De werkzaamheden aan de Groote Kerk Hei stukwerk is bijna gereed Kaspositie van het Rijk ongunstiger Nieuwe reddingsboot voor Ameland Eed van trouw aan God Men heeft reden om ongerust te zijn Taifoen teistert Japan Clinge Doorenbos gaat te ver Hitler vraagt om fatsoen op Iodië Engelsch schip gebombardeerd Catalooië blijft loyaal Postvluchten ALKMAAR De plannen tot verplaatsing van het Postkantoor heeft men laten varen. De komende rijksbegrooting zal eerst nadere bijzonderheden kun nen leveren omtrent de definitieve restauratie. De voorbereidende werkzaamheden aan de Groote Kerk, die tot dusverre uitsluitend be stonden uit schoorwerk, loopen ten einde. Zooals bekend mag worden geacht, geschie den deze onder toezicht van den architect H. v. d. Kloot Me ij burg, terwijl aannemer is de firma L Woudenberg uit Utrecht. We zijn er eens een kijkje wezen nemen en de op het werk aanwezige opzichter, de heer H. v. d. Linden, betoonde zich gaarne bereid ons alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Het Middenschip. In het middenschip was men met den ar beid ongeveer ten einde. Er werd nog de laatste hand gelegd aan de beveiliging an het orgel, dat geheel werd ingepakt om het tegen brokken steen of puin, die naar bene den zouden kunnen vallen, te beschermen. Het middenschip op zichzelf bood een merk waardige aanblik, volgebouwd als het was met stellingen, die tot aan de nok van liet 'gebouw reikten en die dus de gcheclc ruim te in beslag namen. De heer van der Lindon vertelde ons, dat dit gedeelte van de kerk de neiging had in K.0. richting, dus naar de zijde van het Kerkplein te gaan overhellen. Ten einde de zaak weer geheel vast te zetten, zijn van binnen, vijf hulpspanten aangebracht, hij iedere travée één. Voorts rijn aan iedere zijde van het kerkgebouw buiten •i horizontale leggers aangebracht, die door middel van twintig zware ijzeren stangen zijn verbonden. Deze stangen, die door de heide muren heenloopcn, zijn van binnen gewarteld, waardoor ze geregeld gespannen kunnen worden gehouden. Tenslotte zijn van binnen nog 16 ijzeren kruisstangen aangebracht. Door een en ander is thans van w'rikken of bewegen geen sprake meer en het voorloopig gevaar is dus geheel bezworen. De gevel tegenover het Postkan toor. Deze gevel vertoonde aan den top een nei ging om uit te buiken. De steenen zitten er vrijwel geheel los en het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat er brokstukken naar bene den zouden kunnen komen. Het betreft hier echter alleen brokken steen en men heeft dus gemeend te kunnen volstaan met. het aanbrengen van oen stel ling, waardoor het vallend puin eventueel wordt opgevangen. Alle gevaar is hierdoor vermeden, zoodat voor het Postkantoor hoe genaamd geen bedreiging moer bestaat. Geen verplaatsing van het Post kantoor. Met het oog op het bovenstaande hebben we eens geinformeerd of de geruchten omtrent 'n evcntucelc ver plaatsing van het postkantoor, welke den laatst.en tijd af en toe weer op doken, een grond van waarheid be zaten. Bij geen enkele instantie was hieromtrent? echter iets bekend. Ook bij de directie van het postkantoor wist men niet beter of het zou ge vestigd blijven op de plaats, waar het was. Het koor van da Groote Kerk. De gevel van de kerk heeft naar de zijde, van de Langestraat de vorm van een halve gelijkzijdige 10—hoek. Er zijn dus als het ware 5 smalle gevels, die elk voor zich de neiging hebben om nuar buiten uit te wij ken. Om ook hier het gevaar te bezweren, wordt elk dezer vijf gevels verankerd door middel van een ijzeren