeien de juiste propaganda gemaakt! Andere landen geven wel „Kostproben". Zelfs een arm land als Oostenrijk liet de menschen een broodje met kaas eten. Het liep daar storm. Naar Neder land kijkt het groote publiek echter niet! De kazen, die in de Nederlandsche afdee- ling liggen, zijn niet eens doorgesneden. Men ziet slechts de korst. Dit stelde enkele buiten landsche deskundigen, naar wij hebben vast gesteld, teleur. De Nederlandsche controle-merken voor boter en kaas hangen zeer ondoelmatig op glasplaten, zoo hoog, dat men er niet op let. Men had echter op een duidelijke wijze den bezoekers moeten zeggen: Bedenkt, dat er geen Nederlandsche kaas naar het buiten land gaat, zonder dat er het Nederlandsche contrölestempel op staat; dit controlemerk is voor 45 kaas rond, voor 10 kaas zeshoe kig; het ziet er uit En dan had men deze kaasmerken ontzettend groot, zwart op wit moeten reproduceeren en scherp moeten belichten. En men had er met reuzeletters onder moeten schrijven: Wanneer gij echte Edammer of echte Gou- da-kaas koopen wilt, zorgt dan, dat deze stempels op het product staan; ontbreken de stempels, dan zijt gij bedot en koopt gij een „Ersatz"-product! Deze aanwijzing is noodig, omdat schier heel de wereld op het oogenblik Gouda- en Edammer kaas maakt. Men maakt er de Edammertjes ook rood! En men zet er stempels op, die heel geleerd en ernstig aandoen, maar waarbij het land van her komst veelal verzwegen wordt. Zoo éten millioenen menschen in Duitschland en in andere landen dagelijks „echte Gouda" en „echte Edammer", die Nederland nooit gezien hebben. Wij te Berlijn bemerken da gelijks, hoeveel moeite allerlei landen doen, om de Nederlandsche kaas van de Duitsche markt te verdringen. Er is nu nog een bijzonder kaaspaviljoen op de tentoonstelling. Het bestaat uit ver schillende vensters. Het eerste venster be vat „Gouda"-kaas. Daar ziet men dail al lerlei „Gouda"-kaas liggen, vervaardigd in Duitschland, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, enz. Zeker, er liggen ook Nederlandsche Gouda- kazen bij. Maar nergens staat: ziet hier de eenige echte Goudakaas! De tweede uitstalkast wijst aan: „Edam mer" kaas! Het staat er met groote letters boven. Hier zijn echter nog meer kapers aan de kust dan bij de Gouda-kazen! Er liggen slechts een paar gele Nederlandsche Edammertjes, zoodat verschillende oninge- wijden in de meening zullen geraken, dat de roode kaas niet de echte Edammer is. Hoewel de meeste echte Edammer, die naar Duitschland gaat, nog steeds rood van kleur is, en Nederland met zijn roode Edammer in Duitschland bekend werd en er een goeden naam kreeg. Er wordt hier hoegenaamd geen poging gedaan, om de aandacht op de controlestempels' te vesti gen. Het staat voor ons vast, dat Nederland op deze tentoonstelling te kort geschoten is. Dan heeft Denemarken een ander figuur gemaakt. In de afdeeïingen der landen kon Denemarken niet meer ruimte dan de an dere naties krijgen, maar in de afdeeling machines heeft Denemarken een eigen pa viljoen, en alle Decnsche zuivelfabrieken hebben hier een vat boter naar toe ge stuurd. Zoo maakt Denemarken de wereld duidelijk, dat het als boter-produceerend en -uitvoerend land no. 1 is. Het doet ons ernstig leed, dat wij wel licht Verplicht zijn, deze kritiek op de ver antwoordelijke Nederlandsche organisato ren uit te oefenen. Duitschland heeft een eigen afdeeling, die zeer groot is, en die de wereld duidelijk maakt, hoe Duitschland al zijn krachten vereenigt om zich, wat zijn voedselvoorzie ning betreft, zooveel