Begrafenis Dr. van Dnm die uitgemolken worden Boeren Groote Middenstands- Tentoonstelling te Schagen Boeren kunnen crisismaatregelen nog niet missen geheel gratis deze belangwekkende Tentoonstelling te bezoeken Vooruitzichten weinig hoopvol Er komt schot in de zaak Donderdag 9 September 1937 Tweede blad GRATIS NAAR DE ISchagen trekt de volgende week zijn beste plunje aan. Dan is t' feestl Feest niet alleen in de versierde straten door middel van vuurwerk, muziek en wedstrijden, maar ook door de belangrijke Middenstandstentoonstelling, welke a.s. Woens dag door den Voorzitter van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond zal worden geopend. Daarom in de komende dagen allen naar Schagen. Ieder is van harte welkoml w De directie der Schager Courant heeft in samenwer king met de adverteerders een regeling getroffen, waar door het ieder, met zeer geringe moeite, mogelijk zal zijn Daartoe zal in de Schager Courant van aanstaande Zaterdag één bon worden afgedrukt, die recht geeft op vrijen toegang, mits tegelijk met die bon aan de kassa der tentoonstelling worden ingeleverd TWEE GELIJK LUIDENDE ADVERTENTIES van een in dat Zaterdag nummer adverteerenden winkelier. Men moet dus de beschikking trachten te krijgen over twee Schager Couranten van aanstaanden Zaterdag, om uit EEN daarvan de bon en uit BEIDEN een en dezelfde advertentie te knippen. Even ruilen met buren of familie is dus voldoende om zich VRIJ ENTREE OP DE TENTOONSTELLING TE VER ZEKEREN. Het spreekt vanzelf, dat wij ons voor dit aanbod be langrijke finantieele offers hebben moeten getroosten, maar vertrouwen hiermede én onze lezers én onze ad verteerders een dienst te bewijzen en wij hopen, dat velen van deze unieke gelegenheid zullen gebruik maken om de werkelijk fraaie tentoonstelling te komen bezichtigen. Directie Schager Courant. Alg. Vergadering van den Algem. Ned. Zuivelbond LAPMIDDELEN ECHTER UIT DEN BOOZE. ZUID-AMERIKA STELT BELANG IN HOLLANDSCH VEE. In het gebouw van Kunsten en Weten schappen is gistermiddag de algemeene vergadering aangevangen van den Alge- oneenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N. ZO. Crisiszuivelwet voldeed aan de verwachtingen. In zijn openingsrede heette de voorzitter, 8e heer L. F. Britzei, de aanwezige auto riteiten afzonderlijk welkom. Spreker wijdde eenige beschouwingen aan de wer king van de wet tot tijdelijke hulpverlee ning aan de veehouderij, welke thans vijf jaar geleden in werking is getreden. Wanneer de vraag wordt gesteld of deze crisiszuivelwet, later ver vangen door de landbouwcrisiswet, aan redelijk te stellen verwachtin gen heeft voldaan, dan beantwoordt spreker deze vraag bevestigend. Met behulp van deze wet is het mogelijk geweest om de boeren op de been te houden. Wel heeft de consument luid geprotesteerd, doch dat de Nederlandsche'boer en met hem het platteland in de aller grootste moeilijkheden zouden ge raken, indien hij niet meer zou ontvangen, dan den wereldmarkt prijs, heeft een groot deel van ons volk zich tot op den huidigen dag helaas nog niet voldoende gerea liseerd. Van den kant der bestrijders' van <le Crisismaatregelen wil men het dikwijls la ten voorkomen alsof de boeren niets lie ver zouden wenschen dan het verkrijgen van steun tot in lengte van dagen. Niets Js minder juist. Slechts ongaarne heeft de boer de toege stoken hand gegrepen. In één opzicht kan Led Nederlandsche volk gerust zijn: zoodra en zoolang het den boerenstand maar eenigszins mogelijk is op eigen wieken te drijven, doet hij gaarne afstand van de voordeelen, verbonden aan alles wat cri- slswet heet. Op het oogcnblik echter is het wel ge makkelijk de leuze der vrijheid aan te heffen, doch het is zeer moeilijk te voor spellen, waf. de gevolgen van herkrijging der begeerde vrijheid kunnen zijn Spreker heeft nog geen goed plan te hooren gekre gen hoe de boer in dat geval zijn bedrijf