M Iedgar rice Beste Jongens en Meisjes Zo, eindelijk is het weer als van ouds. De ibriefjes zijn bij tientallen op m'n lessenaar neergedaald en ik heb een angstig voorge voel, dat ik er ditmaal niet doorkom. Ik vind het prettig dat blijkt dat de animo niet minder wordt: integendeel, die is maar steeds groeiende! Jullie brandt natuurlijk allemaal van nieuwsgierigheid wie de taart, de eerste in dit seizoen, gewonen heeft. Ik heb 'm al gezien in de koekenbakkerij en... ik had m'n tong graag 's te gast laten gaan. De gelukkige winnares is: MARIE SPOOR, B 149, Dirkshorn. die we natuurlijk geen buikpijn toewen- schen van het vele taarteten. En nu de briefjes. Meiert en Muyje Wagemaker, Juliana- dorp. Ik vinu het best Wagenmakertjes, dat jullie mee-doen. Natuurlijk, hoe meer hoe liever. Maar... dan moet Meiert probe ren wat netter te schrijven, want ik kon het potlood-briefje bijna niet lezen. Daarom zijn misschien ook de namen fout. Dat doen we dus, hè? Janske Peetoom, Winkel. Nee, Janske, ik neem het je niet kwalijk, dat het briefje ditmaal wat kort was. Als de klok 7 slaat en je moet te bed, dan kan ik moeilijk van m'n vriendinnetje verwachten, dat ze een lang epister aan de Kindervriend zendt. Wat zal het van deze week nu een grote worden, Janske! Jan Stove, Schagerbrug. Ik kan me voorstellen Jan, dat je je met die motorboot amuseert. Ik weet zelf nog wel, dat ik er eens een op een verjaardag gekregen heb en daar weken achtereen verrukt mee was. die had een schoorsteen en kon blazen. Die "van jou ook Dletje de Boer, St. Maartensbrug. Alweer een nieuwe vriendin: welkom in ons midden. En dat was meteen een geweldige brief ook, die ik ontving. Kolossaal, daar daar kunnen er heel wat een puntje aan zuigen! Jan Levendig, Dirkshorn. Jan, ik vind het fyn als je me schrijft, maar ik vind het nóg fijner als je dat doet op een brief. Spreken we dat af Teun Kooy, Wieringerwaard. Ja Teun, ik ben het met je eens: er zijn dit jaar veel appels en peren afgewaaid en we lopen hard naar de winter. Dan komt de tyd weer, dat je met 3 borstrokken naar school gaat. Of ben je geen koudkleum Ada Bos, Alkmaar. Ik dank je wel voor je verslag van het circus. Tk kan me indenken dat je genoten hebt. Een circus, en dan zo'n groot, is iets waar je je zo heerlyk aan verbazen kunt. En de clowns vond ik altijd het leukste. Miek Leguit, Hoep .Schagen. Miek, ik ben bly, dat Dik weer wat beter wordt, want ziek zijn is lang geen pretje en voor zo'n kleine peuter helemóó.1 niet. Dat er in Alkmaar van die mooie poppenwinkels zyn weet ik. Maar dan moet je meestal heel wat geld op zak hebben, Miek! Hendricus Peetoom Jz., Keinsmerbrug. - Ja Hendricus, de Schager straten waren net mooi versierd. Dat kunnen ze daar, hè? En het was reuze gezellig ook! Nog verkouden? Of is het al over? Gerrit Wit, Terdiek. Zeg Gerrit, ik geloof, dat jij af en toe een ondeugende bengel bent: als ik het mis heb moet je me dat volgende week maar eens schrijven. En dat ,,de meiden" van die „jankers" zijn, dat ben ik nog niet helemaal met je eens. Dag Gerrit! Dora Bakker, St, Maartensvlotbrug. Mientje van Essen ken ik ook, dat wil zeg gen: van de briefjes. Breng haar m'n groe ten maar over. Fijn dat je nu weer beter bent. Dat ziekzyn is niet gedaan en vooral niet als het zomer is. Tini Snooy, Wieringen. Tini, ik wil je wel vertellen dat ik van m'n leven nog nooit zoo'n geweldge verjaardag heb gehad als jy. Dat is me nog eens de moeite waard. Ik wed, dat ze allemaal dol op je zijn. Is dat niet zo? Annie van Vondel, Kolhorn. Zo Annie, heb jy 3 van de 4 feestmutsen van het ser pentine-bal weggemaakt: dat is jammer want als je ze bewaart is dat voor later nog wel eens een leuke herinnering. Annie Bakker, Wieringerwaard.