IV l%H I contröiegebied DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gangsters ter zee Als Mussolini in in boeien Duitschland komt Duikbootpiraat zou gesnapt zijn Tusschen tractor en aanhangwagen Chineezen staken terugtocht Italië eischt prootsr Een opstanding uit den dood Wrijvingen tusschen Polen en Dantzig Een vliegveld te Bergen 20 millioen meer voor werk- loosheidssubsidiefonds Mr. J. A. N. Patijn Min ister van Buitenlandsche Zaken De „Maasbode" in Duitschland verboden Legerkoks doodgeschoten KIJKEN is KOOPEK tj CLOECK Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. De conventie van Nyen onder.ee- Enormc demonstraties kend. - Vlootbeweging in de Middelland- rCGCVOCrillQfCIl sche Zee. Het accoord van Nyon is gister middag te half één onderteekend. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de lichte kruiser „Cairo" en de vierde flottille torpedojagers, bestaande uit een leider en acht jagers, gereed gemaakt worden om zich naar de Middellandsche Zee te begeven. Het juiste tijdstip van het vertrek dezer versterkingen is nog niet vastgesteld. Wanneer de flottille in de Middellandsche Zee zal zijn aangekomen, zullen zich daar in totaal veertig torpedojagers bevin den. De Fransche torpedobootjagers Audacieux, Fantasque, Terrible, en de torpedobooten Cyclone, Mistral, Sirocco, Typhon, Alcyon en Tornade zijn gistermorgen naar de Middel landsche Zee vertrokken. EDEN. Radiorede van Eden. Eden heeft gisteravond voor de radio een rede uitgesproken over het accoord van Nyon. Hij herinnerde aan de redenen, waarom de conferentie bijeen was geko men en gaf een uiteenzetting van de be palingen van het in twee dagen, dank zij den goeden wil der vertegenwoordigers der deelnemende mogendheden, tot stand ge komen accoord. Het optreden der dui'kboo- ten, welke koopvaardijschepen tot zinken brachten, kwalificeerde Eden als een soort van terrorisme van gangsters ter zee. Eden besloot zijn rede als volgt: Wij gelooven de zeeschuimerij der duikbooten in de Mid dellandsche Zee te hebben ingetoomd en wij hebben een politiemacht ingesteld. Wanneer duikbooten, welke ook, weder om trachten zich op den verkeerden weg te begeven, hoop en geloof ik, dat zij de kastijding zullen krijgen, die zijn verdienen. Engelsch oorlogsschip praalt onderzeeër in de buurt van Grie kenland. Bevestiging echter niet te krijgen Volgens uit Saloniki op de redac tie van het Joegoslavische blad „Po litica" ontvangen berichten zou ©en Engelsch oorlogsschip niet ver van Volos (Egeïsche Zee) een duikboot hebben gepraaid op het oogenblik, dat deze juist een Sovjet-Russisch tankschip had getorpedeerd. Onder bedreiging der kanonnen zou het Engelsche oorlogsschip de duikboot hebben laten stoppen. De geheele bemanning zou gevangen ge nomen zijn. De correspondent van „Politica" meldt niets aangaande de nationali teit van de duikboot. ('Dit bericht laten wij geheel voor rekening van „PQlitica".) De admiraliteit te Londen weet niets om trent dit bericht. Overigens had reeds gisterochtend te Lon den een overeenkomstig gerucht geloopen. Men zeide, dat het de Malaya zou zijn ge weest, die de duikboot zou hebben aange houden. De Malaya is te Moudros voor an ker gegaan. Deze oorlogsbodem heeft de admiraliteit in kennis gesteld van zijn aan komst aldaar, doch verder van geen enkel incident melding gemaakt. Ook te Athene verklaart men van niets te weten. De aanwezigheid van Mussolini te Ber lijn zal aanleiding zijn tot enorme demon straties. Naar men verzekert zullen Musso lini en Hitier het woord voeren in het Olympisch stadion voor een menigte van honderdduizend personen. De redevoeringen zullen per radio over de geheele wereld worden uitgezonden. Mussolini zal het woord voeren in het Duitsch. Men treft voorbereidingen voor een triomftocht der beide dictators van het Olympisch stadion naar het voormalig Keizerlijk paleis. Mussolini zal worden vergezeld door graaf Ciano, door Starace den secretaris generaal der fascistische partij en door drie secretarissen voor leger, vloot en lucht macht. Maarschalk Badoglio is eeregast van maarschalk von Blomberg bij de groote ma noeuvres van het Duitsche leger. Alles wordt in het werk gesteld om het bezoek van Mussolini aan Duitschland „voor zich zelf te doen spreken", zooals Hitier het uitdrukt. Ongeluk met doodelijken afloop te Oldenzaal. Op den Losserschestraatweg tusschen Ol denzaal en Losser, stond voorbij de hout zagerij een tractor met aanhangwagen, welke geladen was met zakken