op gang zou kunnen houden'. Niet alle besluiten en controlemaatregelen zijn juist geweest, er zijn vele vergissingen begaan. Spreker meent echter, dat wat de resultaten van de landbouwrisiswet be treft, de boerenstand niet ontevreden mag zijn. Melkprijspolitiek. Aangaande de onlangs getroffen maat regelen op het gebied der melkprijzenpoli- tiek merkte spreker op, dat het bestuur zich met de verlaging van den toeslag op melk van 16 Augustus arocord heeft ver klaard, daar het verloop der zuivelprijzen biertoe aanleiding gaf. Intusschen, aldus spreker, dient men in dezen ook weer niet te ver te gaan. Het bestuur van de F.N.Z. kan niet accoord gaan met de redenee ring, dat de prijzen van boter en andere spijsvetten gedrukt moeten worden, nu de prijzen van boter en andere levensmiddelen stijgen. Evenals elke andere producent onder vindt de boer de gevolgen der prijsstijging der grondstoffen e.d. en heeft hij dus even als elk ander recht op een dienovereen komstige vergoeding zijner productiekosten. Boterprijs moet niet verder naar beneden. Wat betreft de verlaging der heffingen op boter, margarine, vetten en oliën van 2,9 Augustus wijst spreker op het feit, dat de thans bereikte boterprijs lager is dan die, welke gemiddeld in de jaren 1911 tot 1914 gold. Het moet in geen geval toelaatbaar worden geacht dat, vooral tegen den stal tijd van het vee met de prijzen van boter en vetten verder naar beneden wordt ge gaan, daar hiervan het noodwendige ge volg een nog verdere verlaging van d§n melkprijs zou zijn. Thans veel verandering aan te brengen in de crisismaatregelen acht spreker niet raadzaam. Het is de vraag of de Neder landsche boer binnen afzienbaren tijd een bescheiden bestaan uit zijn bedrijf kan halen. De vooruitzichten zijn niet hoopvol. Er is helaas een groote kans dat de Neder landsche veehouderij en akkerbouw nog wel eenigen tijd de simartekinderen der overheid zullen zijn. Mochten deze sombere vooruit zichten inderdaad bewaarheid wor den, dan passen als remedie geen tijdelijke crisismaatregelen, doch dan zal hetp robleem ten voeten uit bekeken moeten worden. De oplossing zal in geen geval gezocht mogen worden in gedeelte lijke braaklegging van den goeden Nederlandschen bodem. Een gezond, sober levend platteland is van enorme beteekenis voor ons ge- heele volk. Dr. A. A. van Rhijn, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, nam hierna het woord en zeide, dat er thans aanleiding is voor gematigd optimis me. Immers de boterprijs die in het diepste punt van de crisis 30 cent heeft bedragen, schommelt thans om de 80 cent. Bedrijfsleven moet initiatief ne men. De jongste verlaging van de hef fing op boter moet worden bezien als een bijdrage der regeering tot een grooter verbruik en dus een grooteren afzet. Evenwel mag niet worden verheeld, dat nog niet alle moeilijkheden zijn overwonnen. Het bedrijfsleven zelf zal het initiatief hebben te nemen, tot het zoeken van nieuwe wegen om te trachten de internationale positie van onze boter en zuivel te verbeteren, door het verbeteren der kwaliteit, door het verzorgen van een regelmatiger marktvoorziening. Het bedrijfsleven zal daarbij op den steun der over heid kunnen rekenen. Een telegram van hulde werd hierna aan H.M. de Koningin verzonden. Nadat de notulen en een aantal be- stuursmededeelingen waren behandeld, hield ir. W. de Jong, rijksveetecltconsulent te Arnhem, een inleiding over de rundvee- teeltbeperking, welke inleiding hij reeds elders op een vroeger tijdstip heeft ge houden. Hierna hield ir. H. G. A. Leignes Bak hoven, inspecteur van het veeteelt- en zui vel wezen te 's-Gravenhage, een gedocumen teerde causerie over den landbouw en de veehouderij in enkele staten van Zuid- Amerika. In zijn bespreking behandelcfe deze spre ker het geheele economische beeld der voornaamste Zuid-Amerikaansche gebieden en kwam tot de volgende