Amusante belevenissen in Finland 1837 Dn A+ Kuyper 1937 Nieuwe toestellen voor de K.L.M. SPRAAKVERWARRING. TWIJFELACHTIG REISGENOT. HOL LAND WORDT .JULIANALAND' GENOEMD. MENSCHEN, DIE NOOIT BIJ ELKAAR NAAR BINNEN GLUREN. HELSINGFORS, Sept. 1937. Wanneer je eenmaal met het leeren van de Finsche taal bent begonnen, is het, of er een booze peest in je is losgebroken, die al je spraakorganen verlamt, je bij de minste poging tot praten doet stotteren en allerlei dwaze fouten maken, wat misschien voor de omstanders wel eens heel verma kelijk is, maar je zelf het onaangename gevoel geeft van een modderfiguur te slaan. Vermakelijke vergissing. Zoo had ik eens in 'n postkantoor met m'n woordenboekje en de wandbordjes precies uitgezocht, wat ik moest zeggen. Eenmaal voor het loket getreden echter, nam ik wel een paar maal een aanloopje, maar bracht het niet verder dan de 5e letter greep, waarom ik, met een heimei ij ken blik onzij, de geduldige juffrouw dan maar trachtte voor te lézen wat ik wilde; maar ook toen bleef ze schouderophalen en dus moest ik mijn onwetendheid wel prijs ge ven en op het muurschildje wijzen. Als theeschoteltjes zoo groot werden haar ver baasde oogen en geen wonder, want een haastig nabladeren in m'n boekje bracht aan het licht, dat ik inmiddels naar het verkeerde bordje keek en nu zeer nadruk kelijk aanwees „Kielletaan svlkemasta lat- tialle" „verboden te spuwen". Die Finnen hebben ook zulke rare tongen. Natuurlijk vinden de Finnen zelf hun taal prachtig. Ze beweren zelfs dat die zoo eenvoudig is, omdat voor verleden tijd, meervoud, ont kenning e.d. steeds een aanhang-, seltje aan het grondwoord wordt gemaakt. Zoo b.v.: ik ben olem; ik ben niet enole; ik ben geweest olenollut; en als je wilt zeggen „wij willen niet zijn", is dat woord „olen" al uitgegroeid tot „alkaam- meolko". Neen. wat de taal betreft, ben ik 't eens met de Zweden, die zeggen, dat het Finsch „absoluut onmogelijk" is en nooit vergeten er aan toe te voegen dat het komt, omdat Finnen zulke rare, stijve tongen hebben, zóodat ze niet eens Zwecdsch kunnen spreken.En waar is, dat een Fin slechts met moeite 2 of 3 medeklinkers aan 't be gin van een woord uitspreekt en daarom „rand" zegt i.p.v. „strand"; „lasi" voor glas; „ranska" voor „Fransch enz. Maar de Zweden worden bij hun oordeel geleid door een gevoel van hatelijkheid en al is het te begrijpen dat zij strijden voor het behoud van hun taal en daarmee voor hun veel oudere en veel rijkere cultuur, toch is het Zóó ziet mijn Finsche kamer er uit! Het hooge witte gevaarte naast het bed is een kachel, keurig wit betegeld. Erg klein is de waschtafel, belachelijk hoog het bed. gelukkig, dat het Finsch de officieele schrijftaal is geworden, omdat anders een groot deel der bevolking niet in staat zou zijn kranten en openbare publicaties te le zen. In dat geval zou Finland stellig niet tot zoo snelle ontwikkeling zijn gekomen als thans is gebeurd. Vurige vaderlandsliefde. Toch" moet men niet denken, dat die Zweedsch sprekende Finnen tegen de Fin sche republiek zijn en b.v. terugwillen naar Zweden. Integendeel, zij zijn even vurige nationalisten als de anderen en hangen met een even groote liefde aan hun Suomi. Daardoor komt het ook. dat de strubbeling tusschen deze 2 groepen nooit een te hevige wordt en van zuiver internen aard is, zoodat ze geen gevaar voor den Finschen staat als zoodanig vormt. Ondanks alles probeerde ik toch de taai moeilijkheid zooveel mogelijk te omzeilen en daar van het Zweedsch, als Germaansehe taal, altijd nog wel iets is te verstaan, be sloot ik, dat de boerderij waar ik eenige weken zou wonen, een Zweedsche moest zijn. Als tweede voorwaarde stelde ik, dat minstens één gezinslid een moderne taal moest kunnen spreken, opdat ik verschillen de inlichtingen