^7 paal schoenen poetsen... nou, dat doe je ook niet in 5 minuten Annie, en vooral niet als ze moeten glimmen als... pomade. Maar dat het briefje er haast bij ingeschoten is... dat zou jammer zyn. Kees Mask, Wieringerwaard. Kees (of zijn vader?) schryft dat hij met zyn duim in een mes gevalen is en dus niet kan schrij ver,. Ik hoop, dat de duim over 5 dagen weer helemaal beter is en dat Kees me het hele avontuur vertelt. Doen we dat? Marietje en Wim Boontjes, Schagerbrug. Jullie vonden het dus jammer, dat er geen schommelschuitjes waren? Nu, ik kan me dat wel voorstellen. Het i3 altijd aardig in die bootjes heen en weer te zwaaien, ook al vind ik het persoonlijk wel wat gevaarlijk. Rika Keyzer, Schagen. Ja, Tarzan van de Apen lees ik ook. Natuurlijk, ik vind het zelf prachtig. En ik geloof, dat de jongens en meisjes het mooi vinden. Dag Rika! Corrie Keyzer, Schagen. Ja Corrie, Amsterdam is een geweldige stad, daar wo nen geweldig veel mensen en het aantal straten is haast niet te tellen. Ik weet uit ervaring hoe moeilijk het is in Ajnsterdam- Zuid te zoeken. Dan moet je honderdmaal vragen. Gerrit Mooy, IJmuiden. Al weer een vriend die dol is op Tarzan en... zo gelukkig geweest is Tarzan op de film te zien. Vond je het mooi? Wat een geweldenaar is het hè? En zwemmen dat hij kan! Nettie Lont, Wieringen. Dat vind ik een heel mooie naam voor een pop Nettie: Wilhelmina. Je schrijft me dat je die ge wonnen hebt met hard lopen. Ben je op het „gym" Gretha Klara, Kolhorn. Het briefpapier dat je gewonnen hebt vind ik prachtig Annie Daar was je zeker wel dolblij mee? Nu maar zo mooi schrijven als je kunt, en... lange brieven aan de Kindervriend. Hoe gaat het met met de zere knie van je vriendin Jannie Timmerman, Kolhorn. Ben je niet vreselijk bang geweest Jannie, toen de wind hoos in Kolhorn huishield? Zeker wel, en ik kan met dat best voorstellen. Het was ge woon een ramp. Grietje Nieuwland, Schoorldam. Als ik jouw briefjes zo lees Grietje, merk ik, dat jy een geweldige zwemster bent. Zo'n tweede Willy den Ouden. Zwem je al in de vereni ging? Dat moet je eens schryven. Jan Hartog, Aardswoud. Wel bedankt voor het in zenden van je raadsels Jan. Ik zal ze bewaren en zo gauw ik ze nodig heb ko men ze in de krant te staan. KeesHier een vriend die vergeet zijn adres in te vullen en bovendien zijn achternaam. Ja, dan wordt het moeilijk Kees en ik zou zeggen: maak je eerst eens bekend. Gerrit Dekker, Medemblikt- Jagerrit, de Kozakken heb ik al meer dan eens op hun paardjes zien galopperen. Wat een mooi gezicht hè, en wat een kunstemakers. Dat kunnen de Hollanders toch maar niet! Jan Brommer, Barsingerhorn. Zo je ziet Jan, je brief is terecht gekomen en je naam staat wer eens in de krant. Jij bent al een oude puzzelvriend