Hollaniiers moeten meer visch eten Hollaniscli vliegtuig naar Spanje Mond- en klauwzeer Jacht-avontuur in Afrika Hij wou naar Spanje Motordrijver in brand geraakt Prinses Juliana naar Reckenwalde Boerderijbrand te Stompetoren Nieuwe aardschokken op Java Postvluchten op Indië gaat van weide tot weide Insluiper op heeterdaad betrapt Zondagsrust en bieten- vervoer Ongeloofwaardig verhaal van een res. luitenant vlieger. Voor den Rotterdamschcn kantonrechter Mr. T. de .Tong Tzn. stond gister terecht de 42-jarige H. J. v. d. V.. importeur bij de N.V. Autogiro Import Maatschappij, wonen de te Hillegersberg. Hem wordt o.m. ten laste gelegd, dat hij het op zijn naam staande autogirovlicgtuig PH-XYZ, toen dit toestel in November 193*3 teloor was gegaan, of althans in het eigen dom van een ander was overgegaan, daar van niet binnen zeven dagen had kennis gegeven aan het departement van Water staat. „Toevallig" kwam de piloot bo ven Spanle terecht. Het wonderlijke verhaal, dat verd. om trent het verdwijnen van het bewuste vlieg tuig deed, luidt ongeveer als volgt: Op 11 November 1930 had hij den res. luit. vlieger H. F. Soufflee, wonende te Gouda, met het vliegtuig naar Parijs ge stuurd voor reclame doeleinden. Vandaar ging de tocht, verder naar Toulouse, vanwaar naar Ge- nève gevlogen zou worden. Maar halverwege raakte de piloot den koers kwijt, zoodat hij „heel toeval lig" boven Spanje terecht kwam. Daar maakte hij een noodlanding bij een regeeringskamp, waar men hem voor een Franco-vlieger aanzag en hem arresteerde. Het vliegtuig en de papieren, waaronder ook het bewijs van in schrijving, werden hem ontnomen, alleen het carnet mocht hij behou den. zoodat hij in Nederland de ver zekeringssom uitbetaald kon krij- gen! De kantonrechter vond dit alles een beet je wonderlijk en vroeg verdachte, of hij de machine niet voor verkoop naar Spanje ge zonden had. V. d. V. ontkende dit ten stelligste. Als getuige werd gehoord de bestuurder van het vliegtuig, res. luit. vlieger H. F. Soufflee, die de woorden van zijn opdracht gever bevestigde. Noodlanding? Toen hij Toulouse verlaten had, bleek al spoedig, dat er iets niet met zijn kompas in orde was. En inderdaad, de kompasnaald was blijven „hangen". Dit ontdekte hij ho ven de wolken. Ilij achtte het raadzaam eens te gaan zien, waar hij ergens vloog. Tot zijn groote verbazing bleek toen, dat. hij boven de Middelland- sche Zee vloog. Op goed geluk zette hij koers naar land, welk land Span je bleek te zijn. Door benzinegebrek was hij genoodzaakt te landen. Maar op ongeveer veertig meter hoogte ge komen, werd hij vanuit een mitrail leursnest beschoten. Hij maakte toen, dat hij wegkwam en met <le weinige benzine, die Wj over had, wist hij Alicante te hereiken. Hier werd, zooals reeds gemeld, alles in beslag genomen, zelfs zijn leven was niet veilig, ook niet toen hij beweerde, dat hij Nederlandsch militair was, doch na veel heen en weer gepraat wist hij het toch zoo ver te krijgen, dat hij over de grens gezet werd. De ambtenaar van het O. M., Mr. baron van Dedem, die na deze verklaringen zijn requisitoir hield, achtte het bewezen, dat verd. het insclirijvingsbewijs niet had kun nen inzenden, daar het hem ontstolen was. Hij vroeg hiervoor dan ook vrijspraak. Voor het verzuim, dat verd. de jobstijding van het teloorgaan van zijn vliegmachine niet binnen 7 dagen bij het departement van Waterstaat, had aangegeven, eischte hij zes gulden boete, subs. drie dagen hechtenis. Uitspraak 12 October a.s. Dr. van der Sleen binnenkort naar Nederland, terug. Naar wij vernemen zal de bekende ont dekkingsreiziger dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, binnenkort met de „Randfon- tein" van zijn reis naar Afrika, in ons land terugkeeren. Blijkens ontvangen berichten, heeft dr. v. d. Sleen omstreeks half Augustus een eigenaardig avontuur beleefd. Hij had den geheelen dag door het heete bosehveld geloopen, teneinde een neushoorn te filmen, dr. v. d. Sleen slaagde er inder daad in een grooten witten neushoorn tot op veertig pas te naderen en op de film vast te leggen. Op den terugweg daalde hij met een paar Zoeloespoorzoekers langs een steil pad naar den rivieroever af. Aan den waterkant