Oranjefeesten Kinder fa. Schmalz wagens Kanselmanifest spoort aan tot volhouden Koninklijke onderscheiding «oor veldwachter Tentelini De Winkeliers, TINE SCHITTEREND VUURWERK BERGEN Koninginnedag Baby uitzet Schagen Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. ANT. KEIJZER Gisting in Joegoslavië Koninklijke onderscheidingen die gedurende de a s. Winkelweek wenschen mede te doen aan de bekende winkelattractie, gelieven daarvan, in verband met een goede regeling, mededeeling te doen aan den waarn. Secretaris W. F. GORTER, vóór 12 Sept. a s. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter, G. MOLENAAR. F. MOLENAAR— Middelbeek. Schagen, 29 Aug. 1937. Spoorlaan 177. Breezand 31 Augustus Groote met een nieuw van de Firma Kat te Leiden Tevens GROOT BAL in de zaal van Jb. BORST en in het Café optreden van Jb. MOERLAND met zijn Accordeon.^ Ruime gelegenheid voor Fietsen- en Autostalling. Beleefd aanbevelend, Jb. BORST. U viert natuurlijk ook met ons Een vroolijk BAL tot 2 uur nacht, met vele verrassingen en attracties. Het feeet waar een ieder over spreekt. Bespreekt gratis Uw tafels Getrouwd: D. KAAN Pz. en M. C. DE BOER, die, mede namens wederzijd- sche Familie hartelijk dank zeggen voor de betoonde be langstelling. Winkel. 28 Aug. 1937. Kioderledikaotjes Kinderstoelen Wiegen Babyboxen Boxmatrassen en Uw g e h e e I e koopt U hef beste bij ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 78. Aan- en verkoop van Effecten. Verzilvering van Coupons. Safe-inrichting. ALLE BANKZAKEN. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64. Tel. 106, DEN HELDER. Vrijblijv. noteering af magaz. op onze bekende condities f 6.95 f 7.20 f 8.10 I 8.20 f 7.60 Laplatamais N.O. Maïsmeel Gerstemeel van zware gerst Groene Erwtenmeel Maisglutenmeel „L)E BYENKORF" Voertarwe, Inlandsche C Haver Chevaliergerst geschoond Voerrijst (Paddie geschoond f 7.50) Gemengd Kippenvoer OCHTENDVOER C.R.K. Varkensmeel A f 8.30 B f 8.00 C Kalvermeel met mineralen A f 10.— B Koeienmeel. 20-22% z.v. eiwit, 5-7% vet Koeienbrokies 20-22"' z.v. eiwit, 5-7"/, vet Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto Gem. KOEKIES „WESSANEN" Victorie koekje Pijl 27—29°/ e. en v. met mineralen Paardenbrokies Pijl. met mineralen Gebr. Amerikaansche Lijnkoek Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 9.55) Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. Gebr. Grondnotenkoek 55% Grondnootschilfers 55% Gebr. Cocoskoek, blanke Soyaschroot Inlandsch Gebr. Palmpitkoek Tarwezemelen f 7.— Tarwegrind Vieeschbeendermeel ca. 40% eiwit, ca. 9% vet Vischmeel „Hollandia" Diermeel SCHAGEN Carnari'na N.S. Delftsche Voederkalk (geslibd krijt f 1.70) Landbouwzout voor het hooi TURFMOLM per pak OPFOKVOER A f 12— B f 11— C f 10.60 KUIKENZAAD A f 13— B 11— C f 9.00 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f U.30 per 100 K.G. Vraagt bij ons prijzen van Kuastmest, Gras- en Klaverzaden. Wij schoonen en drogen alle granen en zijn erkend tarweopslaghouder voor de G. T. O. 30 Aug. 1937. 8.90 7.70 7.90 9.20 8.20 9.80 7.75 9.30 f 8.45 f 8.30 f 10.50 f 8.80 f 8.70 f 8.60 f 8.80 f 8.90 f 9— 8.55 f 8.65 f 8.80 f 8.65 f 7.70 f 7— f 8.20 f 12.50 f 10.80 f 12— f 7— f 2— f 1.30 komt Woensdag 1 Sept. met WIERINGER en TERSCHEL- LINGER VEULENS op de Alk- maarsche markt. Weggeloopen: GLAD ZW. POESJE, Teg. bel. terug bez. DUBBELD, Landbouwstr., Schagen. Te koop: Goedgekeurde BINTJES, klasse A, bij K. DE GEUS, Groenveld, St. Maarten. KOEMEST te koop gevraagd, door J. LEI JEN. Zwarteweg 17, Bree zand, Tel. 32. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Nieuwe predikanten-arrestaties. Een delegatie van Duitsche bisschoppen naar Rome. Verbetering der regeeringsbe- trekkingen met het Vaticaan? Vaticaan blijft pessimistisch. In alle parochies van de Belij- deniskerk is gisteren van den kansel een manifest voorgelezen, waarin gewezen wordt op den „nood" der kerk, en de gcloovigen worden aan gespoord, den strijd voor de integri teit van het geloof voort te zetten* Te Berlijn en in de provincie zijn twaalf predikanten gearresteerd, zoodat het aantal gearresteerde dominees gestegen is tot 120. Vorder wordt vernomen, dat de Gestapo den predikanten van de belijdenisbeweging een vragenlijst heeft voorgelegd, die zij voor 30 Augustus om twaalf uur des mid dags moeten hebben ingevuld en waarin zij moeten aangeven wie hunner gepreekt heb ben en welke de bestemming was van de geldinzamelingen op Zondag, evenals welk bedrag bijeengebracht werd. Naar men uit katholieke kerkelijke krin gen verneemt, zal zich binnenkort een de legatie der Duitsche bisschoppen naar Rome begeven orn het Vaticaan rapport uit te brengen over het resultaat der najaarscon ferentie van de katholieke bisschoppen te Fulda, welke Donderdag j.I. gesloten is. Alle bladen te Rome publiceeren arti kelen hunner correspondenten uit Ber lijn, waarin zij de meening uitspreken, dat de reis van de vertegenwoordigers van het Duitsche episcopaat naar Rome een ontspanning te weeg zal brengen in de betrekkingen tusschen Duitsch- land en het Vaticaan, dank zij een nei ging, die in de bisschoppelijke confe rentie te Fulda aan den dag zou zijn getreden en die zou gaan „in de richting van een grooter begrip van het stand punt van den staat." Deze uitdrukking wordt in denzelfden vorm door alle bladen gebruikt. Voorts wordt belang gehecht aan het onderhoud van den nuntius te Berlijn met den staats secretaris voor buitcnlandsche zaken von Mackensen. In het Vaticaan daarentegen is men van meening, dat geen enkele serieuze aanwij zing toestaat te gelooven aan een belang rijke spoedige verbetering van de betrek kingen tusschen Duitschiand en het Vati caan. Men gelooft gaarne aan den wensch tot kahneering van den kant van Duitsch iand, maar helt ertoe over deze houding te beschouwen als ingegeven door overweging van internationalen aard en vooral door den ongunstigen indruk, die in liet. huiten- land gewekt is door de aankondiging van verklaringen, die Hitier over de godsdienst kwestie te Neurenberg zou afleggen. Ook het plan tot een reis van Mussolini naar Duitschiand zou een zekeren invloed kun nen uitoefenen op de houding der voor de Duitsche politiek verantwoordelijke kringen. Al deze overwegingen doen echter niet uit het oog verliezen, dat de kwestie nog in haar geheel bestaat en dat tenminste voor het oogenblik elk op zijn standpunt blijft staan, waarbij het Vaticaan oprecht geneigd is niets tc doen, dat den toestand zou kunnen verergeren. Afgevaardigde vermoord. Bezoek van een minister leidt tot rel letjes. Drie -personen gedood. De afgevaardigde van het Joego slavische parlement. Ramadan Ra- madanowitsj, een lid der regeerings- partij en vertegenwoordiger van de Joegoslavische Albaniers, is Zater dag in het dorp zijner inwoning. Blaze, op 200 meter van zijn huis, uit een hinderlaag doodgeschoten. Van de daders ontbreekt elk spoor. De autoriteiten nemen echter aan. dat hier sprake is van een geval van bloedwraak. Volgens uit Belgrado afkomstige berichten heeft de minister van mijnen en bosschen, Jankovvitsj