dndddd Raad Wieringerwaard Bouillonblokjes uit ondermelk te Alkmaar. Zuiderzee-land Maandag 20 September 1937 "ïweede blad Wat zal er verder nog gevon den worden? De veelzijdigheid der caseïne biedt ook Nederland mogelijkheden. Caseïne, de gedroogde en gemalen vaste stof van de ondermelk, wordt meer en meer een grondstof die de aandacht trekt wegend zijn veelzij dige toepassingsmogelijkheden, die voor den leek zeker wel eens aan het fantastische grenzen. Als er over caseïne gesproken wordt, dan denken wij nu wel het allereerst aan melk- wol, aan de uit caseïne gewonnen spinstof Lanital. Het is zeker niets te veel gezegd, als mien lanital een groote toekomst voor spelt, want de Italiaansche patenten van de Smia Vïscosa zijn door Engeland, Frank rijk, Duitschland, Nederland, Denemarken, Polen en Canada aangekocht en alleen de Franschen willen nog dit najaar een aan vang maken met een productie, welke groo- ter is dan de Italiaansche. Ook elders heeft men met succes proeven genomen, om ca- seine tot eenweefstof om te zetten. Doch hoe geslaagd al deze experimenten ook mo gen zijn, zelfs de Italiaansche jaarproduc tie van lanital bedraagt op het «ogenblik nog niet meer dan een 1200 tot 1500 ton en de productie is, in vergelijking met den prijs van natuurlijke wol, nog te duur. Bo vendien heeft het kunstproduct nog eenige gebreken, die de chemici en physici eerst nog moeten verbeteren. Galalith en bouillonblokjes. Van veel grooter beteekenis dan als spinstof is de caseïne op het oogenblik als grondstof voor gala- Idth (kunstsiersteen) en voor bouil lonblokjes. Hoe groot de beteekenis van caseïne voor al voor deze laatste industrie is, blijkt uit de cijfers, die het Duitsche Rijksvoedingsbu- reau daaromtrent dezer dagen publiceerde. Volgens deze publicaties verwerkt Duitsch land jaarlijks ongeveer 10 a 15 milldoen liter ondermelk tot caseïne, nagenoeg uitslui tend ten dienste van de industrie van bouil lonblokjes. De totale invoer van caseïne be droeg in 1936 177.500 quintaal, welke invoer een waarde vertegenwoordigde van meer da.n 8 milldoen rijksmark. Meer dan de helft van deze invoer kwam uit Argenti nië, zeer veel ook uit Frankrijk, verder nog belangrijke hoeveelheden uit Noorwegen, Engeland, Zweden, Denemarken, Brilsch- Indië en Nieuw-Zeeland. Argentinië en Frankrijk zijn echter de grootste caseïne- produeten. Van de totale wereldproductie ten ge- drage van 60.000 a 70.000 ton produceeren deze beide landen respectievelijk 18.000 en 16.000 ton. Andere producten uit caseïne. Uit caseïne verkrijgt men door persing, harding, menging en kleu ring het galalith, een harde kunst siersteen met hoogen glans, dien wij in alle mogelijke vormen ken nen: allereerst als knoppen en hand- vatsels, maar verder ook els kam men, als penhouders, als sierkettin gen, tafelgerei en zelfs als... dob- belsteenen. Daarmede zijn echter de mogelijkheden van de caseïne nog lang niet uitgeput...! Ca seïne wordt in geneesmiddelen verwerkt, het levert met de noodige toevoegingen een in verband met de opbloeiende vlieg tuigindustrie tegenwoordig vooral steeds meer gevraagde kleefstof. De verfindustrie stelt caseïncverven en lakken samen, ter wijl dit melkproduct ook nog toepassing vindt in de filmtechniek. Zooals men ziet, leent zich dit product uit de ondermelk voor velerlei doeleinden. Ondermelk in de keuken. Hier openen zich dus ook voor ons land nieuwe perspectieven om de ondermelk productief te maken. Dat men zich bij onze Oosterburen