gekomen, stormden eensklaps vier wilde varkens op het geluid van de camera op het gezelschap af. Dr v. d. Sleen sprong op 'n rots en wist zich zoodoende in veiligheid te stellen. Een der Zoeloespoor zoekers evenwel werd van de been geloo pen en aan de knieën gewond. De rest van liet gezelschap vond achter de boomen een goed heenkomen. Dr. v. d. Sleen slaagde erin, behalve den neushoorn ook Leeuwen, jakhalzen, hyena's, gieren, giraffen, antilopen en nog vele an dere diersoorten te filmen. Moeder en verloofde konden hem er niet van af brengen. Tenslotte greep de politie in. De 26-jarige J. v. d. V. te Den Haag voelde zeer veel sympathie voor een der strijdende partijen in Spanje. Het enthousiasme bleek zoo groot te zijn, dat hij besloot dienst te nemen in haar gelederen. Op alle mogelijke manieren trachtten zijn moeder en zijn ver loofde hem van dit voornemen af te bren gen, maar hoe zij ook redeneerden, de jonge man bleef bij zijn voorgenomen plannen. Hij stelde zich in verbinding met een buitcn- landsch wervingsbureau, dat hem wel op de een of andere wijze de middelen zou ver schaffen om in Spanje te komen, doch voor hij daartoe de gelegenheid kreeg, grepen moeder en meisje resoluut in. Ten einde raad waarschuwden zij de politie, die den jongeman wegens overtreding van artikel 2 van het Kon. Besluit van 11 Juni 1937, waar bij het verboden is eenige handeling te ver richten, welke hetzij op dienstneming bij een der strijdende partijen in Spanje gericht is, hetzij ten doel heeft het in dienst nemen bij een dier strijdmachten te bevorderen. In vlammen gehold te water gesprongen. Ernstig ongeluk aan boord van Scheveningsche logger. Gisterochtend te circa half twaalf was de motordrijver G. R. aan boord van den log ger Sch. 32, liggende in de Nieuwe Binnen haven te Scheveningen, bezig den motor op gang te brengen. Hij werd daarbij geassis teerd door twee collega's. Op een gegeven moment sloeg uit den motor plotseling een groote steekvlam. Deze had op het met vet en olie doordrenkte pak van d«ra motordrijver onmiddellijk vat en In een oogenblik stond de jongeman In llchterl aaie. Zijn vrienden durfden hun collega niet te hulp komen, aangezien ook hun kleeren met vet en olie waren besmeurd. De onge lukkige R. rende naar het dek en sprong zonder zich te bedenke» In het water tusschen het schip en den wal. Twee Scheveningers, die er getuige van waren, haalden hom weer op het droge. De man bleek er ernstig aan toe te zijn. Over het geheele lichaam had hij brandwon den gekregen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het Roode Kruisziekenhuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. Prinses Juliana heeft zich gisterenavond in gezelschap van haar hofdame, jonkvrou- we A. M. de Brauw, per trein naar Duitsch- land begeven. Het doel van de reis welke niet is ondernomen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren, is het brengen van een familiebezoek aan Recken walde. Prins Bcrnhard zal zich, uit Parijs komende, te Berlijn bij Hare Koninklijke Hoogheid voegen. Veel tarwe en stroo verloren gegaan 0 Gisterenmiddag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Knook te Stompetoren (gem. Schermcr- horn.) De onmiddellijk gealarmeerde brandweer van Schennerhom kon slechts weinig tegen de vuurzee uitrichten. Binnen een half uur was de boerenwoning met de daarachter gelegen opslagplaats uitgebrand. Slechts de muren stonden toen nog. De bewoners wisten zich tijdig in veilig heid te stellen, terwijl zij ook nog tijd von den het vee te redden. Vijf ton tarwe en erwtenstroo, welke in de schuur waren opgeslagen, werden door het vuur verteerd, evenals enkele duizenden^ in ut ten aardappelen. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door tarwebroei. De schade is nog niet bij benadering te schatten, doch beloopt zeker duizenden guldens. Zij wordt door verzeke ring gedekt. Weer een doode; vele gewonden. Honderden huizen storten in. Omtrent de aardbeving van Maandag, is nog het volgende te melden: Diverse cultuur-maatschappijen vergewis ten zich onmiddellijk na den aardschok, omtrent, eventueelo schade aan aanplantin- gen toegebracht. Deze is echter tot dusver nergens geconstateerd. In de buurt van Solo schijnt veel schade te zijn aangericht. Behalve omtrent de reeds gemelde ongeluk ken kwamen berichten binnen over nog enkele gewonden. In den loop van den afgeloopen nacht werd te 3.27 een nieuwe, doch lichtere schok geregistreerd. Ir. Neumann van den vulkanologischen dienst te Djocja deelde mede, dat in den vorigen nacht nog verschillende lichtere schokken zijn gevoeld. Te 3.17 uur kwam 'n schok voor op dezelfde plaats en op den zelfden afstand als de groote stoot, die giste ren weixl gevoeld. De woning van den resi dent te Banjoemas werd licht gescheurd. Fabrieksschoorsteenen neergestort. In de omgeving van Djocja zijn nog ver schillende fabrieksschoorsteenen neergeko men, in de dessa Kebonsroeng zijn twee kinderen licht gewond. Van twee gebouwen te Kediri zijn de muren ingestort, terwijl andere groote scheuren vertoonen. Enkele personen zijn licht gewond. Te Semarang is gedurende 30 seconden een lichte aardschok gevoeld, die echter geen schade aanrichtte. Vertrek van Aankomst te fton™is)l,odhp- 27 Sept' !RanK' 28 Sept- *bIs .1 Jodhp. 27 Sept. iBagd. 26 Sept. (terugreis)l K I ^nrels) !A'dam 29 Sept'l Uet?"•iS)|Bapd' 29 Sppt' I Na-ziekte nog erger dan de kwaal zelf De vrouw van een der te Parijs verdwenen generaals, mevr. Skoblin, die dagelijks door de politie wordt verhoord. De laatste weken is het herhaalde malen voorgekomen dat, op klaarlichten dag, onbe voegden woningen in Eindhoven binnenslo pen om te stelen. De politie was er tot heden niet in geslaagd iemand aan te houden. Toen Maandagmiddag mejuffrouw- van B. uit de Hofstraat haar dochtertje naai school had gebracht vond zij, bij haar thuis komst het tuinpoortje, dat zij open gelaten had, gesloten. Zij vermoedde onraad en warschuwdc een buurman, die, over het dak het huis binnenklom en daar op heeter daad een insluiper betrapte. De man had reeds alle kasten overhoop gehaald en eenige zaken klaar gelegd om mede te ne men. De politie heeft den insluiper, den 18-jari- gen L. uit Nuenen, een bekende van de politie, in verzekerde bewaring gesteld. Zij onderzoekt thans of hij ook schuldig is aan de andere gevallen van insluiping. Onder baanschuiver van de tram Onvoorzichtig passagier zwaar gewond. Omstreeks t uur gisterennacht is de 23- jarige J. Voogd, wonende in de van der Tak- straat te Rotterdam, op den Coolsingel te Rotterdam nabij de van Oldenbarneveldstr. op een in volle vaart rijdende motorwagen van lijn 2, gesprongen. Daarbij kwam hij in botsing met dc op het kruispunt Coolsingel van Oldebarneveldstraat staande verkeers- lantaarn, waardoor hij van den wagen af sloeg en onder de baanschuiver van den bijwagen verdween. Toen men hem onder de tram vandaan had gehaald, bleek dat hij een ernstige schedel fractuur had opgeloopen terwijl zijn linkerheen op verschillende plaatsen was gebroken. Bovendien had hij nog tal van verwondingen gekregen. In zorgwek kenden toestand is V. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Werking van de Merapi heeft niets met de aardschokken uit staande. De naald van de seismograaf op de Me rapi is gesprongen. Dr. Neumann van den Vulkanologischen dienst begaf zich gisterenavond naar den top van de Merapi, Na zijn terugkeer ver klaarde hij dat de werking van de Merapi niets met de bevingen uitstaande heeft. In de omgeving van Toelongaggoeng zijn door de aardbeving diverse inlandsche wo ningen ingestort, terwijl in de plaats zelf verschillende muren gescheurd zijn. Te 16.30 uur werd te Koetoardjo een ster ke beving gevoeld in Westelijke richting. Vrij krachtige schokken te Bui tenzorg. Tc circa 16.30 uur zijn ook te Buitenzorg vrij krachlige aardschokken gevoeld, welke circa een minuut aanhielden. De richting der schokken was NoordZuid. Te Wedi, ten Zuid-Oosten van Keboemen, is één persoon gedood en zijn vijf menschen gewond. Honderd steenen huizen zijn inge stort. Tien galerijen, 48 goedangs, 22 keu kens, twee bedehuizen, en 62 woningen zijn zwaar beschadigd. Te Bajat, in het district Klaten, zijn zestig woningen ingestort en drie personen gewond. Te Prabanan in de afdceling Keboemen is de woning van den assistent-vvedana be schadigd en zijn 35 huizen ingestort. Het getij verloopt, verzet de