Chioeezen verdedigen zich hardnekkig Or. Deterding betaalde Het sportterrein van het Prinselijk Paar KIJKEN is KOOPEN bi CLOECK niet te vee! voor zijn varkens DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rechtschen schieten Japanners maken weinig vorderingen Strijd in Aragon laait weer op Bouwplaats te koop H. DEKKER, Nieuwe geruchten omtrent het aftreden vanDr. Schacht Boeren niet gebaat met vestigingseischen SctIhu DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937.80e Jaargang. No. 10382. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co Schogen Geschenk der Nederlandsche schooljeugd „De Prinses en de Prins hebben mij speciaal gevraagd u te zeggen, dat zij niet dit sportterrein, een ge schenk van de Nederlandsche schooljeugd, zeer zijn ingenomen en dat vooral de Prins er reeds een druk gebruik van heeft gemaakt", zeide ons de architect, ir. J. de Bie Leuve ling Tjeenk, toen wij dezer dagen het sportterrein met paviljoen in het. park van het prinselijk paleis be zochten. Te midden van het hooge geboomte van het eeuwenoude park Socstdijk, waar het ge raas van den straatweg de stilte der natuur niet meer kan storen, ligt, aan het einde van een boomenlaan, welke recht achter het pa leis de as van het hoofdgebouw volgt, het nieuwe sportterrein, dat de Nederlandsche schooljeugd deze leeftijd kent de waarde van vreugd, spel en sport aan het prinse lijk paar bij zijn huwelijk heeft willen aan bieden, naast haar aandeel in de inrichting van den paleisvleugel. Het nieuwe sportter rein was vroeger een open veld, gebruikt als hertenkamp, en is" door het prinselijk paar wegens zijn beschutte ligging de win den worden gestuit door wanden van hooge eikenbosschen voor dit doel uitgekozen. Op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bernhard, is het nieuwe sportterrein door het prinselijk paar in gebruik genomen en het is, zooals in den aanvang is gezegd, in dagelijksch gebruik gebleven. Het valt den bezoeker niet moeilijk de voorkeur te ver klaren, welke dit hoekje van het oude park bij de twee jonge menschen geniet. Een frisch-groen, onberispelijk glad gazon om ringt de twee redgravcl tennisbanen met het witte, met riet bedekte paviljoen, Te midden van de wijdsche grootheid van het oude park der Oranjes een oase van ver rassende nieuwheid en van jeugdige sfeer. De tennisbanen zijn het centrum van het terrein: ruime banen met breede uitloop- strooken en slechts achter de base lines hooge rasterhekken, die de spelers niet in een kooi opsluiten. Het gazon er omheen is glad als een sportveld, doch de tuinarchi tect Dr. Ir. J. T. P. Bijhouwer uit. IJmuiden heeft de prozaische rechthoeken aan sport terreinen eigen, gemeden. Mooie boomen, o.a. de forsche „Willem Il-linde", breken de egale grastapijten. Daar de prinses en de prins veel van bloemen houden, zoomen bloemenranden de tepnisbancn af en bloeien de kleuren langs de muren van het paviljoen. Een gracht, met waterlelies be groeid, loopt om het geheel en beschermt het tegen de vijanden van'den tuinman, de konijnen. Het paviljoen is een waarlijk sportief ge bouw: licht, luchtig en frisch, van een mo derniteit, die de gezelligheid niet uitsluit. Het hoofdvertrek van dit paviljoen, een werk van de architecten Ir. J. de Bie Leu- veling Tjeenk en Ir. A. J. van der Steur is de zitkamer, waarvan de open haard 't middelpunt is van een halven cirkel van glas-in-staal. Door deze glazen wanden, die een zee van licht toelaten tot het in licht eiken met blauw uitgevoerde vertrek, ziet men op de tennisbanen uit. Om en boven den haard heeft de schilder Dick Elffers uit Rotterdam op den witten wand van celotex luchtige figuurtjes geschilderd, welke aller lei takken van sport voorstellen, zooals zei len, tennis, golf, hengelen, jacht, benevens het dolce far niente onder de tonen van pastorale muziek. Gemakkelijke stoelen, ruim gerangschikt om