van ons hoekje Jan en ik geloof dat jij al verscheidene malen een boek gekregen hebt. Is dat i^et zo? Jan Keyzer, Anna Paulowna. Ik weet zelf ook Jan, dat je bij het dorsen reuze veel plezier kunt hebben. Ik heb ook wel eens onder de tarwedoppen gezeten, zodat ik 10 maal achter elkaar moest niezen... Dag Jan! Gerrit Mooy, Wieringerwaard. Wat is aardrykskunde toch een fijn vak Gerrit. Daar kun je je fantasie bij aan het werk zetten en op de kaart geweldige reizen maken. Van Londen naar Parijs en van Madrid helemaal naar Moskou. Jacoba Kuiper, Schagen. Jij vindt het zeker wel prettig daar op Juïïanadorp, Ja coba? Bij je grootmoeder, die al 70 jaar is. Kan die mooi vertellen van vroeger? Zeker wel, hè? Marle Spoor, Dirkshorn. Marie schrijft dat ze naar de Jamboree geweest is en al daar 99 handteekeningen verzameld heeft. Ik zou zeggen Marie: kon de honderste er niet meer bij...?? Ab Marees, Barsingerhorn. Ja Ab, hoe dat met dat briefje van jou gegaan is be- grtfp ik zelf niet erg goed. Ik denk dat het zetduiveltje ons beiden een poets gebakken heeft. Ik zal het eens goed aan z'n oren trekken. P. de Vet, Schagen. Natuurlek P. mag je meedoen. Iedere week en je hebt nu ook eens kans op het boek en... de taart. Maar Zó voert het moeder-vogeltje haar kindertjes eerst moet ik nog van je weten of je een jongen of meisje bent. Dus je voornamen kom ik te horen? Nellie en Kees Evertg, Keinsmerbrug. Ik zou best zo'n hoefyzer van sigarenbandjes willen hebben van m'n twee oude raadsel vrienden, maar ik denk dat jullie wel niet genoeg bandjes bezitten. Krijgt Kees z'n voet balschoenen? Wat zal hij daar dol mee zyn. Veel plezier hoor! Annie en Agatha v. d. Vliet, Oudesluis. Van dat feest met de meester moet je nog maar eens schrijven. Is het een aardige me neer? Zeker wel niet? Hadden jullie de klas mooi versierd? Henk Hoogland, Henk moet me vol gende week eens schrijven waar hg woont. Dat hoort nu eenmaal bjj het adres, want als je een boek of een taart wint weet niet- mand waar die heen moeten. Mientje van Essen, Petten. Nu, hoe wel jij me wel eens grotere brieven geschre ven hebt Mientje, was deze toch ook behoor- lyk, hoor. Ik weet wel, men heeft nu eenmaal niet altijd evenveel „stof". Zo jongens en meisjes, dat was de laatste. Tot volgende week. KINDERVRIEND. Oplossing raadsels vorige week. I. Kachel. II. Haarkam. Goede oplossingen ontvangen van: Annie B., Wieringerwaard; Jan R., Scha gen; Annie v. N., Kolhorn; Tiny S.; Wierin gen; Trien F., Lutjewinkel; Gerrit W., Ter diek; Hendricus P., Oudesluis (Keinsmer brug); Miek L,, Schagen; Ada B., Alkmaar; Tein K., Wieringerwaard; Jan L., Schagen; Janni F., Winkel; Mientje v. E., Petten; Henk H., Belkmerweg; Annie en Agatha v. d. V., Oudesluis; Nellie en Kees C., Keins merbrug; Piet de V., Schagen; Guda S., Schagen; Ab M., Barsingerhorn; Marie S., Dirkshorn; Nellie P., Kolhorn; Aagje M., St. Maarten; Jan K., Anna Paulowna; Jan B., Barsingerhorn; Gerrit D., Medemblik; Kees, Boezem, Aardswoud; Grietje N., Schoorldam; Jannie T., Kolhorn; Gretha K., Kolhorn; Nettie L., Wieringen; Gerrit M., IJmuiden-O.; Corrie K., Schagen; Rika K„ Schagen; Marie en Wim B., Schagerbrug. Nieuwe Raadsel xxxxxx xxx xxxxx xxx xxxxx xxxxx xxxx xxxxx Kruiswoordraadsel, Speelgoed. Stad