staaf, die weer naar binnen gewarteld is. Deze vijf staven kotnen samen op een ring, welke anderzijds door twee stangen verbonden is met het vroeger gerestaureerde deel van de kerk. Dit gchccle complex van staven zal worden aangebracht heel boven in de kerk, op muurplaathoogte, d.w.z. daar, waar de overkapping van het dak begint.. Bovendien worden rondom het gc- heelo koor aan don buitenkant twee staal draden aangebracht, ieder ter lengte van ruim 70 m. en 4 m. boven elkaar. De boven ste dezer beide kabels, die aan de uiteinden zijn vastgelegd in het vroeger gerestaureer de deel, komt te liggen ongeveer 1 m. be neden de goot. Door het slechte weer, is men belemmerd bij het anbrengen van de stollingen buiten rondom da kerk, waardoor eenig oponthoud is ontstaan. Men hoopt echter over onge veer een week met het schoorwerk in hot koor geheel klaar te zijn, waarna dan do kerkdiensten in de transepten die door bon ton schotten, welke tot aan de zoldering rei ken, van middenschip en koor zijn afge scheiden, kunnen worden hervat. De uiteindelijke restauratie. Omtrent de uiteindelijke restauratie is nog piets definitiefs bekend. Naar men ons meedeelde, was de kostenverdeeling, gelijk die onlangs is genoemd, er slechts een geweest „onder voorbehoud". Een officieel voorstel daartoe is van de regee ring nog niet gekomen en dit is ook de reden, dat in de laatste Alk- maarsche gemeenteraadsvergade ring geen punt op de agenda voor kwam, betreffende de restauratie van de kerk. Omtrent de verdere plannen valt dus voor loopig nog niets bepaalds te zeggen. Met kerkbestuur hoopt, dat de komende rijksbe grooting meerdere klaarheid zal brengen, in dier voege, dat daarop een post voor iic restauratie zal zijn ui (.getrokken. Aangezien deze begrooting binnen enkele dagen op don derden Dinsdag in September, onmid dellijk na het uitspreken van de troonrede is Ie verwachten, bestaat dus de moge lijkheid, dat er spoedig schot in de zaak za! komen. Men zal dan tenminste weten wat het Rijk bereid is Ie doen. De tc ver wachten voorstellen zullen daarop natuur lijk gebaseerd zijn en zullen, wanneer we zoover heen zijn, waarschijnlijk wel binnen afzienharen tijd kunnen worden tegemoet gezien. Toch een groot voordeelig ver schil met verleden jaar. Het Ceiitraal Burcnu voor de stastistiek publiceert wederom enkele bijzonderheden betreffende de rijks-, provinciale en gemeen- teleenin^en, en wel voor 't tweede kwartaal 1937, welke gegevens in vergelijking worden gebracht met de 9vereenkomstige gegevens van enkele voorgaande kwartalen. Kaspositie. Wat de kaspositie van het Rijk betreft, wordt allereerst medegedeeld, dat deze in het 2de kwartaal 1937 ongunstiger is gewor den. Het bedrag der verplichtingen vermin derde in dit kwartaal van f591 milliocn tot f589 milliocn (dus met f2 millioen), terwijl hot bedrag der vorderingen in hetzelfde tijd vak daalde van f297 milliocn tot f278 mil liocn (dus met f 19 milliocn), zoodat de kas positie van het Rijk f 17 millioen ongun stiger werd. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kaspositie in hetzelfde kwartaal f0,3 millioen en voor dc gezamenlijke ge meenten f 26 millioen ongunstiger. In vergelijking tot den stand van 1 Juli 1936 was de kaspositie van 1 Juli 1937 ten deele als gevolg van de consolidccring op 1 Decem ber 1936 tot een bedrag van f 100 mil lioen voor het Rijk f65 millioen gunstiger Voor de gezamenlijke pro vinciën werd de kaspositie f 0.7 mil lioen ongunstiger, terwijl voor de ge zamenlijke gemeenten een verbete ring viel te constateeren