den haard, en een radiotoestel com- pleteeren de gezelligheid. Een keukentje •en een telefooncel, die, wegens den groo- ten afstand van het paleis, niet overbodig zijn, grenzen aan de zitkamer, terwijl twee gangen door den zacht uitvvijkenden vleu gel van het gebouw naar de kleedkamers en waschgelegcnheden voeren. Tusschcn zitkamer en banen bevindt zich een terras, van vlotte gele tuinmcubeltjes en parasols voorzien, waar men het spel van zeer nabij kan gadeslaan. Bij dit terras zit in den gevel van het paviljoen de groote steen met het opschrift: „Ge schenk der Nederlandsche schooljeugd 1937" Aan de achterzijde tenslotte bevindt zich een met pijlgaten doorzeefde schietschijf,, welke het prinselijk paar onlangs, tegelijk met twee handbogen, ten geschenke heeft gekregen. De gaten bewijzen, dat het ge schenk niet ongebruikt is gebleven. De prins moet reeds een vaardig schutter zijn geworden. Bij de inrichting van veld en paviljoen heeft dc prinses persoonlijk aan de architec ten aanwijzingen gegeven omtrent alle de1* tails. Uit haar groote belangstelling bij' bouw en inrichting bleek, dat zij het ge schenk der Nederlandsche schooljeugd niet zal beschouwen als een bijkomstigheid doch als een centrum van gezelligheid, waar zij de onbezorgdste en zonnigste uren van haar huiselijk leven zal doorbrengen. SPANJE Fransch verkeersvliegtuig neer PILOOT IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Vernomen wordt, dat een verkeers vliegtuig van de Fransche maat schappij „Air Pyrenees", aan boord waarvan zich alleen de Fransche pi loot Abel Guidez bevond en dat het vliegveld Parme bij Biarritz Dinsdag om 16 uur 50 had verlaten, door een rechtsch escadrille achtervolgd is, toen het in het zicht van Gijon was aangekomen. Onder het vuur der ma chinegeweren stortte het Fransche toestel brandend neer nabij het plaatsje Riba de Cella. Blijkens berichten uit Saragossa is gisteren de strijd op twee punten van het front van Aragon weer hevig opgelaaid. Ten Noorden van Teruel hebben de linksche troepen een aanval ondernomen op de rechtsche stellin gen, welke echter volgens de rechtschen mislukte. Ten Noorden van Saragossa heb ben de troepen van Fianco een geslaagden aanval ondernomen, waardoor de weg van Saragossa naar Jaca tot Almudevar geheel vrij is komen te liggen. Van linksche zijde wordt van het front van Aragon gemeld, dat de Volks front troe pen de rechtschen, die nog op enkele pun ten nabij Pueblo de Albertos verzet boden, verjaagd hebben, zoodat dit dorp thans ge heel bevrijd is. Muiterij der Mandsjoekwotroepen Uit de inlichtingen, die van verschil lende zijden te Sjanghai zijn binnen gekomen over de operaties der twee laatste dagen, zou blijken, dat het Japansche offensief, dat beoogt, een aaneensluiting tot stand te brengen van de fronten van Sjanghai en Woe- soeng langs de Wangpoe, moeilijk verloopt. De Chineesche strijdkrach ten bieden met succes tegenstand en gaan soms tot tegenaanvallen over. Volgens sommige berichten zou het Ja pansche opperbevel met het reeds een week aangekondigde groote offensief wachten tot de ontscheping der versterkingen geëindigd is. Het zal dan de beschikking hebben over ongeveer 80.000 man, die zich geplaatst zul len zien tegenover 130.000 man Chineezen, die gesteund worden door aanzienlijke re serves, samengetrokken tusschen Soetsjau en Sjanghai. Vanuit Sjanghai ziet men Japan sche vliegtuigen opstijgen van het vliegveld dat tusschen Sjanghai en Weesoeng* nabij de grens der nederzetting, is ingericht Waar nemers hebben ontscheping vastgesteld van Japansche tanks en ander gemotoriseerd materiaal, doch deskundigen betwijfelen het nut hiervan in een gebied, dat door talloo- ze kanalen met steile oevers wordt doorsne den. Japansche tanks in actie. De Japanneezen, die van tanks gebruik maken, verklaren de Chineezen verjaagd te hebben van de renbaan van Jangtsepoe, ge