Ronselen, een vorm van menschenroof Heden rondvlucht boven Nederland FRANS HALS herdacht Onze Regeering en het Franco-bewind Nederlandsch officier in Duitschland mishandeld Goering ruimt de Berlijnsche zolders op Engeland zal in Tokio protesteeren Gangster-meihoden in Nederland: Tal van buitenlandsche toestel len op IJpenburg. Z.K.H. Prins Bernliard arriveert Motorgeronk was gister niet van de lucht boven IJpenburg. Sportvliegers uit 7 verschillende landen (het onze meegerekend) streken in den loop van den dag op het Rijswijksclie vliegveld neer om zich daar te ver zamelen. Hedenochtend heeft de traditionecle rondvlucht van de Kon. Ned. Vereenging voor Lucht vaart boven Nederland plaats. Van de 12 Duitschc toestellen waren er in het begin van den dng 4 geland. Op het terras van het gebouwtje van de Haagsche en Rottcrdamsche Aeroclub hoor de men allerlei talen spreken, en er heerschte een opgewekte stemming, welke nog verhoogd werd door het tweode lustrum van de Nationale Luchtvaartschool, dat Vandaag wordt gevierd. Het weer was prachtig en de stemming opperbest. Klokslag drie uur kwam Z.K.H. Prins Bcrnhard in zijn „Maybach", alleen vergezeld van zijn chauffeur, op het terrein aan. Bij de aankomst aan het clubgebouw speelde de muziek het Wilhelmus. Prins Bcrn hard nam tusschen de hecren Kolff n Van Alphen, voorzitter en waar nemend secretaris van de Nationale Luchtvaartschool, aan ccp tafeltje plaats, om het landen van de vlieg tuigen waar te nemen. Even te voren was de heer H. Dcter- ding Jr., een zoon van Sir Hcnry Deterding, met zijn „Fox Moth" uit L.vmphe, aan de zuidkust van Engeland, aangekomen. De heer Deterding vertelde een zeer voor spoedige reis te hebben gehad. De Prins onderhield zich met verschil lende vooraanstaande figuren uit de vlieger- wereld, o.m. den heer Plesman, directeur van de K.L.M., vice-admiraal B. D. Quant, voorzitter van het Nederl. Instituut voor Zweefvliegen. De Prins begaf zich vervolgens naar het platform om verschillende toestellen van nabij te bezichtigen. De Prins kloui in de B.F. 108, het zeer moderne en snelle toestel van Freiherr Speek von Sternburg en toonde grootc be langstelling voor de ingewikkelde instru menten, waarvan hij zich de werking haar fijn liet. uitleggen. Steeds nieuwe toestellen daalden neer op het zonnige veld. De Engelschc Miss Rosemarv, Reeds daalde met haar Miles liawk. Ze vertelde, dat ze in 2 uur en 20 min. van Heston naar Ypcn- burg was gevlogen. „In Engelandaldus miss Reeds, „was het weer niet erg gunstig, maar boven het Ka naal klaarde het op". Tot laat in den middag landden nieuwe deelnemers aan de rondvlucht. Het belooft heden weer een topdag voor de vliegsport te worden. Smokkelaars aangehouden Rotterdamsche politie was op haar hoede. Ambtenaren van de belastingen te Rot terdam kregen dezer dagen een telefoni sche mcdedecling uit Brabant, dat twee ■personen per rijwiel op weg waren naar Rotterdam, die vermoedelijk ieder een pak smokkelwaar met zich voerden. Aangezien den laatston tijd het welig-bloeiend bedrijf van smokkelen van sigarettenpapier vert door avontuurlijke Rotterdammers voor ei gen rekening wordt uitgeoefend, was men hier op zijn hoede. Inderdaad zagen de ambtenaren twee per sonen. een man cn een vrouw per fiets uit het Zuiden komen, twee pakken vervoe rend. Met assistentie van de politie is het tweetal, nabij de Koninginnebrug te Rotter dam aangehouden. Het bleken te zijn de 35-jarige J. .T. A. en zijn eehtgcnootc. De pakken die zij vervoerden, bevatten in to taal drieduizend pakjes gesmokkeld siga rettenpapier. De smokkelwaar en de fiet sen zijn in beslag genomen, terwijl tegen beide personen proces-verbaal is opgemaakt. Misplaatst vertrouwen Wat een Amsterdamsche ont dekte, toen zij van haar vacan- ticreisje terugkwam...... Een bewoonster van de Maasstraat te Amsterdam heeft bij het politiebureau Pie- ter Aertszstraat aldaar aangifte gedaan van verduistering van een partij meubels ter waarde van ongeveer vijftienhonderd gul den door een bewoner van de Niersstraat. De vrouw had eenigen tijd buitenlands vertoefd, gedurende welken tijd zij haar