van f58 milliocn. Geconsolideerde leeningen. Betreffende de geconsolideerde leeningen wordt opgemerkt, dat in het tijdvak van 1 Juli 1936 tot 1 Juli 1937 door het Rijk één leening is aangegaan en wel op 1 December 1936 tot een bedrag van f 100.000.000 tegen een rentevoet van 3 pet. en een koers van 95 pet., welke diende tot vermindering der vlottende schuld. Door de gezamenlijke provinciën is in het tijdvak 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1937 in totaal f 102.066.000 opgenomen. Door de gezamenlijke gemeenten in totaal f 577.051.000 Verder werden nog hooge bedragen ge leend voor eigendommen, niet voor den openharen dienst bestemd (o.a. gromlbedrij ven). voor openbare werken, voor onder wijsdoeleinden, voor electriciteits- of gas bedrijven, voor volkshuisvesting, voor volks gezondheid, alsmede voor handel en nijver heid. Voorschotten. Als voorschotten uit het werkfonds, voor woningbouw, drinkwaterleiding, ingevolge de landarbeiderswet, enz. werd door het Rijk in totaal verstrekt: f 10.122.000 Hef Zilveren Ned. Olym. Comité Receptie in het Kurhaus te Scheveningen. Ter gelegenheid van het 25:jarig bestaan van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft Zaterdagmiddag in het Kurhaus tc Scheveningcn het bestuu* gerecipieerd en zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de jubileercndc instel ling te complimentceron. Tal van sportbonden en organisaties hadden aan hun waardeering met een bloemenhulde uiting gegeven, zoodat een schat van bloemen in de receptiezaal was opgesteld. Tal van burgerlijke en militaire autori teiten waren aanwezig, alsmede vertegen woordigers van alle sportorganisaties. Vele geschenken werden aangeboden. Als cadeau van bijna alle aangesloten sporthonden boden met een korte speech de sportveteranen van Holkema en van Broekhuizen het N.O.C. een fraai geschenk aan in den vorm van een projectie-apparaat met toebehooren. Officieel in gebruik gestold. Bij liet restaurant „Mecrrust" te Warmond is Zaterdagmiddag in gebruik gesteld een nieuwe reddingboot, der Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingmaatschappij de „Abraham Koek" bestemd voor het station Hollura op Ameland. Bij deze plechtigheid waren o m. tegenwoordig leden \an de familie Koek, o.a. de oud gouverneur-generaal van Ned. Indië, mr. D. Koek, de gep. vicc-admiraal G. Koek, de gep. kap. luit. ter zee C. A. Koek, e.a. Voorts leden van het hoofdbestuur der red dingmaatschappij, o.w. de voorzitter de heer Tegelberg en de secretaris de heer II. Th. dc Booy. De schipper van de nieuwe red dingboot, Botte Ney, was uit Hollum over gekomen voor dc plechtigheid. Met eenige plechtigheid werd de redding boot door den heer Tegelberg aan den schipper overgedragen. De „Abraham Koek" is een teakhouten motorstrandreddingboof, de vijfde van dit type voor de N.Z.H.R.M., gebouwd bij dc fa. Taa't te Katwijk aan Zee. Dc boot. is lang 10.30 m., breed 3.15 m. en diep 0.50 m. en is voorzien van een Kromhout. Heracles ben zinemotor van 30 pk. met roductiekoppeling. Dc maximum snelheid bedraagt 6.8 zeemijlen per uur. De boot is onzinkbaar door een groot aantal koperen luchtkisten, welke onder liet dek zijn aangebracht. Katholieke manifestatie van eerherstel in Den Haag. Op het Houtrust-tcrrcin te 's Gravcnhagc heeft gistermiddag een maivfestatie van eer herstel voor de gcloofsven jlgingen plaats gchmi welke demonstratie \pas georgani seerd door het comité „K. tholiek 'sGra- venhc.ge" en die gezien de minder gun stige weersomstandigheden zeker ge slaagd mag worden