Blokkade der Chineesche kust DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mooi weer op komst Middellandsche Zee-piraten Katholieke geestelijkheid steunt stakers Opsporing der Poolvliegers Als olifanten hun leider missen***** Rome bejubelt Santanders val Santander geeft zich over KIJKEN >s KOOPEN ti CLDECK DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10350 Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Alleen voor Chineesche schepen De Nankaupas in handen der Japanners Het is wel zeker, dat de Japanners er niet in zijn geslaagd hun voorgenomen landings poging van 50.000 man te volbrengen. Voor zoover uit de verschillende, zeer ver warde berichten is op te maken, zouden bij Woesoeng ongeveer 10.000 man Japansche troepen zijn ontscheept. Reeds bij de ontscheping leden de Japan- neezen ernstige verliezen. Hun tegenstan ders waren blijkbaar goed voorbereid en ontvingen de landingstroepen met een re gen van mitrailleurkogels, afgevuurd uit kunstig ingerichte schuilplaatsen. Toen het scheepsgeschut de Chineezen tot den terugtocht dwong, stootten de aan vallers op een tweede verdedigingslinie, be schermd door ondergrondsche mijnen en hier vond 't'grootste deel der Japanneczen hun Waterloo. Volgens een Reutcrbericht uit Nanking lieten hier 5000 Japanners het leven. Chineesche aanval verwacht. Maarschalk Tsiang-Kai-Sjck zal zeker dit aanvankelijk verworven voordeel uitbuiten. Hij schijnt althans zijn tactiek van verde digen te hebben opgegeven en zijn keur troepen langs de spoorlijn van Sjanghai naar Woesoeng te doen oprukken. Moeilijk is nog te zeggen hoe de komen de strijd bij Woesoeng zal verloopen, maai de blijkbaar goed georganiseerde Chinee sche élitetroepen, die de Japanneczen vele malen in aantal overtreffen, hebben zeker een kans om successen te behalen. Daar komt als voordeel der Chineezen bij, dat ze zich bij een nederlaag zeer gemakke lijk in meer achtenvaarts gelegen stellingen kunnen terugtrekken, terwijl de Japanners met den rug nar het water staan en zich in uitoefen nood slechts zullen kunnen te rugtrekken achter het gordijnvuur hunner oorlogsschepen, wat op den duur tot weder- inscheping zou moeten leiden. Blokkade der Chineesche sche pen. Vice-admiraal Hasewaga, de com mandant van het derde Japansche eskader, heeft medegedeeld, dat van zes uur gisteravond af de Chinee sche kust geblokkeerd zal worden van 32 graden, vier minuten Noor derbreedte en 121 graden, 44 minu ten Oosterlengte tot 23 grajjen, 14 minuten Noorderbreedte en 116 gra den, 48 minuten Oosterlengte, een afstand van duizend mijl, van Sjanghai tot Hongkong. Deze blokkade geldt alleen voor Chineesche schepen. Schepen van andere nationaliteit zullen de blok kade vrij mogen passeeren. NANKAU-PAS IN HANDEN DER JAPANNERS. I-Iet schijnt, -dat de Japanners in het Noorden meer succes hebben. Wij hebben verleden week reeds voor speld, dat het zwaartepunt der krijgsver richtingen in het Noorden zou komen te lisrgen, en de loop der gebeurtenissen gaat ons in het gelijk stellen. Het Japansche Kwantocng-leger heeft in geforceerde marsclien een omtrekkende be weging gemaakt en daardoor de taaie Chi- Het samengaan van Oxford en Edinburgh Voorbereidende conferentie in Nederland. Zooals bekend, is door do beide wereldcon ferenties der keiken voor Pracfisch Christen dom ("Life and Work) en voor Geloof en Kerkorde (Faith and Order), juist respectie velijk te Oxford en Edinhurg gehouden, in beginsel het voorstel om beide bewegingen samen te voegen, aanvaard. Besloten werd in 193S een voorbereidende conferentie van 913 Mei in Nederland te houden, bestaande uit vertegenwoordigers der kerken, in totaal pl.m. 60 personen, n.1. 12 uit NoordAmerika, 9 uit Groot-Brittannië en Ierland. 18 van het vasteland van Europa, 9 van de Orthodoxe kerken. 