in ieder geval goed zou ver staan. Daardoor was het echter nog niet zoo gemakkelijk om iets te vinden, te meer nog. omdat de boerin hier 's zomers even hard op het land meemerkt als de hoer en geen tijd heeft, ook nog voor een logée te zorgen, al beweert die dan nog zoo weinig eischen te stelleni Onze In Finland vertoevende reiscorrespondente zendt ons we derom een levendige reportage. Haar ondernemingslust dreef haar nu naar Landhöle, waar zij op een groote boerderij haar intrek heeft genomen. In bijgaand® artikel ver telt zij honderd-en-één uit over haar vaak zeer vermakelijke we derwaardigheden in 't verre land. Naar Landböle. Tenslotte slaagde ik echter toch in het gehucht Landböle, ong. 75 K.M. van Helsing- fors, in de streek Vessölandet en vol ver wachting aanvaardde ik de reis daarheen. Het eerste gedeelte kon ik per boot afleggen, wat hier steeds een langzame, maar buiten gewoon aantrekkelijke reisgelegenheid is. Want, al genietende van bet typisch Finsche landschap en do vele bekoorlijkheden die 'n boottocht nu eenmaal biedt, glijd je toch verder naar je einddoel. Het laatste stuk moest ik evenwel bussen en dat is een ietwat meer enervccrende belevenis in Finland. Met vrij sombere verwachtingen laadde ik m'n reisgoed achter in den wagen, waar speciaal een ruimte voor dat doel wordt vrijgehouden en zocht een plaatsje hij een open raam. En jawel, daar stoven we er al van door, met wilde sprongen over de niet al te effen weg, die afwisselend naar rechts en links slinger de; onophoudelijk ging het brr... brr... Tut.. 'n hoogte op, of bij tjoep er weer af, zoodat jc je met beide handen moest vasthouden om niet bij je buurman1 op de knieën tc wippen en liet heelc ritje eigenlijk een uit stekende test was voor de standvastigheid van je maag. Om de tien minuten lucht happen, 't Moet echter gezegd worden, dat. de bus- ondernemers wel medegevoel hebben met hun patiënten, want ieder uur wordt 5-^—10 minuten halt gehouden om gelegenheid te geven dat men in de frissche. lucht weer 'een beetje bijkomt Deze keer duurde voor mij de reis echler slechts Vé uur, zoodat m'n mede passagiers nauwelijks genoeg tijd hadden me grondig uit te hooren; ze vroegen waar ik vandaan kwam, of ik ook getrouwd was, hoeveel zoo'n reis precies kostte, enz. Ook onze Koninklijke Familie wordt daarbij nooit vergeten en vooral Prinses Juliana mag zich in de alge- meene sympathie der Finnen ver heugen. Men noemt hier Holland soms zelfs wel schertsender wijze „Julianaland". Den 29 Oct. e.k. zal het 100 Jaar geleden zijn, dat een van \ederland's grootste fi guren. Dr. Abraham Kuvper. te Maassluis, waar zijn vader Ncd. Hcrv. predikant was. het levenslicht aanschouwde. Het is toch Dr. Kuvper geweest, die aan het einde der vorige eeuw en in het begin van deze eeuw groot en invloed heeft uit geoefend op kerkelijk en politiek gebied, terwijl op het terrein der scltool zijn naam als oprichter der Vrije Universiteit te Am sterdam steeds in herinnering zal worden genoemd. Dr. Kuvper is geweest een figuur van buitengewone beteekenis cn het geheim van zijn persoonlijkheid, dat op zoo menig terrein een eigen stempel heeft gezet, dat geheim zal wel nimmer onthuld worden! Dr. Ku.vper was een mensch, waarin vele gaven vereenigd waren. Hij was een pre diker met ongekende kansclgaven; een geleerde zonder weerga; een journalist van zeer bijzondere kwaliteit en een Staatsman van buitengewoon formaat; daarbij een tegenstander voor degenen, die met hem den degen wilden kruisen, die „tien hoofden en honderd armen bezat!" Reeds heel jong kwam de vraag in Dr. Kuvper op, of hij iets méér vermocht te zijn als zijn tijdgenooten. Dit vroeg Dr. Kuvper zich af. toon het door hem inge zonden antwoord op een door de Groninger Universiteit uitgeschreven prijsvraag, die