RADIO [ie de stormduivel de „"au Heutsz" op drift joeg Metaalsnijden door middel van lichtgas Het verboden grondgebied Drukkerijbrand te Amsterdam opeu>ettfe"(?inso SPECIAAL VOOR.DE TIC. sterfgevallen tot een derde verminderd i GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL j DOOR; EDGAR RICEÏ SURROUGHSi No. 7. Spoedig begrepen zij. dat hun leven niet veilig was, als niet stevige wan den hen van de dieren der wildernis gescheiden hielden. De volgende morgen, onmiddellijk na hun schraal ontbijt begon Lord Greystoke aan het bouwen van hun huis. Dit was moeilijk, ofschoon hg slechts één kleine kamer maakte, doch na twee maanden hadden zg een behoorlijke woning en afgezien van de steeds dreigende aanvallen der wilde dieren, waren zij niet on gelukkig. 's Nachts snuffelden de grote, wilde dieren om hun hut, doch ze raakte spoedig gewend aan deze onheilspellende geluiden. Soms had den zij een glimp opgevangen van grote, op mensen gelijkende figuren, maar nooit voldoende dichtbij om te kunnen constateeren of dit mensen waren of dieren. Op zekere middag, terwijl Greystoke bezig was aan de uitbreiding van hun huis, kwamen er een aantal kleine, verschrikte aapjes, gillend en kijvend door de bomen. Zij wierpen angstige blikken achter zich en bleven tenslotte bij Greystoke staan, terwijl ze vreeselijk te keer gingen, alsof zij hem wilden waar schuwen voor een groot gevaar. Tenslotte zag hg het het ding, waar de kleine apen zoo bang voor waren de vreselijke, op een mens gelijkende aap, waarvan de Greysto- kes zo nu en dan iets hadden opge vangen. Hij kwam uit de jungle te voorschijn en terwijl hij naar voren kwam, liet hij een diep, brommend geluid horen. Greystoke, die een eindje van de hut verwijderd was, had alleen een bijl bij zich en het verscheurende monster wilde hem de terugweg afsnjjden. (Nieuwe spelling.) Twee maal door andere schepen geramd. De gezagvoerder van de „Van Heutsz", de heer D. J. Huver, die hiermee tevens zijn laatste reis maakte, heeft bij de directie van de K.P.M. te Batavia een uitvoerig rap port ingediend over de stranding tijdens den typhoon. In den nacht van 1 op 2 September had de typhoon een phenomenale windkracht, welke door het observatorium te Hongkong werd geschat op 164 mijl. Het vrij zwaar beladen schip arriveerde 1 September des ochtends te Hongkong, van Swatow komen de. Men meerde op den typhoonboei en trof de noodige maatregelenv. Op 2 September te 1.40 uur nam de windkracht toe bij vallenden barometer. De machines stonden stil. De beide ankerkettingen hielden zich goed. Te 3.25 uur kreeg de wind de kracht van een orkaan. De machines draaiden lang zaam vooruit, om den trek op de kettingen te venninderen, doch te 3.40 uur brak de ketting, zoodat het schip op drift kwam. Te 3.52 uur volgde een aanvaring mot een ander schip (dat later bleek te zijn de „Gertrude Maersk" waaivan de boeg dwars aan stuurboordzijde van de „Van Heutsz" indrong. Er werd echter geen schade aan gericht onder het hoofddek. In den vreeselijken storm werden de red dingsbooten in gereedheid gebracht. Alle passagiers werden nogmaals gewekt en ont vingen order de zwemvesten aan te gorren. Het was toen onmogelijk geworden om in den wind te staan. Boven dien was er absoluut geen licht, zoodat men niets kon zien. Te 3.57 uur dook midscheeps aan stuur boordzijde de steven op van de „Hai Li". Door volle kracht achteruit te stoomen werd een aanvaring ter plaatse van de machinekamer voor komen, dooh de botsing greep plaats ter hoogte van ruim II, waar het water met groote massa's binnen stroomde. Toen verdween de „Hai Li" al^ een schim. In den hevigen regen had