zich naar Valjevo hegeven, waar hij op een conferentie, welke door de regce- ringspartij georganiseerd was, het woord moest voeren. De aankomst van minister Jankowitsj te Valjevo leidde tot rumoerige betoogingen door eenige duizenden perso nen. Aangezien een groote menschenmenig- te zich verzamelde voor het café, waar de minister met de leden van zijn gevolg bin nen was gevlucht en stecnen door de rui ten begon te werpen, werd de hulp van gendarmes ingeroepen. Er ontstond daarop een woeste vechtpartij, zoodat de gendarmes zich genoodzaakt zagen, gebruik te maken van hun vuurwapens. Dit had tot gevolg dat ongeveer dertig personen gewond werden waarvan twaalf ernstig. Drie personen zijn reeds aan hun verwondingen bezwe ken. Illegale brochures in klooster gedrukt. Het Joegoslavische agentschap Avala deelt mede: Sedert eenigen tijd werd geconsta teerd dat in hetg eheele land illegale bro chures en drukwerken werden verspreid, die op onjuiste en tendentieuze wijze zekere feiten van het politieke leven voorstelden. De autoriteiten zijn er in geslaagd de oor sprong te ontdekken van de middelen, die voor de verspreiding gebruikt werden. Met spijt wcrJ ontdekt, dat deze publicaties af komstig waren uit de drukkerij van het klooster Sremski Hallovtzi, vanwaar ze naar Belgrado en andere streken des lands werden vervoerd. Met zekerheid werd vast gesteld dat zekere geestelijken aan deze voor de belangen van staat en kerk schadelijke activiteit deel namen. Enkele dezer vlug schriften hadden een beleedigcnd karakter voor personen van hooge en volgens de grondwet onaantastbare positie, weshalve de overheid last heeft gegeven tot een huis zoeking in de drukkerij van het klooster. Daarbij werden een belangrijke hoeveelheid illegale vlugschriften en brochures en tal rijke-cliche's in beslag genomen. Bovendien werden verscheiden exemplaren in beslag genomen van clandestien uitgegeven dag bladen. De autoriteiten hebhen hesloten de wet toe te passen op alle personen, die ver antwoordelijk zijn voor drukken en ver spreiden van deze brochures en vlugschrif ten. De directeur van de drukkerij en. eeni gen andere personen, die medegewerkt heb ben aan deze onderneming zijn in arrest gesteld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin worden ook dit jaar we derom een groot aantal onderscheidingen verleend. Ook uit onze omgeving zijn ver schillende personen die zich tot de geluk kigen mogen rekenen. Zoo is o.m. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer: H. Kruisveld, wethouder der gemeente Callantsoog, die meerdere malen waarne mend burgemeester in deze gemeente is ge weest en die ook zijn beste krachten heeft geschonken aan de belangen van den polder Callantsoog gedurende de vele jaren dat hij Dijkgraaf was. Voorts zijn benoemd tot Ridder in de Oranje Nassau, de heeren: P. de Lange P.Bz. te Alkmaar, J. M. Graadt van Roggen, etser-schilder te Bergen; Mr. L. A. J. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen in Nederland. De eerc-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, verkreeg: Mej. A. Bakker, organiste bij de Ned. Herv. Kerk te Ursem, wonende te Bergen; in goud, de heer: L. Groot, voorzitter van het hoofdbestuur der Vereen, tot bevordering van het vakon derwijs in Westfriesland te Hensbroek; in brons: Mej. A. Kalf, hulp in de huishouding bij den heer S. Bruul te Wieringen. ANNA PAULOWNA Eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Moed en beleid kenmerken deze plichtsgetrouwe figuur. Het heeft H. M. de Koningin be haagd aan onzen gemeenteveldwach ter Jan Hermen Teutelink, de eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, te verlee- nen. JAN HERMEN TEUTELINK. Jan Hermen Teutelink, geboren te Lon- neker op 28 Januari 1877, was vóór zijn diensttijd in. deze gemeente Wachtmeester bij de Marechaussee van het O.