Anna Paulownapolder Hitier als theoretische econoom Economische beschouwing ie Alkmaar. P Iaandag 13 September 1937 Tweede blad Verplichte Staathuishouding GEBREK GEEN BEWIJS VOOR ECONOMISCHE ZWAKTE. Er is een Fransch spreekwoord, dat zegt.: ide critiek is gemakkelijk, maar de kunst is moeilijk. Dat is juist. Alleen zou men zich mogen afvragen of veel van datgene, w«at dc wrochters er van voor kunst willen la- rten doorgaan, inderdaad op dien naam aan spraak mag maken. Vooral wanneer we nu zien, hoe sommige menschen de dingen ple gen te doen met iets, wat wij in den regel de Fransche slag noemen, hoe ze blijkbaar allerminst te kampen hebben met moeilijk heden of bezwaren, hoe de kunst of al thans datgene wat zij er onder verstaan hen verwonderlijk liclit afgaat, dan geeft ons dit den moed om toch eenige bedenkin gen op te werpen. Tenzij we te doen heb ben met geniën, mogen we concludeeren, dat of het spreekwoord niet opgaat of het gepresteerde is geen kunst. Deze opmerking moet ons van het hart, fvoor we het wagon de economische ontboe zeming, die Hitier deze week in zijn te Neu renberg uitgesproken proclamatie ten bes te heeft gegeven, wat nader onder de loupe ite nemen. Van het geniale naar het, belachelijke is Slechts één schrede, zegt een ander spreek woord. En nu weten wc waarlijk niet of de Duitsche Führer die ééne stap nog moet doen, dan wel of hij zoo geniaal is, dat zijn (theorieën ons, gewone menschen, niet an ders in de ooren kunnen klinken dan als leen hokus-pokus, waaraan we geen kop en geen staart kunnen vastknopen. Als dogma bestond, aldus Hitier, noch een (vrije, noch een socialistische staatshuishou ding, doch slechts een verplichte. Om te beginnen zitten we even met het Woordje „dogma". Dat duidt eenvoudig op (aanvaarden zonder meer. Men moet het ge- ilooven, zonder dat om nadere tekst of uit leg, zelfs mag worden gevraagd. Hoewel zoo iets wetenschappelijk natuur lijk niet op zijn plaats is, willen we het den (pationaal-socialistischen leider niet te moei flijk maken en deze onverteerbaarheid slik- Iken, waarmee we ons dus bereid verkla ren ons een oogenblik te verplaatsen in de tnat ionaal-socialist.ische gedachtensfeer. I-litler noemt dus drié staatshuishoudingen iÜe vrije, de socialistische en de verplichte, waarvan de laatste blijkbaar de uitnemen- jde is. Intusschen is het duidelijk, dat de („vrije" en de „socialistische" niet dezelfde Zijn, zoodat onder „socialistisch" derhalve iets als „onvrij" moet worden verstaan. De (conclusie ligt voor de hand, dat y,socialis tisch" en „verplicht" dus eigenlijk zoo onge veer op hetzelfde neerkomen. En het is dus m/aar goed, dat Hitier het Woodig heeft geoordeeld even te verduide lijken, wat precies onder een „verplichte {staatshuishouding" is te verstaan. Welnu, een „verplichte staatshuishou ding" is een staatshuishouding, die tot plicht (beeft een volk de hoogste en beste levens- Voorwaarden te verschaffen. Nu meenen we te weten, dat de voorstan ders van socialistische, communistische of welke dogmatische staatshuishoudingen idan ook, van de hunne precies hetzelfde zeg gen, zoodat het verschil tusschen de ver plichte en de andere staatshuishoudingen ons blijft ontgaan. Ja we beginnen langza merhand te betwijfelen of het er inderdaad om te doen is om ware „kunst" ten beste ite geven. Eerder lijkt het ons, dat succes, toejuichingen het doel van alles zijn. De partijdag is er immers een vap den „klei nen man". En zouden die niet dolblij zijn, Wanneer ze hooren spreken over de plicht (van de