Een stralende Koninginnedag KIJKEN KOOPE N bij C LIECK Japanners veroveren Woesoeng DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De kinderen het leeuwenaandeel in de feestvreugde Dc invloed der machine op de volkshuishouding Toebereidselen voor den volgenden slag Geheimzinnige onderzeeër valt weer aan Uitvoer van erwten Brand op Nederlandsch passagierschip WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10355. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. ZANGHULDE OP HET LOO. RE SIDENTIE EN HOOFDSTAD STE KEN ELKAAR DE LOEF AF. Gisterochtend om tien uur had onze jarige Landsvrouwe op het Loo een aubade in ontvangst te ne men van ongeveer 6000 kinderen. Uit het centrum van Apeldoorn kwam de Ineer dan lH kilometer lange stoet, onder de vroolijke begeleiding van een aantal mu ziekcorpsen en de belangstelling van dui zenden toeschouwers, aangemarcheerd. Op het bordes van het paleis waren in middels H.M. de Koningin in het blauw gekleed Prinses Juliana in een wit toilet Prins Bernhard en diens broer Aschwin, beiden in civiel, verschenen. Nu nam het défilé der schoolkinderen een aanvang. Het was een fleurig gezicht, die duizenden jongens en meisjes met vlag gen en vaandels in de stralende zon, jui chend voorbij te zien trekken. Tenslotte zong de jeugd uit volle borst enkele Vader- landsche liederen, waarna H. M. de Ko ningin het bestuur der Oranjevereeniging Apeldoorn, die de zanghulde georganiseerd had, vriendelijk complimenteerde. Rijtoer. Des middags maakte de Koningin, in ge: zeischap van Prinses von Erbach-Schönberg, Prins Bernhard en Prins Aschwin en eenig gevolg een rijtoer door het feestelijk ver sierde Apeldoorn. De koninklijke stoet werd langs de gehee- le route hartelijk toegejuicht en een spon tane ovatie wachtte Hare Majesteit bij de terugkomst op het Loo. In de Residentie Reeds in den vroegen ochtend werden de felicitatie-registers ten paleize druk geteekend. Dat was het officiëele begin van den Haagschen Koninginnedag. Om half 11 had op het Malieveld de groote militaire parade plaats. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich rond het grastapijt opgesteld, om van dit inpo- sante schouwspel getuige te zijn. De paradeerende troepen, onder comman do van kolonel A. R. van den Bent, werden geïnspecteerd door den luit-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Na de inspectie défileerden de troe pen voor den Gouverneur der Re sidentie en de genoodigden, onder welke laatsten zich o.m. do Minis ter van Defensie bevond. Het was een bijzonder aardig en belang wekkend militair schouwspel, dat als steeds een diepen indruk maak te. De fonkelende zonnestralen kaatsten terug van het metaal der wapens, van de monden der kanon nen en van de blinkende sabels der huzaren, die na het défilé nogmaals in galop over het veld vlogen, ge volgd door de artillerie. Een ren, dwars over de vlakte in de richting van de plaats waar de Gouverneur der Residentie en de genoodigden stonden was het einde der parade. Het Wilhelmus, gespeeld door de Koninklijke Militaire Ka pel vormde een indrukwekkend slot van de plechtigheid. De middag is voor de kinderen. Des middags vierde de Haagsche jeugd feest. Aan kinderspelen en wedstrijden op verschillende terreinen, oranje-optochten, een bloemencorso van versierde autopeds, fietsen, enz. werd door ontelbare jongens en meisjes deelgenomen en het Haagsche Comité voor Volksfeesten kan voldaan op dezen stralendcn feestmiddag terugzien. Des avonds was er een gezellige drukte in de binnenstad. Men genoot van de feest verlichtingen, waarin vooral het Voorhout een belangrijk aandeel had en er werd op verschillende punten muziek van allerlei aard gemaakt. Tot laat in den nacht bleef een feestvie- reii'1 menigte op de been. Het Amsterdamsche