suiker. De chauffeur stond op den wagen om het dek zeil over de zakken te leggen. Van uit de richting Losser nader de een vrachtauto, beladen met dennen. De dennen staken aan bei de zijden ver uit den wagen, bij het passeeren werd de op den vracht wagen staande chauffeur van de auto geworpen, waardoor hij terecht kwam tusschen den tractor en den aanhangwagen. Het staat niet vast of de chauffeur dooi de uitstekende dennen werd geraakt, dan wal dat hij door den klap, dien de aan hangwagen bij het passeeren van de vracht auto ontving, van het voertuig viel. Chauffeur reed door De bestuurder van de met dennen bela den auto stapte uit den wagen, doch nadat hij zich van de situatie overtuigd had, ver dween hij weer snel in den wagen en reed door. Het slachtoffer, de 27-jarige ongehuwde expediteur, F. Wagenaar uit Boxtel, werd naar het R.K. Ziekenhuis te Oldenzaal ver voerd, waar hij in den loop van den mid dag is overelden. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Uit het onderzoek van de marechaussee is gebleken, dat de auto die het ongeluk heeft veroorzaakt, toebehoort aan de firma Weijtenkamp te Zaandam, bestuurd door den chauffeur B. uit Westzaan. CHINA NIEUWE VERDEDIGINGSLINIE IN VOLMAAKTE ORDE BE TROKKEN. JAPANNERS KUNNEN VER BINDINGEN NIET AFSNIJDEN. De terugtocht der Chineesche trbe- pen op de sterke verdedigingslinies bij het Noorderstation, Lioehang en Lotien vindt, naar ook van Japan- sche zijde wordt toegegeven, in vol maakte orde plaats en zonder dat het den Japanschen troepen tot nog toe gelukt is, het verband tusschen de Chineesche af deelingen te verbre ken. De Japansche vliegers ontwikkelden giste ren opnieuw een groote activiteit aan het Shanghaifront en verkenden de wegen, waarlangs de Chineesche troepen zich voort bewegen. Japansche oorlogsschepen op de Wangpoe beschoten de Chineesche stellingen in het gebied van Poetoeng. De Chineesche troepen hebben, naar Ha- vas meldt, vóór hun terugtocht, tal van hui zen in brand gestoken. Men denkt, dat de bedoeling van dezen brand is, een vrije op pervlakte te vormen, teneinde beter van de teruggetrokken stellingen uit te kunnen schieten. Op verschillende kaden van Jangsepoe wordt de ontscheping van Japansche troe pen en oorlogsmateriaal intusschen voort gezet. Een woordvoerder der Japansche troepen heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „United Press" verklaard, dat de Japan ners gedurende den opmarsch van Maan- i dag ongeveer duizend man hebben verloren. Opening Staten Generaal De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bij eengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer, op Zaterdag, den 18den September 1937, des namid dags te kwart voor drie uur. In vereenigde vergadering zijn de beide kamers der Staten-Gene raal bijeengeroepen in de Ridder zaal, op Dinsdag 21 September, des namiddags te half één. De Tweecle Kamer is bijeengeroe pen Dinsdag 21 September 4 uur. Aan de orde is dan de aanbieding der Rijksbegrooting en het opma ken van de nominatie voor het voorzitterschap. De Eerste Kamer zal dien dag te half vier bijeenkomen en vervol gens Woensdag d.a.v. 2 uur en Donderdag 23 September 11 uur, in verband met het voorstel om de Troonrede met een adres te be antwoorden en eeriige andere aan gelegenheden, als het trekken van afdeelingen en het benoemen van eenige commissies. Antwoord aan Frankrijk en En geland overhandigd. Het antwoord der Italiaansche re geering op de uitnoocliging tot deel neming aan de maatregelen tegen de zeerooverij is gisteravond den di plomatieker! vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland overhan digd. Italië weigert zich bij de over eenkomst van Nyon aan te sluiten, ten zij het een taak in den patrouil- ledienst op voet. van volledige gelijk heid toegewezen krijgt.. Het Italiaansche antwoord op het voor stel tot aansluiting bij het accoord van Nyon luidt: „De fascistische rogeering heeft de rege ling bestudeerd, die aanvaard is door de vertegenwoordigers der mogendheden, wel ke deelgenomen hebben aan de conferentie te Nyon, evenals het memorandum, geda teerd op 13 dezer en overhandigd door de zaakgelastigden van Frankrijk en Groot Brittannië. Uit deze documenten blijkt, dat ingeval van een toetreden van Italië al leen de Tyrrheensche zee aan Italië zou worden toevertrouwd om daar de controle maatregelen, vastgesteld ter conferentie, uit te voeren, terwijl praclisch dezelfde maat regelen in de geheele Middellandvsche Zee zouden blijven