in Gelderland. Eetgerei. Boom. Uitbouw. Straf-werktuig. Gerecht (spjjs). Versnapering (voedsel). XXXX Deel van het lichaam. XXXX Vogel. XXXXX Gedroogde cocosnoot. XXXX Vloeistof. XXX Aarden vat. XXXX Rivier, XXX Visch. XXXXX Gebruikt een naaister. XXXX Vet poeder. De aanvangletters der woorden vormen samen de naam van een bekend dagblad. Het zwevende ei Het is mogelijk om een ei te laten zwe ven in een vloeistof. Hoe kan dat nou, zul je zeggen, een ei is toch veel te zwaar? Toch kun jij het ook! Om dit. kunstje uit te voeren, moet je twee vloeistoffen in een glazen pot doen. Eerst doe je de pot half vol met water, waarin heel veel zout is opgelost. Daarna vul je de pot heel lang zaam en voorzichtig met gewoon water bij. Dit is lichter-dan het zoute water en zal dus boven blijven. Als je ,nu heel voor zichtig het ei in de vloeistof laat glijden, zal het blijven zweven op de grens van bet zoute en het gewone water. Uit een groot gevaar gered Een verhaal uit het rotsgebergte van Noord-Amerika. De machinist stond op zijn locomotief, klaar om weg te rijden. „Vader" klinkt er opeens een stem. Hy kijkt naar buiten, daar staat Koen, zijn zoontje, en klimt meteen op de treeplank. „We gaan vandaag een schoolreisje ma ken, vader, de hele school en ze zitten allemaal in uw trein! U rijdt onze hele school, vader! Leuk hè? Mag ik bij U op machine staan? Ik zal nergens aankomen, alleen maar zien wat u moet doen! Meneer vindt het goed, ik heb het hem gevraagd." Vol verlangen kijkt de jongen naar zijn vader op. „Nou, goed!" Het gezicht van Koen straalt, hij klimt vlug op de locomotief en daar gaan ze! Buiten schijnt de zon, vader zorgt voor de machine, Koen kijkt z'n ogen uit z'n hoofd. Plotseling draait hij zich om naar zijn vader, die juist achter hem staat: „Vader, kijk eens, wat is dat voor een trein, die ons tegemoet komt?" De vader schrikt, kijkt snel op en wordt doodsbleek. De trein rijdt tegen een berg op, het is een enkel spoor. Verstijfd van schrik kijkt de machinist voor zich uit, er is geen twijfel mogelijk, in volle vaart komt een trein van de berg afrijden, zijn trein tegemoet. Uitwijken kan absoluut niet! Het zijn goederenwagens, zonder locomotief, waarschijnlijk onderweg losgeraakt, die nu langs de helling terugrijden, zonder be stuurder. Zwaarbeladen goederenwagens zijn het, daarom hebben ze zo'n razende vaart naar beneden. Hij kijkt naar Koen, die met opeengeklemde lippen zijn vader aanziet. Ook de jongen begrijpt het gevaar. Een ruk aan de rem, de trein staat stil. „Koen", zegt de machinist schor, ,zie je deze hendel?" „Ja vader!" „Dat is de rem. Ik zal de trein terug laten rijden. Weet jij die oude dikke beuk even voor Erthford?" ,Ja vader!" „Als de trein daar voorbij is, moet je met alle kracht aan de rem trekken, be grepen?" „Ja vader!" De machinist slikt even, zyn gezicht wordt vastberaden. De trein rolt al terug, in snelle vaart weer van de berg af, die hij langzaam bestegen is. Tien zware goe derenwagens rollen als een dreigend gevaar in tomeloze vaart er achter aan. De reizi gers hebben begrepen dat er iets gebeurd is, ze verdringen zich voor de raampjes. „Bij de beuk remmen!!" schreeuwt de machinist nog eens, dan springt hij uit de rijdende trein. Hij rent