Een jaar los van het goud De Duce beroemt zich op zijn inmenging in Spanje KIJKEN i: KOOPEN tij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Radio-rede van oud-minister Oud Mussolini en Hitier als vredes-boodschappers Zomertijd eindigt Zaterdagnacht 4 *vf%hm*< ml WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10379. Uitgave der N.V. v.h. Trapmon Co. Schagen. In een. radio-rede, welke de vorige minis ter van finantiën Mr. Oud gisteren voor de A.V.R.O.-microfoon hield, gaf Zijne Excel lentie allereerst een toelichting op de func tie van het goud als stabilisator van de munt. Op klare wijze zette spreker uiteen de noodzakelijkheid, voor den handel van een vaste verhouding tusschen de waarde der munten van verschillende landen en ging na hoe het eene land na het andere zijn munt moest losmaken van het goud," totdat tenslotte slechts een viertal goudgetrouwen overbleef, nl. Frankrijk, Nederland, Zwitser land en België. Zij vormden tezamen het z.g.n. goudblok. Hun muntstelsel was dus stabiel, hoewel twee van hen, n.1 Frankrijk en België niet meer op de vooroorlogsche basis. Spreker herinnert dan aan de aanvallen, waaraan ons ruilmiddel herhaaldelijk heeft blootgestaan, om dan tenslotte zeer interes sante mededeelingen te doen over de dagen, welke aan onze muritdepreciatie vooraf gin gen. Hierover zcide mr. Oud het volgende: Het spannend weekend in Sep tember 1936. Het moeilijkste oogenblik brak voor ons aan in de laatste dagen van September 1936. Ik zal nooit vergeten, hoe mij op Don derdag 24 September door den Franschen gezant werd aangekondigd, dat een der liooge ambtenaren van het Fransche depar tement van financiën mij over enkele uren zou komen bezoeken, om mij namens de re geering een zeer belangrijke mededeeling te doén. Deze mededeeling hield in, dat de Fransche regeering den volgenden dag den gouden standaard zou verlaten. Zij achtte zich verplicht ons als medeleden van het goudblok te voren hiervan mededeeling te doen. Wij hebben toen den toestand aan stonds onder de oogen gezien en kwamen na overleg met de Nederlandsche Bank tót'de slotsom, dat, al zou een druk op den gul den natuurlijk niet uitblijven, deze toch niet van zoodanigen aard zou zijn, dat wij daar om onze politiek zouden mogen prijsgeven. Nadat op Vrijdag 25 September het besluit van Frankrijk in den avond wereldkundig was geworden, bereidden wij ons voor om den te verwachten aanval op den gulden af te slaan. Het viel dien Zaterdag nogal mee met het verlies aan goud. Nadat wij des morgens den toestand nog eens bespro ken hadden, gingen wij tegen den middag naar huis en het scheen voor de hand te liggen, dat het in ieder geval tot Maandag morgen nu wel rustig zou blijven en ik een kalmen Zondag zou hebben. Ik had voor dien Zaterdagnamiddag een uitnoodiging om in een vriendenkring aan een gemcenschappelijken maaltijd deel te nemen en er scheen geen enkele reden om daaraan geen gevolg te geven. Toch gevoel de ik mij niet. rustig. I-Ict was alsof ik een voorgevoel had, dat 't weekend toch minder kalm verloopen zou. Ik nam althans het besluit niet aan dezen maaltijd deel te ne men en, van de nood een deugd makend, zei te ik mij aan mijn schrijftafel om eenige zaken van mijn departement af te doen. Ik zal ongeveer een half uur rustig gewerkt hebben, toen de telefoon ging. Het was de heer Colijn, die mij mededeelde, zooeven het bericht te hebben ontvangen, dat Zwit serland den gouden standaard had prijsge geven. Het. was of ik door den grond ging. Wij hadden Vrijdags inlichtingen ontvangen, op grond waarvan wij meenden te mogen aannemen, dat. Zwitserland evenals wij aan den gou den standaard zou vasthouden. Hun nationale bank stond er, wat den goudvoorraad betrof, nog beter voor dan wij. Nu gaven ook zij den strijd op. Men gevoelt, hoe daardoor den geheelen toestand veranderde. Aanstonds moest worden onder het oog ge zien, wat thans het belang van ons land vergde. Er verliep dan ook geen half uur, of de heer Colijn en ik bevonden ons in conferentie met den president van de Neder landsche Bank. De moeilijkheden van den toestand waren in 't kort samengevat deze: zouden wij opgewassen zijn legen den aan val op den gulden, die nu ongetwijfeld met ongekende, kracht zou loskomen? Wij zouden ons besluit natuurlijk nog even hebben kunnen aanhouden en afwachten hoe de