mogelijk onafhanke lijk te maken. In den stand van Littauen dit is de eenige politieke opmerking, die wij te mak-cn hebben! hangt een groote kaart van Littauen; een gedeelte van die kaart is Poolsch gebied, met groote letters is erin geschreven: bezet gebied van Littauen. Zou Polen daar geen aanstoot aan nemen? Opvallend mooi is de afdeeling van Ita lië. dat trouwens ook op het congres zeer sterk vertegenwoordigd is. Italië tracht voor alles, de wereld duidelijk te maken, dat het onder het fascistisch bewind voor een hygiënische zuivelindustrie zorgt. De melkbar. Een groote attractie is de melkbar. Men staat er paf van, welke heerlijke, verfris- schende dranken uit melk te bereiden zijn. Zeer populair i s de congres-cocktail, be staande uit Bamberger Kloosterlikeur, groe ne chartreuse, verschen room en Duitsche champagne. En verder beveelt men aan: ooievaars nest. rozenkavalier, vlinder, enz. Het publiek moet er ook aan worden ge wend dagelijks melkgerechten te eten. Wij noemen een paar gerechten: crocantpud- ding, saffraanrijst, arme ridders, brood in melk, punch en eieren geweekt, enz., te lek ker, om allemaal op te noemen. Wij zijn rijk aan landbouw bladen. Op het Congres van de Internationale Landbouwpers hield de heer Roland Schul- ze. die tot het bestuur van den „Reichs- nahrstand" behoort, een belangwekkende voordracht over de landbouwers. Hij komt tot de conlusie. dat in haast alle landen te veel landbouwtijdschriftcn bestaan. De hoe danigheid van de landbouwpers lijdt hier onder! Een groot aantal landbouwbladen bestaat uit hetgeen uit andere bladen ge roofd wordt! De heer Schulze heeft namens het bestuur van de Internationale Land bouwpers allen landbouwbladen in Cen traal- en Noord-Europa, ook in Nederland, een invulformulier toegestuurd. Hieruit blijkt, dat er in Nederland op het oogenblik 136 landbouwbladen bestaan. In Frankrijk bestaan niet minder dan 700 landbouwbla den! België heeft er een paar honderd! Voor Duitschland is het aantal landbouw bladen 352; 33 landbouwbladen worden uitge geven door den „Reichsnahrstandsverlag G.m.b.H." en hebben een oplaag van in to taal 1.300.000 exemplaren; de 319 andere en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galatscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen In Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0,75. landbouwtijdschriften hebben een oplaag van 3.300.000 exemplaren. De meeste landbouwbladen in Middel- en Noord-Europa blijken door landbouworgani saties te worden uitgegeven. Dit is ook in Nederland het geval, meidt de Nederlandsche berichtgever; maar een aantal van deze or ganisaties bedienen zich toch van een par ticulieren uitgever voor het beheer. Minder tijdschriften moet het parool zijn, besluit de heer Schulze. En verder moet er meer samenwerking tusschen de landbouw bladen onderling komen, zoowel nationaal als internationaal. Men wil de oude frontbreedte van 50 m gehandhaafd zien. Onder voorzitterschap van den heer C. de Ruiter had gistermorgen in café „Rust Wat" aan den Bergerweg een protestver gadering plaats van belanghebbenden bij het Uitbreidingsplan. Er waren ongeveer dertig aanwezigen. De heer C. de Ruiter opende de bij eenkomst met een woord van wel kom en noemde het nieuwe uitbrei dingsplan een groot nadeel voor grondeigenaren. Daarom dient te worden getracht, den toestand te laten zooals deze thans is. In het bijzonder de grondeigenaren die gronden-hebben gekocht met de be doeling deze voor hooge prijzen te verkoopen, worden ernstig gedu peerd. Spr. gaf