RADIO STEUN De dubbele fout van Nyon aan kleine boeren Waarover Londen spreekt Morfmist voor het Hof De millionair Eilanden (Van onze maritlemen medewerker.) Het beschermen van handelsschepen tegen duikbooten is geen nieuw gezichtspunt In de bestrijding van den handelsoorlog. Reeds ruim twintig jaren geleden zagen de gealli eerden zich voor hetzelfde probleem ge- plaats als thans de hooge gecommitteerden te Nyon, n.1. de zeehandel te beschermen tegen toen Duitsche duikbooten. Wel iswaar was er toen oorlog en kon men de Duitsche aanvallen niet zooals thans met zee roof betitelen, maar het probleem op zich zelf beschouwd, is hetzelfde, n.1. de duikboot bestryding op de onontbeerlijke handelsver bindingen. Toen in 1916, '17 en '18 waren de omstandigheden anders. Toen ging het om het winnen van een wereldoorlog en had het maar weinig gescheeld of Engeland had door het groote verlies aan scheepsruimte, ge dwongen geweest haar handelsroute niet meer te bevaren, daarmede prys gevende de meest vitale belangen der geë. lieerden, en vermoedelijk de kans op het winnen van den oorlog. Thans is het anders. Weliswaar zijn de verzekeringspremies der vrachtvaart groo- ter, door het grootere risico verbonden aan de Middellandsche zeevaart, maar van een stop- leggen van handelsverbindingen van welke groote natie ook, is geen sprake. Admiraal Jellicoe en de duikboot bestryding. Aan den grooten Engelschen admiraal Sir John Jellicoe, wiens stoffelijk overschot in het Walhalla der Britsche zeehelden, de Sint Pauls kathedraal rust naast dat van Nelson, kom tde eer toe Engeland gedu rende den wereldoorlog van de economi sche uitputting en daarmede den onder gang behoed te hebben, door de maat regelen, welke hij ten aanzien van de duikbootbestryding nam. Toen in den jare '16 en '17 Engeland met den ondergang bedreigd werd, niet genoeg scheepsruimte meer kon fabriceeren om aan de meest noodzakelijke bestaansbehoeften tijdens den oorlog te voldoen, was admiraal Jellicoe het, die tenslotte de middelen verzon, welke leidden tot een fnuiken der Duitsche onderzeebootsuccessen en welke den strijd tus- schen de duikboot en scheepsruimte voor den handel ten gunste van laatste deed beslissen, om hiermede Duitschlands laatste kans om den oorlog te kunnen winnen te vernietigen. Nog als Commandant van de Grand Fleet, deed Jellicoe den Engelschen Marinestaf weten dat, wilde Engeland niet gedwongen worden den oorlog te verliezen, of een vrede te sluiten, welke weinig in overeenstemming zou zijn met de .bovenwatersuccessen var de vloot, de duik- bootbestrijding anders aangepakt zou moeten worden. De marinestaf wist hierop niets beters te doen dan den admiraal zelf aan het hoofd van dien staf te plaatsen, opdat zyn voorstel len tot reorganisatie in perfectie zouden wor den uitgevoerd. Jellicoe begon toen het was einde 1916 met aan den marinestaf toe te voegen een aparte sectie, dc anti-duikboot-sec tie van den marinestaf en nu is het merk waardig om te zien hoe de maatregelen, welke die staf nam. volkomen afweken van de thans genomen maatregelen te Nyon. Maatregelen met hetzelfde doel genomen bescherming van de, scheepvaart tegen duikbootaanvallen. En het moge verbazing wekken dat men gezien de conferentie van Nyon, alle ervaring in den Wereldoorlog opgedaan ten aanzien van dit •raagstuk schijnt te zijn vergeten, en dat men greep naar een middel, hetwelk In dezen oor log als absoluut onbruikbaar was gebleken. De eenigste verklaring, die wjj hiervoor kun nen geven is dat de conferentie te Nyon sterk Fransch georiënteerd is en dat in den oorlog de Franschen de geestelijke vaders waren van het thans aangenomene, en toen onbruikbaar gebleken system, dat van de beschermende zeevaartwegen, dat van de z.g. „routes Pa- trouillées". Wtf zullen