Maandag verloopen zou. Zou er dan een groote hoeveelheid goud afvloeien, dan zou den wij echter Maandagavond voor dezelfde vraag staan met een veel verminderden goudvoorraad. Misschien zouden wij dan nog een dag zoo voortgaan. Maar als wij dan toch uiteindelijk den gouden standaard zou den moeten loslaten, en dan met een mi niem kleinen goudvoorraad, zouden wij ons dan niet het verwijt op den hals halen: „Dit had gij kunnen voorzien, waarom nu niet tijdiger den gulden losgelaten, zoodat gij over een behoorlijken goudvoorraad beschikkend, aldus voor de gemeenschap een goudwinst zoudt. hebben behouden, die nu aan de par ticulieren is ten eoed" gekomen." Het onaan genamo in de situatie was bovendien, dat wij, indien wij zouden besluiten te blijven Vasthouden, dit aanstonds met nadruk zou- Mr. P. J. OUD. den moeten verklaren. Het is duidelijk dat een regeering in dergelijke dingen geen oogenblik van aarzeling mag blijk geven. Zou het publiek ook maar even den indruk krijgen: „De reg. aarzelt, zij gelooft zelf niet dat zij het kan houden", dan zou de zaak verloren zijn geweest.'Men gevoelt ech ter ook welk een verantwoordelijkheid men met het afleggen van een dergelijke verkla ring op zich neemt, wanneer later blijkt, dat men het toch niet houden kan. Het volk moet op zijn regeering kunnen vertrouwen. Stelt u voor, dat die rcgcering Zaterdag avond of Zondagmorgen met nadruk ver klaart: „Wij houden onverzwakt aan den gouden standaard vast" en dat Maandag avond, zonder dat er iets nieuws gebeurd is en er kon nu niets nieuws meer gebeu ren, nu Zwitserland ook van het goud af was het bericht komt: „De regeering heeft den gulden losgemaakt van het goud". Dit zou het gezag der regeering, om het zacht uit te drukken, zeker niet hebben versterkt. Dergelijke beslissingen zijn voor een re gering buitengewoon moeilijk. De gave der profectie is ook haar vreemd. Zq weet van te voren ook niet met zekerheid, hoe een besluit precies zal werken. Wij hadden met vastberadenheid onze munt vastgehouden, doch moesten ons thans afvragen of het nu nog vastberadenheid zou zijn en niet in koppigheid zou overslaan. En waar vast beradenheid een deugd is, is koppigheid een ondeugd. Waarlijk wij waren in om standigheden, waar wij de beslissing hadden te nemen, niet te benijden. De gulden los van het goud. Het is duidelijk, dat de verantwoordelijk heid voor een dergelijk besluit niet kon be rusten bij een of twee ministers Hier moest het kabinet beslissen. Een buitengewone vergadering van den Raad van ministers werd dan ook met spoed dien Zaterdagavond tegen acht uur bijeengeroepen. Ook de directie van de Nederlandsche Bank werd uitgenoodigd daar tegen woordig te zijn. Van acht uur tot tegen middernacht hebben wij toen beraadslaagd. Het vraagstuk werd van alle zijden onder het oog gezien. Tegen het middennachtelijk uur viel het besluit. De gulden werd van het goud losgemaakt. Eenige hoofdambtenaren van de departe menten van financiën en koloniën, die zich daartoe den geheelen avond hadden beschik baar gehouden, werden in de vergadering geroepen om met spoed de eerste uitvoe ringsmaatregelen te nomen Er moesten te legrammen worden gezonden aan alle douaneposten, dat de gouduitvoer verboden was, de regeeringen van Neerlandsch-Indië Suriname en Curacao moesten worden ge waarschuwd, enz. De deskundige spreker wijdt dan verder uit oven* de maatregelen die getroffen moes ten worden, om te sterke schommelingen in de koers van onze gulden te voorkomen en zet dan in grove trekken de werking van het geschikte egalisatiefonds uiteen: Hier door werd een vrij vaste verhouding ten opzichte van de leidende munten als dol lars en pond sterling verkregen. Wij mogen ons, zegt spreker gelukkig prijzen, dat de groote verandering van 2(5 September 1936 zich in een zoo rustige sfeer heeft voltrokken. Over den loop van zaken, zooals in het afgeloopen jaar is geweest, mogen wij ze ker niet ontevreden zijn. De oud-minister van financiën, de heer de Geer, heeft in de Tweede Kamer, sprekende over het gebeurde op 26 September 1936, herinnerd aan een woord van den kerkvader Augustinus, die eens had gesproken van een „Felix Culpa" een gelukkige schuld. Hij hoopte, dat men wat den val van onzen gulden betrof, eens zou kunnen gewagen van een „felix cala- mitas", een gelukkige ramp. Laat mij eindigen met