Koopt in Schagen 50 of 20 pet. J B I» NEDERLAND* UITENL ANDSCH VERZICHT terug betaald. Fa. SCHMALZ Schagen Gerard Worm STORMACHTIGE BIJVALSBETUIGINGEN L. VAN RIJSWIJK - Tel. 6 - Schagen Leerwerk» Weefcursussen weer. één dag 1 Harddraverij Medemblik Deze HAARDKACHEL heeft het aan- zien van 'n HAARD. Voorzien van het nieuwe verbrandingsproces! Capaciteit Prijs 140 M3. 63.75 De nieuwste systemen. Modellen 1937—'38. Overal te ontbieden! Inlichtingen, opmetingen en prijscourant gratis! Week na 19 September begin nen mijn en mijn Ik ben ook genegen bij vol doende deelname CURSUS in omliggende plaatsen te hou den. dag en uur nader te be spreken. Mej. Vorstman ANNA PAULOWNA. Tel. 95 Waar ook steeds leer- en aan verwante artikelen te bestellen zijn. Te koop: 6 BESTE BIGGEN, bij J. MEELDIJK, Lotweg, Anna Paulowna. tot en met Zaterdag 25 Septemb. wordt U van het besteede bedrag De deelnemende winkeliers zyn herkenbaar aan 't biljet in de étalage Een Nederland regenjas is niet alleen een afdoende beschutting tegen malsche regenbuien, ze is óók een chique en elegant kleeding- stuk. Let U maar eens op de pracht-coupe, op de degelijke afwerking en het vlotte model van de Nederland-regenjassen; of béter komt U onze collectie eens bezichtigen. U zult toch bést zoon char mante regenjas kunnen gebruiken en de prijs is buitengewoon billijkl Wij leveren U reeds voor f 15.50 zoo n. pracht-jas, met 12 maanden garantie l $)e yi&jevjcu dia vefcrucht Het kleedings* vraagstuk opgelost Moeder heeft een prettige, elegante Bleyle-jersey-japon, zij voelt er zich behagélijk in, het staat haar goed Ook de kinderen dragen de vlotte Bleyle-kleeding, omdat zij steeds bewezen heeft, prac- tisch te zijn en ongeloofelijk gerepareerd kan worden. Op Bleyle-kleeding kan men vertrouwen. ALKMAAR. IN DE HOUTTIL. DAGELIJKS BIJ te DEN HELDER Terrein iusschen Singel en Javaslraai Adembenemende voorstelling van internationale sensaties! ARTISTEN VAN ALLE LANDEN ONOVERTROFFEN DRESSUUR! DAGELIJKS 8 UUR Woensdag twee voorstellingen 2 uur en 8 uur De dieren zijn dagelijks te bezichtigen van 10 tot 12.30 uur Voorverkoop: Sigarenmagazijn HENK MESKER, Spoorstraat 76, Telefoon 532, en dagelijks van 's morgens 10 uur af aan de circuscassa's, Telefoon 277 Impressarlo: FRANS MIKKENI De spanningen in het Middel- landsche Zee-gebied. Musso- lini zoekt naar zijn vorm. Het conflict in Spanje opnieuw naar den voorgrond. Duitschland als onruststoker. Dat we leven in een periode van twist en tweedracht, van oneenigheid en strijd, is op zichzelf niet zoo heel bijzonder. Het is vaker gebeurd. Zoo lezen we bijvoorbeeld bij Spie- ghel, die leefde omstreeks 1600; De eeuw, die wij beleven, Die is geheel vertist, Door misverstand ghedreven In woord en kerke twist. Dat zou ook vandaag aan den dag ge schreven kunnen worden. En Spieghels tijd genoot Roemer Visscher zegt ons heel duide lijk, waaraan alle ellende te danken is: de zucht naar rijkdom: O ryekdom, Moeder van alle quaet; Wijf van valsche verraderij, Dochter van sorgh, Suster van haet, Voester van alle schelmery. Men zou zeggen, dat dat heldere taal is. En dat. de mensch daarmee eens en voor altijd wist, dat hij zijn zucht naar „altijd meer" zekere beperkingen behoorde op te leggen. Evenwel, eeuwen zijn sedert dien verloopen en nog steeds zijn er menschen, zelfs vooraanstaande menschen, groote staatslieden, die zich door niets andere schij nen te laten leiden dan door hun zucht naar meer, altijd maar meer. Toen Mussolini voor eenigem tijd zijn krijgstocht tegen Abessynië begon, liet hij geen gelegenheid voorbijgaan om te verkon digen, dat, wanneer Ethiopië eenmaal Itali- aansch zou zijn, Italië ook zou kunnen wor den gerekend als te behooren tot de met ko loniën verzadigde rijken. En dat dan een tijdperk zou aanbreken, waarin het land rust en vrede zou behoeven. Zoo zou het zijn, maar het is anders gekomen. Het ging den Duce, zooals het i(-.deren verzamelaar gaat, onverschillig of hij doet in land of in postzegels of in wat dan ook. Alles wat ontbreekt schijnt zoo bijzonder waardevol! Heeft men het echter weten te bemachtigen, dan daalt het in waarde en gaat de hevige begeerte uit naar iets ander kostbaars, dat men nog niet bezit. Zoo is het en zoo zal het wel blijven, alle wijze woorden ten spijt. Want het begeeren mankt nu