bakens! Hoe den export te verbeteren? Tn een bijeenkomst van belanghebbenden en belangstellenden in het visscherijbedrijf, belegd door dc commissie tot bevordering van het vischverbroik in Nederland, heeft mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter der Nederlandsche Visscherij Centrale, een rede gehouden over het onderwerp „Het getij en de bakens". In het begin dezer rede herinnerde de heer Kiewiet de Jonge aan den bloeitijd der Ne- derlandsche visscherij in de Gouden Eeuw. Spr. legde daarbij verband lusschen dezen bloei en de destijds lieerschende vrijheid van handel. Na het einde der zeventiende eeuw heeft een tijdperk van protectie de ontwik keling der visch vaart bemoeilijkt. In de tweede helft der vorige eeuw is met het stelsel van den vrijen handel een periode van nieuwen bloei aangebroken. De snelle ontwik keling van de vischhaven van IJmui- den viel samen met den bloei van West-Europa in zijn geheel en van ons gewichtige achterland, Duitsch- land, in het bijzonder. De visschers „ter versche" werden hun collega's „ter zoute" evenwaardig. IJmuiden werd een vischmarkt voor de visch van betere kwaliteiten. De geschiedenis herhaalt zich. Na de intrede van de crisis, die aan de visscherij harde slagen heeft toegebracht, heeft de geschiedenis zich herhaald. De vis scherij moe^ weer ervaren wat de verwis seling van den vrijhandel voor autarkie en protectionisme beteekent. In afwachting van een betere toekomst zul len voor het heden, nu het getij is verloo- pen, de bakens moeten worden verzet. Hooge bedrijfskosten remmen den bloei der visscherij. Het afgeloopen jaar heeft voor de visscherij geen verbetering gebracht Als nieuwe rem op de ontwikkeling is een belangrijke verhooging der bedrijfskosten opgetreden. De schoen wringt in hoofdzaak in het belang rijk verlies van export Het lijkt spr. voor de hand liggend, dat het belang van IJmuiden zal worden ge diend, indien naast de betere visch, welke aan IJmuiden een welvarend verleden gaf, ook goedkoopere vischsoorten regelmatig zullen worden aangevoerd. Dnitschland's vierjarenplan een nadeel voor onzen export. Het zal noodig zijn te trachten nieuwe gebieden in het buitenland te veroveren, omdat in de oude beproefde afzetgebieden verschuivingen waarneembaar zijn, die onze kansen, vergeleken met het verleden, onder alle omstandigheden zullen beper ken. De groote uitbreiding van de Duitsche visscherij vloot en de verdere bedoelingen in dit opzicht daar te lande volgens het „vicrjaren-plan" laten op dit punt moeilijk ruimte tot twijfel. Wij zijn vleescheters, maar Naast de algemecne gedachte van stimuleering van den export door goedkoopere visch, geeft spr. als tweede zich daarbij aansluitende eene meer intensieve bearbeiding van de binnenlandsche markt, zon der dat hij daarbij ook maar in de verste verte geacht zou willen wor den, het accent van den export naar het binnenland te willen doen ver leggen. Wij zijn vleescheters en zullen dat blij ven, zoolang onze veestapel blijft op het peil, waarop ze is. Dit neemt echter niet weg, dat het binnenland voor de visch belangrijker moet kunnen zijn dan tot heden het geval was. Wat het binnenland betreft, zal de strijd verder gevoerd moeten worden met het vleesch. Indien het verschil tusschen den groothandclprijs der visch en den detail prijs niet zou verminderen, zal het wel al tijd een vrome wenscli blijven, de Hollanders meer visch te doen eten! Het spreekt vanzelf, dat onder de midde len, om den vischafzct in binnen- en buiten land hoe dan ook actief te bevorderen, de propaganda een gewichtige plaats kan inne men. Ook in dit opzicht is er voor ons in naburige landen nog heel wdt tc leeren. Bij een onderhoud, hetwelk spr. een tijd geleden te Londen had in het Bureau van de „Her ring Industry Board" werd hem gezegd, dat voor het toen komende jaar een bedrag van 23.000 pond sterling voor propaganda in het binnenland besteed zou worden. De Engel- schcn schijnen op dit oogenblik hun propa ganda nagenoeg over de geheele wereld te maken. Als onze concurrenten aldus hande len, zal Holland zich ook in dit opzicht meer moeten aanpassen. Ik weet, aldus spr. dat in den laatsten tijd hier op het stuk der propaganda