-I. leger, in welke kwaliteit hij het Ridderkruis der Mi litaire Willemsorde verwierf. Het is ongetwijfeld mede op brond van deze eervolle onderscheiding, dat hem na zijn repatriëeren het ambt van agent van politie in deze gemeente werd toevertrouwd. Op uitnemende wijze heeft deze ambtenaar zich het in hem gesteld vertrouwen waardig gptoond. Zijn gehcelen gemeentelijken dienst tijd was hij, uitmuntende door trouw en ijver, 'n loonheeid van onbesproken levenswandel, van moedig en beleidvol optreden en daarbij steeds voor ieder tot hulp en hijstand bereid. Zijn optreden, hoewel zoo noodig streng, is altijd kalm doch beslist en hij geniet dan ook in deze gemeente algemeene achting. Sedert 1 September 1920 staat hij onder het gezag van Burgemeester Lovink, en deze heeft niets dan lof over de wijze, waarop hij zijn betrekking vervult. Hij heeft ook in deze gemeente als politieman moeilijke tijden mee gemaakt. Tijdens den watersnood, die in 1916 deze gemeente teisterde, werden van hem dag en nacht zeer zware diensten geëischt, welke hij echter met zooveel trouw en ijver vervulde, dat hem daarvoor de wa tersnoodmedaille .van 1916 werd verleend» Ook gedurende den eersten tijd der Zul-* derzeewerken, waarmede in 19*23 te Van Ewijcksluis, gemeente Anna Paulowna, een aanvang werd gemaakt, werden hem zwa re cn dé meest verantwoordelijke politie diensten opgedragen. Onder de arbeiders bij die werken scholen n.1. aanvankelijk nog vele ongure elementen, die zich na ont vangst van hun weekloon bedronken, wat dikwijls aanleiding gaf tot ernstige vecht partijen, waarbij meermalen het mes een hoofdrol speelde. Aanhoudend politietoe zicht werd vereischt Detacheering van rijks veldwachters te Van Ewijcksluis bleek dan ook noodzakelijk. Door zijn optreden ver wierf Teutelink, die door den Burgemeester tot dienstgeleider was aangewezen, ook bij deze rijksveldwachters al spoedig groot ge zag. Dat dezen gezagsgetrouwen politiebeamb te, die steeds en onder vaak zeer moeilijke omstandigheden het gezag heeft hoog ge houden, een Koninklijke onderscheiding is te beurt gevallen, zullen zeker zeer velen met groote voldoening vernemen. VISCHLUST. In een goedbezochte vergadering van de hengelaarsvereeniging „Vischlust" is beslo ten op 25 September in de Molenvaart een vischwedstrijd te houden. Door eenige in gezetenen zijn hiervoor prijzen beschikbaar gesteld. R.K. ATHLETIEK. Op het ZAP-terrrein in de Spoorbuurt werden Zondag atletiekwedstrijden gehou den, waaraan behalve door ZAP, werd deel genomen door: 't Zand, Warmenhuizen, Lutjebroek, Heiloo en Hoorn (DOS). De voorzitter van ZAP, de heer L'. F, Schlaman, reikte na afloop in café Alke made de prijzen uit, nadat hij allen voor de medewerking had bedankt en z'n felicitatie had uitgesproken voor de mooie resultaten, die op dezen athletiekmiddag waren bereikt, De uitslagen warenr Verspringen, junioren: 1. J. Peters, Heiloo, 5.34; 2. Ooyevaar, War-» menhuizen 4.75 m. Verspringen, senioren: 1. A. Groot, War menhuizen, 5.76 in. 2. A. van Ammers, Lut- jebroek 5.29 m. 3. G. Hencsey, ZAP 5.24 m, 100 m. Ilardloopen: junioren: 1, Peters, Heiloo 2. G. Groot, Warmenhuizen. 100 m. Hardloopen, senioren: 1. A. Groot, Warmenhuizen. 