daarna weder een aanvaring plaats mot de „Gertrude Maersk" en wel zoodanig, dat er gevaar voor de passagio j-s begon te dreigen, daar de slagzij van de „Van Heutsz" steeds groo- ter werd. De „Gertrude Maersk" schoof weg en even later strandde de „Van Heutsz" bij wilde zee en ontzettende windkracht. Bij het aanbreken van den dag bleek, dat het sohip, waar zich nog vele passagiers op bevonden, gestrand was op Green Island. Langzaam nam de storm in hevigheid af. Het schip bleek in zeer ongunstige positie ,te verkeeren. Alhoewel de radio beschadigd was, slaagde de marconist er toch in, een htilpsein uit te zenden. Twee veerbooten snelden ter hulp en een daarvan slaagde er op schitterende wijze in, langszij te komen en de overgebleven passagiers over te ne men. Des middags arriveerde de Neder- landsche consul-generaal, de vice-consul en de agent van de K.P.M. De heer Huyer beëindigt zijn rapport met de woorden: „Dit is de beschrijving van de ramp, waartegen wij ons naar beste weten hebben verzet, doch waartegen, gezien de geweldige natuurkrachten, weinig te doen viel." Gisterenmorgen tegen elf uur werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel Raamgracht no. 20, hoek Ververstraat, in welk huis gevestigd is de drukkerij v. d. comm. venn. drukk. voor heen Ridderinkhof, Ruijs en Co. Daar de brand gepaard ging met een sterke rook ontwikkeling, zoodat. uit de ramen der bo venverdiepingen dikke rookwolken ontsnap ten, liet de brandmeester van de eerste aan wezige motorspuit het alarm middelbrand geven, waarop versterking aanrukte. Het bleek, dat de brand woedde in de getijk- straatsche verdieping, waar de drukkerij ge vestigd is geweest. De machines waren echter reeds in verband met de verhuizing van het bedrijf gedemonteerd en vrijwel geheel over gebracht., zoodat de inventaris niet groot was. Met een straal via een zijdeur wist de brandweer het vuur te blusschen, waardoor de brandschade tot. de gelijkstraatsche ver dieping beperkt bleef. Het houten plafond was echter al even doorgebrand, doch tijdig ingrijpen heeft verdere uitbreiding verhin derd. De bovenverdiepingen, waar het kan toor en opslagplaatsen zijn gcvesligd, hebben nogal door de rook te lijden gehad. De oorzaak van den brand is nog onbe kend; de politie stelt een onderzoek in. De brand trok op dit uur veel publiek, doch de politie zorgde voor een ruime afzet ting. De merkwaardigheid bij dezen brand is dat het perceel is verkocht aan de naast- wonende firma Leeuwenberg, die de inven taris nog niet had overgebracht. Nieuw model snijbrander In een der werkplaatsen der ge meente-gasfabrieken te Amsterdam hebben wij gister een demonstratie bijgewoond, met een snijbrander, die nu eens niet-, zooals gebruikelijk is met acetylcengas werkte, doch doodgewoon met lichtgas, zooals dat door de gewone gasleidingen, die in elk perceel zijn aangelegd, door de gemeente-gasfabrieken geleverd wordt. De resultaten moeten nog gunstiger zijn dan die van de acetyleenbranders. Op de gebruikelijke wijze wordt de vlam gevoed met zuurstof, doch de tweede vocdingsslang die anders met den acetyleenontwikkelaar of met den acetyleen-cylinder verbonden is, wordt thans eenvoudig aangesloten op de gasleiding. Bij een gasdruk van 60100 mm. waterkolom kan materiaal tot 150 mm. dikte gesneden worden. 