Ie Noord-Holl. kaasexport naar België TSieemtjgÏÏ!: risico 1 firma Herm. de Raat TELEFUHKEN ABDIJSIROOP SPORT K.N.V.B. N.H.V.B. Hier is nr TELEFUNKEN KWARTET Economische beschouwing Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkle Zaterdag 25 September 1937 Tweede blad PE VRIJE BELGISCHE MARKT ALS VUILNISVAT VOOR KAAS. NIEUWE OPLEVING. Een der belangrijkste afzetgebieden voor Onze Noordhollandsche kaas is, sedert jaar ■en dag het land der Belgen Doordat voorts de uitvoer daarheen nog steeds geheel vrij is, is de handel gedurende de afgeloopen jaren geleidelijk aan nog iets toegenomen, oodat het totaalkwantum der uit Neder land naar België geëxporteerde kaas, dat van 1931 tot en met 1934 steeds tusschen de 17000 en 18000 tons beliep, in 1035 steeg tot boven de 19000 tons. Aangezien, als gevolg van de handelsbelemmeringen in Duitschland, onze uitvoer naar dat land geregeld is teruggeloopen, was in 1935 België onze grootste kooper. Waarbij na tuurlijk in aanmerking moet worden genomen, dat de betreffende 19.000 tons niet alleen uit Noord-Holland kwamen. Slechts ruim 7000 tons daarvan waren 40 plus Edammer en ook dit kwantum kwam nog ten deele uit andere provinciën, [voornamelijk uit Friesland. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat andere zuivelproducten- exporteerende landen, die ook hun portie kregen van de malaise, welke onzen tijd kenmerkte, trachtten een deel van den voor ons zoo belang rijken kaashandel te bemachtigen. De vrije handel op België stelde hen in de gelegenheid een poging in deze richting te wagen en zoo zag men daar allengs grootere hoe veelheden Deensche, Finsche en Noorsche kaas aan de markt ver- 'V schijnen. Aanvankelijk was "deze kaas weliswaar ;van minder goede kwaliteit, geleidelijk echter werd dat beter en het zag er naar uit, dat de betreffende landen inderdaad met een deel van de buit zouden gaan strijken. Zonder meer gaf ïntusschen 'de Neder- landsche export zich niet gewonnen, er ont stond een vinnige concurrentiestrijd, welke nog heviger werd, doordat ook Nederland- sche firma's', die zich tot dusverre weinig om België hadden bekommerd, zich voor dat land begonnen te interesseeren. Ten deele was dit Het gevolg van het feit, dat ze hun afzet in andere streken allengs zagen verminderen. De uitvoer naar Duitschland liep bij voorbeeld terug van ongeveer 24.000 tons in 1934 tot bijna 17.000 tons in 1935. Voor deze kaas moes ten andere débouchés wórden gezocht en de betreffende exporteurs hoopten deze blijk baar te vinden in België. Daarnaast liepen van tijd tot tijd geruch ten, dat ook in België een contingenteering op handen was. Gezien de finantieele voor- deelen, welke voor den exporteur elders niet zelden aan een groot contingent ver bonden waren geweest, gingen enkele kooplieden er toe over om te trachten een extra groote hoeveelheid in België te plaat sen. Immers, bij do berekening van de grootte der contingenten werd steeds' reke ning gehouden met den omvang van den export van iedere firma gedurende de af geloopen jaren naar het betreffende land. Een groot kwantum, dat was geëxporteerd, zou straks mogelijkerwijze een groot con tingent meebrengen. Sommigen bleken be reid dit kwantum te forceeren ten koste van een lageren prijs, natuurlijk in de hoop de geleden schade straks te kunnen inhalen. Voegt men aan een en ander nog toe, 'dat, als gevolg van het pasteuriseeren van de kaasmelk, gedurende de afgeloopen ja ren in Brabant een kaasindustrie is ont staan, die ook al weer haar afzetgebied zoekt in het nabijgelegen België, dan krijgt met langzamerhand een indruk van de wijze, waarop de markt bij onze Zui delijke naburen werd overstroomd. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel. die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,.'s Werelds béste Hoest-siroop", Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe groot^r flacon, hoe voordeelieer hgt gebruik. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor, dat we, voor wat boter be treft konden aanschouwen te Lon den, de plaats waar de overschotten van alle landen ter wereld voor de best mogelijke prijzen worden opge ruimd: Enorme concurrentie en zeer lage opbrengsten. Wellicht ongeveer een half jaar geleden was de toestand in België op zijn slechtst. Zóó onproductief was de zaak geworden, dat de regeering zich genoodzaakt had gezien, hij export van kaas naar België daarop restituties te verleenen. Deze wijze van doen vond overigens haar Rechtvaardiging in het feit, dat in de reeds genoemde Oostzeelanden een soortgelijke methode werd gevolgd, terwijl daarnaast de deva luatie in Nederland een verder motief op leverde voor deze restituties. Hoewel de belangen van den Belgischen consument door de lage prijzen ten zeer ste gediend waren, was er toch een gevaar lijke kant aan de zaak. Door de Belgische landbouwproducenten toch.is onze rögee- ring herhaaldelijk beschuldigd een dumping politiek te voeren een politiek dus, waarbij in 'n vreemd land lager wordt verkocht dan in 't eigen land. Ten aanzien van kaas, die in België nog nauwelijks wordt gemaakt en dit is met de Nederlandsche soorten het geval, mocht dit voor hen geen onmid dellijk nadeel beteekenen, er is echter ver band tusschen de verschillende zuivelpro ducten onderling, terwijl we voorts weten, dat men in België rondloopt met dc gedach te er een Hollandschckaasindustrie te vestigen. Daarom mag het gelukkig worden ge noemd, dat de regecring de restitutie gelei delijk aan kan verminderen. Van 5XA cent per k.g. word ze teruggebracht op 4Vi cent, vervolgens op 3 cent, tenslotte op 1 cent. En sedert 15 Mei j.1. is ze geheel verdwenen. Deze verlaging van de restitutie wijst er reeds op, dat de prijzen in België successie velijk iets beter werden. In de eerste plaats was dit een gevolg van het feit, dat onze concurrenten van de Oostzee meer en meer begonnen weg te blijven. Ook hun handel was, zooals we reeds zagen, slechts mogelijk met overheidssteun, zoodat de aanlokkelijk heid om door te gaan, bezien uit een natio naal standpunt, niet groot was. De voortdurend stijgende boterprijs, aan de internationale markt, zal op een en an der wel van invloed zijn geweest, terwijl wellioht ook meerdere vraag uit andere ge bieden ontlasting bracht. Deze laatste factoren golden mede voor Nederland, waar enkele firma's, zoowel par ticulieren als coöperatieve zuivelfabrieken, die vroeger niet op België hadden gehandeld zich begonnen terug te trekken. Een ver ruiming van het Duitsche contingent had bijvoorbeeld tengevolge dat vooral Fries land zich weer wat meer op Duitschland kon oriënteeren, immers Duitschland is nu eenmaal het Friesche débonché bij uitne mendheid. De klachten omtrent de overvoe ring van de Belgische markt begin nen sedert eneigen tijd dan ook af te nemen. Het ziet er weer wat be ter uit. Ongeveer een half jaar geleden was er van winst maken geen sprake. Handel en coöperatie gaven elkaar vaak over en weer de schuld van de te lage prijzen. Het is inderdaad wel voorgekomen, dat de handel de markt forceerde bijvoox*- beekl in verband met de geruchten omtrent invoering van een contingenteering even zeer zijn er fabrieken geweest, die in Bel gië lagere prijzen noteerden dan ze aan de markt konden maken. De bona-fida export naar België echter, dat zijn de coöperatie ve fabrieken en de exporteurs, die daar reeds jaren hun product plaatsen, zagen de instorting der prijzen met leede oogen aan. Ze moeten echter mee, wilden ze hun klan ten voor de toekomst blijven behouden. De perspectieven zijn dus weer wat roos kleuriger. Als bedreiging voor onzen kaashandel blijft bestaan de mogelijkheid van de vesti ging eener kaasindustrie in België. Of het zoover zal komen is natuurlijk iets anders. Vaak ontstaan zulke plannen in tijden van hevige malaise. Niet zelden zijn ze te be schouwen als noodmaatregelen, waarvan de urgentie minder wordt gevoeld, naar mate de welstand begint toe te némen. Voor onze kaasproductie mogen we ho pen, dat zulks ook hier het geval zal zijn. Voeten zijn zeer vatbaar voor infectie. Snijdt daarom nooit Uw likdoorns zelf. Riskeer geen bloedvergiftiging. Neemt daarom een behandeling, welke 100 pet. veilig is. Onze