cachet. Een van de typische Kcninginne- dagverschijnselen in Amsterdam is de kermis-achtige negotie, die in de binnenstad hoogtij viert. De city, die op 31 Aug. door talrijke ge- legenheidskooplicden tot handelsterrein is verklaard, begon zich des morgens met een vrij talrij publiek, waarvan de jeugd het hoofdelement vormdt te vullen. Rembrandt plein, Kalverstraat, Nieuwendijk, Dam en het Damrak waren als gewoonlijk weer uit verkoren voor de wandel parade. De bezoe kers der café-terrassen werden voortdurend vergast op het optreden van in de bontste kleedij gestoken eendagsartisten en artist- jes, met verf en krijt besmeurde vertegen woordigers van het centenbakje. Zij vulden ook gisteren op eigen initia tief aan, wat de Vereen, tot Veredeling van het Volksvermaak de hoofdstedelingen aan genoegen bood. Van plechtig tot uitbundig. In iku vroegen ochtend was er op den Dam de wijding der koraalmuziek, van 10 uur af vormde het geschetter van het ko per de hoofdtoon in de muzikale prestaties. Het concert in de muziektent op den Dam gaf aan dit historisch plekje grond net aanzien van de hoogtijdagen van het Koninklijk bezoek, muzikale marschcn en een door de grachten trekkende motorboot met een druk in de weer zijnd muziekcorps droegen bij tot verhooging der algemeenc feestelijke stemming en zoo bood, toen na den middag de feestgangers „versterking' kregen van het personeel van warenhuizen en groote magazijnen, welke hun deuren gesloten hadden, de binnenstad het tooneel van geestdrift en gezonde jolijt. Duizenden kinderen werden in de vreugde van dezen dag betrokken door deelneming aan diverse kinderfeesten en vele Amster damsche jongeren zoowel als ouderen, bega ven zich naar de groote fcestvoorstelling in het Stadion en de demonstraties van de Am sterdamsche Reddings brigade, welke thans voor de eerste maal in het water van de Boschbaan aan den Amstelveenscheweg ge houden werden. Als waardig slot van den dag werd op den Ringspoordijk bij den Haarlemmerweg, een groot vuurwerk ontstoken. Eerst in den prillen ochtend van den len September eindigde voor talrijke plczierma- kers het Koninginnefeest. Steden en dorpen wedijverden. Uit tal van andere plaatsen bereiken ons de meest opgewekte berichten over een ge slaagde Oranje viering. Het lijkt er op, alsof de steden en dorpen met elkaar gewedijverd heb ben om den naamdag van onze Landsvrouwe zoo'mooi mogelijk te doen zijn. Jong en oud nam deel aan de oranje-pa-, rade; vlaggen en vaandels wapperden, het gejuich en gezang was niet van de lucht en de stralende zon aan den strak'blauwcn hemel droeg niet weinig bij tot de vroolij ke stemming allerwegen. Gemeenschap is eigenares der natuurlijke hulpbronnen. Dezer dagen besprak een afgevaardigde op het Congres van het internationaal in stituut voor industrieele betrekkingen over het onderwerp: „De ontwikkeling van de machinale kracht en haar invloed op de economische orga.nisatie". De ontwikkeling van de machinale kracht is in deze eeuw niets nieuws, want reeds van den oertijd af, is de mensch er op uit geweest zich van gereedschappen te bedienen. Maar het zoo intensief gebruik maken van de natuurkrachten is pas iets van den laatsten tijd en heeft een geheelc andere economische structuur noodig ge maakt. Vroeger ging de economie eerder van goederen-schaarste dan van overvloed uit, doch dit is thans geheel in het tegendeel veranderd. Men moet daarom de bakens ver zetten en van een geheel ander standpunt innemen, wil men de ze gening van den overvloed niet in een ramp van economische crisis zien veranderen. Drie punten moeten daarbij worden vast gehouden: 1. de nieuwe economie moet voorzien in de verdeeling van den werk-, rust- en stu dietijd van iedereen; 2. de consument is de centrale figuur, naar wiens behoeften moet