jubileum der Hervormde Kerk De verrassende benoeming Gedachtenisrede van Ds. Eikema Uit Bergen Marktpolitie Verkeer Harddraverijdag ie Alkmaar. Maandag 27 September 1937 Tweed» Htod SCHAGEN „Hot verheugt mij, dat de klokke- tonen vanochtend niet. tevergeefs ge nood hebben", zeide Ds. J. Eikema bij den aanblik van het zeer talrijke gehoor, dat, ook uit de omliggende plaatsen, gisterochtend ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum der Ned. Herv. Kerk alhier, in het met palmen versierde bedehuis, was opgekomen. De predikant kiest, nadat de aanwezigen Ps. 84, vs. 1 en fi gezongen hebben, tot, uit gangspunt van zijn gedachtenisrede: Ezra 5 vs. lob: „En laat het Huis Gods gebouwd worden op zijn vroegere plaats." (Leidsche vertaling.) Spr. behandelt in 't, kort de ge schiedenis van den wederopbouw van den Jeruzalemschen tempel na het einde der Ba bylonische ballingschap, wijst op de geest drift der Joden, waardoor de tegenwerking van de zijde hunner vijanden overwonnen werd. Israël beriep zich op koning Kores' woord: „Laat het Huis Gods gebouwd worden op zijn vroegere plaats"- Spr. schildert ten slotte de plechtige inwijding van den nieu wen tempel en gaat. dan over tot de geschie denis van Schagen's kerk. Meer dan vier eeuwen heeft, het oude bedehuis hier als een monu ment van de vroomheid en kunst zin van vroegere geslachten gestaan aldus Ds. eerst in dienst der R. Katholieken, gewijd aan den Hei ligen Christoffel en later een toe vlucht voor hen, die begeerig waren naar 's Heeren Woord. Op 20 Aitg. 1805 heeft de vernielende brand plaats. Slechts wat. boeken en het Avondsmaalszilver worden door den kos ter in veiligheid gebracht. Merkwaardig, zegt spr.. dat het notulen boek van den Kerke raad met geen enkel woord over den brand rept', in de notulen der Kerkvoogdij vinden we echter des te meer. Op 9 Sept. 1895 wordt een prijsvraag voor architecten uitgeschreven en op 4 Jan. '96 valt het bekende besluit, dat de kerk, ont worpen door ir. J. A. G. van der StcHr, op dezelfde verhevenheid herbouwd zal worden. Dit, besluit doet. denken aan het woord uit Ezra: „Op zijn vroegere plaats!" Symbool van schap. de Godsgem een- De kerk is een symbool van de schoon heid en teerheid, welke het leven in ge meenschap met God kenmerken, zegt spr. en leest, dan den tekst van J. Denijs Dz.'s feestcantate voor, op 26 Sept. '97 bij de inwijding door een mannenkoor gezon gen. Veel is in de afgeloopen 40 jaar in het Intérieur van onze kerk veranderd, veel, dat. wij niet geheel kunnen waardeeren... merkt T)s. E. op. Tóch hebben wij deze kerk lief. Wij hopen, dat kerk en tonen, die in die 40 jaar zijn saamgc- groeid, in hun wonderschoone twee- Een der vernielde schatten uit de oude kerk. Het fraai gebeeldhouwde koorhek. éénheid, hun oude plaats in het hart der gemeente, behouden mo gen, ja, in ons allerhart. Den trouw aan den tempel uit het boek Ezra naar voren brengend, zegt spr. ten slotte: Wij hebben niet te bouwen aan het kaartenhuis van ons eigen succes, maar aan het Huis Gods. Denken wij aan het waarschuwend woord: „zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen des- zelfs bouwlieden er aan." De dienst wordt opgeluisterd door zang van het Ned. Herv. Kerkkoor, o. 1. v. Jb. I. Hovenier. Ds. Eikema sluit met dankgebed. FONDS VOOR CENTRALE VERWARMING NED. HERV. KERK. Aan het einde van de godsdienstoefening deelde ds. J. Eikema gisterochtend mede, dat er plannen zijn, een fonds te stichten voor verbetering der verwarming van de kerk. Men wil, zoo mogelijk, een centrale verwarming doen aanleggen. De eerste collecte voor genoemd foncls werd gisterochtend na den dienst gehouden. THEATER ROYAL. Zaken zijn zaken. Joe Brown, U weet wel, de man, wiens gezicht zoowat