De Noord-Hollandsche IKaasexportI Raad Callantsoog Plaatselijk Nieuws. Stop dien hoest ABDIJSIROOP Economische beschouwing De exporthandel in het geweer AKKER's verstèrkte Zaterdag 28 Augustus 1937 Tweede bl ad ZELF-EXPORTEERENDE EN NIET- EXPORTEERENDE COÖPERATIES. SLECHT BEGREPEN COÖPERATIEF BELANG. Veertien dagen geleden schreven we het een en ander over den kaas- exporthandel mede in verband (met de laatste circulaire van den Minister, waardoor deze tak van bedrijf werd „geordend" op een wijze, die in onze handelsgeschiedenis wel als 'n uni cum mag gelden. Van vrijheid is niet de minste sprake meer, men is over geleverd aan een reeks overheids voorschriften, die nergens ook nog maar de minste ruimte laten. Zooals te verwachten was, is de veront waardiging over dit volstrekt aan banden leggen, groot. De kaashandel komt in ver zet, en, naar we vernamen, wordt alles in het werk gesteld om te trachten invloed op den minister uit te oefenen om de zaak in redelijker banen te leiden. Dit brengt intusschen zijn bijzondere moei lijkheden met zich mee, aangezien de kaas handel in het bestuur van de Nederlandsche Zuivel-Centrale niet is vertegenwoordigd. En daarmee raken we een van de vele onbegrij pelijkheden, waaraan onze bureaucratische samenleving thans zoo rijk is. Wanneer men in het oog houdt, dat 75 van de kaas, die geëxpor teerd wordt, over den handel loopt, dan vraagt men zich met verwonde ring af, waarom geen enkele minister het tot dusverre noodig heeft geoor deeld een vertegenwoordiger van deze branche in de Zuivelcentrale op te nemen. Het gevolg van een en ander is natuurlijk, 'dat bij voortduring wordt beschikt over den kaashandel, doch zonder den kaashandel. Invloed op de beslissingen kan van deze zij de in het geheel niet worden uitgeoefend, terwijl daarnaast van adviezen uit deze groep van belanghebbenden practisch geen sprake is. Wel is er een soort subcommissie voor advies, waarin de handel zitting heeft, doch deze komt nimmer bijeen. De resteerende 25 van den Nederland- tschcn kaasuitvoer komt voor rekening van zelf-exportecrende producenten, hetzij coöpe raties, hetzij particulieren, die echter in de Zuivel-Centrale wel zijn vertegenwoordigd, omdat ze behooren tot de categorie der pro ducenten, die bij den Minister een bijzonder wit voetje schijnen te hebben. Want hun po sitie is eenvoudig niet te benaderen. Nu zijn we de laatsten om de producenten hun invloed te misgunnen. Ze behooren in de aangelegenheid te worden gekend, om dat ze be belanghebbenden zijn. De kaasexporteurs zijn dit echter evenzeer en daarom lijkt, gezien het belangrijk aandeel van den uitvoer, dat ze voor hun rekening nemen, de billijkheid te eischen, dat ook zij wor den gekend. .Ta, men zou de vraag kunnen stellen, of het belang der producenten, dat de minister toch vóór alles op het oog blijkt te hebben, wel behoorlijk wordt gediend, wanneer één Schakel, waarop een groot deel der kaasbe- reiders nu eenmaal is aangewezen, zonder meer wordt uitgeschakeld, met de mogelijk heid dat de geheele exporlbranche, zoo niet ten gronde gaat, dan toch meer en meer een kwijnend bestaan leidt. Het welbegrepen eigen belang van een deel der producenten moest er toe voeren, dat deze den handel steunen bij zijn pogen om verande ring te brengen in den bestaanden toestand. Ook op het oogenblik wordt weer druk overwogen door de vereeniging van kaas exporteurs, op welke wijze men er den minister van kan overtuigen, dat opname van een of meer hunner vertegenwoordi gers in de Zuivelcentrale alleszins redelijk is. Vergissen we ons niet, dan ligt het in de bedoeling de Kamer van Koophandel te Alkmaar voor de zaak te interesseeren en gezien het groote gewicht er van. twijfelen we niet of dit lichaam zal met al zijn krachten