legen op geringen afstand van de buitcn- landsche concessies. De Japanneezen zijn overigens niet geslaagd in hun poging de Chineesche troepen uit hun stellingen tc verdrijven. De Chineezen zijn thans volko men meester van Yuehpoe. Van Chineesche zijde wordt dan ook tegengesproken, dat het Japansche offensief bevredigende vorderin gen zou maken, integendeel, zoo wordt ge zegd, de Japanneezen vorderen in het geheel niet. Muiterij der Mandsjoekwo-troepen. Het Chineesche agentschap Central News deelt mede, dat ondanks de strenge censuur door de Japanneezen ingesteld, er berich ten binnenkomen van muiterij onder de Mandsjoekwo troepen in Jehol en Moekden. Den lsten September kwamen de soldaten van twee regimenten van het Sjanghaipin— leger in Jehol in opstand en doodde hun Japansche oficieren, dienzelfden dag kwa men nog twee regimenten in opstand, ter wijl den derden September te Takoesjan een regiment muitte. De opstandelingen hebben niet ver van Moekden de spoorlijn Szeping- kai-Taonan beschadigd en het verkeer ge durende drie dagen onderbroken. Dagrelijks komen nog berichten binnen over moord aanslagen door soldaten op Japansche of ficieren, beschadiging van verbindingsmid delen desertie en brandstichtingen* Regeering meldt successen. Dinsdag is de strijd op twee pun ten van het front van Aragon we der hevig opgelaaid. Ten Noorden van Teruel hebben de regeerings- troepen 'n aanval ondernomen op de rechtsche stellingen, welke echter mislukte. Ten noorden van Sara gossa hebben de troepen van Fran co een geslaagden aanval onderno men, waardoor de weg van Sara gossa naar Jaca tot Almudevar ge heel vrij is komen te liggen. Volgons Valencia, hebben de regeerings- troepen de rechtschen, die nog op enkele punten nabij Pueblo de Albertos verzet bo den. verjaagd, zoodat dit dorp thans ge heel bevrijd is. Uitvallen der rechtschen nabij Madrid. In de sectoren van de brug der Fran- schen en de Cerro del Aguila hebben de troepen van '.Franco opnieuw drie uur lang aanvallen! ondernomen, zonder dat zij er in slaagden de linies der regoeringstroe- pen te doorbreken, bericht Havas. Weerstand in het Noorden. Het communiqué van het regeeringsmi- nisterie van Defensie deelt mede: aan het Noordelijk front heeft de vijand zijn druk op de gehecle linie van de Picos de Euro pa tot. aan de kust voortgezet. Onze troe pen hebben een zeer heftigen tegenaanval ondernomen en op deze wijze een stelling terugveroverd en den vijand meer dan duizend dooden toegebracht. In den sector van Zuera handhaven wij onze stellingen. Bouwkundig Beëedigd Makelaar in onroe rende goederen, OUDE SLOTSTRAAT 45 - TEL. 138, SCHAGEN. heeft zeer billijk te koop een mooie BOUW PLAATS, bestaande uit 20 H.A. uitmun tend bouwland (alles aan één blok gele gen). De gebouwen bestaan uit nieuw gebouwd voorhuis met daarachter nieuw gebouwde moderne landbouwschuur. Pachtsom f 2000 en totale lasten f330.— per jaar. Heeft nog beschikbaar een bedrag groot 1150.000.— van minderjarige voor 16 jaar vast. Zeer geschikt voor Waterschap of gemeente. Steeds beschikbaar eerste Hypotheek voor nieuwbouw. In 14 dagen tijds 61 Japansche vliegtuigen neergeschoten. Dc Chineesche nationale commissie voor luchtvaartaangclegnheden deelt mede, dat de Chineesche luchtmacht tusschen li en 31 Augustus 61 Japansche vliegtuigen (53 bom menwerpers, vijf jagers en drie watervlieg tuigen) heeft, omlaaggeschoten. Zij voegt hier aan toe, dat de Chineesche luchtmacht en artillerie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden respectievelijk 48 en 60 toe stellen van de Japansche luchtbasis op For- mosa hebben neergeschoten. De comman dant van deze luchtbasis zou Harakiri heli- ben gepleegd. Trein met vluchtelingen door Ja pansche vliegtuigen gebombardeerd Volgens het Chineesche nieuwsagentschap Central News is een uit Sjanghai komende trein met vluchtelingen door Japansche