verlangde: een oordeelkundige vergelij king van do gevoelens van Calvijn en Lasco over de Kerk, met den gouden medaille werd bekroond. Aan de Leidsche Universiteit deed Dr. Kuyper summa cum laude candidaats- examen in de faculteit der letteren en in die der theologie. Zondag 9 Augustus 1863, verbond de jonge geloerde zich aan zijn eerste ge meente, de Ned. Herv. Gemeente van Beesd. Dr. Kuyper had zich toen nog geen vaste levensrichting gekozen. Verschillende Leidsche hoogleeraren hadden hun moder ne theorieën diep in zijn ziel ingang doen vinden en grooten invloed uitgeoefend op zijn gedachtonwereld, maar toch kon hij zich niet. geheel aan liet. modernisme over geven. En het is met .name Pietje Baltus geweest, wier portret een cereplaats heeft gevonden in de hal van het Dr. Kuyper- huis in Den Haag, die met haar vast geloof Dr. Kuyper tot de Gerei, levensrichting deed overgaan. Vier jaar is Dr. Kuyper aan zijn eerste gemeente verbondon geweest en zóó groot reeds was zijn invloed geweest op kerke lijk terrein, dat een van de ringpredikan- ten bij het afscheid van Dr. Kuvper van Onder zulke plezierige conversatie vergaat de tijd snel en heeft men dra goede kennissen en toen we dan ook in Landböle stopten, be ijverde iedereen zich om m'n bagage van tusschen de melkbussen en dooie kippen uit te zoeken en me precies te wijzen waar ik moest zijn. Een jonge boerin beheert de heele hofstede. Het huis bleek vrij groot te zijn, betrekke lijk nieuw gebouw en zag er wel aardig uit. Van binnen was het niet minder aardig, want met groote hartelijkheid werd ik ver welkomd door de familie, die bestond uit een paar bejaarde ouders en 3 dochters. Daar de vader wegens een hartkwaal niet voel meer kon doen, had juist dit; jaar één der dochters een jongedame van 28 jaar, de heele boer derij van 30 ha. land en ong. 100 ha. boseh overgenomen en zij was dus mijn eigenlijke gastvrouw. De taak van huisvrouw moest, ze echter wel geheel aan haar moeder over laten, want, dat. een hofstede bezitten niet alleen beteekende toezicht houden, maar ook bij alle werkzaamheden vooraangaan, heb ik tijdens m'n verblijf in Landböle wel geleerd. De inrichting van mijn kamer. Door de vriendelijkheid van m'n huisge- nooten voelde ik me al dadelijk thuis in de nieuwe omgeving. Mijn kamer was typisch Finsch, met een ongemakkelijke sofa, een schommelstoel (die hier in geen enkel huis ontbreekt), veel weefwerk op den vloer en aan den wand, een antieke linnenkast cn nog allerlei gesneden bouten voorwerpen. In een hoek was een witbetegelde kachel opge bouwd, die meer deed denken aan een groote wekelijksche stoombad in de Sauna, van 't woon klein formaat was. Eerst meende ik zelfs dat dat meubel geheel ontbrak, tot ik ontdekte, dat het bovenblad van het nacht kastje kon worden opgeklapt, waardoor plotseling een waschkom cn zeepbakje zicht baar werden, die elkaar was groote betreft niet. veel toegaven. Dat vindt men hier in Finland bijna overal, zelfs in groote hotels, want hoezeer men ook is gesteld op het. wclkoijksche stoombad in de Sauna, van liet genot, van een dagelijksch bad heeft men nog geen begrip. De lampetkan is dan meestal ook niet veel grooter dan een room- kannctje en wordt ook nog pas 's avonds gebracht. Een geweldige kan drinkwater daarentegen, met een heele serie glazen er bij, is steeds het eerste waarvoor gezorgd wordt, wanneer je een kamer bestelt. Beesd aan collega's meend te moeten ver klaren. dat men dat onge predikantje in de gaten moest houden! Utrecht was de twee de gemeente van den begaafden predikant. Hier was het, dat Dr. Kuyper naast kerke lijke aangelegenheden, ook belangstelling begon tc toonen voor de schoolkwesties. Hij maakte kennis met Mr. Groen van Prin- sterer en het was deze, die in den om streeks 30-jarigen