6 uit de jonge kerken en 6 personen, die Zuid-Afrika, Australië enz. zullen vertegenwoordigen. De ze conferentie zal een constitutie voor den grooten Oecumenischcn Raad. die*heide bo vengenoemde bewegingen vcreenigen zal, ontwerpen, welk ontwerp daarna aan de kerken zelf zal worden voorgelegd. Gasmaskerade in Duitschlaod Op 1 September zal te Berlijn een uitdee- ling beginnen van volksgasmaskers. De prijs der maskers is vastgesteld op 5 mark, be- hoeftigen kunnen een lager prijs betalen. Alle burgers, behalve degenen, die een mili tair zakboekje hebben, ontvangen deze mas kers. DE NANKAU PAS OMGEVIHG BINNEN rOLOEU/ SOEIJOEAN N MONGOLIf KWEIHVVATIN& (SOE/joetu) neesche verdedigers van de Nankau-pas gedwongen hun stellingen te ontruimen, teneinde zich aan algeheele insluiting te onttrekken. Niet dat dit geweldige bergmassief thans geheel van Chineesche verdedigers is ge zuiverd. Er schijnen nog steeds ongeveer 50.000 vastberaden mannen over te zijn, die van plan zijn een guerilla-oorlog te gaan voeren, wat de Japanners nog vrij veel last kan veroorzaken. De reorganiseerde tegenstand is echter gebroken cn de vlakten van de belangrijke provincie- Hopei liggen thans open voor de Japansche opmarsch. De laatste Augustusdagen zul len iets gord maken... Hoewel er in de laatste twee weken eigenlijk maar een paar werkelijke regendagén zijn geweest, was liet weer in het algemeen 'te onbetrouw baar om van een geslaagde Augus tus te kunnen spreken. Intusschen waren er verscheidene gevallen bij, waarin het na een donkeren och tend later op den dag opknapte, Dat was dan meegenomen en het kon worden gevoegd bij het echte echte zomerweer in de eerste 10 dagen der maand. Nu schijnt er, aldus het I-Idbl., zelfs nog aan 'n bevredigend slot voor de maand te worden gewerkt, want de weerberichten zijn dezen keer hoopvol gestemd en het ziet er ook vrij vast uit. Eindelijk ligt er weer een flinke strook van hoogen druk van het zuidwesten tot het noordoosten iets benoorden langs ons land, waarin de kernen elkander vanuit het zuidwesten opvolgen. Het voornaamste daarbij is. dat er ditmaal geen directe aan vallers van depressie op dezen hoogen druk te zien zijn. Bijna overal van af de Britsche eilanden en Frankrijk tot in de Botnische Golf waren Woensdagavond de barometers stijgende. Slechts een klein deukje vertoonde de hooge druk toen over Engeland, waar een zeer ondiepe uitlooper van de bij IJsland gepasseerde depressie zich manifesteerde, door zuid-zuid oosten wind te Yarmouth aan dc Noordzee, stilte te Crovdon en noord Westen wind tc Calshot aan het Kanaal. Deze uitlooper zwaaide verder naar het oosten, en zoo werd de wind bij ons gister avond bij toenemende bewolking meer noor delijk. Dc barometer, die nauwelijks op deze „depressie" gereageerd heeft, zal nu weer gaan stijgen en wij komen dan onder invloed van de nieuwe, uit het zuidwesten komende kern van hoogen druk, dc opvolgster van die, welke ons Dinsdag en Woens dag reeds fraai weer gaf. De betrekkelijke koelte aan den voorkant ervan zal ons aanvankelijk beschermen te gen overdreven wanmte. Overigens is het Woensdag te De Bilt weer eens 24 gr. Cels. (75 gr. Fahr.) geworden. Waarschijnlijk zal de oostelijke wind vrij spoedig tcrugkecren, hetgeen voor zomersch weer een geschikte situatie vormt. Turkije en Engeland beraden zich over de duikboolovervallen Het Turksche kabinet, dat langdurig heeft vergaderd over de geheimzinnige duikbootovervallen in dc Dardanellen, waarvan drie Spuansche regeeringsvracht- schepen het slachtoffer werden, heeft aaii president Kemal Ataturk rapport uitge bracht. Een vooraanstaand Turksch politi cus heeft verklaard, dat het onjuist is de onrechtmatige aanvallen bij de Dardanellen te beschouwen als een kwestie, welke alleen Turkije aangaat. Het is een zaak, waarbij de geheele wereldscheepvaart belang heeft en geen land kan toestaan, dat dergelijke zeerooverij de interna tionale verbindingen over zee in ge vaar brengt cn het gevoel van vei ligheid en vertrouwen in de wereld schokt. Engeland handhaaft een sterk eskader. Het Britsche kabinet heeft gisteren ook aandacht gewijd aan het toenemende aan tal aanvallen op koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee. De Britsche regcering is voornemens zonder onderbreking voor het oogenblik ten minste een flottielje tor pedojagers cn twee zwaardere schepen in het westen van de Middellandsche Zee te houden voor de bescherming van de Brit sche schepen. Dit zal neerkomen op in het geheel elf oorlogsschepen, zonder de oorlogsschepen, die de Middellandsche Zee passeeren. De aanranding te Santpoort VERDACHTE AANGEHOUDEN. De uit het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ontvluchte