c 1*1*0» ml Os. van DiijI bedreigd 1 Chineezen dringen de Japanners terug DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 5 Arbeiders getroffen door gloeiend zink Genève contra Musselini Vliegtuig op groep menschen gevallen Mussoüni weer thuis Oudste christenvolk heeft geen onderdak Zware slag voor Duitsche belijdeniskerk Uitgave der N.V. v.h. Trapman 4 Co. Schagen. Japan's luchtmacht blijft steden bedreigen Bij nachtelijke tegenaanval wor den de Japanneezen uit juist veroverde stellingen verdreven. De Chineesche stellingen bij Sjang hai worden sedert drie dagen door de Japansche batterijen te land en meer dan twintig Japansche oor logsbodems onder vuur genomen. Bovendien worden voortdurend aan vallen door vliegtuigen gedaan. Japansche marinetroepen hebben een aanval gedaan op de Patsoe- brug bij het Noorder station, doch deze aanval kon door de Chineezen worden afgeslagen. Ook tusschen Lioenhang en Lotien werden hevige gevechten geleverd, waarbij de Ja pansche legerleiding tank-afdeelin- gen in het vuur bracht. Ook hier slaagden de aanvallers er niet in de verdedigers te verdrijven. Naar verluidt werden twee tanks buiten gevecht gesteld. Japansche vliegtuigen bestookten de ver der achterwaarts gelegen stellingen der Chi neezen, waarbij naar verluidt te Kasjing een Japansch vliegtuig omlaag werd ge schoten. "Weliswaar wei-den hier en daar versterkte Chineesche stellingen vernield, doch zij wer den onmiddellijk hersteld. De „Hindenburg linie" werd op geen enkele plaats doorbro ken. De Chineezen zijn er overigens niet alleen in geslaagd alle aanval len af te slaan, doch zij hebben de Japanners bij de wijken Tsjapei en Hongkioe zelfs teruggedreven. Bij een tocht, langs de Noordelijke grens der Internationale Nederzetting constateer de de correspondent van Havas namelijk, dat de Japanners in den nacht van Woensdag op Donderdag tengevolge van een Chinee- schen tegenaanval 150 m. in Oostelijke rich ting hadden moeten terugtrekken. De Britsche soldaten, die belast zijn met de bewaking van de Internationale Neder zetting en die ooggetuigen waren van dit treffen, verklaarden, dat de Chineesche tirail leurs de Japanners uit de ramen der omlig gende huizen bestookten. De Japanners wer den gedwongen hun aldus onhoudbaar ge worden stellingen, die zij dien dag en den vorigen dag ten koste van aanzienlijke ver liezen hadden veroverd, te ontruimen en niettegenstaande hun betere bewapening moesten zij terugtrekken. De ondernomen pogingen om de Chinee zen weer te verdrijven, mislukten, ondanks het feit, dat de Japanners werden gesteund door artillerie. De Japansche luchtmacht kan hier niet ingrijpen, aangezien dit te ge vaarlijk zou zijn voor de internationale ne derzetting. Japan dringt steeds verder in Noord-China door. Door de inneming van Fantsping en Tai- ying, ten zuiden van den binnensten ring van den grooten muur, bedreigt, volgens een bericht uit Japansche bron, een gedeelte der Japansche strijdkrachten, die in Sjansi ppe- reeren, den flank der Chineesche troepen, die den pas van Yenmen verdedigen. De voorhoede der Japansche troepen in het gebied van den spoorweg Tientsin-Poe- TIEN DOODEN IN ITALIë. In de Italiaansche oorlogshaven Spezzia in de provingie Genua heeft een zeer ernstig vliegongeluk plaats gehad, dat aan tien personen het leven heeft gekost. Een laag vliegend militair watervliegtuig, dat wilde dalen, aldus Un. Press, raakte met een punt van een zijner vleugels het dak van een kleine loods, waardoor het omlaag stortte, midden in een groep leer lingen van de scheepsbouwsc'nool. Het vliegtuig schoof na zijn val nog en kele meters' voort over den grond, eeniige der leerlingen meesleepend. Daarop ont plofte de benzine-tank en oogenblikkelijk was het toestel een zee van loeiende vlammen. De piloot, de mecanicien en zes