de eersten zyn, die toegeven, dat het op te lossen vraagstuk niet makke- ïyk is, en dat Jellicoe's maatregelen even min onfeilbaar waren en absolute veilig heid voor de scheepvaart garandeerden. Maar wy veroordeelen de thans gevonden oplossing als maritiem strategisch volko men onjuist gezien. De lijdensgeschiedenis der Ipigelsche duikbootbestryding. Wy zullen de lijdensgeschiedenis der Engel- sche duikbootbestryding gedurende den we reldoorlog kort doorloopen, omdat zy de voor- sa nadeelen van het huidige en het hedendaag- sche systeem duidelyk naar voren brengt. Zooals velen zich nog zullen herinneren kwam het gebruik van de Duitsche onderzee boot als bestrydingfcmiddel van den vyande- ïyken handel, voor de geallieerden volkomen onverwachts en in den kryg geven nu eenmaal de verrassingen de meeste kans op succes en passen de defensieve middelen zich eerst geleideiyk daaraan aan. Verschillende metho den van duikbootbestryding zyn in gebruik geweest: a. Het bewapenen van handelsschepen; b. De z.g. „duikbootvallen"; c. Het varen met zig-zag koersen, de tac tische ontwykmanoeuvre; d. Het systeem van de beschermde scheepvaartwegen e. Het vereenigingen van de scheepvaart tot convooien. Het bewapenen van handelsstoomers bleek een uitstekend middel. De betrekkeiyk geringe tonnage van een duikboot laat geen groot ka liber geschut toe. De stabiliteit maakt groote gewichten bovenop de boot onmogelijk. Het was dus zeer wel doenlijk om aan de veel grootere handelsschepen een bewapening te geven van licht geschut welke volkomen ge- bjkwaardig zou zyn aan die van de duikboot. In den aanvang van den wereldoorlog waren slechts enkele handelsschepen bewapend, de duikboot kon boven water varende zyn prooi gemakkelyk naderen en met het kanon waar- schuwings- en vernietigingsschoten geven. De kostbare en gering in aantal aanwezige torpedo's konden worden gespaard, de snelle bovenwatervaart van de duikboot garandeer de een succesvolle jacht. De bewapening der handelsschepen dwong de duikboot echter on derwater. Dwong hem inplaats van het kanon de torpedo te gebruiken, dwong hem de lang zame onderwatervaart te houden, ontnam hem het vry'e uitzicht en stond slechts een enkele periscoopblik voor den aanval toe. met groote kans van ontdekken. Dit alles veroorzaakte de bewapening der handelsschepen. Ontkwam voor deze bewapening slechts 25 der aangevallen schepen aan den ondergang, tot de invoering der bewa^ pende koopvaarders liep d t percentage tot 75 op. Wy achten dit middel dan ook zeker probater dan het nu toege paste te Nyon. Met de torpedo moest de onderzeeboot zuinig zijn. Leeggeschoten torpedobuizen be- teekende terugkeer naar de basis, vrygeven van den handelsweg. Onderwatervaart be- teekende brandstofverbruik met precies het zelfde resultaat, doordat de actie-radius ver minderde. De duikbootvallen. Aleer de Duitsche duikbootcommandant verdacht was op bewapende koopvaarders, moest hij door schade en schande kennis maken met de z.g. duikbootvallen. Dit waren kleine wilde vaart stoomertjes, die schijnbaar niets vermoedend en niets kwaads in het zin hebbend over den Oceaan voeren, door een duikboot aangehouden wer den en dan plotseling hun verschansing neer klapten, om den dicht genaderden duikboot een paar glimmige kanonloopen te doen zien en een overstelpend snelvuur op de niet tot gevecht gereed zynde duikboot te openen. Toen ook dit afweermiddel vruchten begon af te werpen, besloten de Duit- schers om geen risico meer te nemen en zonder voorafgaande waarschuwing dus zonder boven te komen tot torpe deering over te gaan. De „U Bootkrieg" in zyn meest verschrik- kelijken vorm. Zoo verschrikkelyk, dat deze wijze van oorlogvoeren in 1922 by verdrag van Washington internationaal verboden werd, later slechts optreden