in tweeën splijt, als hij lacht en wiens brutaliteit aan het ongelooflijke grenst, maar in elk geval honderd procent Amerikaansch is, demonstreert in „Zaken zijn zaken" zijn talenten als verkoopcr van 1 an dbo u wt ra c toren Botts, zoo heet Joe Brown in deze film, komt in contact, met een firma, die Earth- worm Tractors fabriceert en wordt zoowaar als haar vertegenwoordiger benoemd. Ilij wordt aangezocht om tractors te verkoopen aan Mr. Jacksan, een bekend houthandelaar. Botts is vaak met namen in de war, en gaat naar Johnson in plaats van naar Jackson. Daar maakt hij kennis met Johnson's aller liefste dochter, Mabel. Een reeks van de zotste verwarringen doet hem zijn baan verliezen. Plotseling .loet Jackson de firma weten, dat hem de wijze van reclame van Botts, zoo buitengewoon heeft, bevallen en dat hij het plan heeft, zich eenige tractors aan te schaffen. Botts ont slag wordt vanzelfsprekend ingetrokken. Mabel Johnson vindt dien mallen Botts een aardige jongen en geeft hem tevorstaan dat zij haar vader misschien toch nog wel be praten zal. Zoo gaan de avonturen verder in de meest lachwekkende situaties, die hun hoogtepunt vinden in een tocht van Botts en deii ouden Johnson op een Eartlnvorm tractor! Boor het ontzaglijke lawaai, wordt Johnson's doofheid plotseling geuzen, en belooft do oude heer, twee en twintig tractors te zullen koopen van Alexander Botts firma. Tegelijkertijd wordt de dappere vertegen woordiger tot Johnson's schoonzoon gepro moveerd. De film draait, morgen; men, zie de des- betreff. advertentie. SPELING DER NATUUR Als curiositeit bloeit bij den heer Th. Keet in de Molenstraat alhier voor de 2e maal een Seringenboom» VOÖRDEÊLKJE KOOPDAG VIEL OP WOENSDAG 22 SEPTEMBER Naar wij thans kunnen mededeelen, was de dag van de winkelweekattractie, op wel ken de kooper een reductie genoot van 50 procent, bepaald op Woensdag 22 September Degenen die op dezen dag groote in koopen bij de deelnemende winkeliers hebben ge daan, hebben dus wel zeer voordeel ige zaken gedaan. OVERGEPLAATST Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. van Ham, Referendaris 2e kl. bij het P.T.T. bedrijf ten Postkantore te Rotterdam wordt met ingang van 1 Oct. a.s. overgeplaatst naar den Haag, postkantoor. Uit onze omgeving TENTOONSTELLING DORPSHUIS. Mooi werk van de Bergensche kunstenaars. Een fraai inzet van het winterseizoen. Zaterdag werd in het Dorpshuis aan de Raadhuisstraat, een tentoonstelling geo pend van werk van Bergensche kunste naars op het gebied van schilderen, litera tuur, poëzie en muziek. De voorzitter, de heer R. Valkhoff, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal den burgemeester en wethouder Macdo- nald, vertegenwoordigende het gemeente bestuur. Spr. wcês erop, dat deze tentoon stelling was georganiseerd, eendeels omdat het Dorpshuis thans vijf jaar bestond, an derdeels ter opening van 't winterseizoen. Spr. zegde de kunstenaressen en de kun stenaars die werk voor deze tentoonstelling hadden willen afstaan, daarvoor hartelijk dank en bracht voorts dank aan de heeren Jan Ponstijn, Joop Sax en de Gebr. Min, die de expositie hadden willen inrichten, OVfer het. doel van het. Dorpshuis wilde de voorzitter niets zeggen; slechts hoopte spr. dat het nog meer dan voorheen het centrum zou worden voor het dorp en daar voor riep spr. de medewerking in van alle gemeentenaren, Spr. eindigde niet de hoop uit te spreken, dat het Dorpshuis nog tal van jaren de volle belangstelling zou heb ben van alle inwoners der gemeente. Al leen dan zou er een goeden invloed van kunnen uitgaaan. Applaus. De tentoonstelling. Beginnen we met een korte beschrijving van de tentoongestelde schilderstukken, dan moeten we er dadelijk onzen spijt over uitspreken, dat