De „Tempel ier Machinegeweren" OMGEVINGNIEUWS Verbeteringvanhet handels verkeer met Duitschland Schagen-nieuws TUINHOEKJE Het is den Langend ij kers niet on bekend, dat, als Duitschland op normale wijze onze groenten af neemt, de prijzen, die er voor ge maakt worden, een redelijke op brengst verzekeren. Voor Langen- dijk hangt in feit van Duitschland alles af. De misère, die de tuinbouw hier de laatste jaren heeft doorge maakt, vond bijna uitsluitend haar oorzaak in de geheele of gedeeltelijke onmogelijkheid om onze groenten naar Duitschland uit te voeren. De betalingscontingenten speelden daar bij de voornaamste rol. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de publicatie van deze week vanwege den Rcgeeringspersdienst gedaan, en o.m. deze zinsnede bevattend: In verband met de stijging van den Duit- schen uitvoer naar Nederland was 't mo gelijk, voor het vierde kwartaal de beta lingscontingenten voor den Nederlandschcn uitvoer naar Duitschland wederom te ver- hoogen", groole voldoening in tuinderskrin gen heeft gewekt. Ken ongeveer gelijke mededeeling werd in Juni gedaan niet betrekking tot het der de kwartaal, waarin dit jaar voor onzen tuinbouwexport aanmerkelijk hoogcre be talingscontingenten Waren vastgesteld dan xerleden jaar. Op verzoek van het Centr. Bur. der Tuinbouwveilingen is toen reeds een deel dezer betalingscontingenten naar Juni overgeboekt. De beschikbaarstelling van hoogere betalingscontingenten heeft zeer gunstige resultaten gehad. In de maan den Juni. Juli en Aug. 1936 werd voor f4.128.U00 aan tuinbouwproducten naar Duitschland uitgevoerd tegen in dezelfde maanden van '37 f6.918.000! Maar het meest moedgevende voor onzen tuinbouw in deze is, dat, niettegenstaande de aanmerkelijke verhooging dier contin genten in het 3e kwartaal '37, zij nog veel te kort bleken te zijn, niet slechts om den veilingsprijs van verschillende groenten op peil te houden, maar óók om aan de enor me behoefte der Duitsche markten aan groenten te voldóèn. De Tuinderij consta teert, dat ook het jaar 1937 weer heeft aan getoond, dat. de Duitsche markten de pro ductie van den Ned. tuinbouw kunnen ver werken, zonder cenig gevaar voor versto ring van het Duitsche prijsniveau. D# prij zen op de grootmarkten waren meestal zóó hoog, dat de 1'rijzencotmnissarissen zich genoopt zagen om .in te grijpen en maxi mum-verkoopprijzen dicteerden. Van over heidswege werd herhaaldelijk 't veilen der aangevoerde hoeveelheden verboden, aan de Importeurs werd oorgeschreven deze hoe veelheden gelijkelijk onder de gegadigde kleinhandelaren te verdeden tegen een vastgestelden prijs. Ilct orgaan van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen is er van overtuigd, dat, indien voor het der de kwartaal hot dubbele bedrag was vast gesteld geworden, van hetgeen thans in werkelijkheid beschikbaar werd gesteld, er van de meeste producten op onze veilingen niets onverkocht was gebleven en de prijzen zich op een zoodanig peil zouden hebben bewogen, dat géén stcuntoeslag noodig zou zijn geweest. Do Duitsche mark ten hadden don goheelen aanvoer gemak kelijk en graag opgenomen. Het handelsverkeer met Duitschland ver ruimt zich meer en meer. Oofschoon de uit voer uit ons land naar Duitschland steeds toeneemt, wordt het Nedcrl. invoersaldo steeds grooter, daar dc Nederl. invoer uit Duitschland nog sneller stijgt dan de Ne- deriandsche uitvoer naar Duitschland! Ce- durende de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg de invoer uit Duitschland n.1. l212.600.U0U en naar Duitschland f 112.300.000 alzoo een invoersaldo van f 100.300.000; in 1036 over hetzelfde tijdvak -waren deze cij fers rosp. f 150.800.000 f 