van de duikboot in den handelsoorlog met schier onuitvoer bare restrictie werd toegestaan (Londen 1930 en '36), maar in den hier vermelden vorm toch immer verboden werd als zynde in stryd met het Volkenrecht en menschelykheid. Het sturen van zigzag koersen, in het al gemeen het probeeren te ontwyken van een onderzeebootaanval op de meest tactische wyze werd toen ook een vorm van bestryding. Een beschouwing over de beste en de slechtste bestrijdingswijze volgt in een mor gen te plaatsen artikel van denzelfden schrijver. PROGRAMMA DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937. AVRO-ultzenidng. 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewyde muziek (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.25 Vervolg Omroeporkest en gramofoon- muziek. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Engeland onder Koningin Elisabeth". 2.30 De Palladians, orgelspel en gramofoon muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Zang en piano. 7.40 Voor schaakliefhebbere. 8.00 Berichten ANP. Vervolg dansmuziek. II.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 1215 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand werkuur. 3 00 Piano voordracht. 3,45 Bybellezing. 4.45 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.15 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Medische causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Ber. ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuz. Hierna Schrift lezing. On bevoogd tandheelkundigs schreef recept voor cocaïne alt. In het begin van het vorige Jaar bood een man in een apotheek aan den Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam een re cept aan, waarop hij verschillende verdoo- vende middelen, wo.o. 5 gr. cocaine, besteld Het recept was geschreven door een tand heelkundige en voldeed niet geheel aan de voorschriften. Bovendien vond de apothe kers-assistente deh oeveelheid cocaïne bui tengewoon groot. Zij vermoedde, dat de zaak niet in orde was en belde den inspec teur van de volksgezondheid op. Behalve tandartsen zijn ern 1. ook tandheelkundi gen, die het recht hebben recepten af te geven. In het onderhavige geval bleek de dentist M. F. L. S. hiertoe het recht niet te hebben. Tegen S. en zijn assistent D. W. A., die het valsche recept aanbood, werd proces verbaal opgemaakt. De rechtbank veroordeelde den man, die met het valsche recept in de apotheek was gekomen, tot twee maanden gevange nisstraf. De man, waarbij hij in dienst, was, hoorde zich wegens medeplichtigheid tot drie maanden veroordeelen. Beide verdachten teekenden hooger be roep aan, doch voor het Hof verscheen slechts de assistent. Zijn baas, die reeds eerder was veroordeeld, o.a. wegens over treding van de opiumwet, liet verstek gaan. Hij heeft het land verlaten. Hij moest de kastanjes uit het vuur halen. De president, mr. Joh. M. Jolles, vroeg den assistent, die aanvankelijk ontkende, dat het de bedoeling was verdoovende mid delen op het valsche recept machtig te worden, of het nu niet zoo was. dat hij zich door zijn baas liet gebruiken om de kas tanjes uit het vuur te halen. Deze immers had het recept geschreven en bleef buiten in een auto wachten toen verd. de apotheek binnenging. Verd. legde tenslote een bekentenis af. „Ik zal u de heele waarheid zeg gen. Ik zie er erg tegenop om naar de gevangenis te gaan, want ik ben al 24 jaar morfinist Ik krijg de mor fine langs legalen weg van een dokter. Dat aanbieden van het re cept heeft met mijn kwaal niets te maken". Na het gebeurde was hij direct bij den tandheelkundige weggegaan en dezer da gen kan hij werk krijgen als musicus. De procureur-generaal mr. J. Versteeg, zeide iiuzijn requisitoir, dat het verstandig van vera. is dat hij thans voor de waarheid is