eenmaal deel uit van den mensch en zelfbeperking is een eigenschap, waarin slechts weinigen uit munten. Mussolini heeft in dit opzicht veel gemeen met de Japanners: hij doet er niet de minste moeite toe. Nu vindt iedere mensch e- lijke trek altijd zijn grenzen. Zoo het indi vidu zichzelf geen perken stelt, worden deze van buitenaf opgelegd, hetgeen in den regel voert tot spanningen, omdat het individu zich daartegen pleegt te verzetten. Daar waar in de wereld staatslieden en volkeren zich het ergst door hun zucht naar rijkdom, eer of macht laten meeslepen zul len uit den aard der zaak deze spannin gen het hevigst zijn en zoo behoeven we ons er niet over te verwonderen, dat in ons werelddeel de Middellandsche Zee het middelpunt is van de internationale wrij ving. Immers, daar zetelt Mussolini, in wiens woordenboek de uitdrukking „natio nale zelfbeperking" niet schijnt voor te ko men. Na de Italiaansche vlag te Addis Abeba te hebben geplant, schijnt hij zich tot vol gende taak te hebben gekozen de Middel landsche Zee te maken tot. een Italiaansche zee, waar de andere volkeren zich nog slechts mogen vertoonen bij de gratie van Italië. Dat noch Engeland, noch Frankrijk dit ooit zullen toelaten, spreekt vanzelf. Voor beide landen loopen de verbindingswe gen met de koloniën door de Middelland sche Zee en de snelheid, waarmee te Nyon werd gehandeld, de gemakkelijkheid, waar mee heide rijken elkaar vonden, wordt verklaard door het feit, dat een eerste le vensbelang op het spel stond. De maatregelen, die daar werden getrof fen, moeten voor den Duce een ware des illusie zijn geweest. Immers, plotseling be gon een invasie van Fransclie en Engelschc oorlogsschepen in de Middellandsche Zee, hetgeen er in wezen op neer kwam, dat de ze beide landen niet de minste notitie na men van de wenschen van Mussolini, uit gaande naar de Middellandsche Zee als Italiaansche zee. Ziet men dit goed in, dan springt de be langrijkheid van het Nyonsche besluit in het oog. Aan Mussolini werd de hand schoen toegeworpen, de vrede werd er mogelijkerwijze door in gevaar gebracht en hoewel Engeland als Frankrijk in onze wereld twee kampvechters zijn voor dien vrede, bleken ze bereid zoo noodig dit offer te brengen. Waarmee ze duidelijk hebben gedemonstreerd hoeveel hen aan de veilig heid in do Middellandsche Zee is gelegen en waaruit Mussolini kan opmaken, hoever hij nog van de verwezenlijking van zijn hartewensch verwijderd is. Wel werden te Nyon een aantal vriendelijke woorden tot Italië gericht, maar overigens werd dit land vrijwel volkomen genegeerd. Intusschen heeft, de Duce er van afgezien de foegeworpen handschoen op te rapen. Dat beteekent prestigeverlies. En, hoewel de Italiaansche dictator ijverig naar zijn vorm loopt te zoeken, zal het toch wel niet gemakkelijk zijn de geleden schade vlot te herstellen. Want door een en ander is ge bleken, dat Mussolini voor de vereenigde Engelsche en Fransclie machten bakzeil haalt. Hij deinst er voor terug. Met het ge volg, dat. de vredeskansen in West-Europa voorloopig vermoedelijk weer heel wat ge stegen zijn. Volkomen helder liggen de zaken in de Middellandsche Zee echter nog allerminst. De non-interventie in Spanje is practisch ten einde. Wat daaruit zal voortvloeien zul len we moeten afwachten. Zoo hij daartoe de kans schoon ziet, zal Mussolini niet na laten Franco met nieuwe troepen te hulp te komen. De triumfkreten, die hij aanhief bij de verovering van Santander, laten peen twijfel omtrent de bedoelingen, en de ge voelens van den Duce. Ook de verklaringen, nu reeds al weer eenigen tijd geleden door den Spaanschen generaal Queipo de Llano afgelegd en waarin deze meedeelde, dat Franco onderzeeërs van Italië zou hebben gehuurd, wijzen in dezelfde richting. Musso lini ziet in een overwinning van Franco uit breiding van zijn invloedssfeer in de Mid dellandsche Zee, waarmee we weer op het oude chapiter belanden. Assistentie aan Franco zal, de Fransche minister Del-bos kondigde dit reeds aan, openstelling van de Fransche grenzen meebrengen, waardoor het lieve leven in Spanje natuurlijk opnieuw zou beginnen. Of het zoover zal komen is moeilijk te voorspellen. Voorloopig staan daartegenover de Fransche en Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee als een levende waarschuwing aan den Duce niet te