100 mm. is de nor male druk, waaronder de gemeente-gasfa brieken te Amsterdam lichtgas leveren. Door het lichtgas te comprimeeren tot een druk van 500 m.m. kan materiaal tot een dikte van 300 m.m. gesneden worden. De voorverhittingstijd is bij het snijden met lichtgas iets langer dan bij acetyleen, doch dat is een kwestie van enkele secon den, en zoodra de vlam begint te snijden, is de snelheid minstens even groot als bij een acetyleenvlam. Daarbij komt, dat. liet snijvlak aanzienlijk beter is, geen braam heeft en vrijwel niet meer bewerkt behoeft te worden. De beide grootste voordeelen zijn echter de grootere veiligheid en de kostenbespa ring. Herhaaldelijk immers komen in ver schillende bedrijven nog ongelukken voor door hot ontploffen van acetyleen ontwik kelaars, die spoedig verslijten, waarop, streng toezicht noodig is en waaraan de ar beidsinspectie dan ook zeer hooge eischon stelt. Bovendien kost de aldus ontwikkelde acetyleen circa 70 cent per kubieke meter. De prijs van lichtgas is zeer veel geringer in Amsterdam zelfs voor industrie-doelein den circa 4 cent per kubieke meter, waar door het snijden met lichtgas een bespa ring zal opleveren van 80 procent. De gas bedrijven in Nederland die voortdurend de leuze „Doe het met gas" propagoeren, too- nen dan ook zeer veel belangstelling voor deze vinding, die zelfs in de kleinste werk plaats toegepast kan worden. NEEM VOOR DE WASMACHINE ALLÉÉN „OVERVETTE RINSO"l Eindelijk een speciaal wasmiddel, waarbij nu eens terdege rekening Is gehouden met de mogelijkheden, die de wasmachine biedt De nieuwe Rinso lost on middellijk in lauw water op en geeft een overvloedig schuim, omdat zij „overvet" is. Bovendien bevat Rinso bijzonder werkzame bestanddelen, die het tijd rovende voorweken van de was overbodig maken. En het Rinso-sop, waarin U heeft gewassen, behoeft U niet weg te doenl Na het witte goed kunt U achtereenvolgens nog het gekleurde goed, het flanel en het tricotgoed in hetzelfde Rinso- sop wassen voor slechts 12^ ets. Lees slechts de eenvoudige gebruiksaanwijzing. Als U een wasmachine bezit, neem dan voortaan geen ongeschikte wasmiddelen meer, maar uitsluitend: WASMACHINE Jaarlijks beswijken in ons land 4000 personen aan de ge vreesde kwaal. Op een één dezer dagen te Hoorn gehouden vergadering van „San tos," de vereen, voor tuberculose bestrijding, instelling van den Ned. R.K. Middenstandsbond, hield de directeur-geneesheer, Dr. IJ. Oosterbaan, 'n voordracht over ont staan, verspreiding en bestrijding van de tuberculose. De intensieve bestrijding in de laatste 20 jaren, heeft de gevreesde ziekte zoodanig teruggedrongen, dat de sterfte in die periode tot 1/3 is teruggebracht. Niettemin vallen in ons land nog jaarlijks ca. 4000 personen aan tu berculose, een getal grooter dan dat voor alle andere besmettelijke ziekten tezamen. PROGRAMMA VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937. Hilversum I. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 2.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. .00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelspel. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoon muziek. 2.00 Causerie „Groote zangers uit het ver leden" (Met gr.lp.). 2.45 Orgelspel. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonplaten. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Lucky Birds en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „De opbouw van Drente", causerie. 7.20 GrEimofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten VGP. 7.35 „Laat Uw kinderen niet zonder gods dienst opgroeien", causerie. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 „De Statenbijbel", causerie. 9.00 The Kilima Hawaians, en planc 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijidng. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. Algemeen programma, verzorgd door deq KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram of boonplaten. I.15 KRO-Melodisten, solist en gramofoon muziek. 