uitgekomen. Spr. vorderde tegen den assistent, reke ning houdende met zijn bekentenis en zijn blanco-strafregister een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen den „tandheelkundige" vorderde het O.M. drie maanden gevangenisstraf. Het Hof zal 12 October arrest wijzen. Ruimer tewerkstelling op eigen bedrijf De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat eenige jaren achtereen door medewerking van het depar tement van Sociale Zaken de mogelijkheid heeft bestaan onder bepaalde voorwaarden kleine boeren op eigen bedrijf tewerk te stellen. De regcering heeft thans besloten, aldus de circulaire, deze mogelijkheid uit te breiden, voor de uitvoering waarvan zij de medewerking der gemeenten vraagt Het is de bedoeling, dat de voorbereidende maat regelen zoo spoedig mogelijk worden getrof fen, opdat de regeling met 1 Nov. a.s. in werking kan treden. De regeling, die het verrichten van alle op 't bedrijf voorkomende werkazamheden omvat, gaat in groote lijnen ervan uit, dat er drie categorieën van landgebruikers zijn, Deze drie groepen zijn de volgende: a. kleine grondgebruikers, wier netto in komsten uit het eigen bedrijf slechts van een zoodanige hoogte zijn, dat zij grooten- deels op het verrichten van arbeid bij der den zijn aangewezen. Dc personen van deze categorie (groep a) kunnen, voor zoover zij overigens daarvoor in aanmerking komen, volgens de bestaande regelen der werkver schaffing en steunverleening worden ge holpen. Zij blijven dus practisch buiten deze regeling. b. de alsdan volgende categorie (groep b) bestaat uit grondgebruikers, die ook nog wel bij derden werkten en daardoor onder bepaalde voorwaarden bij de werkverschaf fing waren geplaatst, doch in het vervolg overeenkomstig deze regeling uitsluitend kunnen worden geholpen door tewerkstel ling op eigen bedrijf. c. de derde categorie (groep c) omvat de kleine grondgebruikers, die practisch nooit bij derden werkten, doch voor wie hulp noodig is, om het eigen bedrijf economisch meer weerbaar te maken. Deze regeling zelf is van den volgenden inhoud: Personen, die voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking king komen. a. Groep b, dat zijn de kleine grondgebruikers, die volgens de in d'e 'régéii'ng opgenomen theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan f 4.doch minder dan f 7. per week aan netto inkomsten ont vingen. Vergoeding voor het werken op eigen bedrijf. Het basisbedrag voor 2 personen be draagt voor alle gemeenten f 9.per week. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag 15 ct. per week bijslag worden verstrekt. Van het totaal wordt afgetrokken: a. Twee derde gedeelte van de ne veninkomsten van den grondgebrui ker, zoomede twee derde gedeelte van de inkomsten van diens inwo nende gezinsleden. b. De geheelc berekende netto opbrengst van het bedrijfje alsmede alle inkomsten niet uit arbeid ver kregen zoowel van den grondgebrui ker zelf als van zijn inwonende ge zinsleden. Werkzaamheden. In tewerkstelling op eigen bedrijf mogen niet alleen alle normale werkzaamheden worden uitgevoerd, maar moeten ook in tijden van arbeidsoverschot de buitennor- male werkzaamheden worden verricht, zulks op aanwijzing van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Inschrijvingsplicht bij de arbeids bemiddeling. De kleine grondgebruiker van groep b\ die voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking wenscht te komen, moet zich evenals zijn daarvoor in de termen vallen de gezinsleden van 14 jaar en ouder, als werkzoekende doon inschrijven bij het plaatselijk orgaan dor arbeidsbemiddeling. Zij zijn verplicht aangeboden vrij werk, waai: voor zij lichamelijk geschikt zijn, te accep teeren, voor zoover dc werkzaamheden irt eigen bedrijf zulks anar het oordeel van den Bijkslandbouwvoorlichtingsdienst, toe laten. Vaststelling der bedrijfsinkomsten. De berekening der netto bedrijfsinkomsten geschiedt overeenkomstig de door de beide betrokken departementen vastgestelde nor men door een gemeentelijke commissie. Wijze van uitkeering. Indien de kleine grondgebruiker volgens theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan f 4.