79.200.000 en f 71.600.000. Geen wonder; dat in het gezicht van deze cijfers do botaJingscon tingen ten voor het 4e kwartaal door de regeering aan merkelijk zijn verhoogd. Tal van produc ten konten gedurende dit tijdvak nog voor. export in aanmerking, zoodat van de fir nancieele uitkomsten nog veel kan worden verwacht. Wat intusschen het meest hoopvol stemt, is de tendens, die uit de nieuwe verhooging der betalingscontingenten spreekt. De tuin bouw heeft die meer dan noodig. Met bijzon dere belangstelling volgt de geheele tuin bouw in het hijzonder die aan Langendijk en omstreken de ontwikkeling van het han delsverkeer met Duitschland. Worden in 1938 ook voor het hoofdseizoen van den tuinbouw in die mate betalingscon tingenten vastgesteld, dat een vlot verloop van den export der tuinbouwproducten naar Duitschland verreknd is, dan is de toestand geboren dat het onverkoopbaar blijven van groente tot het verleden behoort, en er uit het Landbouwcrisisfonds geen toeslag op de opbrengst der groenten meer moet worden verleend. Dan lijkt het ons toe, dat de groot ste ellende door onze tuinbouwers zal zijn geleden. Heffing op tomaten. Met ingang van 20 Juli 1.1. heeft de Duit sche Reischstelle bepaald, dat de heffing op tomaten dagelijks zou geschieden met in achtneming van de daadwerkelijke inkoops prijzen, ieder geval op zichzelf beschouwd en wel na den gedanen koop door don Duit- schen importeur, echter vóór verderen ver koop door importeurs aan hun Duitsche klanten. Deze maatregel is thans ook uitge breid tot, de producten: roodc kool, witte kool, gele kool, bloemkool en sla, LANGaENDIJK. De Nederl. Groenten- en Fruitcentrale heeft den yeilingsbcsturen verzocht, ten spoedigste de maandstaten betreffende de geveilde producten over dc maand Augus tus in te zenden. Tevens is verzocht, te wil len zorg dragen, dat de maandstaten over September uiterlijk 5 October in het bezit der Centrale zijn, een en ander met het oog op een spoedige steunnitkeering over de maanden Juli, Augustus en September. Tuinbouwsteun. In verhand met de verruiming van de betalingscontingenten van Duitschland wordt door de regee ring voorgesteld den uitgetrokken steun voor den tuinbouw op 2 mil- lioen minder te bepalen dan dit jaar, nl. 10 millioeo. Mazimum-factuurp rijzen. De maximum-factuurprijzen ten aanzien van aar Duitschland te exporteeren produc ten niet recht van betaling, over de clea ring zijn voor roode, gele en witte kool be paald op resp. f5, f5 en f3, voor peen op f7, bloemkool f8, snijbooncn f 15, tomaten f 10 en druiven f 28 per 100 kg. VakteekenschooL Voor de dezen winter te houden tceken- school vanwege de afd. Langendijk van de Vereen, t. Bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland, hebben zich 16 leer lingen aangemeld. Dit is nog te weinig om weer twee klassen te kunnen vormen. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Wit: Zwart. Ie klas: H. StinsD. Koom 10 W. KaanH. Bouwens 1—0 N. KaanJ. Kroon afgebr. G. ZwierH. Hart afgebr. 2e klas: K. de Vriesi—J. Bouwens Vz—Vi J. DeutekomDr. Wilmink 0—1 L. E. HulshofP. Blom 10 Dr. .T. de Wit—Th. Bruin 0-1 3c klas: H. Kramer—G. Keppel J. KoutM. Rootjes A. de VriesH. Kuiper 4e klas: P. BuurJ. Visser J. IJffJ. Kamper 1-0 1—0 0—1 0-1 0-1 Vischwedstrijd. De Noordscharwouder hengelclub heeft Zondagmorgen de laatste wedstrijd van dit seizoen gehouden. Ditmaal was het terrein van den wedstrijd dc sloot langs de Nieuwe weg. Deze wedstrijd heeft zich gekenmerkt door oen heel -wat betere vangst dan men de laatste paar koeren gewend was. Bovendien was er zeer groote spanning in, toen in het derde kwartier vink achter elkaar de vier grootste maattoaarzen