predikant den komenden leider der A. R. Partij zag. Veel kerkeüjken strijd heeft Dr. Kuyper in zijn 3-jarig ver blijf te Utrecht meegemaakt! En hij, die steeds was opgekomen voor een onver- valschte orthodoxie, gptak bij zijn heengaan uit de Domstad deze woorden: „Begraaf onze heerlijke orthodoxie niet in den ver raderlijken kuil van een valsch conserva tisme!" Amsterdam was de volgende gemeente en tevens de laatste gemeente, die hij als predikant zou dienen. Hij was hier beroe pen door een kiescollege, en het was het eerste beroep, dat door dit college was uitgebracht! Hierover was veel strijd ge weest. Dr. Kuyper zou ook hier leiding ge ven in den kcrkelijken strijd. Zijn predik beurten waren steeds zóó bezocht, dat men uren te ^voren naar de kerk ging om den gevierden kanselredenaar te hooren! Zijn collega's zagen dit niet zonder weemoed cn ergernis aan. Dr. Kuyper begon tc kloppen aan het buis van het Modernisme en al spoedig bleek, dat dit Modernisme niet zoo vast gefundeerd was als wel werd veron dersteld! En steeds meer kwam Dr. Kuv per tot de overtuiging, dat een botsing, dit een hreuk tengevolge zou hebben, onver mijdelijk zou blijken te zijn. Het samen gaan tusschen modernen ecnerzijds en ge reformeerden anderzijds, kon niet voortdu ren. Beeds in 1870 zeide Dr. Kuyper tot Dr. Hoedemaker, dat de strijd, die komen zou, zwaar zou zijn en dat men degenen, die de gereformeerde beginselen zouden voor staan, „verstoorders van den vrede" zou noemen. In 1S72 gevoelde Dr. Kuvper zich zoo sterk aan het Geref. volk verbonden, dat er een volslagen hreuk volgde met de ethische richting, waartoe hij destijds nog overhelde. Onder dit alles vond Dr. Kuyper den tijd cm, naast al de vele werkzaamheden, die he' predikantschap met zich bracht, zijn arbeid op staatkundig terrein aangevangen, voort te zetten. Op 1 April 1872 verscheen het eerste No. van ,De Standaard", het blad waarin Dr. Kuyper 45 jaar een journa listieke werkzaamheid heeft ontplooid, door nog geen ander geëvenaard. Welk een ge weldigen invloed hebben de talrijke hoofd artikelen en ^driestarren" -wiet gehad op Varend over één der duizend meren van Finland, op weg van Helsingfors naar Landböle. Praalbed of hooizolder? Maar niet alleen de waschtafel, ook het bed werd pas 's avonds intact gebracht. Ik ken niets zóó mysterieus als con Finsch bed. Overdag is het op vernuftige wijze ineenge vouwen tot een klein model kinderledikant en 's avonds wordt het plotseling uiteenge rukt tot een groote menschen-bed, ja soms weet men er zelfs een 2-persoons ledikant van te maken. Meestal zijn ze van prachtig houtsnijwerk voorzien maar aangezien ieder soort springveer er aan ontbreekt en over de planken alleen een matrasje wordt ge legd, dat gevuld is met een eigenaardig geu rend soort gras, heb je ondanks het kunst zinnig voorkomen toch meer de gewaar wording van op een hooizolder te slapen. Zonder aan te kloppen loopt men de kamer van de logée binnen. Drie deuren waren er in mijn vertrek, die naar 3 andere kamers bleken te voeren en die natuurlijk geen van alle afgesloten konden worden. Daar men in Finland zelfs niet de buitendeur op slot doet, wordt dat voor een deur binnenshuis hcelemaal overbodig geacht en aangezien verder geen enkele Fin het in zijn hoofd haalt om in zijn eigen huis te gaan aankloppen, ben ik in de volgende weken in nagenoeg ieder stadium van gekleed zijn door m'n huis- genooten verrast. Dat de vensters geen sluitgordij- nen hadden, was in Landböle hce lemaal niet noodig, werd me ver teld, want hier keek niemand naar binnen. Dat dc ecuwig lichte nach ten hinderlijk konden zijn bij het slapen, daaraan dacht men blijk baar niet eens. En natuurlijk wilde ik het toen ook fiict veranderd hebben, want de ervaring heeft me al wel geleerd, dat je je overal thuis kunt voelen als je je naar den gcheelen toon die in een bepaalde omgeving lieerscht, kunt aanpassen. En die toon was hier steeds een opgewekte. Onder het vele werk door had ieder nog tijd voor een kwinkslag en een lach. En als 's avonds de heele familie, inclusief het dienstmeisje en de beide knech Dr. A. KUYPER. ons volk! Zijn journalistiek werk had ten gevolge, dat de A.R.