conclusies: In Brazilië kan met don noodigen on dernemingsgeest in de naaste toekomst zeer zeker Nederlandsch fokvee geplaatst worden. Van een welwillende houding van de zijde der federale regeering en van de staatsregeeringen kan men verzekerd zijrv Er bestaat een groote belangstelling voor Nederlandsch vee en er is een groote stamboekorganisatie voor Hollandsch vee. Men moet echter door persoonlijk contact connecties aanknoopen. Teneinde dit te bereiken zal men van Nederlandsche zijde, met op zij zetting van kleinere groepsbe langen, daartoe het noodige moeten doen. Het zelfde geldt voor Uruguay, indien de koopkracht van de veehouders -daar te lande grooter wordt. Argentinië zal slechts in geringe mate importeeren en ontwikkelt zich zelfs tot exporteur van fokvee van melkrassen. Voor Chili zijn de verwachtingen onzeker. Met goede propaganda en contact met de Chileensche regeering is er vermoedelijk eenige export op te bouwen. De vergadering ging hierna over tot de rondvraag. Overweldigende belangstelling. Onder een belangstelling, die met recht overweldigend mag worden genoemd, werd gisteren Dr. van Dam op de Alkmaarsche begraafplaats ter aarde besteld. Hoevelen hem op deze zijn laatste tocht zijn gevolgd, is met geen benadering tc zeggen. Het wa ren geen honderden meer, die hem uitgeleide hebben gedaan, het aantal van degenen, die op de begraafplaats aanwezig waren, moet de duizend stellig hebben overschreden. Deze groote schare, waarin arm en rijk bont waren dooréén gemengd, was een mach tige uiting van eerbied en dankbaarheid voor dezen man, die als dokter en als mensch zijn groote gaven kwistig om zich heen heeft gespreid, die den weg heeft ge vonden tot de harten van hen, die met hem in aanraking kwamen en die te vroeg is heengegaan. „De besten gaan soms het eerst", hoorden we iemand zeggen en dit was wel ongeveer, wat er leefde onder de aanwezigen. De aanwezigen, waarvan zoo- velen deze plechtigheid misschien nooit had den kunnen bijwonen, zoo dr. van Dam niet had geleefdjen gewerkt. „Ik hoor liet hem nog zeggen als op den dag van gisteren", zei iemand, je denkt dat je dood gaat, maar je gaat niet dood!" Er werd aan het graf alleen gesproken door dr. B. J. C. Schróder, maar .het aantal toespraken, dat in kleine kring is gehouden, was legio. Ze waren korter of langer, maar DEN HELDER alle kwamen ze neer op hetzelfde: een goed man is heengegaan. Gedurende de morgenuren was de kist op gebaard in huize Augustinus, het huis, waar in de overledene zijn loopbaan liegon. Te midden van een schat van bloemen rustte er thans zijn stoffelijk overschot, waarlangs doorloopend vrienden en kennissen trokken. Zwijgend, maar met hun gedachten bij den man, die was heengegaan. Op de begraafplaats had de politie ge zorgd voor afzettingen, hetgeen meer dan noodig bleek te zijn. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op de burgemeester en de secretaris van Alkmaar, oud-burgemeester Wende- laar. de wethouders Klaver en Bonsema, Mr. van der Feen de Lille, Mr. Ledeboer, de heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Ringers van de brandweer, talrijke doktoren, bestuursle den van vereenigingen, directeuren van be drijven. Wanneer de droeve stoet, verschijnt, legt zich een indrukwekkende stilte over de vele, vele omstanders. Zwijgend zien ze toe, hoe langzaam de kist omlaag zinkt, hoe mevrouw van Dam, haar heide zoons, fa milieleden en vrienden bloemen in het graf strooien. Dan treedt dr. Schröder naar voren tot het houden van zijn grafrede. Hij schetst den overledene als een voor treffelijk dokter, een geëerd collega, een trouw vriend en een goed mensch en brengt hem een laatsten groet, uit naam van allen, die hem op de begraafplaats hulde brengen, uit naam ook van de ve len, wier gedachten in dit uur uitgaan naar deze plaats. De oudste zoon dankt voor de laatste eer, die zoo heel velen den doode hadden genieend te moeten bewijzen; toen was het afgeloopen. Langzaam ging de menigte uiteen. Bedolven onder de bloemen bleef daar achter de doode. Nog eenigen tijd groepten de menschen rondom de bloemenzee. Toen was het afgeloopen. Dr. van Dam is niet meer. BARSINGERHORN Vergadering Middenstandsver- eeniging. De Middenstandsvereeniging vergaderde Dinsdagavond in café Groet te Kolhorn. 