meewerken. Trouwens, in de laatste vergadering, werd van de zijde van het bestuur reeds iets als een toezegging in deze richting gedaan. Daarnaast echter zou men er wellicht goed aan doen, ditmaal ook eens de me dewerking in te roepen van een deel der producenten. Dit advies klinkt wellicht wat vreemd. Over het algemeen is men eenigszins vasteeroest in de gedachte, dat exporteurs en producenten als het ware antipoden zijn, een soort geboren vijanden. Degene, die geregeld Vrijdags de kaasmarkt te Alk maar bezoekt, weet natuurlijk wel beter. Beide groepen hebben hun tegen gesteld gerichte belangen ,ten deele loopen deze echter parallel. Dit laat ste is nu eenmaal altijd en overal in onze wereld het geval. Dat het zoo vaak andere wordt gezien, is toe te schrijven aan allerlei oorzaken. Zoo zijn verschillende der fabrieken, die hun kaas aan de markt verkoopen, inge richt op coöperatieven grondslag en een eigenaardigheid van den coöperator is veelal, dat hij alles, wat niet coöperatief is. bekijkt met een wantrouwen, dat varieert tusschen „vrij groot" tot „groot". Onder de producenten kan mien nu weer onderscheid maken tusschen „zelf- exporteurs" en „niet-Qxporteurs." De „zelf- exporteurs" zijn in dien regel de grooteren, ze zijn bijna zonder uitzondering coöpera tief en ze hebben uit den aard der zaak den handel niet noodig. Immers: ze expor teeren zelf. Deze categorie is het vooral, die stelling neemt tegen den exporthandel en dit is te begrijpen, want de gemeenschappelijke be langen zijn er het verst te zoeken. Misschien komt het nu, doordat deze zelf- exporteerende fabrieken over het algemeen de grootste zijn, een feit is het, dat de „niet-exporteure" in een niet geheel juist geplaatst collegialiteitsgevoel, zich geheel door de „zelf-exporteure" op sleeptouw la ten houden. Dit collegialiteitsgevoel spruit vermoedelijk ten deele voort uit het feit, dat de „niet-exporteurs" vaak ook coöpe raties zijn, gelijk de „zelf-exporteurs". Toch valt te betwijfelen of ze hiermee hun be lang juist inzien. Hoe dit alles ook rij, een feit schijnt het te rijn, dat vele Noord- Hollandsche kaasproducenten meer gebaat rijn bij een bloelenden parti culieren exporthandel. dan dat ze kunnen worden geacht belang te hebben bij een verbetering van de posities der zelf-exporteerende fa brieken, waarmee ze niets anders gemeen hebben dan het woord „coöperatief." De zaak wordt niet vaak in dit licht be keken. Waar echter thans opnieuw door de Vereeniging van Kaasexporteurs zoo als boven reeds gezegd middelen wor den beraamd om te komen tot een opname van den haodel in de Zuivelcentrale, is de kwestie weer aan de orde. Wij voor ons meenden er op te moeten wijzwn, dat er verschil is tusschen coöperatie en coöpera tie, dat de belangen van de eene coöpe ratieve zuivelfabriek soms op geheel an der wijze worden gediend dan die van de andere. De niet-exporteerende fabrieken moeten niet vergeten, dat ze wel als producenten vertegenwoordigd zijn in de Zuivelcentrale, niet echter als exporteurs. In zooverre staan ze achter bij de producenten, die wel exporteeren. Willen ook de „niet-exporteerende" pro ducenten al hun belangen gediend zien. dan moeten ze zorg dragen, dat de in stantie, die hun product uitvoert, wordt opgenomen in de Zuivelentrale. Die instantie echter is: de handel. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, ■welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is In de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu ln zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-slroop", Hoe grooter flacon, hoe voordeel! ger het gebi Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachet» en tabletten. Afdoend bi) hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek. tand- en kiespijn, Orogltten Voor Nederland: Voordeeltjes op de gemeentereke- ning. De heer Koerts vervangt den heer Van Meerten in verschillende functies. Gemeenschappelijke regeling met den Vleeschkeuringskring Oud karspel. Overdracht en overname van we gen. Er moeten werkverschaffingsob jecten worden gevonden. Gistermorgen om half elf kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Voorzitter is burgemeester G. D. Rehorst. De Raad is voltallig. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Van de ingekomen stukken, aan de ver gadering voorgelegd, vermelden wij: Bericht van de heeren J. Mooij Mzn. en J. Wey Pzn., dat zij bun herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim aannemen. Idem van den heer T. Koerts, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie voor Plaat selijk schooltoezicht aanneemt. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de begrooting 1937. Bericht van de plaatselijke Esperanto-club waarbij dank wordt gebracht voor de be schikbaarstelling van een schoollokaal. Verzoek van de Stichting „Het Noordhol- landsch Landschap" om toekenning van een jaarlijksche bijdrage. Verslagen 1936 van het Prov. Electriciteits- en Prov. Waterleidingbedrijf. Kon. Besluit van 18 Augustus 1937, no. 40, tot goedkeuring der wijziging van de school geldverordening. Geen subsidie aan het „Noord- Hol!. Landschap". De stukken worden voor. kennisgeving aangenomen. Het verzoek tot bijdrage van minstens f5.voor de vereen, het Noord-Holl. Land schap, wordt door de vergadering op advies van B. en W. afgewezen. In zijn toelichting verklaart de voorzitter, dat hij alle waar- deering heeft voor het streven van deze ver eeniging, maar de financiën van de gemeen te laten toekenning van deze subsidie niet toe. V.V.V. in moeilijkheden. Van de plaatselijke afdeeling van de V.V.V. is nog een verzoek binnengekomen tot ver hooging van de subsidie, bestaande in een restitutie van de vermakelijkheidsbelasting betaald voor de gehouden gymnastickdemon- stratie en een filmvoorstelling ad ruim f22. B. en W .stellen voor, gezien de slechte fi- nanciecle omstandigheden van de vereeni ging en het nut, dat deze voor de gemeente heeft, het verzoek toe te staan. Aangenomen. Rekening 1936. Aan de orde is dan de voorloopige vaststel ling gemeente-rekening 1936 en goedkeuring rekening Alg. Armbestuur 1936. De heer Kruit brengt verslag over deze re keningen uit. Het batig saldo van den ge wonen gemeentedienst bedraagt, f 4549.18, van den kapitaaldienst f44.en van het Alg. Armbestuur f 728.84. De Voorzitter geeft zijn voldoening te ken nen over deze batige saldi, wijst er op, dat vorig jaar begonnen werd met een batig saldo van ruim f4000, zoodat dit een vcr- hooging onderging van ruim f500, waarbij nog f900 geteld moeten worden die door de gemeente werden gereserveerd. De rekeningen zijn in orde bevonden en gemeenteontvanger en secretaris-penning meester van het Alg. Armbestuur worden on der dankzegging voor het namvkurig beheer door de vergadering gedechargeerd. Benoemingen. In de vacature A. van Meerten in de com missie tot wering van schoolverzuim, wordt met algenieene stemmen benoemd de heer T. Koerts. Tot secretaris van het Algemeen Armbe stuur f vacature A. van Meerten) wordt even eens benoemd de heer T. Koerts. De voorzitter licht toe, dat liet al jaren lang in de gemeente gewoonte is, dat het hoofd der school secretaris-penningmeester is van het Alg. Armbestuur en B. en W. zou den thans ook niet met die gewoonte willen breken. De Raad blijkt met deze zienswijze ac- coord te gaan. Destructie. In behandeling komt vervolgens een ge meenschappelijke regeling met de gemeen ten van den Vleeschkeuringskring Oud karspel i.z. destructie van vee en vleesch, welke kring ook zal toetreden tot de Sclia- gcr Yerwcrkingsinrichting. Het. tarief is het zelfde als overeengekomen mot den kring BarsingerhornAlkmaar, waartoe in de vo rige vergadering werd besloten. De heer Vries vraagt, of de destructor in staat is al het afgekeurde materiaal in don kop van Noord-Holland te verwerken. De Voorzitter beantwoordt deze vraag be vestigend. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van den heer J. Glas Pz. is een school- geld-rec'lame ingekomen. Op advies van B. en W. beschikt de Raad afwijzend. Besloten wordt vervolgens tot definitie ve eigendomsoverdracht van den dorpsweg aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, waartoe in de Raadsver gadering van 14 Aug. 1934 reeds in principe was besloten. De gemeente betaalt per jaar aan onderhoudskosten f 400. Bij de overname van het polderbestuur van den Jewehveg door de gemeente werd indertijd om technische redenen een gedeelte bij het Luttikduin nog niet overgenomen. Deze bezwaren vervallen thans, zoodat thans voorsresteld wordt, ook dit gedeelte van het polderbestuur over te nemen* waartoe dit zich reeds bereid verklaarde. De weg wordt, overgenomen door tusschenlkomst van de provincie. Conform besloten. Aangenomen wordt ook een voorstel tot bestrating van den Notweg in het dorp in werkverschaffing. De goedkeuring van den minister is be reids ontvangen. Het object zal aan 4 ar beiders gedurende 3 weken werk geven, tegen een loon van f 0.23 per uur. Men raakt overigens wat uitgeput met de objec ten, zegt de Voorzitter, die hoopt, dat voor den winter nog nieuwe gevonden zullen worden. Bij de rondvraag snijdt de heer Kooger de werkverschaffingskwestie nog eens aan. Sprak de heer Vries laatst niet over werk verschaffingsobjecten bij particulieren? De heer Vries wil hierover wel in een geheime vergadering spreken. De heer Kooger dringt erop aan, dat objecten gevonden zullen worden. Laat ie der eens daarnaar uitkijken, zegt de Voor zitter. Op het oogenblik zijn er geen werk- loozen, maar zij zullen ongetwijfeld tegen den winter komen. En dan moet er iets te doen zijn. De Voorzitter sluit dan de openbare ver gadering, waarna de Raad in comité gaat. Zeldzaam jubileum van Arie de Moei 65 jaar lid van het kerkkoor Door onzen plaatsgenoot A. de Moei zal 19 September a.s. een zeldzaam jubileum gevierd worden. Op dien dag is de nu 83-jarige Arie vijf-en- zestig jaren lid van het R.K. Kerk koor „St. Gregorius", Er zullen zeker niet velen in de zangers wereld zijn, die op een dergelijken staat van dienst bogen kunnen! En van wie daarbij gezegd kan worden, dat zij geen enkele repetitie verzuimden! Met hart en ziel is De Moei het koor toe gewijd. Pas lid, woonde hij in Moerbeek, en moest dus voor elke repetitie VA uur heen ARIE DE MOEL. en VA uur terugloopen, doch, al regende het pijpestelen, al vier er hagel en sneeuw, Arie kwam zingen! Hij was trouw onder den eersten dirigent van „St. Grcgorius", den heer Teeuwisse, hij was trouw onder den tweeden en derden (tegenwoordigen) direc teur rosp. Th. Overtoom en J. Overtoom. Als 2e tenor (bij vierstemmige muziek le bas) is hij nog steeds in zijn element en wanneer wij hem vragen: „Waar zingt U het liefst, ln de kerk of op de repetitie?", antwoordt hij: „op de repetities", met welk antwoord hij bewijst dat het zingen hem, afgescheiden van de waardeering door het publiek en het op treden in het openbaar, ook bij het klim men der jaren een levensbehoefte is. Be jubilaris als torenheld. De laatste twee jaren is De Moei muziek- commissaris. Dat beteekent, dat hij weke lijks de zware partij muziekboeken trap-op, trap-af moet sjouwen, uitdcelen en opber gen. Ja, de jubilaris weet van aanpak ken! Wij hoorden een alleraardigst staaltje van durf en ondernemingsgeest uit zijn: jongensjaren. Toen