ook reeds met dit vraagstuk bezig houdt blijkt uit de zooeven genoem de publicaties van het Rijksvoe- dingsbureau, dat de aandacht ves tigt op de noodzakelijkheid om het overschot van ondermelk in de jonge caseïne industrie te gebruiken. Op een jaarlijksche ondermeikproductie van 9 milliard liter blijven na aftrok van het verbruik in de kaasmakerijen en bak kerijen nog ongeveer 6.5 milliard liter over. Deze 6.5 milliard liter ondermelk komen hoofdzakelijk in de veetrog terecht, ofschoon in den laatsten tijd het gebruik van on dermelk in de keuken sterk wordt gepro pageerd. Thans wil men echter dit over schot in de caseïneindustrie gaan verwer ken. Uitbreiding der Duitsche caseï- ne-industrie. Voor ons land zijn deze Duitsche plannen niet zonder belang. Immers wordt daardoor de kans op vergroo- ting van den caseïne-export naar dit land verminderd, tenzij de vergroo ting der ondermelkproductie In Duitschland geen gelijken tred zou houden met den groei der caseïne industrie. Tot dusverre produceerde Duitschland jaarlijks tusschcn de 350 en 1000 ton ca seïne, deze productie wil men thans tot circa 10.000 ton opvoeren. Dit maakt den bouw van nieuwe fabrieken noodzakelijk en op deze wijze denkt men de productie in korten tijd zoodanig te kunnen opvoeren, dat een groot deel van den invoer uit het buitenland kan komen te vervallen. Overigens zijn in bijna alle landen de koersen -van de grondstof caseïne in den laatsten tijd aanmerkelijk gestegen. In ve le landen hoort men van plannen om de caseïneproductie te vergrooten. De economi sche opleving en niet in de laatste plaats de bewapeningsplannën in vele landen hebben de caseïne sterk in beteekenis doen toene men. Het kan daarom ook voor ons land van belang zijn, meer caseïne te gaan pro duceeren. Strafzitting van Vrijdag 17 September. Wieringerwaa r d. DAT HAD HIJ DICHTER BIJ HUIS KUNNEN REDDEN. Een zekere mijnheer Evert P. uit Klundert in Noordibrabant, bevond zich op 19 Maart heel te Wieringerwaard, ten einde zich al daar te vermijen in de edele autosport, Vermoedelijk reed hij onder toezicht van den autogaragehouder Krol en of het nu lag aan den leerling of aan den lesgever, maar in ieder geval was de reiziger P. A. Otter uit Hoorn de dupe van de kunstrijde- rij des heeren P. en bekwam zijn wagen een schade van 34 gulden, een schade die tot dusver niet was vergoed, aangezien de verzekeringsmaatschappijen zoowat alle maal aanhangers zijn van den stelregel: Zij die geloóVén, haasten niet. De kantonrechter kwam nu aan het woord en veroordeelde den afwezigen heer P. tot f 15 boete of 10 dagen en schadvergoeding van f 34, waarvoor de bestuurder zal moe ten opdraaien. N. N i e d o r p. DE BROKKEN WAREN DUÜRDER! Het dagelijksch leven van den zaken- automobilist is gekruid rriet vele emoties en gewoonlijk geen aangename. Zoo reed op 21 Juli te N. Niedorp de reiziger L. P. B. uit Heiloo met geweld op tegen den wagen van den controleur Brand, zulks ten gevol ge van het feit, dat hij niet voldoende had gelet op de door Brand uitgestoken richting aanwijzer, ten doel hebbende kenbaar te maken, dat Brand zijn rechts gelegen erf op wilde rijden. De carambole was tamelijk heftig, want Brand's wagen kreeg f 300 schade en wat er voorts nog met mijnheer B. zal gebeuren, zal a.s. week de Kanton rechter beslissen. St. Pancras. EEN BAKFIETSBESTUURDER IS OP DEN GROOTEN WEG OOK NOG NIET GELUKKIG. De ongelukkige bakfiets, 'n soort paria onder de rijwielen die niet op den groot en