meest modern ingerichte pedicure-inrichting, ons diploma der Kweekschool voor chirurgie en orthopaedie waarborgt U een volkomen hygiënische behandeling. Onze buitengewoon voordeelige abonnements-tarieven stellen een ieder in staat, hiervan gebruik te maken. LANGESTRAAT 80. ALKMAAR. Telefoon 3383. Uoet&al Vierde klasse B Al was K.V.V.'s opening tegen Verkade niet daverend (00) het vorig seizoen wa ren de Krommenieërs zeer sterk. Het lijdt dan ook weinig twijfel of Bergen krijgt Zon dag een z\yare tegenpartij die de B.S.V.'ers zal dwingen tot dc volle 100 procent en een gang naar de Kerkedijk zal beloonen. De overige wedstrijden zijn: ZilvermeeuwenZaaniandia, Meervogels Westzaan, VerkadeMonnikendam en Uit geestQ.S.C. Eerste klasse A Oudorp werd met 72 geklopt door O.F.C. Tegen het sterke KFC 4, dat op bezoek komt ziet het er al evenmin rooskleurig uit. Vrone krijgt OFC thuis waarin we voor St. Pancras geen winst zien; Zondag werd met 30 van RCZ verloren. Eerste klasse C MFC 2 klopte N. Nied. 2 met 52 Morgen ontvangen de geellcragen Sporters en het zou ons al zeer verwonderen, wanneer de punten in N. Niedorp bleven. Tweede klasse B Koedijk heeft zich best gehouden en meer gedaan dan we verwachtten zij gaf Uitgeest 2 op eigen veld een lesje (4—2) DTS 3 haal de het^ inderdaad niet togen de Alkm. Boys 3 (15) terwijl Alkmaar 2 uiteraard met Akersloot weinig pardon had (7—0) Voor Zondag a.s. ziet DTS 2 het bezoe kende MEVO (2uur) de puntjes meenemen. -Ko§4ijk hou,dt thuis Alk. Bays 3 ei; -onder. Junioren C Bergen a krijgt om 12 uur ZW b op be zoek. ZVV heeft nog niet gespeeld zoodat geen voorspelling is te doen. Hollandia a WFC b en ZFC bAlcmaria c besluiten het programma. Adspir anten. Afd. K. Alkm. Boys bBergen a (10 uur) is een beste kans voor Bergen. DTS a gaat om 12 uur bij Alkmaar a op bezoek. Schoorl a ontvangt Alcmaria b (12.10) dat bewe zen heeft tamelijk sterk te zijn. In afd. L bombardeerde Koedijk a de goal van Alcmaria d (150) Uit tegenD TS b (12.30) zal het wel met even minder toemoeten, hoewel we een K. zege safe ach ten. Tenslotte Mevo aAlcmaria c. Afd. N. Nieuwe Niedorp a krijgt Sporters a thuis, wier kracht onbekend is (12.30) Afd. O VCL a ontvangt Hem a (12.30) ter wijl Sybekarspel a tegen. And. Boys a speelt. Uit onze Omgeving W1ERINGERMEER Tweede klasse F „Onsoortige" uitslagen liet 2 F Zondag oogsten. Schagen 2 verpletterde OKB (12-0) Hem klopte Hollandia 4 (7—1) terwijl Sy bekarspel op haar manier met Strandvo gels 2 afrekende. And. Boys—FLEVO ging niet door. Flevo begint dus Zondag de com petitie en wel op eigen terrein tegen Strand vogels 2. Zoo niet, dan liggen hier de punten voor het grijpen, Flevo! Schagen 2 moet Hollandia 4 in Hoorn (10 uur) zeker kun nen kloppen. VCL heeft het op haar ope ningsdag niet gemakkelijk. Het bezoekende Hem (2 uur) kon wel eens te sterk blij ken. Sybekarspel—And. Boys en OKB— Oudendijk sluiten de rij. Derde klasse D. Zondag j.1. is MFC 3 bij Hoogkarspél 2 niet opgekomen. Hopenlijk treft Aarts woud het beter en vindt als dan een tegen partij in Medemblik (10 uur) Derde klasse F CSV 3 oogstte in Bergen Zondag niet veel roem (1—5) wat mogelijk een hart onder den riem van Dirkshorn is dat naar Cas- tricum moet (12 uur) en voor de taak staat haar zelfvertrouwen na de ongunstige start op te vijzelen. Koedijk 2, dat inderdaad van MEVO 2 niet kon winnen (27) heeft het alweer niet makkelijk nu Egm. Bovs bezocht moet worden (12 uur) Ursem wint thuis van Vrone 2 Mevo 2-Bergen 2 (10 uur.) is een wedstrijd van twee ploegen die we tot de sterkeren rekenen. Naar de uitslag is slechts te raden. Vierde klasse D. DTS 3 zoo grandioos begonnen tegen Groot Schermer 2 (20—1!) zal het uit tegen Alkmaar 4 wel met wat minder moeten doen. Schagen 4 ontvangt om 11.30 Aker sloot- We wachten af hoe het vierde van de Spartanen zich voor het eerst in 4 D ge dragen zal. Vierde klasse G. V.C.L. 2 begint thuis (10 uur) tegen Sy bekarspel 2, dat reeds bogen kan op een Khrl overwinning op Schellin^iout ,2. _t*> De „Vrijwillige Brandweer" op reis. Als iemand verre rei zen doet De Wieringermeer-brandweer