werden gevangen, n.1. van 33V2, 31, 32 en 36 c.M. Dit was nog nooit gebeurd en de controleur had hij de andere vereen, waarvoor hij controleerde, nog nim mer een dergelijk verloop meegemaakt. Deze laatste wedstrijd is dan ook uitste kend geslaagd. De uitslag was. dat D. van Seventer de eerste prijs verwierf; 2e prijs de heer A. Tim merman, 3e prijs de heer P. Pool, ie prijs dc heer H. Dekker en vijfde prijs de heer S. Dekker. De prijzen werden door den voorzitter, den heer S. de Rijke, met een toepasselijk woord uitgereikt. Den controleur, den heer Aid. Kieft werd dank gebracht voor zijn werk zaamheden. ANNA PAULOWNA Kleuren in hnis en bij de kleeding. Als u of ik, lezer of lezeres, moesten ver tellen wat kleur is, zouden we er ons waar schijnlijk in één enkel zinnetje met een Jantje van I.ciden vanaf maken. Maar als iemand ais de heer A. V. Hartogh, architect N.I.V.A. te Haarlem, die eenige jaren heeft gestudeerd om in „het .wezen" der kleuren door te dringen, oen lezing komt houden voor de afd. van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen en over boven genoemd onderwerp, dan zijn een paar uur tjes daarover eigenlijk veel te kort. Wat moeten wij er in ons verslag dan wel van maken? Laten we ons maar bepalen tot e^n paar van z'n conclusies. Hoewel zei spr., en \ye gaan dan de the orie, wat kleur eigenlijk is, maar stilzwij gend voorbij hoewel 't kiezen van kleu ren een integreerend onderdeel Is van vele beroepen en ook de huisvrouw zich vaak voor dit werk geplaatst ziet, is er nog maar weining studie van dit onderwerp gemaakt en de resultaten, hierbij bereikt, zijn maar zeer poover. De oorzaak hiervan dienen we te zoeken in de relatieve waarde van de kleur. Een kleur op zichzelf, zonder entou rage, is iets geheel anders dan een kleur te midden van andere kleuren; eenzelfde kleur zal, op andere wijze belicht, door schaduwwerking en reflexen en onder inwer king der omringende tinten, telkens een geheel andere lijken. Een ander moeilijkheid is, dat de rijkdom aan kleuren zoo groot is, dat de kleuren en tinten bijna niet zuiver te bepalen zijn. Een grasvlakte h.v. is groen, maar bij nauwkeurige beschouwing blijkt die groene kleur te zijn samengesteld uit een oneindig aantal variaties van die kleur, zooveel tinten, dat we er geen afzonder lijke namen voor hebben. Spr. ging ook in op het Verschillend rea- geeren op kleuren. Kleuren hebben ook een psychologische uitwerking, waarmee reke ning is te houden hij het inrichten van zie kenhuizen, woon- of slaapvertrekken, werk kamers, enz. Na de pauze gaf spr. eenige voorbeelden van het toepassen van verschillende kleu ren al naar gelang het mpbile (beweegbare) of immohile voorwerpen gold. De lichtere kleur.van de automobielen suggereert snel heid, zei spr., de lichte kousen der dames en geven haar iets viefs. Bij het kiezen van een kleur voor een huis dient ook gelet op de omgeving. Maar altijd, zoo besloot spr. zullen we .vóór alles persoonlijk moeten zijn. Wat bij den een past, harmonieert niet bij den an« der; de juiste kleur kiezen wc met ons in nerlijk de kleur geeft ons innerlijk weer. Na deze lezing dankte mevr. Keijzer-de Jong, voorz. van de afdeeling, allereerst den spreker, bracht den dank over van de afd. van het Witte Kruis aan die dames, die door huisbezoek 200 nieuwe leden voor Wijkverpleging wonnen, deed nog een paar mededeelingen en sloot de vergadering, na dat eerst nog mevr. Wilms tot afgevaar digde ter algcnieene vergadering werd be noemd. HOOGWOUD AARTSWOUD. Gymn.