weg, noch op het. fietspad hospitaliteit ge niet, is nu dan officieel naar den hoofdweg verwezen, wat ook al geen ideaal schijnt te zijn. Althans de groentenvenler Piet v. d. W. uit Sint Pancras, die op 31 Juli over den rijweg AlkmaarBergen voortkrabbelde, gaf geen voorrang aan een automobiel op het kruispunt Berger- en I-Ioevcrweg, waardoor hij een leelijke schade bekwam aan zijn vernielde groentenvoorraad, die met orkaan- kracht over den weg slingerde, terwijl hij nu ten overvloeden ook nog tot 8 gulden boete of 8 dagen brommen werd veroordeeld. Schagen. EEN CABARET-KUNSTENAAR AAN HET WOORD. De welbekende cabaretartist, Daan P., in het vulgaire leven ook nog kleermaker in het land van de Zijp was ook door den ambtenaar uitgenoodigd om voor den kan tonrechter op te treden, nu niet direct als voordrachtskunstenaar, maar omdat 't ach terlicht van zijn auto had gefaald en hij voorts op 27 Juni ter gelegenheid van de kermis te Schagen op een verboden plaats, de markt had geparkeerd. Terwijl Daan met, zijn vriend majoor Holema 'n praatje maakte, mepten de Schager veldwachters hem op den bon. De ambtenaar vorderde maar even 3 en 5 pop boete of 3 en 5 dagen doch de kantonrechter hield meer rekening met de nooden van de kleinkunst en redu ceerde dezen eisch tot 2 en 1 gulden, subsi- dair 2 en 1 dag dieet, welk vonnis door Daan met zijn bekenden breeden glimlach werd geaccepteerd. Zijpe. EEN TAPKASTKLANT» WIENS HIELEN MEN LIEVER ZAG DAN ZIJN TEENEN. Een Zij per inwoner, de heer Arie SI., zich in den avond van Zondag 21 Juli in het café van Kreijger bevindende, schepte aldaar, vermoedelijk onder de auspiciën van God Bacchus en Cambrinus, zoo geweldig op, dat de aanwezige ordebewaarders het noodig achtten den toeterenden en scheldenden be zoeker wegens ordeverstoring te verbalisee ren. Piet, hoden zijn opwachting makend op de matinee "van den kantonrechte, gaf ook daar duidelijk blijk, dat hij vooral ge- inspireerd door eenige pierenverschtikker tjes 'n lastig heerschap zal zijn en werd hem het ongepaste van zijn bedrag onder het. oog gebracht door het opleggen van 10 gulden boete of 8 dagen hechtenis. Oude Nied orp, OOK DE GEMEENTELIJKE HUISHOUDING MOET ORDELIJK ZIJN EN ZINDELIJK WORDEN GEHOUDEN. Het schijnt echter, dat de veehouder Piet de B. te Oude Niedorp dit niet goed wil begrijpen, want ondanks vele waarschuwin gen den gemeentelijken grond niet te ge bruiken voor het parkeeren van zijn vele oubakken vehikels, waar hij mee scharrelt, had hij ook het pittoreske aspect van dit Westfriesche dorp weer ontsierd door een tentoonstelling van een grasmachine en schillenwagens en werd nu deswege ge verbaliseerd en vervolgd. De heer B., pra tende met een verstopten neus, maar lang niet met een verstopten mond, liet zich niet zonder protest kisten en wijdde omstandig uit over de hem in den weg gelegde moei lijkheden, doch kon niet weg redeneeren, dat hij tot f 4 boete of 4 dagen werd ver oordeeld. SCHAGEN EXPOSi^IE VAN DE WESTFRIESCHE SCHILDERSCLUB. Opvallend en belangwekkend werk. In café „De Beure" aan de Groote Markt heeft de West-Friesche Schildersclub,- wel ke, zooals bekend, onder leiding van de schilderes Tini van Doornik, reeds eenige jaren van haar activiteit blijk geeft, een expositie van het werk der leden ingericht. Behalve Tini van Doornik en haar ïeerlin gen laat de beeldhouwster Anne op 't Land een keurcollectie uit haar werk zien. Tini van Doornik beschikt in ruime mate over de paedagogische talenten om