toevertrouwd aan de Fran sche en Engelsche vloot. De toestand,- die hieruit voor Italië zou voortvloeien, is onaanvaardbaar. Zijn vitale belangen in de Middellandsche Zee en het feil, dat langs zijn verbindingslijnen het meeste verkeer vaart, bepalen den eiseh, dat Italië voorwaarden van absolute pariteit krijgt met onverschillig welke andere mo gendheid in onverschillig welke zone der Mdddellandsche Zee. Regen te Tientsin belemmert Ja- pansch offensief. Het Japansche offensief aan weerszijden van de spoorlijn Tientsin—Poekau vordert tengevolge van den hevigen regenval, zooals sinds twintig jaar niet meer is voorgekomen, slechts uiterst langzaam. Een ernstig probleem voor de Japanners vormen bovendien de benden die in het étappe-gebied een voortdurende guerilla voe ren, zoodat sterke afdeelingen Japansche troepen moeten worden gereserveerd, om den aanvoer van munitie en levensmiddelen te beschermen. Chineezen rukken Kalgan binnen. Volgens een bericht uit Nanking zijn de Chineesche troepen Kalgan binnengerukt. Deze stad is gelegen op 1G0 kilometer ten Noordoosten van Peiping aan den spoorweg PeipingSoeijan en wordt beschouwd als de sleutel tot Tsjahar, Jehol en Mongolië. Latere telegrammen echter meldden weer dat Kalgan door de Chineezen is ontruimd, in verband met een hevigen Japansche te genaanval. De laatst ontvangen telegram men melden tevens, dat de Chineezen Ta- toeng hebben ontruimd, waar 'n belangrijke vertakking van den spoorweg in het Noor den van Sjansi ligt. Russische instructeurs. De Asahi meldt uit 'Hongkong, dat het Chineesche leger ten Zuiden van Kwan- toeng, geheel gebolsjewiseerd is. Iedere di visie staat, volgens de Asahi, feitelijk on der bevel van een twintigtal Sovjet Russi sche militaire instructeurs. Italiaansche troepen te Sjanghai. De eerste Italiaansche troepen, d'ie se dert den Boxer-opstand in China worden ontscheept, zijn thans te Sjanhai met de „Conta Biancamane" aangekomen. Zij be staan uit 7S1 grenadiers uit Savoye, die voorheen tc Addis Abeba gestationneerd waren. BRITSCH GENEESHEER BRENGT EEN OVERLEDENE TOT LEVEN. Het is den Britschen chirurg Dr. Knowls gelukt een reeds overleden man tot het le ven terug te roepen Volgens de Daily Express was de acht en twintigjarige inwoner van Frencheville, Leo- nard William Warren, bij een auto-onge luk zoo ernstig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Lincoln onder de handen van chirurg Dr. Knowles te 7.45 's avonds over leed. De ademhaling stopte en ook het hart beëindigde zijn functie. Kunstmatige zuurstoftoevoer werd toege diend, terwijl hartinjecties werden gegeven. Alles tevergeefs. Het hart bleef dood. Dr. Knowles maakte toen een in snijding tot de bovenste hartkamer en masseerde het hart zelf. Het be gon opnieuw te kloppen. Daarna werd gedurende twee uur kunstmatig zuurstof toegevoegd en tot groote voldoening van Knowles en zijn collega's begon de patiënt na dien tijd opnieuw adem te halen. Hij werd daarna naar de zieken zaal vervoerd, waar hij bij korte tusschenpoozen het bewustzijn her won. Hij leefde tot 12.15 uur voormiddags. Toen stierf hij. Zijn wonden waren te ernstig. Kinderen te Dantzig met geweld naar Duitsche school gebracht. De politieke politie van Dantzig heeft wederom zeven Poolsche brievenbestellers gearresteerd en hun exemplaren van twee Poolsche dagbladen ontnomen. Bovendien zijn zeven Poolsche dagbladen in beslag ge nomen, omdat, zij berichten hadden gepubli ceerd betreffende de laatste gebeurtenissen te Dantzig eveneens betrekking hebbend op het verspreiden van Poolsche lectuur in de Vrijstad. Ook zijn weer twee gevallen voorgekomen, waarin Poolsche kinderen met geweld naar een Duitsche school werden gebracht. De Poolsche commissaris, generaal Cho- dacki, heeft in verband hiermede stappen gedaan bij den Dantzigschen senaat, waar de vice-president Hut, die Greiser vervangt, verklaarde, dat het in deze gevallen gaat om willekeurige daden gepleegd door subalterne organen tijdens de afwezigheid van de hoogste autoriteiten van Dantzig. Op bevel van den vice-president van den senaat zul len dergelijke incidenten niet meer plaats hebben. Hebben wij onlangs kunnen mel den, dat het Departement van De fensie plannen koesterde om in de Bergermeer een militair vliegveld aan te leggen, thans kunnen wij be richten. dat deze plannen reeds een vasten vorm hebben aangeno men en de aanleg van een vlieg terrein verzekerd is. Uit betrouwbare bron deelde men ons mede, dat de terreinen, toebehoorende