-gedachte al dieper wortel krpeg in het Nederlanclsche volk. De snelle aanwas van leden dor A.R.-partij, het steeds grooter wordend aantal Kamer leden, is voor een zeer groot gedeelte te danken geweest aan het werk van Dr. Kuy per. In Januari 1874 werd Dr. Kuyper voor het district Gouda gekozen tot lid der 2e Kamer. Voor Dr. Kuyper was de vraag: Ka merlid worden of predikant blijven, niet gemakkelijk te beantwoorden. Toch meende hij voor de benoeming niet te mogen be danken. Ilij deed zijn intrede op het Bin nenhof en groot was de tegenstand, die hij' van liberale zijde moest ondervinden. Doch de boog was te sterk gespannen. In 1877 moest hij om gezondheidsredenen het Kamerlidmaatschap beëindigen. Een inzin king kwam een einde maken aan de vele werkzaamheden van Dr. Kuyper. Maar niet zoodra gevoelde ij zich daartoe weer in Staat, of hij greep naar de pen! Want de schoolstrijd begon te staan in hot midden der belangstelling. Dag aan dag schreef hij onvermoeibaar zijn hoofdartikelen en drie starren tegen de Schoolwet van Kappeyne en hot bekende volkspetitioment, dat aan Z. M. Koning Willem III werd aangebo den, om de Wet Kappeyne niet te ondertee kenen, was door het organisatorisch talent van Dr. Kuyper tot stand gekomen. En al scheen het, dat de strijd door het Chris telijk deel van ons volk was verloren, de Unie—collecte begon haar werk ten behoe ve van .„De school met den Bijbel":, ten, in de waranda op de stoep van de rust zat te genieten, werd er steeds vroolijk ge-; zongen. En nu wil ik niet beweren clat er hier direct van kunstgenot sprake was. Het was eigenlijk meer een spontane uiting van levenslust, maar er zat stellig toch iets in, want zoodra dc eerste tonen over het erf klonken, kwamen alle kippon luid kakelend weer uit hun hok gefladderd cn dat is, zoover ik weet, zelfs Apollo niet overkomen, d^e alleen wilde beesten wist te betooveren en niet zulke geciviliceerde dieren als kippen zijn; Voor oefeningen met neus wiel, Gisteravond is met het stoomschip „Darm sterdijk" van de Holland-Amerika-1 ijn to Rotterdam aangekomen liet door de K.L.M, aangekochte Stcarman Hammond-vliegtuig een licht tweepersoons toestel, bestemd voor lesdoeleinden en evenals de eenpersoons „Scheldemusch" van den Nederlandse-hen constructeur Slot uitgerust niet een neus* wiel. Zooals men weet is de K.L.M. tot aan* koop van dit toestel overgegaan om haar piloten vertrouwd te maken met het vliegen van vliegtuigen met neuswiclonderstel, aan* gezien de nieuwste Douglas-inachine DC-i, die in de Douglasfabricken te Santa Monica Califomië, haar voltooiing nadert, eveneens van een ncuswicl-onderstel is voorzien. Uiteraard leent de tweepersoons Stearmari Hammond zich boter voor les- en instructie- doeleinden dan de eenpersoons „Schelde musch". Het vliegtuigje zal onmiddellijk na aan komst per lichter van de H.A.L. door de bin nenwaleren naar Schiphol worden vervoerd, waar het in dc werkplaatsen van den tech nisch en dienst der K.L.M. gemonteerd zal worden. Bemanning der Indië- vliegtuigen Voorloopig nog boord-mécano's, Stewards op alle toestellen. In tegenstelling met andersluidende be richten is de K.L.M. voornemens, wanneer met ingang van Oclobcr a.s. de dienst naar en van lndië drie maal per Week gevlogen zal worden, voorloopig nog liet bestaande systeem van boord mécano's tc handhaven. Binnen afzienbaren tijd zal men er niet. toe overgaan, zooals aanvankelijk de bedoeling was, geen mécano's meer aan boord der vliegtuigen te laten meevliegen, doch daar voor in de plaats mécano's op de verschil lende landingsplaatsen te stationneeren. Door de groote vervoerscapaciteit van de D.C.