daarop het woord aan den heer Swaag, om een inleiding te houden over de bezwaren der belanghebbenden. Deze begon met te zeggen, dat hij alle respect had voor de ontwerpers van dit groote plan, de heeren Roggeveen en Cijfers, in samenwerking met de Vast Com missie en B. en W. Indien overal de bouw- norm op 50 m zou zijn gehandhaafd, zou den de bezwaren van spr. tegen dit plan minder groot zijn geweest. Echter is op verschillende plaatsen een frontbreedte van 150 m voorgeschreven. Waar zijn de vertegenwoordi gers uit den kom der gemeente? Spr. noemde den Bergerweg van het woonhuis van den heer Miltenburg af; den Kogendijk tot aan het Kanaal, den Zaken- dijk tot de R.K. actie; de geheele Voert, den Groeneweg tot aan de brug bij den Damlandermolcn; den Heerenweg tot aan den Franschman en den Nesdijk. Er bestaan ook bezwaren voor hen, die in den kom van het dorp wonen en daarom betreurde spr. het, dat uit de kom niemand op de vergadering aanwezig is. Spr. wees er vervolgens op, dat de snijdingen van buitens bezwaren op leveren voor de belendende percce- len en vestigde er de aandacht op, dat zij, die rustig wilden wonen in buitenwijken, tot hun schade zullen moeten ondervinden, dat straks in de toekomst hun huis aan een groo- ten verkeersweg zal liggen. Er diende derhalve bij den gemeenteraad tegen dit plan te worden geprotesteerd en wel speciaal tegen een frontbreedte van 150 m. De heer Zwartendijk vroeg, hoe groot de afstand tusschen de perceelen in de kom van het dorp zou zijn? De heer Swaag zeide, dat bijvoorbeeld wat de Bergerweg betrof, de afstand van het woonhuis van den heer Miltenburg af, naar Alkmaar toe, 150 m zou bedragen; naar den kant van het dorp wordt een dichtere bebouwing toegestaan. De afstand tusschen de perceelen in de kom zal verschillend zijn. Een der aanwezigen wilde weten, of de gronden den eigenaren dan zoo konden worden afgenomen? De heer Swaag :Afgenomen niet, doch er kan een bouwverbod op worden gelegd. Hoe denken andere raadsleden er over? De heer Hoelcnberg zou gaarne van den heer Swaag vernemen, of er nog meer raadsleden waren, die dezelfde bezwaren hadden als de heer Swaag? De heer Swaag antwoordde, dat bij eenige raadsleden die bezwaren wel beston den ten aanzien van den Bergerweg. Die willen daar den bouwnorm op 50 m laten. Spr. meende, dat ieder voor zich zijn be zwaren moest indienen en dat dus niet „en bloc" moest worden geprotesteerd. Een stem uit de V.V.V. De heer Klomp was van oordeel, dat ge waakt dient te worden voor het natuur schoon en dat daarvoor offers moesten wor den gebracht. Spr. zelf wordt met dit plan. ook gedupeerd, maar meent, dat het alge meen belang moet gaan boven het per soonlijk belang. Een plaats als Bergen moet ter be vordering van het vreemdelingenver keer aan bepaalde eischen voldoen en gebeurt dat niet, dan slachten wijde kip met de gouden eieren. Een dezer eischen noemde spr. de bevordering van het snelverkeer. Spr. wees erop, dat natuurlijk het eigen domsrecht diende te blijven bestaan, dodh meende, dat alle gemeenten aren den raad dankbaar moesten zijn, dat deze als een der eersten van de kleine gemeenten in ons land, een dergelijk mooi plan heeft vast gelegd. Spr. meende, dat de Bergerweg fei telijk het eenige zwakke punt was. De voorzitter noemde een frontbreedte van 50 m een mooie open bebouwing, maar zeide, dat een bouwnorm van 150 m al te gek was. De heer Klomp merkte op, dat als er iets in het belang der gemeenschap moest wor den gedaan, die gemeenschap dan ook de nadeelen welke er uit