aan de erven Jiidell, groot 40 II.A., die van den heer C. Schoen, ter axootte van 18 H.A. en van den heer Appeldoorn, groot 30 H.A., reeds in handen zijn van Defensie. De koopacten zijn reeds bij notaris Van Riet gepasseerd, met d'icn verstande, dat De fensie zich tot 1 December a.s. het recht voorbehoudt den koop ongedaan te maken. Aangezien het. geheele terrein een opper vlakte zal hebben van 140 bunder, zijn dus alreeds 88 H.A. in handen der Regeering. Defensie schijnt er haast achter te zetten, want met de overige eigenaren van de be- noodigde landerijen is men ook reeds in onderhandeling. Het zijn de heeren Blokker, Leijen, Foreest en de wed. Stuij en van Rui ten. Van de heeren Zuurbier, Jonker en Blom zal Defensie een gedeelte van hun ter rein noodig hebben. Het terrein wordt begrensd door den Groeneweg, tot aan het woon huis gelegen bij de „Karperfon" en strekt zich vandaar in Zuidelijke richting tot den dijk uit. Het omvat dus vrijwel het geheele Zuidelijke ge deelte van de Bergermeer. Het Na tuurbad „De Karperton" met het woonhuis en den daaromheen gelegen boomgaard, valt er dus net niet in, zooals wij oorspronkelijk hebben ge meld. Verwacht wordt, dat in den loop der vol gende week, ook de resteerende 52 H.A. in bezit zullen zijn van Defensie. Temeer, om dat het meer kleine stukken grond zijn, welke nog moet worden aangekocht. Het ligt in de bedoeling reeds begin De cember met den aanleg van het vliegveld een aanvang te maken. Dit nummer bevat 8 pagina's 1 J EERBERICHT DE BILT S EINTs Verwachting: Zwakke tot mati ge naar West of Zuidwest krimpende wind, opklarend in den nacht, overdag zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op regen, iets kouder des nachts, later iets zachter Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Barometerstand hedenmorgea Fair 758 Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het werkloos- heidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt: In de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, behoorende bij de ont werpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de ver hooging van de rijksbijdrage aan het fonds van f 46.000.000 tot f 53,000.000,- het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa f 20 a f 25 millioen. Volgens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhooging der uitgaven met f 20.690.000. Deze verhooging is toe te schrijven, eenerzijds aan de omstan digheid, dat de gemeenteiijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hooge- re bedragen zijn gestegen dan aanvankelijk verwacht word, als gevolg waarvan het ge raamde bedrag wegens gewone bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, an derzijds aan een stijgende behoefte aan bij zondere bijdragen (extra- en belastingbij- dragon) bij onderscheidene gemeenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. Definitieve benoeming. De Regeeringspersdienst deelt mede: Tot minister van Buitenlandsche Zaken is met ingang van 1 October a.s. benoemd mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. Hoewel niet aangesloten bij een politieke partij, is mr. Patijn van liberalen huize. Eerste partij haring naar Rusland Thans is, aldus het Hdbld., een begin ge maakt met aflevering van de eerste partij haring, bestemd voor Rusland. In den loop van deze week moeten van Scheveningen uit ruim 7500 Schotsche vaten worden afgele verd, hetgeen in de omgeving van de havens groote bedrijvigheid meebrengt. De haring wordt in motorschuiten geladen ter verzen ding naar Rotterdam. Daar wordt de haring in een Russische vrachtboot overgeladen. In overleg met het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Himmler, de chef der Duitsche politie, de „Maasbode"in Duitschland verboden. Het varkensvleesoh dat zfl ver strekten was niet deugdelijk. Daily Express verneemt uit Warschau, dat drie legerkoks, in garnizoen te Lenin.- grad, zijn gefusileerd op grond van het feit „dat zij bedorven vleesch aan de soldaten van het Sovjetleger hebben verstrekt." Tien man van het garnizoen stierven 4 weken geleden, nadat zij varkens vleesch hadden gegeten uit de legercantine. Onderzoekingen houden aan, dat het var ken dagenlang ziek was geweest alvorens door de koks te zijn geslacht. Deze beschuldigden de legercommissaris hun het varken te hebben toegewezen, doch het militair gerechtshof nam met dit ver weer geen genoegen en veroordeelde de na latige koks tot de kogel.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1