2. Bakker, Heiloo; 3. Smit, Warmenhuizen. Hoogspringen, junioren. 1. J. Ooijcvaar, Warmenhuizen, 1 m. 60; 2, Groot, Warmenhuizen. Hoogspringen: seniores: 1. Vader, 't Zand 1 m. 60; 2. D. Meijer, Warmenhuizen, 1 m. 50. 1500 m. hardloopen: 1. Dekker, Groote» broek, 2. A, Bakker, 't Zand; 3. C. Bakker, Heiloo. Polsstokhoogspringen: 1. Vader 't Zand. 2 m. 95; 2. K. Pronk, Warmenhuizen 2 m. 90, Estafette junioren: 1. H.S.V. Heiloo. Estafette, senioren: 1. Vios B, Warmenhui zen, 54.5 sec.; 2. D.O.S., Hoorn, 55 sec. Hinkstapsprong: 1. D. Meijer, Warmen* huizen, 12 m., 2. F. Alkemade, Z.A.P. 11 m. 52; 3. G. Molenaar, Warmenhuizen, IQ m. 99. Kogelstooten: 1. C. Pronk, Warmenhui zen, 11 m. 7S; 2. G. Hencsey, Z.A.P., 10 m< 14; 3. K. Bakker, Heiloo, 9 m. 79. BREEZAND. Uitvoering D.O.K.E.V. De gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V. gaf Zondagmiddag op 't terreintje achter café Borst een openlucht-uitvoering, die aanvan kelijk slechts weinig bezoekers, doch later toch wat oneer belangstellenden trok. Alle groepen van de gymnastiekvereeni ging. dames, hoeren, meisjes en jongens, namen er aan deel en lieten een gevari eerd programma van vrije oefeningen eni turnen aan brug, paard en ringen zien. Over het geheel werd er door de verschil lende groepen correct gewerkt., maar in 'tj hijzonder bij de jongste dames was er een, die keurig werk liet zien en niet voor haait oudere vereenigingszusters onder deed. Het turnen aan de ringen behoorde wei' tot het aantrekkelijkste deel van het pro gramma en het paardspringen door de dames en heeren vormde en aardig slot nummer. SCHOORL Kortebaan Draverij. Uitste kend geslaagd. Door mooi zomerweer begunstigd werden in Schoorl kortebaan draverijen gehouden. Er hadden 3 wedstrijden plaats, nl. een, aanmoedigingswedstrijd en draverij a en b. Voor de eerste draverij, waarvoor paar den aan den start verschenen; welke nog geen f 100 in eens hebben gewonnen, waren, 9 paaiden ingeschreven, welke in twee se ries uitkwamen. De eerste prijs f75, be kwam Boschduifje, eig. Kannewörf en dé tweede prijs Buziau f25, eig. J. Korver te Schoorl., terwijl Barones en Zilverscott wer den gediskwalificeerd wegens onzuiver dra ven. In draverij a waren 28 paarden ingeschre ven, waarvan er 7 niet aan den start ver schenen. Er werd gereden in 4 series. Ge plaatst werden Cdzard, eig. D. Pronk uiti Rotterdam; Tamboer, eig. W. Swagermaiï van Hensbroek; Ylediezoon» eig. S. v. cL Oord van N. Vennep; W. Pretosia, eig. G« Torringa van Groningen en Chilene van D, Olievicr van Oostcrlittens. In de finale werd de eerste prijs f 250, behaald door Chilene en de tweede prijs, f25, door Tamboer. In draverij B startten dezelfde paarderï, ook in 4 series. Hiervan werden geplaatst: Ylediezoon, Xiphias, Tamboer en Loblied. lm de finale werden de prijzen toegekend aan: le prijs f150.Xiphias, eigenaar J. v. TwisbJ te Beemster, 2e prijs f50.Tamboer, eige naar W. Swagerman te Anna Paulowna eit 3e prijs f i0.aan Loblied, eigenaar Gebr, Kersbergen te Den Helder. De berijder van Weeskind S. W., van Stal Bakkum, de heer Jb. v. Leeuwen, werd door de jury met, f 10.beboet, wegens misbrui^ maken van de zweep. De berijder van het paard Benker, eigenaai; M. Alkemade te Anna Paulowna, geraakte door aanrijding uit de haan, zoodat dienq kans meteen was verkeken. Het bezoek kon tamelijk goed worden ge noemd, Het geheel werd afgewisseld doof muziek uit een reportage-auto, welke op heti terrein was opgesteld. Allen waren vol lof over de baan, welke keurig was in orde ge/ rnaaktv

Schager Courant | 1937 | | pagina 8