3.00 Orgelconcert. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De KRO-Luchtlijn". 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 De Lecuana Cuban Boys. 9.00 KRO-Kamerorkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. II.1512.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 11. De meeste leden van dit dubieuze gezelschap schenen vermoeid en lusteloos te zijn, en luis terden lui zittend naar de slechte vertolking van de zigeunermuziek, gespeeld door een imitatie zigeuner-band. Verveeld namen de hertog en Simon eenigen tg'd lang hun omge ving op, hoewel zij het gesprek woord voor woord volgden, daar zg de mogelijkheid om met de bezoekers der herberg in contact te karnen niet wilden laten voorbijgEian. Doch er gebeurde niets. Niemand viel hen zelfs lastig. Niettemin was Simon toch blij, dat hg zgn zware revolver in zijn binnenzak had. Hg voelde dat zjj voortdurend werden opgenomen en hoewel de meesten erg vermoeid keken, be hielden sommigen een loerenden blik. Nu en dan traden er nieuwe bezoekers binnen, voor- a.-gaan door een vlaag van ijskoude wind en juw. Af en toe trok iemand zijn dik be vroren pelsjas aan en verdween in den nacht. Onder de lage zoldering verzamelden zich dichte rookwolken van goedkoope tabak, en de sleehte band speelde het eene stuk na het andere. Eindelijk traden drie arbeiders binnen, geheel en al met sneeuw bedekt. Zij waren een beetje dronken, twee van hen klapten en riepen om „Jakko". Het gezicht van de derde scheen Simon vaag te herkennen, het viel hem op toen hij toevallig in de richting van hun tafeltje keek. Met afschuw bemerkte hjj den loenschen blik van den man en zag, hoe hg onder de tafel onophoudelijk zgn vingers in elkaar strengelde. Ook de anderen riepen nu om „Jakko" en hierop speelde de band een vroolijk wgsje, ter wijl door de achterdeur een danser binnen kwam. Hij was uitgedost in een fantastisch costuum van linten en gedroogd gras, dat veel overeenkomst vertoonde met de traditioneele Hawaïan-dracht. Als hij draaide, fladderden de linten om hem heen. Verder had hij een enormen trommel bij zich en op zgn hoofd droeg hij een ketelvormigen ''troohoed, die sterk aan het hoofddeksel van Robinson Crusoë deed denken. Hij liep naar het verlicht middengedeelte der zaal en" begon daar een wilde dans on de maat van het eentonig ge- klen der anwezigen. Nadat de Reichleau eenigen tijd naar hem gekeken had, wendde hg zich ongeduldig af. „Die kerel za' dat uren lang kunnen vol houden," zei hij ongeduldig. „Hg is, of hij doet zich voor. -is een ..wonderdokter" van de Alti dat is een soort dokter uit de eenzame Russische hoogvlakten van Noord Mongolië, waar de Tartaarsche stammen nog steeds de geestesbezwering hunner voorvaderen bedrij ven. Ik denk dat we beter gaan kunnen, hier is niets meer voor ons te doen." Doch Simon luisterde niet Zijn schrandere oogen waren als gehypnotiseerd gericht op den ronddraaienden danser. Hij was zoo voor zichtig om niet naar den hertog te kijken, zelfs vermeed hij hem te naderen of met hem te spreken, doch eensklaps gaf hij hem een duwtje en zijn hand vol verbazing aan zijn mond brengende, fluisterde hij: „Zie je niets? Dat is Jack Straw." HOOFDSTUK VI. Het geheim van de mijn. „Je hebt gelijk, kerel, je hebt gelijk!" riep de hertog buiten adem uit. „Ik ben blij, dat je bij me bent. Dat zou mg nu absoluut ont gaan zijn." Langen tijd bleven ze zwijgend zitten, ter wijl de danser hen en weer sprong, op zgn tamboerijn sloeg en zgn linten en gedroogd gras om zich heen liet fladderen. Zijn gelaats trekken konden zij niet zien, daar hg een af schuwelijk