genoemd. In het midden van het tc "Ojfa was op een verhooging een altaar geplaatst. Daarom heen stonden tal van R.K. Haagsche ver- eenigingen opgesteld. Onder de aanwezigen bevond zich o m. Mr. M. P. L. Steenbcrghe, minister van Econ. Zaken. Pater Borromeus de Grecve o.f.m. voerde bij deze manifestatie het woord. Wij zijn hier bijeen gekomen aldus spr. om gezamenlijk tc getuigen van onzen trouw aan Christus-Koning, om hem eer herstel tc. bieden voor de bclcedigingcn, hem in de kerk, zijn mystiek lichaam, aan gedaan. Er is iets gekomen in ons hart, meer dan heilige verontwaardiging. Want wat het sclirikkelijkslo is, wat het. christenhart liet moest ontroert, is de godsontocring, de ont heiliging van zijn naam. Van deze heiligste ontroering willen wij thans getuigenis af legger^. r Christelijke gemeenschapszin dringt ons, mede te leven met onze vervolg de geloofsgenooten, hulde tc bren- ROOSEVELT: Amerikanen willen buiten, oor log blijven. President Roosevelt heeft tc Hyde Park verklaard, dat de regcering der Verecnigde Staten alles za! doen om het land buiten een oorlog te houden. Tevoren had de president in een persconferentie gezegd, dat alle de mocratische landen reden hebben om ongerust, te zijn over.den onverklaar den oorlog in het Verre Oosten en dc Europeesche crisis. Hij noemde den toestand der wereld ernstig. Tientallen dooden en gewonden. gen aan den vervolgden Christus. De kerke Gods wordt schrikbarend vervolgd, niet meer door indivi duen, neen thans publiek, stelsel matig van 'boven af, onder instem ming en bescherming door wape nen van de overheid. De vervolging uit zich in brood roof, kerker, verbanning, dood, zoowel in Rusland en Spanje, als Duitschland en Mexico. Ten bewijze hiervan haalde spr. tal van voorbeelden aan. In zulk een wereld zoo vervolgde pater de Greeve willen wij hedenmiddag eer herstel brengen. Ken eerste eisch echter is daarbij, een voortdurend christelijke levens wandel, zonder welke geen acte van eer herstel waarde heeft. Up voorstel van den spreker legden dan de aanwezigen gezamenlijk een eed van trouw aan God af en verrichtten een gebed voor de vijanden der kerk. Na het pontificaal lof, dat mgr. Huibers vervolgens celebreerde, werd de bijeen komst niet een gebed voor de vervolgde geloofsgenooten gesloten. Gelegenheidsgedichtjes, die niet te pas komen! Denzelfden dag, waarop de Staatscourant het eerste officicele bericht omtrent den ge zondheidstoestand der Prinses vermeldde, verschenen, aldus do „Haagsche Post", ook de eerste teekenen van commercieele vader landsliefde op straat en in de winkels: een cartonnen insigne met toepasselijke emble men en een aantal prentbriefkaarten. Op een hiervan staan twee ooievaars, elk met een net verpakten rozigen baby, respeciie- velijk gemerkt „Hij" en ,Zij", en vragen el kander: ,,'t Is tijd om te beslissen hier: Wie onzer wordt Hof-leverancier?" Op een andere klepperen zes ooievaars in koor om één zuigeling, in nationale linten verpakt: „Wij zijn, met zes, van zessen klaar; Wie onzer wordt DE ooievaar?" Een volgende langsnavel zegt het nog duidelijker: „Van waar dit mooi Oranje-lint? 