- doch nander dan f 7,pep week aan netto inkomsten kan trekken (groep b) wordt de vergoeding in geld uit gekeerd. Indien hij f 7.of meer uit zijn' bedrijfje aan netto inkomsten kan trekken (groep c.) wordt de vergoeding in natura verstrekt. In bepaalde individueel door do commissie te beoordeelen gevallen, kan ech ter een gedeelte van deze vergoeding in, geld worden Uitgekeerd Kostenverdeeling4 Indien de kleine grondgebruiker volgens de theoretische berekening uit het bedrijfje f 7,of meer aan netto inkomsten heeït (groep c.) komt de vergoeding geheel ten laste van het departement van Economische Zaken. De vergoedingen aan hen, die uit hun bedrijfje meer dan f 4.doch minder dan f 7.aan inkomsten trekken (groep b.) komen ten laste der betrokken gemeen te, die daarin, voor zoover zij daarvoor in. aanmerking komt, onder gewoon voorbe houd. de gebruikelijke subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds kan ontvangen^ De Prins c die twaalf telefoons bedient en alle koersen uit het hoofd kent die graag met een treintje speelt I die voor drie peperkorrels te huur zijn Vooral in de vacantie kletst men in Lon den evenals in andere steden graag en veel. De weinige Londenaars. die in de hoofd stad blijven hebben niets beters te doen. Waarover men spreekt? Over alles, waar de publieke opinie tegen op kijkt. Onder de nieest besproken mensclien van Londen zou eigenlijk Sir. Abe Bailey wel in de eerste plaats genoemd mogen worden. Hij behoort zonder twijfel tot de rijkste mannen van de wereld en beschikt over een vermogen, dat zeker niet voel geringer- dan dat v. den beroemden LordNuffield zal zijn, die vooral in den laatsten tijd van zich doet spreken door zijn geweldige schenkin gen. Sir Abc Bailey verafschuwt echter iedere persoonlijke reclame, en wanneer er niet een stukje over hem in de kranten ge schreven was naar aanleiding van een ge vaarlijke becnoperatie, dan zou er wel nau welijks een woord over hem gesproken zijn De vier-en-zeventigjarige eigenaar van Zuid-Afrikaansche goudmijnen en beursma kelaar moest tengevolge van een ontsteking een voet laten amiputeeren. Ondanks deze operatie leidde hij vanuit zijn ziekbed zijn zaken en sloot nieuwe transacties af. die dia- gelijks ongeveer 2 millioen pond bedragen. Hersengymnast. In de City beschouwt men hem als on feilbaar. Op zijn schrijftafel staan 12 tele foontoestellen, waarvan twee derde voor persoonlijk gebruik zijn en die zijn kantoor met de belangrijkste beursmakelaars ver binden. In één uur spreekt Sir. Abe Bailey dikwijls met agenten in New York, Amster dam, Johannesburg Parijs en Basel Hij staat er op, alle gesprekken zelf te voeren en berispt zijn bedienden, indien zij het wa gen, de telefoon van de haak te netnen, wat nog al eens voorkomt, daar er vaak drie of vier tegelijk gaan, Sir Abe Bailey heeft alle koersen in zijn hoofd, hij aarzelt geen seconde, wanneer hij een besluit moetneinen. Met een bijna angst aanjagende zekerheid leidt hij alle transac ties zelf en onthoudt daarbij alle voorttlu- rend veranderde koersen. Hij herinmert zich bijvoorbeeld altijd nauwkeurig, tegen welken koers hij aandeelen gekocht heeft en hoeveel hij er naderhand op gewonnen of verloren heeft. Hij heeft zijn zaken zooda nig geregeld, dat hij in het verloop van een dag aandeelen ter waarde van VA millioen verhandelen kan, terwijl hij daarbij geen risico loopt, zijn vermogen in gevaar te brengen. Hij maakt