Arie, als knecht werk zaam bij een aardappelverbouwer te Moer beek, met dezen een vrachtje naar Berk hout bracht, vonden zij dit dorp geheel in opschudding over het feit, dat men den nieuwen haan niet op den kerktoren kon krijgen! Mannetje na mannetje gaf het moeilijke werk op en de burgerij was ten einde raad. De 17-jarige Arie bracht uitkomst- Hij klauterde als een kat naar boven, maakte den ouden haan los, plaatste den nieuwen met den stang in den koker, trok een paar grimas sen tegen het beneden saamge- stroomde publiek en begon te kraaien! Met gejuich werd de torenlheld, weer op den beganen grond terechtgekomen, be groet en. een bankje van 25.vormde de belooning. Zulke stoute stukjes haalt Arie nu niet meer uit, maar dagelijks verzet hij, de 83- jarige, op de tuinderij nog heel wat werk om aan 'n bescheiden boterham te komen.. Als hij straks gehuldigd wordt in den kring van zijn mede-zangers, die hem allen achten en waardeeren, hoopt hij, dat het koor zijn lievelings-nummer zal zingen, de mis „Franciscus Xaverius". Wij wenschen den ouden zanger nog vele genoeglijke koor-uurtjes toe. ZWEMWEDSTRIJDEN DE WIEL. Zondag a.s. houdt de Bad.- en Zwemver- eeniging De Wiel haar traditioneelen zwem wedstrijd, welke dit jaar buitengewoon interessant zal worden. Naast de vele aantrekkelijke zwemnum- mers zal mej. Tholen uit Amsterdam een demonstratie schoonspringen geven. Voor verdere bijzonderheden zie men da advertentie in dit blad. NOG IETS OVER „KNAL!" Zooals bekend, komt Bouwmeester's Revue „Knal!", natuurlijk met Buziau, Woensdag1 en Donderdag a.s. in Theater Roval. Wij geven hier nog enkele perebeoordee- lingen, waaruit moge blijken, dat wij hier werkelijk voor een gebeurtenis op revue- gebied staan: Het Japansche lenteballëfc behoort tot het schoonste dat men op dit gebied kan ge nieten, schrijft het Hlsbld. Het was bekoor lijk van beweging, zuiver van stijl; da zwaarddans werd door Gisela Pyrkan en Peter Leoneff met scherpe en kantige plas tiek uitgevoerd en de maskers, die Hildo Krop voor dit ballet ontworpen heeft, zijni zeer suggestief en dragen in niet geringe mate bij tot het indrukwekkende van dit romantische lente-spel. In^ het komische heeft natuurlijk Bu- ziau's haan weer koning kraait en schal- londer dan ooit. Wij zagen den grootent komiek als boekhouder en als „nurse", als! aanplakker bij de verkiezingen en als saxophonist in een fantastische .fazz-band; als Spaansch rooverhoofdman deed hij zijn, entrée en als beoefenaar van de weldadig heid en ijverig afnemer van veters-verkoo- pende mialaise-slachtoffere nam hij af scheid, maar telkens weer wist hij door zijn kostelijke mimiek en intonatie, door zijn oorspronkelijkheid en vindingrijkheid! de zaal tot daverend lachen te brengen. Tenslotte keerde hij nog terug als decla mator in de Oranje-finale, een feestelijke fi nale in rood-wit-blauw, die met geestdrift werd uitgevoerd. En geen wonder, zegt de N. R. Ct, dat de gevleugelde woorden van Buziau door heel Nederland gebruikt worden. Hij zegt deze met zoo'n overtuiging en met zoo'n fijne kracht tevens, dat, hij blijk geeft, telkens weer opnieuw, het Nederlandsche volks karakter te verstaan. Het is' een populair woord „Knal", om uit te drukken, dat iets bijzonder buitengewoon is. Welnu, dit woord past voor 100 procent op deze revue. De verzorging der costuums, het tempo, het is alles tot in de puntjes! verzorgd. Om slechts een voorbeeld te noe men: de zeer fraai scène van de Wals-pot- pourrie kan zonder eenigen twijfel op het hoogste plan van de grootste huitenland- sche revue voorkomen. De lezer ziet het: er staat ona leis grootsch te wachten! Amerika's nieuwste type bommenwerper, de grootste ter wereld, naar men zegt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5