vooruit, de naderen de goederende wagens tegemoet, een stang houdt hy in de hand geklemd. Daar moet een wissel zijn, die naar een oud bergspoor voert, dat niet meer gebruikt wordt. Voor 'n deel zijn de rails al opgebroken, maar dc wissel is er nog, moet er nog zijn! Ja, daar ligt hij, de machinist stort er zich op. Hij stoot krachtig de stang tusschen de rails, maar de oude wissel is vastgeroest. Geen beweging is er in te krijgen! Met on heilspellende gelijkmatigheid komen de goederenwagens nader en nader! Het zweet breekt den man uit! Tweehonderd kinde ren verkeren in levensgevaar en daarbij is Koen, zijn jongen! Hij rukt, hy duwt, hij wringt, hij werpt zyn hele gewicht op de stang, die ombuigt. Opeens.ja.het gaat! I De wissel geeft mee en verschuift! De man tuimelt op de grond. Als van heel ver hoort hij de goederenwagons voorbij denderen, hoort ze knarsend op de ver roeste rails draaien en hoort hoe ze met een donderend lawaai in de afgrond storten. Gered! Maar de jongen, de trein? Koen heeft gedaan wat zijn vader hem heeft opgedragen. Even voor Erthford stopte de trein. De reizigers sprongen er uit, de kinderen kwamen aanhollen, nie mand wist wat er eigenlijk gebeurde. Toen zagen ze plotseling de goederentrein in de afgrond storten. En ze begrepen. De ma chinist ontwaakt* uit zijn verdoving als de mensen bij hem komen. Ze helpen hem op staan, ze dragen hem naar de trein, ze juichen hem toe en bedanken hem. Maar de vader zegt geen woord. Hij trekt zijn jongen naar zich toe en streelt hem over zijn haar. Maja van Heynen. GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL I DOOR. ÏBURROUGHS Xo. M. De morgen na de dum-dum trok d) troep langzaam door het woud r ïr de kust. Het lichaam van Tu l-V.t lag, waar het gevallen was, w .it Kerchaks onderdanen vergre- P n zich niet aan hun eigen doden. De mars was een aanhoudend zoe ken naar voedsel. Eens kruiste de oude Sabor hun pad. Het gebrul van Sabor was voldoende op hen naar de hogere takken te doen vluchten. Tar zan zat vlak boven de leeuw en gooide een dennenappel naar zijn vroegere vijand. En in zyn hersenen rijpte een groots plan. Hij had de trotse T^blat gedood; nu wilde hij zün krachten, meten met de sterke Sabor en deze eveneens verslaan. Diep in zijn hart droeg hij het ver langen met zich om, zijn lichaam met kleren te bedekken. Hy had uit zijn prentenboeken geleerd, dat alle mensen bedekt waren, terwyl apen en andere levende schepselen naakt rondliepen. Daarom wenste hij de huid van Sabor; de leeuw te bezit ten. Die dag waren er echter andere dingen, die zijn aandacht vroegen. Plotseling viel de nacht in. Vanuit de verte kwam een zacht, dof gerom mel. De grote bomen beefden. Blik semflitsen doorkliefden de inkt zwarte wolken. Hevige dondersla gen kwamen al dichter en dichter bij. De troep zat huiverend van angst en koude onder de zware tak ken der bomen, om zich tegen de stromende regen te beschutten. Uren duurde dit onweer toen was het plotseling afgelopen. Tarzan had nu iets begrepen van het mysterie der kleding. Hoe behaaglijk zou hij zich hebben gevoeld in de veilige beschut ting van Sabors warme pels. Zo was er een nieuw begrip aan zyn denken toegevoegd. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 11