't Past hij dit lief Oranje-kind." Dat de dichter van deze stuntelige rijme larij, de nationale bard Clinge Doorenbos, rijmpjes fabriekt ter aanbeveling van Am- stel bier of DnlrrieyeKs cursussen, zij hem van harte gegund. Maar wanneer hij de ma jesteit van het moederschap befrunnikt met geestlooze rijmen hij wansmakelijke plaat jes, dan past een woord van protest. De blijde verwachting van het Nedcrlandsche volk is- waarlijk Ie hoog gestemd om te worden gestoord door dergelijke uitingen, waarachter meer gore winzucht dan op rechte vreugde schuil gaat. Wie, aldus het blad. Oranjeliefde en moe- dei-schap op deze wjjzc ten eigen bate tracht te exploitecren, brandmerkt zichzelf en ver dient onze hartgrondige verachting. Toespraak tot de Duitsche jeugd Des Führer's stem gaat nooit verloren. Voor de Duitsche jeugd, die een groote manifestatie hield in het oude stadion, tc Neurenberg, heeft de Kührer heden een re de gehouden. Ilij zeide daarin o.a.: Wij willen telkens en telkens weer de Voorzienigheid slechts om één ding vragen: dat Zij ons volk gezond en goed laat zijn, dat Zij ons volk den zin voor dc werkelijke vrijheid geeft en dat Zij in hetzelve het ge voel voor dc eer levendig houdt. Wij willen Haar niet vragen, dat Zij ons de vrijheid schenkt, maar dat Zij ons slechts fatsoenlijk (an- standig) laat zijn. opdat wij zelf ons te allen tijde dc positie in dc we- Aankomst te jsingapore 12 Sept. [Athene 12 Sept. SÏÏKcJ™™ 11 Sept. jBasra 12 Sept (terugreisBantlo™K 11 SeP Rangoon 12 Sept De reeders van de „Stanbridgc", die Zaterdag met 1000 Spaansche vluchtelingen te La Rochelle in Frankrijk is aangekomen, deelen me de, dat het schip buiten de haven van Gvon gebombardeerd is, zoodat het hulp van patrouilleerende Brit- sche oorlogsschepen moest inroepen. Zeer positieve persnota ontkent alle geruchten omtrent onder handelingen met Franco. Het propagandabureau der generaliteit van Catalonië heeft aan de pers de volgende nota verstrekt: „Zooals steeds wanneer de Volkenbond vergadert, verspreiden de opstandelingen het gerucht over een afzonderlijken vrede tus- schcn Catalonië en Franco. Nu het offensief aan het front van Aragon succes draagt, is het dwaasheid over vrede te spreken. Catalo nic verhoogt met den dag zijn oorlogsindu strie. Catalonië blijft loyaal tegenover dc re publiek <cn zal nooit besprekingen aangaan met haar vijanden. Catalonië, dat haar ge bied geheel vrij houdt van de bondgenoot en van Italië en Duitschland, bewaart haar historische traditie, een element van vrede en evenwicht tc zijn aan de Middellandsche Zee." Engelsch tanker gepraaid en weer vrijgelaten Naar te Palma de Majorca gemold wordt, heeft de tot de vlootmacht van Franco be- ltoorende kruiser „Canarias" ter hoogte van Algiers het tankschip „Romford", dat do Britsche vlag voert, en op weg was naar een Spaansche regeeringshavcn, gepraaid en naar Ccuta gevoerd. Gisteravond werd in Engelsche officiecle kringen verklaard, dat het schip is vrijge geven en zicli op weg naar Engeland be vindt. De „Romford" behoort tot dezelfde firma als de onlangs getorpedeerde „Woodford" Men zal zich herinneren, dat de kapitein van de „Romford", toen hij op 26 Aug. in Athene aankwam, mededeelde, dat zijn schip des nachts was aangevallen door een onbekend gebleven vliegtuig op 20 mijl af stand van Barcclona. Het vaartuig was hierbij echter niet geraakt. Duitsch vliegtuig in een boom gevlogen Een Duitsch vliegtuig, dat den dienst on derhoudt tusschen Gleiwitz en Breslau is in een mist boven Tsjechisch grondgebied uit den koers geraakt. Het kwam tegen een boom terecht en is bij Freiwart Supi- kovince(Sauhsdorf) verongelukt. De be stuurder kwam om het leven. E'cn passa gier werd ernstig gewond; twee andere passagiers hadden de tegenwoordigheid van geest uit het toestel te springen. Deze beide personen werden slechts licht ge wond. Italië gaat gevallen zonen in Spanje herdenken Het program der betoogingen voor liet zestiende jaar van het