ook nooit aanteekenin- gen, maai* is in staat alles te onthouden. Prins-autorenner. Een geheel andere pei*soon is de heer Bi- ra, die meestal op de renbaan vertoeft en in zijn prachtige woning op Mayfair tientallen zilveren bokalen heeft staan, als getuigen van zijn triomphen op de renbanen. Achter den eenvoudigen schuilnaam Bira verbergt zich echter Prins Birabongse, die uit Siam naar Londen kwam om daar te studecren en om terloops ook nog alle mooie prijzen in de wacht te sleepen. Hij is pas 22 jaar oud, klein, gespierd en voor niemand of niets bevreesd. Hij is een uitstekend chauf feur en bestuurt zijn ren wagen zoo nauw gezet, dat hij tot nu toe in meer dan 100 wedstrijden nog nooit een ongeluk gehad heeft De prins is een familielid van den ex-ko ning van Siam en ook van den tegenwoordi- gen koning, den elfjarigen prins, die thans op de troon van Siam zit. Met hem heeft prins Birabongse één eigenschap gemeen. Beide spelen dolgraag met een eiectrisch kinderschoor De prins heeft in z'n salon een geheel spoorwegsysteem gebouwd en speelt den geheelen dag met modeKreijitjee, die hij in razend tempo over de rails laat vlie gen. Van Winston Churchill hoorde men eert tijdlang niet veel, daar hij zich op den ach tergrond hield, om zijn literaire werkzaam heden te voltooien. Hij schrijft namelijk aan zijn Napoleonbiografie. Hij heeft reeds een paar honderd boeken over den grooten Corsikaan verzameld en gelezen en tracht nu de levensgeschiedenis van Napoleon van uit een zuiver politiek standpunt tc beschrij ven, zich niet door literaire vrijheden to laten afleiden en Napoleon slechts als staats man te schilderen, zonder het onderwerp daarom droog te behandelen. Eilanden-koningen. Verder hoort men in den laatsten tijd oolc veel over eilandenkoningen, 't Is in de mode gekomen, om een eenzaam eiland te koopen of te annexecren en als een paradijs in te richten, waar men niet door het dagelijksclie leven gestoord wordt.. De eenzaamste eiland koning is zonder twijfel William Goodall, een zestigjarige Engclschman, die sedert zes jaar moederziel alleen op Poeloe Serimboen leeft, dat niet ver van Singapore ligt en die daar de titel en de waardigheid van ko ning heeft Goodall is in het geheel ge.en excentriek man of een heremiet. Hij ging als soldaat naar Singapore, vestigde zich vervolgens als ingenieur en toen hij genoeg geld verdiend had, besloot hij zijn laatsto dagen in Engeland te slijten. Het klimaat beviel hem daar echter niet en hij keerdo naar Singapore terug, en ontdekte toen toe vallig het eiland waar hij thans nog woont Hij bouwde er een bungalow met alle noo- dige levensbehoeften. Drie peperkorrels is alles wat hij als huur aan het gouverne ment betalen moet. In zijn huis heeft hij' een prachtige badkamer, een keuken, een werkplaats en twee woonkamers. Af en toe laat hij een paar inboorlingen komen orrü de noodigc werkzaamheden te verrichten. Door middel van een radiotoestel houdt hij contact met de buitenwereld en één maal per week zeilt, hij naar Singapore om boe ken te halen. Op een dag vond hij een klein spookschip, zooals de inboorlingen het uit zenden om ziekten en ongelukken kwijt te raken. Het schip w-as een halve meter lang en bevatte drie k'leine figuurtjes, een trom mel, vier kaarsen, twee sleutels, snoepgoed en een paar koperen munten. Terwijl hij zich niet stoorde aan het bijgeloof, haalde hij het scheepje uit het water, maar reeds den volgenden dag ging alles verkeerd. Hij werd ziek en beloofde, dat hij met de gees ten nooit meer de spot zou drijven, terwijl hij vervolgens het scheepje weer aan de golven tocverirouwde. Kort daarop herstel de hij en thans voelt hij zich weer net zoo gelukkig als eerst in zijn eenzaamheid, al leen wat bijgelooviger

Schager Courant | 1937 | | pagina 8