haar leerlingen hun ondeugden af te leeren en hun deugden aan te kweeken. De beginne ling-schilder of schilderes, die er een overi gens begrijpelijke, maar toch misplaatste eer in stelt de gekozen onderwerpen zoo nauwkeurig mogelijk uit de werkelijkheid na te bootsen, in plaats van deze werke lijkheid te herscheppen komt onder den invloed van Tini van Doornik al spoedig beteekent U abonneeren J op de Schager Courant, it gratis lezen tot 1 October en in 't vervolg sneller en beter op de hoogte zijn van het streek-en wereldnieuws Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal bij vooruitbetaling, dus 't goedkoopste dagblad van Hollands Noorderkwartier Het nieuwe boek van Mr.A .F.Kamp, den burgemeester van Texel, zoo juist verschenen los van de meegebrachte copieerlust en tracht tot het wezenlijke der schilderkunst door te dringen. De leerares leert hen zien, uitkijken, den kern der ondenverpen doorvorschen, meer dan dat: zij prikkelt de persoonlijkheid. Van de uitblinkers noemen wij Frits Kruit. Terwijl vele beginnelingen nog wat onwennig tegenover de kleur staan, durft hij deze aan te pakken, waarbij een warm blauw zijn lievelingstint blijkt te zijn. Dit meenden wij althans op te merken in een tweetal zeer geslaagde stillevens, waarover wel een droom erigc waas gespreid schijnt te liggen. A. Tjallema hanteert met groote vaar digheid potlood en crayon; hij waagt zich zelfs aan het portret en het gaat hem niet slecht af. Zijn „zittend kind" is zeer le vendig en getuigt, van een rake opmerkings gave, evenals zijn „hoornen". De geteekende jongenskop is wat houterig. Voorts trekt oen goed getint en beheerscht stilleven van H. van Twüiver de aandacht. Antie Waiboer heeft haar hart verpand aan poppen; zij heeft enkele aquarellen op gehangen, die opvallen door hun frissche en harmonische kleur. Het zou te ver voeren alle leerlingen met name te noemen; wij zagen nog tal van kleine schetsen en werden daardoor ge sterkt in de bewondering, die wij voor het werk van deze wakkere dilettan tongroep, hebben. En dan het werk der kunstenaressen zelf. Dat Tini van Doornik beschikt over een groote technische vaardigheid ep een leven dige visie kon reeds eerder, worden. gecon stateerd; thans blijkt dit weer ten vólle uit twee rake portretten van werkloozen, forsch geteekend en breed van opvatting. Haar stillevens vallen op door fijne kleuren com binaties en gave stofuitdrukking. Bekoor lijk zijn ook haar gezichten op Callantsoog. Een waar juweelt je is de kleinste der twee houtsneden van de Schager veemarkt. „Lest best" kunnen wij zeggen bij de be spreking van het beeldhouwwerk van An ne op 't Landt. Haar plastisch kunnen is zeer ontwikkeld en zoowel in gips, als in fiout en klei doet zij groote dingen. Behalve haar bewonderenswaardige serie koppen en dieren exposeert zij een houten beeldje „voetballers", dat wij haar bcSt geslaagde cn fraaiste werkstuk vinden: de spanning in de gedraaide lijven der in volle actie zijn de spelers is zeldzaam, knap getroffen. Tem perament en kracht liggen in dit beschei den beeldje, evenals in de gevelsteenen met de „stieren" besloten. Het. bereiken- van zulk een plastische beweeglijkheid in hout en steen is een groote verdienste. Niemand, die dezer dagen Schagen be zoekt, verzuimd deze belangwekkende ten toonstelling, welke tot en met morden is geopend, te bezichtigen. Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de Raad voltallig. Voorzitter Burgemeester Kaan; Secretaris de heer W. J. Los. Bij de opening zeide Voorzitter in ver band met het bezoek van den heer Commis saris gemeend te hebben tegelijk een korte raadsvergadering te beleggen, vooral omdat 't tijd is de gemeenterekening voorloopig vast te stellen. De notulen werden na een kleine bemer king vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen deelde Voorzitter mede, dat naar aanleiding van 't. gesprokene in de vorige vergadering over verhooging en verplaatsing van het be staande hek op het sportterrein alhier na dien een bespreking is gehouden met het bestuur van de voetbalverecniging, dat eenig bezwaar daartegen had. De bedoeling was nu om betonpaaltjes met draad te doen plaatsen. Met den opzichter is een begroo ting opgemaakt, waarbij bleek dat de kosten weinig zouden verschillen bij het oorspronkelijke plan. Het ijzeren hek zou dan komen te vervallen. De heer Goosens vroeg of er voldoende ruimte overbleef op het overpad, welke vraag toestemmend werd beantwoord. Naar aanleiding van een opmerking door den heer Rol over verontreiniging van de slooten en waarbij als oorzaak werd ge noemd het afvoerwater van de kaasfabriek, wordt medegedeeld, dat deze zaak met den directeur is besproken. Men is tot de con clusie gekomen, dat dit absoluut geen oorzaak kan zijn. Inzake de te bouwen kluis voor gezamen lijke rekening met het Polderbestuur, waar bij de Raad enkele voorwaarden gewijzigd wilde hebben, is een bespreking gehouden met het Polderbestuur, dooh dit College had de zaak reeds ter goedkeuring verzon den. Naderhand kan hierop nog terug wor den gekomen. Verder deelde Voorzitter mede, dat een voorloopig onderzoek is ingesteld bij de be woners van Walingsweg, Kruisweg, Teet- jesweg en Slikkerdijk, hoe zij staan tegen over aansluiting op de waterleiding. Alvo rens stappen te doen om dit gedaan 1e krijgen, werd een voorloopig onderzoek wenschelijk geacht. Voorzitter heeft wel 't idee dat het mee- rendeel er voor is. Wanneer de antwoorden zijn ontvangen kunnen we verder zien. De heer Visser zeide, dat de Slik kerdijkbewoners juist van pl'an wa ren om een verzoekschrift in te die nen om waterleiding en vroeg te vens of de mogelijkheid zou bestaan om het nog vóór den winter te heb ben. Voorzitter wil wel toezeggen, zijn best te zullen doen, doch geeft, weinig hoop dat het zoo spoedig in orde zal kunnen komen. Ingekomen stukken. Een verzoek van de Stichting Noordholl. Landschap om een jaarlijksche bijdrage. B. en W,, overtuigd van het belang dezer stichting, stellen voor een bijdrage te ver- leenen van f 5. De heer Blaauboer is er niet tegen, doch noemde toch eenige ontsieringen, welke toch niet te keeren zijn, b.v. de bruggen over het nieuwe kanaal. Voorzitter merkte op, dat dit misschien een persoonlijk idéé is, doch vindt het zelf geen ontsiering. Met algemeens stemmen goedgevonden. Van de Centrale Esperanto Commissie werd een verzoek ontvangen of een vraag gesteld of hier eventueel een leslokaal be schikbaar was en of hier onderwijzers hier voor zouden zijn. Het Dag. Bestuur had deze zaak bespro ken en was van oordeel dat er in Schagen vol op gelegenheid voor Esperanto is en uit dien hoofde werd het niet noodig geacht verdere stappen te doen. Van het onderwijzend personeel is weder om een verzoek ingekomen om voor een te De geschiedenis van den Wieringer- meer beschreven Er zijn in ons land vele, zeer vele groote werken van overheidswege uitgevoerd, doch slechts één er van: de afsluiting en gedeel telijke drooglegging