worden gepro duceerd; 3. een goede verwezenlijking van de eerste twee punten eischt eigendom van de natuurlijke hulpbronnen. Na deze voordracht werd het studieonder werp door de conferentie besproken en prof. G. Mannoury, hoogleeraar te Amster dam opende de discussie. „Men moet twee punten in het oog hou den", aldus prof. Mannaury, „allereerst de verdeeling van het werk. en verder de verdeeling van de goederen. Door de mo derne techniek zal aan deze verdeelingen veel hoogcr eischen gesteld worden dan vroeger en dit moet gepaard gaan met een geheel andere opvatting van de samenleving De sociale gevoelens van de menschon zullen in deze tijden de individueele in veel grooter mate dan eertijds moeten onderdrukken, Dan eerst zal iwen de ze gening der techniek ten volle kunnen aan vaarden." Hitier heeft de radio noodig Onmisbaar contact tusschen nazi-beweging en het Duit- sche volk. Naar de „Juristisce Wochonschrift" volgens Reuter meedeelt, mag in het. vervolg de radio voor schulden niet meer in beslag genomen wor den. Vroeger, aldus het tijdschrift, diende de radio slechts voor amu sement, maar nu is het een levens- noodzakelijkheid geworden, daar de radio het belangrijkste middel is om het contact, te onderhouden tusschen de nat.-soc. beweging en het Duitsche volk. SPANJE Alleen in het Noorden eenige actie. De offensieven in vrijwel geheel Spanje zijn tot staan gekomen. Na den val van Santander beloeren de regeeringstroepen voortdurend den tegenstander om te zien, waar de volgende slagen zullen vallen. Intusschen houdt men den vijand bezig met offensieven hier en daar, welke tot nu toe alleen groot verlies aan manschappen opleverden. De rechtsche afdeelingen, 'welke in de richting van Asturië oprukken en die sedert den val van Santander voorzichtig voorttrokken, hebben plotseling een krachtige actie ont ketend. Het front volgt thans vrijwel het riviertje Nansa, de rechtsche troepen zijn San Vincente de la Barquera voorbijgetrokken. De regeeringstroepen trokken zonder te strijden terug, alleen leggen zij veel mijnen. Dynamiet is het voornaamste wapen van de bataljons uit Asturië. De groote weg langs de kust was over ccn afstand van 20 kilo meter op elf plaatsen opgeblazen. Ook trachtten de regeeringstroepen de rotsen bij Serra del Escudo te doen springen, doch de steenlawine bleef halverwege steken. Ook de aanvallen van de regeeringstroepen aan het front van Aragon zijn tot staan gekomen. Zij slaagden er niet in een afdcc- ling welke hij Fuentes de Ebro en Belchite door de rechtschen dreigt omsingeld te wor den, te bevrijden. Russisch schip getorpedeerd Maandagavond acht uur is op vijf mijl uit de kust tusschen Dellys en Tigzhart het Russische schip „Timi- ryaysef" getorpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee tor pedo's getroffen en is gezonken; de uit 29 personen bestaande beman ning, waaronder drie vrouwen, werd gered. De aanvaller is niet bekend. De „Timfryaysef" was van Havre en Liverpool op weg naar Port Said", geladen met steenkool. De Volkenbond onder een nota-buitje Spaansclie en Chineesche kwes tie in Genève. De leden van den Volkenbond zijn er van in kennis gesteld, dat de voorzitter van den Raad heeft besloten, dat de nota der Spaansche regeering van 21 Augustus op de voorloopigc agenda zal worden go- plaatst van de zitting, die op 10 September aanvangt. De nota der Chineesche regeering, waar mede de leden van den raad op de hoogte worden gebracht, van den toestand in het verre Oosten, beschouwt men in Geneefsche kringen als een eerste stap om het Chi- neesch—Japansche conflict bij de Volken bondsorganen aanhangig te maken. Daar China lid van den Raad is, zal het zich zoo wel tot den raad als tot de assemblée kun nen wenden tijdens de komende zittingen, die onderscheidenlijk