ver te gaan, omdat aan alle geduld en lankmoedigheid een eind kan komen. De verleiding om toch iets te doen is na tuurlijk groot, omdat daardoor slechts de geïncasseerde nederlaag behoorlijk kan wor den uitgewischt. Een en ander zou dan kun nen geschieden onder het bravo-geroep van Duitschland, dat zich hevig verontwaardigd toonde over de minderwaardige behandeling den Italiaanschen bondgenoot te Nyon aan gedaan, dat deze nederlaag daardoor echter nog eens goed aandikte en den Duce dus extra deed gevoelen. Vermoedelijk hoopt men te Berlijn in troebel water een baarsje te vangen. De harddraverijvereeniging „Prinsl (Hen drik" organiseerde Maandag de jaarlijk- sche harddraverij op de Nieuwstraat te Me demblik.' Door 28 paarden werd aan de course deel genomen. Gebruik werd gemaakt van het electrish startsysteem-Gons, waardoor de draverij een zeer vlot verloop had. De weersomstandigheden werkten aanvan kelijk niet mee. Na een stroomenden re gen klaarde de lucht gelukkig weer op, doch nadat de laatste rit was gereden, gutste het hemelwater weer omlaag. De uitslag van de race luidt: le prijs f 400.Xoli (285 M.) eig. %Ved. A. Siedema, ber. A. T. v. d. Veen; 2e prijs f 175.—, Johanna M (295 M.) eig. J. Vrij- landt, ber. F. Bosveld; 3e prijs f 75.Wel kom (285 M.) eig. M. J. Kout, ber. L. Com- bce; 4e prijs f 40.Our Dream (300 M.) eig. K. Wijk, ber. H. Mensinga. Een drietal premies ad f 15.werden be haald door: Othella (290 M.), Princess (290 M.) en Windekind (290 M.) In den voormiddag bood het programma?, Optreden van de beroemde Djiguitenkozak- ken, welk optreden bij de duizenden toe schouwers ten zeerste in den smaak is ge vallen. Het avondprogramma bood een concert van de plaatselijke harmonie en het optreden van den hoogdraadkunstenaar Pillon. Een schitterend watervuurwerk, dat werd afgestoken op het Slotplein van kasteel Radboud, besloot dezen zeer ge slaagden dag. MARKTBf ROTTERDAM. 20 September. Veemarkt. Totaal-aanvoer 2087 stuks, t.w.: 513 vette runderen, 1SS vette kalveren, 9 nuchtere kalveren, 625 schapen en lamme ren, 750 varkens, 2 bokken. Prijzen per Kg.? Vette koeien, le kw. 73 ct,, 2e kw. 65 et., 3e kw. 4856 ct., vette ossen 706448-56 ct., vette kalveren 100-90—70-75 ct., varkens (levend gewicht): 5S—57—56 ct., schapen 524540 ct., lammeren 635953 ct. Prij zen per stuk: schapen f 29—25—20, lamme ren f 20—17—14. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel traag, prijzen als vorige week Dinsdag, pr. koe 78, pr. os' 76. Vette kalveren: aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen als vorige week, pr. kalf 1.15 Schapen en lammeren: aanvoer aanmerke lijk korter, handel vlot, schapen niet, geheel prijshoudend, lammeren ruim prijshoudend* Varkens: aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen lager. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. ROTTERDAM. 20 September. Vlasmarkt. 600 Kg. blauw, schoon 70— 7S ct., 8500 Kg. Iiollandsch geel 68—77 ct., 200 Kg. dauwroot 6062 ct., per Kg. Stemming was tamelijk kalm, de kooplust was matig en de prijzen eenigszins zwak, Alles werd tenslotte verkocht. ROTTERDAM, 20 September. Binnenl. granen en Peulvruchten. Gerst chevalier f 88.50, haver f 67, rogge tot f 7.90, erwten kleine groene f 1010.5Q, overigens van f 8—9.50, schokkers f 13— 15.50, extra grove kwaliteit er boven be taald, alles per 100 Kg. AMSTERDAM, 20 Septemljcr, Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 323 vette koeien, le kw. 72—78 ct, 2e kw* 6270 ct., 3e kw. 5360 ct. per Kg. slachtge- wiaht41 melk- en kalfkoeien f 180—240 p. stuk; 116 vette kalveren: 2e kw. 5864 ct., 3e kw. 4856 ct. per Kg. levend gewicht; 89 nuchtere kalveren f 8—12 per stuk, 102 schapen f 18—32 per stuk, 421 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg* 71—71 ct., zware varkens! 69—70 ct., vette varkens' 6768 ct., per Kg. slachtgewicht; 15 paarden f 100170 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen weinig aanvoer, zeer stuggen handel, prijshoudend. Melk koeien weinig aanvoer, prijzen onveranderd Vette kalveren behoorlijken aanvoer, haE*el zeer kalm, met lagere prijzen voor de mfn- dere soorten. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel traag, lagere prijzen. Var kens korten aanvoer, handel traag met lagere prijzen»

Schager Courant | 1937 | | pagina 8