der leerlingen werden op slag gedood. Twee andere leerlingen overleden in het ziekenhuis, waarheen zij waren overge bracht, aan de bekomen verwondingen. Voorts zijn nog een tiental personen naar het ziekenhuis vervoerd, van wie eendgen zeer zware verwondingen hebben opgeloo- pen. kau, heeft Toengkwan bereikt, dat 25 k.m. ver in de provincie Sjantoeng is gelegen. Een andere Japansche afdeeling bezette Sinhsjen, ten westen van den spoorweg, na twee Chineesche divisies verslagen te heb ben. De voornaamste Japansche strijdkrach ten in Hopei hebben geen vorderingen ge maakt.. Bombardementen onvermijdelijk zegt Tokio. Het departement van buitenlandsche za ken te Tokio heeft den tekst gepubliceerd van het Japansche antwoord op de nota van den Amerikaanschcn minister van buitenlandsche zaken, gedateerd 22 Sept. In dit antwoord wordt er op gewezen, dat het bombardeeren van troepen en militaire inrichtingen in en rondom Nanking dat on gekend sterke verdedigingsposities bezit on vermijdelijk is De bombardementen worden niet willekeurig uitgevoerd op non-com battanten, deze worden vooraf gewaar schuwd. Aan het antwoord wordt toegevoegd, dat er geen enkele wijziging is gekomen in de Japansche politiek van eerbiediging der rechten van een derde mogendheid en van de belangen, de levens, en de bezittingen van vreemdelingen. Tenslotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de Vereenigde Staten met de Japansche regeering te dien opzichte zullen samen werken. De „New York Times" meldt, dat in politie kringen te Washington het Japansche antwoord op de Ame- rikaansche nota ten aanzien van de luchtaanvallen op Chineesche ste den onbevredigend wordt geacht. Volgens het. blad zal thans een ge- dachtenwisseling met de andere mogendheden, die geprotesteerd heb ben. volgen. De Duce stuurt zijn portret in zilveren lijst aan Hitier. Om half zeven kondigden kanon schoten, sirenes en klokgelui te Rome de komst aan van den trein, waarmede Mussoüni te Rome terug keerde. De bevolking had den Duce een grootsche ontvangst bereid, en bij het verlaten van het station werd hij stormachtig toegejuicht door een ontzaglijke menschenmenigte. In een open auto begaf Mussolini, naast wien Ciano gezeten was, zich naar het Pa- lazzo Venezia, waar zich opnieuw een groote menigte verdrong om den Duce toe te jui chen. Van het balkon van het Palazzo Ve nezia hield Mussoüni een korte toespraak, waarin hij zeide: ik heb van Duitschland cn van mijn gesprekken met den Fuehrer een diepen indruk en onuitwischbarc herin neringen meegenomen. De Italiaansch- Duitsche vriendschap, die bezegeld is in de politiek van de as RomeBerlijn, is in deze dagen doorgedrongen in het hart der heide landen en zal daarin blijven. De doeleinden dezer vriendschap zijn de nauwe solidairiteit tusschen de beide re voluties, de wedergeboorte van Europa, en een vrede tusschen de volken, die dezen naam waardig zijn. De Italiaansche ambassaderaad, graaf Magistrati heeft in opdracht van Mussoüni aan Hit Ier een in zilver gelijst portret van den Duce overhandigd, voorzien van de woor den: „Aan den Führer en Kanse lier van het Derde Rijk Adolf Hit- Ier in hartelijke vriendschap. Mus soüni". Toen Mussoüni gistermorgen den Duit- schen bodem verliet heeft hij in een tele gram zijn uitnoodiging aan Hitier om naar Italië te komen, herhaald. De Führer zou de uitnoodiging inmid dels hebben aanvaard. Een datum is nog niet vastgesteld, maar men vermoedt, dat het bezoek wel zeer spoedig zal plaats vinden. Volkenbond Iaat Assyriërs in den steek. De 99ste zitting van den Volkenbondsraad te Genève heeft onder den nieuwen voorzit ter DeKbos met België, Irak en Peru aan de raadstafel in plaats van Spanje, Turkije en Chili) definitief afgedaan met de quaes- tie der huisvesting van de Assyriërs, het oudste Christenvolk