22 leden waren aanwezig. De Voorzitter, de heer D. Gorter opende en zeide, dat de tijd was aangebroken, dat de Middenstandsvereeniging weer van zich zou doen spreken. De zomermaanden zijn achtqr de.u. r,ug. we .dipnen onzp aandacht nu weer te schehkcn aan eenige actie en activiteit van onze Middenstanders. De notulen worden vastgesteld. Besloten wordt met den Bookhoudcursus een aanvang te maken in de tweede helft van October. Voor een étalecrcursus blijkt eveneens nog wel animo te bestaan, zoo dat het Bestuur stappen in die richting zal ondernemen. Over de etalagewedstrijd enz., ontwikkelt zich een levendige discus sie. Tenslotte wordt vastgesteld, dat de etalagewedstrijd zal worden gehouden van 2 t.m. 10 October. De bcoordecling, zal door een nader te benoemen jury geschieden op Zondag 3 Oct. Over dezelfde periode zullen door de aangesloten leden, bons worden afgegeven, welke recht zullen geven op deelname aan het ballerospel, geheel over eenkomstig dc regéling van het vorig jaar. Verder wordt besloten ook nu weer een krant uit te geven. Bij de rondvraag bespreekt de heer N. Keesman de plaatsing van urinoirs speci aal in Barsingerhorn. Spreker meent, dat dit onvoldoende is. De heer K. Keuris brengt de straatver lichting te Kolhorn ter sprake. Beide punten zullen ter kennis worden gebracht van den Raad der gemeente. Tenslotte volgt eon langdurige be sproking over de instelling van een zwarte lijst, mot het resultaat, dat een dergelijke lijst wordt opgesteld, waarvan alle aangesloten leden bij de vereeniging, een exemplaar zullen ontvangen. De voorzitter sluit hierna de vergadering Vergadering D.O.G. Dinsdagavond hield de vereeniging „D. O.G." een ledenvergadering in „de Fortuin" alhier. Aanwezig 3i personen. Voorzitter, Dr. Werner opende de verga dering met welkom en sprak er zijn genoegen over uit,.dat zoovclen aan den oproep hadden gevolg gegeven. Spr. hield vervolgens een inleiding, waarbij hij onze groote dichters als Vondel, P. C. Hooft e.a. besprak en enkele gedichten van deze „grootcn" op het gebied van dc kunst, declameerde. De notulen werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het saldo van het vorige jaar van f 43.48, was verminderd tot f 10.22, hetgeen in hoofdzaak zijn oorzaak vond in de her denking van het 60-jarig bestaan. De bibliothecaris bracht vervolgens ver slag uit. De financieele uitkomsten waren gunstig. 900 boeken werden uitgeleend. De heer Span adviseerde enkele nieuwe werken aan te schaffen, waartoe zal worden over gegaan, Wintercampagne. Voorzitter deelt mee, dat het Bestuur reeds eenige besprekingen heeft gevoerd en daarbij de tooneelvereeniging „Rhetorica" uit Zaan dam heeft uitgenoodigd om op 16 October een uitvoering te geven met „Kinderen van ons Volk". De vergadering hecht daaraan haar goedkeuring. Voor het verdere programma wordt genoemd de heer Alt uit Bolsward, een avond met eigen krachten, terwijl tot slot een Huisvlijttentoonstelling zal worden georganiseerd. Besloten wordt met dc pi. vereenigingen overleg te plegen over de vaststelling van de verschillende uitvoeringen. In de geruchtmakende zaak van de Veehouders-Onderlinge komt schot. Op advies van Mr. Eecen, die on middellijk bij overname der zaak uit handen van wijlen Mr. W. C. Bos man, het ontbreken van een behóor- lijke boekhouding constateerde, heb ben alle commissarissen, dus ook de Zuid-Hollandsche, besloten 'n nauw keurig boekenonderzoek te doen in stellen door het bekende accoun tantskantoor