Japan s militaire driemanschap Hitier waarschuwt de industrie Een jaar in ons midden! KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Olym. Spelen 1940 toch in Japan Hitier zal Mussolini groots ontvangen SOEGIJAMA: Soldaat in hart en nieren. KATS0EK1: Tacticus en psycholoog. YONIOESJI: Admiraal en bankier. WOENSDAG S SEPTEMBER 1937. 8»e Jaargang- No. 10361. Uitgove der N.V. v.h. Trapmon Co. Schogen. Vandaag ïs het juist een jaar geleden, dat 3e verloving werd bekend gemaakt van on ze Kroonprinses met Prins Bernhard von LlppeBiesterfeld. In dit jaar heeft de Prins Gemaal zich 3oor zijn vlotte wijze van optreden en zijn ongedwongen omgang reeds een ruime plaats in de harten van een groot deel van ons volk weten te veroveren en het bewust zijn, dat de toekomst van de aloude Oranje stam, waarmede Nederland zoo innig is ver bonden, naar mcnschelijke berekening voor ons land zal bewaard blijven, is zeker een reden om den 8sten September met vreugde te herdenken. dan van te voren werd geproduceerd. Der halve geeft, voor den totalen levensstan daard van de bevolking de totale nationale productie den doorslag. Wat echter het volk. aan goederen produceert krijgt auto matisch zijn tegenwaarde in het loon, en vindt aldus zijn koopers. Het is ook dan niet juist te beweren, dat gebrek op een of ander gebied het bewijs voor een bijzon dere economische zwakte is. Neen, dit be wijst alleen, dat een verdere opvoering dei- productie noodig is, omdat ervoor de noodi- ge koopkracht is. Een feit is thans, dat Duitschland zijn moeilijkste sociale problemen geheel heeft opgelost; er bestaat in ons land geen wer kelijke werkloosheid meer. Integendeel: op tallooze gebieden is reeds gebrek aan werk krachten, vooral aan geschoolde krachten. Dat de Führer wijst op de innige verbon denheid met Italië is begrijpelijk, evenals zijn schimpscheuten aan het adres van Mos kou. Toch was het opvallend, dat liet buitcn- landsclie deel van zijn proclomatie het minst belangrijke was, dit integenstelling met vorige jaren. Het zwaartepunt lag ditmaal bij de bespre kingen van den binnenlandschen toestand, waarbij duidelijk een dreigende toon tegen de industrie was waar te nemen. Achter de juichtoon, dat. Duitschland op velerlei gebied feitelijk al geheel onafhankelijk was geworden van het buitenland, klonk spijt en ergernis over de minder goede gang van za ken bij de staal- en ijzerprodutie. De bedreiging dat de staat, de onveilige deelen der industrie in eigen beheer zou nemen, moet zeker niet als ijdcl gepraat worden beschouwd, evenmin als de ernstige woorden tot de boeren, die het broodkoren liever tot veevoeder verwerken, dan tegen de vastgestelde prijzen in te leveren. Ilier noemde Hitier het schitterende or ganisatorische werk van partijgenoot Her- mann Göring, die als ware hij een God der wrake ten tooneele werd gevoerd om de wij felenden en sabotecrenden tot bezinning te brengen. Ook de onwillige boeren krijgen een wenk V oeding sk westies aangeroerd Ook de onwillige boerenkringen een wenk. Voedingskwesties aangeroerd. De rijkspartijdag is gisterenmorgen in de Luitpoldhall te Neurenberg geopend met een redevoering van den plaatsvervangenden leider, Rudolf Hess, die o.a. het volgende verklaar de* Zooals steeds, geldt onze eerste her innering bij de opening van dit con gres, degenen, die voor den eer van Duitschland hun leven lieten. Dit jaar betreurt het Duitsche volk in het bijzonder de 31 dooden van het pantserschip „Deutschland". Zij wer den het slachtoffer van een der mis dadige bolsjewistische aanslagen op den vrede van Europa. Vervolgens begrootte Iless de gasten uit het binnen- en buitenland, met aan het hoofd de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, Volgens den wil van den Fuehrer, zoo ver volgde hij, draagt de partijdag van dit jaar de leuze „partijdag van den arbeid". Met trots zien wij terug op de prestaties welke het Duitsche volk volbracht heeft-. Zooals de opgaven der laatste 4% jaar zijn opgelost zullen ook de opgaven van de toekomst tot oplossing worden gebracht. De partijdagen zijn tot rijksdagen van het Duitsche volk geworden, waarop de lasthebbers van het land voor het volk staan en tegenover den Fuehrer rekenschap afleggen van hun werk. Tenslotte