op 10 en 13 September aanvangen. Prijsverschillen bij export inge trokken. Van verschillende zijden werd reeds gewezen op den eigenaardi- gen toestand, dat hoewel de erw- tenprijzen in Nederland op een hooger niveau staan dan de mi- nisterieele richtprijs en gelijk is aan die in België, er niettemin uit het Landbouwcrisisfonds aan de exporteurs een prijsverschil wordt bctaaJd van 75 cents per 100 kilo. terwijl de Akkcrbouwcen- trale tevens minimumprijzen vast stelt voor den uitvoer naar Bel gië. Thans kan volgens het Hlsbld. worden meegedeeld, dat met in gang van Dinsdag j.1. deze prijs verschillen zijn ingetrokken. De minimumprijzen voor België zijn evenwel ongewijzigd gebleven. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge Oostelijke tot Zuidelijke, wind, toenemende bewol king, waarschijnlijk nog droog, behoudens kans op onweer, warmer. Verdere vooruitzichten: Toe nemende kans op regen of onweer. barometerstand hedenmorgen 8 unr 771 Stalen torpedo-motorboot voor de Indische Marine Op het Marine Etablissement te Soera- baja is een stalen torpedomotorboot ge bouwd, meldt de N.R.C. welke reeds ge- ruimen tijd' wordt beproefd. Tijdens het be zoek van den commandant der zeemacht heeft deze, naar het Soer. Hbl. vernam, met belangstelling cn voldoening kennis genomen van de resultaten. Er is een commissie* benoemd, waarvoor binnenkort een proef zal worden gehou den. De resultaten tot nu toe zijn zeer be vredigend, ook wat betreft de topsnelheid. Het rapport der commissie zal mede van invloed zijn op dc beslissing, of de aan bouw van nieuwe torpedomotorbooten in Indië dan wel in Nederland zal geschie den. De door het marine-etablissement ge bouwde boot heeft als bijzonderheid, dat zij van staal is. In het algemeen wordt ook in het buitenland gewerkt met hou ten booten. Lading dynamiet overboord go- worpen. Het Ncderlandsche motorvracht- en passagiersschip „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd heeft draad loos geseind, dat er brand is uitge broken in ruim vier. Het schip, dat op weg is van Rotterdam naar Ba tavia en daarbij ook Makassar zal aandoen, bevond zich bij Minecov, een klein eiland tusschen Aden en Colombo, op 600 mijl van laatstge noemde stad verwijderd. Het brandende ruim is onder stoom gezet. Het schip spoedt zich naar Colombo, waar het heden wordt verwacht. Een lading van acht ton dynamiet, welke zich in de kruit kamer van ruim vijf bevond, is veiligheids halve over boord geworpen. De „Kota^ Agoeng" die een bruto-inhoud heeft van <353 ton, is een van de nieuwe schepen van de Rotterdamsche Lloyd. Het is in 1030 gebouwd op de scheepswerf van Wilton-Feyenoord. Kapitein is de heer Hamersma. CHINA Zuid-China steunt Nanking met troepen Reactie in Duitschland op het Russisch-Chineesche verdrag. Volgens de Japanneezen is Woe soeng met zijn forten veroverd na zware gevechten van man tegen man, terwijl de Japansche bombar dementstoestellen alle een feilen aanval richtten op de Chineesche stellingen van Kiangwan Tasjang en Tsjapei. De Chineesche militaire autoriteiten gelooven, dat een ontscheping van Japansche troepen in de Oostelijke wijk van de internationale concessie ieder oogenblik verwacht kan wor den. Gisteravond is nader medegedeeld, dat de Japansche vloot en de Japansche luchtstrijd krachten den aanval der troepen op Woe soeng hebben gesteund. eHt Japansche com muniqué meldt verder, dat de kern der troepen zijn opmarsch voortzet naar Lotion en eenige troependeelen achterlaat om de genomen stellingen te zuiveren. Tot de horst door het water wadende, met geweren, mi trailleurs en munitie boven het hoofd ge dragen, hebben de Japansche soldalen achter een rookgordijn optrekkende, den Woesoeng- kreek overgestoken en het dorp genomen na een gevecht van man tegen man, dat