niet stil gezeten werd. Een avond als deze is daarvan op zichzelf het bewijs. Aan de commissie ter bevordering van het vischver- hniik, onze gastvrouwe, komt zeker hulde toe voor alle moeite, die zij zich reeds gaf Het verzetten van de bakens hij het ver- loopen getij zal moeilijk bereikbaar zijn zonder een zoo innig mogelijk samenwer king tusschen alle betrokken bedrijfsgenoo- ten onderling en daarnaast zonder een zoo hartelijk mogelijke verhouding tusschen het bedrijf en de overheid. Want het. is wel zeker, dat problemen als hier aan de orde te zeer de belangen van het bedrijf al- totaliteit raken, dan zal dat een zelfzuch tig individualisme der bedj'ijf^gcjiuoten tot In Noord-Holland ruim duizend gevallen. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee op de landerijen om de hoofdstad blijft zich nog steeds uit breiden. Het aantal ziektegevallen neemt dagelijks met ongeveer twin tig veestapels toe en bedraagt, wat de omgeving van Amsterdam be treft, thans eenige honderden. Het sterkst is de uitbreiding in de ge meenten Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Weesperkarspel, Diemen, en het voormalige Sloten. De vecarisenijkundige dienst verwacht voor de komende weken nog een grootere uitbreiding, vooral in noordelijke richting. In de buurt van Haarlem en in de Haar lemmermeer zijn ook reeds eenige honder den gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. In Noord-IIolland bedraagt het to tale aantal besmette veestapels op het oogenblik ruim duizend. Klauw- en uierontsteking. De ziekte plant zich van weide tot weide voort, doch zij heeft geen kwaadaardig ka rakter. Slechts enkele sterfgevallen hebben zich voorgedaan. Meestal zijn de beesten na veertien dagen weer genezen, doch dan tre den vaak na-ziekten op. zooals klauw- en uier-ontsteking, welke dikwijls van ernsti ger aard zijn dau het eigenlijke mond- en klauwzeer. Bestrijdingsmaatregelen. Wat de bestrijdingsmaatregelen betreft, blijft men zich bepalen tot het verbod van vervoer, het plaatsen van kenteekens en het ontsmetten der melkbussen. Het doeltreffendst zou zijn, indien men een voorschrift zou kunnen uitvaardigen tot het onmiddellijk doen opstallen van het zieke vee, doch men acht een dergel ij ken maatregel van te ingrijpenden aard, daar zij den veehouders, dié toch al zwaar getroffen worden door de gestagneerde melkproduc tie, op zeer hooge kosten zou iagen. Voor sluiting van de veemarkten infec tiehaarden bij uitnemendheid is het thans reeds te laat. In Zuid-Holland 2000 gevallen. De provincie Utrecht meldt eveneens een sterke'uitbreiding van de gevreesde veeziek te, doch dc kroon spant Zuid-Holland, waar het aantal gevallen ongeveer twee duizend bedraagt. Weor een fokveedag afgelast. De vrees voor mond- en klauwzeer, wel ke ziekte op verschillende plaatsen optreedt, deed het bestuur van den bond van fokkers voor Buincrwold, dc Wijk en omstreken be sluiten, den traditioneelcn fokveedag af tc lasten. De heer Kersten springt in di bres voor een groep schippers. De beer Kersten beeft de volgende vragen: gericht tot den minister van Economische Zaken: Is het den Minister bekend, dat schippers, die zich door Gods wet gebonden achten des Zondags niet te varen, uitgesloten zijn van het varen van bieten, niettegenstaan de des ministers voorganger heeft toege zegd, dat met gewetensbezwaren rekening zal gehouden worden? Is de minister bereid, alsnog met het oog op het reeds vergevorderd jaargetijde ten spoedigste maatregelen te treffen, opdat schippers om hun gehoorzaamheid aan Gods wet niet uitgesloten noch bij anderen achtergesteld worden? iets goeds zou kunnen leiden. Anderzijds is aan te nemen, dat de problemen naar hun aard en saamgesteldheid niet tot op lossing zullen kunnen worden gebracht door het bedrijf alleen. Zeker zal onder al le omstandigheden het bedrijf moeten voor gaan. De helpende hand, in voorlichting zoowel als anderszins, zal echter door de overheid geboden moeten worden, aldus be sloot spreker. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat eendracht redding zal brengen, zooals steeds in tijden van nood in de Ya- deriandsehe geschiedenis,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2