volkshuishouding, om hen de beste levensvoorwaarden te versohaffen! Het gaat il iet om de kunst, maar om Succes, om iets, wat voor kunst kan door gaan. Echter, we zijn er nog niet. De Führer begint dan de Duitsche staats huishouding, waarvan we wel mogen aan- inemen dat hot de „verplichte" is, in ver schillende gebieden onder te verdoelen. Hij 'licht helaas niet toe, hoe dit moet worden opgevat, doch deelt slechts mede, dat., zoo die staatshuishouding op het een of ander gebied niet in staat, mocht zijn de gestelde hooge eischen zelf te vervullen, de lei ding der volksgenieënschap andere midde len en wegen zal moeten zoeken om te vol doen aan de nooden dei' gemeenschap. Met andere woorden, wanneer die dobmtische verplichte staatshuishou ding mocht blijken niet te voldoen, ze eenvoudig onderst boven behoort te worden gegooid om te worden ver vangen door een andere. Door een „niet-dogmatische" misschien?. Of door een „niet-verplichte"? Heel helder is het niet. Gelukkig echter was het succes groot en dat vergoedt veel. Van hetzelfde gehalte was de theoretisch- 'economische explicatie van het gebrek, dat meer en meer in Duitschland begint te 'heersehen. Dat dit inderdaad zorgwekkende afmetingen begint, aan.te nemen, blijkt niet alleen uit de lallooze passages, waarin de Führer tracht te laten uitkomen hoeveel beter de DuitschQr het heeft, dan welke bui tenlander dan ook, het wordt ditmaal uit drukkelijk erkend. En dus geeft Hitier er een uitlegging voor. Er kan nooit meer worden gekocht, dan te voren werd geproduceerd, zoo zegt hij zeer terecht. Derhalve, zoo vervolgt hij, geeft voor den totalen levensstandaard van de bevolking de totale nationale productie den doorslag. Dit, echter, is allesbehalve juist. Want 'de totale nationale productie bestaat verre van alleen uit goederen, die den levensstan daard van de bevolking bepalen en zeker niet. in Duitschland. In de eerste plaats zouden we daarbij kunnen wijzen op de oorlogsindustrie, die met den levensstandaard hoegenaamd niets te maken heeft, Het zou al verwonderlijk zijn, wanneer de Führer dit zelf niet inzag, hij redeneert ech ter rustig verder, blijft in onproductieve ar beid een behoorlijke tegenprestatie zien voor het uitbetaalde loon en komt zoodoende tot het bevreemdende resultaat, dat gebrek al lerminst een bewijs is voor economische zwakte. Het bewijst slechts, dat verdere op voering der productie noodzakelijk is en, omdat hij met zelfvoldoening kan constatee- ren, dat er in Duitschland geen werkloosheid bestaat, moet dit dus wel neerkomen op op voering der productie per hoofd der bevol king, Van de werktijden dus? Zoo zou men kunnen vragen. Doch dat voegt hij er niet aan toe. Voor het oor van den kleinen man was deze, consequentie misschien ook weer minder geschikt. Kortom, men kan zich niet vrijmaken van de gedachte, dat er in economie op een haast ongekende manier wordt geliefheb berd. Er moet iets bepaalds worden berede neerd en de opgave is slechts het betoog zoo danig in te richten, dat onder een schijn van geleerdheid, het gewenschte doel wordt be reikt. Het geheel spreekt een taal van machte loosheid. De duidelijkheid daarvan doet vreezen, dat het er in Duitschland inder daad somber begint uit te zien en het zou zoo bevreemdend niet zijn, wanneer iemand als dr. Schacht, op wiens schouders de taak is gelegd om, alle averechtsche economie ten spijt, toch huis te houden, daartoe lang zamerhand geen kans meer ziet. De heer Rezelman herbenoemd tot heemraad. -— Aanvrage of geen aanvrage? Een belangrijk voordeel voor den polder. Over de behouwing van het Boschje nog geen nieuws. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden op Zaterdag 11 September 1937, des voormiddags 11 uur, in het Polder huis. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf; secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig is de heer Van Balen Blanken, 1 vacature, De Voorzitér opent'met woorden van wel kom deze vergadering, die in hoofdzaak be legd is ter behandeling van het voorstel om te besluiten tot geheele aflossing van de geldleening gesloten met de Rijksverzeke ringsbank en tot het aangaan van een nieu we geldleening. De notplen worden na voorlezing,; onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat van den heer Van Balen Blanken be richt is ingekomen van verhindering om deze vergadering bij te wonen. Van den heer C. Rezelman Qz. is ontvan gen de acte, waaruit blijkt dat hij met in gang van 1 October herbenoemd is tot heemraad van dezen pol dei*. Wij feliciteeren, zegt de Voorzitter, den heer Rezelman zeer met deze herbenoe ming, warauit blijkt dat H.M. de Koningin den wcnsch dezer vergadering heeft gevolgd en hopen dat dc heer Rezelman de kracht en gezondheid moge hebben, om op aange name wijze met ons de belangen van den polder te behartigen. Teekenen van instemming. De heer Rezelman dankt voor deze woor den. Onderzoek geloofsbrieven. Op verzoek van den Voorzifter belasten de heeren Smit, Komen en Lubbert zich met het onderzoek van de geloofsbrieven der herbenoemde hoofdingelanden, de hee ren Van den Berg en van Stipriaan en van den nieuw benoemden hoofdingeland, den heer L. Metzelaar. Na onderzoek wordt tot toelating beslo ten. Dat ging niet door! Aan de orde was de aanvrage van Jan Kreijger om een gedeelte van den breeden benedenberm van den Lagedijk, voorbij de eigendommen van de Woningbouwvereeni- ging in erfpacht te mogen ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Kreijger een verzoek om inlichtingen had gezonden en door den opzichter de inlich tingen mondeling aan den heer Kreijger waren verstrekt. Door den heer Kreijger werd daarop me degedeeld, aan welk terrein hij de voorkeur gaf en dat hij 1000 M2. wilde hebben. Het Dag. Bestuur meende dus, dat dit een aanvrage inhield, maar vanmorgen kwam een brief van den heer Kreijger in, waarin erop werd gewezen, dat. door hem geen aanvrage was gedaan doch hij alleen inlichtingen had gevraagd. Het Dag. Bestuur stelt, daarom voor, dit punt. van de agenda af te voeren. Aldus wordt besloten. Een belangrijk finantieel voor deel voor den polder. Vervolgens komt aan de orde het voorstel om te besluiten tot algeheele aflossing van de geldleening, gesloten met de Rijksver zekeringsbank en tot het aangaan van een nieuwe geldleening. De Voorzitter herinnert eraan, dat deze leening in 1921 tegien 5%. pet. rente is ge sloten, in den tegenwoordigen tijd een hoog percentage, doch toen een zeer schappe lijke voorwaarde. De leening was onopzeg- baar, maar meerdere malen is gepoogd om tot vervroegde afslossing te komen. Vooral is dit gepoogd toen, door bemidde ling van de regeering verschillende leenin gen door gemeenten gesloten, geconverteerd werden. Het resultaat van onze pogingen om ook in deze gunstige positie te wor den opgenomen, is tenslotte geweest dat op 24 Augustus van de Rijksverzekerings bank bericht inkwam, dat met de regee- rine- overleg was gepleegd en nu voor de geldleening, aanvankelijk groot f 143.000, per saldo groot f 73.000, versterkte aflos sing mag plaats vinden. Daartoe moet de wensch drie maanden tevoren ter kennis worden gebracht, Gedu rende de eerste 5 jaren mag vermelde aflos sing plaats vinden tegen een koers van 101 dus met een boete van 1%. De rente wordt vanaf 9 Augustus 1937 teruggebracht tot 4%. Het Dag. Bestuur heeft in de eerste plaats de Rijksverzekeringsbank dank betuigd voor hare houding. Op 1 Januari a.s. zal de leening nog bedra gen f 68000.en het voordeel voor den j>ol- der is clus f 680 X 1% f 1190, het eerste jaar verminderd met een boetebedrag van f 680.