ruim een uur duurde. Zonder eenige rust trokken de troepen toen op naar de forten. Intusschen had een andere afdeeling zich meester gemaakt van het station van Woe soeng, ondanks den verwoeden Chineeschen tegenstand. Dc Japansche vliegtuigen wier pen tijdens den strijd groote hoeveelheden bommen op de Chineesche stellingen van Kiangwan, Tasjang en Tsjapei. Kantoneesche troepen nemen deel aan den strijd. De Japansche autoriteiten hebiben mede gedeeld, dat de troepen van de Kanton- regeering deelnemen aan den strijd voor Sjanghai. Een Chineesch onderofficier, die gevangen werd genomen bij Lotiensjen behoorde tot de 153ste divisie van het Kan- tonleger. Dc opperbevelhebber van het Kantonle- ger, generaal Joehamoe heeft gelast, dat zijn leger op voet van oorlog moet worden gesteld. Kanton gebombardeerd. Gisterochtend hebben Japansche vliegtui gen Kanton bestookt. Teneinde de groote stroom vluchtelingen tegen te houden, zijn de poorten van de internationale nederzet ting gesloten. Het feit, dat troepen uit Kanton (Zuid- China), dat enkele maanden geleden nog zeer vijandig stond tegenover Tsjang Kai- sjek, thans in den strijd zijn geworpen, be wijst wel, dat de Japansche aanval het na tionaliteitsbesef der Chineezen heeft ver sterkt. De medewerking van Kanton beteekent voor de Centrale Chineesche regeering niet alleen een versterking van haar legers, maar daarnaast een verhooging van haar finan- tieele weerstand, omdat juist in Zuid-China groote kapitaal-reserves worden gevonden. De tegenslag hij Woesoeng, welk dorp na een zeer hardnekkige verdediging in han den der Japanneezen viel, beteekent nog al lerminst een échec voor de verdedigers. De afstanden in dit gebied zijn zoo geweldig, dat. een deuk in liet front een zeer geringe rbl speelt. De vraag is natuurlijk of dc Japansche landingstroepen door de verovering van Woesoeng er in geslaagd zijn de ontscheping van nieuwe hulptroepen uit het moederland te verzekeren. Dan is de plaatselijke, overwinning der Japanners wel van belang. Zes transport schepen met troepen schijnen vanuit Japan onderweg te zijn en wij zullen dienen af te wachten of de Chineezen er in de komen de dagen in zullen slagen hun posities te be houden, teneinde de landing te bemoeilijken en zoo mogelijk te beletten. De terugslag op de Duitsch- Chineesohe betrekkingen. De Chineesche ambassadeur in Berlijn, Dr. Tien Fong Tsjen, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan von Mackensen, den staatssecretaris aan het departement van buitenlandsche zaken, teneinde de Duit sche regeei ing officieel in kenpis te stellen van het sluiten van het niet-aanvalspact tusschen China en dc Sovjetunie. De ambas sadeur zette daarbij de redenen uiteen welke China tot dezen stnp hebben ge bracht. Hij zou bovendien de aandacht van von Mackensen gevestigd hebben op de z.i. onbegrijpelijke houding van een deel der Duitsche pers ten aanzien van China. In Chineesche kringen te Berlijn vestigt men er de aandacht op, dat indien de Duit sche persaanvallen op China voortduren, de spanning tusschen China en Duitschland zou toenemen, en de handen tusschen Chi na en Rusland noodzakelijkerwijze nog hechter zouden worden. In Chineesche krin gen wijst men er voorts op. dat deze nieu we onenteering van Chinas politiek niet zou toelaten een noodlottigcn terugslag te hebben op de handelsbetrekkingen met Duitschland. Volgens inlichtingen uit gewoonlijk goed ingelichte bron, zou von Mackensen, met bet oog op het belang der Duitsch-Chinee- sche betrekkingen, zich weldra naar Ilitler begeven om hem verslag uit te brongen over het. onderhoud met den Chineeschen ambassadeur. Hitier zal tenslotte Duitschland's toe komstige houding ten opzichte van China vaststellen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1