den wensch dat het zoo zal blijken. Grootsche betooging op het Maifeldt „Wanneer het woord niet voldoende is, dan moet men naar de wapens grijpen en dit heeft Italië in Spanje gedaan, waar duizenden Italiaan- sche fascisten vrijwillig zijn gevallen voor de redding van de Europee- sche cultuur", aldus de Duce in zijn gisteren te Berlijn gehouden rede. Bezoek aan Göring. Gistermiddag heeft de Duce, vergezeld van graaf Cia.no en andere personen uit zijn on middellijke omgeving een bezoek gebracht aan generaal Göring en diens echtgenoote op Karinhall, het landgoed van den gene raal. Op den rit naar Sohorfheide werd de Duce overal luide toegejuicht. Göring over handigde Mussolini het eereteeken v. vlie ger der Duitsche luchtmacht in brillanten. Omstreeks vier uur in den middag verliet de Duce Karinhall weer. De betooging op het Maifeld. Eenige minuten over zes verliet de Duce in gezelschap van minister Frank het huis van den rijkspresident om zich naar het rijks sportveld te begeven. Hun aankomst werd bekend gemaakt door trompetsignalen op de tribunes van het Mai feld. Het veld zelf was ingenomen door een ontelbare menigte. Achter de tribunes waren op een vaandelheuvel ongeveer 2500 vaan dels van de verschillende nat ionaal-socialis tische afdeelingen opgesteld. Onder een da verend „Heil"-geroep van de menigte bege leidde Hess en Göbbels de beide staatslie den naar de eeretribune, waar het spreek gestoelte stond opgesteld en waar ook de vooraanstaande Duitsche en Italiaansche persoonlijkheden hadden plaatsgenomen. Nadat eerst dr. Göbbels het woord had gevoerd, wees Hitier op de geschiedkundige beteekenis van het oogenblik, noemde Mus solini een „eenzame", die zelf geschiedenis maakte en hield een loflied op het nationaal socialisme als vredes-garantie. Tenslotte zei de Führer: In den tijd van de bitterste beproeving, heeft Italië en in het bijzonder het fascis tische Italië niet meegedaan aan het ver nederen van het Duitsche. volk. Uit. de ge lijke gezindheid van de fascistische en de nationaal-socialistische revolutie is thans ook een gemeenschappelijk handelen voort gekomen. Dit is een geluk in een tijd en een wereld, waarin de tendens van ver nieling overal zichtbaar is. Het fascistische Italië is door de geniale scheppende kracht van een man tot een nieuw Imperium ge worden. Doch ook Duitschland is thans dooi de houding van zijn volk en door zijn militaire kracht weer een we reldmacht De kracht van deze beide staten is thans de sterkste garan tie voor 't behoud van Europa, dat. nog niet door den invloed van ver nielende elementen uiteen wil val len. Allen die dit hoóren zullen moeten erkennen, dat twee souve- reine nationale rijken den weg tot elkaar hebben gevonden in een tijd, dat de democratisch-marxistische internationale overal slechts haat en daarmede tweedracht toont. Iede re poging een dergelijke gemeen schap van volken door verdacht making of anderszins te breken zal schipbreuk lijden, door den wensch van de 115 millioen menschen van beide volken en door den wil van de beide mannen die hier spreken. De Duce spreekt. Hierna werd het Italiaansche volkslied gespeeld en vervolgens gaf dr. Göbbels het woord aan den Duce. Deze sprak in het Duitsch. Hij zeide o.a. dat het bezoek dat hij aan Duitschland brengt en de rede, welke hij thans uitspreekt, een gewichtig punt vormen in de geschiedenis van beide volken. Spreker is diep getroffen door deze betooging. Men mag zijn bezoek niet met eenzelfdcn maatstaf meten als gewone di plomatieke bezoeken. Dat hij thans naar Duitschland is gekomen, bewijst niet, dat hij morgen ergens anders heen zal gaan. Niet alleen als leider van de Italiaansche regeering is hij gekomen, doch voor alles als leider van een nationale revolutie waar mede hij het bewijs wil leveren voor de verbondenheid met de Duitsche nationaal- socialistische revolutie. Al is ook het verloop van de beide revo luties verschillend, het doel was hetzelfde, n.1. de eenheid en de grootheid van het volk. Verder verklaarde de Düce, dat de plechtige bekrachtiging van de as RomeBerlijn zich niet richt tegen andere staten. Fascisten en nationaal-socialisfen willen den vrede en zijn steeds bereid voor den vrede te arbei den: Indien men vraagt wat het gevolg van de ontmoeting te Berlijn zal zijn, oorlog of vrede, dan kunnen de Führer en Duce met