vliegtuigen bij het station Soeng Kiang ge bombardeerd. Vijf wagens werden vernield. Er zijn 300 dooden en 400 gewonden. De uitwerking van de blokkade der Chineesche kust. Hoewel practisch van geen invloed op het internationaal handelsverkeer van China, dat geheel door buitenlandsche schepen wordt onderhouden, brengt de Japansche blokkade aan het economische leven van China een zware slag toe. De blokkade heeft n.1. een einde gemaakt aan de vaart van talrijke jonken en 700 stoomschepen, die onder Chineesche vlag varen, en waarvan de totalen tonnage op 180.000 ton wordt ge schat Millioenon visschers zijn tot ellen de vervallen en 25.000 zeelieden zijn hun broodwinning kwijt. Ook de buitenlandsche belangen zijn ge troffen, o.a. te Hongkong, waarvan de ha ven het vorig jaar bezocht werd door bijna 20.000 Chineesche schepen, hoofdzakelijk groote -jonken. DE ECONOMISCHE MOEILIJK HEDEN VAN DUITSCHLAND ZLJN ONOVERKOMELIJK. Gisterenavond werd te Neurenberg we derom gesproken over het aftreden van Dr. Schacht. DR. SCHACHT. Voor eenige dagen heeft Dr. Schacht in zijn tijdschrift ..Der Deutsche Volkswirt" een ernstige waarschuwing laten hooren en aan getoond, dat de economische moeilijkheden van Duitschland dagelijks toenemen en ten gevolge van de buitengewoon groote uitga ven van het regiem onoverkomelijk gingen worden. Een opmerkelijk feit was, aldus het agent schap Havas, dat er geen officieele tegen spraak van het aftreden van Dr. Schacht te verkrijgen viel. Waarom de prijs voor Zwitser land lager was. - Markt moest worden ontlast. Op de vragen van den heer Van der Weij- den betreffende levering van varkens dooi de veehouderij centrale aan een bepaalde firma tegen lageren prijs dan aan anderen, o.a. Sir Henry Deterding, werd berekend, heeft de minister van economische zaken het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat de veehoudcrijcen- trale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6U32 varkens van bijzon dere qualiteit heeft geleverd voor 22 pet. minder dan aan anderen werd berekend. Genoemde entrale heeft echter wel eenige verkooptransacties voor varkens afgesloten niet een Zwitserscli import-consortium en daaraan varkens geleverd voor een prijs, welke geacht kan worden gemiddeld onge veer 22 pet. lager te zijn dan die, welke aan anderen, o.a. aan dr. Deterding, werd berekend. Dit consortium had echter een Nederland sche maatschappij aangesteld als toezicht- houdster op deze export. Op de Zwitsersche contracten, afgesloten nadat met Dr. Deterding de bekende over eenkomst was gesloten, zijn na 1 Januari 1937 in totaal geleverd 3337 varkens. De minister is van mecning, dat de uit voer van levende varkens naar Zwitserland tegen de hierboven genoemde voorwaarden verantwoord mag worden genoemd, gezien de positie, waarin de varkensmarkt toen tertijd verkeerde. Deze marktpositie was zoodanig, dat iedere mogelijkheid om dc markt te ontlasten moest worden aange grepen. Dit heeft o.a. geleid tot de niet den lieer Deterding aangedane transacties voor den uitvoer van 30.000 varkens en 2.700.000 kg. spek naar Duitschland. Toen dan ook in het najaar de uitvoer naar Zwitserland naar welk land sedert vele jaren geen uitvoer van levende varkens had plaats gehad mogelijk werd, is het begrijpelijk, dat ook van deze gelegenheid tot uitvoer gebruik is gemaakt. Dat de hierbij gemaakte prijzen laag zijn geweest, geeft de minister gaarne toe. Naast de dringende nood zaak om de varkensmarkt te steu nen er zijn nog in Februari en Maart j.1. 