van de Zuiderzee wordt eenstemmig genoemd „ons groote, natio nale werk". Het is een onderneming, waarvoor intense belangstelling bestaat, ook ver buiten onze grenzen en jaarlijks bezoeken duizenden vreemdelingen en tienduizenden landgenooten den Afsluitdijk en onzen eersten Zuiderzee polder, de Wieringermeer. Niemand zal tegenspreken, dat een goed Nederlander van een en ander op de hoogte behoort te zijn. De landgenoot, wien dit nog niet voldoende is en die wil trachten iets te weten te komen over de Zuiderwerken, zoekt tevergeefs in de bestaande literatuur naar een populair, samenvattend, begrijpelijk boek. Verborgen in kranten en tijdschriften of offi- cieele periodieken bevinden zich tallooze in teressante artikelen, die den* leek echter ple gen af te schrikken, aangezien veelal cijfer reeksen en formule's een zekere deskundig- heid schijnen te veronderstellen bij den lezer. In bovengenoemde leemte wordt voorzien door het gisteren verschenen boek „Zuiderzee- Land" van de hand van Mr. A. F. Kamp, oud secretaris van de bestuursafdeeling der Wie- ringermeer-Directie, thans burgemeester van Texel, die eenige jaren in den Wieringermeer- polder werkzaam was en ook aldaar gewoond heeft. Het hoek is ingedeeld in twee afdeelingen. De geschiedenis van drooglegging en ontgin ning vormen het eerste deel. De schrijver om zeilt technische détails, die hij vervangt door vele smakelijk vertelde verhalen over het geen zich afspeelde bij de drooglegging en in cultuurbrenging van den Zuiderzeebodem. Door het accent te leggen op de mensche- lijke zijde van de onderneming, krijgt de lezer als van zelf het gewenschte contact met het werk. De tweede afdeeling verhaalt van den maat- schappelijken opbouw van de Wieringermeer. Er is nimmer een tijdsgewricht geweest, waarin men zooveel aandacht wijdde aan den rriensch en de maatschappij, waarvan hij deel uitmaakt. De opbouw van een gloédnieuwe samen leving, de groei tot een zekere eenheid van een groep pioniers in dit nieuwe stuk Neder land beschrijft Mr. Kamp op aantrekkelijke en tevens deskundige wijze, omdat hij zelf dag voor dag getuige mocht zijn van hetgeen op den voormaligen Zuiderzeebodem werd tot stand gebracht. De Wieringermeer was eigenlijk een soort proefpolder. "Een dergelijk wérk was nimmer te voren vanwege den Staat ondernomen, nooit nog werd met zooveel zorgvuldigheid de kolonisatie door de overheid ter hand geno men en geleid. De Meer is de kleinste van de vier in het IJselmeer geprojecteerde polders. Het spreekt vanzelf, dat bij den opbouw van den Urkerpolder in ieder opzicht met de er varingen in de Wieringermeer opgedaan, zal worden rekening gehouden. „Zuiderzee-Land", van Mr. A. F. Kam» is een met warm enthousiasme, vlot geschoren boek. Van de geestdrift van den auteur gaat on gemerkt iets over op den lezer, die na het werk te hebben gelezen zich op de hoogte weet van ontstaan en groei van het grootste werk, dat sinds generaties door ons Volk kon worden ondernomen. Het boek is verlucht met zes kaarten, tee- keningen van Jo Spier, die hij tijdens zjjn tal rijke bezoeken aan het nieuwe land i n den loop der jaren gemaakt heeft en vele fraaie foto's. houden vervolgcursus gedurende 20 weken een lokaal beschikbaar te stellen en dezen cursus te willen subsidieeren met een bedrag van f 1.80 of 1.50 per lesuur. Voorzitter zeide dat wij wel op alle manie ren dezen cursus willen bevorderen, doch is v. oordeel dat zoo'n subsidie toch geen goed keuring zou ontvangen. Voorgesteld werd 'n lK?drag toe te staan van f 120.wat neer komt op f 1.per lesuur en op dezelfde voorwaarden als verleden jaar. Allen voor. Rekeningen 1936. Het 2e en laatste punt der agenda was voorloopige vaststelling gemeente reke ning 1936 en goedkeuring rekening Burg. armbestuur 1936. De gemeenterekening was nagezien door de heeren van der Kolk en Goosens. Eerst- noernde deelde mede alles in orde te hebben bevonden. Ontvangsten f 65032.06; uitgaven f 60574. 