Italiaansche fascisme is thans gepubliceerd. Het vermeldt om. voor 29 October a.s. herdenkingsplcclitig- licden tc Rome en in alle provincies voor de in Spanje gevallen legionnairen. Voorbereiding voor den poolnacht De overwinteraars op het station „Noord pool" doelen mede, dat zij zich voorberei den voor den poolnacht. Zij hebben hun tent van donzen overtrekken voorzien on ver volgens met. sneeuw bedekt, om zich tegen de koude te beschermen. De temperatuur in de tent bedraagt, ze ven graden boven het vriespunt, terwijl zij huiten acht graden beneden het vriespunt ligt. Het pakijs drijft snel af in zuidelijke richting. Poolsche stad erkent de Nazi's niet Dc autoriteiten der Poolsche stad Lodz hebben geweigerd de statuten goed te keu ren van een nieuwe politieke partij, welke den naam ..Poolsche Nationaal Socialisti sche Partij" zou dragen. liet partij-insieno zou een rood hakenkruis op den wit veld worden. De leden dezer groep hebben se dert ecnigen tijd een anti-semitische pro paganda gevoerd. Het optreden der parfci is thans verboden. - Een hevige taifoen heeft dc West kust van Japan geteisterd en er aan zienlijke schade aangericht. Tal van telefoon- en telegtaafverbindingen zijn verbroken. Volgens te Tokio ontvangen berich ten, zijn 24 nienschen om het leven gekomen en 9S gewond Drieduizend huizen zijn geheel, 21.000 gedeeltelijk vernield of orulergeloopen. Honder den visschersbooten zijn op drift ge raakt. Te Kobe heerscht groote verwarring. Ver scheiden schepen hebben dc haven niet kun nen bereiken. Hevige windvlagen heeft men ook to Tokio waargenomen. Men hoopt/even wel, dat de hoofdstad er niet tc zeer onder zal lijden. In Noord-Japan daarentegen woedt dc taifoen zeer ernstig. Een vloedgolf heeft in dc industriewij ken van Osaka groote schade aangericht. 600 hij dc haven gelegen huizen staan on der water. Autoramp in Litauen Bij Vilkija (op 30 K.M. van Kau- nas in Litauen), zijn gisteren bij een ongeluk met 'n vrachtauto vier per- csonen om het leven gekomen, der tig personen werden ernstig, veer tig lichter gewond. reld veroveren, die een vrij volk noodig heeft. Ook werd Zaterdag de vijfde verjaardag gevierd van het Duitsche arbeidsfront. Minister Gocring hield ter gelegenheid daarvan een rede over de positie van den Duitsche» arbeider, waarvan hij o.a. zeide: Gij behoeft niet het geklets te gelooven over de voorbijgaande hoogconjunctuur, de bewapeningsconjunctuur, die zich thans openbaart, doch waarop weder de ellende van de werkloosheid moet volgen. De bewapening vormt slechts een gering percentage van den Duitschen arbeid, dat voor het Duitsche economische leven niet van beslissende beteokenis is. Na Goering hield Hitler een korte toe spraak tot het Duitsche arbeidsfront. Hij zeide, met zijn stem zuinig te moe ten omgaan, vooral nu het weer slechter is geworden en er veel in de openlucht ge sproken moet worden. De buitcnlandschc berichtgevers be hoeven echter nu niet te denken, zoo ver volgde Hitler, dat het met mijn stem is af- gcloopen. Zij zullen haar nog heel dikwijls te hooron krijgen. Vervolgens stapte hij naar dc nationaal- socialistische „geloofsbelijdenis" over en het begrip van den strijd. Wat in Duitschland gebeuren moet, ge beurt. liet was de taak van het nationaal- soeialisme de arbeiders van den geest en van de hand samen te brengen, omdat zij hij elkaar hooren. Hitler besloot met den roep: „Ik geloof aan het ideaal van mijn eensgezind Duitsch volk." Vertrek van Torenvalk 1 (heenreis) Wielewaal! (terugreis) I

Schager Courant | 1937 | | pagina 2