—3 toestellen wordt het echter bezwaar lijk, de mécano's naast hun teclmische werk zaamheden aan boord ook nog te belasten met de zorg voor het thans grooter gewor den aantal passagiers. Derhalve zullen bij het in werking treden dor nieuwe dienstre geling op alle In die-Vliegtuigen stewards meegaan. Het aantal stewards, dat voor kort slechts drie bedroeg, is thans uitgebreid tot achttien. Dc stewards zullen tevens met.een deel van liet administratieve werk aan boord belast worden, wat een verlichting van de werkzaamheden van den tweede piloot be- teekent. Dc bemanning der Indië-vlicgtuigcn zal dus bestaan uit vijf koppen, n.1. gezag voerder, tweede piloot, radio-telegrafist, boordmécano cn steward. Maar bij dien strijd vergat Dr. Kuyper niet, het A.R. volk in een goed georgani seerd verband te brengen. Hij richtte op: het Centraal Comité van A.R. Iviesvereeni- gingen. Schreef voor die partij een Pro gramma van Beginselen dat tot op heden nog vrijwel ongewijzigd is gebleven. Naast dit alles meende Dr. Kuyper ook den tijd gekomen voor de oprichting van een Vrije Universiteit. Dit werk zag Dr. Kuy per bekroond toen op 20 Oct. 1880 in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam de plechtige opening van die Universiteit plaats vond. Daarbij sprak Dr. Kuyper zijn magistrale rede uit over „Souvereiniteit in eigen kring". Wat de Vrije Universiteit voor ons volk heeft bcteekend en nóg be- teekent, valt niet in enkele woorden weer te geven. Wel kan worden gezegd, dat de stichting, voor het Christelijk volksdeel van geweldigen invloed is geweest. In 1901 werd Dr. Kuyper geroepen om op re treden als Kabinetsformateur. De gewel dige verkiezingsstrijd in 1901 had tot. ge volg gehad, dat de coalitie tusschen A.R., C.H. en R.K. gevormd kon worden. Reecis in de Troonrede van 1901 kwam de invloed van liet Ministerie Kuyper naar voren. Een moeilijk jaar kwam voor Dr, Kuyper in 1903. De maatschappelijke orde dreigde ten onder te gaan. Maar de Regeering, mot Dr. Kuyper aan het hoofd, hield stand; het revolutie-gevaar dat dreigde, werd bezwo ren. In 1905 moest het Kabinet Kuyper plaats maken Voor een ander. Maar het op treden van liet Kabinet Kuyper is van zeer grooten invloed geweest voor tal van be langrijke instanties onder ons volk. Tot 1012 is Dr. Kuyper lid geweest van de 2e Kamer. In dat jaar verwisselde hij het „lager" met het „hooger" huis. Dr. Kuyper was een man met een vérzien-* den blik. In de Deputatenrede van 1913 voorzag de grijze leider van, het A.R. volk de geweldige wereldbrand die Europa van 1914—1918 heeft getèisterd. Hij, de ouder wordende staatsman, Tïêèft veel geloden onder de gebeurtenissen, die plaats grepen in zijn laatste levensjaren. Het moeilijkste voor dezen grooten Ne derlander is wel geweest dit, dat hij niet midden uit zijn werk werd weggenomen. Neen stuk voor stuk, doel voor deel, heeft Tiij zijn arbeid moeten beëindigen. Langzaam trok li ij zich al meer en meer te rug uit het politieke leven, maar bij dat alles hield hij vast aan zijn onverwoestbaar vertrouwen in het Geref. en A. R. Beginsel. De machtige zoo heeft wijlen Dr. J. C. Rullmann het eens zoo treffend get.ee- kend de machtige was machteloos gewor den; de onafhankelijke afhankelijk; de schit terende redenaar stemmeloos; de koning was een kin dek e geworden. Den 8 Nov. 1920 overleed Dr. Kuyper en 12 Nov. werd hij naar zijn laatste rustplaats gedragen, betreurd door het Geref. en A. R. Volk. maar ook door menig ander Neder -lander entegenstander.!

Schager Courant | 1937 | | pagina 8