—. Pogingen om de leening voordeeliger dan tegen een rente van 4% te plaatsen zijn gedaan en dat bleek mogelijk, n.1. tegen 3 3/8 waardoor dus de winst voor den polder nog f 425 grooter wordt. De naam van den geldschieter zal spr. in 't openbaar niet noemen. Het Dag. Bestuur stelt dus voor tegen 1 Januari a.s. op te zeggen de geldleening ge sloten bij dc Rijksverzekeringsbank en een nieuwe geldleening groot f 68000 aan te gaan tegen 3 3/8 Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. De Voorzitter spreekt zijn genoegen uit, dat dit voordeel voor den polder bereikt is kunnen worden. Op het oogenblik zijn er geen meerdere leeningen, die voor conver sie in aanmerking komen, maar het Dag. Bestuur houdt er 't oog op gevestigd. De bebouwing van t Boschje. Bij de rondvraag informeert de heer Kaan of het Dag. Bestuur nog iets kan mededeelen over de bebouwing van het Boschje.. De Voorzitter zegt dat het hekend is dat de gemeente zich met een uitbreidingsplan bezig houdt. In den loop van deze week 1 ïeeft spr. een bezoek gehad van den heer Wieger Bruin en bij de bespreking zijn de meeninge-n over en weer uitgewisseld. Spr. verwacht dat er binnenkort vanwege de ge meente wel iets naar voien zal komen. Door de vacanties is de zaak vertraagd Spr. is zelf ook voor een maand niet vacan- tie geweest. Hierna volgt sluiting. Uit onze omgeving LANGEND1JK Maximumprijzen. Ten aanzien van naar Duitschland te ex porteeren. producten met recht van betaling over de clearing zijn de maximumprijzen voor roode, gele en witte kool op resp. f5, f5 en f3 bepaald, voor peen op f7, tomaten f10, uien f8 (gele nep), druiven f38, snij- boonen f 9. Zuurkool-inmaak. Zuurkoolfabrikanten van Langendijk zijn weer begonnen met in filialen te Brussel zuurkool in te maken. Dit geschiedt uit overweging, dat de zuurkool bij invoer in België met vrij hooge invoerrechten wordt belast, doch de witte kool, de grondstof er voor, niet. Een tulnbouwcursus? Getracht zal worden om vanwege de tuin- bouwvereenigingen Tuinbouwbelang te Noordscharwoude en De Eendracht te Oud karspel een tuinbouwcursus te houden.. Bij genoegzame deelname (bij 12 leerlingen wordt reeds subsidie door het Rijk verleend) zullen de lessen gegeven worden door den heer Van den Abeele te Oudkarspel. Verlaagd douane-tarief voor Duitschland. Tot 30 Nov. kunnen aardappelen in Duitschland worden ingevoerd tegen een recht van 2 Mark per 100 Kg., als ze wor den afgenomen door de „Saatgutstelle des Reiclisnahrstandes" te Berlijn. Verhoogde invoerrechten voor Zwitserland. Door een besluit van den Zwitserschen Bondsraad zijn alle verlagingen van' de rechten op groenten en fruit, welke vlak na de devaluatie in Sept. 1936 ingevoerd zijn, ongedaan gemaakt. Zoo zijn de in voerrechten voor druiven in kleine pakjes enz. van ten hoogste 5 kg. van 5 op 10 frs. of f4.15 gebracht in tonnetjes van ten hoogste 18 kg. idem en andere van 10 of 15 francs op f6.2214! NOORDSCHARWOUDE. Bestuursleden Banne Noordschar woude. Bij enkele candidaatstelling