meubels bij den bewusten bewoner, met wien zij zeer goed bevriend was, had op geslagen. Rij haar terugkomst wilde zij haar meubels weer in ontvangst nemen, doch toen bleek, dat er een gedeelte van verdwenen was. Zij vermoedde, dat de man de meubels had verkocht en diende der halve bij de politie een aanklacht in. De zaak is op het oogenblik nog in onderzoek, doch de politie meent reeds zekerheid te hebben, dat hier inderdaad van verduiste ring sprake is. Taxegedeelfe consumptiemelk Nederlandsche Zuivelcentrale, 2!) Augustus f/m. 4 September 1937 consumptiemelk re- geeringscontract, taxe gedeelte 6.75 cent, eventueel verhoogd niet premie of vermin derd met kwaliteitsafdrarht. Overmelk re- geerings-mininuimprijs 5,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxe-mclk 2,50 cent. Plechtigheid in zijn geboorte plaats Haarlem. In de Grootc Kerk te Haarlem heeft gister morgen een eenvoudige plechtigheid plaats gehad ter herdenking van het. feit, dat. het 271 jaar geleden is, dat de grootmeester der Haarlemsche schildersschool Frans Hals overleed. FRANS HALS op 65-jarige leeftijd. Het gemeentebestuur heeft dezen sterfdag herdacht door een kratislcgging op het graf van den schilder. Deze kranslegging ge schiedde door den waarnemenden burge meester, wethouder W. J. B. van Liemt, in tegenwoordigheid van de overige leden van het dagelijksch bestuur der gemeente, vele raadsleden en Jhr. F. Teding van Berkhout, voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstenaarsverbond. Ook wa ren een aantal vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers in Nederland, die in zoo hooge mate hebben medegewerkt om aan de Frans Hals tentoonstelling in 't buitenland bekendheid te verleenen, aanwezig. De plechtigheid werd gesloten met een orgelbespeling door den stads-organist, Gcorge Robert. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het Frans Hals Museum, waar de wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, in een korte toespraak de bui tenlandsche vertegenwoordigers begroette. Onder leiding van den directeur van het museum, den heer G. D Gratama, heeft men vervolgens de tentoonstelling bezichtigd. De minister drnkt zich zeer voor zichtig uit t.a.v. de erkenning der Franco-regeering. Op de vraag van het nat.-soc. Tweede Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg aan den minister van Buitcnl. Zaken of, in ver band met het feit, dat in Spanje onder de Valencia-Regcering duizenden kerken ver woest en tal van priesters en burgers ver moord werden, het handhaven van diplo matieke betrekking tusschen de christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gcrechtvaaidigd is, heeft de minister a.i. het volgende geantwoord: De regeering verafschuwt de in den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen ex cessen. Niettemin acht zij het uit over wegingen van internationale politiek cn volkenrecht gerechtvaardigd en met haar christelijk karakter niet in strijd, de tusschen Nederland en de Spaansche republiek bestaande diplomatieke betrekkingen te hand haven. Voorts vroeg de heer De Marchant et d'Ansembourg of de Nederlandsche regec- ring bereid is, de regeering van generaal Franco „de jure" te erkennen en onmiddel lijk stappen te doen teneinde zich bij de Franco-rogceriiig te lateii-vertegenwoor digen. Het ministericcle antwoord hierop luidt: De regeering zoude het om redenen van internationaal-politieken aard niet juist achten het eerste gedeelte van deze vraag reeds thans bevestigend te beantwoorden. Ten aanzien van het tweede deel der vraag zij geantwoord, dat in verband met be staande conunercicclc belangen oficieuze aanraking met die regeering bestaat. Pas binnengehaalde oogst verbrand Boerderijbrand te Licrop. Donderdagmiddag is te Lierop (N.-Br.) de boerderij van de Wed. Cuppen, bewoond door den landbouwer M. Hurkmans. ge legen aan de Winkelstraat door brand ver woest. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij door gebrek aan water niets uitrichten. Een deel van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht. De pas binnengehaalde oogst ging verloren. Oor zaak van den brand is onbekend. De schade welke ongeveer zes duizend gulden be draagt, wordt door verzekering gedekt. Door gunstige windrichting bleven de nabijgelegen boerderijen gespaard. DE INVLOED VAN SANTANDER'S VAL. Vechtpartijen te Tanker. Ter gelegenheid van den val van Santan der hebben de aanhangers van Franco te Tangcr hun huizen versierd. Tegen midder nacht raakten aanhangers van beide Spaan sche partijen slaags, revolverschoten weer klonken cn een persoon word gedood en verscheidencn gewond. Het gcval-Aalders. Onze regeering neemt maatregelen. Op de vragen van den lieer Albarda be treffende mishandelingen, welke de Neder- lundsche reserveluitenant G. Aalders in Duitschland zou hebben ondergaan, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i. geantwoord, dat hij van de mededeelingcn van dezen reservc-ecrste-luilenant betreffen de zijn mishandeling in Duitschland heeft kennis genomen. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft op dracht gekregen aan de Duitsche regeering te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen en mede te deelen tot welke maat regelen dit haar aanleiding zal hebben ge geven. Nachtelijke rooftochten Zij laadden den buit in een roei bootje De rivierpolitie te Rotterdam heeft aan gehouden den 39-jarigen grondwerker P. .H. cn den 41-jarigen lossen werkman C. F. W. E. die van het in de Waalhaven te Rotter dam liggend Rijnschip „Walsum 10" onge veer vijfhonderd kilogram steenkolen heb ben gestolen. De mannen maakten met een roeibootje des nachts tochten naar het schip cn telkens namen zij eenige tientallen kilo grammen steenkolen mee. Zij zijn ter be schikking van den officier van Justitie ge steld. Olympische Spelen fe Tokio Secretaris-generaal van organi satiecomité benoemd. Tot secretaris-generaal van het organisa tiecomité der Olympische Spelen 1940 te Tokio is benoemd de vroegere gezant te Berlijn, Matsoeko Nagai. MATSOEKO NAGAI. Juist in den tijd, waarin Berlijn haar 700-jarig jubileum viert, heeft de overheid „groote schoonmaak" verordineerd. De zaak is, dat voor het einde van Augustus alle zolders ontruimd moeten zijn. De zolders waren vroeger volgestapeld met oude meu belen, oud huisraad, kisten met vergeelde brieven, oude rommel, enz. De machtige Goering heeft nu bevolen, dat alles leeg gemaakt moet worden. Want rommelzolders veroorzaken brandgevaar. Vooral bij een bombardement uit de lucht. De „Luftschutzband" treedt hier op als uitvoerende macht. Deze organisatie heeft voor iedere straat een opzichter en voor ieder huis een luchtwacht aangesteld. De luchtwacht is op het oogenblik een man van grooten invloed. Hij heeft het recht, ieders zolder te betreden. Eigenlijk hadden de zolders reeds op 1 Octobcr van het vorige jaar moeten zijn ontruimd. Toen werd er uitstel verleend tot het voorjaar. Men kon dan het ontrui men van den zolder met de voorjaars schoonmaak vereenigen. De luchtwachten zijn toen te lankmoedig opgetreden. Thans worden de zolders desnoods met hulp der politie leeggehaald. Alleen onbrandbare voorwerpen mogen er desnoods nog op blijven. De maatregel veroorzaakt een groot aan bod op de rommelmarkt. Oude tafels en oude kasten zijn thans nagenoeg voor niets te krijgen. De magazijnen der twecde-hands- meubelzaken zijn propvol. LONDEN'S MAATREGELEN ZUL LEN VERDER GAAN DAN EEN EENVOUDIG PROTEST. Na telefonische besprekingeh met Chamberlain, die in Schotland ver toeft, heeft Eden beslist, welke maat regelen genomen zullen worden naar aanleiding van het incident met den Britschen ambassadeur in China. Of schoon deze maatregelen nog niet nader zijn omschreven, kan worden aangenomen, dat deze verder zul len gaan dan een eenvoudig protest. Dodds, de Britsche zaakgelastigde te Tokio, zou hedenavond instructies ontvangen, in zake de stappen, welke hij Zaterdagmorgen bij de Japansche regeering moet doen. Het standpunt van Japansche kringen, dat de Britsche ambassadeur, alvorens de reis van Nanking naar Sjanghai te ondernemen, de Japansche militaire autoriteiten had moeten verwittigen, wordt in Britsche kringen on zinnig genoemd en men doet opmerken, dat er géén