-demonstratie. Zondag gaf onze gym vereen iging hare jaarlijksche demonstratie, ditmaal op het erf van Joh. Visser, hetgeen zich er goed toe leende. Door het mooie weer genoten velen van de mooie en correcte oefeningen, welke werden uitgevoerd. Voor de laatste maal was de leiding van de heeren in handen van den heer Schager uit Twisk. Om gezondheidsredenen moest deze zijn ontslag nemen. Als zijn opvolger treedt op dc heer P. Visser te Abbekerk. WIERINGERMEER De nieuwe serie boerderijen toegezegd. Thans is de boerderijen-serie van ong. 50 bedrijven dan toegezegd. Zaterdag j.1. heb ben de honderden over 't heele land, leven de tusschen .hoop" en „vrees" de uitslag kunnen vernemen. De opzichters medegerokend, mogen onze Meerbewoners niet ontevreden zijn over de uitslag. Onderscheidene bedrijven gaan over in handen van onze eigen polderbevolking. Vaei&al SUCCESSEN VOOR LAGERE ELFTALLEN EN ADSPIRANTEN Lagere elftallen en adspiranten helïben het er gisteren beter afgebracht dan de „groote broers". Alle kwamen zij met een zege thuis of brachten hun gasten de ne derlaag toe. Des morgens zogen wij den wedstrijd HOLLANDIA 4SCHAGEN 2 (04) een over het algemeen groven wed strijd, met niet al te fraai spel van de thuisclub, die opgehitst door een rumoerige tribune, dikwijls dingen deed, die scheids rechter Ligt hart, zonderling genoeg dooi de vingers zag. Echter, ook de Schager boys waren niet altijd even „zoet". Leek het eerste kwartier, toen Schagcn wéinig op dreef was, veel te langzaam gespeeld werd en veelal de samenhang zoek was, de situa tie voor Schagen niet onbedenkelijk, toen 8 minuten voor rust de midvoor P. de ries met een fraaie omhaal, de leiding veroverd had, ging het meteen heter. Na de rust, hadden de Horineczen niet veel meer in te brengen. Als Schagen wat meer met. open spel door de Hollandialinies was ge broken, was de score zeker veel hoogcr ge worden. Dirk Ruig, zorgde met een schot, waai de overigens prima Hoornsche doelverdedi- ger niets tegen kon doen, voor het tweede puntje. Via dc paal kwam door Jan Steen nummer drie, en voor oen vrij doel haó P. de Vries weinig moeite met het vierde doel punt. Van de Schagenspelers wist na de aanvankelijk algemeone inzinking alleen de rechtsback de Wit zich niet geheel te her stellen. Keeper J. J. Slikker maakte een uit stekenden indruk. De leiding was zwak spe ciaal op het punt van de buitenspelregels. SCHAGEN 4—AKERSLOOT 2 (14—0) In dezen „inniaakvvedshijd", waarin keeper Oostwouder heel weinig te doen kreeg zorgde J. Slikker voor '11 zestal doel punten. Uit den eindstand blijkt wel, dat de gasten veel en veel zwakker waren en de match een zeer eenzijdig karakter droeg C. Slikker, Fr. Nauts en Chr. Neefkes die nen nog te worden genoemd voor hun door tastend spel. SCHAGEN a—HELDER c (13—1) De kleinste Spartanen hebben zich duch tig geweerd, door Helder met niet minder dan 13—1 naar huis te jagen. T. Schoorl en H. Volten vielen iYi deze match speciaal op, maar ook de overige jongens deden hun best, getuige de roemvolle eindstand. Van de serie goals nam J. Slikker er 5, Jan van der Ben 3, Piet Dekker 3 en T. Schoorl 2 voor hun rekening. BERGEN. BERGER SPORT VEREENIGING K.V.V. versloeg het eerste elftal met 41, dank zij de welwil lendheid van scheidsrechter HakhoL Een talrijk publiek is gistermiddag aan den Kerkedijk getuige geweest van een spannenden" wedstrijd tusschen B.S.V. 1 en K.V.V. 1. Dat de Bergenaren met 41 ver loren, vond zijn oorzaak in het feit, dat scheidsrechter Hakhof den Krommenieërs wel zeer goed gezind hleek te zijn. Het begin was sensationeel, Er was nog geen minuut gespeeld, toen Koster op fraaie wijze den bal doorgaf aan den vrij- staanden v. d. Berg, die met een keurig schot den Bergenaren de leiding gaf. K.V. V. gaf zich echter niet gewonnen en dc voorhoede bezorgde de niet al