de belichting zoo slecht was, dat. de werken onzer Bergensche kun stenaars in het geheel niet tot hun recht kwamen. Hef zou ons te ver voeren, alles te be schrijven, wat er op deze tentoonstelling te zien viel. Wij doen daarom enkele grepen. Bijzonder aandacht trokken een mooi kinderkopje van Mevr. G, Koeman Meerieins; een stilleven van Jaap Weij- and en een doek van A. Verkerk, waar vooral de mooie lucht boven een woest landschap het bijzonder goed deed. Mia v. Regteren Altena exposeerde met. een por tretstudie (man met skelet), terwijl Graadt van Roggen was vertegenwoordigd met. 'n fraai duinlandschap. De Pastorale van Kasper Niehaus, een zoetige idylle kon ons persoonlijk niet boeien. Heel goed vonden we het doek van Essers fantasie en wer kelijkheid, met Oost-Indische inkt getee- kend. Jaap Min was ons te somber terwijl van I-Ierwijnen te weinig sprekend was. De groote verdienste dezer tentoonstelling was wel, dat we eens kennis hebben ge maakt met producten van kunst van eigen gemeentenaren. En deze kennismaking is inderdaad een zeer aangename geweest. Over het nut van Dorpshuizen. In de avonduren hield mej H. v. de Heide uit Bussum, adviseuse en alg. leidster van den Bond van Nederlandsche Volkshuizen, een lezing over het nut der volkshuizen. Spr. begon met te zeggen, dat. het Dorps huis tal van familieleden had. De stam van dit soriaal-paedagogisgh werk ligt. in een huis te Londen, dat in 1SSS werd gesticht. Dat. was het z. g. Toynbee-huis. In ons land werden terzelfder tijd ook z.g. Volkshuizen opgericht, in de groote steden. Later kwamen de z.g. dorpshuizen ten plat- telande. Het eerste ontstond, onder leiding van mej. Baler, in Paterswolde. In tal van dorpshuizen, aldus spr., worden moedercursussen gehouden; op sommige dorpshuizen zijn ook cönsultatie-bureaux voor zuigelingen en kleuters. Voorts zijn aan verschillende dorpshuizen kleuterscholen verbonden. Spr. wees vervolgens op de verschillende clubs, welke in de dorpshuizen worden on dergebracht. Spr. waarschuwde voor het vormen van te speciale clubs; allen in het dorpshuis moeten kunnen meedoen. Een lentefeest, kan voor de kinderen van bijzon dere waarde zijn, meende mej. v. d. Heide. Respect voor de natuur, moest door allen te samen de jeugd goed worden ingeprent. Dan zal de tuchteloosheid vanzelf verdwijnen. Wat de rijpere jeugd betreft, meende spr., dat daaraan ook de volle aandacht, moest worden geschonken. Eerste vereischte even wel is een goede, geschikte leiding. Een der grootste problemen noemde spr. het vast houden van de rijpere jeugd. Komende tot de volwassenen noemde spr. liet allerbelangrijkste hét vormen van een gemeenschap. De menschen moeten zich om elkander gaan bekommeren; ze dienen plich ten te voqlen welke zij tegenover elkander moeten vervullen. En in dat opzicht kan 'n dorpshuis prachtig werk doen. Dorpshuizen zijn neutraal,, zeide spr., dat beteekent, dat we respect moeten hebben voor andermans richting, we moeten denk beelden uitwisselen. Spr. besloot met. te zeggen, dat bij dit werk het geheim van het. slagen was, dat men hef moest doen met z'n hartebloed. Dan heeft men de eenige voorwaarde vervuld, waarop dit werk moet slagen. (Applaus). De hoofdleidster, mej. de Koo bedankte de spreekster hartelijk voor haar interessante BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN brengen ter al- gemeene kennis, dat met ingang van 7 Oc- tober 1937 tot en niet 25 November 1937 des Donderdags geen rijtuigen op het Markt plein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwst ra at mogen worden geplaatst dan alleen gedurende d§n tijd voor op- of afladen, tenvijl het uit- en inspannen van paarden op het Marktplein, langs het Noord en het Rensgars niet zal mogen ge schieden. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.of hechte nis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 25 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN De Secretaris, ROGGEVEEN. De BURGEMEESTER van SCHAGEN maakt bekepd, dat gedurende de op Dins dag 28 September a.s. te houden harddra verij het verkeer van Noord en Loet naar Laan en Hoep (en omgekeerd) zal worden geleid door de Heerenboschstraat in plaats van over de Gedempte Gracht. Sch-gén, 25 September 1937. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. voordracht. Jammer, dat aan deze leerrijke lezing niet meer bekendheid was gegeven; een aankondiging op de uitnoodiging voor de opening der tentoonstelling zou zeker ge- wenscht zijn geweest. SINT PANCRAS De benoeming van. een nieuwe gemeente ontvanger heeft de gemoederen in deze ge meente gedurende verscheidene weken da nig in beroering gebracht. Op verschillende manieren is er over ge sproken en zooals uit. de vorige week in ons blad gepubliceerde lijst van sollicitanten bleek, waren er sollicitanten uit alle krin gen der bevolking. Er waren twee raadsledfin ouder, waarvan een, de heer Sppan zich ge noodzaakt zag, om in verband met zijn sollicitatie, als lid van den raad te bedanken. Een alleszins te verdedigen standpunt, ook al in verband met hetgeen bij de vorige ontvangersbenoeming is voorgeval len, toen zes van de zeven raadsle den solliciteerden. Naar verluidt waren verscheidene raadsleden niet vai plan, een uit hun midden te stemmen, wanneer hij nog lid van den raad was. Wilde de heer Spaan dus eenige kans hebben, dan moest hij bedanken. En B. en W. hebben hem een kans gege ven, door hem op de voordracht te plaatsen Op zichzelf was deze vordracht wel een beetje eigenaardig. Vrijdag na de beëedi- ging van mej. Gootjes als gemeente-ont vangster heeft de burgemeester de nieuwe ambtenares toegesproken en haar gezegd, dat B. en W. baar werk als plaatsvervan gend gemeente-ontvanger zeer Avaardeerden en dat men hoopte dat de werkzaamheden op dezelfde wijze zouden worden voortge zet. Jlen vraagt zich dan wel eens af, waarom hebben B. en W. mej. Gootjes, die toch zeer goed voldaan had, niet op de voordracht ge plaatst. Nu werd zij buiten de voordracht om, toch benoemd. Een verrassing was dit wel, ook voor het talrijke publiek op de tribune. Meerderen hadden don heer Spaan als oud-gemeente raadslid een groote kans gegeven. Zijn oud collega's hebben hem echter in den steek gelaten. Slechts een stem wist hij in de wacht te sleepen. Voor den heer Spaan zal deze uitslag ook wel een verrassing zijn, zij het geen aan gename. Het verloop van deze benoeming wordt* inmiddels druk besproken. Eenig leedvermaak met den heer Spaan, die zijn zetel in den raad heeft opgegeven, kan men hierin veelal vernemen. De heer Spaan trooste zich er mee, dat hij een zui ver standpunt heeft ingenomen en eerlijk heeft verloren. De behandeling in den raad had ondanks de ernst van de zaak, nog eenige vermake lijke momenten. Eerst bij de stemming, toen weth. Duijf den burgemeester in bet oor fluisterde, dat de heer Van Kampen een oom was van den heer Peereboom en dus niet zou mogen meestemmen bij de herstemming tusschen Mej Gootjes en den heer Peereboom. De heer Van Kampen was echter goed wakker; hij toonde dezelfde familievorwant schap aan tusschen het n iep we raadslid, A»e terdam,Septr.1937 Lieve Llen, Het was een gezel lig bezoek,dat Je ons hebt gebracht en lk beloof Je, dat lk er goed om zal den ken, de kinderen dezen win ter geregeld Draisma van Valkenburg*s levertrafji te geven, nu Je my verteld hebt, dat Je drietal daar- by zooveel baat heeft ge vonden.