der aarde, dat. sinds den oorlog in zoo uitermate ellendige om standigheden verkeert en zijn hulp aan de Entente met dakloosheid en ondergang be- koopen moet. De volkenbondsraad consta teerde, dat het ondanks ijverig zoeken door een raadscommissie gedurende vier jaren niet gelukt was om een geschikt gebied voor de huisvesting der Assyriërs te vinden. Men gaf het zoeken op. De reeds zeer gedecimeer de restanten van de Assyriërs zullen kun nen blijven waar ze zijn, omdat zij nergens anders heen kunnen en men zal trachten het verblijf hun daar zoo dragelijk mogelijk te maken; ze vertoeven deels is Syrië, deels in Irak. Ernstig ongeluk in fabriek te Doetinchem. Marineboei in zinkpot geëxplodeerd Tegen het einde der werkzaamhe den heeft zich gisterenmiddag in de emaillefabriek „Beccon" te Doe tinchem een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij vijf arbeiders wer den gewond, van wie vier ernstig. De arbeiders waren bezig met het verzinken van boeien, bestemd voor de marine, toen bij het weer inlaten van een boei in de zink pot, bet toestel uit elkaar sprong. De stukken werden weggeslingerd, terwijl het gloeiende vloeibare zink in alle richtingen stroomde en spat te. De zinkpot was geheel gevuld en bevatte 1500 kg. van deze gloeiende massa, welke een temperatuur had van meer dan 500 graden. Vijf arbeiders wei-den door de heete me taalmassa getroffen en liepen ernstige brand wonden op. De 24-ja.rige H. Eltink uit 's-Heerenberg was er het ergst aan "toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt en is in bewus- teloozen toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Doetinchem overgebracht, waar hem de H. Sacrementen der stervenden zijn toege diend. Eveneens zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G. Eltink, een broer van eerstgenoemde, Messing en Esman, allen uit de gemeente Bergh. De 30-jarige Masseünk uit Terborg kreeg wonden aan hals en linkeraim en kon na verbonden te zijn, huiswaarts kee- ren. Over de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was achtergebleven, dat door de groote hitte in stoom is omgezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. De kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 c.m. geheel is doorgeknapt. Een begin van brand werd met snelblus- schers bedwongen. Hoe 't ontslag van den predikant tot stand kwam. Was de microfoon een electriseermachine „Mussert doorziet de gevolgen van zijn gedrag niet", zegt mr. Pont. Het oud-Eerste Kamerlid van de NSB, mr. D. F. Pont, heeft dezer dagen enkele pers vertegenwoordigers uitgenoodigd teneinde hun een uiteenzetting te geven van hetgeen de laatste dagen in de NSB is voorgevallen. De heer Pont wcnschte er, volgens het Hsb., den nadruk op te leggen, dat de houding van ir. Mussert zélf, hem er toe genoopt heeft, aan de zaak openbaarheid te geven. Hij is van oordeel, dat men zich in Utrecht niet aan de afspraak gehouden heeft. Ik was den laatsten tijd chef van het kabinet van ir. Mussert (trad in Sept. '37 als zoodanig in functie), hetgeen beteekent: se cretaris der beweging; van Geelkerken is thans 'plaatsvervangend leider. Over de wijze waarop ds. van Duyl op Zondagmiddag 19 September te Hilversum door de heeren Mussert en van Geelkerken, tot zijn ontslag zou zijn gebracht, vertelde mr. Pont dat daar pl.m. 2XA uur de sterkste pressie op ds. v. D. is uitgeoefend; hij moest bedanken als lid van de NSB en al zijn functies ter beschikking stellen. En wel op grond van enkele voor vallen uit zijn particuliere leven, die onvereenigbaar zouden zijn met de beginselen der NSB. Deed hij dit niet, dan zou men tot publicatie van zijn geval overgaan. Hieraan werd toegevoegd, dat het desbe treffende bericht reeds bij het Alg. Ned. Pers bureau aanwezig was. Toen ds. v. D. be dankte, werd dit bericht ongedaan