te zekere defensie van B.S.V. benauwde oogenblik- kcn. De gasten drukten die meerderheid dan ook uit in een drietal doelpunten Rust 13. Na de pauze waren echter de bordje» verhangen en hadden de Bergenaren on getwijfeld liet beste van het spet. Het vier de doelpunt der Krommenieërs deprimeer de de Bergenaren zichtbaar en toen daar na npg een zuivere goal werd ongeldig verklaard, geloofde de Berger club het ver der wel. Met 41 werd verloren, maar met eere! Dc reserves trokken met invallers voor Dirk de Jong en ten Herkei en bovendien met tien man naar Alkmaar om M.E.V.O. 2 te bekampen. Er werd met b—3 verlo- EEN BEZOEK AAN HET JAPANSCHE MINISTERIE VAN OORLOG. „ELECTRISCHE DOGEN" ACHTER BRONZEN DEUREN. Dag en nacht branden de lampen, koeriers komen en gaan, ontelbare telegrammen vinden van hieruit hun weg door den aether en de beslis singen, welke in deze dagen achter de stevig gesloten deuren van dit ge bouw worden genomen, houden de geheele wereld in spanning. En toch is het. van buiten gezien een liefe lijk gebouw, dat met zijn torentjes en bron zen versieringen den vreemdeling oogenhlik- kelijk aan een tempel doet denken dit huizencomplex in het Ilibya-Park te Tokio: het ministerie van oorlog van het Japansche rijk. Strenge contröle. „Tempel lier machinegeweren" heet dit ministerie in de kringen der Europeesche militairen en journalisten te Tokjo. Het Hibya-Park, welks oeroude hoornen den in druk wekken, dat men zich op het land in plaats van in het centrum van een milli- oenenstad bevindt, loopt geleidelijk in de richting van het gebouw omhoog. Daarna betreedt de vreemdeling een ring van bloei ende tuinen en eerst daarachter verheft zich een muur, waardoor slechts een poort toe gang geeft. Deze bronzen poort is versierd met Boeddhabeelden, welke als wachters voor den ingang staan en den tempelachti- gen indruk van het vuurroode gebouw nog versterken. Maar hoe vredig en liefelijk dit ministerie ook temidden van het park en de bloeiende tuinen schijnt to liggen reeds lang voordat do vreemdeling bij de poortwachters ver schijnt, bevindt hij zich op „oorlogsterrei 11". Want zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten en de Japanneezen, die zelf meesters in de spionnagekunst zijn, bewaken dit huis in het HibyaparR zorgvuldiger dan eenig ander gebouw ter wereld. Op de wandelwegen in de omgeving van het ministerie wemelt het van detectieven en hoe dichter men het gebouw nadert, des te zorgvuldiger wordt deze observatie. Om in het gebouw zelf te komen, moet d« vreemdeling een drievoudige controle pas- seeren. De strengste controle echter is on zichtbaar: „electrische oogen" en alarmappa raten waken achter elke deur. 1000 duiven strijden tegen China. Het geheele complex wordt beheërscht door drie reusachtige zendtorens. Haar ra dio en telegraaf dienen slechts ter overbren ging van gewone berichten. Belangrijke me dedeelingen en hevelen vertrouwt het, .Ta- pansche ministerie van oorlog slechts in een geheime code aan postduiven toe. Op het dak van het hoofdgebouwd staat een reusachtige duiventil, de grootste van geheel Tokio en do vreemdeling, die de blanke vogels in de rich ting van China ziet vertrekken, kan een eigenaardig gevoel van opwinding niet on derdrukken. Overigens herbergt het groote gebouwen complex op den heuvel van het Hibyapark niet slechts de dienstlokalen met dc daarbij behoorende telefoon- en telegraafcentrales, maar bovendien een ruime luchtbcscher- mingskelder, groole magazijnen en een ter rein ter beproeving van nieuwe wapens. Hermetisch is de toegangspoort voor el- ken buitenstaander gesloten. Slechts een maal in het jaar, op 10 Mei, den feestdag van het Japansche