masker droeg. Hij was een groot, krachtig man, doch deze verschrikkelijke in spanning bracht kleine beekjes zweet op zijn voorhoofd, dat ook langs zijn nek en zijn ar men stroomde en de overige naakte gedeelten van zijn lichaam waren spoedig eveneens be dekt met zweet. De rook werd dikker en hing in dichte wol ken onder de lage balkenzoldering. Het was uitgesloten dat er een beetje frissche lucht van buiten kon binnen komen en langzamer hand werd de atmosfeer in deze oververhitte zaal bijna ondragelijk. Met een laatsten sprong en een slag op de tamboerijn was de dans eindelijk afgeloopen; de Reichleau wierp eenige kopeken op den grond, keek den man aan en knipoogde. De danser raapte het geld op en boog zich over de tafel. De hertog zei slechts vijf woorden in het Russisch tegen hem: „Je drinkt toch wat? Ga zitten." Het was niet alleen zijn woordenkeus, doch vooral den nadruk die hij erop legde, die maakte dat de man hem met opmerkzaamheid aankeek, doch de Reichleau wist waar hij aan toe was. Opzettelijk was zijn woordkeus en de toon, die hij had aangeslagen, dezelfde die een Russisch aristocraat gebruikt zou hebben tegen een kunstenaar. Niet een vriendschap pelijke invitatie van den eenen arbeider te genover den anderen in een* staat waar alle menschen gelijk zijn. De zware gestalte, die nog steeds het masker van den wonderdokter droeg, nam een stoel en plofte erop neer. Zwg- gend kruiste hij zijn gespierde beenen en haal de een tabaksdoos en papier voor den dag om voor zichzzelf een cigaret te rollen. De Reichleau riep .de slordig uitziende vrouw en een nieuw rondje van den brande wijn, die veel op Sleigowitz leek, werd voor hen neergezet. Met zgn prachtige grijze oogen keek de hertog aandachtig naar den danser. Hij was ervan overtuigd, dat ze nu op het goede spoor waren; had de man bruutweg geweigerd of opgemerkt, dat deze invitatie veel op een commando geleek, dan had hij de zekerheid gekregen, dat zg zich vergist hadden en dat de man niet meer was, dan een doodgewone moujik. Het scheen dat de danser begreep, dat hun bezoek geen alledaagsche gebeurtenis was, want hij nam de uitnoodiging volkomen kalm aan en hieruit bleek, dat hij geen ge wone volksdanser was. ».Wij zgn eenige dagen In Moskou op be zoek", begon de hertog met zachte stem. „Komen er hier veel Amerikanen?" „Können Sie Deutsch sprechen?" vroeg de danser zacht. „Jawohl", antwoordde de Reichleau bijna toonloos. Daar Simon maar weinig van Duitsch ken de, luisterde hij zeer aandachtig toe. „Uitstekend", vervolgde de danser in de zelfde taal, steeds een anderen kant uitkij kend. Het leelijke masker verborg de bewe gingen van zijn lippen. „Ik ben ook een Amerikaan, evenals alle andere aanwezigen in deze zaal. Net zooveel Amerikaan als u zelf bent, ouwe jongen..! Vooruit, vertel me nu de waarheid." Een glans van humor straalde uit de Reich- leau's doordringende oogen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij beleefd, „doch ik zoek een Amerikaan en ik dacht dat Jack Straw mij wel iets over hem vertellen kon." „Zóó." De danser scheen na te denken. „Hoe kan ik weten, dat u niet van de politie bent?" „Dat moet je voor jezelf uitmaken", ver volgde de hertog luchtig. „Als ik je mijn pas zou laten zien, zou je misschien zeggen dat die valsch was". „U bent niet van de politie", zei de ander beslist. „Geen enkele spion van de Ogpoe zou een artist aan de tafel geroepen hebben, zooals u dat gedaan heeft. Toch liep u gevaar, want dit is de gebruikelijke toon niet hier in Moskou." De Reichleau glimlachte en was verheugd dat zijn list begrepen was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 4