- Hartelyke groeten en tot ziens, den heer Jac. Duijf en mej. Gootjes. De hr. Duijf dacht, dat er t.a.v. hemzelf eenig ver schil bestond en hij verder van mej. Gootjes afstond dan de heer Van Kampen van den heer Peereboom. Bijna was de hulp noodig van een deskundige, döcli tenslotte was men' het er toch over eens. Zij waren den beiden candidatcn even na en moesten zich dus beiden buiten de stemming houden. De burgemeester meende, tot hilariteit van de anawezigen te moeten vaststellen, dat mej. Gootjes dus was benoemd tot ge meenteraadslid.een vergissing, die hem niet zwaar moet worden aangerekend. liet was een enerveerend moment. Strafzitting van Vrijdag 24 Cc. Schermerhor a. WAT SOMMIGE SLAGERS HUN KLAN TEN WILLEN VOORZETTEN. De slager Piet H. te Schermerhorn, die al verschillende plaatsen heeft „afgeslacht", heeft nu zijn florissante zaak verplaatst naar Schermerhorn, en was misschien in de veronderstelling, dat de keurmeesters hem daar niet zoo achter de broek zouden zitten als in Alkmaar cum annexis. Maar Pietje sloeg de plank leelijk mis, ook daar had men in de gaten, dat hij als vleeschleverancier lang niet O-kée is en snapte de rijksvecarts Sieuwerda hem, toen hij voorradig had een partijtje kalfs- vleesch, dat al meer dan 8 dagen na den keuringsstempel oud was en niet den indruk maakte kersversch te zijn. 't. Is trouwens 'n feit, "at dergelijk vlqésch niet langer dan 3 dagen na de stempeling voor de con sumptie geschikt wordt geacht. De heer Sieuwerda nam zijn taak dan ook correct waar en dank zij zijn ambtelijke bemoei ingen werd heden de niet, verschenen sla ger, na een pittig requisitoir van den ambtenaar, die aan dergelijke vleeschleve- ranciers niet één maar wel 10 broertjes dood heeft, veroordeeld tot 50 pop boete subs. 25 dagen hechtenis. Gevorderd was f 60 boete subs. 30 dagen. Oudorp. DE BERGER BOUWMEESTER SCHOOT NIET VEEL OP. Hedenmorgeii werd nog eens een tweede opvoering gegeven van de aanrijding tus schen de wagens van den bouwkundige T. Jb. v. E. int Bergen en den heer C. v. d. Kooij uit. Heerhugowaard op 27 Juli op de beruchte Breelaan te Oudorp, die een schande is voor onze rijwegenvoorziening. De collisie, aan den bouwkundige ten laste gelegd, was hevig en funest. De wagen van v. d. Kooij werd o.m. zwaar bescha digd en zijn inzittende zuster werd zóó gekwetst, dat opname in een ziekenhuis noodig bleek. Door rijksveldwachter Corn. Beek, een zeer bekwame amateur-fotograaf, werden keurige foto's genomen van de si tuatie en ook door hem en zijn gemeente collega Bleijendaal opmeting gedaan. Met die opmetingen was echter de heer v. E. 't. niet eens en daarover liepen voornamelijk de debatten, evenwel met. het resultaat, dat v. E. door den ambtenaar in 't ongelijk werd gesteld en tegen hem met. inachtne ming van verzachtende omstandigheden, werd gevorderd f 20 boete subs. 10 dagen. Uitspraak 1 October a.s. N. N i e d o r p. IN ALKMAAR VIND JE DEN POLITIO- NEELEN SLAKKENZOUTER. Een handelsreiziger, de heer Chr. B. uit Nieuwe Niedorp, ondervond tot zijn scha de, dat. hij te Alkmaar in de Langestraat. zijn kleine wagentje parkeerde, hoe minit.i- eus het gemeentelijk politiecorps is ge traind. Hij zat dan ook onmiddellijk secuur op de bon ter zake parkeeren aan de verboden zijde van den rijweg, terwijl bo vendien de wagen nog te ver van den trottoirrand was geplaatst. De heer B., de feiten toegevende, voerde nog eenige reden tot verontschuldiging aan en werd veroor deeld tot. de luttele, direct door hem vol dane boete van 1 gulden af die kous! UITSPRAAK 24 SEPTEMBER. Voorts werd de heer E. P. Borst, vertegen woordiger te Heiloo, ter zake door hen ge pleegde aanrijding te N. Niedorp met den wagen van den controleur P. Brand veroor deelt tot f.7.50, subs. 5 dagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5