richtte Hess zich tot Hitier en sprak den wensch uit, dat. deze zijn werk moge voortzetten om Duitschland op te bou wen tot een sterken stut van den vrede. Gouwleider Wagner las daarna de proclama tie van Hitier voor waarin de nadruk op wordt gelegd, dat wij ons midden in een strijd bevinden, waarin het niet om grens problemen tusschen volken en staten, maar om het behoud of de vernietiging der maat schappij en de cultuur gaat'? De organisatie der mcnschelijke maatschappij wordt be dreigd; wat voor alle eeuwigheid vast en hecht leek, blijkt thans zwak en %>os te zijn. Al deze oude denkbeelden en de dragers daarvan zijn niet bestand gebleken tegen den stormloop van nieuwe opvattingen en bepaalde nieuwe leeren. Als Duitschland te midden van deze onrust evenals het met Duitsch land bevriende Italië als veilige en stabiele toevlucht kan gelden, dan komt dat, omdat het nat. socialisme zelf den weg naar een maatschap pelijke revolutie heeft bestreden Zonder de bestaande orde eerst met geweld te vernietigen, hebben wij getracht langs den weg van een gedisciplineerde regeneratie tot een nieuwen maatschappelijken opbouw te komen. Vervolgens geeft Hitier een grauw naai de zijde der Joodsch-Marxistische opruiers om dan te constateercn, dat Duitschland als een eiland van rust ligt te midden van een wereld, waarin het rotte kapitalisme onrust zaait. Als in dit drama van den waanzin Duitsch land thans als rustige toeschouwer staat, dan komt, dat, omdat het heeft vastgehou den aan het volgende beginsel: beslissend voor het leven van den enkeling is niet het gedrukte bankbiljet, dat hij in handen krijgt, maar wat hij daarvoor kan koopen. Er kan echter niet meer worden gekocht De voorbereidingen reeds in vollen gang. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de berichten, volgens welke de Japansche regeering zou hebben besloten van de organisatie der Olympische Spelen in 1040 af te zien, op geen enkelen grond berusten. Integendeel, het gemeenteibestuur van Tokio en de Japansche Amateur Ath- letiek Bond hebben officieel aangekondigd, dat de voorbereidingen voor de Olymnische Spelen voortgang zullen vinden, waailbij er op wordt gewezen, dat Japan in het.ge heel niet van plan is deze voorbereidingen te staken. Mussolini, die op 25 September te Mun chen zal aankomen, zal een dag in de „hoofdstad der nationaal-socialistische be weging" doorbrengen om de ideologische solidariteit tusscheh fascisme en nationaal- socialisme tot uiting te brengen. In gezel schap van rijkskanselier Hitier zal de Duce een. bezoek brengen aan de groote ma noeuvres te land. te water en in de lucht die in Mecklcnburg en Pommeren worden gehouden. Vervolgens zullen te Berlijn poli tieke besprekingen worden gehouden, afge wisseld door groote ontvangsten. Op 28 September zal waarschijnlijk een officieel communiqué over het bezoek wor den gepubliceerd. Den volgenden dag ver trekt Mussolini naar Italië. Hij zal op zijn reis door minister Ciano vergezeld worden Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige Wes telijke tot Zuidelijke, later weer ruimende wind. aan vankelijk toenemende be wolking, later opklarend, weinig of geen regen, aan vankelijk iets warmer. Verdere vooruitzichten; Waar schijnlijk koeler. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 771 MEER WERK VOOR DE DIRECTEUREN DER RIJKSBELASTINGEN. De minister van financiën heeft besloten de werkzaamheden, waarmede bij eenige bepaling, in wetten, besluiten, resolutiën of ambtelijke voorschriften voorkomende, de directeuren der directe belastingen, invoer- rechten en accijnzen (en) of de directeuren der registratie en domeinen zijn of wor den belast, tevens op te dragen aan de di recteurs van 's rijks belastingen. SOEGIJAMA, Minister van Oorlog. Alle te Tokio binnenkomende berichten wijzen er op, dat generaal Katsoeki.de leider van de Japansche strijdkrachten in Noord- Chïna, do vijf noordelijke Chineesche pro vincies zoo snel mogelijk onder de heer schappij van Japan wenscht te brengen. Wie eens gelegenheid had, met dezen kleinen, bijna fluisterend sprekenden man kennis te maken en zijn psychologisch steeds rake op merkingen te bewonderen, kan zich moei lijk voorstellen dat deze generaal zich thans temidden van het