verpleegde, de 37-jarige F., in wicn de politie te Velsen den dader ziet van het Zondag aldaar gepleegde misdrijf, waarvan een zesjarig kind "t slacht offer werd, is gisteren te Zwolle aan gehouden. Naar wij vernemen, heeft verdachte voor de politie te Zwolle een volledige bekente nis van zijn gruwelijke misdaad afgelegd Op een gestolen fiets is de man van Sant poort, naar Zwolle gekomen. Hij wordt heden naar IJmuiden overge bracht. Ongewone wending in de Cana- deesche textielstaking. De stakingen, welke sedert vier weken 10.000 arbeiders in de textielfabrieken in de provincie Oucbec (Canada op straat, hebben gebracht, begint een ongewoon karakter te krijgen. Terwijl de eerste minister der pro vincie Duplessis, zich krachtig tegen de be weging verzet, steunen hoogwaardigheids bekleders der katholieke kerk de stakers openlijk. Kardinaal Villaneuve, de primaat van Canada, heeft zich naar de sta kers begeven en hun de verzekering gegeven van zijn sympathie en hun aangeraden eensgezind te blijven in hun wettige eischen, terwijl de pries ters hen in hun predicaties aanmoe digen. De stakers zijn aangesloten bij het verbond van katholieke arbeiders. Zij eischen het recht van organisatie, een collectieve ar- beidsovcrèenkomst, loonsverhooging cn ver korting van den arbeidsduur. Er zijn onder handelingen gaande. Slecht weer bemoeilijkt de red dingspogingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat het weer in den Poolcirkel zeer slecht is. H^tf vertrek van een vliegtuigexpeditie, onder leiding van Tsjcvelef was dan ook aanvankelijk uit gesteld. Gisterochtend zijn de machines, drie vier motorige vliegtuigen, toch opgestegen van het Moskousche vliegveld. Onrust in het tentenkamp Sar- rasani. Waar blijft Jenny toch? Wat de invloed van de nu gestor ven circusolifant „Jenny" beteeken- de, bleek, nu de oude olifant er niet meer was. Vijf olifanten van „Sar- rasani", die aanvankelijk rustig van het station D.P. naar het aangren zende gedeelte van het land van Hoboken waren overgebracht, braken hier gisteren los en ondernamen een tocht op eigen houtje door de Maas stad. Drie dikhuiden liepen langs de omheining der tentenstad cn braken tenslotte door de omheining. Dit drietal was spoedig gepakt, doch dc beide anderen maakten een lange- ren tocht. Aan dc achterzijde braken zij door de afscheiding van het terrein der tenten- stad heen cn liepen den achteringang van de hoofdtent binnen, waar zij tusschen het vele werkvolk, dat bezig was de toestellen in or de te brengen, grootc verwarring stichtten. Zonder evenwel veel materieele schade te veroorzaken, kwamen zij den vooruitgang van dc tent weer uit, verbraken de barricade aan den voorkant, en landden daarna in de Rochussenstraat aan, waar zij hun grooten tocht pas goed aanvingen. In draf ging het door tal van straten, lot de beesten tenslotte in de Claes dc Vriezclaan door de oppassers in samenwerking met ae politie, werden ge pakt. Gedurende anderhalf uur was het twee tal onderweg geweest. In het tentenkamp heerschte den heelcn avond een opgewonden stem ming, omdat de drie olifanten, die al eerder gepakt waren, steeds onrustig bleven, daar zij kennelijk den mentor Jenny misten. Persoon lijke ongelukken zijn bij de esca pade der dikhuiden gelukkig beperkt gebleven De oppasser Janichow liep een rechterkuithecnfractuur op en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Verder zijn er ecnige lichtgewonden, die ter plaatse behandeld konden worden. De verwarring in tentenstad werd bo vendien nog vergroot doordat tengevolge van het ongegeneerde bezoek van de oli fanten verschillende lichtleidingcn onklaar waren geraakt cn derhalve alles in het donker werd gehuld. De beide laatste oli fanten zijn zoodra zij gevangen waren, te ruggeleid naar het kamp. Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. gedeeltelijk bewolkt droog warm weer. Verdere vooruitzichten warm weer. Droog. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 775 Amerikaansche kolonie op Inagua. Om aan de woede der inheemschen te ontsnappen zijn de veertien leden der kolonie per har- kas gevlucht. De vluchtelingen willen den consul der Vereenigde Staten verzoeken hun overbrenging naar Nassau te vergemakke lijken. Een-cn dertig winkeltjes verbrand In den vorigen nacht is brand uitgebro ken in een inheemsche winkelwijk achter de militaire cantinc te Padang Pandjang, nabij de pasar. In totaal zijn 31 winkeltjes verbrand. De schade bedraagt circa 25.000 gulden. De oorzaak is onbekend. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Dc opstand op dc Bahama-eilanden In aansluiting op ons bericht van gisteren over de onlusten, die uitgebroken waren op de Bahama-eilanden (Middcn-Amerika), kan gemeld worden, dat in tegenstelling met hetgeen men in den beginne had ge meend, alle van Groot Inagua gevluchte personen Amerikaansche staatsburgers zijn. Zij verklaarden, dat de opstandige bewe ging der inboorlingen niet gericht is tegen de Britsche autoriteiten, maar tegen de Alsof het een Italiaansche nationale overwinning gold.. De gistermiddag laat te Rome be> kend geworden val van Santander is met levendige vreugde vernomen. De bladen spreken het vermoeden uit, dat met deze succesvolle actie de „nationaal-Spaansche oplossing" een groote stap vooruit heeft ge* daan en dat dit in Londen en Pa rijs op de houding der regeeringen invloed kan uitoefenen. De Italiaansche legionaires heb ben zich als helden gedragen aan het front van Santander, zeggen de Italiaansche bladen en op beslissen de wijze bijgedragen tot het schitte rende succes van het offensief. Te Rome zijn betoogingen geïm proviseerd bij de lokalen der fas cistische groepen, in de voornaam ste straten en openbare instellingen, waar luide gejuicht werd voor Mussolini, de legionaires en het rechtsche Spanje. SPANJE Heden triomphale Ook Georget wordt bcroepsrijder In navolging van v. d. Vijver. Niet alleen de nieuwe wereldkampioen der amateursprinters, onze landgenoot J. van der Vijver heeft besloten om begin volgend jaar tot de beroepsklasse over te gaan, ook de Franschman Georget, die in den strijd om de wereldkampioenschappen te Kopenhagen door Van der Vijver werd verslagen, heeft medegedeeld, dat hij professional zal worden. Bij zijn aankomst in Parijs verklaarde de Franschman dat hij eerst nog zal deelnemen aan de Fransche kampioenschappen, begin September a.s. en dat hij onmiddellijk daar na zal trachten in de beroepsklasse een even groote hoogte te hereiken, als hij dat nu bij de amateurs heeft gedaan. intocht van Franco BEVOLKING EISCHTE OVER GAVE DER STAD. De gisteren door de rechtschen ge dane voorspelling is uitgekomen: Santander is gevallen. De bevolking der stad sloeg aan het muiten en eischte onmiddellijke overgave. Overal in de stad braken gevechten uit. Het slot was, dat de stad gistermiddag om half twee besloot zich over te geven. De rechtschen versnellen hun opmarsch, om zoo spoedig mogelijk de stad bin nen te rukken. Zij zijn tot onder de poorten der stad genaderd. Volgens een bericht van het rechtsche front zijn reeds enkele troepen binnen Santander. Per radio is bekend gemaakt, dat de rechtsche troepen heden hun triomfalen intocht zullen houden. Vreeselijke toestanden. Britsche uitgewekenen uit Santander, die te St. Jean de Luz zijn aangekomen, heb ben een correspondent van Reuter verteld, dat Santander even voor de overgave zon- VILLAbARRiEDO StiAYA'v SANTANDER ReiMO&A OPMARSCH SCHEMA der water, zonder licht en zonder burgerlij ke organisatie was. Er werd geplunderd en gestolen, blindelings werd in de straten ge schoten, er heerschte niet meer de minste controle van de Guardia Civil, een zuivere anarchie had haar intrede gedaan. Honder den kleine botoen der visschers maak ten zich gereed mannen, vrouwen en kin deren uit de stad te brengen, er werd ge vochten om een plaats, Een soort niet offi cieel© politic-organisatie, bekend onder den naam „vijfde colonne", die bestond uit aan hangers der opstandelingen, en die de stad al sinds vele weken vreesde, opende liet vuur op dc zich verdringende menigte, die trachtte aan boord der scheepjes te komen. De ooggetuigen wijten de snelle ineenstorting van de verdedigings linies van Santander en de onbe perkte wanorde aan het volkomen ontbreken van discipline bij de verdedigingstroepen van Santander en Asturië cn aan het volkomen afwezig zijn van een doelmatige organisatie.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1