zijn op 10 September j.1. tot bestuursleden van de banne Noordscharwoude gekozen de heeren P. Blokker Sr. (aftr.) en K. Zeeman Jbz. Cvac.) Vischwedstrijd „Ontspanning". Zondagmorgen hield de hengelclub „Ont spanning" alhier een vischwedstrijd langs de Kerkmeerkade. Deze derde wedstrijd ken merkte zich door koud weer en een slechte vangst, In 12 maal een kwartier visschen wisten de 12 deelnemers slechts 5 baarsjes te vangen. De uitslag was als volgt: Eerste prijs f grootste baars) A. de Vries; tweede prijs D. Keppel 1 stuks; 3e pr. S. de Rijke 1 stuks; 4e prijs H. Dekker idem en 5e prijs P. Pool ook met een baars. Extraprijzcn waren er voor degenen, die de meeste witvisch hadden gevangen. (Wie er een vangt, betaalt een cent aan de pot.) De eerste extra-prijs was voor D. van Seven- ter met 3; tweede prijs Jb. Bullooper met 2 Strafzitting van Vrijdag 10 Sept. HET KAPITAAL ZAT 'M BLIJKBAAR DWARS. De„ Kantonale zitting was ditmaal een groote parade met een klein garnizoen. Mr. Dr. Buiskool van Schagen fungeerde thans als waarnemend ambtenaar en re- quireerde straffen die niet voor de poes waren. De eerste candidaat, die zijn exa men moest afleggen, was een dikke bol- wangige reus uit Zoeterwoude, C. v. d. L., thans pensiongast van het achter het Pa leis van Themis gelegen Hotel de Houticn Lepel. Dit heerschap was door den hoofd agent Ramakers slapende aangetroffen op een bank in het Victoriepark. Van slape righeid kon hij zijn eigen naam niet vin don en gaf toen maar op te heeten: C. de Boer! Het bleek echter dat hij alle reden had om die truc te lanceeren, want hij was de vandaal, die uit wrok over de ongelijke verdeeling van gangbare pasmunt en on roerende goederen een vijftal spiegelruiten hij de firma Vroom en Dreesmann had ka pot gegooid. Onze dikzak, heusch niet den indruk makende van een permanente hongerlijder, toonde zich nog altijd een on verschillig stuk mensch en repliceerde op 't requisitoir, waarin f 15 boete of 10 dagen werd gevorderd: Ja, of u 15 of 100 gulden boete vraagt, dat is mij om 't even, ik heb toch geen geld om te betalen. Dc kanton rechter deed dan ook geen moeite meer, om een hoogen prijs te bedingen, doch legde 10 gulden boete of 8 dagen verlengd pension in het hierboven aangewezen ho tel op. Bergen. HET WAS HIER DE BROKKENGENEZER DIE ZELF BROKKEN MAAKTE. Dokter S. S. uit de Rijp had op 18 Juli de onoplettendheid te Bergen op den Russenweg met zijn wagen een al te scher pe linksche manoeuvre te maken, waardoor hij tegen het motorrijwiel van den chauf feur Anton Pelt uit Schagen aanboemelde, waarop Pelt op zijn beurt met een boom caramboleerde. De schade bedroeg f 4.85 en de dokter, die geen chicanes maakte, was, het feit erkennende, tevens zoo be leefd den motorrijder direct tegen kwitan tie schadeloos te stellen. BIJ GEBREK AAN VOLDOENDE BELANG STELLING MAAR VRIJSPRAAK. Een zekere mijnheer Th. N. J. P., uit Amsterdam had 20 liter benzine vertuft om tijdig als verdachte present te zijn. Hem was aangewreven, dat hij te Bergen zonder noodzaak op 6 Juni met zijn auto op het fietspad in de Eeuwige Laan te Bergen had gereden. De delinquent zei royaal, dat hij zich van niets bewust was en als er varen autobestuurder dergelijke stommi teiten niet zou uitspoken. De 2 getuigen de Zwart en Kok, schitterden door afwezig heid, zoodat mr. Buiskool van verdere actie afzag en met succes vrijspraak requireerde. De nalatige getuigen zullen nu echter de kosten moeten goed maken, aangezien mir. Buiskool acte van de niet-verschijning ver