bestaat zoo als bekend uitsluitend uit vrijwilligers. De ze ontvangen voor hun diensten geen be looning, doch wel wordt hun jaarlijks door de Wieringerm-eer-Directie een uit stapje of feestavondje aangeboden. Dat hebben de vrijwilligers ook wel verdiend! Bij nacht en ontij, steeds zijn ze paraat, bij het houden van een oefening of bij het blusschen van een brand. Ook dit jaar heeft de Vrijwillige Brand weer wederom een uitstapje gemaakt. Per autocar van de fa. Koningsbruggen te Den Heldor vertrok het gezelschap, be staande uit 25 man, w.o. de hoofdbrand meesters, de heeren Jaspers en Suijker- buijk, j.1. Donderdagmorgen om 7 uur in de beste stemming uit den Wieringermeerpol- der. De dikke mist, die in den polder hing, doch zich langzamerhand door de zon liet verdrijven, voorspelde goed weer. Deze voorspelling is uitgekomen. Mooier weer had men voor dit uitstapje niet kunnen ver langen. Allereerst werd koersgezet naar Arnhem. Via Amsterdam, Hilversum (waar het nieu we Raadhuis werd voorbijgereden), Soest., (waar men helaas voor het Prinselijk Pa leis niet kon stoppen, gezien het stopverbod en de diverse rijksveldwachters!!). Rhenen en Amerongcn werd Arnhem bereikt, waar allereerst den inwendigen mensch werd versterkt, door ecnige boterhammen naar binnen te slaan. Dra. werd de reis weer vervolgd. In de richting Apeldoorn werd een „kruistocht" op de Veluwe gemaakt, waarbij men veel natuurschoon te genieten kreeg. 's Avonds half zes arriveerde het gezel schap te Amsterdam, waar allereerst bij I-Ieck een warmen maaltijd gebruikt werd. De avond werd verder in Amsterdam door gebracht. De cene helft van het gezelschap bezocht Carré, waar Lou Bandy's revue „Schep vreugde in 't leven" gegeven werd. De overigen wisten zich op andere wijze te amuseeren. Eerst om ruim twaalf uur werd de auto car weer opgezocht om de reis naar het hooge Noorden weer aan te vangen. Om kwart over twee waren de laatste brandweerlieden weer veilig bij „moeder" thuisgebracht. Al met al, een zeer geslaagde dag, die er toe zal bijdragen de belangstelling en animo in de Vrijwillige Brandweer gaande te houden. van het De TA 55 WK is een van de Telefunken muzie kappa raten. Een 5 lamps super metfijngenuan- ceerde weergave. Hooge selecti viteit en gevoeligheid. Uitstekende korte golfontvangst. Vervormings- vrije hoogfrequent-gelijkrichting. Optische afstemming met orthos- coop. Eenvoudige bediening en reine weergave door toepassing van enkelvoudige knoppen. Stijlvolle kast. Vraagt vrijblij vend demonstratie bij een Telefunken Service Station. Prijs Fl. 135.- MUZ IE KAPPARATEN voor RADIO N V. NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. DEN HAAG WINTERCURSUSSEN, Alq. Landbouw cursus. In aansluiting op de mede deel ingen, die wij reeds hebben gepubliceerd omtrent den algemeenen landbouwcursus, waaraan zooals bekend door jongelui van 15 jaar en ouder kan worden deelgenomen, kunnen wij thans berichten, dat zich reeds 50 deel nemers hebben aangemeld en dat er twee cursussen, één te Middenmeer en één te Slootdorp zullen worden gegeven. De cui'sussen zijn tweejarig, d.w.z. zij duren twee winters. Na afloop wordt aan 'dc dcelherhérs, die daarvoor in aanmer king komen, een diploma uitgereikt Ontwikkelingscursus. Door verscheidene bezitters van het di ploma Alg. Landbouwcursus, als ook door anderen is de wensch te kennen gegeven een ontwikkelingscursus te volgen. Door de Commissie voor Land- en Tuinbouwonder- wijs zal de mogelijkheid hiervan worden overwogen. De leerstof zal dan zooveel mo gelijk in overleg met de cursisten worden bepaald, doch gezien de behoeften van de streek zal deze cursus een land- en tuin bouwkundigen inslag hebben. Bijenteeltcursus Door het vertrek van den heer Vergouwen kon vorig jaar de cursus in bijenteelt niet doorgaan. Daar tlhans voor een dergelijken cursus wederom een leerkracht beschikbaar is zal bij voldoende animo den a.s. winter een bijoencursus worden georganiseerd. Het is de bedoeling den cursus te doen bestaan uit 6 lessen van 2 uur ieder. Recht op de Roos af

Schager Courant | 1937 | | pagina 5