14.000 varkens ingevroren hebben verwachtingen omtrent toekomstige gunstiger transacties, als Zwitserland weer eens als meer geregelde afnemer van varkens zou optreden den bedongen prijs aanne melijk doen zijn* Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, koeler. Verdere vooruitrichten: Weinig verandering. Barometerstand hedenmorgea Snor i 773 Prijé varieert altijd. Voorts wijst de minister er op, dat het bij de ten aanzien van export van varkens heerschende verhoudingen onmogelijk is steeds dezelfde prijzen te bedingen, immers ieder land heeft in mindere of meerdere mate maatregelen getroffen, die den invoer van varkens of varkensproducten beperken, waarbij zeer verschillende factoren den prijs, welken deze landen willen besteden, bepalen. Indien de positie van de varkens markt in Nederland zoodanig is, dat het noodzakelijk geacht moet worden van de exportgelegenheid, die deze landen nog bie den, gebruik te maken, dan moet wel genoe gen genomen worden met de zeer uiteen- loopendc prijzen, welke daar kunnen worden verkregen. Zoo kon het geschieden, dat, toen de var kens, geslacht voor den bacon-export naar Engeland, ongeveer 44 cent per Kg. levend opbrachten, een prijs van 40 cent ongeveer terzelfder tijd met dr. Deterding werd over eengekomen, terwijl voor den ex/port naar Zwitserland niet meer dan 34 cent kon worden bereikt. Dat de aan dr. Deterding berekende prijs van 40 cent later is te ruggebracht tot 37 cent, vond zijn aanlei ding in de omstandigheid, dat, nadat de verkoop aan dr. Deterding was gesloten, bleek, dat deze in de meening verkeerde^ dat hem de varkens tegen den laagston prijs, waarvoor ze aan welken buitenland- schen afnemer dan ook zouden worden ver kocht, waren berekend. Afgezien van de vraag of de met dr. Deterding in het be ging gevoerde algemeene besprekingen, voordat de feitelijke transacties door d$ verschillende instanties werden afgesloten, aanleiding mochten geven tot deze opvat ting, deed het feit, dat dr. Deterding deze meening huldigde en hij op het moment, dat deze moeilijkheden zich voordeden, reeds voor 100 millioen gulden landbouw producten had aangekocht, ministers' ambtsvoorganger besluiten om op het voorstel van dr. Deterding, een prijsreduc tie van 3 cent per Kg. te verleenen, in te gaan. Van afwijking ten voordeele van een bepaalde firma van algemeen geldende re gelen is geen sprake geweest. Op spoedige ontginning van woeste gronden aangedrongen. In de jaarvergadering gehouden van den Bond van Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- Organisaties in Nederland hield de heer .T. Verkuijl, uit Argentinië, een causerie over de Nederlandsche kolonie in Argentinië, ge vestigd op ongeveer 600 K.M. ten zuiden van Buenos Aires. Met betrekking tot het vraagstuk emigratie, merkte spr. op, dat men in Argentinië in den landbouw zeker kans van slagen heeft, mits men den arbeid niet schuwt en zuinig weet te leven. Het moeilijkste is, gezinnen, welke onbemiddeld zijn, te doen emi- greeren, daar hier de maatschappij moet bijspringen. De lieer Verkuijl zeide voorts o.m., het van groot belang te achten, dat Nederlandsch kapitaal zou worden geïnteresseerd voor grondaankoop in Argentinië. De toekomst van de jonge boeren De spreker van de middagvergadering was Ir. B. de Hoogli, uit Winterswijk, die zich tot onderwerp had gekozeii „de toekomst van onze jonge boeren en tuinders." Dat onder de boerenjeugd de zorg voor de toe komst groot is en liet voor jonge boeren en tuinders steeds moeilijker wordt, zich zelf standig te vestigen, acht spr. geen crisisver schijnsel, doch een gevolg van den groei der bevolking in verhand met de beperktheid van onzen cultuurgrond. Een mogelijkheid tot verbetering in dezen, speciaal voor de boerenbevol king der zandgronden, ziet spr. in een versnelling van het tempo, waar in woeste gronden worden ontgon nen. Overgang tot den tuinbouw kan in dezen tijd met z'n belemmerden uitvoer van tuin bouwproducten geen uitkomst brengen. Spr. is het niet eens met prof. Dr. G. Minderhoud, die blijkens zijn lezing voor het Kon. Ned. Landbouwcomité, slechts dan een welvaren de toekomst voor de landbouwers mogelijk aoht, wanneer o.a. vestigingseischen worden gesteld»

Schager Courant | 1937 | | pagina 1