enkele aanwijzing bestond, dat de weg onder vuur genomen zou worden. De Britsche ambassade-raad in China, K. G. Howe, die op het oogenblik met vacan- tie in Engeland is, zal binnenkort per vlieg tuig naar China vertrekken, om sir Hughe Knatchbull Hugcssen voorloopig te vervan gen. Een onmenschelijk en luguber bedrijf Sinds gcruiinen tijd worden wij regelmatig getroffen door berichten in de dagbladpers waaruit blijkt, dat jonge mcnschen zich naar Spanje hebben gegeven in de hoop en verwachting daar een werkkring te vinden. Het is het luguber be drijf der ronselaars, die zelf op den achtergrond blijven en hun duistere grijparmen uitstrekken naar werke- looze jongeren MenschenroofWanneer wij dat woord uitspreken, dan gaan de gedachten onmid dellijk over den Oceaan naar de Nieuwe Wereld, naar Amerika, het land der onbe grensde mogelijkheden, maar tegelijk der onbegrensde wreedheid. Immers sinds een twaalftal jaren is het werk der gangsters een georganiseerd bedrijf geworden. Wan neer er een kind, een meisje, een jonge vrouw geroofd wordt, dan is dat niet meer het werk van een waaghalzerigcn inisdndi- gcr die eens een goeden slag wil slaan, maar veeleer het resultaat van een ge- organiseerden dienst, die haar medewerkers bij tientallen bezit cn die ter uitoefening van haar luguber beroep de beschikking heeft over de meest moderne hulpmiddelen, wapens, snelle auto's, mitrailleurs en wat al niet meer. Zelfs doodstraf wekt geen af schuw meer... Wij herinneren ons allen de gerucht makende zaak om de baby van Kolonel Lindbcrgh, die opschudding in een heel werelddeel veroorzaakte, die het politie apparaat van een geheel land in werking stelde en die ten slotte leidde tot de vlucht van do ouders zelf naar veiliger streken. Gangsters en kidnappers dreven een wereld beroemd man als Lindbcrgh met zijn gezin het land uit en de doodstraf die in Ame rika op menschen- en kinderroof staat, blijkt niet eens afschuwwekkend genoeg te zijn voor de duistere en meest onmensche- lijke practijken dezer gangster-methoden. Politie-inmenging kan noodlot tig zijn voor de arme slacht offers. Deze Amerikaansclie roof-methoden be perken zich geenszins tot kinderen. Nog niet zoo heel lang geleden werd de 25- jarige dochter van een bankdirecteur in Kansas, Mary Elroy ontvoerd op een dag dat zij alleen met een dienstmeisje in huis was. Vijf gemaskerde mannen drongen het huis binnen, knevelden de dienstbode cn ontvoerden de dochter. De gecischte los prijs. men had eenvoudig een briefje achtergelaten, o.a. met de waarschuwing de politie er buiten te laten, daar anders het leven van het meisje niet meer zeker was bedroeg 30.000 dollar. De vader en een broer van het ontvoerde meisje hebben ten einde raad den eisch van de bruten inge willigd, zij betaalden op de aangeduide plaats het geld en smaakten het genoegen hun dochter en zuster weer in hun midden te zien. Plotseling worden verschillende streken in ons land door ronse laars onveilig gemaakt. Zooals gezegd, deze en dergelijke metho den en brutaalste staaltjes van menschen roof beperken zich voornamelijk tot Ame rika. Maar dat neemt niet weg, dat ons land den laatstcn tijd verschrikt wordt door een bedrijf dat in wezen, afgezien van de motieven, niet minder wreed is: het ronselen. Het begrip ronselen heeft een historischen klank. Wij denken daarbij niet in de eerste plaats aan het heden, maar aan het ver leden, toen de meest ongure practijken vaak werden toegepast met name in Enge land om jonge mannen te werven en te dwingen dienst te nemen op oorlogsschepen. En zie, sinds kort is het begrip ronselen teruggekeerd in ons midden cn er gaat vrij wel geen week voorbij of wij hooren in verschillende plaatsen en streken van ons land van de practijken van duistere en gewetenlooze ronselaars, die er op uit zijn om jonge mannen over te halen om zich naar Spanje te begeven. Het onzekere lof. In Rotterdam en in de hoofdstad, in de Zaanstreek en dezer dagen juist weer in de omgeving van Tiel, overal en steeds op nieuw verdwijnen nu en dan enkele ]onge mannen, waarvan sommige dank zij de groote activiteit en waakzaamheid der Nederlandsche recherche gelukkig weer in den huiselijken kring terugkeerden, ande ren echter ergens in Spanje hun onzeker lot afwachten, terwijl de ouders in Neder- Richard Strauss ziek Kan niet deelnemen aan de Duit- sche kultuurweek te Parijs. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Dr. Richard Strauss lijdende is aan bronchitis, zoodat hij niet in staat zal zijn tijdens de week van de Duitsche kuituur te Parijs zijn opera's o.a. RICHARD STRAUSS. de „Rosenkavalier", persoonlijk te dirigeeren. In zijn plaats zal professor Clcmens Krauss, directeur van de staatsopera te Mün- chen beide werken dirigeeren. Een brief van Ds. Niemöller Kracht in zijn geloof. Dr. Martin Niemöller heeft vanuit de ge vangenis dezer dagen een brief geschreven aan welken wij het volgende ontleenen: ,Ik verklaar gaarne, dat ik mij lieden na 6 weken niet slechts ongebxoken, maar ook vol dank en vreugde over Gods genadige leiding in mijn cel bevindt. Het is immers een ondoorgrondelijke waarheid van onzen Heere Jezus Christus, dat zijn trouw in alle omstandigheden ons overeind houdt, inder daad alsof er niets geschied is, terwijl toch juist alles geschied is wat ons nood aandoet Zoo rust ik dus nu in vrede uit van de vele onrust der laatste jaren en wacht ge troost en geduldig af, of de Heer mij weder in zijn dienst buiten deze muren van noodo heeft. Of en wanneer? Het zal niet mijn zorg zijn. Groet U vooral van mijIk weet dat ik door veel gebeden gedragen word te zamen met de anderen, die door God in deze eenzaamheid cn stilte gebracht zijn". Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- ife genwoordig verboden! Qfö land in dagelijks grooter ongerustheid ver- keeren. Men speculeert op de onvcrschiU ligheid der werklooze jongens, In al deze gevallen, waaruit het minderwaardige werk der ronse laars, die zich zelf wijselijk op den achtergrond houden, bleek, komt de manier van werken van deze lice- ren op hetzelfde neer. Men zoekt in de omgeving van werkeloozen naar willekeurige slachtoffers en men weet het: do werkeloosheid, vooral wanneer die al eenigen tijd aanhoudt en jonge, sterke jongens betreft, leidt tot onverschilligheid. De jongens geven allengs meer de hoop op ooit nog weer eens aan den slag te komen en zijn tot offers be reid, waaraan zij in normale om standigheden eenvoudig niet gedacht zouden hebben, mitser maar werk door komt. Daarvan profitceren de ronselaars; zij speculeercn en maar al te vaak met succes op de zucht dezer werkelooze jongeren naaf werk, naar actie, onverschillig wat cn waar, mits zij maar ontheven worden van hun dagelijkschen gang naar het stempellokaal. Juist daar, in de omgeving van dergelijke lokalen, waar de jongens noodgedwongen rondhangen, strekken zij hun grijparmen uit en maken hun slachtoffers. Een jongeman hoort zich aangesproken, desnoods om een beetje vuur.. „Nóg geen werk... tja, 't is verschrikkelijkmaar waarom ga je niet naar Spanjq, daar is volop te doen!" In dat eenc oogenblik, waarop do werkelooze heel even een lichtpuntje ziet, wordt de slag toegebracht. Spanje! Daar is werk voor tientallen, daar kan de vreemdeling hem gemakkelijk ecu betrekking bezorgenzelfs geld voor de reis blijkt geen bezwaar, ook daarvoor wordt gezorgd Is het wonder dat het slachtoffer zich dikwijls niet lang bedenkt en toehapt? Nu hij eindelijk een kansje krijgt om aan den slag te komen en weer wat te verdienen? Nu hij niet meer met loome schreden naar huis behoeft te gaan, waar hij zich een „op- eter" voelt die niets inbrengt? De ronselaar slaat zijn slag en heeft zijn order van hoogerhand uitgevoerd, de rest gaat vanzelf. Een flinke cn stevige jonge man aanvaardt de reis via Parijs naar het Zuiden...... waar maar al te gauw do ont goocheling volgt. De Nederlandsche recherche is waakzaam en laat geen oog af van die genen die hij haar onder verdenking staan van ronselen. I)e kranten publiceeren regelmatig waarschuwingen in alle vormen, maar nochtans zien de ronselaars nu en 'dan kans hun slag te slaan, hun luguber werk voort te zetten, slachtoffers te maken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2