zocht. Zijpe. DE DOCHTER MAG NIET Zóó MAAR VAN SCHOOL THUISBLIJVEN! Als het Rijk vader en moedertje gaat spelen, dan vallen er soms rake klappen. Zoo is het gezin Adr. K. en Grietje K. te Zijpe gezegend met een flinke, bijna 14-ja- rige dochter Cornelia, die al aardig wat in of buiten het gezin kan presteeren, maar nu gehandicapt is door dc hinderlijke wets bepaling, dat ze per sé tot haar 14e jaar de lagere school moet bezoeken, niettegen staande zij nu de 7e klas al voor de twee de maal meemaakt. De ouders zijn echter zoo vrij, het meisje zoo nu en dan thuis te houden, waardoor echter een strafver volging het schadelijke resultaat wordt. De vader had al eens terecht gestaan en was toen zoo mal geweest om te bewe ren, dat het rijksdaaldertje boete hem niet kon deeren, maar nu Was moeder Griet van de partij en stond heden in het hoekje waar de klappen vallen. De royaliteit van papa was haar thans noodlottig. De kantonrechter legde haar 2 knaakjes op of 3 dagen, met de waarschuwing, dat bij herhaling de boete door nóg meer rijks daalders verzwaard zou kunnen worden. Dirkshorn. VAN DE DRUP IN EEN SLAGREGEN. J. W., een los-arbeider uit Dirkshorn, was op laatsten kermiszondag te Alkmaar te feesten „weest" en alstoen voor een of andere overtreding naar het bureau van politie overgebracht. Daar beging hij de domheid om een valscben naam. Ja. v. d. Molen, en een even valsche woonplaats, Purmerend, op te geven, uit vrees, dat zijn ouders zouden merken, dat hij in Alkmaar de peultjes had opgeschept.. Natuurlijk was dit geneesmiddel erger dan de kwaal, want hij had met geen mannetjes te doen, die aan seniele aftakeling laboreerde en het treurig gevolg was, dat hij heden tot 8 gulden boete of 6 dagen werd veroordeeld. Anna Paulowna. MEESTER LIET ER GEEN GRAS OVER GROEIEN EN TIKTE k CONTANT AF. Een jeugdig onderwijzer der lagere school te Anna Paulowna, W. S., kreeg on langs een licht defect aan zijn motor en werd te Warmenhuizen door een onbez. rijksveldwachter voor 2 overtredingen op de bon geslingerd. Waar echter heden bleek, dat de verbalisant, meer delicten verweten waren dan strafbaar waren, liep het gevalletje voor meester met een sis sertje af en werd hij veroordeeld tot 3 pe gels of 2 dagen, omdat achternummer en -letter niet verlicht waren. De schuld met Madamme Astrae werd echter staande de vergadering afgerekend, zoodat hij een uitnoodiging om te komen logeeten, niet behoeft te yreezen. BLAUW BAND-VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT en derde prijs S. Dekker met 1, na loting met A. Timmerman. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den voorzitter den heer. S. de Rijke, die den controleur, den heer A. Kieft dankte voor zijn welwillendheid, om mee te daan en de koude te trotseeren. Ondanks de slechte vangst was het een ge- noegelijken wedstrijd. WIERINGEN DEN OEVER. Den Oever krijgt een Accordeon Club. Zaterdagavond had een bijeenkomst plaats in de zaal van den heer Moeijes, om tot oprichting te komien van e«n accordeonclub. Om acht uur waren negen personen aan wezig en openide de initiatiefnemer, de heer Hekman, de vergadering. Spr. zette het doel der op te richten ver- eeniging' uiteen; o.a. zeide hij dat het niet de bedoeling was een club op te richten van enkel accordeonspelers, er mochten ook. andere instrumenten bespeeld worden, zoo als saxophoon, piano e.d. Hierna volgde di rect de opgaaf van xylophoon, saxophoon. en slagwerk. Daar dit mooie begeleidingslnstrumonten zijn kan het., bij voldoende studie, een goed geheel