leger, trekken de vertegen woordigers der buitenlandsche mogendheden in gala-uniform voorbij de Boeddhabeelden 0111 op hef oefeningsterrein getuigen van een schitterende parade te zijn. Oost en West onder één dak. Hoe zuiver Japanseh het gebouw er ook van buiten uitziet, de vreemdeling, die de controle gepasseerd is en een blik in de dienstvertrekken mag werpen, zou bijna kunnen gclooven, dat hij zich in een of an dere Europeesche legercentrale bevindt. Alles is eenvoudig en doelmatig ingericht; de eenige „versiering" der lokalen afge zien van het portret van den keizer be staat uit landkaarten en technische schetsen. Telefoonapparaten op elk schrijfbureau, dos siers, schrijfmachines Dan echter staat, men in de .groote eere zaal, waarin het Japansche leger zijn hei ligste tropheeën bewaart. Hier heerscht steeds een plechtige stilte en de gast bekijkt eerbiedig de bewijzen eener groote geschiede nis, welke in Europa slechts aan weinigen bekend is. Vele vlaggen en oude wapens hangen hier en elk stuk heeft zijn eigen ge schiedenis. Doch bijna „historischer" nog schijnt ons een vertrek met kale muren, dat slechts een aantal stoelen en een tafel bevat. Het is dq conferentiezaal van het ministerie. In deze weken verzamelt hier den minister van oorlog Soegiyama dagelijks zijn staf in dit vertrek wordt wereldgeschiedenis ge maakt. Van hieruit worden ook de bevelen aan het Japansche hoofdkwartier in China gezonden. Een stafofficier, die mot een be langrijke melding uit China naar Tokio ge komen was, had de vriendelijkheid ons iets over het leven in deze Chineesehc centrale van het Japansche leger te vertellen. Het hoofdkwartier van het Japansche le ger ligt op het oogenblik in Hongkouw, een stadswijk van Sjanghai. Het is in een groot gebouw ondergebracht „Heer des huizes" is de Japansche chef van den generalen staf Risoeboero Fejita, vroeger Japan's militaire attaché te Londen. Men ziet hem meestal in khaki-uniform en in zijn buerau kwetteren vogels, welke hij uit Japan heeft medege bracht, in hun kooi. Het gebouw ligt in de onmiddellijke na bijheid van de oorlogszöne. De belangrijk ste berichten over het vijandelijke front en zijn bewegingen krijgt het hoofdkwartier door middel van vliegers, die qnophondelijlc starten en landen. F.n ook hlfer ziet men een groote duiventil de vogels brengen de be richten over een afstand van meer dan 1000 mijlen naar het vuurroode gebouw in het Hibya-Park. ren. Jammer, want de jongelui zijn daar door twee kostbare puntjes kwijt geraakt. De junioren, thuis spelende tegen Z.V.V. b verrasten door een mooie 61 overwin ning. Het ging al heel wat beter dan ver leden week in Wormerveer. Kuipers, die ongetwijfeld dc motor was in de voorhoede, scoorde viermaal, Nick v. d. Berg maakte een juweeltjes van een doelpunt, terwijl Piet Wijers het halve dozijn vol maakte. Bravo jongens! Üo A-adspiranten vonden in Alkm. Boys b een willigen prooi en de uitslag 10—0 bewijst volkomen dc onmacht van de tegen partij WIERINGERMEER. FLEVO I—STRANDVOGELS II. 1—10. Voor 't eerst uitkomende in een andere klasse en in deze competitie, had onze W.- Moorsehe club als partner Strandvogels II. Dc optimistische verwachtingen van dezen wedstrijd zijn wel heel erg tegengevallen. Niet onbeduidend was van invloed hierop 't gemis van den doel verdediger Tor, die vervangen werd door Koolhof. I)e inzet mag dan voor deze competitie weinig bemoedigend zijn geweest, te wan hopen behoeft onze club nog niet, daarvoor staan borg de onderscheiden nieuwe spelers die toetreden. De eindstand bracht de sterk voor zich zelf sprekende uilslag met een overwinning van Strandvogels II van 101. OUDKARSPEL D.T.S. 2—MEVO 