de Kramer en Lok horst, Muntplein 2 te Amsterdam. Dit onderzoek is reeds begonnen. Den accountants is opdracht ge geven, vooral de vraag te beant woorden of de derde omslag al dan niet noodig is geweest. Na ontvangst van het rapport der deskundigen zal, naar wij vernemen, onmiddellijk tot beëindiging der li quidatie worden overgegaan. De straatverlichting. Bij de rondvraag brengt, de heer Wiedijk de straatverlichting ter sprake. Spreker meent, dat, waar D. O. G. indertijd het initiatief heeft genomen (het was in 1905) het nu wellicht op den weg kan liggen den raad te verzoeken, wanneer dit al thans uit finantieele overwegingen mogelijk is, daarin eenige verbete ring te brengen. Het komt nu meer malen voor, dat het 's avonds over het dorp pikkedonker is. Het zou dan de bedoeling zijn b.v. 3 of 4 lantaarns te laten branden. Het blijkt, dat de vergadering met het idee instemt, zoodat een verzoek aan den Raad zal worden gericht. Dr. Werner vergast de aanwezigen tenslot te op een .aantal eigen filmopnamen. Ver schillende- gebeurtenissen- worden vertoond; Sint Nicolaasfeest, 7 Januari 1937, de opening van het Zwembad te Winkel, Koninginnedag e .a. Het is te begrijpen, dat waar zooveel bekende tafreeltjes op het doek werden ge bracht de aanwezigen vol belangstelling waren. De heer Schenk, was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij Dr. Werner dankte voor hetgeen hij ook nu weer den leden van „D.O.G." had voorgezet. ANNA PAÜLOWNA Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan der HeicBovs te Anna Paulowna werd in het café van den heer Slikker aan de Klei ne Sluis een jaarvergadering gehouden. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer C. D. Prins de vergadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. ver zoekt den secretaris, de heer K. Rossen, da notulen voor te lezen, welke goedgekeurd worden. Volgt het jaarverslag, waarin de diverse uitvoeringen en medewerkingen nogmaals ter berde komen. Voorz. dankt den heer Kossen voor zijn keurig verslag. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. v. Eeten, blijkt dat de kas sluit met een batig sal do van ruim f 20.voorwaar een mooi succes, na een 1-jarig bestaan. Het bestuur doet hierna de verheugende mededeeling dat de vereeniging reeds 25 donateurs telt. 't Voorstel van een der leden om de con tributie te verhoogen, voor een speciale band-kleeding wordt nog een jaar opge schort Met algemeene stemmen worden dan ver volgens voorzitter en secretaris herkozen, die den vergadering dank brengen voor het in hen gestelde vertrouwen. Alle leden betuigen hun oprechte dank aan den heer Slikker, die de vereeniging een warm hart toedraagt en haar steeds zijn volle medewerking geeft. Hierna sluit voorzitter deze geanimeerde vergadering in de hoop, dat de vereeniging mag groeien en bloeien. WARMENHUIZEN WERK OPGEDRAGEN Bij de onlangs gehouden aanbesteding voor de verbouw van een perceel aan de Dorpsstraat voor rekening van den heer J. Kok alhier die toen niet gegund: thans is het werk onderhands opgedragen aan den heer P. Dekker te Tuitjenhorn. BURGERLIJKE STAND AUG. 1937. Geboren: Anna Margaretha, dochter van L. v. d. Berg en M. Put; Comelis, zoon van K. Dekker en A. J. v. 't Riet; Anna Ma ria, dochter van A. Kraakman en H. C. Kla ver: Gerardus Cornelis Jan. zoon van N. H. Pronk en A. M. M. v. Schaik; Mattheus An- toon Johan, zoon van N. H. Pronk en A. M. M. v. Schaik; Anna Johanna, dochter van W. Spaans en II. G. ten Dam; Cornelis, zoon van P. Ligthart en A. Konijn. Overleden: Wilhelmus Johannes, 2 jaren, zoon van J. Berkhout en C. Ooijevaar; Cor nelis, 7 dagen, zoon van M. Pronk en M. Vlugt; IJpma, Fromvgje, 80 jaren, zonder, beroep, wed. van J. Damiaans; De Waal, Frederik, 66' jaren, zonder beroep, wedn. van M„ Wortel; Zomerdijk, Rens, 64 jaren, kruidenier, wedn. van C. Schouten^

Schager Courant | 1937 | | pagina 5