24 Saldo f 4457.82. Kapitaaldienst ont vangsten en uitgaven f 18883.67. De heer Blaauboer die als 3e commissielid was aangewezen, was 's avonds niet aan wezig geweest, omdat hij meende dat 't. uur was bepaald op 's middags 3 uur, wat door de andere heeren werd betwist. De heer Goosens merkte op, dat bij in geen geval een uur wilde verzuimen. Over en weer werd nog wat gediscussieerd allen meenden in hun recht te staan. Voor zitter zeide dat deze kwestie hier niet uit gemaakt behoeft te worden en stelt voor tot voorloopige vaststelling waartoe werd be sloten onder dankzegging aan den penning meester en de Commissie De rekening van den penningmeester van 't Burg Armbestuur was nagezien door de heeren Rol en Visser. De heer Rol deelde mede ook deze in vol komen orde te hebben bevonden en dat de ontvangsten hadden bedragen f 9582.94; uit gaven f 8875.48. Batig saldo f 707.36. Deze rekening werd goedgekeurd onder dank aan den penningmeester. Naar aanleiding van bet saldo kan op de volgende begroot ing het bedrag iets minder worden geraamd. Na rondvraag volgde sluiting van het open- I bare gedeelte» LANGENDIJK Het exporteeren van aardappelen voor derden verboden. Zooals bekend is, zijn voor den export van aardappelen verschillende maatregelen ge troffen om te voorkomen, dat minder goede aardappelen uit Nederland zullen worden uitgevoerd, mede in verband met eischen, welke de afnemende landen stellen. Speciale eischen zijn gesteld ten aanzien van den export naar Argentinië en Uruguay. Het is gebleken, schrijft de N.A.C. aan de exporteurs van aardappelen, dat in meerdere gevallen export naar Argentinië alleen in naam geschiedt door een door de N.A.C. voor dat land toegelaten exporteur. Vanzelfspre kend is het niet de bedoeling, dat de export op deze wijze wordt verzorgd. Daarom zal de N.A.C. voor export naar Argentinië en Uruquay slechts monopolie-overeenkomsten afsluiten, indien de exporteur ten genoege der N.A.C. aantoont, dat aan de aange vraagde monopolie-overeenkomst een rcëele, doorben exporteur zelf afge sloten transactie met den kooper in het betreffende land, ten grondslag ligt. Indien mocht-blijken, dat niet de expor teur zelf, doch een derde de transactie naar aanleiding waarvan de monopolie-overeen komst is aangegaan, tot stand heeft ge bracht, zal de N.A.C. den betrokken expor teur van de lijst van exporteurs voor Argen tinië moéten afvoeren. Ook wat betreft export naar andere lan den kan niet worden toegestaan, dat er kende exporteurs de exporttransacties van derden verzorgen. De weg Dorpsstraat—Sluis nadert zijn voltooiing. De nieuwe weg, aansluitende aan den weg door het Gcestmerambacht in Noordschar- woude, loopende van de dorpsstraat naar de sluis over de ringvaart, in aansluiting met den weg langs den Laanderweg en verder, nadert zijn voltooiing, zoodat het niet lang meer zal duren, of het verkeer behoeft niet meer langs de los- en laadplaats van den Noordermarktbond te geschieden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5