luider stem antwoorden: Vrede. Het fascisme heeft zijn ethiek. Zooals voor vijftien jaar de fascistische revolutie Italië een nieuwe aanschijn heeft gegeven, zoo heeft ook de nationaal-socialis- tische revolutie Duitschland herschapen. De Duce gelooft, dat de reden van veel misver stand tusschen de volken is, dat men het nieuwe, de zich vormende werkelijkheid niet kent. Het leven der volken is een zich steeds wisselend proces. Indien men de nationale revoluties van Duitschland en Italië beter zou kennen, dan zouden vele vooroordeelen wegvallen. Beiden hebben dezelfde vijanden. Bovendien hebben beiden vele levensopvat tingen gemeenschappelijk: beiden verheerlij ken den arbeid en beide steunen op de jeugd, welke wordt opgevoed in discipline, moed, taaiheid, vaderlandsliefde en verach ting van een gemakkelijk leven. Het Italiaan sche imperium is het werk van dezen nieu wen geest. De Duitsche wedergeboorte is eveneens het werk aan een idee, eerst van een enkele vervolgens van een schare voor vechters en martelaren, dan van een min derheid en eindelijk van een geheel volk. Duitschland en Italië streven een gelijk doel na op het gebied van autarkie. Mussolini en Göring bij de legermanoeu vreg in Mecklenbusg. Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Matige Noord westelijke of Zuidwestelijke wind, nevelig tot half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, aanvankelijk koeler. Verdere vooruitzichten: Krim pende en toenemende wind, later kans op regen. Barometerstaadhedeamorgea 8 aar 774 De zomertijd zal dit jaar eindigen in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October. In dien nacht zullen de klokken om 3 uur worden teruggesteld op 2 uur. Zonder economische onafhankelijk heid kan de politieke onafhankelijk heid van een land in gevaar ko men. Italië heeft dit bemerkt toen de 52 te Genève vereenigde staten besloten tot de misdadige economi sche sancties tegen Italië. Duitsch land heeft zich hierbij niet aangeslo ten en Italië zal dit nooit vergeten. Het fascisme heeft zijn ethiek en deze is helder en duidelijk: Wan neer men een vriend heeft, met hem tot het einde te gaan. Noch in Duitschland noch in Italië bestaat een dictatuur, zoo ging de Duce verder. Geen regeering heeft zoo de toestemming van het volk als deze beide regeeringen, het zijn de beide grootste democratieën. Hier is het uit gesloten, dat de politiek wordt beheerscht door geldmachten, door het kapitaal van geheime genootschappen en met elkaar strij dende politieke groepen. In beide landen wordt het bolsjewisme, de moderne vorm van duister Byzantisme, de ongehoorde uit buiting van het lagere volk, bestreden. Dit heeft het fascisme met woord en daad be streden. Waneer het woord niet voldoende is, dan moet men naar de wapens grijpen en dit heeft Italië in Span je gedaan, waar duizenden Italiaan sche fascisten vrijwillig zijn gevallen voor de redding van de Europeesche cultuur. Europa zal fascistisch worden. Tot slot van zijn rede verklaarde de Duce dat beide landen buiten hun grenzen geen propaganda in den gewonen zin des woords voeren: zij gelooven, dat de waarheid zelf kracht genoeg heeft om overal door te drin gen en eindelijk zal zegevieren. Europa van morgen zal fascis tisch zijn door de logische drang van de gebeurtenissen en niet door pro paganda. Twintig jaar geleden riep de Führer „Duitschland ontwaakt", en Duitschland is ontwaakt, het Derde Rijk bestaat. Spr. weet niet of en wanneer Europa zal ontwaken, want zooals te Neurenberg is gezegd, gehei me en toch welbekende krachten zijn aan het werk om uit een burgeroorlog een we reldbrand te voorschijn te roepen. Het is van groot belang dat de geweldige macht van 115 millioen menschen vastberaden sa mengaat, Hiervan is deze groote betooging een bewijs. De rode van den Führer zoowel als van de Duce werd luide toegejuicht. Nadat beide staatslieden hadden gesproken gaven de muziek co i*psen van het leger een con cert. Toen dit was afgeloopen keerden de Führer en zijn gast naar de Wilhelmstrasse terug. Overal langs den weg werden zij dooi de groote menigte, welke in den stroomen den regen -was blijven wachten, luide toe gejuicht. Voor de ingang van bet paleis van den rijkspresident, waar de Duce logeert, nam Adolf Hitier afscheid van zijn gast.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1