gemaakt. Resolutie inzake Spanje aangenomen Geen sprake van afschaffing der niet-inmenging, doch integendeel, van wederinvoering", zegt Delbos. De politieke commissie van den Volkenbond is met een ontwerp resolutie inzake de Spaansche kwestie gereed gekomen en heeft deze aangenomen. De resolutie, welke thans naar de Assemblee gaat bevat bedekte beschuldigingen aan het adres van Italië. Het zegt o.a. dat ondanks de pogingen van de meeste leden, waaraan de Volkenbonds vergadering hulde brengt, de niet-inmen- gingscommissie van Londen niert alleen erin is gefaald, het terugtrekken van niet-Spaan- sche strijders, die aan de strijd in Spanje deelnemen, te verzekeren, doch dat men thans het bestaan op Spaansch grondgebied van ware buitenlandsche legercorpsen moet vaststellen, hetgeen een bnitenlandsche In menging in Spaansche zaken beteekent. en doet verder: Een beroep op de regeeringen, die zich alle gelijkelijk moeten bekomme ren om de handhaving van de Eu- ropeesche vrede, teneinde een nieu we en eerlijke poging in deze zin te ondernemen, en stelt vast, dat, wanneer dit resultaat niet binnen korten tijd vez-kregen zou kunnen worden, de Volkenbondsleden, die tot de niet-inmengingsovereenkomst zijn toegetreden, het einde van deze niet-inmengingspolitiek in overwe ging zullen nemen. Theologische cursussen en confe renties verboden. De chef der Duitsche rijkspolitie Himmler, heeft krachtens de wet tot beschei-ming van staat en volk alle seminaria, arbeidsgemeenschap pen, examencommissies en studen ten-organisaties der belijdeniskerk ontbonden en alle door deze geor ganiseerde theologische cursussen en conferenties vez-boden. In de motiveering van deze beschikking van Himmler heet het. „dat de door de or- Op een ter zaken gestelde vraag, antwoord de de heer Pont, dat men ds. Van Duyl een zesmaandeliiksche toelage heeft laten behou den; deze toelage beliep f 350 per maand. Mr. Pont springt voor ds. v. Duyl in de bres. Maandagochtend (20 Sept) vervolgde mr. Pont, heb ik toen aan den heer v. Duyl in Utrecht de vraag gesteld, .of er van di'e be schuldiging ook maar iets waar was. Hij gaf daarop zijn eez-ewooi-d, dat er niets van waar was. Toen ik die verklaring had, ben ik naar het hoofdkwai-tier gegaan. Het rechtsgevoel van Mussert. De heer Mussert verklaarde mij, dat hij niet wist of de klacht tegen v. Duyl juist was en dat het hem ook niets kon schelen. Het feit alleen, dal er een klacht was inge diend, maakte, dat ds. van Duyl geen Eerste Kamerlid kon zijn. Ir. Mussert wilde het plezier van Ds. v. Duyl niet bederven. Ik heb, aldus mr. Pont, toen getracht hem duidelijk te maken, dat men iemand op losse gronden niet mag beschuldigen en dat de zaak eerst onderzocht moest worden! Ir. Mussert antwoordde daarop, dat het. daar voor al te laat was, want de beslissing was Zondags al genomen. Hij deelde mij vervol gens mede, dat de klacht reeds enkele we ken eerder was ingekomen. Ik heb hem toen gevraagd, hoe het dan mogelijk was dat hij tijdens een propaganda-tournée op een boot- docht in Friesland, (begin September waar- bij v. Duyl, Mussert en ik aanwezig waren) en waar dus alle gelegenheid was er met v. D. over te spreken, dit niet gedaan heeft? Ir. Mussert aldus mr. Pont. antwoordde toen, volkomen sei'ieus, dat hij daarover wel gedacht had, maar dat hij het pleizier van ds. Van Duyl niet had willen bederven! Ik heb hem toen nogmaals ge vraagd waarom de beslissing 's Zon dags was geforceerd, waarop de lei der antwoordde, dat ds. Van Duyl had kunnen eischen de zaak voor den Hoogen Raad van Discipline te brongen, maar dat een veroordee ling van te voren reeds vast stond. Dit was aan v. D. medegedeeld. Dit nummer bevat 8 pagina's - EERBERICHT DE BILT SEINT Verwachting: Zwakke tot mati ge Zuidoostelijke tot Noord oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende bewolking, later kans op regen. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 771 ganen der z.g. Belijdeniskerk sinds geruimen tijd aangenomen houding, om de door den staat gestichte instellingen te negeeren en zelf voor de opleiding van toekomstige pre dikanten te zorgen en examens af te nemen, een opzettelijke oppositie inhoudt tegen de vei'ordening tot uitvoering van de wet tot besohenning van de Duitsche Evangelische Kerk. Het decreet is wel de zwaarste slag, die de belijdende kerk nog ooit is toegebracht, zegt Reuter. Het decreet belemmert het geestelijk leven dezer kerk op zeer ernstige wijze. Naar Havas nog opmerkt, ontneemt men aan de Belijdende Kerk door dit verbod iede re mogelijkheid om dominees te vormen. Het decreet van Himmler schijnt ook een verbod in te houden van protestantsche mid delbare scholen. Naar in welingelichte kringen verluidt, zijn de verwachtingen, die sommige katho lieken blijkbaar nog koesterden, dat de ont moeting tusschen Hitier en Mussoüni de moeilijkheden der Kerk zouden verlichten, niet in vervulling gegaan, schrijft Un. Press Men meent daar te weten, dat dit probleem slechts betrekkelijk kort ondenverp van ge sprek is geweest en dat de duce de posi tie der Katholieke Kerk in Duitschland te zeer een interne kwestie vond. Men meent echter niet, dat een verscher ping van het conflict onvermijdelijk is. Men zegt, dat de nuntius, Z. H. Exc. mgr. Qrse- nigo, die de situatie thans met de leidende kerkelijke instanties bespreekt, besloten is, met de Duitsche regeering te overleggen over een modus vivendi. Ondertusschen zou de Duitsche pers, naar vernomen wordt, instructies hebben, eenige reserve te betrachten aangaande kerkelijke aangelegenheden. De microfoon-kwestie. Vervolgens heb ik gevraagd wat er waar was van de microfoon? Hiei-op antwoordde ir. Mussert woordelijk: „Dat is een zaak apart, daar hebben we het niet over en dat gaat u niet aan." Mr. Pont deelde voorts mede, dat de heer Valckenier Kips Zaterdagmiddag 18 September de microfoon-draden toevallig in een boekenkast, waarin hij een boek zocht, ontdekte. Van een der hoogere, thans nog in functie zijnde, functionarissen werd mij echter dezer dagen, aldus mr. Pont, mede gedeeld, dat dit geen microfoon was; het zou een electriceer-machine voor den heer Van Geelkerken zijn. Hoogverraad van mr. Pont. Aan den heer Mussert heb ik toen verklaard geen Vertrouwen in zijn leiding te kunnen stellen, en ook dat ik wenschte te bedanken, waarop hij antwoordde, dat hij dan de scherp ste maatregelen zou nemen, omdat ik mij dan schuldig maakte aan hoogverraad. Waarop ik repliceerde dat ik volkomen vrijwillig was toegetreden tot de N.S.B. en dus ook volkomen het recht had uit te tre den. Ik heb toen ook bedankt als lid der Eerste Kamer. Nogmaals heb ik gewezen op de maatregelen tegen ds. v, D., waarop de heer Mussert nog opmerkte: „Bovendien heeft v. D. zich schuldig gemaakt aan on trouw aan den leider en getracht de bewe ging te ondermijnen". Mr. Pont meent, dat de heer Van Duyl zich ongetwijfeld zou willen neerleggen bij de uitspraak van den eere-raad. Hij besloot zijn mededeelingen met de opmerking, dat hij zeer teleurgesteld was door de toepassing der N.S.B.-beginselen in de pr act ijk en door de hoofdartikelen gelijk deze in 't „Na tionaal Dagblad" en in „Volk en Vaderland" verschijnen, waardoor de beweging in geheel andere richting is gestuurd dan in de bedoe ling heeft gelegen van hen, die door idea lisme tot die beweging zijn toegetreden. Wij stelden hem ten slotte deze vraag: „Gelooft u persoonlijk, dat Mussert weg zal gaan?" „AJs hij begreep wat er thans geschade, dan zou hij zich vrijwillig terugtrekken. Maar ik geloof niet, dat hij de consequen* tles van zijn optreden overziet!"

Schager Courant | 1937 | | pagina 1