strijdgewoel bevindt. En toch schijnt het, dat hij juist nu een bewijs zal afleggen van zijn bijzondere begaafd heid. Chef van het Derde Departement. Luitenant-generaal Katsoeki was sinds langen tijd in Tokio als chef van het Derde Departement van hot leger bekend. Dit Derde Departement wordt algemeen als een van de belangrijkste instanties van het le ger beschouwd; hier worden de leden van het officierscorps geestelijk geschoold. Het was de huidige Japansche minister van oorlog, generaal Gen Soegiyama, die aan het hoofd van deze belangrijke instelling zijn meest kundigen scholier, die in breede kringen als de beste tacticus van het leger wordt beschouwd, stelde: luitenant-generaal Katsoeki. Op den buitenstaander maakt bet Derde Departement bijna den indruk van een club. Amerikanen beweren, dat men hun „Tam- many Hall" tot voorbeeld genomen heeft deze oudste democratische organisatie van New York met haar alom. bekend clubge bouw, waar leden van <le regeering, soldaten, economen en technici elkaar ontmoetten om ongedwongen over de actuccle politieke i vraagstukken van meening te kunnen wis- selen Het is hekend, dat de besprekingen in Tammany Hall dikwijls van niet onaan zienlijke!! invloed op de Amerikaansche re- gecringspolitiek zijn geweest. In hel Derde Departement schijnt men nu dergelijke ongedwongen gesprekken met staatslieden en economen gecombineerd te hebben niet „preussischen Instruktions- stunden". Men liet de officieren niet slechts hun invloed op de politiek van het land uit oefenenwaarvan zij overigens rijkelijk ge bruik maakten maar verschafte hun bo vendien in strenge cursussen de wetenschap pelijke kennis, die de Japansche officier noo dig heeft. Tacticus en psycholoog. Het is kenmerkend voor Katsoeki, dat aan hem do post werd toevertrouwd, waarvoor een groot psychologisch aanvoelingsvermo gen noodig is. Doch dit kenmerkt, slechts een zijde van den zoo begaafden generaal: daarnevens geldt hij sinds langen tijd als een van dc kundigste strategen van het Ja pansche leger. Dat ook de verwachtingen, welke men op dit punt van hem had, niet te hoog gespannen waren, bewijst thans de snelle opmarsch in Noord-China. Katsoeki staat direct onder den minister van oorlog en het zijn interessante betrek kingen, welke de beide mannen met elkaar verbinden, Katsoeki geldt niet slechts als de beste leerling van Soegiyama, maar te vens als zijn meest intieme vriend. En des ondanks verschillen beide persoonlijkheden als dag en nacht van elkaar. Soldaat in hart en nieren. De minister van oorlog is het prototype KATSOEKI, Opperbevelhebber in China. van den soldaat, zooals wij hem uit de oor logen van de Middeleeuwen kennen. Soe giyama is soldaat en niets anders dan soldaat. Verre is hem alle „psychologisch raffinement" hij schijnt nauwelijks politieke of economische overwegingen te kennen, voor hem bestaat er slechts een gebod: de plicht te overwinnen of te sterven. Sinds 1910 is generaal Soegiyama soldaat. Nimmer was hij iets anders in dezen tijd. Menschen, die hem niet kennen, mogen misschien opmerken, dat hij toch als lid van de Japansche Volkenbondsdelegatie twee jaren in Genève doorbracht. Ingewij den echter kennen zijn woord: „In deze twee jaren was ik soldaat in 'n vesting." Dat Japan indertijd den Volkenbond verliet, is niet in de laatste plaats aan den invloed van dezen vechtjas te wijten. Wie beveelt Japan's vloot? Het ware onrechtvaardig deze beide man nen te noemen en den naam van een derde persoonlijkheid, die in deze dagen ook een groote rol speelt, te verzwijgen. De man, die wij bedoelen, is admiraal Mitsoemasa Yonioesji, chef van de Japansche marine. Yonioesji's grootvader was de bekende Ja pansche econoom Kentaro Okoema. Yonioe sji erfde van hem niet slechts een aanzien lijk deel van zijn vermogen, maar hij nam ook alle relaties over, die een bankmagnaat nu eenmaal bezit. Op deze wijze verecnigt hij twee' belangen van het land in zijn persoon: vloot en han del. Hij is het dan ook, die steeds bemidde lend optreedt, wanneer leger en vloot eencr zijds en de economische kringen van het land anderzijds meeningsverschillcn hebben. En het moet. gezegd worden, dat hij daarbij meestal succes heeft.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1