voortvloeien diende te dragen. Het landelijk schoon. De heer Swaag antwoordde, dat inderdaad behoud van het landelijk schoon overal op geld deed, doch vroeg zich af, hoe men op den Bergerweg met een dergelijke beplan ting genieten moet van landelijk schoon? Spr. meende, dat lintbebouwing alleen mocht gelden voor wegen, berekend op snel verkeer, maar noomde den Bergerweg een 3de of 4de klas weg. Als we die lintbebou wing daar handhaven, zou volgens spr. de kip met de gouden eieren, een zieke kip worden, die geen eieren meer legde. Spr. was van oordeel, dat in het geheele plan te weinig rekening is gehouden met de bebouwde gedeelten. De winkeliers schitteren door afwezigheid. De heer Zwartendijk wilde protesteeren tegen het feit, dat de wegen allen buitenom waren geprojecteerd en zeide, dat als dit plan werd uitgevoerd, de winkeliers van honger zouden omkomen. Het was daarom, voor spr. een groote teleurstelling hier geen enkelen winkelier aanwezig te zien. De voorzitter antwoordde, dat het op deze vergadering alleen ging om de belangen der grondeigenaren, doch vroeg zich toch af, wat de winkeliers hebben aan een door gaand verkeer? De heer Swaag was het hiermede vol komen eens en noemde het een ver- lukkig verschijnsel, dat het snelverkeer bui ten het dorp zou komen. Spr. meende, dat de heer Zwartendijk de winkeliers op z'n bezwaren moest wijzen, dan zullen ook zij wellicht een actie voeren, om tegen, het plan te protesteeren. Het gaat hier alleen om de 150 m frontbreedte, zeide spr. Tenslotte werd besloten, dat alle belanghebbenden ieder voor zich een bezwaarschrift, met redenen om kleed, tegen dit uitbreidingsplan zou indienen, waarin dan zou worden aangedrongen den ouden toestand van 50 m frontbreedtc te hand haven en den bouwnorm niet te brengen op 150 m. Hierna volgde sluiting. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Afdeeling Bergen in oprichting. Er is alhier een voorloopig Comité opge richt, om te komen tot de oprichting van een afd. Bergen van het Nederlandsche Roode Kruis. Dit Comité bestaat uit de heeren: Mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester; Mr. A. M. Ledeboer, oud-Kringcommissaris en oud-lid van het H.B. van het Ned. Roode Kruis; de doktoren J. A. Blok, A. H. van Gelder en H. W. J. M. Poot; G. Taapker, voorzit ter van het Witte Kruis; D. Zurlohe, pastoor; F. W. J. v. d. Kieboom, predikant; F. W. A. van Riet, notaris en G. van Ter- wisga, oud-secretaris van de afd. Schiedam van het Ned. Roode Kruis. Wij behoeven niet in détails te treden over het vredeswerk van het Roode Kruis. Op sanitair- en hygiënisch terrein heeft de vereeniging in ons land reeds krachtigen steun verleend. Bovendien zorgt het Roode Kruis voor de inrichting van hulpposten langs de groote verkeerswegen. Direct in aansluiting met dit werk valt te noemen de arbeid van de transport-colonnes. Deze tellen in ons land honderden leden. Voor de inwoners van Bergen bestaat nu gelegenheid lid te worden van een hier op te richten afdeeling. Ook voor de minst draagkrachtigen is het lidmaatschap be reikbaar, aangezien de minimum-contributie slechts één gulden per jaar bedraagt. Men kan zich als lid opgeven bij den heer G. van Terwisga, Zuidlaan 29. HEELE KOUSEN, vanaf f2.25 tot f5.—. Verder KNIELAPPEN. ENKELSTUKKEN, enz. MAATKOUSEN, zonder prijsverhooging. BUIKBANDEN, in prijzen v.a. f6.50 .tot f15. Vakkundige bediening. Ook aan huis te ontbieden, Ziekenfondsleverancier. HOOGZIJDE 103. - TEL. 99. - SCHAGEN.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5