worden. De heer Hekman zeide dat de heer Zon van Hippolytushoef bereid was, tegen een matige vergoeding, als leeraar op te treden. Nadat verder alle aanwezigen zich als lid hadden opgegeven, werd direct begonnen met het. kiezen van een bestuur. Na eenig over en weer stemmen werd het als volgt samengesteld: D. Bakker Ezn., voorzitter; L. Hoftijzer, secretaris; J. Tij- sen Czn,, penningmeester, J. Hekman en. J. v. d. Schans, bestuursleden zonder por. tefeuille. Inmiddels kwamen nog twee personen zich als lid opgeven, welke tevens zeiden dat nog enkele personen als lid zouden toetreden. Als naam der nieuwe club werd gekozen „Spes Salutus". Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND (4 tot en met 10 Sept. 1937.)" Geboren: Alfred, zoon van J. Crans en E.' Mulder; Anton kis, zoon van A. v. Dongen en M. C. Mahieu; Wubohiena, dochter van B. llensen en A. Drenth; Anna, dochter van J. Muller en G. Kingma; Antje, dochter van P. Schat enR. Schmidt. Ondertrouwd: G. Buter en N. de Haan, Gehuwd: Geene. Overleden: (te Alkmaar) Jb. Snooij, m, 51 jaar. HOOGWOUD Burgerlijke Staml* Geboren: Boukje, dochter van IJ. van der Theodorus, zoon van Jan Kamps en van Zwaag en v. Neeltje Dekker. Jacob Wijnan Maria Jozefina Veldkamp. Cornelis, zoon van Nicolaas Theodorus Schilder en van Margaretha Afra Deken. Martinus, zoon van Johannes Theodorus Niele en van Guurtje Wij te. Geertje, dochter van Aris Appel en van Geertje de Beurs. Ondertrouwd: Dirk Kaan, oud 38 Jaar, landbouwer wonende te Winkel en Maria Catharina de Boer, oud 39 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud. Cornelis den Das, oud 23 jaar, smid, wonende te Barsin- gerhorn, en Maart je Grootewal, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud.. Getrouwd: Dirk Kaan en Maria Catharina de Boer, Cornelis den Das en Maartje Groo tewal. Overleden: Gerardus Aartman, oud 76 Jaar. Nanne Nannes, oud 54 jaar. Jan Beers, oud 23 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen, "Andries Kuiper en gezin, van Rarstnger- hom in Aartswoud E 10. Wilhelmina Kaver, dienstbode, van Oude Niedorp, naar Zuid einde D 44. Grietje van de Water, onderwij zeres, van Hoorn naar Kerkelaan C 34. Alida Wagemaker, dienstbode van Blokker naar Zuideinde D 23. Louwrencius Antonius Mooij, administrateur van Wognum naar Zuideinde D 18. Grietje Luidinga, ass. apotheker van Haarlem naar Noordeinde D 54. Wilhelmma Johanna Vriend, echtgenoote van L. A. Moov van Nibbixwoud naar Zuideinde D 18. ,t. „r Vertrokken personen. Aaltje WeVer, huishoudster, van Lange- reis A 11 naar Oude Niedorp. Jan Altenburg, boerenknecht, van Weere K 63 naar Heéloo. Hillegonda de Boer, zonder beroep, van Zuid- einde D 39 naar Ghecl (België). Cornelis Si- mon Barsingerhorn, boerenknecht, van Laiv gereis A 36 naar Koedijk. Reinoutje Marie Pool, verpleegster, van Noordeinde D 54 naar Amsterdam. Johanna Overbeek, huishoud ster, van Zuideinde D 23 naar Nieuwvsen. Maria Elisabeth Massing, van Noordeinde D 54 naar Hilversum, ass. apotheker. Lijsheth Blankman, zonder beroep, van Langere is A 31 naar Den 'Helder. Kornelis Pelt, zonder be roep, van Zuideinde D 38 naar Berkhout. Laurentia Wilhelmina Kuvpers, zonder be roep, van Weere K 25 naar Bergen. Maria Catharina de oBor, echtgenoote van D. Kaan naar Winkel. Klaas Toereppel, leerling-ma chinist, van Gouwe H 53 naar Vlissingen. Pieter Bood, ohef-rnonfeur, van Kerkelaan C 9 naar Mcdemblik (Middenmeer). Maart?© Grootewal, echtgenoote van C. den Das, van Pade B 25 naar Winkel,

Schager Courant | 1937 | | pagina 5