1 0—2. Ook de tweede wedstrijd van D.T.S. 2 les op een nederlaag uitgeloopen, wat trouwens wel was te verwachten. Immers MEVO 1 moest vorig jaar een beslissingswedstrijd spelen 0111 het kampioenschap van hun af deeling. Maar toch heeft D.T.S. goed partij gegeven en de 20 nederlaag is geen schan de. MEVO was wel sterker dan de thuisclub maar zij wisten dit overwicht niet geheel in punten uit te drukken. Daarvoor was de D. verdediging te goed. Met de rust was dc stand nog steeds 00, maar de paal en de lat hadden DTS al eens hulp moeten bie den. Na de rust bezorgde de MEVO-rechtsbin- ncn zijn club een 10 voorsprong. Hoewel ook D. nog eenige aanvallen ondernam, wisten zij niet to scoren. Dc linksbinnen der bezoekers stelde met een goed doelpunt de zege veiliger. De uitslagen der andere elftallen luiden als volgt. Alkmaar 4—D.T.S. 3 2-5 Alkmaar a—D.T.S. a 0—0 D.T.S. b—Koedijk a 1—4 AARTSWOUD. MFC 3—AARTSWOUD 3—3. Zondag speelde Aartswoud te Medemblik tegen MFC 3. De rust ging in voor onze jongens met 20. Daarna zakten ze af en na een plezierig gespeelden wedstrijd was de eindstand 3—3, VROEGBLOEIENDE BLOEMBOLLEN IN DE RAMER. n. Narcissen. Van de Narcissen is er maar één enkele soort, die door den particulier vroeg in bloei kan worden getrokken en dat is de Trosnarcis Paperwhite grandiflora, mits deze weer een voorcultuur in Frankrijk heeft gehad. De kamercultuur van deze narcis is heel eenvoudig. U kunt ze in bloei trekken als b(j de hyacinthen en tulpen is beschreven, maar u kunt het ook doen in een schaal met grint. Een laagje grint onder in de schaal, daarop de bollen, grint tusschen de boden en. water tot aan de onderkant der bollen toe. Het is wel goed ook deze narcissen eerst in het donker te laten bewortelen, maar strikt noodzakelijk is het niet. Zelfs als u direct de schalen na het opplanten in 't volle licht zet, zullen deze narcissen bloeien. Narcissen zijn echter zeer gevoéTig voor te droge lucht. Vaak sproeien dus en waar in huis warme lucht steeds beteekent drog» lucht, de bollen niet te veel willen forceerofi, niet te warm zetten om daardoor den vroegen bloei te bevorderen. Liever vroeg bestellen, vroeg oppotten en dan »ls er gestookt wordt, de schalen of potent geen al te warme plaa^ geven. Crocussen. Crocussen bloeien in de n»,lr$j reeds vroeg en zijn uit dien hoofde dus r vervroegen geschikt. Overigens kan men niet veel „trekken". Met overdadige warmte doet men ze geen weldaad. Wil men iets vervroe gen, dan vooral vroeg oppotten. Den eersten tijd weer volkomen in 't donker, pas als de neus een 7 cm lang is in 't licht. Dan niet te warm zetten en totdat de bloem er is veel sproeien. Ook crocussen kunnen in schalen met grint worden gekweekt, maar ze moeten ook dan eerst volkomen in het donker be wortelen. Conclusie: Wie vroegen bloei wil, moet vroeg potten. Door te groote warmte laten moet in 't donker b(j matige warmte geschie dt bollen zich niet forceeren. De beworteling den. Pas als de neus voldoende lang is, mogen de bollen In 't licht. Alleen de Narcis Paper white maakt op dit laatste een uitzondering. Wie heel eenvoudig een „bloembol" in bloei wil trekken, moet de Colchium autumnale eens probeeren. Dit is een droogbloeier, die men in Aug. begin September op een scho teltje voor 't venster zet. Water behoeft men niet te geven. De bol bloeit vanzelf! Na den bloei plant men de Colchium in den tuin. In 't vroege voorjaar ontwikkelen zich groote, breede bladeren, die in Juli weer wegsterven. Het volgend jaar kan men dezen bol dan weer op dezelfde manier in bloei brengen. A. v. d. L. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring....

Schager Courant | 1937 | | pagina 6